Gilda Schwanhof. No. 64, Acht en Negentigste Jaargang, 1896. V R IJ D A <j 29 M EI. SCHUTTERIJ. uïTiiOTinr G-. Buitenland. FEUILLETON. Geschiedenis van een vrouwenhart, ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag», Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 6,8©franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefuonnuiiiner; 3 COURANT. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Ten einde de sehutters die geschoten heb ben voor boeten en verdere kosten te behoe den wordt hun aanbevolenhunne geweren zoowel van binnen als van buiten, zoo spoedig mogelijk zorgvuldig te reinigendaarna be hoorlijk met geweervet ln te smeren en verder gestadig na te zien. De Majoor-Kommandant op last De Adjudant-Onderofficier, J. L. ZONDAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat bij de heden gehouden uitloting van aandeelen uitgeloot zijn in de geldleeningen ten laste dier gemeente aan gegaan krachtens raadsbesluit van 1.29 Juli 1886, No. 2, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 4 Augustus d. a. v., No. 13, zeventien aandeelen, As. 1, 25, 28, 51, 102, 123, 136, 150,178,181,187,202, 203, 228, 231, 254 en 259 2.29 Juli 1892, No. 1, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 3 Augustus d. a. v., No. 14 één aandeel Ar. 29 3. 18 Januari 1893 No. 2 goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Noordholland bij besluit van 25 Januari d. a. v., No. 14 twee aandeelen Hfs. 121 en 155, alle welke aandeelen, ieder groot duizend gulden met de onverschenen coupons ton kantore van den Gemeenteontvanger te Alkmaar of de Kasvereeniging te Amsterdam ter betaling aangeboden kunnen worden op of na 1 October 1896van welken dag zij geene rente meer afwerpen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. :22 Mei 1896. De Secretaris, C. D. DONATH. BUïTSCHIiAAI). Het internationale mijnwerkers congres (thans te Aken bijeen) nam met 960,395 tegen 126,000 st. de voorstellen aan van de mijnwerkersbonden van Duitschland Frankrijk en Belgiewaarin de acht urige arbeidsdag voor mijnwerkers boven en onder den grond werd aangenomen. Met algemeene stemmen werd aangenomen een resolutievoorgesteld door de .Miners Federation" en de duitsche gedelegeerden waarbij de wenscheljjkheid werd uitgesproken dat alle vrouwenarbeid in de mijnindustrie bij de wet worde verboden. Den 26 stelde de Keizer aao het dejeuner een toast in op het russische Keizerpaar. Hij drukte er daarbij 41) van HANS WACHENHUSEN. Met de onverschilligheiddie men aan eenen uit de maatschappij gestooten persoon wijdtvernam men dat Emin von Bestmarde vertroetelde lieveling der dames wereld de stad voor altijd verlaten had. Zijdie hem het meeat verwend hadden veroordeelden hem thans het sterkstslechts zij wien hij gisteren tot hunne verras sing zijne schulden betaald had op welker betaling deze Dauwelijks gerekend haddennamen hem in bescherming, totdat weinige dagen na zijn vertrek zich geruchten dooi de stad verspreidden die ook hen met verbazing ver vulden. Ook de heer Windham vernam ze tot zijne groote ontzetting. Hij was alleen te Berlijn gebleven om Emin nog na te gaan, hem nog niet geheel op te geven, ge bruik te maken van het oogenblik waarop hij hem mis schien nog eenmaal zou knnnen bijspringen. Toen Emin verdwenen wasnam ook zijne zending hier een einde ook hij maakte toebereidselenna een kort oponthoud bij eenige groote bankiers te Bazeldat hij zich voorge nomen had, tot Esther terug te keeren en bracht alleen bij prolessor Sebald nog een alscheidsbezoek. Hij trof dezen in zijne woning aan in groote ontstel tenis. »Het is ongelooflijk, wat mij daar heden in de werkplaats verteld werd", riep hij Windham bij diens binnenkomen toe. »Zoo ongeloofelijk kan het echter niet zijn of het publiek vertelt het gretig verder. Onze on gelukkige Bestmar is vertrokkenwaarheenik weet het nietik had hem reeds vaarwel gezegd Maar wat ge beurt er daarna Een boerenknaap die meermalen als model diende voor mijne jonge kunstenaarsmeldt zich, zoo zegt menop het politie-bnreau aan en verklaart op, dat de czaar en de czarina juist op hetzelfde oogen blik de kroon op bet hoofd zetten en met de heilige olie gezalfd werden en dat onder alle andere volken, die door bijzondere gezantschappen vertegenwoordigd zijn het duitsche niet het minst loeit in den jubel van het russische volk. In verheffende woorden gaf de Keizer uitdrukking aan de innigste wenschen voor het heil van het Keizerpaar en sloot met oen drievoudig hoera, waar mee de aanwezigen vol geestdrift instemden. Te Rudelsburg bij Kösea is Zaterdag een gedenk- teeken voor prins Bismarck onthuld dat daar was opge richt, ter herinnering aan Bismarck's studententijd, door