Gilda Schwanhof. No. 60. Acht en BTegentigste Jaargang, 1896. WOENSDAG 20 AI EI. Zitting van den Gemeenteraad ÏNSCHRIJVIIg SCHUTTERIJ Dinsdag en Donderdag, FEUILLETON. Amsterdamsciie Brieven. Buitenland. -^aria rd* op Woensdag, 20 Mei a.s., Geschiedenis van een vrouwenhart, ALRMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SOfaneo door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Afzonderlijke nummers 31 ets. l;:i||;lj!'ljir' leleioonnv tsmer s 3 COURANT. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgavers HERMs. COS- TER ZOON. des namiddags 12 3/4 uur. Punten van behandeling: Lezing en vaststelling der notulen van de vorige ver gadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Voorste! van burg. en weth., in zake de vestiging in deze gemeente van eene landbouwwinterschoolmet een daarop uitgebracht advies van de vaste commissie van financiën. Rapport van de vaste commissie van financiën om trent baar onderzoek van de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1895. Idemomtrent haar onderzoek van de rekening der Ambachtsschool over 1895. Idem omtrent haar onderzoek van de rekening der gasfabriek over 1895. Idem, naar aanleiding van ingekoru. u bezwaarschrif ten tegen aanslagen in do plaatselijke directe belasting dienst 1896. Rapport der commissie van >>ijstand in zake bet beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen naar aanleiding van een adres van A. B. van Geenhuij- zeu, betreffende bestrating en rioleeriug van een bouw terrein aan het Zeglis. Idem, naar aanleiding van een voorstel van burg. en weth., betreffende eene eventaeele verbouwing van een gedeelte van het Raadhuis. Voorstel van burg. en weth. tot vaststelling van een reglement op de burgeravondschool. Rapport der speciale raadscommissie ad hoe tot voor- loopige vaststelling der concessievoorwaarden voor den aanleg en de exploitatie eener stoomtram van Beverwijk naar Alkmaar. De Voorzitter van den Raad, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, 18 Mei 1896. IR IR \Alli W ET BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door JACOB KOEMAN, metselaar, wonende alhier, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in hot klein in het perceel aan den Koningsweg, wijk B. No. 73, welke vergunning thans tea name staat van P. VERHOEVE Pz. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De (secretaris 18 Mei 1896. C. D. D O N A T H. van des middags 12 tot des namiddags 2 ure ter ge meente-secretarie, tot en met 31 Hel a.s. BagaMBggggiLLLJMyai'lawe»-* —w—m— 37) van HANS WAOHENHUSEN. In gelukkigo, half droomende stemming zat Gilda nog iu de kleedkamer, toen het laatste bedrijf was geëindigd en de artisten den gang kwamen binnen stormen. Slechts één ding had haar leed gedaandat hij, Emin, haar heden niet gehoord had, heden, nu zij zeggen kon, dat zij hem maatschappelijk nader gekomen was, nn zij volgens Auweiler's verzekering den tijd reeds kon bereke nen, dat zij in de rijen der kunstenaressen zou opgenomen worden, die zij zoo dikwijls van hare bescheidene plaats bewonderd had. Z jlfs de houding der dames in de kleedkamer tegenover haar bevestigde haar dat zij heden een beteekenenden stap op den ladder gedaan had en juist, toen zij het enge, heete kamertje verliet, om meer ruimte te geven aan de anderen, die haar geluk wensch- ten en omringden, kwam de tooneelkneeht met eerbiedige houding, eonigszins geheimzinnig, tot haar, met fluiste rende stem haar mededeelende, dat er aan den voor d® kunstenaren bestemden uitgang een heer stond, in het zwart gekleeddie er