y KI J D A G 22 MEI. Zitting van den Gemeenteraad No. 61. Eerste biad. Acht ea Wegentigste Jaargang. op Woensdag, 20 Mei a.s., Goedgekeurde raadsbesluiten. ALKMAAKSCHE COllltAM Deze Coarant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80; L&nco door het geheele rijk 1, De 3 nummers/0,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,IA. öroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers UERMs. COS- TER ZOON. ^ARia VI Telefoonnummer3 des namiddags 133/4 uur. Voorzitterde Burgemeester A. Maclaine Pont. Secretarisde heer C. D. Donat'n. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig: de heer O. T. M. van den Bosch. Notulen. Na de opening wordt overgegaan tot het lezen der notulen waarna de heer Kraakman het woord vraagt. Spreker meentdatwaar men thans het laatste werk voor zich beeft van den heer van der Vegt die onder zoo moeielijke omstandigheden in November des vorigen jaars tot waarnemend Secretaris word aangesteldhet na de voorlezing d6r notulen niet ongepast is, een woord te spreken over hetgeen door den heer van der Vegt tot heden is gedaan. Afgescheiden van hetgeen door dien ambtenaar in de kamer van burg. en weth. is verricht acht hij zich verplichtwaar de leden van den Raad in de verschillende commissiën en ook in de openbare zit tingen de diensten door hem gepresteerd, hebben kun nen waardeerenhier openlijk hulde te brengen aan de nauwgezetheid en verdiensten van den heer van der Vegt, en verzoekt den Voorzitter deze woorden in de notulen te doen opnemen. Een algemeen applaus beweeshoe alle leden met het gesprokene instemden. Mededcelingen. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen de rekening van het Burgerweeshuis en tevens acht belas tingreclames welke stukken hij voorstelt in handen te stellen van de commissie van financiën waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Ingekomen stukken. Bouwterrein. 1. Adres van den heer L. M. J. Paleari als gemach tigde van den heer Kleintjes, waarin wordt medegedeeld, dat adressant zich heeft gewend tot den minister van waterstaat in zake de overdracht van rij ksgroudten behoeve van zijn als bouwterrein in te richten perceel aan den Bergerweg. Adressant verzoekt den Raad daarop gunstig te willen adviseeren. De Voorzitter stelt voor dit adres voor kennis geving aan te nemen en er te juister tijd zoodanig regard op te slaanals zal blijken noodig te zijn. De heer Kraak man heeft een ander voorstel. Aan den heer Paleari is eene zekere vergunning verleend en de toezegging gedaan, dat de gemeente de bestrating en verlichting zal overnemen, indien deze geschieden op eene wijze door den Raad vastgesteld. Men heeft zich voorge steld, dat de toegangsweg naar het spoor eeue straat zal worden. Naar zijne meening moeten bet Rijk en de ge meente de vergunning verleenen, beiden moeten beslissen. Als de minister nu eerst eene beslissing neemt, zal daarna de Raad weer moeten besluitener zal misschien dan weer eene commissie moeten worden benoemd en zoo doende veel tijd verloren gaan. Daarom meent hijdat het beter isdat de commissie van bijstand over deze zaak haar oordeel zal geven. Dit voorstel, door b. en w. overgenomenwordt zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. 2. Adres van J. Lind C. van Stam en S. Bregman betreffende het koopen van gemeentegrond aan den Stee- weg met name het zoogenaamde Schermerpad en het leggen van eene rioleering en bestrating in het door hen als bouwterrein in te richten stnk gronds. Gesteld in handen van de commissie voor de gemeente werken. Dierenbescherming. 