s lil No. 65. Eerste wad. Acht en Negentigste Jaargang. 1896. Z ONDAG 31 M EI. Stoomtram Beverwijk-Alkmaar. Buitenland. Nederland ALklIAARSCHE COUIIAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SOfiunco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnuntmer3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat ter secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd het door den gemeenteraad in zijne vergadering van 20 Mei 1.1. voorloopig vastge stelde besluit, waarbij aan den heer M. Lubcké, ingenieur te Brussel, vergunning wordt verleend tot den aanleg en exploitatie van eene stoomtram van Beverwijk naar Alkmaar, in aansluiting met die van Haarlem-Beverwijk, en wel van af den tol onder Heiloo tot den Nieuwlandersmgel met gebruikmaking van onder Alkmaar gelegen gemeente wegen en -gronden. Bezwaren tegen dit besluit kunnen schriftelijk aan ons worden ingediend binnen den tijd van veertien dagen, na heden. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris 21 Mei 1896. C. D. D O N A T H. in hij zeide de troep in twee kolonnes te zullen verdoe len om de Matabelen in het Matoppo-gebergte terug te drijven waar zij geleidelijk kunnen worden onderworpen. De Chartered Company is voornomens op verschillende punten forten op te richten om de Kolonisten te be schermen, die geheele schadeloosstelling zullen ontvangen voor hun verliezen. Rhodes besloot met een dankbetuiging aan allen, voor al aan de Hollanders voor de bewezen diensten. BEUkIE. De Senaat heeft het wetsontwerp hou dende goedkeuring van de overeenkomst gesloten met de Congo-spoorwegmaatschappij aangenomen met 61 tegen 11 stemmen. BUITSCHIiAAD. Het christelijk-sociale congres vergaderd te Stuttgartheeft eene motie aangenomen luidendeHet congres erkent dankbaar de groote en blijvende verdienste van den heer hofprediker Stöcker voor de opwekking en verbreiding der christelijk-sociale beweging in Duitschland betreurt zeer zijn aftreden en hoopt desniettemin op verdere samenwerking met hem. Na al hetgeen er in den laatsten tijd omtrent Stöckers handelingen aan 't licht is gekomen, geeft het aannemen dezer motie geen bijster hoogen dunk van de duitsehe christelijk-sociale partij. De Kamer van Koophandel te Hanau heeft aan den Rijksdag een verzoekschrift gezonden, waarin er op ge wezen wordt, dat in Zwitserland en Nederland de beste duitsehe uitvindingen op chemisch gebied eenvondig worden nagemaakt en tegen geringeren prijs aan den man gebracht. Om daarin te voorzienwordt verlangd dat Duitschland tot de Statenunie tot bescherming van den industrieeion eigendom zal toetreden en dat aan de duitsehe chemische industrie de bescherming harer uit vindingen ook in Zwitserland en Nederland wordt ver zekerd. De regeering heeft hierop verklaard »In Nederland bestaat geene bescherming van octrooien, in Zwitserland alleen voor zoover het uitvindingen betreft die men door modellen kan voorstellen. In Nederland kunneD vreem delingen dus evenmin als inlanders bescherming van octrooien verlangen. Dat de duitsehe industrie onder deze rechtstoestanden lijdt, is niet te ontkennen de regeering heeft deze verhoudingen voortdurend in het oog gehouden en ze nog onlangs in Bern ter sprake gebracht. Ofschoon zij geen invloed kan oefenen op de wetgeving van vreemde Staten, zal zij er naar streven, aan de bezwaren van de duitsehe industrie te gernoet te komen. Het toetreden van het rijk tot den Staten unie zou echter niet helpen omdat Nederland en Zwitserland zelfs hun eigen onderdanen in het geheel geen of slechts eene beperkte bescherming van octrooien verkenen.'' De regeeringscommissie heeft nu voorgesteldhet ver zoek, dat de duitsehe chemische industrie voor hare uit vindingen beschermd worde in Nederland en Zwitserland, aan den rijkskanselier ter overweging te geven maar wat betreft het verlangen, dat het duitsehe rijk zal toe treden tot de Staten-unie tot bescherming van den in- dustrieelen eigendom over te gaan tot de orde van den dag. TRADiSVAAL. Dr. Leyds en generaal Joubert ver toefen te Bloemfontein. Zij woonden de zitting van den Volksraad bijtoen de quaestie van een nauwere aan sluiting met Transvaal besproken werd. Gardner Williams is te Kimberley wegens het binnensmokkelen van wapens in Transvaal veroordeeld tot drie boeten van 10 pond sterling. TURKIJE. De berichten van het eiland Kreta luiden zeer onrustbarend. Woensdagmorgen zijn te Kanea en in den omtrek der stad opnieuw ongeregeldheden voorgekomendoch deze waren van weinig belang. Toch blijft de bevolking door een grooten schrik bevangen en waagt zij 't niet de huizen te verlaten waarin zij reeds drie dagen opgesloten is De verbindingen met de omliggende plaatsen zijn ver broken. Men gelooftdat daar geheele Mobamedaansche en Christelijke gezinnen zijn