N e d e r i a n d. Vele andere straffen worden verzacht en de termijn voor verjaring verkort. Staatsmisdadigers kunnen, naar de mate van hunne schuld en hun berouw, verzachting van straf deelachtig worden, afgezien van de algemeene am nestie de naar de strafkolonies verzondenen kunnen, als zij den verbanningstijd achter den rug hebben, bij een vlekkeloos en arbeidzaam leven hunne geboorterech ten terugkrijgen. SPAWJK. Een afdeeling troepen onder Suarez Yaldes heeft bij Consolasion een talrijke bende, tot de kolonce van Maceo behoorende, verslagen. De insurgen- ten vluchtten met achterlating van 39 dooden. De Span jaarden hadden 27 gewonden Suarez Valdes werd aan den arm en de heup gewond. TRAWSVAAU. Uit Kaapstad wordt aan de »Times" geseind, dat een beweging op 't getouw is gezet om uit iederen stad van Zuid-Afrika verzoekschriften te richten tot de Transvaalsche regeering ten gunste der verzach ting van de straffen aan de leden van hot Reform Co rn ittee opgelegd. Uit het Groenboek halen wij, ter wille der curio siteit, den volgenden brief aan van Lionel Phillips aan Beit »Ik zal zien of het niet mogelijk is, zonder hier of in Pretoria argwaan te wekken of aanleiding te geven tot actief optreden, de maatschappijen in het bezit te bren gen van een paar geweren. Een ding is zeker de krijgs haftigheid der Boeren wordt zeer overschat sedert zij onze troepen hebben geslagen. In den veldtocht tegen Halaboeh onderscheidden zij zich hierdoor, dat zij het contingent uit Pretoria de gevaarlijke werkjes lieten doen zij schijnen zich toen over het algemeen slecht te hebben gedragen. »Als ze wisten, dat hier zoowat 3000 goed gewapende mannen zijn, zou er minder gesproken worden over Jo hannesburg schoonvegen bij gelegenheden als het jongste incident (vermoedelijk is hier bedoeld het neerhalen der Transvaalsche vlag) of zou daarvoor ten minste minder werkelijk gevaar bestaan. Bovendien kan men nooit we ten of er ook een verwikkeling met Engeland kan komen en dan zou deze stad klaar moeten zijn om het ten minste gedurende eenige dagen uit te honden. Als het geven van geld niet verandering brengt, moet er geweld wor den gebruikt Dat zal op zijn tijd gebeuren. Maar de Boereu weten evengoed als wij wat daarvan het gevolg zal zijn." TURKIJK. De Times" verneemt van het eiland Kreta, dat het besluit van den Sultan, tot onwettige schorsing van den Landdag, de wanhoop der Christelijke bevolking tot het uiterste heeft gedrevenzelfs in de oostelijke districten, waar het tot nog toe rustig bleef, is de opgewondenheid tot uitbarsting gekomen. Turksche troepen werden door de Kretensers overvallen en terug gedreven naar Calivas een aantal Turksche soldaten werd vermoord. Een gevecht had plaats bij Dramia, waarin de Turken tien man verloren. Een Turksch wachthuis werd in brand gestoken. Eu als een gevolg daarvan is een paniek ontstaan onder de Turksche bewoners, die met massa's naar Retimo vluchtten. Een Engelsch eskader zal van Malta naar Kreta ver trekken. De Turksche regeering heeft onmiddellijk een minister raad gehouden. Uit Konstantinopel zijn troepen gezon den. De telegraaf- en postkantoren hebben bevel ge kregen geen particuliere berichten te verzenden. 