Telegrafische Berichten. Stadsbericliten. Onbestelbare .Brieven, Nr. 112 406 1119 1196 Collecte. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. staat zeer weinig hooigras in de landen wegens het tot nog toe geheerscht hebbende schrale weder. Men verlangt overal zeer naar regen. Floralia. Te Hilversum zijn door de vereeniging »Floralia" nagenoeg twee dnizend bloemstekken uitgereikt, door bijna duizend schoolkinderen aangevraagd een getal nog groo- ter dan ooit te voren. Bij wijze van proefneming werden als nieuwe soort de cuyféa platicentra afgegeven. Visschershaven te IJinulden. Aan den minister van waterstaat is door een groot aantal vischhandelaren reedersvisschers en andere belanghebbenden bij de exploitatie der visschershaven te IJmnfden een adres gericht, met verzoek het daarheen te willen leidendat de aunsluiting der spoorwegver binding van de visschershaven met den spoorweg Vel- senIJmuiden, zoowel als de afgifte der gronden aan de zuidzijde der visschershaven tot stand komt. Arbeiderswoningen. Op een terrein aan den Zeeburgerdijk te Amsterdam is men begonnen voor rekening van de heeren Gebrs. Verbeek, grondbezitters en graankoopers, met het bouwen van een »cité" of blok van 62 vrije arbeiderswoningen met tuintje welke tegen matigen prijs verhuurd zullen worden. mishandeling. De rechtbank te Haarlem heeft de vier Amster dammers die een jongmensch onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude zonder eenige aanleiding mishandelden en zijn rijwiel vernielden, ieder overeenkomstig den eisch veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden. Umuidcn. Bij kon. besluit van 28 Mei, zijn met ingapg van 1 Juni, benoemd: tot havenmeester van de visschershaven alhier L. Taatthans opziener le kl der visscherijen op de Schelde eD Zeeuwsche Stroomen, go tot onder-havenmeester G. F. Haak. Op één der voor de haven alhier kruisende loodskotters had men dezer dagen het buitenkansje de sedert eenigen tijd vermiste vischtorpedo drijvende te vinden en binnen te brengen. Naar men verneemt is hiermede een premie van f 250 verdiend. Pensioen gemeente-ambtenaren. Hoorn. De Raad dezer gemeente heeft de voor gestelde pensioenregeling voor de gemeente-ambtenaren met algemeene stemmen aangenomen. De verordening treedt 1 Juli a.s. in werking. Benoorden het IJ is deze gemeente thans de eenige die te dien opzichte haro plichten nakomt. liouise Michel te Amsterdam. Den 31 sprak Louise Michel in het Paleis voor Volksvlijt" in een door den Socialisteubond belegde ver gadering ongeveer 2000 personen sterk. Zij werd er tegen halftwee binnengeleid, onder de tonen der Mar seillaise" en ontving een bouquet uit de handen van een klein meisje. De heer Domela Nienwenhnis leidde de vergadering en heette de spreekster welkom. Lonise Michel is een vrouw van 56 jaar, die er voor haar leeftijd oud uitziet. Haar niet te groote gestalte is smal en hoekig. Wat hare voordracht betreft, deze maakte geen grooten indruk; zij spreekt zonder stemverheffing, zelden met vuur. Haar onderwerp liep over de plaats der vrouw in de sociale beweging en zij wees daarbij ook op het aandeel dat de Rotterdamsche bootwerkersvrouweu in de jongste beweging hebben gehad. De heer Cornelissen gaf de vertolking van het gespro kene in twee gedeelten, telkens aan het einde langdurig toegejuicht. Toch kreeg men den indruk, dat het optreden van Louise Michel voor velen een telourstelling was, èn wat haar persoon èn wat haar spreken aangaat. Van de gelegenheid tot debat werd door memand ge bruik gemaakt. (Hdlsbl.) I.egieen van Eer. Door de regeering der Fransche Republiek zijn be noemd in de orde van het Legioen van Eer tot com mandeur de burgemeester van Amsterdam tot ridder de voorzitter der jury van de tentoonstelling jhr. den lex. Schermerlinrn. De vereeniging »Eendracht" alhier, opgericht tot het bevorderen van het getrouw bezoeken der openbare school heeft zondag, den 31 besloten, met de kinderen boven de 11 jaren een reisje