ff i Telegrafische Berichten. het cijfer dat in alle stamboeken van Nederland te zamen is ingeschreven), op het gebied der veeveredeling in Fries land nog zeer veel valt te doen. Dat behoort te ge schieden naar een vast werkplan, waarbij op den voorgrond moet staan, dat dorpsgewijze, zoowel op het zand en het veen, als op de klei voorlichtend en vergelijkend, inzon derheid met betrekking tot de mannelijke fokdieren, moét worden opgetreden. In andere provinciën zijn voor dit doel bereids subsi- diën toegestaan, als in Gelderland f 16.000, Limbnrg f 5000, Xoord-llollaiid f 350Ü en Utrecht f 2000, en in Zuid-Holland is er thans f 8000 voor aangevraagd Stoter. De boterprijs in Friesland is in de laatste week weer opgeloopen. De middeuprijs is voor le qualiteit thans f 33'/j per '/4 vat, dus bijna weer zóó hoog als voor twee weken, toen hij op éene markt dadelijk ruim t 4 per vat terugliep. Van den eersten plelziertreln der H. IJ. S. M., die van Amsterdam naar Parijs liepwerd door ongeveer 180 personen gebruik gemaakt. Leiden. In het gebouw der liijnlandsche Bank- vereeniging alhier is eene bewaarkluis voor waarden ge bouwd, waarvan de buitenmuur volgens een geheel bijzon der systeem is opgetrokken, zooals hier te lande vermoedelijk nog niet in toepassing is gebrachtvoornamelijk bestaande uit hardsteen en ijzer en niet gemetseld. Daarachter is een sterke pantserwand en nog een tweede muur van de hardste steensoort. In de kluis zijn een aantal lo ketten voor huurders bestemdgesloten met sleutel en letterslot en bovendien nog door een afzonderlijk con- tröleslot. De buitengewoon zware deur vervaardigd in de fabriek van Milner te Londen-Liverpool heeft een dikte van 25 c.M., terwijl de buitenwand een massieve dikte heeft van 40 m H. Zware stoomboot-machines van de Kon. Ned. Grofsmederij hebben vergeefs getracht gaten te boren in de kluisdeur. Scliagen. Met ingang van 1 Juni is aan mr. H. L. Asser griffier bij het kantongerecht alhier op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Geruimen tijd werd zijne betrekking waargenomen door mr. T. Bodenburg, daar de heer Asser wegans ziekte buitenlandsch verlof had. Den 24 had de jaarvergadering der Zwemvereeniging alhier plaats. De rekening en verantwoording bleek te sluiten met een nadeelig saldo van f 22,42, bij een ont vangst van f 104,24 en uitgaaf van f 126,66. Besloten werd rechtspersoonlijkheid aan te vragen. De heer G. Hoog- schagen werd tot penningmeester verkozen. IVoordscliarwoudc. De heer K. Bood alhier heeft bij zijn café een zeer ruime kolfbaan met kegelbaan gebouwd, die gedurende de paar dagen, dat de gelegen heid reeds geopend was druk werd bezocht. Er worden pogingen aangewend naast de bestaande kolf- en kegel clubs in deze inrichting een nieuwe club op te richten. Het moet gezegd worden dat niet alleen hiermaar ook in geheel Noorduollaud de lust om te kegelen meer en meer toeneemt. Dit echt germaansch spel is dan ook om vele redenen aanbevelenswaardig: het oefent oog en hand en doet de spierkracht toenemen terwijl het de dobbelzuchtdie bij vele kaartspelen slachtoffers vindt volstrekt geen voet geeft. De instructie in zake mevrouw 9. H. C. van M ermeskcrkcn Junius (Johanna van der Woude) is gesloten en de beklaagde gesteld buiten verdere rechtsvervolging aangezien de instructie geen aan wijzing van schuld tot verdere vervolging heeft opgeleverd ter zake van de feitenwaarvoor door de Bechtbank tegen haar rechtsingang met last tot instructie was ver leend. Bij kon. besluit zijn benoemd tot hoogheemraden van Waterland K. de Waart en C. Honigh do Jonge tot heemraad van den polder de Schermeer D. Olij en tot hoofdingel. plaatsv. voor West-Frieslandvanwege