21UIM-A.FR IRA. Volgens een telegram uit Boe- loewayo is het fort te Hoopfontein door de Matabelen aangevallen. Het gevecht duurde twee uren de En- gelschen leden geen verliezen. Op het ontvangen der tijding, dat een groote troep rebellen in noordwestelijke richtiug was getrokken, heeft sir Richard Martin hen een kolonne achterna gezonden, bestaande uit 400 man met tweo Maxim-kanonnen. Zon dagmiddag om halfdrie werd een hevig geweervuur ge hoord, hetgeen doet onderstellen dat de kolonne reeds slaags is geweest met de rebellen. mij betere inlichtingen over zijn karakter en zijne levens omstandigheden kunnen geven dan u." Professor Sebald wees op den heer Windham. »Ook deze heer, Mr. Windham, zal u daaromtrent kunnen in lichten. Wij spreken juist over deze ongeloofelijke ge schiedenis. Vertel ons eens, als 't kan, in hoe verre gij in het algemeen geneigd zijt, de mogelijkheid aan te nemen of reeds aangenomen hebt." iHm Gij begrijpt, professor, dat ik vooreerst slechts te hooren en te overwegen hebhet geldt hier eene per soonlijkheid, wien men in ieder geval een uiterst nauw lettend onderzoek verschuldigd is. Ik heb mijnheer von Best mar in gezelschap niet anders leeren kennen dan als een van de beminnelijkste, maar zeker ook van de licht zinnigste jonge mannen. Psychologisch is mij de zaak ongelooflijk; intusschen ken ik gevallen, waarin de wan hoop zelfs andere karakters dan het zijne tot buitenspo righeid verleidt. De openbare meening klemt zich altijd vast aan den eersten die haar onverschillig door wie of wat, als offer in de handen gespeeld wordtzij oordeelt niet, maar veroordeelt. Ik heb mijnerzijds ten naasten bij alle omstandigheden aan een zorgvuldig onderzoek onder worpen en was reeds half bereid, ze te verwerpen, toen er zich weder nieuwe voordeden. De behanger die van mijnheer von Bestmar zijne kostbare stoffeering gekocht heeft, heeft mij bekend, dat hij daarvoor eene zeer onbe duidende som betaald heeft, die op verre na niet het be drag beliep, dat Bestmar vóór zijn vertrek nog aan zijne schuldeischers betaalde. Hij was alzoo in het bezit van aanzienlijker middelendan men bij zijne verwarde financieele omstandigheden verwachten mocht, die ons uit het gebeurde met de nalatenschap zijns vaders ten volle bekend waren. Daarbjj kwam nog de mededeeling van een besteller, dat hem door von Bestmar vóór diens ver trek een zwaar couvert aan Gilda Schwanhof is ter hand gesteld met de opmerking, dat het eene belangrijke som inhield over het bedrag of over het doel waarvan wij geene inlichting kunnen verkrijgen, daar die dame weigert ze te geven. Nu ligt de vraag voor de hand", ging hij voort»stond de vermoorde die een broeder was van A T J E H. »Het Nieuws van den Dag" ontving den 27 het vol gende telegram uit Batavia »De troepen bereikten de Kroeng Raba-baai. De vijand vluchtte in groot getal. De marine beschiet Lepong. De naar den Kraton terugkeerende kolonnes vonden tusschen Lamtih en Pakan Badak 78 lijken van Atjehers. Luitenant de Roever Kröber werd niet gewond." Het Handelsblad" kreeg den 27 het volgende telegram »Onze troepen keeren terug zonder door den vijand te worden lastig gevallen. De kloof van Beradin is geheel verwoestde vijand moreel vernietigd." Binnen den tijd van vier dagen hebben onze troepen dus het geheele gebied der VI Moekims schoongeveegd en den vijand ook uit de zuidelijk daarvan gelegen IV Moekims verdreven. Lepong is het landschap aan de westkustten zuiden van de Kroeng Raba-baaiwaarover Toekoe Djohan vroeger als belooning voor goede diensten tot hoeloebalang werd aangesteld door het Ned.-Ind. Gouvernement Kort geleden werd de kampong aan zee reeds door de marine in brand geschoten. Thans schijnt zij dat werk voort te zetten door ook de overige bezittingen van Oemar te vernielen. 