De heer Michels van Verduynen verklaart namens de comm. v. rapp., dat zij eenparig bezwaar maakt tegen het amendt.-van Karnebeek daar dit in lijnrechten strijd is met het voorstel van den minister. Genieten van vast voldoend loon is meer bewijs van welstand dan het be wonen van een huis van zekere hnnrwaarde. De commissie verzet zich op één lid na tegen het amen- dement-Borgesins vrijheid gevende aan den werkman om bij meer dan één patroon werkzaam te zijn. Dit zou tot groote moeielijkheden aanleiding geven voor de contröle. Het bezwaar, dat de patroon invloed zal uitoefenen op het kiesrecht, beaamde de commissie niet. Voor het tweede amendt.-Borgesius is iets meer te zeggen maar de com missie raadt het niet aan. De meerderheid der commissie acht de bezwaren tegen het amend.-Kuyper overwegend, wegens de bezwaren van contröle. Ook het amendem.- Schepel bestrijdt de commissie. De minister van binnenlandsche zaken verdedigt verder het ontwerp en de uitdrukking dienstbetrekking" als zijnde de meest algemeene, die in het praciische leven wordt gebruikt Het amendt-Kuyper is dus overbodig en de inwonende zoons zijn onder de uitdrukking begrepen. De inkomstontabel is gegrond op huur en belasting. In vele gevallen is het kenmerk van waarde. De loon- tabel vult de huurwaardetabel aan en daarnevens komt dan nog het spaarbankboekje. Verandering van patroon bewijst dat de Wbrkman geen vaste stelling heeft. Lijf rente en particuliere pensioenen kunnen niet aangenomen worden, omdat zij geen vaste kenmerken zijn en geen controle mogelijk is. Wanneer twee personen elkander e®n lijfrente verzekeren, dan kunnen zij elkaar op die wijze het kiesrecht verschaffen. Wat het amendt-Schepel betreft, het is onnoodig, voor zoover de zoon is in dienstbetrekking bij den vader. En is do rechtsbetrekking niet behoorlijk afgebakend, dan kan de persoon geen recht aan dit artikel ontleenen. Voor die inwonende zoons is geen ander middel om kiezer te worden dan het spaarbankboekje. De Voorzitter stelt voor een avond-vergadering, de heer Beaufort verzet zich daartegen. De heer Ferf stelt voor tweemaal per week 's avonds te zitten de heer Mackay klaagt over de langzaamheid der Kamer. De heer Farncombe Sanders heeft bezwaren tegen een avondzitting. De Voorzitter verklaartdat in geen geval zijne be doeling is hedenavond tot stemming over te gaan. Wordt niet tot avondzitting besloten, dan zal hij de vergadering desnoods tot 5 uur laten voortduren. Met 44 tegen 41 stemmen wordt het voorstel des voorzitters verworpen. Het debat wordt voortgezet. De heer van Karnebeek handhaaft zijn amendement en betoogt, dat het amendement-Hintzen op art. 25 in geen geval voorziet tegen valsche opgaven. De heer Borgesius verdedigt nader zijne amendementen, waartegen de minister schier geen argumenten heeft aangevoerd. Door den minister is beweerddat men niet moet tornen aan de vaste levensstellingdie in het art. is belichaamd maar dit doet het amendement allerminst. Het amendemeut wil de bezwaren van het artikel voorko men en waarborgen dat het niet immoreel zal werken. De heer Kuyper neemt akte van 's ministers verklaring, dat onder dienstbetrekking ook jaarwedde en bezoldiging zijn begrepen. Als dit vaststaat want het is niet met zoovele woorden gezegd dan zal hij overwegen die woorden uit het amendement te laten vervallen Maar overigens handhaaft hij zijn amendement. De minister verklaart nogmaalsdat hij de uitvoer baarheid van het artikel op zich neemt; maar men moet het niet wijzigen zoodanigdat het kenteeken minder duidelijk