PARIJSCHË BRIEVEN. 351ste Staatsloterij. Kantongerecht te Alkmaar. No. 3582, 6154, 7550 en 14662 f 1000; Ns. 688, 1346, 12402, 17480 f 400; Ns. 1038, 14613 en 19212 t 200; Ns. 2443, 3429, 4356, 6695, 8260, 8001, 8681, 9643, 14875, 20013, 20870 f 100. 8e lijst15 Mei. Ns. 858 en 3377 f 1000 Ns. 10787, 14350 en 19612 f 400 Ns. 775, 4991, 5012, 8911, 10082 en 19294 f200; Ns. 3539, 7520, 9696, 13445, 15675,16092,17079 f 100. BURGERLIJKE STAND. getrokken tot uitzending van een drietal bekwame Noord hollanders naar de hoogvlakten van Java, met opdracht zelf daar een onderzoek in te stellen. XIII. Parijs, 9 Mei 1896. Wij hadden reeds den man, die aannam dertig, veertig dagen achtereen te vasten weder andere mannen die hun leven doorbrachten met ontzettend veel te eten en te drinken wij hadden den zonderling, die in eene kist de reis van Weenen naar Parijs maakte; den rens die vijf honderd pond woog en meer dergelijke uitzonderin gen doch thans hebben wij toch nog iets nieuws n.l. den man die zich ophangten aanneemt dertien dagen lang te blijven hangen. Deze manDurand geheeten is van een zeer bijzonder gestelschilder van beroep, gebeurde het soms dat hij plotseling met den schilders kwast in de hand staan bleefen zoo één twee dagen doorsliep. Toen vatte hij het denkbeeld opmet deze kwaal geld te verdienen en na eenige oefening kon hij te Marseille gedurende acht en twintig dagen als een standbeeld onbewegelijk op een voetstuk staan. Doch na die acht en twintig dagen kwamen de geneesheeren tot de ontdekking dat Durand vijf centimeters was in gekrompen men dachtdat zou wel weer aangroeien, doch neen, Durand werd niet weder even lang als voor- heeu. Dit verdroot onzen held die zich daarom heeft opgehangen en hoopt dat, hij na dertien dagen wei een beetje langer zal worden. Het gestel van dien man is dus iots bijzonderswant ieder ander mensch zou het niet langer dan een paar minuten uithouden. In het wielrijden was Jaap Eden jongstleden Zondag gelukkiger dan de eerste maal. In den »Prix de Long- champsscratch 2000 meter, was hij overwinnaar. Volgens de getuigenis der sportbladen liep de hollandsche kampioen ditmaal reeds veel beter. Morgen beproeft hij opnieuw zijne krachten in het Velodrome de la Seine; velen der eerste fransche en amerikaansche wielrijders zullen aan dien wedstrijd mededoen. Wat Jaquelin be treft die het de eerste maal van Jaap Eden won deze schijnt onoverwinnelijk hij is nog steeds eigenaar van Brassard No. 1, en van de daaraan verbonden rente van 20 francs per dag. Verleden Zondag trachtte de Amerikaan Mac-Donald den Brassard te winnen, doch tevergeefs, Jaquelin bleef hem de baas. Het wielrijden wordt hier bijzonder algemeen, en voor velen wordt het rijwiel een werstuigeen middel om den kost te verdienen. Zoo kenngn wij jongelieden, die in betrekking gaan onder voorwaarde dat zij voor de firma, die hunne diensten aanneemt, al de kleine ge meenten rondom Parijs per rijwiel bezoeken zij breiden daardoor de clientèle dier firma uit, zonder te vervallen in de kosten van spoorwegen, hotels enz. In de »banlieue ouest" van Parijs, Asnières, Bois-ColombesColombes enz. hebben de geneesheeren de gewoonte aangenomen iedere drie maanden hunne rekeningen aan de klanten te zenden. Die gewezen zieken zijn na de genezing dikwijls wat lui in het betalen dier dokter-nota'sen voor den geneesheer is het niet aangenaamde luitjes