Gilda Scüwanliof. No. 67. Acht en ïtfegentigste Jaargang. L896. V R IJ 1> A <x 5 JUNI. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. A. maclaine pont. paspoorten. Geschiedenis Yan een vrouwenhart, ALKMAABSCHE COEBAAT Deze Courant wordt Blnsdag-, Bonderdag- en Xa terdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. B A h h E IJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkma.au brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is ge legd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van M. GOVERS, zonder beroep alhierom vergunning tot het oprichten van eene b 'kkerij, in het perceel aan het Zeglis, wijk F, Nr. 167, en dat op Zaterdag 13 Juni 1896, 's middags te twaalf uren, ten stadshuize gelegen heid wordt gegeven om tegen het oprichten van die in richting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, De Secretaris 30 Mei 1896. C. D. D O N A T H. HASHOTOR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van G. TERHAAK, koekfabrikant alhier, om vergunning tot het oprichten van een gasmotor van twee paarde- kracht in het perceel aan het Ritsevoort, wijk A,no. 10, en dat op Woensdag, 17 Juni 1896, 's middags te twaalf uren ten stadshuize gelegenheid bestaatom togen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voorn., A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris <13 Juni 1896. C. D. DONATH. Rarluus Courtin Hendrik BokPleter Klinkhamer, Hendrik Netel eu Willem August Boogli worden verzocht hunne paspoorten ter gemeente-secretarie af te halen. DUITSCHLANB. De Rijksdag beraauslaagde den 2 over het additioneel crediet voor de overdracht van het bestuur van het protectoraat der Nieuw-Guinea-Com- pagnie aan het Rijk. De directeur van het koloniaal departement, dr. Kayser, verdedigde in een uitvoerige rede de overeenkomstmet de Nienw-Guinea-Compagnie gesloteneen protectoraat waarvan nog veel nnt is te verwachten. De meerderheid der sprekers verklaarde het verdrag ongunstig voor het Rijk. Db kredietaanvraag werd ten slotte naar de begro tingscommissie verwezen. De nieuwe suikerbelastingwet treedt den eersten September van dit jaar in werking. De Berlijnsche schoenmakers hebben na een staking van vijf weken den arbeid hervat. Zij hebben niet de verlangde loonsverbooging gekregenmaar verschillende ffrma's hebben geringe verhoogingen gegeven. EttAPTE. De cholera te Alexandrie is verminderd tot een dozijn sterfgevallen daags en ook te Kaïro is de ziekte aan het afnemen, maar zij verspreidt zich nn in verschillende plaatsen in Beneden-Egypte. De uitspraak der gemengde rechtbank te Kaïro iu zake het half millioen pond van de Schuldkas is oen week uitgesteld volgens den correspondent der >Times", om te verhinderon dat de zaak in hooger beroep komt vóór de vacantie van het hof van appèl, die deze maand be gint. Tot November heeft Frankrank nn pleizier van de overwinning. ENkULAND. De edelmoedigheid van president Kruger wordt door velen toegeschreven aan den invloed van den millionair Barnato. Dit blijkt o.a. uit de vraag, die het parlementslid Finch-Hatton den minister van koloniën zal doen »of de regeering aan Barnato eenige onderscheiding zal verleenen voor zijn succesvol optreden ten behoeve van Britsche onderdanen in Transvaal, nadat alle pogingen van andere zijde waren mislukt." De Daily Chronicle" roemt de grootmoedigheid van president Krugerhet blad zegt dat de president der Z.-A. Republiek nu reeds zooveel gedaan heeft voor de bevordering van den vrede en de eenheid in Zuid-Afrika, dat het hoog tijd wordt voor den heer Chamberlain, ook zijn scherije daartoe bij te dragen door bespoediging van het onderzoek tegen Jameson en Rhodes. FKANKK1JK. In de Kamer heeft de heer Hano- taux de minister van buitenlandscbe zaken een wets ontwerp ingediend waarbij de annexatie van Madagascar wordt voorgesteld. Het doel van dit voorstel iseen einde te maken aan de internationale moeilijkheden. Een verandering in het beheer van het eiland wordt niet bedoeld. De koningin behoudt haar titelhaar inkom sten en haar rechten doch onder de souvereiniteit van Frankrijk. In een mijn te Rochebelle heeft den 2 een gasont ploffing plaats gehad. Er zijn 25 slachtoffers. ITALIË. De Kamer heeft het voorstel der regeering, om haar te machtigen een gerechtelijke vervolging in te stellen tegen generaal Baratierimet bijna algemeene stemmen goedgekeurd, üeze machtiging was noodig omdat de generaal lid van de Kamer is. De nederlaag der regeering zal gelijk wij in ons vorig nummer reeds voorspelden vermoedelijk tot Kamerontbinding aanleiding geven. De nieuwe verkiezin gen znllen echter