3. Verzoekschritt van de Vereniging tot bescherming van Dierenwaarin verzocht wordt te bepalen dat de hondenkarren voorzien moeten zijn van den naam en de woonplaats van den eigenaar. In de toelichting wordt er op gewezen dat het dik wijls moeilijk isde namen der eigenaars te weten te komen terwijl er wordt bijgevoegd dat in andere ge meenten deze bepaling gunstig werkt. Nog wordt in dit adres gevraagd om maatregelen te nemen tegeu het gebruikelijke vervoer van nuchtere kalveren en ander jong veedaar dit volgens verklaring ook der markt meesters van nadeeligen invloed is op het vee. Adressante verzoekt daarom ook dat men zal verbieden de kal veren met gebonden pooten te vervoeren doch te willen bepalendat ook deze dieren in wagens met hekken voorzien staande vervoerd zullen worden en met zoovele tegelijk als bij geschikte plaatsing kan worden toegestaan. Tevens dringt zij aan op het toepassen van middelen waardoor de door de politie opgevangen honden waar voor geen belasting is betaald, dadelijk gedood kunnen worden. Op voorstel van den V oorzitter verzonden naar de commissie voor de strafverordeningen. De heer Stoel komt ter vergadering. Schuiten Verdronkenoord. 4. Verzoek van den heer F. Witte, bewoner van het Verdronkenoordomdaar de raad gemeend heeft af wijzend op het in eene vorige vergadering ingediende verzoek te moeten beschikken, overeenkomstig de in 1878 vurleende vergunning aan den schipper Veer om op de tegenwoordige ligplaats te lossen, alsnog dat vroeger ge- m )men besluit op te heffendaar gedurende een vrij gi oot deel van het jaar de ligging van het turfvaartuig de gracht noodeloos ontsiert. De voorzitter deelt mededat aan dat verzoek in zo< ivorro is voldaandat men bepaald heeft dat het lossen en laden binnen acht dagen moet plaats hebben en dan eet ie andere ligplaats moet worden ingenomen. Hiervan zal aan adressant bericht wordeu gezonden. 1 De heer Witte vraagtwauneer dat besluit genomen isdaar de schuit er nog blijft liggenwaarop de voor- zitt ar antwoordtdat er maatregelen zullen genomen wor den om de bepaling te doen nakomen. 5.Adres van den heer M. Gonverneongeveer van deze Ifde strekking als het voorgaande. 0, )k aan dezen verzoeker zal hetzelfde bericht worden gezo. iden. 6. Brief van Gedeputeerde Staten ter goedkeuring van het h asluit omtrent de aanhangig geweest zijnde procedure met c <e Maatschappij van zekerheidstelling. Voc ir kennisgeving aangeuomou. 7. Idem in zake het subsidie voor het gasthuis iu de vor ige vergadering vastgesteld. Als voren. 8. Idem ter goedkeuring van de gewijzigde artikelen der ins tructie voor den gemeente-ontvanger. Als voren. 9. ïerslag van de Kamer van Koophandel over 1895. Als toren. Plantsoen bij de cel. 10. Adres van de beambten der strafgevangenis in den Stac ishout, waarin verzocht wordt het lage opgaande krenpelh out voor hunne woningen, dat het vrije uitzicht belemme rtte doen wegnemen en daarvoor iu de plaats een gras* '«ld aan te leggen. Op voorstel van den voorzitter gesteld in handen van borg', en weth., om daarop te beschikken, na de commissie voor de plantsoenon te hebben gehoord. De ing< ikomen stukken zijn hiermedo afgehandeld en thans gaa t men over tot de behandeling der overige punten van de agenda. fjandbouwwlnterschool. 1. Voonitel van burg ea weth. in zake de vestiging in deze gemeente van eene landbonwwinterschoolmet een advies van de commissie van financiën. In verbami met de vroeger gedane mededeeling op een adres van do afdeeling Alkmaar der Hollandsohe maat schappij van Landbonw stellen bnrg. en weth. thans in hun voorstel den Raad in kennis met den uitslag van het door hen aan den minister van binnenl. zaken gerichte verzoekschrift betrekkelijk de vestiging van eene land bonwwinterschool te dezer stede. De inspecteur van het middelbaar onderwijs belast met het toezicht op de land bouwscholen verzocht te dien aanzien een onderhond