te maken naar Amsierdam. Het plan bestaatdaar een bezoek te brengen aan »Artis" en het Rijksmuseum. Met een deel der scholieren beneden dion leeftijd zal Bergen en Egmond worden bezochtterwijl den jongsten op Koninginnedag een dorpsfeestje zal worden bereid. Even als vorige jaren mogen slechts zij deelnemen die zich aan minder dan 2 procent schoolverzuim schuldig maakten Schagen. De vergadering van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Helder, den 15 alhier te houden, belooft eene zeer belangrijke vergade ring te znllen worden. Op deD beschrijvingsbrief komen n.l, behalve de gewone werkzaamheden, drie hoogst be langrijke punten voor n.l.: Handenarbeid", in te leiden door den heer S. Berman, burgemeester alhier; »De drankbestrijding en de onderwijzer," in te leiden door den heer P. Pieters Jr., onderwijzer te den Helderen »Het rechtvaardig streven van den Bond van nederl. onder wijzers" door den heer Stuitonderwijzer te den Hel der. Vooral bet laatste punt zal velen bewegen deze vergadering bij te wonen. Tot afwisseling der werkzaam heden zal een goed zangkoor, ODder directie van den heer P. Stadt, eenige nummers ten gehoore brengen. Barslngerhorn. Den 1 geraakte alhier de met honden bespannen wagen van P. Sluis, manutacturier te Schagen, te water. Het mocht den eigenaar niet gelukken de dieren te redden. Zijn winkelgoederen zijn grootendeels door het water bedorven, zoodat de man zeer aanzienlijke schade heeft geleden. Opmeer. Op de paardenmarkt werden aangevoerd 159 paarden en een muilezel. De handel was stug. W'armenhuizen. Op het telephoonkantoor wer den in Mei behandeld 39 telegrammen, waarvan aange komen 20 en verzonden 19. In de rijkspostspaarbank alhier hadden gedurende de maand Mei plaats 21 inlagen tot een bedrag van f405 en 3 terugbetalingen tot een bedrag van f 11,68. Van de 14 paarden, die uit deze gemeente op den 27 Mei op de keuring werden aangebracht, zijn er 4 als trekpaarden geschikt gekeurd. Van de 40 paarden, die moesten opkomen, waren verschillende oorzaken 8 niet aauwezig. De 3 uit St. Pancras werden alle 3 geschikt bevonden. Barstngerhorn. Te Kolhorn werd in de maand Mei in de Rijkspostspaarbank ingelegd 1859,50 in 75 inlagen. Twee nieuwe boekjes werden uitgegeven. Purmercnd. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan school I komen voor de heeren 1. D. de Lange, te Nieuwe Pekela2 P. Faber, te Langezwaag en 3. J. de Vries, te Middelie. Kwamen tengevolge van een drukfout meer dan 60 paarden en geleiders nit de gemeenten Monnikendam, Edam, Katwoude en Kwadijk, den löMeijl. alhier ver geefs om aan eene keuring van voor den krijgsdienst ge schikte paarden deel te nemen, thans is die keuring uit geschreven op 6 Juni a.s. H. A T J E 2 Juni. Een officieel telegram meldtIn de laatste 3 dagen werden de bentings benoorden Beradin geslecht. De cavallerie vond de kloof van Beradin verlaten en eene colonne uit Ketapang- Doea, aan den voet van het gebergte van Lam-Asan tot Lam-Tiht. Enkele schoten vielen uit het gebergte. Een fuselier werd gevaarlijk gewond. 's-Gravenhage 2 Juni 1896. Tweede Hamer. Kieswet. Art. 2 is goedgekourd met aanneming van het amendement-Lohman om den aanslag der weduwe niet te doin gelden voor den oudsten zoon van het amendem.nt-Houwing om vrije kost alleen te berekenen voor nkomen en het amendement-Knijper om niet ge noten maand- en weekloon bij ziekte of ongeschiktheid gedurende 2 maanden toch te berekenen. Art. 3 (uit sluitingen) werd goedgekeurd. Art. 4 (waarbij genees kundige hulp verklaard werd geen ouderstand te zijn) heeft aanleiding gegeven tot een langdurig debat. 51 h.; 4e J. A. Buschen Amsterdam, 51 h.; 5e J. H- Fischer, Amsterdam 49 h.; 6e F. Sieckler, Amsterdami 48 h.; 7e Frank, Noordscharwoude, 48 h.; 8e H. v. d. Berg) Alkmaar, 47 h.; 9e J. R. Lamot, Alkmaar, 47 h.; 10e W- v. Huijstee, Amsterdam, 47 h.: lie v. d. Does de Bye» Alkmaar, 46 h.; 12e J. van Giezeu Alkmaar, 46 h.» 13e D. Stam, Noordscharwoude, 46 h.; 14e J. Zuurbieri Alkmaar, 45 h.; alles in 6 worpen. Dames-wedstrijd: le pr. mej. M. v. d. Berg, Alkmaar, 23 h.; 2e pr. mej. Quant, Alkmaar, 21 h.; in 6 worpen. Aan het postkantoor alhier en de daartoe behoorende hulpkantoren werd gedurende de maand Mei 1896 in de rijkspostspaarbank ingelegd 19990,51i, terugbetaald f 12,516,54. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7108. Transvaal cn de Boeren. Wij vestigen de aandacht op achterstaande adver tentie betreffende de opvoeringdoor het Specialiteiten- gezelschap uit het circus-Carrévan de historische pan tomime in 3 tafereelenDe inval van Jameson iu^de Transvaal en de overwinning der Boeren. Zij heeft plaats op woensdag 3 Juni in het lokaal Harmonie, des avonds te 8 uur. Bij het dezer dagen gehouden examen van de Ver eeniging van leeraren in het boekhouden te Amsterdam is geslaagd de heer A. E. Thoinsen, alhier. In de week van 24 tot 30 Mei zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen 52 kuipbaden, 87 regenbaden le kl. en 130 regenbaden 2e klassete zamen 269 baden. De barometerstand alhier, was's morgens te 8 nur als volgt: den 31 Mei767.6 den 1 Juni: 763.4: den;'2 757.9. Hui ven wedvlucht. Zondagden 31 hield de Postduivenvoreeniging De Postduif", alhier, een wedvlucht van Parijs (afstand 450 kilometer). De uitslag is dat de prijzen ten deel vielen aan duiven van de volgende heeren N. Kuiper, le J. Huiberts 2e, 3e en 4e J. C. H. Beekman 5e N. Kuiper, 6e; J. O. H. Beekman, 7e en 8e; Joh. v. d. Berg9e. De duiven werden 's morgens ten 5 uur los gelaten en de eerste 's namiddags ten 2 uur 47 aange boden. Verloting Ambachtsschool. Tot heden zijn nog vier prijzen onafgehaald gebleven: prijs 1! 40 19 121 De gewone jaarlijksche collecte ten behoeve van het Fonds van noodlijdende kerken en personen zal woensdag en donderdag, ouder gewoonte weer aan de huizen van de leden der hervormde kerk alhier gehouden worden. Genoemd fonds strekt om hulpbehoe venden gemeenten tegemoet te komen bij het bouwen of herstellen van kerkgebouwen en pastoriën alsmede ook om hulpbehoevende predikantsimfwoea en weezen gelde lijk eenigzins te ondersteunen. Het beheer over dit fonds berust bij de Algemeene Synode der herv. kerk. Doch deze ziet zich gedurig ge plaatst voor de pijnlijke noodzakelijkheid om vele aan- vragenden ongeholpen of niet voldoende geholpen terug te zenden. Het is daarom dat sinds jaren de leden van den kerkeraad der hervormde gemeente alhier zich de moeite getroosten om zelf langs de huizen van de leden dier gemeente rond te gaan en giften voor de collecte die het geheele land door gehouden wordt in te zame- melen. Mogejzij daarbij hun taak vergemakkelijkt zien door aller welwillendheid, steun en medewerking! Het Fonds wordt met de meeste nauwgezetheid beheerd en gaat nit van het volkomen juiste denkbeeld dat men geroe pen is om elkanders lasten te helpen dragen. Kegelwedstrijd. De uitslag van den wedstrijd van de kegelclub »d e Unie", van 3—31 Mei 1896 gehouden, is, voor zoover wij dien nog niet vermeldden, dat de prijzen ten deel vielen aan de volgende heeren Personeels wedstrijd: zilveren eerebeker, S. A. Buschen, van de kegelclub »Links in die Gasse," Amsterdam, met 83 houten in de 12 worpen eerste eereprijs, groot verguld zilveren me- dalje, aangeboden door den directeur der Cadettenschool, den heer L. de Vlaming, J. F. A. Roer, Alkmaar, met 46 houten in de 6 worpen; tweede eereprijs, gouden me- dalje, aangeboden door de directie van Heineken's Bier brouwerij, Amsterdam, G. H. Prins, van de kegelclub A. F. G. V.," Amsterdam, met 44 houten in de 6 worpen de le pr., gouden medalje, met 6 worpen F. Dullo, Am sterdam, van de kegelclub »Ewald", 44 houten 2e, gr. verg. z. m., G. Rijkens, Amsterdam, van de club Sport staalt spieren,'' 43 h.3e. v. z. m. J. R. Lamot, Alk maar, 43 h. 4e., g. z. m. B. Landman, Alkmaar, van de kegelclub »de Burg," met 39 h.5e., z. m., A. de Vries, Amsterdam, van de club »Een tegen negen," Amsterdam, met 