Gilcia Schwanhof. Acht en IMegentigste Jaargang. 1890. ZONDAG 24 MEI. De Atjeli-Interpellatie in de 2e Kamer. FEUILLETON. Geschiedenis van een vrouwenhart, llö ()2. Tweede hiad. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O, SO: franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. COURANT. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Onaangename oogenblikken moeten het voor den Mi nister van Koloniön geweest zijn toen hijnaar aanlei ding van de vragen door den heer Van Gennep tot hem gerichtniets anders wist te doen als telegrammen voor te lezen telegrammen die achtereenvolgens ontvangen bij het Departementachtereenvolgens gepubliceerd en achtereenvolgens door iedereen gelezen en herlezen waren Deze voorlezing moet nog onaangenamer geworden zijn, toen de 2de Kamer in den lach schoot. Niemand zij het misgundom zich vroolijk te maken en eens hartelijk te lachen allerminst aan onze vertegen woordigers. Doch deze uiting van vroolijkheid dit lachen van kamerleden die niet veel wijzer werden ten koste van een ministerdie hen niet veel wijzer maakte wat zal men er meer van zeggen, dan dat het pijnlijk in de ooren klonk van hen die met bezorgdheid gadeslaan hetgeen in Indië gebeurt Toch ware niet moeielijk geweestnoch voor den mi nister noch voor de Kamer, om een goed figuur te maken. Na voorlezing der telegrammen, waaruit blijkt, dat een zware strijd ginds te wachten staathad men de toezeg ging kunnen geven of vragen dat onverwijld zal gezorgd worden voor vrouw en kind van den gehuwden soldaat, die in dienst van 't vaderland zijn leven verliest. Hiervoor is niet gezorgd. De wijzewaarop de interpellatie van den heer Van Gennep behandeld werd, geeft blijk hoe weinig het ge vaar wordt ingezienwaarin Nederland als koloniale mogendheid verkeert. Niet dat wij vreezen dat thans, nu het geheele Indische leger op -een betrekkelijk klein terrein is samengetrokken, de vijand sterker zal zijn dan wij. Niet dat geen ver trouwen wordt gesteld in het legerdat goed gediscipli neerd is en waarvan wij weten, tot welke uiterste krachts inspanning officieren en minderen bereid zijn. Men leest de namen van hen, die door vermoeienis bezweken.... Voorbeelden van zelfopoffering en persoon lijken moed komen dagelijks tot ons, zoodat men er over verwonderd z-ou zijn als 't anders ware. En gelukkig te prijzen is een volk, wiens zonen aan het eind der negen tiende eeuw nog zooveel geestkracht blijken te bezitten, nog zooveel deugden hebben overgehouden, aan het voor geslacht eigen. Maar overigens, zijn de berichten, die we dagelijks den laatsten tijd lezen, niet om vuurrood te worden van schaamte Kan men de zaken ergerlijker verkerven, dan wij in Indië bezig zijn te doen 39) van HANS WACHENHUSEN. Reeds vroeg in den morgen ontving Gilda een briefje van Auweiler, dat haar bij hem riep. Tarwjjl zij zich aankleeddebracht men haar wel een dozijn andere briefjes van goede vriendendie haar de hartelijkste geluk wenschen aanboden en eindeljjk toen zjj zich klaar maakte om aan Auweiler's verzoek gevolg te geven die zeker iets gewichtigs voor haar had kwam hare huis juffrouw nog eens met de boodschap dat daar buiten een heer met zwarten baard was die haar wenschte te sprekenhij wilde zijnen naam niet noemen maar gij kendet hem beweerde hij. Op Gilda's opgewekt en ge lukkig gelaat kwam een oogenblik een schaduw. Zij had haar mantel reeds aan. Zij ging naar het venster en zag een rijtuig voor de deur staan. »Ik wed Zij zweeg, dacht een oogenblik na en ging van het venster weg. »Spreken wil ik hem Laat hem binnenkomen riep zij de juffrouw toe en dacht ik het nietfluisterde zij toen spoedig de zaakgelastigdehaar booze geest als altijd in eerbiedige houding, binnenkwam. Op ernstige, weinig toeschietelijke wijze wachtte zij hem af. »Ik kom nogmaals in opdracht van den heer van der Vloten", begon hijnogmaals eene buiging makende, met den glimmenden zwarten hoed in de hand. Mijnheer »Ik verzoek u, mij daarvan te verschoonenviel zij hem verontwaardigd in de redezich eene houding ge vende welke zij anders niet gewoon was tegen hem aan te nemen en naar de deur ziendealsof zij geen tijd meer voor hem had. Lichtvaardigheid en onbedachtzaamheid bleken uit de débacle van Lombok. Te nauwernood zijn we in Atjeh aan verschrikkelijke gevaren ontsnapt. Toen men in de Tweede Kamer Atjeh ter sprake bracht, stond toch iets anders te doen, dan te bedanken voor inlichtingen, die geen inlichtingen waren en