Gilda Scüwanhof. No. m. Acht en Negentigste -Jaargang, 1896. WOENS 1IAG 3 JUNI. PARIJSCHE BRIEYEN. FEUILLETON. Buitenland. Geschiedenis van een vrouwenhart ALKIAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Iïinsdag-, Wonderdag- en Kater dag» vond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,§0franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer s 3 Prijs der gewone Advertentlën: Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. XV. Parijs, 25 Mei 1896. Hebt gij er wel eens aan gedacht, waarde lezers, wan neer gij u in den schouwburg bevondtdat de groote lichtkroon, daar boven in de lucht, eigenlijk u als een zwaard van Damocles boveu het hootd hangt Men denkt er gewoonlijk niet aanen dan nog troost men zich met het vermoedendat alles daarboven wel zoo hecht en sterk zal zijn dat een onheil niet te vreezen is. Zoo ging het ook hier in de groote opera, daar hangt een prachtige »lustre" welke door zes tegengewichten elk van 700 kilo zwaarte, in evenwicht wordt gehouden. Boven dien lustre is een rosace aangebrachteene soort van metalen reflector de zon genoemdbevestigd aan een koord van vier koperen draden, sterk genoeg om een gewicht van 10 duizend kilo's te dragen. Aan het andere einde van dit metalen koord bevond zich het tegenge- wicht van de zon, 670 kilo zwaar. M.n kon dus gerust zijn doch Woensdagavond tegen liegen uur gedurende de voorstelling der opera Helleen terwijl de zanger Delmas en de zangeres Rose Caron op het tooneel ston den, hoorde men plotseling een gekraak, daarop een slag als van een bom het plafond scheurde open en eene groote zware massa viel met vreeselijk geweld midden onder de toeschouwers van het vierde amphitheater tegenover het tooneel. Tegelijkertijd zag men een aantal vonken en vlammen het orkest en de zangers zwegen het publiek van het vierde amphitheater vloog verschrikt op en naar de uitgangen, en in het eerste oogenblik was de verwarring algemeen. Toen de kalmte een weinig hersteld was, zag men dat het groote tegengewicht van den reflector naar beneden was gevallen, en ongelukkiger wijze eene vrouw geheel verpletterd had. Deze vrouw was Madame Chanmeilconciergedie voor het eerst van haar leven naar de opera gingen vergezeld was door hare dochter. Het jonge meisje is slechts aan het been gewond, doch het is voor haar vreeselijk hare moeder zóó te verliezen. Men weet nog niet juist hoe het on geluk ontstonddoch het schijnt dat vele electrische draden in aanraking kwamen met het koperen koord dat daardoor dit metaal smolt, en aldus die sterke kabel gebroken werd. In het eerste oogenblik dacht men niet anders, ot er was brand in de opera. Nauwelijks was men een weinig uitgepraat over dit onheil, of wij hoorden weder van een nieuw ongeluk, ditmaal een griezelige misdaad. Een jonge man van 24 jaar werd sedert eenige dagen vermistdeze jongeling was een liefhebber van postzegels en hij bezat reeds eenige mooie verzamelingen waarvan men de waaide schatte op 10 a 12 duizend franken. Die liefhebberij was zijn eenig genothij kocht, verkocht en verzamelde postzegels en was gelukkigwanneer hij een zeldzaam exemplaar kon machtig worden. Onlangs kocht zjjn vader hem op zijn verlangen nog eene geheele collectie voor tweeduizend franken. Den volgenden dag kreeg onze liefhebber bericht van een onbekende, die hem het dub bele, dus vierduizend franken voor deze laatste verzame ling bood, men gaf hem rendez-vous en de onbekende 43) van HANS WACHENHUSEN. .Treedt gij ook al als verdedigster der onschuld op Hebt gij het al gelezen Hij haalde de courant uit den zak en reikte ze haar over. .Nog vijf minuten, voordat het gordijn opgaatDees dit eens »Ik heb slechts gedaan, wat mijn plicht van mij eischte sprak zij