het ambacht de Vier Noorder Koggen K. Klaver. Het heeft H. M. de Koningm behaagd voor de in Juli 1896 te 's-Graveuhage te houden internationale tentoonstelling van postzegels eene groote bronzen medaille beschikbaar te stellen. Den Helder. Begin September zullen in de stel ling van den Helder groote gecombiaeerde manoeuvres van zee- en landmacht worden gehouden. Te 's-Heercnliock is door een twintigtal land bouwers eene afdeeling van den Boerenbond opgericht. Dit is de eerste dergelijke Vereeniging in Zeeland. <iirootebroek. De vereeniging »de Tuinbouw'' zal op Donderdag 28 Mei e.k. beginnen met hare dage- lijksche markten aan het station Bovenkarspel. Hoorn. De heer A. Dalmeijer zal met 1 Juni a.s. een geregelde vaart tot vervoer van passagiers vee en goederen openen van Utrecht naar Amsterdam met de stoomboot »Merwede". De boot vertrekt 's morgens uit Utrecht en 's namiddags uit Amsterdam. Tot ontvanger der directe belast., invoerr. en acc. te Hoorn c. a. is benoemd de heer J. H. A. M. Heinsius, ontvanger der dir. belast, en acc. te Appingedam. Haarlcninierliedc c. a. Tot lid van het bestuur van den Houtrakpolder is gekozen de heer G. van der- Beek grondeigenaar woonachtig te Heemstede en van den Inlaagpolder de heer G. F. Evelein te Haarlem. Oudendijk. Door het Prov. Kerkbestuur van Noordholland is aan den heer H. J. van der Weerd pred. alhier op zijn verzoek een eervol emeritaat ver leend, met ingang van 1 October e.k. Haraingerborn. De tentoonstelling van nuttige en fraaie voorwerpen, in vrije uren vervaardigd, gedurende de Pinksterdagen te K o 1 h o r n gehouden, werd ruim bezocht. Ook de verkoop van loten is bevredigend. Er was veel verdienstelijks ingezonden, zoowel ter opluiste ring als ter mededinging. De jury had een moeielijke taak vooral daar met de omstandigheden, waaronder de voor werpen warenvervaardigd, moest worden rekening gehouden. Texel. Den 22 bracht het ruim ééujarig zoontje van den heer H. te Zuid-Eierland terwijl de moeder aan het pellen waseen slaboontje in zijn mond met het ongelukkig gevolgdat het spoedig daarna in de luchtpijp drong. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet baten het kind is nog denzelfden nacht aan verstikking overleden. In het nu reeds verschenen Juni-nummer van het Londensehe tijdschrift »The Woman at Home'' komt een artikel over Honingin W'llhelmlna voor, dat door eene menigte portretten is geïllustreerd. 53e Jaarlijkschc vergadering der Hewestelijke Vereeniging Xoordliolland van het Nederl. Onderw. tienootscliap. Den 23 had in »Het Heeren-huis" te Midden Beemster bovengenoemde vergadering plaatsdie door meer dan 150 personen werd bijgewoond. Met een kort woord heette de voorzitter der afdeeling Beemster de aanwezigen welkom waarna met nog minder woorden de voorzitter der »gewestelijke" de vergadering opende en de rapporteur van de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven tot toelating van alle afgevaardigden advi seerde. Notulen werden niet gelezendaar die in het jaarboekje der vereeniging reeds zijn afgedruktevenals het jaarverslag van den 2deu secretaris over 1895 en de rekening en verantwoording der penningmeestersdie werden goedgekeurd. Door het bestuur werden ettelijke mededeelingen gedaan van de aanwezigheid van verschil lende autoriteitenafgevaardigden van onderscheidene corporatiesenz. enz. De heer Van Wamel sprak een kort woord over den stand der pensioenbeweging, waaruit bleek, dat geregeld wordt doorgewerkt, maar vorderingen in deze niet zoo spoedig gemaakt kunnen worden. De algem. vergadering der commissie zal den 2den Pinkster dag te Amsterdam gehouden worden en spoedig genoeg zullen de couranten zeide