17o. 62. Eerste blad. Acht en Negentigste «Jaargang. 1896. ZOIDAO 24 M E I. Stoomtram Be verwijk-Alkmaar. Inschrijving Schutterij. Gevonden !7oorwerpen. Buitenland. Nederland. 1LKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SOf.anco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ƒ0,06. Afzonderlijke nummert 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer6 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat ter secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd het door den gemeenteraad in zijne vergadering van 20 Mei 1.1. voorloopig vastge stelde besluit, waarbij aan den heer M. Lubcké. ingenieur te Brussel, vergunning wordt verleend tot den aanleg en exploitatie van eene stoomtram van Beverwijk naar Alkmaar, in aansluiting met die van Haarlem-Beverwijk, en wel van af den tol onder Heiloo tot den Nienwlandersingel met gebruikmaking van onder Alkmaar gelegen gemeente wegen en -gronden. Bezwaren tegen dit besluit kannen schriftelijk aan ons worden ingediend binnen den tijd van veertien dagen, na heden. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris 21 Mei 1896. C. D. D O N A T H. Gasmotor en Zink- en loodgteterswerkplaats. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is ge legd de aan hen ingediende verzoeken, met de bijlagen, van a. G. TERHAAK koekfabrikant, alhier, om ver gunning tot het oprichten van een gasmotor van één paarde krachtin het perceel aan het Ritsevoort, wijk A, n°. 10 en b. J. B. H. BURGERS loodgieter en zink- werker, alhier, om vergunning tot het oprichten van eene zink- en loodgieterswerkplaats, in het per ceel aan de Schapensteeg wijk B, no. 40, en dat op Woensdag, 3 Jnni 1896, 's middags te twaalf uren, ten stadshnize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichtingen bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. 20 Mei 1896. De Secretaris, C. D. DONATH. Dinsdags- en Donderdags namiddags van 12 tot 2 uren, ter gemeente-secretarie tot 31 Dei a.s. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 nur Een occarino een rozenkrans een schildershaak een hondenhalsband een huissleuteleen sportriem een gor- dijnenknop een band van een kinderwagen een broche, waarop twee hondjes een portemonnaie, een mandje, waarin een peteen wandelstokeen ledige portemon naie een sehroevenslentelvijf zilveren lepeltjes en een kurkentrekker, gevonden door het werkvolk der reiniging. Alkmaar, De Commissaris van politie 23 Mei 1896. S. M. S. MODDERMAN Jr. FRUKBlJk. Frankrijk kweekt de vriendschap met Rusland aan door kleine geschenken. Te Cherbourg worden op bevel van den minister van marine twee vissehersbooten vervaardigd naar het model der bommen van de visschers van Frankrijks noordwestkust. Deze booten zullen ten geschenke worden gegeven aan de rus- sisohe marine voorde knstvisschers. Het denkbeeld van dit vriendschapsblijk is opgekomen bij den graaf van Cnver- ville die op een reis naar de Witte Zee, de russische visschersschuiten in zulk een jammerlijken toestand vond, dat hij zijn regeering aanraadde twee modelschuiten ten geschenke te geven. De bommen zullen de namen »la France'' en .Nicolas II'' dragen. De commissie voor de goederenbeurs te Parijs heeft aan die te St. Petersburg en Moskou geseinddat de parijsche beurs op den kroningsdag van den czaar gesloten zal blijven want.Russische feesten zijn tevens fransche feesten.'' ITAME. Omtrent de invrijheidstelling der italiaan- sche gevangenen wordt aan de .Tribune" het volgende uit Massowah geseind In den morgen van 18 Mei zag men vijf afdeelingen Tigrijnen van 1000 man zonder de italiaansche gevan genen uit het fort aftrekken. Majoor Prestinari dacht eerst aan een hinderlaagdoch de Tigrijnen trokken snel af en toen zag men luitenant Bodrero met de abes- synische aanvoerders en de italiaansche gevangenen er uittrekken. Onder hen bevond zich majoor Salsa. Ras Schnmtesfai richtte tot majoor Prestinari enkele woorden van vrede. Prestinari liet voor de abessynische troepen eerbewijzen yerrichten. Des namiddags weidde overdracht van bet fort voltrokken Ras Schnmtesfai teekeude het daarop betrekking hebbeude stuk. Men liet do kanonnen springen en begroef de stukken een batterijdie eerst eenige dagen geleden in het fort was gebrachtwerd verwijderd 300000 stnks patronen en 60C0 stnks munitie der kanonnen werden vernield. De gevangenen werden voorzien van voedsel en kleedingstukkenwaarop zij naar het kamp bij Cherseber werden geleid. De vrijgelaten italiaansche luitenant Poggi heeft volgens de .Tribune" verhaalddat hij tijdens zijn gevangenschap met twintig soldaten drie weken lang langs de wegen moest loopen bedelen om voedsel. Bijna alle soldaten zijn omgekomen en Poggi zelf werd door de Abessyniërs zeer slecht