Stadsbericliten. BURGERLIJKE STAND. schouwden en thans op die meening schijnen te zijn te ruggekomen. Zijn grondwettelijk bezwaar is, dat de Re- regeering verschillende kenteekenen van welstand en ge schiktheid stellende, een enkel voldoende acht voor kies bevoegdheid, terwijl de Grondwet eischt een kenteeken van welstand, en een kenteeken van geschiktheid. Het censusstelsel is nit den booze. Hij zal voor die amendementen stemmen die verbeteringen aanbrengen, maar bij eindstemming zullen ze hoogstwaarschijnlijk geen invloed op zijne stem hebben tenzij die amende menten het gelieele stelsel der wet omverwerpen. Zitting van 13 Mei. De heer Rutgers van Rozenburg constateert, dat de kiesrecht-agitatie thans voor groote kalmte heeft plaats gemaakt. Het nieuwtje is er af en de onver schilligheid wordt grooter. De ondervinding leert 't. Te Amsterdam kwam 66 pCt. op vóór 1886, in 1886 slechts 62% pCt. toen het kiesrecht 35 jaar oud was. In 1894 kwamen bij raadsverkiezingen, ondanks groote uitbreiding, 93%, in 1894 52%, bij raadsverkiezing '96 11 en bij de jongste statenverkiezing 12% pCt. op. Spreker is voor stemplicht. Het verwijt, dat de wet een census-kiesrecht zou geven, acht hij geheel onbillijk, alleen ten aanzien van het gemeente-kiesrecht is daarvan iets waar. Wat spreker in 't ontwerp mist, is strenge straf bepalingen tegen valsche verklaringen. Een ander bezwaar is de splitsing der gemeenten. Een derde bezwaar is 's Ministers onderscheiding ter zake van bedeeling. Hij kent alleen bedeeling in nood. Zijn hoofdbezwaar geldt de overgangsbepalingart. 161 is voor hem tot dusver een onoverkomelijke hinderpaal. Mocht zijne opinie blijken op misverstand te berusten, dan zal hij voor stemmen doch anders tegen, zij het ook met groot leedwezen, daar dit ontwerp hem voorkomt te zijn het minst in strijd met 's lands belang. De heer Mees heeft geen bezwaar tegen censusstelsel. Hen die meenen, dat dit ontwerp nog te ver gaat, waar schuwt hij voor de gevolgen van verwerping, als een ander Kabinet mocht optreden met verder strekkende bedoelingen. Dat de belangstelling zoo verflauwd is, kan hij niet toegeven. De heer Karnebeek aanvaardt het stelseldoch heeft bezwaar tegen de uitwerking. Zoo is de leeftijd te laag en had de regeling van het gemeente-kiesrecht ach terwege moeten blijven. De heer K u ij p e r is bereid mede te gaan mits 1». de hoogere beginselen niet worden veronachtzaamd 2°. de regeling formeel deugdelijk zij en 3". het beginsel consequent worde doorgevoerd Diet te eng. Het ont werp heeft vele gebreken. Het pleit voor de arbeidersbe volking dat zij zich stil en rustig heeft gedragen en dit mag niet te haren nadeele worden uitgelegd. De grondwet eischt den leeftijd vast te stellen en kenmerken van wel stand en geschiktheid aan te wijzen. Nu zijn daarin wel gradatiën. Sympathie heeft spreker voor ht-t ontwerp niet, maar hij blijft bereid tot verbetering mede te werken. Minister van Houten. Het ontwerp vloeit voort uit de historie. Art. 90 bevat formeel het attributief kiesrecht, maar materieel behield de richting het terrein die het kiesrecht algemeen wilde met beperkingen en uitsluitingen. Omtrent de algemeene omschrijving van de limiet bestond overeenstemming tusschen 's Ministers voor ganger en hem. Het verschil over het vorige ontwerp ontstond hoofdzakelijk over het attribnt.ief kenmerk, dat I uit een geschreven verklaring zou blijken kennis van schrijven en belangstelling, een soort van dubbele proef. Die schrijfproef was de hoeksteen van de drie ontw.