te manen. Een jong man, vriendelijk, netjes in de kleeren, in het bezit van een rijwielmaakt thans van de Zon dagen gebruikaan al die luie klanten een bezoek te brengen, haalt dan geld op zooveel hjj kan, en vereenigt dus het aangename van eene wandeling op zijn »pneu" mot het nuttige van eene kleine extra verdienste. Hoe aangenaam het ook wezen mag eene extra ver dienste te vinden men moet dit niet zoeken langs den wegdien een zekere Chapre koos. Deze vond het ge makkelijk iederen dag den trein te nemen op een der groote lijnen, van Parijs naar België of Duitschland hij ging echter nooit verder dan tot het eerste station, en voor de trein vertrok wandelde hij langs de waggons op en neer. Daar zag hij dan op de zitplaatsen en in de netten, hoedendoozen, reis zakken enz., wier eigenaars een paar passen verder stonden, of wel zich in de wachtkamer ophielden vlug nam Chapre dan alles weg wat hij kon machtig worden legde dit in zijn eigen compartimentde trein vertrokde be stolenen bemerkten dikwijls den diefstal eerstwanneer Chapre al lang bij het eerste station met de gestolene bagage den trein had verlaten. Eindelijk werd hij gevat, men vond in zijne kamer allerlei soort van goederen kinderkleeren zijden kousen, twintig mutsen voor liefde zusters, boezelaars voor koks, reiszakken met toebehooren enz. enz. en hij werd veroordeeld tot twee jaren gevan genisstraf. Onder de rubriek der huwelijken wijzen wij op de echtvereeniging van baron David Leonino en mejuffrouw Jeanne de Rothschild, dochter van de baronesse James de Rothschild. Men noemt dit hier een »Grand Mariage", wij zouden zeggen een 'rijk huwelijk. Men zegt hier wel dat het geld het geluk niet aanbrengtdoch in handen van verstandige menschen is het toch een groote factor voor het geluk. Men kan intusschen zien dat het hier een huwelijk geldt tusschen israëlieten, uit de opsomming van de groote menigte geschenken van brillanten en paarlen en verder kan men ook zeker zijn dat armen en in stellingen van liefdadigheid niet worden vergeten want het is hier eene gewoonte der israëlieten dat zij bij vreugde en nog meer bij rouw steeds zeer weldadig zijn. Het »Thé&tre Francais" gaf ons een zeer belangrijk drama in vijf bedrijven >Manon Roland' van Emile Bergerat en Camille de Sainte-Croix. Madame Roland is de holdin der Girondijnen in dien tijd der eerste fransche Revolutie waren die groote revolutiemannen er vooral op uit te gelijken op de oude romeinsche helden, eene komedie geweest is, dit huwelijk in Holland, waar van gij mij verteld hebt... Nu, laat't u verder niet ver ontrusten, mijn kind Dat is volkomen overbodig Mor gen beginnen wij ernstig te werken Gij zijt thans bij den intendant in blakende gunst. Zooals gij weet heb ik de bevoegdheid leerlingen aan te nemen en ze op kos ten der koninklijke kas in overeenstemming met den in tendant zelfs naar Parijs of Italë te zenden en daar te laten studeeren. Dit zal thans met u geschieden. Het publiek kan lang wachten, eer het u voor het voetlicht terugziet en wanneer het u terugziet, kan het zijne be wondering betuigen." Wordt vervolgd.) vandaar eene zekere gemaaktheid in sprekendoen en denken de toon was overdreven en gezwollen doch de moed werd verhoogd door het voorbeeld door den lust tot navolging der groote romeinen van daar dat zoo velen js allen moedigmet opgeheven hoofd het schavot beklommen. Manon Roland