Bpreker der wereld verkon digen, wat er voor de pensioenbeweging reeds gedaan is en nog gedaan zal worden. Nog werd na een paar stem mingen de heer Van der Veen, voorzitter, tot afgevaar digde ter algemeens vergadering des genootschaps ge kozen, de heer Grundlehner van Alkmaar tot plaatsver vanger. Hoorn werd aangewezen als plaats voor het hou den der algeineene vergadering in 1897. Over het al of niet voortbestaan der gewestelijke vereenigingen een punt van den beschrijvingsbrief voor de algem. verga dering des genootschapswerd het woord gevoerd door den heer Zeruike van Amsterdam die in korte trekken het nut, voordeel en genoegen van dergelijke vereenigingen met eene jaarvergadering op gunstige wijze uiteenzette en betoogde, dat die jaarlijksche samenkomst wel 1 cent per week waard was. De contributie voor de gewestelijke" bedraagt in Noordholland 40 e. van de jaarcontributie voor het genootschap. De heer Ketelaar en anderen be streden den heer Zernikemaar maakten het eveneens kort, omdat naar alle waarschijnlijkheid in dit jaar over dit punt geene beslissing zal vallen en hel 't volgende jaar dus voor goed aan de orde zal komen. Alsnu werd het woord gegeven aan den heer Th. M. Ketelaar ter inleiding van een zeer actueel onderwerp»De zelfstan digheid van den klasse-onderwijzer.'' Nadat de heer Ketelaar had gezegd, dat ditzelfde punt op dezen zelfden dag in de gewestelijke vereeniging Overijsel door den heer Dikker werd behandeld en daarmee aanwees, van hoe veel belang dit onderwerp voor de ouderwijzers werd ge acht, ging hij in korte trekken na hoe het was gekomen, dat langzamerhand de beweging voor meer zelfstandigheid was ontstaan. In de eerste jaren na 78 wist ieder onder wijzer, dat hij bij het behalen zijner hoofdacte ook ver zekerd was een plaats als hoofd te verkrijgen er was toen behoefte aan hoofden. Voor 78 geslaagden in 1881 waren b.v. 152 plaatsen. Dit werd elk jaar minder zoodat in 1894 voor 573 ge slaagden slechts 151 plaatsen waren. En al die geslaag den hebben in de scholen, waaraan ze geplaatst zijn, vol gens de wet niets intobrengen, wat den gang der school- zakon betreft. Dit nu achten zeer velen een kwaad voor het onderwijs en daarin verbetering te brengen is het streven van den Bond. Erkend werd door onderwijzers en hoofden al meer en meer, dat er in deze verbetering moet komen, ook door het Nederl. Onderw.-Genootschap. Meer waardeering is echter nog noodig van het werk des onderwijzers. Om b.v. te bewijzen hoe eene plaatselijke schoolcommissie nog in het hoofd alleen den man van de school ziet en de onderwijzers weinig of niets teltlas spreker het school verslag der Schager commissie voor, zooals dit in de Schager Courant van 2 April voorkomt. Het bovenstaande als inleiding zijner rede zaggende, ver dedigt de heer Ketelaar verder een viertal stellingen, die in onderscheidene schoolbladen reeds herhaaldelijk, wat de strekking betreft, zijn besprosen. Nieuws deelde inleider feitelijk niet mede, maar om zijn voordrachtziju gloed en innige overtuiging, die uit elk zijner woorden sprak, werd hij tot het einde met groote aandacht gevolgd en herhaaldelijk toegejuicht. De heer Ketelaar dan betoogde, dat de klasse-onderwijzer tot heden te weinig gekend wordt in de regeling der schoolzaken en zelfs volgens de wet door het hoofd niet eens in deze behoeft geraadpleegd te wordendat het in het belang der schooi is dat de regeling der schoolzaken door het geheele personeel wordt tot stand gebrachtdat onder de tegenwoordige wet ge regelde schoolvergaderingen het eenige middel zijn om verbetering in den toestand te brengen en dat het ideaal moet zijn: volkomen gelijkheid der onderwijzers in de