-lak, eerst uitsluitend, later met andere eischen aangevuld. De Minister heeft gemeend, dat zijne voorstellen steun zouden vinden bij hen die bij de stembus instemming met dio denkbeelden hadden betuigd. Hij behoefde zich niet af te vragen, of zijn persoon bijval zon wekken. Het stembus- resultaat is niet onzeker geweest. Anders zou's Ministers I voorganger zijn proef bij de nieuwe Kamer hebben her haald. Door heen te gaan verklaarde deze zich overwonnen. De Minister kon nu niet verwachten, dat verandering van techniek principeele bestrijding zou vinden. Men kon toch niet verwachten dat hij zon voorstellen wat de vorige regeeriug had voorgesteld. De voorstanders van het I ontwerp-Tak krijgen de uitbreidingmaar een andere techniek. Men heeft wel verweten, dat die andere tech niek een voorwendsel was, gegrond op tegenstand tegen I de hervormingmaar alle heeren hadden bij de dis- cussiën verklaard, dat zij voorstanders waren van groote uitbreiding. Ook bij hen, die vóór het amend.-De Meijier stemden, mocht de Minister rekenen op steun en hij heeft die in hoofdzaak gevonden. Ook bij de Katholieken mocht hij steun in hoofdzaak verwachten. Koedijk. Bij de gehouden herstemming voor lid van den gemeenteraad alhier werden 61 stemmen uitgebracht en is de heer P. Kramer met 46 stemmen benoemd. De heer P. Geus Jz. bekwam 21 stemmen^ Steuwe vrucht. Uit Beverwijk zijn de eerste aardbeziën van den kouden grond te Amsterdam aangebrachtzij go.den 8 ets. het kleine potje. Weer en wind dienende, ver wachten de tuiniers een ruim gewin. De hoveniers verheugen zich, bij den aanhoudend heer- schenden nog vrij schralen N.O.wind, zeer over den zwa- ren dauw, die zich 's nachts over het aardrijk uitspreidt en hunne tuinen verfrischt (Jrsera. Mejuffrouw J. M. Ph. v. d. Meulen, on derwijzeres aan de openbare school alhier, ontving eene benoeming tot onderwijzeres aan de rijks werkinrichting voor vrouwen bij Leiden, welke benoeming door haar is aangenomen. Wleringerwaard. Door burg. en weth. alhier is de volgende aanbeveling opgemaakt ter benoeming van eenen gemeente-secretarisC. Haringhuizen, klerk ter gemeente-secretarie te Nieuwe Niedorp, en J. Fraij ambtenaar ter secretarie te den Helder. Barslngerhorn. Deze week is de ansjovisvangst te K o 1 h o r n weder zeer bevredigend. Dagelijks wordt flinke verdienste gemaaktde vangst is van dag tot dag toenemende. Vele visschers van elders zijn ook hier met hunne botters aangekomen. Ook de palingvisscherij is hier aan de kust thans zeer voordeelig. De kustvisschers hebben ruimer verdienste, dan zij die met hunne botters uren ver zijn gegaan. De pinkstertentoonstelling te K o i h o r n beloolt weder zeer belangrijk te worden, \ooral in dames-hand werken, bloem- en andere kamerversieringen zal het getal 'nzendingen groot zijn. Eene loterij is aan deze tentoon stelling verbonden. Texel. Dat de predikantennood nog niet tot de geschiedenis behoortis op dit eiland zeer goed merk baar. Voorheen telde men hier 6 predikanten n.l. te De Cocksdorp, Oosterend Oudeschild Den Hocrn De Waal en Den Burg. Van deze zes predikanten zijn er thans 3 vervangen door godsdienstonderwijzers, gevestigd in de drie eerstgenoemde dorpen. De telkens herhaalde uitgebrachte beroepen bleven alle tot heden zonder ge volg te Oudeschild is thans de heer C. Lefief te Den Hoorn beroepen. Hofberichten. Hare Majesteiten de Koninginnen worden morgen vroeg in den ochtend uit Zwitserland op het lustslot Soestdjjk verwacht. Be ovatie aan kolonel en mevrouw Ollphant. In het «Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam had den 15 eeD bijeenkomst plaats van een zeer groot aantal belangstellenden, die afscheid wilden nemen van kolonel en mevrouw Oliphant vóór hun vertrek naar Zweden. Zij werden door den geheelen »Staf" binnengeleid en zoodra kolonel Oliphant zichtbaar werd weerklonk de concertzaal van het oorverdoovend hoerageroep. De ver tegenwoordigers der korpsen uit Nederland boden hem en zijne vrouw een vaarwel-adres aan dat werd voor gelezen waarna majoor Maidnentdie de bijeenkomst leidde in het engelsch een paar woorden sprakwelke vertolkt werden. De heer Oliphant nam in hartelijke woorden afscheid van zijne geliefde makkers en zijne waarde vrienden. Eene opgewonden ovatie werd hen door de aanwezigen in de stampvolle zaal gebracht. Ook mevrouw Oliphant nam een hartelijk afscheid. Zij zou nimmer vergeten, dat zij een Hollandsehe vrouw was, en zij eindigde aldus: »Ik zal uiet meer voor u zingen, maar ik zal voor u bidden. Wij gaan naar Zweden om Gods wil te doen. Vaarwel en tot weerziens 1" Af scheidsliederen werden gezongen, en tal van vrienden en kennissen kwamen de vertrekkeuden nog even de hand drukken. Merkwaardig waren de woorden van den heer Oliphant, toen hij zeide dat hij Nederland had lief gekregen als een vaderland. «Wij zeggen n vaarwel tot weerziens", sprak hij, »want tusschen Stockholm en Louden ligt de weg naar Amsterdam." Door het stedelijk muziekkorps zullen op zondag, den 17, des avonds te tt% uren, in den Stads- hout, de volgende stukken worden uitgevoerd: 1. «Vienna up to date" (Echter Wienerblut), pas re- doublé van C. Komzak 2. „L'Africaine", ouverture de concert v. Langlois 3a. «Fifipolca de concert pour cornet a pistons v. F. Renard4. Fantaisie sur des mo tifs de l'opéra »Lakmé" v. Léo Délibes36. »La Tzi gane", mazurka hongroise v. L. Ganne 5. »Marie Hen rietta", ouverture de concert v. L. Montagne 6. Fan taisie op motieven uit de opera »Don Carlos" v. G. Verdi; 7. »Immer oder Nimmer", Concert Walzer v. E. Wald- teuffel8. Majeur et Mineur" (»Dur und Mol") bouquet de mélodies v. Ad. Schreiner. Cadettenschool. Aan den oppasser der Cadettenschool W. de Waal is den 15 door den kapitein van Tarel onder het houden van eene kernachtige toespraak de bronzen medalje voor 12jarigen dienst uitgereikt. De cadetten en het verdere personeel der school waren daartoe gewapend opgesteld. Huishoud- en Industrieschool. Vóór 1 Juni a.s. moetvolgens achterstaande ad vertentie de aangifte geschieden van leerlingen die aan den met 1°. September aanvangenden nieuwen cursus wil len deelnemen van de Huishoud- en Industrieschool. Voor hen, die den volledigen cursus willen volgen, bedraagt het schoolgeld f 25,— per jaar, doch bovendien bestaat gelegenheid tot het deelnemen aan de lessen in elk der bijzondere, aan de school onderwezen vakkeu. Men heeft de aangifte te doen aan het gebouw der school Oudegracht, 104, waar ook alle verlangde inlichtingen worden verstrekt. Ilatlnée. De uitvoering van het programma, voor deze matiaée vastgesteld (Hemelvaartsdag "s namiddags ten 2 ure, in het lokaal Harmonie") slaagde in alle opzichten volko men watde namen der medewerkenden in aanmerking genomenook te verwachten was. De opkomst van het publiek was echter niet zoo bevredigend waaraau de tijd van het jaar en het uur, waarop gewoonlijk eene matinóe aanvangt, wel veel schuld zullen hebben. Mevrouw Lau uit Formerend en mej. Dirkzen van hier deden zich opnieuw als bekwame zangeressen kennen, die met warmte en gloed voordragen. Als bewijs daarvoor dieue