T apen". Merk (TC GEZONDEN EN ZIEKEN MENSCH Lij nzaadkoeken, Buitenland. Nederland. Advertentiön. HOTEL W. VERHOEF. ZAANDAM Zuivere murwe T. C.&GK. Boekhandel HERMs. COSTER ZOON, Alkmaar. HET BOEK Dr. C. E. BOCK, Aan moeders en leeraars PRIJS f 1.90. BURGERLIJKE STAND. CAFÉ BILLARD, RESTAURANT en UITSPANNING. 8 Juli—9 Aug. 1896. T entoonstelling van Landbouw en Zaansche Nijverheid. DIITMIIUYYD. De Pruisische Kamer heeft de regeering uitgenoodigd een wetsontwerp voor te dragen, houdende waarborgen bij het bouwen. De grondslagen, welke daarbij behooren te worden aangenomen zijn dat de plaatselijke overheid zieh zal vergewissen van de soli diteit der bouwondernemers en dat de werklieden enz. die tot den bouw hebben medegewerktvoor hun loon bevoorrecht zijn. Het hertogdom Dessau viert het 25jarig regeerings- jubilé van hertog Friedrich. De feesten zijn Donderdag begonnen met de opening van het Friedrichspark en de onthulling van een standbeeld van den vorst. De hertog ontving 52 deputaties die hem kwamen gelukwenschen en hem geschenken overhandigden. De »Messin" verteltdat te Metz twee pruisische officieren een argeloos voorbijganger hebben gemolesteerd. Toen deze zich wilde verweren, trok een der officieren de sabel en kliefde hem den schedel. De voorbijgangers keerden zich tegen de officieren en achtervolgden dezen tot aan hun woningdie zij een uur lang belegerden. De politie moest tusschenbeide komen om de menigte te verspreiden. GGYFTE. Dinsdag zijn te Alexandrie negentien personen aan de cholera overleden. Te Kaïro stierven er 29 waarvan 24 in Oud-Kaïro. Verder kwamen twee sterfgevallen voor in het kamp van Turah. De gezond heidstoestand der Engelsehe troepen is uitstekend. De paniek, die te Alexandrie heerscht ten gevolge van de cholera moet buitengewoon zijn. De handel staat bijna geheel stil. Met de Lloyd-boot »Habsburg" kwa men Woensdag te Triëst 347 passagiers le klasse aan voor wie men 60 extra hutten had moeten inrichten. Voor één hut werd 20 pond sterling betaald. EWfiEIiAWD. De vermindering der straffeD der Johannisburger rebellen heeft een zeer goeden indruk gemaakt. Minister Chamberlain hield eenige dagen ge leden twee redevoeringen een in 't Lagerhuis (waarin hij o. a. mededeeldedat de behandeling der gevangen te Pretoria goed was) die kalm en vredelievend, en een na een officieel diner in het Holel Metropóledie iets scherper was en waarin hij vooral aan Kruger verweet dat deze geheel voorbijziet, dat Transvaal groot geworden is door de thans veroordeelden. Liebknecht (de bekende duitsche socialist) heeft een redevoering gehoudon in Queens Hall te Londen. De vergadering was druk bezocht en werd gepresideerd door dr. Aveling den schoonzoon van Karl Marx. Liebknecht sprak in het Engelsch over de sociaal-democratie in Duitschland. Zijne redevoering was uiterst gematigd. Na afloop der vergadering werd den Duitschen socialis- tischen leider een stormachtige hulde gebracht. Amsterdam. Den 19 vertrokken van hier de heer E. Oliphant en zijne vrouw om zich naar Zweden te begeven. Aan het station werd het echtpaar uitge leide gedaan door vele mannelijke en vrouwelijke officieren van het leger en vele belangstellenden. Bij het vertrek werd een album aangeboden, bevattende afbeeldingen van stadsgezichten te Amsterdam. Texel. Het oude raadhuis, het laatst bewoond door den notaris Coninck Westenberg, wordt gesloopt en op de plaats zal een hótel verrijzen. Het terrein in de westerduinen alhier, gedurende den jongsten herfst en in de wintermaanden door de Nederl. Heidemaatschappij zoo krachtig ter ontginning ter hand genomen, bekomt reeds nu een geheel ander aanzien. Het met kunstmest bewerkte gedeelte zal ongetwijfeld veel productiever zijn dan voorheen, doch ook daar, waar de mest ontbreekt, ziet alles er, na de ondergane bewerking, veel fleuriger uit. Tot lid van het bestuur van de vereenigde Nauër- nasche-, Westzaner- en Zaandammerpolders is gekozen de heer C. Sleggers, te Westzaan in plaats van den heer J. Hartog Czn., te Zaandam en tot bestuurslid van den Schouwbroekpolder onder Heemstede, de heer M. Itoozen, aldaar. Dat kleine oorzaken vaak groote gevolgen hebben, bleek dezer dagen te Hedel. Van de ongeveer tachtig