wordt of do vastheid er van wordt ver minderd. De amendementen doen dat en het is dus geen halsstarrigheid bij den minister als hij zich verzet tegen die amendementen. Na repliek van den heer Schepel wordt het debat over alinea 2 gesloten. Alsnn is aan de orde alinea 3die kiesrecht verleent aan hen die ten minste 100 hebben ingeschreven op het Grootboek of J 50 ingelegd in de Rijkspostspaarbank Hierop is voorgesteld een amendemeut van den heer Kuyper om ook het kiesrecht te verbinden aan het bezit van een polis van levens- of pensioensverzekering, waarop ten minste f 50 is afbetaald en aan een aanslag van 1 in de grondbelasting. De heer Heemskerk begint met te zeggen dat door een verschikking der amendementen die laatste bepaling van he* amendement-Kuyper wellicht kan vervallen. Hoofdzaak is het kiesrecht te verbinden aan een polis van levensverzekeringongetwijfeld een kenteeken van welstand daar dit een kenmerk heeft van veel meer duurzaamheid dan spaarbankboekjes van f 50, terwijl het veel moeielijker is te realiseoren. De heer Michiels van Verduynen zegt, dat de meerderheid der commissie meent, dat de voorstellers te zeer het oog gesloten hebben voor moeilijkheden van praktijk. De minister kan begrijpen dat sommigen meer vormen dan f 50 op een spaarboekje wilden zien opgenomen maar met voorbijgang van die vormen wordt hem nu aangeboden een bewijs niet van welstand, maar een bewije dat men het recht heeft om voor zekere betaalde som aan zijn erfgenamen zekere uitkeering te verzekeren. Een polis van f 50 geeft volstrekt, geen zekerheid dat men dadelijk over dat bedrag kan beschikken. De heer Heemskerk acht het argument der commissie onhoudbaar. Nooit zal de werkman de soliditeit eener levensverzekeringmaatschappij verbinden aan het recht dat de polis kan geven om kiesrecht te verkrijgen. Hij houdt vol dat de betaling jarenlang van een premie van j 50 bewijst voor eene vaste levensstelling. De heer de Savomin Lohman ziet niet in hoe een polis waaruit blijkt dat men J 50 bij een levensverze keringmaatschappij heeft, kan bewijzen dat men zijn leven lang welstand geniet. De minister houdt vol dat een polis van f 50, bestemd voor erfgenamenDiet bewijzen kan den welstand van den polisnemer. De regeez-ing neemt 50 in de Rijks postspaarbank als kenteeken aan omdat daarbij alleen contröle mogelijk is. Het debat wordt gesloten. AliDea 4 Kiezers tengevolge van afgelegd wettelijk examen) wordt goedgekeurd. Hierna verdedigt de heer Bouman zijn amendement om een nieuwe rubriek van kiezers aan de voorgestelde toe te voegen »zij die gedurende 5 jaar onafgebroken op de kiezerslijsten zijn geplaatst geweest krachtens een der vorige rubrieken." Zitting van Vrijdag 29 Mei. Het debat over art. 1 wordt voortgezet. De heer Kuyper beantwoordt de bezwaren tegen zijn amendement, gistermiddag uitgebracht. De hoofdbeden king tegen het amendement is geweest, dat het gevaarlijk zou zijn wegens het toekennen van kiesrecht aan be stuursleden van voreenigingen, daar men dan ten slotte vereenigingen zou oprichten, enkel om aan sommigen kiesrecht te doen verkrijgen. Dergelijke sluwheid neemt spr. niet aan. Doch de wet op de vereenigingen geeft volkomen gelegenheid dergelijke vereenigingen te weren als in strijd met het algemeeD belang. <Spr. wijzigt echter zijn amendement, waardoor nu vervallen bestuurders van vereenigingen en het uitsluitend slaat op leden van open bare colleges, godsdienstleeraars, leeraars bij het hooger onderwijs en bestuurders van weldadigheidsinstellingen. De minister van