het door mej. D. gezongen »Vrijheid" van Hol en de voordracht der moeielijke concert-aria van Max Bruch door mevr. L. Laatstgenoemde dame heeft een krachtig orgaan dat niet nalaat indruk op den hoorder te maken Mej. D. toonde ook nog door het zingen van de bekende ariette uit Weber's «Freischütz" dat zij ook in een ander genre dan Hol's lied met succes kan optreden. Deze lichte, bevallige muziekevenals het laatste gedeelte van het duet vEuryanthe", dat van dezelfde soort muziek is en met mevr. L. werd gezongen, kwam geheel en al tot haar recht. Bij zooveel goede eigenschappen is daarom het nog al sterk vibreeren in mej. D's stem des te meer te betreuren. Mej. Knipscheer, van Amsterdam, declameerde met waardigheid de »rei der Engelen" uit Vondel's «Lucifer." In het tweede gedeelte van het programma droeg zij, iu sterke tegenstelling met het eerst door haar gekozene een geestig fransch stukje voor »Une jeunesse orageuse", dat zij geheel tot zijn recht wist te brengen. Zij droeg dit dan ook voor op voortreffelijke wijze, in onberispelijk fransch. En wat nu te zeggen van onzen heldenbariton den heer Orelio! Op hem is zeker wel van toepassing het: hij kwam, zong en overwon." Orelio, met zijn over weldigend orgaan zijne overtuiging in de voordracht, en zijne zeggingskracht, is een onzer eerste kunstenaars. Al deze groote gaven kon men hier weder opnieuw bewonderen in recitatiel en aria, uit de opera La coupe du roi de Thule" van Diaz, en in de Proloog" vau de opera Paljas" van Leoncavallo. Zonder de minste in- spanningmet een van het begin tot het einde even schoon klinkend geluid, bracht hij zijn solo's ten gehoore- Op zulke artisten kan ons landje zeker met recht trotsch zijn. De heer Wolters concertmeester van de Amsterdam- sche orkestvereemging opende het concert op schoone wijze met «Romance en Allegro" uit het tweede viool concert van Wieniawski. In de romance, evenzoo na de pauze in de »Cavatine" van Raff luisterden wij met wel gevallen naar ziin vollen ronden toon en meésleepende voordracht. In het »allegro" van het vioolconcert kwam zijn technische vaardigheid ten volle uitgeen enkele noot van die talrijkevlugge passages miste ons oor. Deuken wij nog daarbij aan de gemakkelijkheid en zui verheid waarmede hij dubbelgrepen en octaven speelde, en aan de zoo juist in den stijl gespeelde »Canzonetta" van Godard dan is het zeker niet te veel gezegd wan neer wij hem een veelzijdig ontwikkeld musieus noemen. Het accompagnement van al die muzieknummers had de heer Ruigrok uit Utrecht op zich genomen, die zich op hoogst verdienstelijke wijze van deze gewichtige en vermoeiende taak kweet. Volkszangultvoering. Bene uitvoering van geheel anderen aard dan de bovengenoemde matinée had op den avond van Hemel vaartsdag in de Kapelkerk plaats. Hier een programma van een uitsluitend godsdienstig karakter, uitgevoerd door de Christelijke zangvereeniging »God is mijn lied," direc teur de heer T. Tuinstra en geheel ten voordeele der Christelijke school alhier. Het concert begon met een vierstemmig koraal, Gezang 144 1 en 3. Dit koraal, evenals Ps. 89 7 en 8, en Gez. 50 4 (dit laatste met muziek van de Vries) werden vrij goed gezongen. Ook de »starrenhemel" van de V rie-,. en «bede" (componist niet aangegeven) gelukten. In de «starrenhemel" zong eene der sopraanzangeressen zeer goed de kleine sologedeelten. De koren in de «kerst cantate" van Rinck net slotkoor uitgezonderd liepen de moeilijkheden in aanmerking genomen, vlot van stapel; daarentegen waren de trekjes recitatief weer