't Is nog niet zeker of alle troepen reeds zijn teruggetrokken. Het is waarschijnlijk te achtendat nu binnenkort een operatie zal worden begonnen tegen Lamkrah en de overige streken ten Z. O. van de geconcentreerde linie. De Atjehers voeren gewoonlijk hunne gesneuvelden mede. Het bericht van het vinden van zoovele lijken is dus wel het beste bewijsdat zij na zware verliezen met overhaasting de vlucht hebben genomen. Generaal Deykerhoff is den 25 te Genua aangekomen. Gisteren werd hij verwacht te Hees bij Nijmegen waar hij bij zijn schoonzoon zijn intrek zal nemen. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 26 Mei. Kieswet. De beraadslaging over art. 1 eerste alinea en de amen dementen daarop wordt voortgezet. De minister van binnenlandsche zaken komt nog terug op het derde amendement-Borgesius verlaging der huur prijzen met 1/5. Hij heeft er reeds op gewezen dat de cijfers van het ontwerp zijn gegrond op die van het personeel. Men heeft dezelfde grens genomen voor het draagvermogen bij het personeel als voor den welstand bij het kiesrecht. Er is beweerd, dat bij niet-aanneming van het amendement bij de overgangsbepalingen het kies recht zouden verkrijgen, die het niet volgens de organische bepalingen zonden krijgen. De minister meent, dat dit argument zou kunnen gelden tegen de overgangsbepaling, maar niet tegen het organiek kiesrecht. Het amendement is voor de Regeering volkomen onaannemelijk. De minister neemt als bewijsmiddel de huurwaarde en dr. Kuyper het aanslagbiljet. Waarom men den mammon dient, als de Regeering het belastingbiljet aanneemt en dr. Kuyper nietbegrijpt de minister niet. Het amendement is eigenlijk geen zuiver amendement maar een manifest om debat uit te lokken en stellingen te verkondigen. Maar voorstellers zelf zullen wel er kennen dat het niet toepasselijk kan gemaakt worden op het Regeeringsvoorstel. Wat men als kenteeken wil aannemen, moet zijn gemakkelijk kenbaar en gemakkelijk voor contróle vatbaar. Het zou volstrekt onmogelijk zijn voor de administratie een onderzoek in te stellen waar men eischtdat iemand genoten zou hebben een inkomen ten minste tot het daarvoor gesteld bedrag (amend, op lid 7,8 en 9). Is dit nu een kenteeken 'r Mon heeft aangevoerd de wenschelijkheid om den huur der ten aanzien van het kiesrecht niet afhankelijk te maken van den huisheer. De minister heett nooit oen streven bemerkt bij huisheeren om liever niet-kiezers dan kiezers tot huurders te hebben. Het is wel gebeurd dat lodgers het kiesrecht verloren hebben door verhuizing maar is nu één geval bekend dat dit geschiedde uit zucht van den huisheer om hem het kiesrecht te doen verliezen mejuffrouw Gilda, dezelfde, wier kostbaarheden gestolen zijn, tot dezen diefstal iD betrekking Naar de voorloo- pige inlichtingen te oordeelen, is dit niet aan te nemen, daar de jonge man eerst kort geleden van de boschbouw- school was teruggekomen en ook met zijne zuster sedert jaren niet meer te zamen geweest was. Staat verder mijn heer von Bestmar tot dezen diefstal in betrekking, waar van niet het minste uitlektterwijl het toch ook geen verzonnen diefstal kan zijn omdat het bewezen isdat de bestolene in het bezit van het geld en de kostbaar heden geweest is. Stond die moord nog in eenige betrek king tot dat gestolen goed Of houdt de moord volstrekt geen verband met dezen diefstal en wat is anders de aanleiding?.... Volgens de opgave van den boerenjongen staat het ontwijfelbaar vast dat mijnheer von Bestmar op dien tijd met verstoord gezicht uit het woud aan de hooge Brems naar de stad teruggekeerd is, dat hij daarna weder in het bezit eener grootere geldsom geweest is waarvan hij ook aan de bestolene iets heeft gezonden. Deze hield zich gedurende die dagen daar buiten in het bosch op, weigerde