eerst in het najaar worden uitgeschreven. De »Osservatore Romauo", het orgaan van het Vaticaan, bevestigt dat de paus in een brief aan Meneiik de invrijheidstelling der italiaansche gevangenen heeft gevraagd. Te Rome heeft de daad van den paus eeu zeer goeden indruk gemaakt. De belangstelling van den H. vader voor de soldaten van het italiaansche leger wordt aangemerkt als een blijk van sympathie voor de italiaansche regeering. KIJSLANB. Uit Moskou wordt aan de »Köln. Ztg." gemeld, dat het aantal slachtoifers der catastrophe fei telijk 2700 is. 44) van HANS WACHENHUSEN. Esther keek op. Met "een strengen, vragenden blik zag zij hem aan. »Gij zwijgt opzettelijk riep zij op beklemden toon. Beloofde ,ik niet, sterk genoeg te zijn om alles te kunnen hooren Windham zag haar thans scherp aan hij stak het aanteekeningboekje in den zak. »Welnu, goed, miss Esther," zeide hij met nadruk. »Ik kwam juist te rech ter tijd, om den in wanhoop verkeerenden man het wapen uit de hand te slaan, toen hij dit tegen zich zeiven richtte. De kogel trof dientengevolge een ander, maar gelukkig genoeg, zonder veel onheil aan te richten. Begrijpt gij, miss Esther, hoe een mensch met znlke gaven, met zulk eene opvoeding, met zoovele voorrechten tot het besluit kan komen om zich zei ven te vernietigen Tegen zoo iets komt beslist onze amerikaansche geest in verzet." Hij scheen de zaak zeer koel te willen behan delen en greep naar de courant, die Esther's moeder op de tafel had laten liggen, alsof hij hiermede het gesprek als afgebroken wilde beschouwd zien. Esther gevoelde zich diep gekwetst; naar hare opvat ting legde hij het er op aan, om haar te dwingen, geheel van Emin af te zien en dat had juist den tegenoverge- stelden invloed bij haar. Nadat zjj zoo lang geduldig op zijne boodschap had gewacht, deed zich haar eigen wil thans krachtig gelden. »Ik dank n, mijnheer Wind- ham sprak zij, haar werk bij elkaar nemende, op kou den, korten toon. Windham keek getroffen op hij zag den trek van vastberadenheid op haar gelaat en daarbij herinnerde hij zich, dat hij slechts in zoover het recht bezat, om op hetgeen haar betrof eenigen invloed uitte- Maandag zijn alle slachtoffers begraven. De nog niet herkende lijken zijn in elf kuilen van 50 meter ge worpen. Een zeshonderd mannen waren den gehoelen nacht bezig geweest met het maken van graven. De kloederen der slachtoffers zijn in een hoek op een hoop geworpen, waarin mannen en vrouwen met koortsachtige haast wroeten om sporen te vinden van vermiste fami lieleden en vrienden. TRANSVAAL. In alle kerken van Transvaal wer den den 31 bijzondere gebeden opgezonden voor het spoe dig herstel van President en Mevrouw Kruger. Onder de invloedrijke mannen van den Rand is een beweging op touw gezet, om een grooten vleugel te laten bonwen aan het volkshospitaal, in dankbare erkenning voor de vrijlating der gevangenen. TURKIJE. De sterkte der opstandelingen op Creta wordt geschat op 5000 man, waarvan 2000 het beleg hadden geslagen om Vamos, en 1000 een stelling hadden ingenomen te Tsivara. De rest bestaat uit kleine benden. In het distriet Apokoroua hadden enkele botsingen plaats. De christelijke afgevaardigden trachten de op standelingen te bewegen verder bloedvergieten te voor komen door alleen op te treden ter bescherming van huis en hof. In de omstreken van Kanea en in de districten Kandia en Lasithi is alles rnstig. oefenen, als zij hem dit vrijwillig verleende. Niet gaarne zon hij met haar op een gespannen voet geraken en toch vreesde hij de onbezonnenheid van een meisjeshart, van wiens drijfveeren, hij, de oude vrijgezel, weinig begrip had. »Miss Esther riep hij, opspringende toen zij opstond, en de hand op haren arm leggende. »Gij brengt mij, bij mijne oprechte deelneming in uw levensgeluk, in eene kwellende positieBlijf en hoor mij aanHij drong haar, hare plaats weder in te nemen en streed met zijno besiniteloosheid. Toen zij vervolgens, met de handen in den schoot, met ernstigen, neergeslagen blik weder tegenover hem zat, giug hij voort: »Het valt mij ver bazend moeieiijk, u mededeelingen te moeten doeu, welke ik u gaarne bespaard had, maar het schijnt, also! alles tegen dezen ongelukkige samenspant. Luister 1" Zoo voorzichtig mogelijk deelde hij daarop alles mede wat er intusschen gebeurd was. Hij nam ook Emin in bescherming tegen de zoo eerlooze verdenking, maar met een nauwelijks verborgen opzet, legde bij den meesten nadruk op de dweepende belangstelling van de jonge vronw, die den ongelukkige als model voor zijne koningin Balkis gediend had. Hij meende stellige reden te hebben om aan