Nederland. nootschap genoeg geld in kas had gehad dan hadden de wijkbezoekers die arme moeder niet ongeholpen ge laten nu de bijdragen zoo weinig mild vloeien moeten zij zich tot het allernoodzakelijkste bepalen. Op den Hemelvaartsdag die door het genootschap tot liefdadig heidsdag is gestempeld, hoeft men reeds dadelijk gele genheid om eventueel verzuim goed te maken. Wij zullen zien noord te Brussel. Het is gebleken, dat Conrtois, de gewezen politie ambtenaar die te Brussel gevat is als medeplichtig aan den moord en diefstal ten huize van de barones Herry te Ixolles, reeds gedurende zijn ambtsvervulling een van de hoofden der dievenbende was. De diefstal van de juweelen der Oravin van Vlaanderen dagteekeut uit dien tijd. Ruim een jaar geleden werd iemand, die Courtois van medeplichtigheid aan dien diefstal beschuldigde, wegens laster tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Die man, Pierre Dauze, herhaalde, door de justitie ge hoord, zjjne vroegere beschuldigingen. Toen hij in een aangrenzend vertrek de stem van Courtois hoorde, die daar werd ondervraagd, werd hij woedend. Men kon hem sleohts met moeite beletten, de deur van dat vertrek in te slaan en zijn verhoor moest voorloopig uitgesteld worden. De Universiteitsrijsehool te Heidelberg is afge brand. Twee kinderen eene bloedverwante en eene dienstbode van den bestuurder kwamen bij dien brand om het leven. Zijne vrouw en zijne drie kinderen wer den met ladders gered. Zeven on twintig paarden zijn verbrand. Te Helsingör zal een droogdok worden aange legd, zóó groot, dat het schepon van 74 voet zal kunnen opnemen. In verband daarmee zal ook een nieuw bas sin op de scheepraakerswerf worden aangelegd. De kosten worden berekend op 700.000 kronen. Broek op Langedijk. Verleden week stierf in deze gemeente een man juist op denzelfden dag en hetzelfde uurwaarop hij vóór 50 jaren in den echt werd verbonden met zijne hem nu overlevende vrouw. Scliagcn. De openbare lagere school alhier telt tegenwoordig 318, de roomsch-kath. school 104 leerlingen. Eigenaardig is hierbij het feitdat het aantal leerlingen in den loop der jaren verminderend is, het aantal inge zetenen in onze gemeente evenzoo maar er woningen te weinig in onze plaats te vinden zijn. Purmcrend. De tooneelvereeniging Aurora" alhier, welke onder leiding staat van den heer H. van der Worphield den 8 in het lokaal »Amicitia" van den heer E. Semeins alhier hare 15e uitvoering. Opge voerd werd op verdienstelijke wijze het stuk »De zoon van den Dronkaard", drama in 3 bedrijven met voorspel, vrijgevolgd naar Cremers »Deine Men" door Bernard G. Bolle. Door de keuze van decoratief en costumes kwam menig aardig tafreeltje goed tot zijn recht. Over het geheel had de vereeniging eer van haar streven het welk zeker niet het minst aan haar leider is te danken. Besmettelijke veeziekten. Blijkens een in de »Staatscourant" van 10/11 dezer opgenomen staat zijn de volgende gevallen van besmet- telijke veeziekte in Nederland voorgekomen gedurende de maand April 1896 Mond- en klauwzeer 53 bij het vee van 4 eigenaren kwade droes 2 bij het vee van 2 id.; schurft 4 bij het vee van 2 id.; vlekziekte 20 bij de varkens van 12 id.; miltvuur 18 bij het vee van 16 id.; rotkreupel 100 bij de schapen van 24 id. Zeeland, Groningen en Limburg bleven bevrijd. De gemeenten waar gevallen van besmettelijke vee ziekten in vorige maandstaten vermeld, op 1 April 1896 nog niet waren geëindigd zijn onbekend toen deze indertijd zijne schilderij kocht, ge schiedde dit door tusschenkomst van een kunsthandelaar. Persoonlijk had hij hem nooit ontmoet. Windham was alleen hier, dat wist hijwaar was Esther Een onuit sprekelijk verlangen naar haar overviel hem, maar tege lijkertijd ging daarmee gepaard een helder bewustzijn van zijn ellendigen toestand. Intusschen had Emin nog slechts weinige dagen uoodig om zijne zaken te regelen. Hij wilde ten minste van hier gaan met deze eene voldoening dat hij tegenover zijne schuldeischejs met het weinige, dat