voor de politie te verschijnen en ver klaarde ons kalm weg, dat zij er in het geheel niet meer op rekende, dat de dief ontdekt zou worden; zij gaf niets meer om dit verlies. Geeft dit insgelijks niet veel te denken »Daar herken ik haar in riep Sebald uit. »Zij is eene onbaatzuchtige ziel 1" De bediende van den professor kwam op dat oogenblik binnenom te melden dat mejuffrouw Schwanhof ver zocht, hem te mogen spreken. Voortreffelijk Sebald stond vlug op, om haar tege moet te gaan. De commissaris van politie keek met ge spannen aandacht naar de deur. Intusschen bracht de professor Gilda zelf binnen. Zij was in wandeltoilet, dat haar zeer goed stond en was niet zeer aangenaam ver rast, toen zij zag, dat de professor bezoek had. Gij kondet geen geschikter oogenblik voor uw bezoek uitdenken Geruststellend drukte Sebald haren arm. »De commissaris van politie, mijnheer Windham en ik spraken juist over de treurige zaak welke de geheele Het amendt.-Smeenge om aan schepen van 20 knb. M kiesrecht te verbinden in plaats van 30 kub. M. acht de minister van ondergeschikt belang. De heer Drucker constateert zeer teleurgesteld te zijn in de hoop dat de minister gemeen overleg zou willen plegen; daar hij zelfs het amend, om toe te laten eenmaal verhuizen in een half jaar heeft bestreden. De minister drukte sterk op de bezwaren van de controle; welnu men zou kunnen voorschrijven verhuizing in dezelfde gemeente, dan is contróle gemakkelijker. Wat het andere amendement betreft, de verlaging der huurprijzen, spr. erkent, dat de organieke bepalingen hoofdzaak moeten zijn, maar de kiezers van de overgangs bepalingen moeten toch ook geschikt zijn en zij nu zouden het kiesrecht verliezen zonder aanneming van het amendt. Als het waar is, dat de Minister meent, dat bij de per- soneele belasting de zaak is uitgemaakt, dan zou eigenlijk het geheele debat onnoodig zijn en men zich kunnen be palen tot de amendementen over den leeftijd. Maar spr. bestrijdt die stelling. Ware ze waar, de kieswet zou ge grond zijn op niet openbaar gemaakte onderzoekingen van belastingambtenaren, geretoucheerd bij het dept. van binnenl. zaken. Als de grens van personeel en kiesrecht identiek is, dan is het toch vreemd, dat de minister van binnenl. zaken het onderzoek geheel heeft overgelaten aan zijn ambtgenoot van financiën en zich zelf zeer duidelijk hoeft onthouden van deelneming aan het debat over het personeel, De Minister heeft zijne stelling wel telkens omgezet en herhaald, maar niet gestaafd. Zijnerzijds heeft spr. de cijfers van hpt amendement wel verdedigd, evenals de heer Pyttersen, en tal van gegevens medegedeeld ten bewijze hoe in vele gemeenten tal van personen worden uitgesloten die geschikt kunnen geacht worden. Feiten zijn niet tegenover de cijfers van 't amendt. geplaatst, dan een beroep van den Minister op cijfers van den heer Gerritsen, dat zijne waarde verloren heeft daar de heer Gerritsen zijn cijfers in de ^Handelingen" later verbeterde. Ten slotte herhaalt spr. dat het amendement een tweede editie is van het amendt.