volstrekt niet als een bediende uitzagmaar toch op de wijze van eenen bediende had verzochthaar te melden dat hij de opdracht hadu naar eene daar buiten staande equipage te brengen. Zij luisterde met verbazing naar deze boodschap, doch niet in eene stemming verkeerende om er over na te denkenwikkelde zij zich in hare mantille. »Zeg aan dien heer, dat ik mijn weg naar huis wel te voet zal vinden gaf zij tot antwoord en ging vast besloten de zijdeur achter de schermen uit. In de bescheiden woning, VIII. In de laatste jaren hebben we te Amsterdam weinig winters gehad die zoo rustig voorbijgegaan zijn als de afgeloopene. Optochten van »broodeloozen" hebben we evenmin gehad ah bloedige botsingen vau manifestanten met de politie en zelfs van de protest-vergaderingen in Constantia was dezen winter de aardigheid af. Do hoofd oorzaak is zeker weldat er in de laatste maan len ver schillende groote werken onder handen zijn genomen en geen strenge vorst de werkzaamheden heeft belemmerd. Voorts is 't niet onmogelijkdat menigeen langzamer hand tot het inzicht is gekomen dat optochten langs 's heeren wegen wel allerminst brood aanbrengen. Er is nog een andere factor en deze is het I.e(jer des Efclls. Dat de invloed daarvan niet gering is blijkt duidelijk uit de schimpscheuten en de verdachtmaking die over deze instelling woiden uitgestrooid door de revolutionaire socialisten die een gevoel van overtollig heid krijgenwanneer alle oproerige daden en uitingen achterwege blijven. Het Leger, dat de meest nooddrnf- tigen tot zich neemt, vergt ingespannen arbeid van zijne volgelingen en daarmee kwe.kt 't een geest van lijd zaamheid en tevredenheid. Het slachtoffer van tegenspoed, dat in de handen van een Domela Nieuwenhuis een fel anarchist wordt, verliest bij het Leger al zijn bitterheid, leert daar tucht en denkt er niet aan de hand tegen het gezag op te heffen Dat mag wel eens gereleveerd, nu kolonel en mevrouw Oliphantgehoorzaam aan het bevel van den generaal, gereed staan het commando in Nederland neer te leggen om het in Zweden een voor hen geheel vreemd land weder op te vatten. Zij hebben hier inderdaad groote dingen tot stand weten te brengen. Een zwaren strijd hebben zij te voeren gehadtegen vooroordeeltegen bittere af keuring van het kermisachtig optreden van de Salvation, Armytegen hoon bespotting en beleediging van de zijde van het onontwikkeldo volk dat eerst de goede bedoelingen niet begreen togen nijpend geldgebrek tegen de verdenking van afvalligen. Al die bezwaren heb ben zij weten te overwinnen dank zij de onwrikbaar heid van hunne overtuiging en de innerlijke kracht die iu het Leger schuilt. Bij hun vertrek worden droeve tranen geschreid door honderden geredden, die hunne kolonels met warmte en liefde aanhangen. Toevluchten zijn in alle deelen des lauds opgericht, waar nachtverblijf en levensmiddelen ook voor den ellendigste zijn te bekomen. Het maat schappelijk reddingswerk heeft onverwacht schoone vruch ten afgeworpen en de kroon op alles is de Landkolonie, waarmee tot realiteit is geworden, wat door velen bij het verschijnen van In Darkest England and the way out als eon droombeeld werd beschouwd. Dagen en nachten hebben kolonel Oliphant en zijne vrouw moeten arbeiden om 't zoo ver te krijgen vergaderingen hebben zij tot geestdrift weten te stemmende gegoeden, waaronder de eerste burgers des lands, hebben zij tot vrienden van het Leger weten te bekeeren en te midden van die werk- faas..,T—- n111 iTT "IT1 Mntf M iTTl <1 fiii'i TH» 0 t'ft' IT die zij betrokken had zat hare zusterde vrouw