hem overge bleven was, getracht had rechtvaardig te zijn. In zjjuo armzalige woning aangekomen, wierp hij in donker zjjne overjas neer. Een hard voorwerp viel uit den zijzak eene kleine portefeuille, die hem niet toebehoorde. Naar het venster gaande, las hij in relief met gouden letters v. d. V. Hij opende haar en een voorgevoel zeide hem, hoe zij in zijnen zak gekomen wastoen hij een half dozijn bankbiljetten in het zijden taschje ontdekte. Slechts Gilda kon haar heimelijk daarin gestoken hebben, voordat zij van hom gescheiden wasMet een gevoel van schaamte sloot hij de portefeuille en wierp haar op de tafel. Hij viel op een stoel neer. Ook zijne oogen werden vochtig, toen hij dacht aan de opofferende blijmoedigheid dezer jonge vrouw, doch hij wilde aan haar geen verplichting hebben hij kon het gevoel niet beantwoorden, dat haar dit had ingegeven Dat geld moest zij terugnemen ook met haar had het noodlot zulk een wonderlijk spel ge dreven. Zij had hem vergeven, wat hij zonder opzet jegens haar had misdreven zij hing hem met eene zelf opoffering aan, waartoe een ander nauwelijks in staat zou zijn zijn geheugen bracht hem zoo menig oogenblik voor den geest, waarin zij hem een kijkje had gegund in een vrouwenhart, zoo zuiver en rein, als nauwelijks iemand in haten verlaten toestand het zou hebben kunnen bewaren. Doch in zijne lichtzinnigheid had hij dit nooit kuunen begrijpen en nooit naar waarde kunnen schat ten totdat Het was in de kamer volslagen donker geworden. Toen hij tot zich zeiven kwam, dacht hij aan het schrijven van Sebald, dat hij in zijnen borstzak droeg en dat hem als eene waarschuwing op het hart lag. »Ik wilhaar slechts nog eenmaal zienik wil nog eenmaal van haar hooren dat zij mij niet veracht en dan Wordt vervolgd. Schapenschurft. Zuidholland Aarlauderveen. Woordhollanil Beemster, Harenkarspel, Heerhngo- waard, Koedijk, Nieuwe Niedorp, Oterleek, Ouder-Amstel, Ransdorp, Sloten, Watergraafsmeer, Wijdewormer. FrieslandTietjerksteradeel. Overijsel Hengeloo. Groningen: Noorddjjk. Rotkreupel. NToordholland Texel. Friesland Doniawerstal Opsterland Schoterland. Inkomende rechten. Aan de duitsche grenskantoren is het bericht ont vangen dat goederen die uit Duitschland naar Holland zijn afgeleverd en vandaar weer geretonneerd mochten worden naar plaats van herkomstbij den wederinvoer naar Duitschland van inkomende rechten zijn vrijgesteld, onverschillig of deze goederen op commissie of op reke ning verkocht zijn. Men heeft bij den wederinvoer slechts over te leggen een bewijs, dat de goederen uit Duitsch land afkomstig zijn. (U. D.) L1BER4LB l \IK. Aan de Kiesvereenigingen leden van do Liberale Unie, is de volgende circulaire verzonden Herhaaldelijk hebben wij overwogen, of wij U zouden oproepen tot eene algemeene vergadering, waarin opnieuw eene bespreking van het kiesrecht vraagstuk aan de orde zou worden gesteld, thans met het oog op het aanhangig ontwerp-kieswet. Zeker was aan den éónen kant bij u, als bij ons, zeer levendig het verlangen, dat uitbreiding der kiesbevoegd heid tot den kring der werklieden zoo spoedig mogelijk mocht tot stand komenopdat dan voor ons staatsleven een periode van hervormingen, vooral op het gebied van de sociale wetgeving, aanbreken kon. Maar aan den anderen kant kondt gij evenmin als wij vrede hebben met eene oplossing van het vraagstuk in den geest van bedoeld wetsontwerpwaarbij in strijd met hetgeen zoolang reeds door de vrijzinnige partij werd begeerdopnieuw het kiesrecht wordt vastgehecht aan den belastingcensus een wetsontwerp, dat, in zoover het ook andere kenteekenen aanneemt, allerlei door niets wezenlijks gerechtvaardigde onderscheidingen en ongelijk heden vestigt, met name aan personen die onder geheel gelijke omstandigheden leven in de eene gemeente het kiesrecht geeftin de andere nieten dat voor den in vloed van belastingambtenaren huiseigenaren en werk gevers op de toekenning of ontzegging van kiesbevoegd heid zoo groote ruimte laat. Zulk eene gekunstelde