met burg. en weth., welk onderhoud op 4 Mei heeft plaats gehad. Ingevolge daarvan stellen burg. en weth. den raad voor oui vour de stichting dier inrichtingin dien de minister mocht besluiten de school hier te ves tigen te huren het perceel A 49 aan de Langestraat alhier voor de so m van 450 per jaar. De commissie va n financiën zon het toejuichenindien de inrichting hier werd gevestigd en adviseert gunstig op dit voorsteldoch wenscht er nog bij te voegen, dat het perceel gehuurd zal worden voor 4 jaren en vervolgens weder kan worden ingehuurd. Tevens meent zij dat dit in het huurcontract dient te worden opgenomen. De v.o o r z i t t e r stolt voor dit voorstel aan te nemen eu aan den minister te berichtendat aldus door den raad is gehandeld. De heer Boelmans ter Spill acht de uitgaaf van 450 te grootte meer daar die gevorderd zal worden voor den tijd van 2 of 4 jaren. Zoolang de ge meente nog eigen lokalen beschikbaar heeit, behoeft men deze uitgaaf niet te doen. Volgens het rapport heeft de inspecteur oek gezien de lokaliteit in de Nieuwe Doelen en deze niet ongeschikt verklaard, alleen zonden er eenige veranderingen moeten plaats hebbenen ook voorzien moeten worden in een zaal voor de schutterij, wat naar sprekers meening heel goed kan. Hij maakt er een voor stel van, om dit besluit, zooals het daar ligt, niet goed te keuren. De voorzitter meent er op te moeten wijzen, dat de inspecteur het huis in de Langestraat veel beter vond en daarmede ten zeerste was ingenomen zoodat hij gelooft, datwanneer de raad het voorstel van burg. en weth. aanneemt, het zoo goed als zeker is dat de school hier gevestigd zal worden. De heer Goede zou met het voorstel-Boelmans ter Spill zeer goed kunnen meegaan, indien er reeds be sloten was de school hier te vestigen, doch geloott thans dat het huren van dit huis een reden te meer kan zijn, om de inrichting hier te krijgen. De heer Boeimans ter Spill blijft evenwel zijn voorstol handhaven en gelooftdat we hier te doen hebben met een proef. Mocht het nu later blijken, dat de schooi opneemtdan kan men nog altijd doen wat bnrg. en weth. voorstellen. De voorwaarde is niet ge steld dat wanueer dat huis niet wordt gehuurdde school hier niet zal komen. De heer Bruinvis (weth.) wijst op de bezwaren aan het gebruik van een lokaal in de Nieuwe Doelen. Hij meentdat men dan ook genoodzaakt zal zijn den concierge van dat gebouw eene schadeloosstelling te geven. De heer Bosman vraagtof er alleen maar een lokaal vereischt wordt en men er dan glad af is. De voorzitter: Wij betalen niets anders. De heer t e r S p i 11 is dit met den voorzitter niet geheel eens en zegt»de inrichting van het lokaal betalen wij ook het ameublement niet." Wordt dit voorstel aangenomen dan zoo meent hij is de gemeente aan alle voorschriften gebonden. De heer Kraakman is van oordeeldat de raad in zeker opzicht in de financiëele kwestie met den heer ter Spill kan meegaan't zon van weinig fiuanciëelen tact getuigen indien dat niet zoo ware. Toch gevoelt hij ook zeer goed de bezwaren door den heer Bruinvis genoemd en meent ookdat de lokalen in de Doelen niet, bepaald beschikbaar zijn. De concierge heeft reeds meermalen lokaliteit moeten afstaan en daarover steen en been geklaagd. Hij beziet de zaak echter ook van eene andere zijde. Alkmaar heeft zijn eer als centrum op te houden. Wordt de landbouwschool hier gevestigd, dan zal daardoor ook de bevolking zich uitbreiden. De wetenschap, dat hier een landbonwwinterschool bestaat, zal dan velen van buiten naar hier lokken. Wordt het voorstel verworpen dan zal de regeering mogelijk naar eene andere gelegenheid omzien, daarom acht hij het in het belang der gemeente, dat het wordt aangenomeu. Het voorstel van burg. en weth. wordt daarna in stem ming gebracht en met 13 tegen 3 stemmenvan de heeren Boelmans ter Spill, Vonk en de Groot, aangenomeu. 