te constateeren dat de oogst dier informatiën schraal was Zeker retrospectieve beschouwingen over de Atjeh- politiek zouden evenmin baton. Maar wat wel besproken had kannen worden, dat zouden zijn de maatregelen, te nemen, om de best mogelijke bewapening te verschaffen, zoowel aan de artilllerie als aan de infanterie. Waar tevens wel de aandacht op had mogen vallen had kunnen zijn hetgeen aan onze legermacht ontbreekt. Sedert 1869, toen de generale staf werd gesupprimeerd, zjjn wij steeds ongelukkig geweest. De eenheid en de traditie bij het Departement van Oorlog is verloren geraakt. De zelfstandigheid tegenover de Hooge regeering, die voormaais het legerbestuur heeft gekenmerkt, is opgelost in dienstbaarheidonderwerping en volgzaamheid. Was men gelukkiger geweest in de keuze van den legerbevelhebber, misschien zouden persoonlijke eigen schappen hebben kunnen goedmaken, wat aan de organi satie ontbrak. Na Kroesen was dit niet het geval. Van Swieten was een zeer bekwaam manmaar had carrière gemaakt door vooral zijn chefs te ontzien en met hun opinie in te stemmen. De Neve een gunsteling van van Swieten, was slimmaar bezat niet die heldhaftigheid die de hooge dienaren der Compagnie indertijd kenmerkte. Hij was tevreden als hij op goeden voet was met den Gouver neur-Generaal van Lansoerge van Landsberge, die de taak van den legercommandant feitelijk aan zich trok. Bouwmeester is bij de eerste expeditie geweest. Indien ooit eene gelegenheid voor -een chef van dienst zich heeft voorgedaan om zich te onderscheiden heeft Bouwmeester die gehad en laten voorbjj gaan. Eén mannelijk woord als van Mac Mahon bij de be storming van Malakofï >j'y suisj'y reste", gesproken in de Missegit had toen alles kannen redden. Hij zweeg. Toch werd hij commandant van het leger naar beweerd wordtdoor voorspraak van een invloedrijk persoon in Nederland. Geen mannen zien wij aan het hoofd van het leger bestuur die door hun persoon een tegenwicht vormen tegen de plannen der wisselende regeeriug. Een generale staf had dit kwaad kunnen keeren plotselinge veran deringen kunnen tegen gaan. Toen op Atjeh het civielbestunr werd ingevoerd, ging men er overhaast toe over, andore voorschriften omtrent »Sta mij in ieder geval toemij van mijne opdracht te kwijten", ging hij met afgemeten beleefdheid voort. »De heer van der Vloten laat u nogmaals uitnoodigen tot hem terug te keeren hij is bereid, zich om uwentwil van zijne wettige vrouwmet wie hij nooit te zamen geleefd heeftte laten scheidenzooals hij reeds van plan was voordat gij u van hem verwijderdet." Gilda lachte hem rondweg uit. »Om nog eens komedie met mij te laten spelen riep zij uit. »Mijnheer van der Vloten deed dat toen slechts om u voorloopig gerust te stellen", ging de zaakgelastigde even kalm voort. »Zoo? Nu, dan dank ik hem daar zeer hartelijk voor!" Gilda trok haar neusje op. »Zeg overigens aan den heer van der Vloten dat ik van dat parade zitten bij hem zoo genoeg gekregen heb, dat, al gaf hij mjj daarvoor in ruil al zijne millioenen en zijne diamanten ik ze niet zou aanraken. Ik heb ook geen zegen gehad op al hetgeen ik van hem genoten heb want zij hebben mij alles weder ontstolen. Zeg ook dat aan den heer van der Vloten opdat hij niet deukt Hij weet het reeds," viel de zaakgelastigde haar kalm in de rede. »Hij was het, die er zich een genoegen van gemaakt heeft, een hoogen prijs op de ontdekking van den dief uit te loven 1" Gilda keek hem scherp aan en hij scheen dezen blik niet te begrijpen. »Daarin heb ik mij toch vergist 1" zeide zij tot zich zelve. En ongeduldig het hoofd op heffende, ging zij voort»Dan hebben wij niets meer met elkander te bespreken 1 Vertel mijnheer v. d. Vloten wat ik u gezegd heb. Hij heeft het recht, gelijk ieder een, mij in den schouwburg te zien, zoo dikwijls als hem dit goed dunktof als hem dit te veel moeite veroor zaakt, dan kan hij u zenden 1 Hij heeft komedie met mij gespeeldlaat hij er nu ook eens bij zijn, wanneer ik hem er eene voorspeelMet eene voorname buiging van het hoofd draaide zij hem den rug toe en ging in haar bescheiden slaapkamertje. den veiligheidsdienst te geven, in plaats van alles te laten op den voet als onder van der Heyden. Toen in 1884 besloten werd tot de concentratie, werd dat doorgezet in weerwil de chefs van diensten en ook de legercommandant zelf, die concentratie noodlottig achtten. Maar er was geen generale staf, die alle bezwaren in een nota samenbracht. Doordat de