Gilda Scüwanhof. No. 63. Acht en UTegentigste Jaargang, 1896. WOENSDAG ïtfationale Militie., Oproeping Verlofgangers. PASPOORTEN. Buitenland. 27 M EI. FEUILLETON. De PASPOORTEN voor de mili ciens der lichting 1889 kunnen ter gemeente-secretarie worden afge haald. DONDERDAG 28 MEI is de laatste dagtotinsclirij y i n g toot de Schatter ij. Geschiedenis van een vrouwenhart, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,0«. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentiënr Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. RHCT1FICAT1B. In het hoofdartikel van 24 Mei zijn twee zinstorende fouten ingeslopen. In de 2de kolomregel 26 van boven staat v. Swie- ten moet zijn Whitton. In de 3de kolom regel 15 van boven staat 1893 moet zijn1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar roepen bij deze op de verlofgangers van de militie te land binnen deze gemeente hun verblijf houdende van alle lichtingen dus ook van de lichting 1889 zij. die nog niet in het bezit van hun paspoort zijn voor zoover zij vóór 1 April 1896 in het genot van onbepaald verlof waren gesteld om zich op Dinsdag, den 9 Juni dezes jaars, des voormiddags te tien uren te laten vin den vóór het Raadhuis dier gemeenteom aldaar door of van wege den Militie-Commissaris te worden onderzocht, gekleed in uniform en voorzien van al de door hen van het korps medegebrachte kleeding- en uitrusting stukken benevens zakboekje en verlofpas. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Mei 1896. De Secretaris C. D. DONATH. Bewaarplaats van lompen, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is ge legd het aan hen ingediende verzoekmet de bijlagen, van S. DIK koopman in lompen alhier, om vergunning tot het oprichten van eene inrichting bestemd tot be waring van lompen in het perceel aan de St. Anna- straat, wijk C, Nr. 7, en dat op Woensdag, 9 Juni 1896, 's middags te twaalf uren, ten stadshnize gelegen heid wordt gegeven om tegen het oprichten van die in richting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. 26 Mei 1896. De Secretaris, C. D. DONATH. Zijdie zich voor den lsten Jnni niet hebben doen inschrijvenzullen ambtshalve worden ingeschreven en Telefoonnummer3 zonder loting bij de schutterij wordeu ingelijfdindien er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. BELGIE. De duitsch socialistische leider Liebknecht zal op verzoek der Brusselsche leiders van de sociaal democratische partij in het koninkrijk een reeks voor drachten houdenjom de belgische socialisten te steunen in den reeds begonnen verkiezingsstrijd. DUITSCH LAND. De geruchten omtrent eene op handen zijnde crisis houden, niettegenstaande alle tegen spraak, aan. In weerwil van de geruststellende verkla ringen door den rijkskanselier en den minister van oorlog in den Rijksdag afgelegd, wordt toch verzekerd, dat beidenter zake van den strijd over de militaire strafwetreorganisatie, hun ontslag zullen vragen. Reeds wordt de dnitsche gezant te Romevon Biilowals opvolger van Hohenlohe genoemd. De »Köln. Ztg" verneemt, dat de Keizer van Rusland dezen zomer met zijn gemalin een bezoek zal brengen aan Darmstad en dan eenige dagen de gast zal zijn van Keizer Wilhelm in het paleis te Potsdam. In alle vilthoedenfabrieken van Berlijn hebben de werklieden, 2000 in getal, het werk gestaakt, omdat een hunner wegens agitatie is weggezonden. EGYPTE. Donderdag zijn te Alexandria 17te Kaïro 5, in Oud-Kaïro 35, in het kamp van Tnrrat 5 en op andere plaatsen drie choleralijders overleden. Met den aanleg van den spoorweg in Egyptisch Soedan wordt flink voortgemaakt. Eiken dag wordt ten naastenbij een engelsche mijl (1609 meter) voltooid. Wanneer niets bijzonders voorvaltkan hij tegen de helft van de volgende maand tot Akashah gereed zijn. De lijn is thans tot op 58 mijlen van Wady Haifa klaar. ENGELAND. De .Daily Chronicle" meldt het volgende De advocaat North en de heer Rawlinson die door de regeering zijn uitgezonden 'om verder bewijsmateriaal in verband met Jameson's inval te verzamelen, zijn met de .Norman" te Plymouth aangekomen. Gedurende hun verblijf in Znid-Afrika bezochten zij Mafeking Johan nesburg, Pretoria en Kimberley, en zij hadden verscheiden malen een belangrijk onderhond met president Krnger. Zij zijn getuigenissen van verrassenden aard machtig geworden, en hebben bijna een dozijn getuigen bijeenge