rege ling, door gemis aan vertrouwen beheerscht en met grove willekeur verbonden, strookt allerminst met de beginselen door de Liberale Unie op het stuk van het kiesrecht in 1891 en 1894 beleden en gehandhaafd. Alvorens echter onze gedragslijn te bepalen hebben wij de memorie van antwoord der regeering afgewacht. De loop der gebeurtenissen nude omstandigheid dat aan eene nadere beslissing des wetgevers is voorbehouden, het tijdstip te bepalen waarop de nieuwe regeling der personeele belasting zal worden ingevoerd, heeft tenge volge gehad, dat thans in de ontwerp-kieswet overgangs bepalingen zijn opgenomen bestemd om de verkiezingen te beheerschen zoolang de gegevens aan do nieuwe be lasting op het personeel te ontleenen nog niet beschik baar zijn. Over den inhoud dier overgangsbepalingen en de moge lijkheid dat zij in vrijgevigen zin verbeterd worden treden wij niet in bijzonderheden. Maar wat thans in de eerste plaats de aandacht verdient is ditvoor het geval het ontworp-kieswet tot wet mocht worden verheven zullen toch de algemeene verkiezingen van 1897 niet anders dan naar de overgangsbepalingen kunnen plaats hebben naar een maatregel alzoodie een niet onaanzienlijke uitbreiding vau het kiesrecht medebrengtmaar die uit haren aard slechts draagt een tijdelijkeen voorloopig karakter. En van de nieuwe, uit dien overgangsmaatregel geboren en op breederen grondslag rustende tweede kamer mag dan verwacht worden dat zij de door haar voor gangster aanvaarde regeling van het kiesrecht niet in werking late treden maar naar eigen inzichten aan het vraagstuk een deugdelijkermeer vrijzinnige oplossing geve. Hieruit volgt, dat reeds bij de voorbereiding der ver kiezingen van 1897 nadere bespreking van het kiesrecht- vraagstuk niet kan uitblijven. In deze omstandigheden hebben wij gemeend U tot eene algemeene vergadering als bovenbedoeld voor het oogenblik niet te moeten oproepen en dat besluit zoo wel als de motieven die er ons toe leidden ter uwer kennis te moeten brengen. Het bestuur der Liberale Unie G. A. VAN HAMEL, voorzitter. E. E. VAN RAALTE onder-voorzitter. H. GOEMAN BORGESIUS. E. FOKKER. D. DE KLERK. De secretaris: R. MACALESTER LOUP. P. J. DE WITT. L MICHIELS VAN KESSENICH. W. L. P. MOLENGRAAFF. P. RINK. W. P. RUYSCH. J. W. C. TELLEGEN. Haarlem. Tot voorzitter van het bestuur van den Grooten IJpolder is gekozen Mr. J. de Clercq van Weel alhier. Texel. Van hier werd een tweejarige stier uit gevoerd, die het zeldzaam gewicht had van 1560 ponden. Deze jonge stier was van de fokkerij van den heer C. R. Keijser van de Rnyterplaats nabij den Burg. Ofschoon de eerste berichten deransjovisvisscherij gunstig waren kwamen al spoedig minder bemoedigende mede- deelingen van do Zuiderzee Men neemt hier dan ook nog geen deel aan do ansjovisvangst. Sinds eenige dagen levert de geepvisseherij aan de kust van 't eiland betere resultaten. De gevangen geep wordt afgeleverd aan de zouterijen te Niouwediep in het einde der vorige week bedroeg de prijs /II per tal. Van elders komen weer vele bestellingen in op eieren van zeevogels. Vooral wulp-en bergeenden-eieren schijnen erg in trek te zijn. Men besteedt er gaarne 10 ct. voor per stuk. Zaandam. De fabriek van verduurzaamde levens middelen is in andere handen overgegaan. Het gerucht gaatdat zij veranderd zal worden in eene fabriek van aetherische oliën. Voor de Zaansche visschers die met aalfuiken op het Noordzeekanaal en de zijknalen visschen is in jaren de vangst niet zoo gering geweest als thans. Men schrijft dat toe aan het nog koude voorjaarsweder. Amsterdam. Bij het uit elkaar nemen van het ijzeren reservoir van het Liernurstelsel op het terrein van de voormalige tentoonstelling is een jonge werkman ternauwernood aan het gevaar van stikken ontsnapt. Het cylindrisch reservoir ter lengte van ongeveer 9 M. en wijd 1,50 M. dreef op het zak water in den ontgraven put. De jongen die in het inwendige workzaamheden verricht had, zou juist door het mangat" aan de boven zijde het reservoir