21* 97è 7H in itkh WAjbl. 77+J 994 Ui l°4f -h ïjj+f Ui Uo* |l6# 1234- 121 164* 139* De verlaging der huurprijzen in het algemeen met 20 pot. is volkomen willekeurig. Waar nu de regeering na ernstig onderzoek de cijfers heeft voorgesteld mag hij niet met 't amendement meegaan. Wat hetamendt.- Kuijper betreft, hij blijft het bestrijden niet uit een parti- pris maar uit overtuiging. Hij heeft daartegen vol strekt niet het verwijt van ongrondwettigheid geopperd, maar wel beweerd dat de antirevol. partjj nooit elke samenkoppeling met belasting heeft ongeoorloofd ver klaard. De heer Pijnappel zet nader zijn standpunt tegenover artikel en amendementen uiteen. In het debai is het kenteeken van geschiktheid op den achtergrond gekomen en men hoort slechts spreken van welstand en weistan digen. En dat begrip van welstand wordt nu beperkt tot de beteekenis, dat men niet woont in een krot. Door de minister is het beginsel van draagkracht volgens het personeel op den voorgrond gesteld. Spreker blijft be zwaar maken tegen het identiek verklaren van draag kracht en geschiktheid. Het bedrag van f 1.50 geeft niot den allerminsten waarborg dat de betaler geschikt is voor het kiesrecht. Er bestaat tusschen belastingbetaling en geschiktheid geen enkel logisch verband. (Juist Juist De heeren die de juistheid erkennen hoop ik dus te overtuigen, dat zij moeten stemmen togen het amendem.- Borgesins (gelach). Twee amendementen wil spr. ondersteunen. Primo het amend.-van Karnebeekomdat de minister in zijn eigen ontwerp zonder noodzaak van zijn eigen grondslag afwijkt en prijsgeeft het beste middel van controle, n.l. dat ieder, die op het kiesrecht prijs stelt moet vallen onder de be lasting betalenden. Secundo het amend.-Travaglino, om dat op 28 jaar de kracht on moed der jeugd zich paren aan gerijpter oordeel. Wat het amendt.-Knyper aangaat men moet zich beperken tot algemeene kenmerken en kan onmogelijk het karakter der kiezers keuren. De heer Smeenge verdedigt nader zijn amendt. om aan schepen van 20 kub. M. laadruimte kiesrecht te verbinden terwijl de minister uoorstelt 30 knb. M. Er is reeds bij het ontwerp-Tak besloten 20 kub. laadruimte aantenemen. Do heer A. van Dedem constateertdat men doodarm en bedeeld kan zijn en toch in de grondbelasting aan geslagen en die moet betalen. Er zijn eigenaars en huur ders in woningen van f 1 grondbelastingdie men vol strekt niet kan rekenen tot hen, die welstand genieten. Spr. zou liever zien dat betaling der grondbelasting niet als kenteeken van geschiktheid werd aangemerkt maar hij kan den grondbelasting niet missen met het oog op andere alinea's ven het artikel. Wil den heer Bastert zijn amendement wijzigen en den aanslag der grondbelasting op f 2 brengen, dan zou hij wel daarvoor zijn. Tegenover den heer Heemskerk ontkent hij dat het ontwerp belasting samenkoppelt met kiesrecht. Het belastingbiljet is slechts een bewijs. De talentvolle vor- dediging van de amendementen-Borgesins gisteren door de heeren Lely en Drucker heeft hij met genoegen ge hoord, daar er uit blijkt, hoe toegemoetkomend de oppositie in 1894 is geweest tegenover het ontwerp-Tak. Als de regeeringspartij toen toeschietelijker geweest warezou zij veel meer hebben gekregen. Als ze nu niet aannemen wat zij krijgen kunnen zon het kunnen gebeuren dat ze later nog minder kregen. De heer Schaepman behoorde tot de gcslagcnen van 1894. Hij kan dus niet rekenen op verwezenlijking van zijne denkbeelden. Hij heeft niet meegewerkt tot het optreden dezer Regeering en behoefde zich dus niet in te laten met de beloften bij de stembus