school, gewaarborgd door de wet.Op pasdagogische gronden bewees spreker van hoeveel belang die gelijkheid voor de school zal zijn en met hoeveel meer opgewektheid elk onderwijzer zijn plicht zal doen als hij helpt aan het tot stand brengen der schoolregeling. Dat prikkelt hem tot werkzaamheid en tot het streven naar meerdere vol making. Na do rede van den heer Ketelaar werd een pauze gehouden van een uur, in welken tijd de afdeeling Beemster den aanwezigen een tweede ontbijt aanbood en hen uitnoodigde te gaan luisteren naar het orgelconcert, dat in de hervormde kerk werd gegeven. In het ver gaderlokaal zelve bezichtigden velen de nieuwe uitgaven van onderscheidene uitgevers op schoolgebied, welke nit- gav.en daar ten toon werden gesteld. Ook was er eene keurige verzameling indische voortbrengselen uit het museum te Haarlem. Na de pauze volgde het debat over de rede van den heer Ketelaar. Daaraan werd deelgenomen door onderscheidene personeno. a. door den heer Kappenburgdie de laatste stelling bestreed en die volkomen gelijkheid toekomstmuziek noemde; door den heer van Varik van den Helder, die op geestige wijze bescherming voor de hoofden tegen de onderwijzers aanbeval en het niet met den inleider eens bleek te zijn door den heer den Hartog, die de rede van Ketelaar nog uitbreidde en aanvulde en meer tractement voor de onderwijzers wenschtedoor mej. Goudsmitdie wel schoolvergaderingen wilde, maar het hoofd het recht van veto wenschte te doen behouden, en door den heer Lohr, die voor de school een constitutioneels monarchie" de beste regeeringsvorm vond. De heer Ketelaar weerlegde voor zoover hij dat vermocht, de argumenten zijner bestrijders en zeide, dat niet het naastbijliggend te verkrijgen voorrecht het streven der onderwijzers moet zijn, maar het bereiken van een groot en schoon ideaal: de volkomen gelijkheid der onderwijzers in de school. De heer P. Hoogstraten, van Beemsterhield nog eene lezing over »Genioten waarna de voorzitter om het vergevorderde uur, op de gebruikelijke wijze de vergadering sloot en velen gebruik gingen maken van de gelegenheid, om aan een gezellige rijtoer door de schoone Beemster deel te nemen. De afdeeling Beemster heeft hare gasten gul en vriendelijk onthaald en verdiende daarom ten volle de hartelijke woorden van dank des voorzitters en het daarop volgende luid applaus. Warmenliuizpn. De schoolfeestcommissie alhier besloot dit jaar met ongeveer 90 kinderen per boot een reisje te maken naar IJmuiden en onderweg den speeltuin aan hot tolhuis aan te doen. Bij goed weder kan het niet anders of dit moet voor de kinderen een opwekkend en verfrisschend uitgaan zjjn. Een paard en kar en 2 personen tegelijkertijd midden in het dorp Warmenhuizen te water, mag zeker bij de bestaande af hekkiugen enz. eene zeldzaamheid heeten toch gebeurde het dezer dagen. Het paard, dat in geen te Desten luim verkeerdewilde hoogst waarschijnlijk teruggaan, nam daarbij een sprong, stuitte tegen het hekwerk verbrak dat en liep zoo door het geboomte heen in de sloot. Met een nat pak en geringe schade aan het tuig liep het onheil af. Spoorwegverbinding SchooiTdain. De beweging in zake eene spoorwegverbinding Schoorl- dam heeft in de laatste dagen een anderen vorm verkre gen. Nadat de burgemeesters van de gemeenten Sint Maarten HaringcarspelKoedijk, Schoorl en Warmen huizen zich tot eene commissie hadden gevormd of althans zich verbonden hadden, hetzelfde doel natejagen, zijn die heeren naar Haarlem gegaan en hebben daar over die spoorwegverbinding in het breede met jhr. Schorer, in diens tweeërlei betrekking als Commissaris der Koningin en voorzitter van commissarissen der Holl. ijzeren spoor wegmaatschappij