Nederland. gemengde rechtbank te Kaïro nog geen vonnis gewezen toch weet men reeds dat het besluit van den Raad van Beheer vernietigd zal worden en de Engelsche expeditie alzoo niet uit die kas bestreden mag worden. ENÖELAND. De ^Westminster Gazette''voorziet, dat Engelaud, na de uitspraak te Kaïro, het half miljoen P. St., die reeds uit de reservekas genomen zijnweder daarin zal moeten storten. Dat beteekent nieuwe be lastingen zonder eenig vooruitzicht dat de opbrengst daarvan zal komen ten bate van Engeland. In Engeland zal het de genegenheid voor de regeering niet verhoogen, nu het blijkt, dat zij zich onvoorbereid in een gewaagde onderneming heeft gestoken, waarvan Engeland de kos ten zal moeten dragen. Bij de inscheping van de mail voor Ostende te Dover is een der zakken over boord gevallen. Hoewel onmiddellijk pogingen werden in het werk gesteld om den zak op te visschen kon men hem niet terugvinden. FRANKRIJK. Het ministerie is voornemens aan de Kamer voor te stellen, Madagaskar tot een Fransche kolonie te verklaren ten einde zoodoende alle verschil van opvatting af te snijden bij andere mogendheden over de grenslijn van de inbezitneming. ITALIË. Den 30 heeft de regeering een nederlaag geleden. Bij de begrooting van binnenlandsche zaken werd een motie tot afkeuring van het gevoerde beheer voorgesteld, die wel is waar verworpen werd, maar met eene zóó geringe meerderheid, (van de 508 stemden slechts 249, waarvan 115 voor, 118 tegen, 16 blanco), dat Kamerontbinding niet onmogelijk geacht wordt. De »Agenzia Nationale" heeft vernomen, dat koning Menelik aan generaal Baldissera nieuwe voorstellen heeft gedaan omtrent de uitlevering van de gevangenen. Er zijn 84 kanonnen besteld voor de bewapening van de forten, die ie de kolonie Erythrea zullen worden gebouwd. Deze zullen in November gereed moeten zijn. RUSLAND. Een ontzettende ramp heeft de feest vreugde plotseling verstoord. Op het Gbodynsky-veld bij het Petrofsky-paleis buiten Moskou waren den 30 verscheidene honderdduizenden menschen verzameld, voor de uitdeeling van gedenk- bekers en spijzen. Toen de uitdeeling begon, ontstond een verschrikkelijk gedrang, waarin 20UO a 3000 personen omkwamen. Over de oorzaken van de ramp zijn verschillende le zingen in omloop. Men vertelt dat het ongeluk daardoor veroorzaakt is, dat de begeleiders van de wagens, waarop de feestgaven naar de plaats voor de uitdeeling bestemd, werden gebracht, op verzoek van enkele personen die achter de wagens aanliepen, bundels met geschenken onder de menigte wierpen, ofschoon de uitdeeling eerst om elf uur voormiddags zou beginnen. Als een loopend vuurtje verspreidde zich toen onder de honderdduizenden op het Chodynskoje-veld het gerucht, dat de uitdeeling begonnen was. Dadelijk stormde men toen in massa's in de richting der tenten, waar de catastrophe ontstond. Doordat de tenten omringd waren met droge slooten, stortten de voorste rijen neder. De menschenmassa daarachter bleef steeds opdringen, alles voor zich uit verpletterend. De druk was zoo ge weldig, dat de menschen door de planken van de tenten werden gepersteen gendarm werd met paard en al platgedrukt, De lijken werden in den afgeloopen nacht naar het Wagankow-kerkhof vervoerd waar zij liggen tentoonge steld, opdat zij door familieleden herkend worden. In de kerk van het Kreml-paleis werd den 31 op verlaegen des Keizers een treurmis voor de verongelnk- ten opgedragende keizer, de keizerin en de geheele keizerlijke