van een ondergeschikt ambtenaarhaar reeds te wachten. Deze was te angstig geweest om van het haar gegeven kaartje gebruik te makenmaar vóór den schouw burg staande had zij van haar hooren spreken. »Of zij dan nu werkelijk naar het tooneel wilde gaan vroeg zij bezorgd. Gilda lachte. «Ditmaal zult gij mij er niet weder van terughouden", zeide zij «want jou beschouwingen waren destijds hoofdzakelijk de oorzaak dat ik op een dwaalspoor raakte. Ik heb niet meer te overwegen." Zij wierp zich uitgeput op de sopha en hoofdschuddond ging hare zuster de kamer uitteleurgesteld, dat Gilda van het in haar oogeu booze plan niet af te brengen was. Langzamerhand kwam Gilda tot kalmte. Zij lag met gevouwen handengeheel anders dan eens die onbezorgde Gildadie niets begeerde dan een eenvoudig bestaan eene andere dan die rijke mevrouw van der Vloten die in doodelijke verveling haar dat eenvoudig bestaan had doen terug verlangen. Er bad eene gansche verandering met haar plaats gegrepen, zoo bekende zij zichzelve thans. Tot heden had zij zich daarvan weinig rekenschap ge geven. Eerst Auweiler had haar eene oplossing aan de hand gedaan haar gezegd, dat zij in zichzelve een schat bezatdie zij nooit had gekend. Nog eens doorleefde zij het geheele verloop van den avond in al zijne bijzon derheden en ieder oogenblik dat zij zich nog zoo versch herinnerde zeide haar dat zij eene overwinning had be haald de warme eerlijke erkentenis van Anweiierdie anders op het tooneel gewoonlijk weinig toeschietelijk was was haar het bewijs dat zij geslaagd was. Zij zou iets worden Zij zag ze voor zich de kun stenaressen van den eersten rangdie zij vroeger van de galerij eu te 's-Gravenhago van uit hare loge bewonderd had. Zij zou het misschien even ver kunnen brengen 1... Die gedachte joeg haar opde kleeding werd haar te benauwdzij trok ze in haar slaapkamertje uit en zocht in de kast hare kostbare crème peignoirdie zij als me vrouw van der Vloten gedragen had wanneer zij zich des avonds met hare zwarte en witte kameniers en haren papegaai zoo doodeljjk had zitten te vervelen. Het was zaamheid naar buiten was er niet minder te doen voor de inwendige organisatie, waarvan het groote publiek uit den aard der zaak minder bemerkt. Van den grond af hebben zij het leger opgebouwd zelf hebben zij de steenen en het cement aangedragen en nu staan zij voor een flink gebouw, dat op voldoende grondslagen steunt om er nieuwe verdiepingen op te kunnen zetten. Naast dankbaarheid en bewondering voor hetgeen de leiders van het Leger des Heils in Nederland hebben tot stand gebracht zij tevens erkend de zeldzame tucht, die in de Army heerscht. Is 't niet iets buitengewoons, de kolonels op de eerste roepstem van den generaal met liefde afstand te zien doen van al hetgeen zij hebben verworven. Midden uit hnn gezegenden werkkring wor den zij weggehaald en geen klacht komt over hun lip pen integendeel, met nieuwen moed gaan zij den strijd tegemoet, die hun in Zweden wacht. »Ik zal niet meer voor u zingen,'' zeide mevrouw Oliphant in de afscheids bijeenkomst op haar aanvallige manier, maar ik zal voor u bidden. Wij gaan naar Zweden om Gods wil te doen. Vaarwel en tot weerziens." Bij zooveel overgave aan den wil van den generaal en zooveel erkenning, dat diens beschikkingen de beste zullen zijn, zwijgt de Hollandsche zucht tot tegenspraak, die tyraunie ziet in een dergelijk verplaatsen en die begrijpthoe in Amerika door der gelijk grillig ingrijpen van William Booth 't tot een scheuring in het Leger komen moest. BELUIK. De werkstaking in de nationale