zijn vroeger medestudenten. KGÏPTE. Het cholera-bulletin van Zondag uit Egypte meldtAlexandrie 13 sterfgevallenKaïro 8 Oud-Kaïro 37 Twah 15 en n andere plaatsen 9 sterf gevallen. De correspondent van de Parijsche .Herald'' te Kairo verneemtdat het bericht over het gevecht met de Derwishen bij Akashahdoor den bevelhebber der Egyptische troepen veel te schittterend is voorgesteld. De troepen rukten uit op het berichtdat 70 kameel rijders in den omtrek waren. Spoedig echter bleek het den aanvoerder majoor Burn-Murdoch, dat de vijandelijke troep veel sterker was ongeveer 300 ruiters en 1000 speerdragerswaarop hij zich wijselijk begon terug te trekken. Toen hij zich echter van de troepen afgesneden zag werd een charge onvermijdelijk. De vijf engelsche officieren galoppeerden op een twintigtal kameelrijders toe die voor den vijandelijkeu troep reden de rest der egyptische cavalerie volgde in stap. De Derwischen trok ken terugwaarop de ruiters afstegen en het vuur open den. Verder beweert de correspondent nog, dat de in- landsche manschappen weigerden te vechten. EAUEIiAATD. Van velschillende zijden wordt op de vrijschelding der straf van de Johannesburgsche rebellen aangedrongen. De .Daily Telegraph" verneemtdat de Duitschers aan den Rand <vu petitie aan de regeering gereed makenom de invrijheidstelling der gevangenen te verzoeken, en in bijna alle steden in Zuid-Afrika wor den, naar de »Times"-correspondent te Kaapstad meldt, soortgelijke verzoeken voorbereid. Men vreest, dat de ge heele mijnnijverheid zal verloopen als de mijnkoningen nog langer aan hun zaken worden onttrokken. De werkstaking in het bouwvak te Londen breidt zich uit; ongeveer 15,000 werklieden, meerendeels tim merlieden en stucadoorshebben gestaakt. De stakers hebben toezegging van geldelijken steun ontvangen. FRA9IKK1J14. De oud-minister Bourgois heeft maandag te Meluu eene redevoering tegen het kabinet Méline gehouden. Volgens hem moet de democratie zich doordringen van deze beide hoofdpunten die voor alle andere gaan 1°. De hervorming der belastingen door invoering van progressieve inkomstenbelasting 2°. Herziening der grondwet, met handhaving van den Senaat als controleerend staatslichaam, maar met wijziging daardat hij von Bestmardien hij zeer goed kent met een zeer verstoord gelaat van den grooten weg naar de stad heeft zien afkomen op denzelfden avondwaarop aldaar de jonge boschwachtersleerling vermoord is ge worden en wiens lijk gevonden werd naast een nog versch aangemaakt vuurtje. Hij durfde niet verzekerendat Bestmar tot zulk eene daad in staat washijdie van den gedoode zooveel gehouden hadwilde slechts op iemand wijzendie in ieder geval op zijnen weg tegen den avond ergens iets in het oogvallends opgemerkt moest hebben en hij wilde dit niet verzwijgen om zich geene moeielijkhedeu op den hals te halen." Windham had met ontzetting deze mededeeling aange hoord. Kwam er dan geen einde aan de noodlottige ge beurtenissen met dezen jongen man Professor Sebald scheen inderdaad nog meer te weten. .Het ergste", ging deze voort, .waren nu de omstandigheden, welke zich om zoo te zeggen als een ongeluksketen om Bestmar slingerden terwijl hij blijkbaar zonder ergens een voor gevoel van te hebben van hier vertrok en het veld voor allerlei gissingen vrij liet. De stad was door deze misdaad in rep en roeronder zulke omstandigheden durft men geen naam noemen om de menigte tegen dezen niet op te hitsen. De vermoorde was de broeder van Gilda Schwanhof, wier schoonheid Bestmar in zijne Koningin Balkis verheerlijkte gij hebt gehoord, dat men haar kort geleden eene cassette met geld en diamanten ontstolen heeft. Bestmar, die, zooals bekend was, geheel zonder middelen was, heeft op den dag voor zijn vertrok ook zijne laatste schuldeischers betaald, tot hunne groote ver rassing, die zij natuurlijk niet verborgen. Men brengt daardoor den moord in het bosch op de hooge Brems in verband met dezen diefstal. Ofschoon nu niemand zich het rechte verband tusschen beide zaken kan voorstellen, werden Bestmar's plotseling weder zoo gunstige geldelijke toestand, zijn verdwijnen zonder afscheid te nemen, na de mededeeling van dien boerenjongen zeer verdacht ge vonden, Alle omstandigheden spannen dus tegen hem samen en het ergste is, dat men niet weet, waar hij zit anders zou men 't hem kunnen berichten Zijn naam is der organisatie om in de toekomst alle conflicten te ver mijden. Het denkbeeld dat ook de Senaat een kabinet kan doen vallen, achtte de oud-minister in strijd met de gezonde opvatting der democratie. De onstandvastigheid der regeeringen, die daarvan het gevolg is, werkt belem merend op de werkzaamheden. Ook de stemming over vota