familie woonden de plechtigheid bij. Ook be zochten de keizer en de keizerin de zwaargewonden in de hospitalenen richtten tot de ongelnkkigen woorden van warm medegevoel en troost. Latere berichten meldden nog Ongeveer dertig vadem van de tenten, waarin de ge schenken en ververschingen waren opgestapeld, bevindt zich een diepe, negen vadem breede sloot. De opdringende over net in Dnitschland voorgevallene gesproken, terwijl Esther, zonder eenige tijding van Windham blijvende, de dagen telde. Getrouw aan hare beloftewilde zij echter al hare kracht verzamelen voor het geval de tij ding door Windham gebrachtvoor haar eene nieuwe beproeving was. Dat haar deze niet bespaard zon blij ven bleek haar uit zijn uiterlijk hoe hij ook trachtte zich goed te honden. Zij beminde; haar hart verzette zich nog altijd met dezelfde hardnekkigheid tegen de gedachte dat het zich werkelijk aan eenen onwaardige had over gegeven. Ware Ernin slecht, hij zou zeker bij zijn afscheid niat hebben gezegd dat hij haar hart eerst wilde ver dienen nu bleef alleen de vraag over of hij daartoe de kracht bezat. Intusschen scheen de heer Windham volstrekt geen haast te hebben hij sprak over hetgeen hij gedaan had op het gebied der kunst en maakte ter loops melding, met een heimelijken blik op Esther, van zijne ontmoeting met zijnen neef Archibald op diens terugreis naar Ame rika denzelfde die Esther door zijn speculatief huwelijks aanzoek zoozeer had gekwetst. Deze mededeeling scheen Esther toch te verontrusten. Windham zou het niet ge waagd hebben baar van dezen neet te spreken, wanneer hij reden gevonden had om de neiging van haar hart nog in eenig opzicht te ondersteunen. Een pijnlijk uur verliep voor het meisje gedurende welken tijd hij over allerlei voor haar onverschillige dingen sprak. Toen eerst, nadat hare moeder zich naar de trap van het hotel had laten rijdenwilde hij Esther's vragenden blik opmerken. Hij bleef intusschen zooveel mogelijk zijne koele onver schilligheid bewaren en wederom verliepen er eenige mi nuten eer Esther den moed had te vragen of hij goede tijding medebracht. »GeeneEn dat zijn wel altijd de bestewas het antwoord terwijl hij in zijn aanteekeningboekje bladerde. »Gij hebtmijnheer von Bestmar gezien vroeg zijmet de oogen op haar werk. »Hij was vermoedelijk reeds vertrokken!" Ook hij keek niet op bij deze onwaarheid. »Het waren in hoofdzaak de zaken welke mij weder terugriepen." Wordt ■vervolgd.) menigte stootte de voorste rijen in deze sloot, die in den loop van ruim 15 minuten door honderden menschen werd gevuld. De van achteren met onweerstaanbaar ge weld voortgeschoven massa's gingen over de nedergestorte lichamen, niet bemerkend of zij grond of menschen on der de voeten hadden. Voortgedrongen tot de gereedlig gende stapels met feestgaven, begon de menigte deze on der de steeds opdringende massa's te werpen daardoor ontstond een ontzettend gewoel, dat opnieuw tallooze slachtoffers, maar meer verminkten dan dooden vorderde; de meesten vonden den dood door verstikking. Nadat de orde hersteld was, kwam de menschenmassa tot bezinning. Ontnuchterd door het ontzettende schouw spel, begon de menigte, diep geschokt door het gebeurde, zelf de lijken uit de sloot te voorschijn te halen. Hierbij hadden hartbrekende tooneelen plaats. TRANSVAAL. De invrijheidstelling der gevan genen is in geheel Zuid-Afrika met vreugde begroet. Ofschoon hij nog ernstig aan de influenza lijdt, heeft president Kruger den geheelen