gegeven. Hij kon dus zwijgen, te geruster omdat hij der Regeering de ge legenheid kon geven tot een eerlijke proefneming om het kiesrechtvraagstuk op te lossen. Een amendement be hoefde hij niet voor te stellen daar hij alleen stond zonder partijgenooten. Het amendement-Kuyper heeft wat de toelichting betreft niet zijn geheele instemming. De realiteit in bet kiesrecht moet zijn een kenteeken en nu is voor spreker de vraag welke controle is de beste, die van de Regeering of van dr. Kuyper En dan moet hij openhartig zeggen, die van de Regoering welke voor de groote meerderheid der kiezers geen controle behoeft, waar zij heeft een vast kenteeken. Ten slotte bestrijdt hij de voorspiegelingen van den heer Heemskerk. De heer Bastert verdedigt nader zijn amendement tot verhooging van het cijfer der grondbelasting van f 1 tot f 3juist met het oog op de beperking van het aantal kiezers, dat een vermoeden bezit niet voldoenden welstand te bezitten. Maar ter voldoening aan den wensch van den heer A. van Dedem verminderd hij het cijfer van f 3 tot f 2. De heer Kuyper heeft in de uiting van den heer Hint zen, dat het den voorstellers van het amendement slechts te doen was om de menigte zand in de oogen te strooien slechts gezien een zwakke nagalm vau een wegstervende oppositie. Verder verdedigt hij de redactie van het amendement. Er moet gesproken worden van huizen of deelen van huizen omdat hier en daar twee gedeelten van hetzelfde huis aan twee verschillende eigenaren behooren. Men heeft geklaagd over de meerdere besogne die het amendt. zon te weeg brengen. Spr. ontkentdat die meerdere besogne van het amendement op de eerste alinea's te wachten is terwijl bovendien de minister het controlebezwaar aanvoert, naar mate het hem goed dunkt, daar hij, wanneer anderen klagen over gemis aan controle, den minister wijst op de voldoende strafbepalingen. Van het amendt. is beweerd, dat het tegen wiudmolens vechtdaar van census in het ontwerp geen sprake is. Spr. beroept zich echter op autoriteiten als mr. Heems kerk Sr. bij de grondwetsherziening en mr. Cort van der Linden in een Gids-artikel ten betooge dat belasting aanslag is census, zoodat Patrimonium" nog zoo ongelijk niet had om te spreken .van een verkapten census. De saambinding van belasting en kiesrecht levort dezelfde bezwaren op als waarvoor men gestreden heeft tegen den belastingcensus. Juist dat verband zal bij de overgangsbepaling den minister nog veel last veroorzaken. Wie kiezer zal zijn, wordt iëiteljjk niet in de kieswet geregeld maar in de belastingwetdoor wijziging der belastingen kan men het kiezerspersoneel veranderen en de kieswet intact laten. Als een volgende regeering het personeel tot eene ge meentelijke belasting maakt, ligt de geheele economie der kieswet onderst boven. Het groote kwaad van den census is, dat men het per soneel der kiezers kan veranderen zonder iets aan de kieswet te veranderen. Het amendt. tast echter het stelsel van het ontwerp niet aan, maar wil het Ü3cale element terugdringen tot de limite van f 1 der grond belasting. Een ander bezwaar is, dat het amendt. op de belasting zou neerzien eu alleen op het ideëele letten. Neen, wij Calvinisten zijn geen asceten en hebben naast de zorg voor den geest ook gezorgd, dat het lichaam steeds tot zjjn recht komt (gelach). Wij hebben het niet tegen belasting, maar tegen de sa&mbinding van belasting en kiesrecht. De heer de Beaufort (Amsterdam) bestrijdt de voor stelling van den heer Drucker omtrent de historie van het kiesrecht. In 1893 werd een voorstel ingediend, waarvan de toenmalige