vermoord. Van het ingeslo ten garnizoen van Vamos zijn geen latere berichten ont vangen. De Kretenzers te Athene hebben een comité gevormd tot ondersteuniug van hun landgenooten. ZUID-AFRIKA. De vereenigde troepen van Rho des en Napier ten getale van ongeveer 800 man, be trokken een kamp aan de rivier de Pongo. Rhodes hield een toespraak tot de manschappen, waar ATJE1I. Het Hbl. ontving den 29 uit Batavia het volgende telegram Vier bataljons infanterie vallen heden Lam Tehen, kampong ten zuiden van onzen post Lampeneroet aan. De Tel., ontving later nog het volgende De colonne is terug, weinig tegenstand. Aan onze zijde 4 gewonden. Deze beweging wijst er op, dat Generaal Vetter thans ook tegen de XXII Moekims zal optrekken. Lam Tehen ligt westelijk van onzen post Tjot, Goö, de eenige welke zuidelijk van de stelling, nog niet is opgeheven en ten Noorden van den geslechten post Lam koenjit. Mand- en klauwzeer. Wegens het heerschen van mond- en klauwzeer in de Kreise Ahaus, Borken, Rees en Kleef en het daardoor door de Pruisische regeering verbieden van de markten aldaar, heeft de coöperatieve Winterwijksche Landbou wersstand zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, met het verzoek de oostelijke grenzen van Gel derland en Overijsel door de militaire macht, te doen af sluiten voor het verkeer van menschen en vee, om zoo doende het gevreesde mond- en klauwzeer buiten onze grenzen te houden. In dit adres voeren zij o. a. aan dat de landbouwers groot gevaar loopen hun veestapel bedreigd te zien door Duitsehe kooplieden, die zonder aan quarantaine onderworpen te zijn, onze veemarkten be zoeken en vee komen opkoopen, en de vrees bij hen be staat dat Belgie en Frankrijk hunne grenzen opnieuw sluiten voor het Nederlandsche vee. son in Missouri, Indiana en Illinois moeten zwaar ge leden hebben en de geheele uitgestrektheid van het on heil zal eerst van lieverlede bekend worden, daar het telegraafverkeer op vele plaatsen gestremd is. Htorni in Mtsyottri. Te St. Louis heeft een ontzettende cycloon gewoed, waarbij ongeveer 1800 menschen gedood werden. Den gauschen nacht was de stad in duisternis, daar al de electrische geleidingen vernield waren. De schade raamde men op millioenen dollars. Een pak huis stortte in en verpletterde 35 man die er in schuil den, velen tot onkenbaar wordens toe. Zeven pleizier- stoombooien moeten met man en muis vergaan zijn. Omstreeks vijf uren Woensdag bereikte de cycloon de stad. Het was den geheelen dag smoorheet geweest, het begon zwaar te regenen en te onweêren, op vele plaatsen sloeg de bliksem in en toen de cycloon losbrak waren de straten vol huiswaarts koerende menschen. De lieden werden als veêren opgenomen en tegen de huizen ge slingerd. zelfs paarden en rijtuigen. De met sterke gal vanische stroomen geladen neervallende geleiddraden ver meerderden de verwoesting. Schier geen enkel gebouw bleef ongedeerd en de straten waren onbegaanbaar en gevaarlijk door al de door en over elkander liggende electrische draden en puinhoopen. Een gevangenismuur waaide om en ofschoon tweehonderd gevangenen op de binnenplaats aan het wandelen waren, belette de schrik hen te vluchten. Zij werden zonder letsel naar hunne cellen gebracht. De vergaarbakken eener petroleum-maatschappij werden vernield, volle goederenwagens en locomotieven van de spoorbanen geworpen, duizenden stuks vee gedood. De gele wateren der Mississippi veranderden in geweldige golven, gevaarten van stoombooten tegen elkander smak kende, omhoog slingerende en in haar schoot bedelvende Tengevolge van de duisternis, slechts door den laaien gloed van branden verhelderd, was het reddingswerk zeer bezwaarlijk, te meer daar het uren achtereen bleef stort regenen, donderen en weerlichten. Overal werden nood hospitalen ingericht en velen stelden daarvoor hun huizen open. Aan slapen dacht niemand. O. m, is een ciga- rettenfabriek ingestort, waar tweehonderd meisjes aan het werk waren. Ettelijke plaatsjes in den omtrek zijn er niet beter af gekomen. Vaa een armenhuis, met 1200 verpleegden, waaide bet dak weg en 't gebouw raakte in brand. Te Rushhill stortte eene school in en kwamen 50 kinderen om, te Drake (Illinois) werden 80 kinderen onder de verwoeste school verpletterd. Nooit was naar het daglicht vuriger verlangd, werd het met meer dankbaarheid begroet als gisteren te St. Louis en de aanblik der verwoesting was ontzettend. De stad was als door den vijand platgeschoten. Ontzaglijke gebouwen waren in elkander gedrukt als lucifersdoosjes Overal woedden nog branden. Boven de renbaan had den drie windstroomingen elkander ontmoet, die het dak van de groote tribune wegsloegen, zoodat vele toeschou wers omkwamen. Het lijden der tallooze gewonden overal in de stad was hartverscheurend, daar