dag zitting gehouden om de gevangenen die hun dankbaarheid wenschten te betuigen, te ontvangen. Kruger en dr. Leyds verklaren beiden, dat het artikel van Seymour Fort in de Nineteenth Century vol onwaar heden is. Kruger ontkent beslist het bestaan van een geheim of ander tractaat met Duitschland. TURKIJE. Aan de Times wordt uit Athene ge meld, dat Abdullah-pacha Zaterdag de consuls te Kanea verzocht als bemiddelaars op te treden bij de onder handelingen met de opstandelingen, die Vamos belegeren. De consuls deelden hem de eischen der opstandelingen mede. Abdullah-pacha antwoordde dat hij om instructies moest vragen. Intusschen zond hij 3000 man troepen af, die de in- ^urgenten uit Tsivara verdreven, na een hardnekkigen strijd, en vervolgens ook de belegerden van Vamos ontzetten. De Turken schijnen besloten om den opstand door een verpletterende krachtsinspanning te onderdrukken. De Kretensers loopen te hoop voor een wanhopigen wederstand. VEREEN IR RE STATEN. Van alle kanten stroomen de bijdragen en giften toe om den ongelnk kigen gekwetsten en dakloozen te St. Louis en elders tegemoet te komen. Op een openbare vergadering in de koopmansbeurs te St. Louis werd in minder dan een uur voor twaalf duizend dollars geteekend. Nu de algemeene verwarring wat geweken is, heeft men zich door zorgvuldige nasporingen een tennaastebij juist denkbeeld kunnen vormen van het aantal dooden en gewonden. De volgende getallen worden door de Engelsche bladen genoemd Te St. Louis 450 dooden en 600 gekwetsten in en om Centralia (Illinois) 42 dooden en 35 gekwetstonin en om Mount Vernon (Illinois) vijf dooden en 20 gekwetsten in de nabijheid van Mexico (Missouri) 13 dooden en 34 gewondenen in het district Vandalia (Illinois) 13 dooden en 35 gewon den. De schade wordt tusschen de 15 en 30 millioen dollars geschat. Te Washington heeft Donderdag een hevige storm ge woed, waardoor verschillende gebouwen zeer beschadigd werden. Slechts één persoon werd gedood. Het Witte Huis, de woning van den president, werd door den bliksem getroffen en beschadigd. Twee kerken werden verwoest. A T J E II. Naar wij thans vernemen, heeft generaal Van der Heijden van den minister van koloniën mededeeling ont vangen, dat de naam van zijn zoon niet onder de namen der gewonden voorkomt. Taalfonds. Bij het bestuur van het taalfonds (tot behoud en bevordering van het Hollandsch als volkstaal in de boerenrepublieken van Zuid-Afrika, opgericht Januari 1896) is aan giften en toezeggingen gedurende de maand Mei ingekomen f 867.10 en t 11.50 aan jaarlijksche bij dragen. H.H. M.M. de Koninginnen schonken f 200. Bij De Locomotief te Semarang kwam in f 285.70. Het totaal der vorige opgaven was f 56782.371/2 fr. 338 en f 23.50 jaarl. bijdragen. In het geheel is dus ontvangen f 57650.271/2, fr. 338 en f 35 jaarlijksche bij dragen. ücliagerbrug. Den 30 werd namens regenten alhier, door den heer K. Bakker Dz., architect te Alk maar, in het openbaar aanbesteed het bouwen van een weeshuis. Ingekomen waren 13 biljetten ais volgt H. Wijker, Helder, f 11111; L. Klein, id., f 10987; C. N. VlamingSchagen f 10883 W. J. de Leeuw 't Zand, f 10023; J. W. de Leeuw, St. Maartensbrug, 110000 P. Koreman en W. Swager, Alkmaar, f 9950 F. Rike, id., f 9898; P. Wijte, Hensbroek, f 9384; J. Veter Gz., Zijpe f 9163; K. Zeeman Helder, f 8950; A. de Munk, Alkmaar, f 8782 P. Voorman Schagen f 8546 M. Groen, Zijpe, f 8524. Raming t 8140. Ge gund aan den laagsten