aangedaan, toen zij gelezen had, en gaf hem de courant terug. »En gij deedt dit maar al te gaarne voor hem I" Hij keerde haar den rug toe, in zich zeiven mompelende .Wij zullen zien, wat het publiek er van zegt!" Gesteund door de overtuiging, goed te hebben gehan deld, verscheen Gilda op het tooneel, ernstiger dan anders dit bewustzijn lag zelfs in hare wijze van optreden, in de schoone oogen, waarmede zij onbevreesd naar de menigte keek. En het publiek, nog onder den verschen indruk van de artikelen in de couranten, die men elkan der wederkeerig op het voorplein en in de gangen van dea schouwburg voorgelezen had, ontving haar met luide toejuichingen. Sebald had gelijk gehad evenals de wind was de openbare meening omgedraaid de welsprekendste officier van justitie was hiertegenover machteloos geweest. .Maar wat helpt dit alles riep intusschen op dezen avond de heer Windham, toen hij het gelezen had en zich voor zijn vertrek gereed maakte. »De zaak is on mogelijk en Arihibald's actiën zoo heette namelijk zijn neef stijgen in waarde. Ik ontmoet hem in Bazel. Met intrigues zal ik mij niet ophouden, maar als hij het ditmaal verstandiger aanlegt en haar den tijd laat, om te vergeten, dan moet hij slagen gaf hem den raad al zijne postzegels mede te brengen dan kon hij, zoo word beweerd, uitstekende zaken maken. Onze jongeling Emile Delahaef geheeten voldeed aan dit verlangen op 14 MeiHemelvaartsdag verliet hij de ouderlijke woning en keerde niet terug. De vader een aannemer die vele werklieden in zijn dienst heeft begreep dadelijk dat zijn zoon, die steeds een oppassende jongen was en hem trouw in zijne zaken ter zijde stond, in eene hinderlaag was gelokthij waarschuwde de po litie men zocht en vond niets tot plotseling per tele graaf een allerakeligst bericht kwam. In een klein plaatsjeConville geheeten dicht bij Cherbourg gelegen, was eene zware houten kist van anderhalve meter lengte, en 100 kilo wegende sedert twee dagen in het bagage bureau in bewaring gegeven door een man en vrouw komende vau Parijs. Wij besparen u liefst al die wal gelijke details, welke de bladen hier in geheele kolommen aan de lozers en lezeressen opdisschen men griezelt er hier ook van, doch men leest gretig zulke lectuur. Het zij genoeg te vermelden dat de kist werd geopenddat zij het lijk bevatte van den ongelukkigen Emile Delahaef en dat de man en vrouwdie de kist weder kwamen halen gevat werden. De misdadiger is een zekere Aubert, die waarschijnlijk reeds -meer op zijn geweten heeft de vrouw is jongeleganten heett reeds bekenddat Aubert haar verteld heeftdat hij het met den jongen Delahaef niet eens kon worden ever den prijs der post zegels dat daarop een twist en gevecht volgden, en hij, om zich te verdedigenzijn tegenstander doodde. De justitie is echter overtuigd dat dit verhaal bezijden de waarheid isde jonge man was veel te fatsoenlijk en te rustig om zich zoo boos te makenmen is er zeker van dat Emile Delahaet in Anbert's kamer gelokt is met het doel hem te bestelen. De smart van den vader en van zijne drie andere kinderendie den oudsten zoon en broeder op zulk eene wijze verloren laat zich niet beschrijven. Gisteren de eerste Pinksterdagwas op wielrijders- gebied weder een zeer belangrijke dag. Daar schrijver op tien minuten afstand woont van het Velodrome de la Seine zoo wandelden wij gisteren morgen tegen negen uur langs den rechteroever der rivier om de concurrenten te zien aankomen in den wedstrijd BordeauxParis, een afstand van vijfhonderd een en negentig kilometer. De wedstrijd begon Zaterdagmiddag 12 uur en de eerst aankomende is Arthur Linton, een Engelschman, op een bicyclette Gladiator, tegen 9 uur 17 m. en 18 sec. Linton is meer dood dan levendmen hoeft hem van