stnks vee welke aldaar op den Uiterwaard »St. Helena" grazen stierven binnen twee dagen plotseling zes stuks van verschillende eigenaars. Bij het onderzoek van een der gestorven dieren door den Rijksveeaits is gebleken, dat loodwit-vergiftiging de oorzaak was van hun dood. Bij het verven aan de spoorwegbrug over de rivier de "i TinrmriBifi-niaTT^ zelfs, zooals ik las, een hooge prijs uitgeloofd is na tuurlijk niet door u 1 A propos, nog iets, dat ik u vragen wilderiep hij, reeds gereed om weg te gaan, naar zijnen hoed zoekende. »Hebt gij gelezen van dat jonge mensch, uw naamgenoot, misschien een familie-lid van u, een boschwachters-leerling, die in het bosch, aan den rand van de hooge Brems bij de hooge beukenboo- men, vermoord gevonden is Daar lees Hij nam de courant van de tafel, reikte deze haar over en wees met den vinger de plaats aan, waar het stond Paul Schwanhof heette de ongelukkige jonge man Gilda verbleektehare hand kon de courant niet vasthouden met de andere steunde zij op den rand der tafel. >Wat scheelt u riep hij verbaasd. »Gaat deze zaak u zoo van nabij aan Dan spijt het mij »Paul, mijn arme broeder 1" Zij viel op een stoel neer en sloeg de handen voor het gelaat. »Ik zag deu armen jongen sedert geruimen tijd niet meerAuweiler stond eenige oogenblikken ontsteld over zich zeiven toen legde hij den arm om haren hals en de hand onder haar kin. »Nu, nu, wees niet boos, mijn kind, dat ik u smart veroorzaakt heb, terwijl ik u toch slechts vreugde wilde bezorgen Ik kon dit vooruit toch niet weten .Weder de naam Schwanhof bromde hij in zich zeiven Nu, bedaar eerst, mijn kind Ik laat n een kwartier tijdBederf nu niet den indruk bij den intendant Hij liet Gilda aan zich zelve over, snuffelde onder zijne pa pieren en keek eindelijk verrast op, toen hij Gilda zag opstaan en op hem toekomen. {Wordt vervolgd.) Maas was door het onwillekeurig storten van verf het gras onder de brug met loodwit in aanraking gekomen. In het zuidwesten der provincie Utrecht is de prijs der lammeren nog steeds hoog. Ze gelden van f 6 tot f 10 het stuk. De veehouders melken goed doch de prijs van de kaas en de boter is ongehoord laag. De witte wortelen en de suikerbieten komen flink voor den dagdoch krijgen groote behoefte aan regen. Het winterkoren staat bijna zonder uitzondering prachtig. In de boomgaarden beloven de appelboomen veel, doch de peren zullen over het algemeen tegenvallen. Heeren peren zullen er zeer weinig zijn. Texel. Ten einde Oudeschild van drinkwater te voorzien, heeft zich aldaar een vereeniging Dorpsbelang" gevormd. Het bestuur heeft gisteren het uitdiepen dei- vaart naar Brakensteineen voormalige buitenplaats aanbesteed. De ingezetenen van genoemd dorp bekostigen dit zelf en hebben daartoe eene leening gesloten die weer afgelost wordt door wekelijksche vrijwillige bijdragen van alle dorpelingen. Uit Dovenkarspel (station) zijn door den han delaar C. Baas de eerste Meirapen via Rotterdam naar de Londensche markt verzonden. Heerhugowaard. Bij openbare aanbesteding voor poldermateriaien den 20 gehouden is de levering gegund vooreikenhout, aan de wed. G. Graj, Zaandam, f 160 grenenhoutaan Lafèbre, Rijp f 495 zand C. Kroone Oudorp per kub. el f 0,75 en te Alkmaar s vurenhout, G. A. Conijn Zoon, f 166 teer, M. de Wild, f 69,99 spijkers dezelfde f 146,34 metselwaren, W. F. Stoel Zoon, f 1884.20 grint J. N. Schot, f 2,245 per kub. el. Kunstvoorwerpen en teekenvoorbeeldcn, De commissie van het Museum van kunst- n ij verheid te Haarlem, heeft in navolging van der gelijke inrichtingen in het buitenland aan genoemd Museum eene werkplaats voor de vervaardiging van reproductiën verbonden, waar ten dienste van het teekenonderwijs en aanverwante vakken gipsafgietsels worden vervaardigd, die tegen billijke prijzen worden afgeleverd. Deze maatregel werd voornamelijk in het leven geroepen met het doel directeuren van scholen, waar teekenonder wijs gegeven wordt en leeraren, die met dat onderwijs belast zijn, in de gelegenheid te stellen zich van derge lijke eenvoudige en tevens artistieke teekenvoorbeelden te voorzien, waaraan hier te lande nog steeds behoefte bestaat. De rijke verzameling van het Museum ter beschikking staande, werd