behandeld. RUSEAAD. De kroningsfeesten zijn in vollen gang en zijn mag men de tallooze opgewonden berichten go- looven schitterend. Voortdurend komen Westersche en Oostersche (zoo bijvoorbeeld de Emir van Bokhara) po tentaten te Moskou aan om bet keizerpaar hulde te bewijzen. Vorstelijke gesehenken worden den keizer aan geboden. De fransche gezanten werden met bijzondere onderscheiding ontvangen. Hopen wij dat het bericht (door engelsche bladen gemeld) onjuist is dat door de politie een wijdvertakt complot ontdekt is van een ni hilisten-aanslag op het leven van den czaar. SP AA JE. De staatssecretaris Olney zond den heer Taylor, gezant der Vereenigde Staten te Madrid, bevel te protesteeren tegen het door generaal Weyler uitge vaardigde verbod tot uitvoer van tabak uit Cuba, wat betreft de Amerikaansche eigenaars. Indien het verbod gehandhaafd blijft, zouden de leden van bet Congres te Florida een resolutie opstellen, waarin de president gemachtigd wordt den invoer van sigaren uit Cuba te verbieden. Uit Havanna wordt gemeld, dat de chef van den gezondheidsdienst van het Spaansche leger heeft uitge maakt, dat de oproerlingen ontplofbare kogels gebruiken: Een kanonneerboot heeft een landing van vrijbuiters weten te beletten. De oproerlingen werden bij Jaraco op de vlucht gejaagd en hebben aan de kust van Rio Salado dertig huizen in brand gestoken. De rebellen verloren 17 dooden en twee barken, geladen met munitie. De .Imparcial" verneemt, dat de voorhoede van de troepen van Gomez reeds de rivier Hanabana is over getrokken. Gomez trekt in westelijke richting voort om zich te vereenigen met Maceo. Uit de Amerikaansche haven Pordnondo is weder een vrijbuitersschip vertrokken, de .Threo Friends'' met 35 Cubanen, 2000 patronen, 500 geweren eu een halve ton dynamiet aan boord. TRAASVAAE. In een telegram van sir Hercules Robinson aan het departement van koloniën worden de namen van de veroordeelde Johanuesburgers genoemd en de straffen waartoe zij definitief zijn veroordeeld. Acht der 58 gevangenen zijn in vrijheid gesteld 24 zijn tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, 18, waaronder Leonard, zijn veroordeeld tot vijf maanden en 4 tot één jaar dit zijn de broeder van dr. Jameson, Hamilton, redacteur van de .Star," Fitzpatrick, van de firma Eck stein, en kapitein Sandilands. De vier hoofdschuldigen, kolonel Rhodes, Phillips, Farrar en Hammond, zijn voor loopig tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar deze straf zal vermoedelijk nog verminderd worden. De vol gende week zal de Uitvoerende Raad daaromtrent defi nitief beslissenwaarom dit niet dadelijk geschied is, blijkt niet. De boete van 24.000 voor ieder hunner blijft gehandhaafd. Aan de .Times" wordt uit Pretoria geseind, dat de financier Barnato de mijnen gesloten heeft, die onder zijn beheer staan verdere maatschappijen zullen weldra ook hun mijnen sluiten. Honderden zijn daardoor werkeloos. De toestand is ernstig. Er is nog een der leden van het Reform Comittee in de gevangenis krankzinnig geworden. De gevangenis is vreeselijk ongezond. Verschillende gevangenen zijn ern stig ziek. ZUID-AERIEA. Sir Hercules Robinson en de secretaris Bower zijn den 20 naar Engeland vertrokken. .The Daily Telegraph" verneemtdat tusschen Pietersburg en fort Tnli de runderpest en de paarden- ziekte groote verwoestingen aanrichtdn. Wel doet de bereden politie der Znid-Afrikaansche Republiek wat zij kan om te beletten dat besmet vee over de rivier wordt gezet, maar de moeielijkheden zijn bijna onoverkomelijk. De atmosfeer van de streek aan beide zijden van de rivier is verpest door de in ontbinding verkeerende geraamten van vee en de malaria woedt onder de menschen. Tweede Kamer. Zitting van 20 Mei. Kieswet. De minister vervolgde Bewoonde men een eigen woning dan moest in aan merking komen de grondbelasting. Mon heeft f 1 grond belasting aangenomen als grondslag, f 3 zou z.i. te hoog zijn. Maar bovendien is een groote klasse, die niet naar de grondslagen van personeel en grondbelasting het kies recht kan bekomen n.l. die in huur bewonen huizen of land. Dan nog de grondslagvaste betrekking. En zij die dan nog geen kiesrecht hebben, kunnen dit verkrijgen door deponeering van f' 50 in de spaarbank, terwijl ein delijk nog het examen voor het leven van kiesrecht ver zekert. Dat dit systeem gecompliceerd is, kan de Mi nister niet in het algemeen erkennen, maar in elk geval kan dit nooit een verwijt zijn, waar de reg. er naar streefde om zooveel mogelijk toe te laten. Het éenig kenteeken van Minister Tak, de schrijfproef, is door niemand thans meer verdedigd. Men kan van de kenmerken niets afnemen. Iemand die zekere mate van welstand bezit, kan in verschillende categorieën vallen, maar minder