zijne machine moeten aftillen en bovendien heeft hij bij Suresnes den verkeerden weg ingeslagen en den rechteroever van de Seine gevolgd in plaats van den linkeroever. De tweede is Rivierre op een bicyclette Acaténe, een rijwiel zonder ketting deze komt één minuut na Lintonen wordt luide toegejuichtwant hij is zoo frisch alsof hij eene eenvoudige wandeling gemaakt had. Daarop volgen Thé in 22 uur 12 m. 40 sec., Neason in 23 uur 9 m. 15 sec. en de Hollander Cordang in 23 u. 28 m. 31 sec. en deze laatste is het flinkst van allenen rijdt alsof hij pas op zijne machine sprong. De Duitscher Fischer, die door velen als de beste van allen werd beschouwd XXVII. De slang in het paradijs. Sneeuw en ijs bedekten de vlakten in het noorden, doch aan de oevers der blauwe Middellandsche Zee lokte de warme zon de gelukkigen, die den winter konden ontvluchten, naar deze benijdenswaardige streek der .Riviera''. In de tuinen der villa's, die zich ais een bijna onafgebroken paarlenketen uitstrekten aan de schuin afloopende oevers der zee, verspreidden bloemen van alle jaargetijden de liefelijkste geuren; de oranjes hingen rijp in het donkere gebladerte, mirte, laurierboomen, jasmij nen, de eucalyptus en de palmboomen verschaften den bewoners de heerlijkste schaduwaan de muren der tninen hingen de zwaardvormige, vochtige bladeren der agavede uit zee waaiende bries verspreidde de geuren der bloemen allerwege. Het is een klein paradijs, dat zich hier beneden achter de groote Alpenreeks voor den kouden Noordenwind verbergt; de schepping en de vin dingrijke hand van den mensch hebben het ten minste daartoe gemaakt, maar evenals de zonde van den eersten mensch, zooals in den bjjbel te lezen is, het paradijs ver woestte of ontwijdde, zoo heeft zich hier ook do verleider nedergezet, tot wien duizenden bij duizenden aangetrok ken worden. Hoe velen ook hierheen trekken, om voor hunne uitgeputte en zieke longen in den streelenden zonneschijn en de versterkende zeelucht genezing te zoeken hoe velen ook de behoefte aan ontspanning of verstrooiing hierheen voertde meestendie hier ver blijven worden gelokt door de speelbank van Monte- Carlo ja men mag zeggendat zelfs een groot deel der zieken alle weken ten minste eenmaal naar Monaco tijgt, om den duivel daar boven van zijnen kansel te hooren prediken en, bedwelmd door zijne gulden woorden, hem in de klauwen te loopen. Yan Nizza naar San Remo en terug vervoeren van den vroegen morgen tot in den nacht de spoortreinen de gasten heen en wederover den werkelijk heerlijkendoor de natuur en de kunst zoo gezegenden weg hangt echter iets onder den blauwen had onder weg het ongeluk over een hond te vallen. De honden zijn de vijanden der wielrijders en hebben reeds heel wat ongelukken veroorzaakt. De Amerikanen zijn niet bijzonder gelukkigreeds won Jacquelin het van Macdonald Morin won het van Johnson en gisteren werd diezelfde Johnson weder over wonnen door onzen landgenoot Jaap Eden die na zijn eersten ongelukkigen wedstrijd tegen Jacquelinthans overalte Parijs Bordeaux Tours de overwinnaar is. Misschien is het dwaas en eigenlijk geloofden wij reeds meer Parijzenaar te zijn dan Hollander en toch is het voldoende dat een landgenoot hier komten zich op de eene of anaere wijze onderscheidt, om ons te doen voelen, dat wij toch nog steeds Hollanders zijn. De kroningsfeesten van den russischen keizer worden hier met groote aandacht gevolgden alle bladen be- vatton bijvoegsels met lange artikelen en prenten en por tretten en afbeeldingen van keizer en keizerin van palozen, poorten en optochten, van den franschen gezant, graaf de Montebello, van generaal de Boisdeflre enz enz. Morgen Dinsdag blijven de stadsscholen gesloten en wij verwachten dat velen