binnenlandsche zaken blijft niettemin het gewijzigd amendt. bestrijden. Zijn voornaamste be zwaar geldt bet behoud der bestuursleden van weldadig heidsinstellingen, want daardoor knnnen dezelfde misbrui ken ontstaan als met bestuursleden van vereenigingen. Do heer Michiels van Verduynen verklaart, dat de comm. van rapp. zich niet vereenigen kan met het- amendt. De heer Heemskerk ontkent de moeilijkheden, daar men bij de justitie scherp toeziet op den inhoud der statuten. De heer Pijnappel geeft de voorstellers nog eene wij ziging in overweging, n.l. de verwijzing naar de art. 7 en 10 der wet van 1854, waardoor de zekerheid bestaat, dat de inrichtingen werkelijk weldadigheid beoefenen. Do minister meent, dat men werkelijke weldadigheids inrichtingen zou knnnen oprichten met zeer geringe con tributie en toch met het hoofddoel om kiezers te scheppen. De heer Kuyper komt op tegen die pessimistische op vattingen van den minister. Het debat over art. 1 wordt gesloten. Stemming. Alsnn wordt overgegaan tot stemming. De uitslag is dat lo. het sub.-amendt. Pijttersen—van Deinse op hot amendt.-Borgesius (om in de huurtabel voor f 1 te lezen r 85, 75 of 65 ets., naar gelang van het inkomen) wordt verworpen met 62 tegen 36 stemmen. 2o. Het amendt.-Borgesius (verlaging der tabel der huurprijzen met, 1/5) wordt verworpen met 62 tegen 36 stemmen. 3o. Het amendt.-Willinge- Houwing (voor de 3e kl. 80 ets. in plaats van f 1) wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 4o. Het amendt.-Travaglino (28jarige leeftijd) wordt verworpen met 63 tegen 35 st. 5o. Amendt.-de Boer (23 jaar) wordt verworpen met 58 tegen 40 st. 6o. Het amendt.-Kuyper (geen belasting maar voor ziening in eigen onderhoud en van het gezin) wordt verworpen met 67 tegen 31 st. 7o. Amendt.-Bastert (minimum grondbelasting f 2) wordt verworpen met 83 tegen 15 st. 8o. Amendt.-Borgesius (2 jaar woning in een gebouw van f 1 grondbelasting) wordt verworpen met 66 tegen 32 st. 9o. Sub-amendt. der commissie van rapp. op het amendt.-Borgesius (om, als besloten wordt toe te laten een maal te verhuizen, dan te eischen, dat dit geschiede in dezelfde gemeente), wordt aangenomen met 58 tegen 40 stemmen. lOo. Amendt.-Borgesius (een maal verhuizing toege staan aan huurkiezers) wordt aangenomen met 62 tegen 36 stemmen. Ho. Amendt.-van Karnebeek (verhooging der huurtabel, zoodat de cijfers gelijk worden aan die van het personeel) wordt verworpen met 76 tegen 22 st. 12o. Amend.-Smeenge (kiesrecht verbonden aan vaar tuigen van 24 Ivub. Meters inhoud, wordt aangenomen met 58 tegen 40 stemmen. 13o. Amend.-Kuyper (nu alle inkomens recht geven op kiesrecht en vrijheid om 4 maal te veranderen van patroons) wordt verworpen met 81 tegen 17 st. 14o. het amend.-Borgesius (eenmaal wisselen van pa troon) wordt verworpen met 58 tegen 39 st. 15o. Amendt.-Schepel (kiesrecht aan inwonende zoons, die bedrijf uitoefenen), wordt aangenomen met 51 tegen 47 stemmen. 16o. Amendement-van Karnebeek (inkomen kiezers te laten vervallen, enkel pensioen als maat-taf, van het kiesrecht toe te laten), wordt verworpen met 69 tegen 29 stemmen. 17o. Amendement-Borgesius (lijfrente evenals pensioen te berekenen), wordt verworpen met 55 tegen 43 st. 18o. Amendement-Kuyper (polis van f 50 geeft kies recht) wordt verworpen met 64 tegen 34 st. 19o. Amend.