gegoeden zullen slechts aan een enkel kenmerk voldoen en zouden dus geen kies recht verkrijgen in strijd met de bedoeling. Zekere mate van welstand is noodig, omdat daarin de geschiktheid is gelegen van velen, die daardoor bewijzen arbeidzaam en spaarzaam te zijn. Dit ontwerp gaat zoover als de Grondwet toelaat. De appreciatie van kenteekenen van welstand en geschiktheid is ter goeder trouw door de Regeering gekozen. Dit ontwerp is loyaal in de toeken ning van het kiesrecht aan honderdduizenden, en de kren terigheid en peuterigheid die men er in ontdekt, is al leen merkbaar ten aauzien van honderden. Houdt men vast aan de grondwet, neemt men de door deze bedoelde kenteekenen aan, dan kan men moeilijk amendementen toelaten. De Minister zal echter de toelichting afwach- ton, om te zien of ze met de Grondwet zijn overeen te brengen. Hij ziet ook niet in, dat art. 1 door de sa menkoppeling onaannemelijk is. Men is volkomen vrij den belasting-grondslag te veranderen en evenzoo om de andere kenmerken te wijzigen. Het argument van ad ministratieve willekeur erkent hij niet, volgens het nieuwe personeel. Veeleer zou hij het bestaande personeel het kiesrecht afhankelijk kunnen heeten van administratieve willekeur. De schatting van de huurwaarde geschiedt in het nieuwe personeel niet voor de gehuurde perceelen. Wat de invoering van stemplicht betreft, vraagt de Minister, of als men de kiezers wil dwingen, men niet eerst andaren zon moeten dwingen. Het Kamerlidmaatschap is een betrekking, waaraan schadevergoeding verbonden is. Wie heeft er tot dusver over gedacht de Kamerleden te straffen, wegens hun uiet-verschijning en wegens het niet voldoen aan hunne politieke plichten {gelach). Als men de niet-vervulling van een politieke functie strafbaar wil stellen, dan beginne men met de hoogste. Het algemeen debat wordt gesloten. Op de artt. 1 en 2 is nog oen reeks van amendementen voorgesteld door de heeren Kuyper, Heemskerk, Van Al phen en Seret. Zij bedoelen meer het maatschappelijk dan het geldelijk karakter der kenteekenen op den voor grond te stellenaan te nemen de natuurlijke indeeling in gezinshoofden en hen die bij anderen inwonende samenkoppeling van kiesbevoegdheid met belasting te be perken om de weduwe als hoofd van het gezin te doen gelden om voor hen, die in dienstbetrekking zijn, niet elke krankheid of verminking op verlies van kiesbevoegd heid te doen uitloopenom de onafhankelijkheid der kiesbevoegden te verzekeren, en de vastheid van levens, stelling uiet te zoeken in het blijven in huis of dienst, maar in 't over een vol burgerlijk jaar gelijk blijven van hunne maatschappelijke positie om aan de polis eener levens- of pensioenverzekering gelijke kracht toe te kennen als aan den inleg in de spaarbank om aan te sluiten aan datgene waarover bij de behandeling van het kiesrecht- ontwerp overeenstemming was verkregen en om de ge volgen van wanbetaling der aanslagen in eenige Rijks directe belasting niet bij art. 1 te regelen maar bij de uitsluitingen in art. 3. Zitting van 21 Mei. Het debat van art. 1 wordt aangevangen. De Voorzitter doet zijn gisteren aangekondigd voorstel om de behandeling van art. 1 te splitsen. De heer Borgesins meentdat de stemming over 25 amendementen achter elkaar tot groote verwarring aanleiding kan geven. Hij stelt voor om de stemming over de amendementen te doen geschieden terstond na afloop vau de behandeling van iedere alinea. Dit wordt verworpen met 66 tegen 20 stemmen. Art. 1 geeft allereerst het kiesrecht aan mannelijke nederlandsche ingezetenen boven de 25 jaar, aangeslagen over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer rijks directe belastingen en die het verschuldigde uiterlijk 1 Maart voldaan hebben. (De aanslag in de grondbelasting moet ten minste een gulden bedragen.) En voorts aan niet-aangeslagenen als zij als gezinshoofden of alleen wo nende op 31 Jannari sedert 1 Augustas vau het vorige jaar bewonen krachtens huur eenzelfde huis of gedeelte daarvan van oen zekere minimum-huurwaarde, vastgesteld voor de verschillende gemeenten in een afzonderlijke tabelof krachtens eigendomvruchtgebruik of huur eenzelfde vaartuig van ten minste 30 kub. meter. Het eerst komen nu in behandeling de amendementen betreffende den 1 e e f t ij d. De heer Tra vaglino meent dat men eerst op 28jarigen leeftijd een goed oordeel zal kunnen vormen. De heer De Boer acht 23 jaar voldoende. Nu komen de amendementen omtrent de grondbelas ting. De heer B a s t e r t licht zijn amendt. toe om de geëischte minimum grondbelasting van f 1 te veranderen in f 3. De sprong van f 10, zooals na, tot f 1 is hem te kras. Het betreft hier categoriën van personen die feitelijk

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1