minder men zong ze met veel te weinig uitdrukking Het mannenkoor van Mendelssohn-Bartholdy, ofschoon een eenvoudig koraal, mislukte geheel door voortdurende onzuiverheid Ook de hymne «Eeuwig is God," van Verhulst, liep in het begin in de war, maar de aceom- pagnatrice wist het gelukkig weêr in 't reine te brengen. Waar men eenvoudige nummers zong zooals ook de twee dubbelkwartetten, (waarvan de muziek ons anders niet kon bekoron omdat zij iu 't geheel niet met de woorden in overeenstemming was)daar was het koor voldoende, begon men echter aan moeilijker werken, zooals de straksgenoemde hymne, dan werd het veelal mis. De directeur dient daar wel op te letten, en vooreerst alleen nog maar gemakkelijke werken in studie te nemen. Ook zal 't het koor zeker tot voordeel zijn wanneer hij zijne aandacht meer aan zuiver zingen wijdt. Een der heeren tenoren zal er goed aan doen in 't vervolg wat minder zijne stem uittezetten. Kegelwedstrijd. Donderdag den 14 werd de door de kegelclub «de Unie" uitgeschreven kegel wedstrijd voortgezet. De uitslag wa3 dien dag als volgt«Oranje Kegelclub," 272 p., met 10 negens «de Vaste Hand," 261 p., met 46 treffers; «Inter Nos," 257 p. ;.»Een tegen Negen," 249 p., met 43 treffers; «Zou er kans zijn," 245 p.; «Koekoek," 239 p.; «Door oefening sterk," 237 p.,al len. Amsterdam en «Harmonie," Alkmaar, 236 p. De Koningsprijs bleet aan den heer J. J. Essen met 65 p. de Dnifjesprijs aan «Germania," van Amsterdam, met 2 de Consolatieprijs met 51 p. aan den heer Reuscher van de club «Negenvriend" te Amsterdam. Zondag, den 17, wordt de wedstrijd ten einde gebracht. Nieuwe aardappelen. Op zaterdag, den 16, werden ter markt alhier de eerste nieuwe aardappelen aangevoerdverbouwd door J. Kloosterboer, van St. Pancras. Zij werden aangekocht door den koopman W. Baas, alhier. Uitslag aanbesteding. Bij de op den 15 gehouden aanbesteding voor het bonwen van eene bakkerij en aanverwante werken aan den Nieuwlandersingel op den hoek van de touwbaan, onder beheer van den bouwkundige W. H. Matthijsen, waren 9 biljetten ingekomen als volgt: H. de Louw, f 4775 C. Grootegoed, f 4685 N. van der Voort, 14505; A. de Munk, f 4488 J. Dorregeest, f 4343 J. Balder, f 4343 C. Vasbinder, f 4040 H. Hoekmeijer, f 4040 en W. Vasbinder, f 3773. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 uur als volgt: den 10: 769.4; den 11: 762; den 12: 764. Kleedcrmakers. Van wege de Algemeene Westfriesche Patroons- en Gezellenvereeniging te Hoorn zal op Maandag, 25 Meiin het hotel Delamarre te Hoorn eene verga dering worden gehouden, toegankelijk voor patroons, coupeurs en gezellen. De bedoeling is een bond te stichtenwaarvan ook patroons lid kunnen zijn in tegenstelling met den reeds bestaanden Bond die patroons uitsluit. Dus weêr verdeeldheidHet «Een dracht maakt macht mocht ook den kleermakers wel wat helderder voor den geest staan ONDERTROUWD 13 Mei. Bartholomeus Johannes Sohuijff en Iebeldiena van der Pol. Jacobus van der Geest te War mond en Onkie Maria Steeman. Jacob Huisman en Elisabeth Maria Keijsper. GEBOREN 14 Mei. Jacobus, z. van Jacob Renrs en Gerardina Willems. 15 Nicolaas Jacobus Antonius, z. van Hendrik Cassee en Mietje Venneker. Johanna Christina, d. van Willem Schut en Helena Helleman. 16 Christina Margaretha Barbara, d. van Hermanns Godijn en Femmetje Veel. OVERLEDEN 15 Mei. Saartje Eiland, echtgen. van Jan Bruntink, 69 j. 16 Johanna Margaretha, d. van Johannes Hendricus Joseph Erkamp oa Jannetje Glorie, 3 m.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2