39 h. 6e., z. m., Z. C. Kramer, Alkmaar, van de club »Alcmaria Victrix", met 38 h.; 7e, z. m., I. van Giezen, Alkmaar, van de club »de Burg,' met 38 h. 8e., z. m., A. Langenmeijer, Amsterdam, van de club »Germauia", met 38 h.negenprijs, zilveren kruis, J. F. A. Roer, Alkmaar, met 3 negens consolatiepr., zilveren medalje, P. J. Jansen, Amsterdam, van de club Vriend schap", met 25 h. Vrije baan. Eereprijsdrinkhoorn, J. F. A. Roer, met 220 houten, in 30 worpen le pr. A. de Vries, Alkmaar, 54 h.; 2e J. F. A. Roer, Alkmaar, 52 h.; 3e Tucke Amsterdam, Zitting van 2 Juni 1896. J. P. V. en A. P., Alkmaarmishandelingeerstgen. 4 wekenlaatstgen. 14 dagen gev. K. B., Oude Niedorpbedelarij3 dagen hecht. I. J., Graftdiefstalopzending naar een rijksopvoe dingsgesticht tot 1 April 1904. A. R, Hoorn, wederspannigheid1 maand gev. P. S., Hoogwoud mishandeling vrijgesproken. H. J. v. H., Rotterdam overtreding boterwet (liooger beroep kanton Schagen), vonnis van den kantonrechter te Schagen bevestigd. GETROUWD: 31 Mei. Bartholomeus Johannes Schuijff en Iebeldiua van der Pol. GEBOREN 31 Mei. Jansjed. van Johannes Willem de Vries en Petronella Beets. Catharina Mariad. van Pieter Koopman en Maartje van der Park. Catharinad. van Cornells Philippus Jacobus Bleeker en Maartje Bakker. 1 Juni. Cornelia Hendricad. van Cornelis Johannes Erkamp en Catharina de Goede. OVERLEDEN 31 Mei. Cornelis Blokmaker 66 j. Dirk, z. van Jacob Pronk en Anna Elisabeth Haasbroek, 10 j. en 10 m. Postkantoor Alkmaar. verzonden gedurende de le helft van Mei 1896 J. de Jong, Amsterdam. S. den Hartog, R. Rouwenhorst Mulder, 's Gravenhage. G. Smit de Zeeuw, Helder. Van Zuidscharwoude: P. Mulder, Briefkaart: Wed. v. Soest, H. J. de Raat, B. de Raat, Amsterdam. Rotterdam, id. Postkantoor Egmond aan Zee. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden over de le helft der maand Mei 1896 P. den Jong Vlaardingen. SCHULDVOKOEB1VGEV. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen in voldoening aan art. 228 der gemeentewet in herinneringdat alle schuldvorderingen over 1895 ten laste dezer gemeente vóór of op den 30 Juni moeten worden ingeleverd en dat alle schuldvorderingen, niet binnen den bepaalden termijn ingeleverd, verjaard zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 31 Mei 1896. C. D. DONATH, Secretaris. I'OSTfililJJËlV. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR alhier vestigt de aandacht van de inleggers in de Rijks postspaarbank, op de met 1 J u n i in werking ge treden bepaling, dat tot het doen van inlagen van f 1 door middel van postzegels, voortaan moeten gebruikt worden spaarbankzegels, waarvan twee soorten, van 1 en 5 cent, verkrijgbaar worden gesteld. Als maatregel van overgang worden de lormulieren, van postzegels, of gedeeltelijk van postzegels en gedeel telijk van spaarbankzegels voorzien, nog uiterlijk tot en met 31 Juli aangenomen. De aandacht der inleggers wordt gevestigd, dal het maximum te goed, waarvoor rente wordt uitgekeerd, krachtens de wet van 20 Juli 1895, is verhoogd van f 800,tot f 1200,terwijl het maximum voor ver- eenigingen, stichtingen en fondsen van maatschappelijk of godsdienstig belang, of tot hulpbetoon is gebracht op f 2400, De Directeur, MOLL. PtfSTEBIJEA. Met ingang van 15 Juni a.s. mogen de formulieren voor kwttantlën, wisselbrieven of assignation en handelspapier, geene meerdere of mindere afme tingen hebben dan 1425 cM. in de lengte en van 8 12 cM. in de breedte. Als maatregel van overgang worden de formulieren van kleiner ol grooter afmetingen nog aangenomen tot 31 December 1896. De postzegels van 5 cent worden met ingang van 15 Juni a.s. niet meer op elke kwitantie of wissel vastge hecht, doch door opplakking van één, zoo noodig van meer frankeerzegels, door den bewaargever aan den voet der borderellen bevestigd. Deze borderellen worden verkrijgbaar gesteld tegen be taling van cent per stuk. De Directeur, MOLL.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3