regeering kon weten, dat de helft der regeeringspartij niet kon meegaan. Dezerzijds heeft men naar overleg getracht en gevraagd positieve ken teekenen. Toen de regeering verklaarde die niet te kunnen vinden, heeft men in amendementen positieve kenteekenen aangegeven, maar erkend dat in de cijfers feilen konden voorkomen. Nu twee der voorstellers zijn geworden deel der regeering, hebben dezen zich juiste cijfers woten te verschaffen en nu is het zeer verklaarbaar dat men dezerzijds daarmede instemt. De heer Borgesius acht de redeneering van den heer A. van Dedem weinig serieus, dat n.l. als de vooruitstre- venden nu dit ontwerp niet aannemen, zij met nog min der zich zullen moeten tevreden stellen. Als de heer van Dedem terug wil dan had hij met zijne vrienden bij de stembus niet de kiezers in den waan moeten laten dat zij nog altoos even ver wilden gaan als het ontwerp- Tak. Door den heer Mackay is gesproken van een willekeurigen maatstaf der verlaging der huurprijzen met 20 pCt. Gaarne zouden wij verder zijn gegaan, maar wij hebben het nagelaten om het amendt. aannemelijker te maken. Als de minister eischt, dat wij aantoonen, dat in alle gemeenten de cijfers der tabel te hoog zijn, dan is die eisch onmogelijk, maar wij hebben aangetoond, dat in verschillende plaatsen de maatstaf te hoog is terwijl de minister zich verschanst achter een barricade van woorden zonder de cijfers van de tabel te verdedigen. De houding van den heer Schaepman heden is spr. geheel ouverklaarbaar. Dit ontwerp kan noot nationaal zijn, waar men zoo beperkte opvattingen huldigt en zoo vasthoudt aan personeels belastingcijfers. Van do 6400 werklieden die in de enquête zijn begrepen zullen geen 25 pCt. kiesrecht ontvangen door het kenmerk der per soneels belasting. Al werden alle amendementen aan genomen, dan nog bleef men ver beneden hetgeen vroeger We schelijk is geacht. Men schijnt thans in de Kamer te wenschen een beperkt kiesrecht. De minister van binnenl. zaken verdedigt nader de tabels als juist gegeven. Ging meu lager dan zou men op on- invorderbaarheid der posten stuiten. Door den heer Roes- singh is beweerd dat het kiesrecht zal berusten op een deel der wanbetalers. Dit is onjuist wel op de onin- vorderbaarheid van belasting. Men kan uit die bevolking, die buiten de belasting valtandere belangrijke kiezers- groepen trekken die vallen in loon- en spaarbankboek jes-elementen. Overigens beweerde de minister, dat zij die verlagingen voorstellen de juistheid daarvan moeten voorstellen. De argumenten van de regeering hebben tot aanbeveling van de verlagingsamendementen geen waarde. De voorstellers moesten bewijzendat één wel stand in kiesrecht gelijk is aan 4/5 in personeel. Met den heer de Beaufort ontkent spr. do juistheid van de geschiedenis der kiesrechtregeling door den heer Druc ker uiteengezet. Als men ons verandering van standpunt verwijt dan is dit de geschiedenis van den balk en den splinter. De amendementen sehijuen meer een wig om in het ontwerp der regeering te worden gedteven dan een eigen beginsel voor te staan. Het eene amendement is een stuk van het amendement-Mees en het andero de caricatuur van het amend.