-Kuyper (kiesrecht voor leden van open bare colleges godsdienstleeraars, leeraars in het hooger onderwijs en bestuursleden van weldadigheidsinstellingen) wordt verworpen met 63 tegen 35 st. Bij de stemmingen waren afwezig de heeren Tak van Poortvliet en Bahlmann. Art. 2 geeft eenige definities van leeftijd, aanslag enz. Hierop zijn voorgesteld lo. een amendement Borgesius c.s. om eene nieuwe alinea bij te voegenluidende»inkomen en pensioen bedoeld in art. 1 B 2 van de vrouw en van de inwonende kinderen beneden 18 jaar, worden geacht door den man te zijn genoten." 2o. Een amendt-Kuyper c. s. om eene nieuwe alinea in te voegen luidende»Indien het hoofd des gezins een weduwe is, geldt het door haar bewoond zijn van een huis of van een vaartuig voor den oudsten of eenigen bij haar inwonenden zoon." 3o. een amendt.-Kuyper c.s., om een nieuwe alinea in te voegen bepalende datals het inkomen in weekloon is verdiend en hij die dit genoot door ziekte of verwon ding meerdere dagen buiten staat was zijn dienst waar te nemen en hem voor die dagen het volle loon niet is uitbetaald, zijn inkomen voor die dagen tot ten hoogste 40 in het jaar gerekend wordt naar het bedrag, dat hij verdiend had in de laatste week vóór zijne ziekte of verwonding. 4o. Het amendt.-Houwing c.s. om ook het genot van vrijen kost alleen dus zonder vrije inwoning in aanmerking te doen komen voor de berekening van het inkomen. De voorstellers lichten deze amendementen kortelijk toe. De heer Mees verklaart, dat de meerderheid der com missie meent niet te mogen adviseeren tot aanneming van het amendt.-Borgesius. Als dit werd aangenomen zou het onderzoek der administratie zeer moeten worden uitgebreid. De commissie ziet eenparig geen bezwaar tegen aanneming van het eerste amend.-Kuyper, al gaat zij niet mede met diens stelsel van gezinshoofden. Den grondslag van het tweede amend.-Kuyper juicht de commissie toe. Ook tegen het amend.-Houwing heeft de commissie geen overwegende bezwaren. De beer Pyttersen ondersteunt krachtig het amendt.- Honwing. Be heer Hintzen vraagt inlichting, hoe de berekening zal plaats hebben van de woon huur. De heer Pijnappel geeft den heer Kuyper eene redactie wijziging in overweging, met het doel om het begrip van weekloon weer uit, het artikel te nemen, daar de meeste loonen als uurloonen worden uitbetaald. De heer A. Mackay betwijfelt of het stelsel dat de aanslag eener weduwe geldt voor haren eenigen of oudéten ïdwonenden zoon, in dit ontwerp wel past. De heer Héldt verdedigt het amend.-Borgesiusdaar het van groot belang is het inkomen van vrouw en kin deren op te tellen bij bet inkomen van den man. Ook ht;t tweede amend.-Kuyper acht hij zeer billijk. De heer Bastert doet den heer Kuyper opmerken dat toch rekening moet gehouden worden met de eischen der praktijk. In vele vakken wordt geen vast weekloon be taald. De minister van binnen!, zaken antwoordt aan den heer Hintzen. dat niet is voorgesteld een regel voor herleiding van weekloon tot jaarloon. Het ontwerp regelt de hoofd rubrieken van loonen in geldgedeeltelijk in geld en kost en inwoning en in vrijen kost. Verder moet men niet afdalen, daar men dan te veel in détails komt. In elk geval staat eene vaste dienstbetrekking op den voor grond en niet een dienst van enkele mnanden. In beginsel heeft hjj geen bezwaar tegen het amend.- Kuyper betreffende ziekte of verwondingmaar in de praktijk zal de regeling tot moeielijkheden aanleiding geven. Tegen het amend.-Houwing heeft de minister geen bezwaar. Het amend.