van wantrouwen in de Kamer wenscht hij gewij zigd te zien. Dat Frankrijken in de eerste plaats Parijsde Russische feesten niet ongemerkt heeft laten voorbijgaan, laat zich denken. Des avonds was het zeer levendig in de hoofdstadeen enorme menigte bewoog zich op de boulevards, verscheiden openbare gebouwen en particuliere huizen waren geïllumineerd. Uit alle steden in de provincie wordt een dergelijk vreugdebetoon gemeld. President Faure woonde den dienst in de russische kerk bij, voor welke beleefdheid de rus sische gezant hem den dank zijner regeering kwam be tuigen. ITAIiIE. De Kamer heeft den 26 verworpen een voorstel van Imbrianiwaarvan de strekking wasde kredieten voor Afrika met een half millioen lire te ver minderen, om daarmede het voornemen uit te drukken de kolonie Eritrea te verlaten. De regeering heeft intusschen bevel gegeven dat 35 bataljons infanterie, zeven batterijen artillerie en vier compagniën genie uit Erythrea zullen terugkeeren. Voor- loopig zullen in de kolonie maar vier bataljons infanterie, twee batterijen artillerie en een compagnie genie blijven. De majoor Nerazzini, die naar Zeila is vertrokken om een karavaan samen te stellen, die aan de gevangen italianen in Schoa hulp zal brengen, is, volgens de itali- aansche bladendoor de regeering gemachtigd om met koning Meuelik te onderhandelen over de bevrijding der gevangenen. RU8I1AISD. Met groote plechtigheid heeft te Moskou de kroning plaats gehad. Prachtig weder begunstigde deze feesten, die, opgeluisterd door de tegenwoordigheid van vele vorstelijke personen, en de gezanten van de meeste mogendheden, in grootschheid en pracht de stout ste verwachting overtroffen en waarbij geen enkele wan klank vernomen werd. In het kroningsmanifest worden vijftien verschillende soorten van kwijtscheldingen en amnestieverleningen opgesomd. Kwijtgescholden wordt de achterstallige belasting voor Europeesch Rusland en Polen de grondbelasting wordt voor tien jaren tot de helft verminderd. Geldboeten worden kwijtgescholden of verminderd, staatsvorderingen van verschillenden aard worden verminderd, veroordeelingen voor lichtere ver grijpen worden ingetrokken. De naar Siberië verbannenen kunnen na twaalf jaar, de verbannenen naar verder afgelegen gouvernementen buiten Siberië, kunnen na tien jaren een vrije verblijfplaats kiezen. Zij die weggezonden zijn naar een kolonie, zullen niet na tien jaren, maar reeds na vier jaren boereu kunnen worden. Voor de tot dwangarbeid veroordeel den wordt de straf met een derde verminderd levens lange dwangarbeid wordt in een twintigjarige veranderd op aller tong; hij wordt, zonder dat men er bij denkt, als een misdadiger gebrandmerkt, ofschoon niemand aan zijne schuld gelooft." Ook Windham scheen de zaak uiterst ingewikkeld toe geen oogenblik geloofde hij aan Emin's schuld, maar toch konden de loopende geruchten voor hem de treu rigste gevolgen hebben. Emin von Bestmar, de verwende, thans gevallen lieveling van de maatschappij, verdacht van zulk eene daad 1 .Wat denkt gij voor hem te kun nen doen vroeg hij den professor. Niets, dat bij de politie van eenige beteekenis zou kunnen zijn en zou kunnen strekken, om de geruchten te doen bedaren Door zijne poging tot zelfmoord heeft hij zijnen wanhopigen toestand voor ieder bloot gelegd en sedert dien tijd acht men hem tot alles in staat!" Se bald haalde vordrietig de schouders op. Windham zat naar den grond te turen. Hij dacht aan Esther, die hij, bij zijn terugkeer, de waarheid schuldig was. .Men vertelde mij, dat mijnheer von Bestmar tot deze door n genoemde juffrouw Schwanhof werkelijk in nadere betrekking heeft gestaan," zeide hij ontstemd. .Die losbandige avond daar buiten geeft zonder twijfel eenig recht, daartoe besluiten." .Geloof dat niet!" riep Sebald met nadruk. .Zeker is bet, dat zij eene dwepende vereering voor hem koestert; daarvan heeft hij tegenover mij geen geheim gemaakt beantwoord werd echter hare neiging niet. Zij is eene beste, onverdorven vrouw ik ben overtuigd, wanneer zij hoort, wat men hem ten laste legt, dat zij buiten zich zelve zal zijn, haren lieveling zoo gesmaad te zien. De professor had nauwelijks uitgesproken, toen men hem een kaartje bracht. »De commissaris van politie!" las hij met verbazing. »Ik ken hem slechts oppervlakkig, doch misschien staat het bezoek De commissaris kwam de kamer binnen het was een bejaard man met een streng, ambtelijk gezicht. Hij liet Sebald niet lang over het doel zijner komst in het on zekere. »Ik moet u komen lastig vallen, professor, over die onaangename zaak met mijnheer von Bestmar," begon hij. »De jonge man was uw leerling en niemand zal

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1