te nemen, dat dit gevoel, dat van haren kant reeds van vroeger dagteekende, door hem niet beantwoord werd, maar door het artikel in de courant was dit op werkelijke onaangename wijze openbaar geworden, zoo dat deze omstandigheid zelfs op professor Sebald, dien zij Esther, zeli zooveel achting toedroeg, om harentwil eenen noodlottigen indruk gemaakt had. Het was hem een pijnlijke plicht, zeide hij ten slotte, van haar te moeten verwachten, dat zij hare neiging thans zou onderdrukken, want, hoe treurig het ook was, een jong, hoopvol leven als dat van dezen jongen man, te zien vernietigen, het moest thans geschieden. Zelfs, al was hij onschuldig dan was de verdenking slechts een noodzakelijk gevolg van zijne lichtzinnigheid, want eeu verloren man, als hij zich zelf genoemd heeft, acht men tot alles in staat. Esther had hem aangehoord, met de handen in den schoot, bleek, met half gesloten oogen, en minuten ver Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 2Jnni. Kieswet. De discussie wordt voortgezet over art. 2 (bijzonder heden vaa aanslag en berekening van inkomen) en de daarop voorgesteldo amendementen lo. het amend.-Lohman om te doen vervallen de bepaling, dat de aanslag eener weduwe in de belastingen geldt voor haren oudsten of eenigen inwonenden zoon 2o. het amend.-Kuyper c.s. om de huurwaarde der woning van de weduwe ten bate van haren zoon te doen komen 3o. het amend.-Kuyper om het loon bij ziekte of verwonding, gemist bij het in komen, bij te tellen; 4o. het sub-amoud.-Heldt om datzelfde te doen wegens loon, gemist door gebrek aan patroon of indien de weersgesteldheid belet te werken 5o. het amend.-Borgesius, om de inkomsten van vrouw en kinderen mee te rekenen bij de bepaling van het inkomen 6o. het amend.-Honwing om ook de vrije kost alleen bij het inkomen te berekenen. De heer Heldt licht zijn sub-amend, nader toe, dat zich aansluit aan zijne rede van Vrijdag en dient om de billijkheid te betrachten tegenover de werklieden. De heer Mees, namens de commissie, beveelt het amend.- Lohman aan en mocht dat amend, verworpen worden, dan bestaat er veel reden voor aanneming van het eerste amend.-Kuyper. Het tweede amend.-Kuyper om bij het inkomen te tellen het loon, gemist door ziekte of ver wonding, acht de commissie met groote moeielijkheden in de praktijk verbondenwellicht kan door wijziging in die bezwaren worden voorzien. Maar het amendt.-Heldt streken, eer zij zich bewoog. Zij streek met de hand over het voorhoofd, haalde, met de andere hand op de borst, diep adem en zeide: »Ik kan u in het laatste helaas slechts gelijk geven," en de handen weder in den schoot vouwende, vervolgde zij»De wereld is zonder medelijden en veroordeelt zoo gaarne. Moeten wij het daarom ook doen Ik geef u toe, dat het voor mij be klagenswaardig is, mijn hart juist aan hem te hebben ge hecht, maar ware het niet eene even beklagenswaardige zwakheid, koud en wreed van eenen ongelukkige de hand af te trekken Is het een verdienstemet eenen ge lukkige gelukkig te worden Wat gij mij medege deeld hebt, schokt mij diep, verwoest ook een zeer kost baar deel mijner jeugd, maar nog ellendiger zou het mij maken, hem te moeten verzaken. Ik zou mij zelve daarbij in een wanhopigen strijd wikkelen en ten slotte zou ook de overwinning mij geen vrede brengen. Gij ziet dus, dat ik alles te verliezen heb; waarom zal ik dan niet de hoop koesteren het te redden Ik zon hierbij kunnen voegen ik zelf zon met vreugde ten ondergaan, als ik hem daardoor vermocht te redden doch ik vrees, bij n daarin geen steun te znllen vinden, evenmin als bij onze landslieden aan de overzijde der zee, die mij van over spanning zonden beschuldigenOok de opofferende deelneming dier jonge vrouw, van wie gij hebt gesproken," ging zij na een kort zwijgen voort, »bewijst mij slechts, dat hij die waardig is. Deze vrouw, al is zij mij per soonlijk onbekend, zon mij beschamen Ik zou niet den- zelfden moed, dezelfde trouw aan den dag leggen Zij deed, wat zij kon doen, om zijue eer voor de wereld te redden ik zal het mijne doen, om zijn levensgeluk en wanueer het zijn kan, ook het mijne te bevorderen Ik behoef niet zeer gelukkig te zijn Zij zweeg en boog het hoofd voorover. Windham zag haar aan met verwijtenden blik. »Zijn uwe eischen zoo laag? Waarom hebt gij dan, ik moet daarop weder terugkomen, dien jongen koopman in Philadelphia, vau wien gij mij gesproken hebt, afgewezen? Van Ar chibald zij hier zelfs nog geen sprake. Toen ik dezen te Bazel ontmootte, nadat hij zich van de hem uit Washing- felefoonnunner3

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1