-Borgesius acht hij niet doeltreffend, de overige laat hij aan de Kamer over. De heer Lohman acht de bepaling van het ontwerp dat de aanslag eener weduwe voor haar eenigen of oudsten bij haar inwonenden zoon geldt, niet overeenkomstig de grondwet. Vakopleiding voor handwerkslieden. Eenigen tijd geleden is eene vereeniging opgericht tot bevordering van de vakopleiding voor handwerkslieden in Nederland, die haar doel wil trachten te bereiken door het houden van vergaderingen, tentoonstellingen en wed strijden het uitgeven van geschriftenhet geven van raad of hulp met betrekking tot vakopleidinghet uit oefenen van het recht van petitie, en het behartigen van de stoffelijke en zedelijke belangen van hen, die zich met het geven van vakopleiding belasten. '1 bans heeft hot voorloopig bestuur een circulaire ver spreid, bevattende de uituoodiging om als lid of donateur tot de Vereeniging toe te treden. Het lidmaatschap bedraagt 1 per jaardonateurs betalen ten minste f 2,50 per jaar of 50 ineens. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren M. J. de krootAlkmaarvoorzitterP. D. v. d. Bilt, Rotterdam G. van Driel, Leiden S. Lantinga, Rotter dam W. C. Metzelaar, 's-Gravenhage G. A. Scholten, liel, penningmeester; mr. H. Smeenge, Hoogeveen W. de VisserDeventerG. W. Boot Bzn., Amsterdam secretaris. Itarslngerlioru. Te Kolhorn zijn een aanfal regenbakken ledigtoch is er nog nietzooals op vele andere dorpen bepaald gebrek aan drinkwater. Hoeveel anders was zulks vroeger. Bij eenige droogte moest men hier terstond tot putwater zijne toevlucht nemen zelfs slootwater werd in menig gezin gedronken. Door den bouw van eenige groote bakken in de laatste jaren is er voor allen nog regenwater tegen zeer lagen prijs ver krijgbaar uit de bak van »het Witte Kruis" werd nog geen water verstrekt. Te Kolhorn was er den 27 aan den Havendijk eene ongewone levendigheid door de aankomst van eenige hon- derde lammeren van het oiland Wieringen en bestemd voor de Schager markt. De lammeren moeten hier ontscheeptover den Westfrieschen zeedijk worden ge dragen en in kleinere vaartuigen ingeladen om naar de bestemmingsplaats te worden vervoerd. Het belang eener kanaalverbinding in deze richting springt bij dit markt- vervoer in het oog. Heerhugowaard. In de algemeene vergadering der Vereeniging voor getrouw Schoolbezoek, dezer dagen gehouden is besloten om den 17 Juni a.s. met de leer lingen der vier scholen, boven 10 jaar, die minder dan 10 schooltijden willekeurig verzuimdeneen reisje te doen naar Amsterdam. De jongere kinderen die daar voor in aanmerking kunnen komenzullen later op andere wijze feestvieren. Voor de keuring van paarden voor aankoop door hot rijk ten behoeve van het legerdie na loting in aan merking kunnen komen, den 29 gehouden, waren op de lijst 62 paarden ingeschreven. Hiervan werden slechts 4 dieren goedgekeurd 10 paarden waren door verschil lende oorzaken niet aanw, zig. Op de lijst van de ge meente Oudorpaan de keuring in deze gemeente on derworpen waren 10 paarden ingeschreven waarvan er 2 werden goedgekeurd en 1 niet aanwezig was. Eige naren der aan de keuring onderworpen paarden, die hunne dieren zonder wettige kennisgeving aan de keuring ont houden kunnen eene boete beloopen van 50 cent tot 75 gulden. Het museum van kunstnijverheid te Haarlem zal op het congresdat bij gelegenheid der algemeene vergadering van de leden der kunstnijverheid-vereeni- gingen in Duitschland te Berlijn gehouden wordtver tegenwoordigd zijn door den conservator, den beer E. von Saherdie omtrent dit congresdat zeer belangrijk belooft te wordenverslag zal uitbrengen in de aan staande jaarlijksche vergadering van den raad van bestuur van bovengenoemd Museum, die in Juli a.s. zal plaat3 hebben.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6