2. Rapport op de rekening over 1895 van het burgerlijk armbestuur, sluitende met een ontvangst van 12770 en een uitgaaf van f 11947 dus met een batig saldo van 823. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 3. Idem, omtrent het onderzoek van de rekening der Ambachtsschool over het vorige dienstjaar. Als voren. 4. Idem, omtrent het onderzoek van de rekening der gasfabriek over 1895. Deze rekening sluitende met een nauoelig saldo van 833,58'/j gaf nog al aanleiding tot eenige discussie. De heer Vonk zegt met verbazing te hebben kennis genomen van deze rekening, die naar zijne meening niet duidelijk de winst aangeeft. Het kassaldo wordt als winst beschouwd, doch dat gaat z. i. niet aan. De gas fabriek is geen administratief lichaam doch men heeft hier te doen met een bedrijf, waarin een belangrijk ka pitaal der gemeente steekt. De eerste vraag moet zijn hoeveel bedraagt de winst Zonder winst- en verlies rekening kan men niet zuiver oordoelen. Het kassaldo kan blijken geen winst te zijn. Spr. heeft de winst en verliesrekening nagegaan en komt tot een winst van 38,090. 't Is mogelijk dat zijn rekening niet nauw keurig is, omdat hij niet alle gegevens had, maar als hij abuis heeft, zou hij daar gaarne op gewezen willen wor den. Hij stelt voor de rekening naar de commissie terug te zenden en haar te verzoekenalsuog een winst- en verliesrekening en balans over te leggen. De heer Bruinvis is van oordeel datbetgeen de heer Vonk wil, alleen zon kunnen geschieden indien de gasfabriek eene vennootschap was. De rekeningzooals die nu is is z. i. goed en de gasfabriek behoort tot de gemeente-administratie. De heer Vonk, dit toegevende acht toch de kasbe- rekening niet jnist, om over de winst en het verlies te oordeelen. Bij elke fabriek maakt men winst- en ver liesrekening. De moeielijkheid om die te maken acht hij geen bezwaar daar die naar zijne meening niet bestaat. Do heeren de Groot en Boelmans ter Spill ondersteunen het voorstel van den heer Vonk. De heer Kraak man zegt dat de gasfabriek aan vankelijk beschouwd was als een vennootschapdoch nu aan niemand uitkeeriug van dividend moet worden gedaan kan de gemeente eene rekening doen toonen die ze het best acht. 't Is van den raad uitgegaan om de rekening zoo te nemen als die nu is omdat die voor de leden het best te begrijpen is. Wanneer men nu voor de vraag stond tot welk bedrag de gemeente van die inrichting een zekere som op haar inkomstenrekening moest over brengen dan zou de heer Vonk terecht zeggen »Breng niet het cijfer dezer rekening over, dat is niet jnist." De cijfers van den heer Vonk toonen aan dat de winst hooger is geweest. De redeneering van den heer Vonk zon er dns toe knnnen leidon, om te zeggen: dat overige geld moet nog in de kas worden gestort. Daar op de begrooting voorkomtdat de gemeente uit de gasfabriek zal trekken een som van 6000, meent hij dat er aan deze rekening thans niets kan veranderd worden. De redeneering van den heer Vonk kan er toe leiden om door de overlegging van een staat van winst en verlies bij de begrooting een juister cijfer vast te stellen. Spr. acht het dan ook gewenscht dat de commissie znlks doet. De rekening terug te zenden komt hem niet wensche- lijk voor. De heer Vonk beweert, dat de heer Kraakman abuis heeft, indien hij meent, dat hij de gemeenteadministratie omver wil werpen. Hij heeftwat hij heeft gezegd, niet aangevoerd om het winstcijfer te veranderen maar om op eene naar zijne meening bestaande onjuistheid te wijzen. Er is volgens hem geen bezwaar, om de rekening

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1