was ook geheel de vrouw van haren tijd velen verwijten haardat zij niet natuurlijk was te veel heldin te woinig vrouw doch in een tijd, waarin men koningen onthoofde, en de Gironde vijandig stond tegenover de Montagne een tijd waarin men groot en moedig moest zijn nooit wetende of men den volgenden dag zou slapen als lid der regeering of als offer van het schavotin zulk een tijd moet men de natuur wel geweld doen en wordt men onnatuurlijk groot en moedig zoo men aan het publieke leven wil mede doen. Het is niet mogelijk eene analyse van dit drama te geven, het geheele blad zou daarvoor niet groot genoeg zijn volstaan wij dus met de mededeeling dat de ge schiedenis zoo getrouw mogelijk werd gevolgd dat de voorstelling een buitengewoon sncces had en het spel der artisten vooral van den heer Silvain als Roland zeer schoon was. Mevrouw Worm3-Baretta vervulde den titel rol en had veel succeshoewel hare persoonlijkheid haar meer geschikt maakt voor teedere rollen, dan voor zulke heldenfiguren. J. M. T. 11 Mei. Als postcriptum diene dat Jaap Eden gisteren weder overwinnaar was in den Prix de Marseille (scratch 2000 meter). De tweede was Morin hier beschouwd als een eerste coureur de vitesse, de derde de amerikaan Macdonald de vierde Gougoltz. In Duitschland is in den handel gebracht een reisdrinkfoeker, uit waterdichte papierstof vervaar digd. Op reis is er geen in het gebruik gemakkelijker en zin delijker drink vaat werk te bedenken dan deze beker; hij ziet er netjes uit en kan tien- of twaalfmaal ge bruikt worden. De prijs is goedkoop De beker wordt in tweeërlei vorm vervaardigd. Den platten kan men gemakkelijk in eene portefeuille bij zich dragen en is voor toeristen en wielrijders zeer aanbeve lenswaardig. Voorts zijn er kegelvormige, staande, die ook voor huiselijk gebruik geschikt zijn. Ook voor schoolgebruik werden deze bekers aanbe volen. (Huisvrouw). »c kroon, bestemd voor de keizerin van Rusland, die thans gereed is, werd vervaardigd naar het model van de kroon der keizerinmoeder. Twee ju weliers hebben gedurende negen maanden aan het pracht stuk gewerkt. Zij is met ongeveer 2000 brillanten van den heerlijksten glans bezet, die te zamen een gewicht hebben van 600 karaat. De kroon weegt in het geheel 84 solotnik of 375,84 gram. Tegen bladluizen. Heestergewassen kan men van de zoo schadelijke bladluizen zuiveren door de stammen te wasschen en de bladeren te besproeien met een oplossing van een gram aloë op een liter water. Dit heeft tevens het voordeel, dat zich geen slakken vertoonen. (Maandblad tegen de vervalsching.) Veehandel in Friesland. Daar tegenwoordig verreweg het meeste omgaat in lammeren dient dit vee het eerst genoemd te worden. Geheele kudden worden naar Holland vervoerd om de dieren op de markten te Amsterdam Leiden en Deltt ten verkoop aan te bieden. De meeste worden vervoerd per stoomboot via de Lemmer; soms heeft één boot meer dan 800 stuks aan boord. Holland is de groote kooper en regelt de markt in doze dagen. Nu de hollandsche markten in de laatste week niet zoo druk waren, volgden in Friesland lagere prijzen. Toch zijn die nog flink al is er ook /la/ 1,50 per stuk af. Er zijn nog wel koopen gedaan van 9 het stuk. Melkschapen maken ook goede prijzen. Voor f 20 heeft men nog lang geen le kwaliteit; er wordt daarvoor zelfs f 30 per stuk betaald. Wat de vette kalveren betreftdeze zijn lager in