tevens het plan opgevat naast genoemde teekenvoorbeelden eene nieuwe serie modellen samen te stellen, die een duidelijk beeld geven van de behandeling der ornamentale vormen van af de vroegste tijdperken der kunstgeschiedenis tot op onze dagen. Deze modellen kunnen bij het onderwijs in de kunstgeschiedenis alsook voor teekenstudiën van meer gevorderden uitmuntende diensten bewijzen. Reproductiën werden vervaardigd van verschillende decoratieve beeldhouwwerken van oude gebouwen en monumenten hier te lande. Een nieuwe serie modellen, die een geleidelijken over gang vormen van de blokmodellen tot het ornamenttee- kenen werd onlangs in gereedheid gebracht. Eene zeer uitgebreide verzameling busten uit het tijdperk der italiaansche renaissance kan beschikbaar worden gesteld. Reeds werden aan tal van inrichtingen gipsafgietsels in ruil toegezonden en geleverd. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is aanbesteed: 1. Het beharden van den weg langs do west zijde van het Noordhollandseh Kanaal tusschen Aker sloot en Alkmaar. Raming 9900. Minste inschrijver F. Steenman te Heldervoor 9280. 2. Het verbeteren van den kop van hoofd II voor de Pettemer zeewering, behoorende tot de Rijks zeewerken in Noordholland. Raming 5500. Geen inschrijver. 3. Het aanleggen van drie rijzen hoofden met steen bekleed, tot verbetering van de Rijks zeewerken op het eiland Urk, provincie Noordholland. Raming 2500. Minste inschrijver J. A. te Napel te Urk voor 2450. Aardappelen. In Friesland was dit voorjaar de handel in aard appelen zeer traag, doch thans begint deze levendiger te worden. De Hallumer gele de beste soort worden thans betaald met f 1.20 den H. L., Friesche jammen met 90 ct. en zaaiers met 65 ct. Er worden veel aard appelen naar Holland uitgevoerd en ook worden ze naar Duitschland verzonden. De prijzen zijn over het geheel nog niet hoog, en de hoedanigheid wordt in het algemeen vrij goed geacht. Veelnvoer ln Belgle. De »Monitenr" deelt een Ministerieel besluit mede, waarbij de in- en doorvoer van ander rundvee dan koeien, uit Nederland afkomstig, van 29 Mei af wordt toegelaten onder de voorwaarden genoemd in het reglement be treffende de longziekte van vee. De Wereldkroniek bevat deze week een 12tal reproductiën van moment-opnamen betreffende de werk staking der bootwerkers te Rotterdam, waaronder eene afbeelding van het dezer dagen in dienst gestelde korps bereden politie. De geïllustreerde Atjeh-correspondentie wordt ook in dit nummer weder voortgezet. Zuid- en Toordsrhermer. Ondertrouwd. 10 Apr. Willem Groot, te Oterleek en Grietje Kalis. Dirk Buurman, te Westwoud en Antje Bijvoet. 17 Pieter Schram en Marijtje Sint, te Jisp. Getrouwd. 24 Apr. Willem Groot, te Oterleek en Grietje Kalis. 28 Dirk Buurman, te Westwoud en Antje Bjjvoet. Geboren. 1 Apr. Maartje, d. van Tennis Heinis en Maartje Kok. 4 Geertje, d. van Cornelis Nap en Grietje Tromp. Overleden. 10 Apr. Antje de Bakker, echtgen. van Cornelis Buis man, 50 j. Zalen disponibel voor DinersDejeuners, Koupers, vergaderingen en partijen. HElLICiLAAD 24 en T1EYUYWAL. Wachtkamer der Noardh. Stoomtram Blei-bottelarij. Aanbevelend 11.KHAUI. 55 Dagelijks geopend: van 's morgens 10 tot 's avonds 11 uur. rABBIEKSMEKH UEEEl'OYEEHD, V A V KOOK AAA DE ZAAK. Verkoopers en gebruikers hebben op aanvrage steeds toegang tot mijne stoomfabriek »de Wachter", om zich van de zuiverheid te overtuigen. VAN DEN naar den twaalfden hoogdultsehen druk VAN met houtsneeflguren. le Afdeeling. 2e Afdeeling. 3e Afdeeling. 4e Afdeeling. 1NUOIID Het boek van den gezonden mensch (bouw en verrichtingen der menschelijke orgauen). Gezondheidsleer (diaetetiek hygiene). Verpleging van het gezonde lichaam. Het boek van den zieken mensch (behandeling van het zieke lichaam). Het boek van het geslachtsleven des menschen. in wier handen de toekomst ligt der volgende geslachten en van wie vooral de lichamelijke geestelijke en zede lijke volmaking van het menschelijk geslacht te verwachten iswijdt de schrijver dit uitmuntende boek waarvan het hoofddoel isaan allen een verstandig inzicht te geven in de natuurlijke verpleging van het gezonde en zieke lichaam.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6