inschrijver, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten. Aangenomen het beroep naar de Evang. Luthersche kerk te Amsterdam door den heer J. A. Helper Ses- brugger, te Haarlem. Te Aalsmeer is in 84-jarigen ouderdom overleden de heer L. van der Zwaard, oud-strijder van 1830. Zaandam. Den 29 vergaderde in »Café Suisse" het Comité der afdeeLng »Sport." De punten van be handeling bestonden in het organiseeren van wielerteesten voor de tentoonstelling van Landbouw en Nijverheid aldaar. Besloten werd tot het houden van een wedstrijd: met lange pijpen met ringsteken in langzaam rijden met hindernissen en tot het houden van een gecostumeerden optocht, op Woensdag 29 Juli. De prijzen zullen bestaan in kunstvoorwerpen. Het bestuur van de wielrijdersver- eeniging »Rust Roest" zal uitgenoodigd worden tot het maken van eene nadere regeling. Tot de wedstrijden zullen worden toegelaten bondsleden en de wielrijders, welke ter vergadering aanwezig waren. Sport. (Wielrijden.) De match tusschen Jaap Eden en Jacquelin den besten Franschen rijder op korte afstandenwelke strijd met zooveel spanning tegemoet gezien werdis gisteren te Parijs op de Seine-baan gehouden en geëindigd met een overwinning van Jaap Eden. Hij won daarmee het armschildtot nog toe aan Jacquelin behoorend dat den houder op een uitkeering van tien gulden daags recht geeft. Alleen Protin blijft nu nog over, de anderen zijn allen geklopt. Zooals wij reeds mededeelden, wordt de match Eden Protin in den loop van deze maand gehouden. Bootwerkers te Rotterdam. Uit Rotterdam meldt menHet bestuur van den Bootwerkersbond te Rotterdam heeft zelf een verslag ge zonden aan de bladen van de den 31 gehouden verga dering. Men verklaart daarin, dat er in het geheel geen sprake is geweest van het opnieuw neerleggen van den arbeid. Noch bij het bestuur, noch bij de vergadering heeft het denkbeeld voorgezeten weer een werkstaking uit te lokken. Het bestuur zal, zooveel mogelijk'in overleg met de werkgevers, trachten de verschillende grieven in het reine te brengen. Om het gebouw in het eigendom van den bond te doen overgaan zal men aandeelen van een rijksdaalder uitgeven waarvan er reeds vele door leden wan den bond genomen zijn. Ook zal een sleepboot worden aangeschaft om controle op de rivier te kunnen oefenen met betrekking tot het nakomen der bepalingen van de loonlijst. Invoer van vee In Hclgle. Te beginnen met 29 Mei is in- en doorvoer van rundoren, uitgenomen de koeien (dieren die reeds gekalfd hebben) uit Nederland herkomstig, toegelaten langs de tolkantoren op de in de »Staats-Courant" vermelde uren en dagen en onder de voorwaarden betreffende de tu berculose. Na het gewoon onderzoek der koeien zullen de dieren, ten koste der invoerders onderworpen worden aan de proef met tuberculine. Te dien einde zullen zij gedurende ten minste acht en veertig uren opgehouden worden in daartoe ingerichte stallen. Van de proef met tuberculine mogen vrijgesteld worden de koeien dievolgens den toezienden veearts zich in zulk een staat van vetheid bevinden, dat hare onmiddel lijke bestemming voor de slachtbank niet twijfelachtig is. Die dieren zullen binnen de vijftien dagen na hunnen invoer moeten afgemaakt zijn. De koeien (dat is te zeggen de runderen die reeds gekalfd hebben langs zee ingevoerdhetzij voor den doorvoer, hetzij voor het gebruik, worden bij hare aan komst in de haven van invoer f Antwerpen, Gent en Ostende) aan de proef met tuberculine onderworpen. Te dien einde zullen