verlaten toen plotseling een klamp wegschootwaarmede het gevaarte in evenwicht werd gehouden. Het reservoir wentelde om zijn as het man gat kwam beneden en gaf toegang aan het water. Boven verwachting viel de jongen met het kantelen in het reservoir terug; ware dit niet het geval geweest, hij zou onder water tugschen den scherpen rand en den grond verpletterd geworden zijn. Thans zag hij zich tet het midden in het water in een opgesloten ruimte en vond hij gelukkig nog een opening van ongeveer 13 cM. middellijn boven het water, juist voldoende om wat lucht te kunnen happen on te hooren wat men tot zijn redding bedacht. Nadat door de bijeengekomen menigte van voorbijgan gers en stratenmakers die daar op het terrein aan het werk zijnte vergeefs beproefd was den kolossus vau ongeveer 9000 Kg. te lichten, werd in een der zijvlakken even boven het water met mokers een gat geslagen en werd de knaap die zich tijdens het slaan zoo goed en zoo kwaad als dit ging naar de tegenovergestelde zijde van het reservoir bewogen had na verloop van ander half uur uit zijn 'neteligen toestand bevrijd. Hij was ten gevolge van den bekomen schrik wel eenigszins ont daan maar knapte na eenigen tijd in de frissche lucht geweest te zijn weder op. In het Gasthuis waarheen hij per brancard vervoerd werd, behoefde hij dan ook gelukkig niet te worden op genomen. Helloo. Ondertrouwd en Getrouwd: 2 en 16 Apr. Hillebrand Klaver, te Alkmaar en Trijntje Kaandorp, alhier. en 19 Jan Oostwouder, te Oterleek en Marijtje Modder, alhier, onl. te Akersloot. 9 26 Dirk Walter, te Haarlem en Elisabeth Wijn berg, alhier, onl. te Haarlem. 28 Simon vanWetering, te Limmen en Maartje Zeegers, wed. van AntonieVerver, alhier. 16 30 Pieter van der Molen en Maria Guur- truida Helena Docter. Ondertrouwd: 2 Apr. Arie Koppes, alhier en Wilhelmina Breedveld, te Limmen. Engelbertus Jozephus Kuiper, te Egmondbinnen en Catharina de Waard, te Bergen, onl. alhier. 9 Cornelis Verduin, alhier en Catharina Agatha Leeuw, te Akersloot. 10 Cornelis Bakker, alhier en Margaretha Maria, Valkering, te Egmondbinnen. Geboren: 11 Apr. Klaas, z. v. Tennis Helder en Geertje Brander. Geertruda, d. van Cornelis Groot en Elisabeth Swart. 23 Pieter, z. van Cornelis Bakker en Neeltjo Bult. 27 Gerard Johannes, z. van Jan Pranger en Vrouw tje Bok. 29 Jan, z. van Simon Modder en Aaltje Brrfin. Overleden: 8 Apr. Laurens Andreas Holtes, echtgen. van Anthonija Wilhelmina Charlotta Meijll, 51 j. 30 Johannes Cornelis, z. van Cornelis Marsch en Jannetje Kraakman, 6 w. Iiimmen. Ondertrouwd en getrouwd: 2 en 15 Apr. Arie Koppes, te Heiloo en Wilhelmina Breedveld, alhier. 2 21 Nicolaas Bakker, wednr. van Maartje Baart, te Egmondbinnen en Catharina Bakkum, alhier. 2 16 Arie Kraakman en Jannetje Admiraal. 10 23 Willem Dekker, alhier en Klaartje Hoek te Schermerhorn. 9 28 Johannes Tool en Aafje Adrichem. Ondertrouwd. 9 Apr. Simon van Wetering, alhier en Maartje Zeegers, wed. van Antonie Verver, te Heiloo. 10 Jacob Dekker, alhier en Anna Alida Knijn, te Blokker. Matthias Olgers, alhier en Maria Jacoba de Weijer, te Castricum. 17 Christoffel Vrugt en Neeltje Koot. Jan van der Eng, alhier en Sijtje Konijn, te Spanbroek. Getrouwd. 12 Apr. Pieter Swart, wedur. van Hillegonda Oorver, alhier en Maartje Bonkenburg, te Uitgeest. 15 Nicolaas Mattheus Punt en Catharina Bakkum. Geboren. 27 Apr. Cornelia, d. van Jacob Boersen en Trijntje Knijn. Ov erleden. 1 Apr. Andreas Groot, echtgen. van Antje Schavemaker, 29 j. 15 Pieter Hoogwater, wednr. van Maartje Stadegaard 78 j. 22 Egbertus, z. van Dirk Valkering en Engeltje Kuiper, ruim 1 j. 28 Wilhelmus van der Steen, echtgen. van Reina Pekel, 65 j., overleden te Bloemendaal. Oterleek. Ondertrouwd 3 Apr. en getrouwd 15 Apr. Klaas Stapel en Aaltje Gorter. Geboren. 21 Apr. Johanna Lisette, d. van Johannes Schoonhoven en Trijntje Akkerman. Overleden. 22 Apr. Kaatje Amse echtgen. van Albert vau der Neer, 31 j- Drukkerij Herms. Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6