wapen fabriek te Herstal, kan als geëindigd worden beschouwd. De meeste werklieden hebben den strijd opgegeven en zich weder aangemeld overigens zijn ook nieuwe werk lieden in dienst genomen. Een aantal stakers heeft elders werk gevonden. Aan de »Ind. Beige" wordt gemeld, dat de Britsche vice-consul te Bouia op bevel zijn regeering appèl heeft aangeteekend tegen de vrijspraak vau majoor Lothaire. Het hooger beroep moet worden behandeld voor den Hoogen Raad van don vu.uhaukelijk.en Congostaat, zege lende te Brussel. DUITSCDIjAXD. Den 15 is het suikerbelasting- ontwerp in zijn geheel aangenomen met 144 tegen 124 stemmen, met een amendement, waarbij de verhoo ging der suikerbelasting op 20 mark wordt gesteld, in plaats van 21 mark, zooals vroeger besloten was ver der is nog aangenomen een resolutie, om de uitvoer- premiën spoedig af te schaffen. De commissie uit den duitschen Rijksdag heeft bij het vermogensrecht bij het hnwelijk met groote meer derheid het voorstel verworpen om de gehuwde vrouw te dien opzichte met den man gelijk te stellen. Als grondslag werd de bepaling gehandhaafd dat het goed dat de vrouw aanbrengt of later verkrijgtdoor het hnwelijk onder het beheer en medegenot van den man komt. De werkstaking op de scheepstimmerwerven te Stettin is geëindigd. De stakers hebben zich tevreden gesteld met een geringe loonsverhooging. Plfi HM I1 'Ml»W l I' i'if JUUiSgg maar goeddat zij hare garderobe bewaard had Zij durfde ze thans weder aantrekken in het vooruitzicht op die schitterende toekomstdie de regisseur haar had voorgehouden. Met welbehagen stond zij in de met kost bare en echte kant gegarneerde cachemiren japon voor den spiegelmaakte het zware in het licht als donker goud brons glinsterende haar los rekte de tot aan de elle bogen ontbloote blanke armen uit, vouwde de handen op het voorhoofd te zamon en keek met bedwelmde oogen naar het vloerkleed. Zij was zoo welgemoed als zij nooit zich had gevoeld. Haar hart klopte zoo vol en krachtig als drong het haar om onmiddellijk in deze nieuwe toekomst in te gaan en daarbij was het haar te moede alsof dat hart iets was binnengeslopendat zij nooit gevoeld had. Van de woorden, die Auweiler haar bij het onderricht had toegevoegd kon zij zich nog iedere letter herinne ren. «Ge hebt", had hij haar gezegd, «werkelijk den goeden tooneelaard zonder dit zelf te hebben vermoed Het is schande dat gij jaren lang hebt laten verloren gaan in die werkplaatsen Wat hebt gij daaraan gehad dat gij u door de schilders als levenlooze schoonheid op het doek hebt laten kladden? Zet u hier bij ons voor het voetlichtlevendig als gij zijtdoe den mond open eu zij zullen n toejaichen f" Eeuig geraas in het stille huis deed haar opschrikken. De conciergeeene half doove oude vrouw die nauwe lijks begrepen had wat er met hare jonge huurster heden avond voorgevallen was kwam ontsteld in nachtgewaad binnen. «Er zijn daar buiten wel een half dozijn jonge liedenmannen en vrouwendie u wenschen te spreken", zeide zij huiten adem. Doch nauwelijks had de vrouw uitgesproken, toen Gilda verrast opstond, waut in de deur verschenen haar door eu door bekende en meest lieve, vroolijke en lachende gezichten, die zij sedert dien zoo ongelukkig geëindigden feestavond in de villa Schwanhof niet meer gezien had, de «Bohème" der jonge kunstenaarswereld. Een dor jonge mannen, een schilder, die vóór de anderen de deur binnenkwam, droeg een reusachtigen lauwerkrans. Hij overrompelde haar, zooals zij, getroffen, voor zich uitkeek,

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1