zij gedurende ten minste acht en veertig uren in de quarantainestallen vau gezegde havens opgehouden worden. Wat de proef met tuberculine betreftzoo kan voor deze koeien dezelfde reden tot vrijstelling dienen alsboven vermeld is. Hoe generaal Vetter niet zijn paard viel. De generaal zou afstijgen en gelastte zijn adjudant een cavalerist te roepen, om het paard vast te houden. De cavalerist, die het wel kranig vond, dat hij aan gewezen werd om dienst te doen bij den legercommandant reed met een zetje tot voor het paard van generaal Vetter, bracht daar het zijne met een krachtigen greep ineens tot staan en sprong met een sierlijken zwaai op den grond. Maar het paard van den generaal, aan zulke eques- trische buitensporigheden niet gewoon, schrikte er hevig van, steigerde hoog op en viel, het evenwicht niet kun nende houden. De generaal, die door den val een sleutelbeen had ge broken, stond bedaard op, keek heel onvriendelijk naar den geurlievenden ruiter en mompelde enkel»beroerde kerel(Bat. Nbl). Dominee-geneesheer. Men schrijft uit Sleeuwijk aan de N. R. Ct. »De geneesheeren die hier patiënten behandelen, ver wonderden zich de laatste weken zeer, dat ze telkens voor verdere geneeskundige behandeling bedankten, hoewel zij nog lang niet genezen waren. Wat blijkt nu Een zekere P. Hazenberg vroeger predikant in de Transvaal ge neest tering- en allerlei andere lijders door middel van gebed. De medicijnkunst, zegt hij openlijk, is geene god delijke instellingde H. Schrift schrijft nergens het ge bruik van die vergiften voor en bet is eenvoudig on heilig medicijn te gebruiken en daarvoor 's Heeren zegen te vragen. Dat is den Heer bidden om zegen op vergift- gebruik. Neen, een zieke moet geen arts halen maar een onderlingen die moest bidden. Voorloopig doet de do minee het zelf en geheel kosteloosjahjj vraagt niet naar den naam des lijders voor wien hij bidt en informeert ook niet naar de vrucht van zijn gebed. Dit laatste mag nietvolgens een of anderen tekst." Leeuwarden. Tot het volgen van een cursus in melkonderzoek hebben zich 30 personen aangemeld waarvan 11 zijn toegelaten. Het onderricht wordt gegeven door den heer J. Mesdag, zuivelconsulent in het laboratorium van de Rijks Hoogere Burgerschool. Na afloop van den theoretischen en prac- tischen cursus zal aan de deelnemers eene verklaring worden afgegeven dat zij met het melkonderzoek vol komen bekend zijn. De Maatsch. tot droogmaking van het Zuidelijk deel der Legmeerplassen hield den 26 haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek o. a. dat de weersgesteldheid voor de te veld staande gewassen en voor de graslanden niet ongunstig was en dat op 6 September de geheele oogst reeds aan de schelften en in de bergen was. Ten gevolge van brand werden een woning en vele schelften vernield alles was echter verzekerd. Alles samengenomen is de finantieele toestand niet ongunstig, hoewel er geen dividend kan worden uitgekeerd. Bij kon. besluit zijn benoemd tot ontvangers der belastingen op Wieringen A. W. Udosurnumerair te Amsterdam. Tot voorzitter van het bestuur van den Zuldwij- kerineerpolder is gekozen de heer K. J. C. del Court tot Krimpen, te Velsen tot bestuursleden de heeren H. van Waveren Jr. te Hillegom (thans voorzitter), W. Smit (vacature Brandjes) en G. H. Loefif, te Amsterdam. Hooi. De hooioogst, eerste snede, neemt in de omstreken van Deventer in de volgende maand een aanvang. Er

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2