bracht, die met de mailboot .Tartar welke op 7 Juni verwacht wordt, zullen aankomen. Hnn vertrek onder vond vertraging ten gevolge van het proces der Reformers. Men verwacht, dat de verklaringen van deze getuigen een grooten invloed zullen hebben op het resultaat van het- proces tegen dr. Jameson c. s. Aan de .Times" wordt d.d. 23 Mei uit Pretoria ge seinddat een officieel Groenboek met verdere brieven en telegrammen betrekking hebbende op Jameson's in valdinsdag (heden) zal verschijnen. Sommige doenmen- ten schijnen Newtonden britschen commissaris van Bechuanaland in het complot te betrekken. FRANKRIJK. De begrotingscommissie heeft den afgevaardigde Delombre tot haren voorzitter benoemd. De heer Delombre is een beslist tegenstander van de rentebelasting. De radicalen beweren dat deze keuze een daad van vijandelijkheid tegen het ministerie is doch de gematigden zien in de verkiezing een middel om den heer Delombre te beletten het voorstel van minister Cochéry te bestrijden. Het bestuur der socialistische groep in de Kamer heeft allo sociaal-democratische gemeenteraden nitgenoo- digd tot een feestmaal, waar een zuivere afscheiding zal worden gemaakt tusscben socialisten en de gewone radi calen diedoor den naam radico-socialisten aan te nemen, de kiezers op een dwaalspoor brengen. Niet slechts de beurs blijft heden (Dinsdag) ge sloten ter eere van de Rnssische kroningsfeesten ook de schooljeugd krijgt vrij af, zeker wel de beste wijze om bij het jonge Frankrijk Russische sympathieën te wekken. ITALIË. »Le Temps" verneemt nit Rome, dat de minister van oorlog generaal Ricotti voornemens is het ambt van chef van den generalen staf van het leger, dat door het ontslag van generaal Primerano vacant is ge komen, niet weder te doen vervullen, maar in zijn plaats een oppersten krijgsraad te stellen. De minister is terug gekomen van zijn plan om het aantal legerkorpsen te verminderen, doch heeft thans het voornemen opgevat de korpsen te verdoelen over 4 legers, aan het hoofd waarvan de vier oudste korpsbevelhebbers zullen worden gesteld. Dezen znllen met den minister van oorlog den oppersten krijgsraad vormen. Donderdag is uit Massowah een afdeeling troepen, sterk duizend mas, naar Italië teruggekeerd. De werkstaking der stroovlecbtsters te Florence breidt zich nit. Het aantal staaksters bedraagt thans duizend. Te Pontasigna drongen de werkeloozen de fa brieken binnen en mishandelden zij de arbeidsters. Te Sampieri werd de tram aangevallende troepen die de orde wilden herstellen, werden met steenen geworpen. Er zijn versterkingen gezonden. RUSLAND. Den 23 werd het nederlandsche ge zantschap door den keizer met bijzondere plechtigheid ontvangen. Het gezantschap werd door drie hofrijtuigen bespannen met zes, vier en twee paarden afgehaald. De keizer en de keizerin ontvingen het gezelschap. De keizer vroeg met groote belangstelling naar den welstand der nederlandsche koninginnen. Den volgenden dag di neerden de gezant met zijne gemalin en baron du lour van Bellinchave met den belgischen kroonprins bij den dnitschen gezant. TRANSVAAL. De Kaapsche.correspondent van de Times wijst er op, dat men in Engeland verkeerdelijk denkt dat de Transvaalsche autoriteiten zoo inhumaan zijn, maar de gevangenissen in geheel Zuid-Afrika, zoowel 40) van HANS WACHENHUSEN. .Het doet mij zooveel leed, dat treurige lot van mij nen armen broeder sprak zij met bewogen stem, de laatste tranen wegvegende. .Sedert den dood mijner ou ders zijn wij van elkander gescheiden en sedert dien tijd zag ik hem nietHij werd aan vreemde lieden overge geven en zoo zjjn wij elkander vreemd geworden. Hij was zoon aardige jongen, zoo hartelijk en vroolijkWelk monster zou het geweest zijn, dat zich aan hem heeft kannen vergrijpen »Jalaat dat nu maar aan de politie over Ik kan dit alles met u gevoelen maar wij kunnen anderen daar mede niet lastig vallen De intendant zal hierop stellig ook lettenwanneer ik hem daarover spreek maar wees nu standvastig en sterk en volstrekt geen tranen want daar houdt hij niet van .Ik zal het zijn, want het betreft mijn geluk!" .Goed zoo Een kunstenaar moet op het tooneel zelfs kunnen lachen wanneer zijn kind gestorven is. Kom dan nu meé Met droefheid in het. hart over dezen nieuwen slag maar opgebeurd door de schoonste verwachtingenbe reikte Gilda des middags hare woning. Een nieuwe hemel