prijs ten gevolge slechtere markt te Londen. In melke- en kalvekoeien is de handel zeer stadig het aanhoudende droge weder werkt hierop niet gunstig; hetzelfde geldt ook voor weidkoeien. Toch gaat hierin vrij wat meer om dan in melk- en kalfvee. Vreemde kooplieden voornamelijk belgen en fran- scheu bezoeken de Iriesche markten in lang zoo groo- ten getale niet meer als voor ettelijke weken; daarentegen is het getal hollandsche kooplieden grooter een gevolg van den lammerenhandel. Over het geheel is de handel in zesweeksche biggen wèl zoo fleurig als de vorige week, een gevolg hiervan, dat het vee in de weide is en dus daarin ook de biggen kunnen worden losgelaten. Loopvarkens ook wel zoo hoog in prijs. Vette varkens en biggen in één doen met stadigen handel. Het ouderwelsche spinnewiel verdw ijnt meer en meer uit de huishoudingen onzer boeren en zal weldra tot het verleden behooren. Dat men dergelijke voorwer pen reeds nu als antiquiteiten begint te beschouwen, kan hieruit blijken, dat dezer dagen een boer te Westergeest (Fr.) een spinnewiel voor f 25 verkocht aan een handelaar te Leeuwarden. Deze heeft het weer afgestaan aan het Rijksmuseum te Amsterdam voor f 40. Benoemingen. Bij kon. besluit zijn benoemd tot heemraad van den Anna-Paulownapolder, A. Klaaszoon Kaan tot heemraad van den polder Waard Nieuwland te Wieringen, N. Hellingman tot hoofdingeland van West-Friesland, vanwege hetambacht van West-Friesland, genaamd Drech- terland, J. Hoek Spaans; tot hoofdingeland-plaatsvervan ger van id., J. Schekkerman; tot heemraad van id. voor de Middelkogge, C. Beerepoot. Leger des Hells. Het Leger des Heils heeft den 13 zijn jaarlijkschen bazaar geopend in een bij zaal van het Paleis voor Volks vlijt (Westzjjde) te Amsterdam. Men vindt hier bijeen allerlei voorwerpen, gemaakt in de shelters en werk plaatsen van het Leger en een aardigen voorraad artike len, die door belangstellenden in het leger ten verkoop gezonden zijn. Voor de huishouding kan men hier heel wat krijgen: blaadjes, glas-en aardewerk, tafeltjes, mand jes, manufacturen, schoenen, hoofddeksels, trapjes, allerlei zaken van hout, enz. Ook voor de kinderen is gezorgd. Men vindt er poppen speelgoederen, snoeperijtjes, alles smakelijk uitgestald. Heel aardig is de inzending van de landkolonie, bestaande uit producten van den bodem radijs, komkommer, spinazie postelein, met een aardig stel monsters van heigrond in bebouwing en tot grasland bewerkt. Verder bestaat deze inzending uiteen kalf, geboren in de kolonie, een schaap met lammeren, kippen, eieren, boter en meer dingen, die bewijzen, dat de cultuur op heigrond loonende resultaten kan opleveren. De officieren van het Heilsleger, die op Java werken, hebben voor een aardige collectie inlandscbe voorwerpen gezorgd. Door een aantal belangstellende vrienden te Am sterdam is eene som van f 6160 bijeengebracht voor het Leger des Heils, als een bljjk van waardeering van het goede werk. door het Leger onder leiding van den heer en mevr. Oliphant verricht. Door deze som zijn zij in staat gesteld, de nog uit staande betalingen vóór hun vertrek af te doen, en de verschillende departementen aldus in een gezonden finan- cieelen toestand achter te laten aan hunne opvolgers. Fcn nieuw seinlicht. Baarn. Eenige ingenieurs der H. IJ. S.