-vau der Kaay. Den heer Mackay raadt hij aan om bij sub-amende ment de quaestie der eenmalige verhuizing te doen beslissen in het ontwerp der regeering en buiten het ka der van het amendement. Als men de personeele-, bedrijfs- eu vermogensbelastin gen wegneemtmaar de grondbelasting tot f 1 behoudt, gelijk de heer Kuyper c.s. doetdan zal het systeem der kieswet niet veranderen maar diezelfde personen zullen andere bewijzen voor hun kiesgerechtegheid moeten aan voeren en wel met veel grooter omslag. De minister ziet dus geen beginsel-verschil in het amendement. Het amendt. is practisch onuitvoerbaar, want de minister is altijd in de practijk geweest en de heer Kuyper in boogore sfeeren. Met de wijziging door den heer Smeenge aangegeven kan de minister zich niet vereenigen. Het gewijzigd amendement-Bastert kan hij niet aanbevelen. Als de voorsteller nog f 1 lager gaat dan zijn wij waar wij wezen willen. De heer Michiels stelt namens de Commissie van Rap porteurs een sub-amendement voor op het tweede ameu- dement-Borgesius, om te eischen, dat bewoning van niet meer dan twee huizen moet plaats hebben »in dezelfde gemeente." Het debat over de eerste alinea is afgeloopen. liaralngerhorn. In eene buitengewone verga dering met dames van het Nutsdepartement Kol hom op zondag, den 31, zullen de prijzen der gehouden ten toonstelling aan de bekroonden worden uitgereikt. Alle inzenders en inzendsters worden op deze vergadering uitgenoodigddie door muziek en zang alsmede voor drachten zal worden opgeluisterd. De verdienstelijkste volksinzendingen (hoofddoel dezer tentoonstelling) werden alle voor de loterij aangekocht. Er werden 600 loten geplaatst. Met een 25tal kinderen van K o 1 h o r n werd den 27, door goed weder begunstigdonder geleide van den on derwijzer G. A. Evenwel, een schooluitstapje gemaakt naar Oallantsoog. 's Morgens 6 ure werd aangetreden heen werd een omweg gemaakt door den polder Waard eu Wieringerwaard. Dergelijke wandelingen, reeds meer malen door genoemden onderwijzer georganiseerd, blijken den kinderen goed te bevallen en tevens leerzaam te zijn. De ansjovisvangst was te Kolhorn weder beter dan de voiige week den 25 was de vangst zeer ruim. De prijs is van 7,— tot ƒ8,— per 1000 gestegen. Meer dan duizend mannen en v; ouwen uit Fries land zijn sedert de laatste dagen naar Groningen ver- trokkon, om het bouwland van onkruid te zuiveren. De Groningsche arbeiders kunnen het wieden niet voldoende uitvoeren. Zoodra het werk afgeloopen is, keeren zij naar hunne hairdsteden terug. Door de „Noord-Hollandsclie Tramwcg- Hanlij." werden gedurende de beide Pinksterdagen ruim 10.000 reizigers vervoerd. Schermcrliorn. Ook hier begint men veilangend naar regen uittezien, de meeste regenbakken zijn leêg en er wordt weer een druk gebruik gemaakt van de ge meentelijke Nortonpomp, die 265 voet diep, heel goed water levert, waar bijna alles in kan worden gedaan. De wei- en bouwlanden hebben groote behoefte aan wa ter, van vele boeren loopt het vee nog in het hooiland en de gewassen der bouwlanden komen niet vooruit. Texel. Den 25 heeft de minister van waterstaat een bezoek gebracht aan Oudeschild om de haven te be zichtigen. Nabij Katwijk aan Zee is de conducteur K. onder de stoomtram geraakt. De beide beenen werden hem afgereden. Spoedig daarna is hij overleden. De ongelukkige, 30 jaren oud, was getrouwd on laat drie kinderen achter. Spanbroek. Door mej. Kruisman, onderwijzeres a/d O. L. school alhier is eervol ontslag aangevraagd. Op "1 lieland is den 24 het badseizoen geopend. Het paviljoen was met vlaggen getooid. Ondanks het koudo weder had een talrijke schare zich naar het strand begeven. Het feest werd met muziek opgeluisterd. Het Hótel Meijer is verbouwdvergroot en naar de eischen des tijde ingericht. Voor hen die horstel of verpoozing zoeken in eene rustige omgeving is Vlieland thans een bijzonder geschikte badplaats. Het prachtigebreede strand is voor zeebaden zeer geschikt. Westgraf tdijk. Dezer dagen