was haar geopend. Zij vond op hare tafel weder een dozijn briefjes over de post gekomen alleen vriendeljjke gelukwenschen en onder deze lag ook een groot, gesloten convertwaaruit een sleutel te voorschijn kwam. Zij riep de juffrouw en vroeg deze verbaasd, wie dat gebracht had. »De zwarte heer", was het antwoord »die hier reeds eens geweest is. Hij zeide dat deze sleutel die van uw huis was en dat hem was opgedragen, dezeu bij u terug te brengen." Gilda begreep het. Zij vroeg pen en inktdeed den sleutel weder in het couvertsloot het wederschreef daarop als adresAan den WelEdelGeboren Heer van der Vloten, hótel »de Vier Jaargetijden", en gaf order, een dienstman te laten komen. .Zelfs de naam moet niemand mij meer noemen sprak zij in zichzelve. »A1 komt niet alles uit wat Anweiler mtj voorspeld heeft die naam is mij een gruwel geworden ik wil hem niet meer hooren Maar nog eene andere verrassing welke haar werkelijk krenkte wachtte haar. Een bode bracht haar een couvert, waaruit zij de keine portefeuille voor den dag zag komen die zij Emin zoo in het geheim toegestoken had. Slechts zijn kaartje lag daarbij en daarop stond met vluchtige onzekere hand geschreven: Hartelijk vaarwel van eenen verloren mensch." Dit griefde haar. Zij was de zaak reeds vergetenzelfs toen zij in dien onrustigen nacht aau hem had moeten denken was haar hetgeen zij gedaan had niet meer te binnen geschoten. Hij versmaadde wat zij geloofd had te moeten doen Zonder twijfel zag hij in haar nog de vroegere Gilda zijn trots verzette er zich tegenom dit van haar aan te nemen. Haar onbaat zuchtigdeelnemend hart .had slechts gemeend hiermede een plicht te vervullen Bleek en met onstuimig op en neer gaande borst bleef zij een tijdlang onbewegelijk staan. Had zij geen recht, met hem te deelen wat zij uit eigen schipbreuk gered had, thans, nu zij zelve het niet meer noodig had Had hij het recht om dit zoo koel van de hand te wijzen .Ach het is zoo hard te moeten voelen dat menschen, die men zoo gaarne lijden mag meenen aan één punt te moeten blijven vasthouden en zelfs dan nogwanneer zij Zij had den moed niuter aan te denken, wat thans van hem geworden was of wat er van hem worden zon! Vroeger had hij wel met het geld allerzonderlingst omgesprongen maar nu Auweiler had haar op weg naar den intendant nog gezegd .Eindig toch met die zwakheid voor den heer von BestmarHij is niets meer, kan niets meer heeft niets meer, zooals de wereld zegten op het tooneel moet gij aan allen behooren. Zelfs met een enkelen warmen blik van het tooneel op één persoon geworpen maakt gij u tien tegenstanders j Ik kan daD ook niet ontkennen, dat het mij aangenaam isdat hijdie tot heden den toon aangaf, van het schildorstooneel verdwijnt 1" Auweiler had gelijk het ging onmogelijk zoo verder. Zij wilde vergeten en wanneer hij weg was moest haar dit ook gelukken. Zij troostte zich met de gedachte, dat een man als hij niet ten onder kon gaan. En wanneer hij haar weder zag, als al hetgeen Auweiler haar voorspeld had, bewaarheid werd Maar moest zij hem niet ver geten Hij beminde immers eene andere! Wat was zij voor hem Hij beminde zelfs die andere nog, toen die hem den rug toegedraaid had zoo'n dwaas 1 Zij wreef met beide handen over de vochtig wordende oogen, zij noemde hem dwaas, omdat zijn hart bleef hangen aan die andere, die niets van hem wilde weten was zij niet even dwaas Wilde hij dan van baar iets weten Maar wanneer zij aan iets treurigs wilde denken bad zij dan niet genoeg aan haren armen broeder? Zij wilde naar buitenom dien armen jongen van wien zij zoo lang gescheiden geweest was, ten minste nog dood te zien en voor eene goede begrafenis te zorgen XXVI. Gilda aan het woord. Bevrijd van den drnkkendsten schuldenlast, maar arm, doodarm, stond Emin voor zijne reisbenoodigdheden. De geheele wereld lag daar voor hem, maar nit geen enkele hemelstreek wenkte hem ergens eene verwachting, bood zich een uitzicht voor hem aan. Hij verwenschte den arm, die hem belet had, van dit ellendig bestaan af te zijn en meer dan die stoffelijke hulpeloosheid drukte hem het bewustzijn, dit alles zelf veroorzaakt te hebben door zijne in hooge mate strafbare lichtzinnigheid. Slechts ééne gedachte schitterde hem tegen uit de verwarring zijner zedelijke ellende. Esther was in Nizza, zooals hij

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1