-M. en een Engelsche ingenieur zijn alhier samengekomen om proeven te nemen met het in Amerika uitgevonden seinlicht voor de veiligheid op de spoorwegen. Even buiten het station Baarn werden proeven genomen Pistolen werden afge schoten een knal in de lucht volgde en gedurende 3 of 4 minuten zag men een rood, wit of groen licht, zicht baar tot op 7000 M. afstand. De proeven voldeden uit stekend. De lichten waren te Amersfoort zichtbaar en ten teeken hiervan werd met dezelfde kleuren als te Baarn geantwoord. Het witte licht was bijzonder sterk. Beciuster. Dezer dagen heeft hier een proef plaats gehad met den eersten electrische locomotief in ons land welke zeer goed slaagde. Zij is bestemd voor het transport van zand, benoodigd voor den aanleg van een fort in den Beemster, en is vervaardigd door de firma van Rietschoten Houwens te Rotterdam, voor den aan nemer van bovengenoemd werk C. de Groot te Gorinchem. Hiddclhurg. De duingroep onder de gemeente Zoutelande, die reeds gedeeltelijk door den polder Wal cheren verdedigd werd, zal binnenkort over eene grootere uitgestrektheid worden beschermd, terwijl ook de rijshoof- den op het Zuiderstrand zullen worden uitgebreid. Een en ander zal bijna f 50.000 kosten. Scheveningen. Er is een aanvang gemaakt met het aanleggen vanwege Delfland van een tweede hoofd in zee vóór het Kurhans. Utrecht. Aan de maskerade zal door ongeveer honderd studenten worden deelgenomen de stoet wordt aangevuld door ruim zestig anonymi. De kleedijen belo ven schitterend te worden er zullen in den stoet een aantal geharnaste ridders zijn. 5e klasse, 7e lijst, 13 Mei. Zitting van 15 Mei 1896. F. V., Uitgeest, spoorwetovertr., f 1 boete of 1 dag hecht. J. H., Z. en N. Schermer dronkenschap, fl boete of 1 dag hecht S Sn. Wz. en C. Sn. Wz., Schoorlart. 17, 22 en 40 wet van 13 Juni 1857, le f 0,50 boete of 1 dag hecht., 2e f 1 boete of 1 dag hecht. P. Vr. en J. Vr., Bergen, burengerucht, ieder f 2 boete of 2 dagen hecht. W. VI. en F. VI., Uitgeest, en J. W., Oterleek, art. 22 en 40 wet van 13 Juni 1857, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. Allen te Alkmaar: J. K., D. H. en D. V., politie-overtreding ieder f 1 boete of 1 dag hecht. C. V. en J. W. W., straatschenderijieder f 1 boete of 1 dag hecht. G. B., art. 30 en 36 prov. reglement op de wegen f 0,50 boete of 1 dag hecht. H. d. R., visschen in verboden tijd en valschen naam opgeven f 5 boete of 3 dagen hecht. J. H art. 438 wetb. v. strafr., f 1 boete of 1 dag hecht. A. M. en T. v. L politie-overtreding ieder f 1 boete of 1 dag hecht. Allen te Egmond aan Zee: C. BI. Jz., jachtovertr., f 3 boete of 2 dagen hecht. A. Zw. Jz., duinwetovertr., f 5 boete of 2 dagen hecht. J. Gl. Az., A. Gl. Kz., A. SI. Az., E. SI. Az., P. d. J. Cz., H. St. Az., J. Gr. Jz. en J. Gr. Dz., strooperij ieder f 1 boete of 1 dag hecht. E. K. Sz., art. 17, 22 en 40 wet van 13 Juni 1857, f 1 boete of 1 dag hecht. P. BI. Kz., H. D. Cz. en J. D. Cz., duinwetovertr., ieder f 1 boete of 1 dag hecht. G. BI. Kz. en C. Zw. Rz., straatschenderij ieder f 1 boete of 1 dag hecht. A. W. Pz., dronkenschap f 3 boete of 2 dagen hecht. Barslugerhorn. Ondertrouwd 10 en getrouwd 24 Apr. Nan de Jong en Piet.ertje Bellis. Ondertrouwd. 15 Apr. Wijbrand Dekker en Maria Catharina Dubbel man. Jacob Everts en Neeltje de Jong. 18 Albert Bronder en Willemtje Ott. 24 Jan Stins en Aaltje van Hesselingen. 25 Jan Brommer en Grietje Spaans.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6