de vlag zullen uitsteken. J. M. T. BEEGIE. Een der redacieuren van het .Journal des Bruxelles" heeft een onderhoud gehad met den verde diger van majoor Lothaire mr. De Saegher. Deze be weert, dat Stokes een agent van Duitschland was. »Wij hebben bewijzen", zeide hij, .dat Stokes, hoewel een brit, duitsch ambtenaar was. Hij verschaft den Arabieren Mauser-geweren welke hij van de Duitsche regeering ontving. Met deze geweien bestreden zij den Congostaat. Door deze ondersteuuing hoopte de Duitsche regeering de macht der Arabieren te herstellen en daarmede de slavernij, zoodat ook de handel met de Oostkust in het belang van Duitsch Oost-Afrikaweder hersteld zou worden terwijl thansdank zij de onderdrukking der slavernij, alle producten naar de Westkust gingen. Dit alles moet, volgens den heer De Saegher, bij het proces te Borna onomstooteüjk zijn gebleken." Majoor Lothaire vertoeft intusschen te Lissabon en zal daar, gelijk het heet, om gezondheidsredenen nog eenigen tijd blijven. DUITICHLAlfO. De stakende Berlijnsche hoeden makers hebben besloten niet de beslissing in te roepen van den Arbeidsraad, maar aan de patroons de volgende eischen voor te leggen negen uurswerkdag, oen minimum loon van 18 Mk. voor mannelijke, 12 Mk. voor vrouwe lijke arbeiders tien percent verhooging voor stukwerk erkenning van de arbeidsbeurs, ontslag van de .strike brekers", erkenning van den eersten Mei als feestdag. Uit de redevoeringen der leiders van de werkstaking blijkt, dat men zich voorbereidt op een langen duur van den strijd. EGYPTE. Woensdag en Donderdag zijn te Alexan dria 20 en te Kaïro 53 choleralijders overleden. In de zaak der Egyptische schuldkas is door de hemel als een grootonzichtbaar spinneweb, in het midden waarvan dat gevaarlijke veelarmige beestde kruisspin, zit, dat wekelijks door muziek en zang ook hen tot zich loktdie zeiven de innerlijke verzoeking weerstaan, want duizenden worden op éénen avond uitgegeven om de be roemdste europeesche kunstenaars te doen optreden om in ruil daarvoor zich honderd duizenden t.e zien offeren. Millioenen zijn uitgegeven om deze plaats tot een der schoonste en wonderbaarste van de geheele wereld te maken. Nizza is schoon de Hijerische eilanden Cannes, MentonaBordigheraSan Romo, ze zy n alle juweeltjes, maar zij halen niet bij de betoovering van Monte Carlo's palmtuinen en zoodra de spoortrein te Monaco stilhoudt, wemelt het dan ook van eene menigte gaande en komende bezoekers op de groote breede steenen trappen die naar den hemel vau menschelijke begeerlijkheid voerennaar de hel van aardsch gelukdie telken jare hare offers eischt. De winter was aan deze zijde der Alpen vroeg inge vallen maar aan den oever der Middellandsche Zee was het zomer prachtig zomerweer toen de heer Windham, wiens zaken hem te Bazel vrij lang hadden opgehouden, tegen den avond bij zijne beide dames te Nizza terug kwam. Hij vond ze in den tuin van hun hoteldat aan een der wandelwegen gelegen was. Esther zag er bleek en afgemat uit. Niet zonder hei melijke angst op het gelaat keek zij van haar handwerkje op terwijl hare moeder met de courant in de hand naast de tafel in een rolstoel zittendehem met hare gewone onverschilligheid de hand toestak. Deze laatste, voor wie alleen het materieele in de wereld eenig belang had had zich niet bijzonder ongerust gemaakt over de verandering die er met hare dochter had plaats gehad. Ook dat zou als alles op deze aarde, wel weder terecht komen! Wat haar echtgenoot in hare oogen ten opzichte van het karakter van haar kind had bedorven, dat meende zij door een tegenovergestelden invloed weder te moeten goedmaken. Er was dan ook tusscben de beide dames geen woord

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1