gesproken. Tengevolge dier bespreking is thans, wat de landbouwbelangen betrefthet oog ge vestigd op eene andere verbinding dan langs hot Groot Noordhollandsch Kanaal en wel op eene van at het station Noordscharwoude over Noordscharwoude door het Ambacht tusschen Moors- en Diepsmeer door naar Schoorldam. Dit zoude dan eene verlenging zijn van het plan-Kroon, dat ongeveer 5 jaar geleden het station Noordscharwoude met het dorp Noordscharwoude wilde verbinden, en dat toen op het geringe verschil oener guarantie van 400 wagons in duigen viel. Op de verwezenlijking van het hierboven genoemd plan is thans do hoop gevestigd dewijl men zich bij voorbaat vleit met den steun, die deze zaak ter harer tijd zal vinden bij Provinciale Staten en het Bijk. Bij den stand, die de zaak thans inneemtwerd het in eene zaterdag j.l. te Warmenhuizen gehouden verga dering wenschelijk geacht, eene bepaalde spoorwegveree- niging in het leven te roepen met afdeeliugen in de naburige gemeenten. Naast het bestaande plaatselijk comité werd alstoen een voorloopig bestuur van 3 personen benoemddat alle voorbereidende maatregolen nomen zal. Tot leden van dat bestuur werden gekozen de heeren P. Frans Pz., B. van der Veen en G. J. ter Plegt. Moge de vereeniging nuttig werkzaam kunnen zijn en velen voor de zaak winnen opdat dan later de door de betrokken gemeenteraden in deze te nemen besluiten do echo mogen zijn van het werkelijke volksgevoelen. Wat passagiersvervoer van af Alkmaar noordwaarts betrefthopen wij voorloopig op den ondernemenden goesi van den heer Lnbckédie o. i. niet te vergeefs eene rentegevende zaak zoude zien in een tramlijn Alk maarSchagen via Koedijk Schoorldam Zijpersluis Schagerbrug. Helloo. Bij de op den 23 alhier gehouden paar- denkeuring werden 27 paarden van Heiloo en 6 van Egmondbiunen ter keuring aangeboden. Van Heiloo werden er 5 en van Egmondbiunen 2 voor den dienst van het leger goedgekeurd. Speelkaarten. Te Londen is in veiling gebracht de verzameling speelkaarton door wijlen Lady Schreiber aangelegd. Tot deze verzameling behoorde het wellicht meest beroemde spel kaarten der wereld, de Tarocchi di Mategna. Dit spel, dat uit de 15e eeuw dateert, bracht f 1475 op, zeker wel de hoogste prijs die ooit voor een spel kaar ten betaald is. De geheele verzamelingdie uit 277 spellen bestond bracht 4800 op. In de haven van Huil heeft verleden week een ongeluk groote schade aangericht. De deuren van een nog onvoltooid havenbassin zijn bij het opkomen van den vloed bezweken en hit water uit een aangrenzend bassin is daardoor binnengestroomd. Verscheidene schepen werden meegesleept door den geweldigen waterstroom twee daarvan zonkeneen visschersvaartuig werd verbrijzeld en twee andere bekwamen zware averij. De schade be draagt 2,500,000 fr. Geen mensch bekwam letsel bij het ongeluk. AT J H. 26 Mei. Een officieel telegram van den 26 luidtGisteren werd Boekit Seboeng genomen. Eerst vrij veel tegen stand. Toekoe Oemar was daar aanwezig. De vijand werd door eene oostelijke omtrekking verdreven zij vluchtte in groot aantal. Voortgerukt werd naar Djirat. Generaal Vetter wilde na vernieling der bentings en eigendommen van Toekoe Oemar gisteren teruggaan tot LamPisang. 's-Gravenhage 26 Mei 1896. Tweede Hamer. Bij het voortgezet debat over art. 1 der kieswet be streed de minister ook sterk het amendement-Kuijper en het sub-amendement-Pijttersen. Alleen het amendement- Willinge (verlaging huurprijzen voor het platteland) liet hij aan de Kamer over. De heeren Lely en Drucker verdedigden nader hun amendement. Laatstgenoemde hield vol, dat, als de huurprijzen niet verlaagd werden,

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3