geraakte da vrouw van schipper H., terwijl zij aan den kant vanhetNoord- hollandsch kanaal bezig was met het spoelen der kleeren, te water. Daar er geen voldoende hulp tot redding was, werd zij eenigen tijd later levenloos opgehaald. De on gelukkige was 21 jaar en slechts een paar jaren gehuwd. Uergen. Bij do op dou 26 alhier gehouden paar den keuring werden 17 paarden van Bergen en 23 van Schoorl ter keuring aangeboden. Van Bergen werden er 3 eu van Schoorl 5 voor den dienst bij het leger goed gekeurd. moord op V. Hoogsteden. Als vermoedelijk schuldig of medeplichtig aan den moord op den 12jarigon Hoogsteden te Rotterdam is nu de werkman W. J. de Vosaldaar in voorloopige hechtenis genomen. Bij de aanbesteding, gehouden door de Dir. Holl. IJz. Spoorw. Mij., betreffende de levering van 50 60000 K.G. roosters ten behoeve van de centrale werk plaats te Haarlem van af 1 Juni 1896, was laagste in schrijver de Alkmaarschc Ijzergieterij voor en kele f 5 en dubbele t 5.50 per 100 K.G. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 uur als volgt: den 26 768.9 den 27 768.5. Cert.NederlandN. W. Schuld2# ditodito3 dito, Oblig3 Italië, Inschrijving 1862/815 Oostenrijk, Obl. in pap. fl. 1000 Mei-Nov. 5 ditodito Febr.-Aug. 5 dito, zilver Jan.-Juli. 5 ditodito April-Oct. 5 Portugal, Obl. Buit. 1853/84 met ticket... 3 dito, 1888/89 a frs. 500 met id. 4# Rusland, Binnenlandsche 18944 dito, 1880 gecons.Z R 125-625 13Mei-Nov. 4 dito, 1889 le en 2e ser. 1J an. 1 Ap. 1J uli lOet. 4 dito, 1894 Donetz-Spoorw4 dito, 1867/69 20-100 Mei-Nov4 dito, 18893 dito in goud 1884. 13 Jan. 13 Juli5 Spanje, Obl. Buit. Perpetuele4 Turkije, gepriv. Conv. leening4 dito, Douane Obl5 dito, Geconverteerde Ser. D Egypte, Obl. leening 18764 Mexico, Obl. Binn. Sch. aflosb. oblig5 dito, Buit. Geconv. 1890 6 Venezuela, Obligatiën 18814 N. W. Pac. Hyp. Tdbr5 Nederland, Cult. Maatsch. d. Vorstel. Aand. dito, dito Winst-Aandeelen dito, Koloniale Bank Aandeelen dito dito Oblig5 dito, Ned. Ind. llandelsb. Aand dito Kon. Ned. Mij. t. expl. petr. br. A Nederland, N.Centr. Spoorw. Aand, f 250. dito, dito gestemp. Obligatiën f 250.. Nederl.-Zuid-Afr. Spw. 18915 dito 18894 Italië, Spoorwegleening 1887/893 dito, Zuid-Ital. Spoorweg Obl3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatsch.Oblig4# dito, id. a R 1253 dito, Baltische Spoorw. Aand....,3 dito, Fastowo Spw. Mij., dito dito, Iwang. Dombr. Oblig4* dito, Moskou-Brest Aand. a R 1256253 dito, Transcaus. Spoorweg Oblig3 dito, Weichsel Sp. Mij Aand5 dito, Zuid-W.Sp. Oblig. a R 625 4 Amerika, Atchison Topeka Cert. v. Aand. dito, Cleveland, Akron Shares dito, Denv. Rio Grande dito dito, Florida C. Pen. C. v. gew. A.... dito Illinois Cert. v. Aand dito, Louisv. en Nashv. Cert. v. Aand.. dito, Miss. Kans. Texas Adn. ex 2e Hyp. dito, dito, le Hvp dito, N.-York. Erie West. Sp. Aand.... dito Wabash St. L. en Pac. Ct. v. Aand. Nederland, Stad Amsterdam f 100 Hongarije, Theiss Loten Oostenrijk, Staatsl. 1854 dito, dito 18605 dito, dito 1864 dito, Stad Weenen 1874 Rusland, Staatsleening 1864 Loten dito dito 1866. Dito Turkije Spoorwegleening Nederland, Aand. Ned. Ind. Expl. Mij 27Mei. 28 Mek pCi. 91# 914 ]00# lOO-A 35ïV 84* 34+v 85 25* 38 -fi 63 98* 98* 95# 1012 82* 104 60 87* 94 20* l02f 44A 94fi 42* 59* 60* 61 102# 75* 502 29* 91# 162| 102 50ï% 53 159 99 87# 61 ril 72# 88 74 98 15A, 19ts 13 6# 94# 49 83* 17# 110* Uöi 124* 122 164 140 181# 162 26* 120 100* 99r 81 85 i 84^ 84» 85i 25? 38? 63 102 82* 86 TB 44x 8 58j 100 510 60 53 61z 88j 99# lö 6a 934 49a

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3