velen half onder het puin ingeklemd lagen en niet te bevrijden waren. Kortom, sedert de overstrooming van Johnstown op 31 Mei 1889, is zulk een ramp als deze in de Vereenigde Staten niet voorgekomen. Trouwens, vele andere plaat Tweed»" Kamer. Zitting van Donderdag 28 Kieswet. Mei. Alinea B, 2°. van het ontwerp geeft het kiesrecht aan hen die op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde persoon, onder neming, openbare of bijzondere instelling in dienstbetrek king zijn eu als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente waar zij wonen is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of die op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen van gelijk bedrag. Met dien verstande dat voor hen, die in beide ge vallen verkeeren zoo noodig, ter bereiking van het ver- eischte bedraghet inkomen en het pensioen worden samengesteld. Hierop zijn voorgesteld lo. een amend.-Goeman Bor- gesius c.s. om toe te laten, dat het inkomen verdiend zij bij »niet meer daD twee personen" in ééne gemeente. De heer Borgesius wijst op de moeielijkheid voor de werklieden om precies na te gaan hoeveel inkomen zij hebben genoten in een jaar. Vele duizenden zullen van deze categorie niet kunnen profiteeren, b.v. de vele losse werklieden, kleine neringdoenden kleine bazen enz., en zij, die niet in dienstbetrekking een inkomen genieten. De minister zegt wel, dat die personen dan maar langs een andere deur moeten binnenkomen, maar de meeste deuren worden zooveel mogelijk dichtgehouden. Welk on derzoek ligt ten grondslag aan die tabel Als regel heeft de minister bij den huurprijs van f 1 gesteld f 300 in komen, en voor elke 25 ets. huur meer f 50 inkomen meer, doch zich niet stipt daaraan gehouden. Waarom bij dozelfde huurprijzon verschillende inkomens Het amend, kan wel niet alle bezwaren wegnemen, maar tracht eenige verbetering aan te brengen. Door de bepaling van het ontwerp zal wantrouwen gewekt worden en do harmonie van kapitaal en arbeid zeker niet worden bevorderd. Bovendien is het bedenkelijk en onbillijk het kiesrecht van werklieden afhankelijk te maken van de verandering van de werkplaats. Door het amendt. zal worden voor komen, dat een werkman het kiesrecht verliest, omdat hij tijdelijk buiten werk is of aan wettig geoorloofde werkstakingen deelneemt. 2o. Een amendt.-Goeman Borgesius »om als kiezers toe te laten, zij die een pensioen of lijfrente genieten tot het aangegeven bedrag onverschillig of dit door openbare instellingen dan wel bijzondere personen is verleend." De heer Borgesius licht dit toe als geboden door de billijkheid. 3o. Een amendt.-Kuyper c.s. om onder 2a te lezen »Of, dat zij in het laatstverloopen burgerlijk jaar uit jaarwedde, bezoldiging, wachtgeld, pensioen lijfrente of in dienstbetrekking bij niet meer dan vier personen, on dernemingen, openbare of bijzondere instellingen een in komen genoten hebben, dat uit elk dezer bronnen van inkomst afzonderlijk of uit meerderen gezamenlijk geno ten ten minste bedragen heeft de som, die voor de ge meente of het gedeelte, waar zij op 31 December woonden, vermeld is in de bij deze wet gevoegde tabel." De heer Kuyper licht het amendement toe, dat bedoelt naast het inkomen uit dienstbetrekking alle andere in komens in aanmerking te doen komen en niet enkel pen sioen, zooals de minister voorstelt. Volgens het amendt. zal de a ingifte geschieden zonder meer moeite voor de burgerij en als de moeite voor de administratie iets mocht toenemendan kan dit toch geen overwegend bezwaar zijn. De meerdere administratieve moeite is secundair. 4o. Een ameudt.-van Karnebeek om geen inkomen als element van kiesrecht op te nemen, maar alleen pensioen tot een bedrag in de tabel vermeld. De heer van Karnebeek acht het beginsel van loonen eu bezoldiging wel juistmaar de bezwaren tegen de toe passing overwegend. De contróle zal buitengewoon moeie- lijk zijn. Hij refereert zich aan de bezwaren van den heer Borgesius. 5o. Een amendt.-Schopel om ook den inwonenden zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, die het vast inkomen geniethet kiesrecht te geven. De heer Schepel heeft een onderzoek ingesteld ten aan zien van bedrijven op het platteland en schat 40000 per sonen aldus uitgesloten. De heer Rutgers van Rozenburg stemt in met het amen dement-van Karnebeek uit zucht om grootere kans te verkrijgen op betere contróle. De heer Viruly Verbrugge meent, dat de categorie van inkomen-kiezers volmaakt overbodig is, daar velen toch reeds vallen onder de woningcategorie. De heer Heldt is ook niet ingenomen met de loonkie- zersvooral omdat de patroons er mede gemoeid zijn. Hij zal er tegen stemmen maar medewerken tot verbe tering door de amendementen-Borgesius.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5