-v. d. Kaay, en thans zegt men eenvoudigde omstandigheden zijn veranderd. Wat moet men nu antwoorden aan hen die sedert 1894 volgens het amendement v. d. Kaay hoopten op kiesrecht zijn zij minder geschikt, minder ontwikkeld geworden neen, maar zij zullen tot het besef moeten komen, dat hun toen meer is beloofd dan later bleek noodig te zijn. De grenslijn is nu in conservatieve richting verplaatst van alle groote amendementen in 1894 ging het amendt. v. d. Kaay het minst ver. De voorstellers houden vooralsnog vast aan hun amendement, in de hoop, dat in de Kamer eene meerderheid zal te vinden zijn voor eene uitbreiding die men in 1894 de minst verre beschouwde. De heer Travaglino verdedigt nader zijn amendement tot verhooging van den kiezersleeftijd tot 28 jaar. De heer de Boer zijnerzijds houdt zijn amendement vol om dien leeftijd op 23 jaar te bepalen. De heer van Karnebeek verdedigt nader zijn amendement dat enkel beoogt de redactie der kieswet in overeenstem ming te brengen met de cijfers van het personeel. De heer Lely bestrijdt de bezwaren tegen het eerste amendt.-Borgesius tweejarige woning in een huis van minstens f 1 grondbelasting. Hij kan niet begrijpen, dat zij die bij het ontwerp-Tak in het amendt. van dezelfde strekking geen grondwetsschennis zagen, dit nu wel meenen te bespeuren. Het staat vastdat het amendement de grenzen der grondwet niet overschrijdt en eveneens dat daardoor tienduizenden kiesrecht zullen verkrijgen die het anders niet zouden krijgen. Het past dus geheel in bet stelsel van hen die zoover mogelijk willen gaan als de grond wet toelaat. Zitting van Woensdag 27 Mei. De Voorzitter kondigt het voornemen aan om als de discussie over art. 4 morgen niet afloopt eene avondzit ting voor te stellen. Het debat over de eerste zinsneden van art. 1 en de daarop voorgestelde amendementen wordt voortgezet. De heer Roessingh moet erkennen dat 's ministers ver klaringen weinig bemoedigeud zijn voor hen die wijzi gingen wenschen. Spr. moet er op wijzen, dat bij de behandeling der personeele belasting van de regeerings- tafel werd gezegd denkt niet aan de kieswetterwijl het thans heet denkt wel aan het personeelen de mi nister zelfs verzekertdat thans willekeur is uitgesloten, omdat de cijfers nu berusten op het personeel. Volgens de verklaring van den minister is de grens van welstand in het personeel beheerscht door de wanbetalers. Maar is wanbetaling altijd een bewijs van onmacht, dus aan gemis van welstand Spr. betwijfelt het en hij beroept zich op voorbeelden. Overigens begrijpt spr. nog steeds niet, waarom elk minister de grenslijn van de beide laag ste klassen op f 1 stelt. Er zijn zeer vele in kleine ge meenten, die minder huur betalen en toch buiten bedeeling blijven. De heer A. Mackay repliceert en blijft het amendement- Borgesius niet wenschelijk oordeelen. stad bezig houdt." Hij leidde haar naan een stoel en drukte nog eens geruststellend hare hand. Gij kunt ons misschien helpen lieve Gilda" hij noemde haar bij voorkeur bij haren voornaam -gij hebt gehoord, dat men onzen armen Bestmar op stuitende wijze verdenkt hij is weg en kan zich niet verdedigen. De commissaris van politie wenscht zelf dringend alles te hooren wat hem ontlasten kan." Gilda's groote donkere oogen hadden zich, terwijl Sebald sprakwijd geopenden voorover gebogen zat zij te luisteren, toen ook de commissaris van politie het woord tot haar richtte. Thans stond zij echter met zekere plechtigheid op. »Deze hand", riep zij uit, met dweependen blik en met de uitdrukking van de heiligste overtuiging, »deze hand wil ik in het vuur steken voor zijne onschuld Eerst heden hoorde ik van de zaak ik was buiten om voor de begrafenis van mjjnen broeder te zorgen. De regisseur Auweiler maakte mij opmerkzaam op hetgeen in de courant stond van dien boerenjongen die tegen mijnheer von Bestmar getu gd heeftdaarom kwam ik bij uprofessor en nu de commissaris van politie hier toch is, des te beter, dan kan ook hij uit mijnen mond hooren wat ik volstrekt niet geheim heb te houden en thans zeggen moet I" (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2