generale staf zijn vroeger standpunt niet ingenomen heeftontbreekt aan het legerbestuur de noodige veerkracht, om in het belang der zaak, zich krachtig te kunnen verzetten, tegen het dilettantisme op het gebied van krijgszaken van het civiel bestuur. De samenwerking en eenheid in het leger zijn sedert 1869 ontvallen. Wel werd sedert 1893 weder en steeds op rijken voet een Staf in het leven geroepen. Maar dit orgaan is niet ge lijk aan dat van voor 1869, dat boven alles was gesteld Het is thans een tak van dienst, ingericht op den_ voet van gelijkheid met andere diensttakken het beant woordt dan ook niet aan de verwachting het geeft niet een hoogere consequente leiding aan de krijgszaken, het is volgzaam aan de inzichten van het civiel bestuur. Zou een generale staf geadviseerd hebben aan Deycker- hoff om 125000 patronen klakkeloos weg te schenken Da stelselloosheid, die thans algemeen wordt erkend, is het gevolg van het gemis van dit orgaan. Het is te hopen, dat deze aangelegenheid in de kamer ter sprake wordt gebracht, dat wordt ingezien welke gebreken de organi satie heeft. Dat zaken worden besproken, geen personen. Zij blijven feilbaar. Maar een goede organisatie moet juist de gevolgen van die feilbaarheid zooveel mogelijk verhoeden. Met het tegenwoordige systeem zullen wij telkens ge lijksoortige teleurstellingen ondervinden. En ook zal niet helpen, hetgeen in het Handelsblad van 14 Mei j.l. wordt aanbevolen in een ingezonden stuk, n.l. de opheffing van het militair bureau in den Haag, aan het hoofd waarvan een ambtenaar staat die, volgens dien schrijverhoegenaamd geen militaire ondervinding of ontwikkeling bezit en die nooit in Indië geweest is. Neengelijk in alle landen trouwens het geval is, moet de legercommandant in Indië gesteund worden door een generale staf in Indië gevestigd en vandaar moet uitgaan de opperste leiding in krijgszaken. Het gezond verstand wijst dit aan en de ondervinding bevestigt de schadelijke gevolgen van het gemis daarvan. Het gerucht dat te Marseille gevallen van cholera zjjn voorgekomen is van allen grond ontbloot. De ge zondheidstoestand der stad is uitstekend. Het Parijsche Hof van Appèl heeft Ulrich de Civry, die in het proces-Lebaudy was veroordeeld, vrijgesproken en het vonnis van de Cesti (13 maanden gevangenisstraf) bevestigd. De zaakgelastigde verwijderde zich zwijgend, met zijne gewone onverschilligheid. Auweiler ontving Gilda in zijn bureau in den schouw burg en met eene plechtigheid die haar verraste. »Ik heb met u," begon hij, tegenover haar plaats nemende, »vóór alles een verstandig woord te spreken. De inten dant heeft na uw optreden uit eigen beweging aange boden, uw salaris te verhoogen, doch dat is slechts eene bijzaak. Gij hebt gisteren alleen getoond, dat er alles van u te maken is, maar daartoe behooren vlijt en een zeer groote, ten minste vaste wil, want uw talent is nog onontbolsterd. Gij hebt echter aanleg, gij bezit zelfs den dramatischon ader, die den zangers gewoonlijk ont breekt en die u tot groote dingen brengen kan. Door rustelooze oefening zullen wij dien trachten te versterken, als gij ten minste bereid zijt, u met niets dan met uwe taak bezig te houden. Gij hebt stem, hebt eerzucht, dien gij nooit in het werk gesteld hebtdaarom is het thans noodig, u aan te sporen. Maar dat zal overigens bij het onderwijs wel terecht komen. Ik heb bevel ontvangen, u dadelijk bij don intendant te brengen. Toon u hem, zooals gij zijtvergis ik mij niet, dan heeft hij groote dingen met u voor. De geheele stad spreekt over u, en uw avontuur laat mij het zoo noemen met den heer v. d. Vloten heeft veel bijgedragen, om u in de wijdste kringen belangwekkend te maken. Onder ons gezegd, er is heden morgen zeer vroeg een heer, ik geloof in opdracht van dien Hollander, bij den intendant geweest, om uwe verbintenis alhier te doen mislukken. Ik weet niets met zekerheid daarvan, maar bij den intendant, die van het buitengewone, op spraak verwekkende houdt, heeft dit laatste ook thans zijn invloed niet gemist. Hij heeft, geloof ik, verklaard, dat uwe verbintenis reeds afgesloten was en dat daar niets meer aan te veranderen viel." Schertsend ging Auweiler voort, »gij begint zonder opzet met iets, wat iedere zangeres, die eenigen naam heeft, ten minste om de twee jaren eens moest laten gebeuren, namelijk dat gij uwe dia manten hebt laten stelen, op het terug verkrijgen waarvan

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5