No. 68. Eerste biad. Acht en IVegentigste Jaargang. 1896. Z ONDAG 7 JUNI. Buitenland. Nederland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SOftanco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertenllën Per regel 0,14. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 OVER DE Den laatsten tijd heeft geen gebeurtenis zoo de aan dacht getrokken, men kan wel zeggen van de geheele wereld als de inval van Jameson in Transvaal. Geheel onverhoeds, in vollen vrede, met een georganiseerde troe penmacht de grenzen van een naburigen staat te over schrijden alleen Engelsche brutaliteit kan zich een dergelijke schennis van het volkenrecht veroorloven. Gelakkig niet straffeloos. De verontwaardiging was algemeen en even algemeon was de sympathie voor de Boeren toen het bericht kwam dat zegevierend de aanval werd afgeslagen, en wel in zeer kort tijdsbestek. Hoe het mogelijk is geweest in vredestijd vreemd ge weld zoo spoedig te keeren, is niet slechts merkwaardig, maar maakt ook voor ons van belang te weten hoe onze Zuid-Afrikaansche stamgenooten hun krijgswezen ge organiseerd hebben. Want het blijkt, dat de Boeren, behalve allerlei deug den die men tegenwoordig hun toeschrijft, een organi- seerend talent moeten bezittenwaarvan wij geen denk beeld hebben. Het zou dus de moeite in hooge mate looneu in bijzonderheden do regeling van hun krijgswezen na te gaan. De Zuid-Afrikaansche Republiek wordt, volgens Dr. Leydsden staats-secretarisbewoond door 650.000 kleurlingen en 150,000 blanken. Onder deze laatsten behooren 75000 z. g. uitlanderswaarvan 41000 van Engelsche afkomst. Hoe schraal bevolkt de republiek is, blijkt wel hieruit dat deze bevolking zich bevindt op een territoir dat niet veel verschilt met Groot-Brittannie en Ierland, te zamen groot 314628 K.M2 (de Transvaal 308560 K.M2). Volgens art. 93 der grondwet bestaat de gewapende burgermacht nit al de weerbare mannen der republiek. Toch is het beginsel van persoonlijken krijgsdienst niet zoo ver door gevoerd als men dit artikel lezende zou denken. Plaatsvervanging is toegelaten mits de remplaijant juist zoo bekwaam is, volgens den veldkornetals de dienstplichtige. Om tal van redenen wordt vrijstelling verleend. Zoo lang de krijgswet niet is afgekondigd en dat geschiedt alléén bij verdediging des lauds tegen een buitenlandsohen vijand zijn vrijgesteld de leden van den volksraad alle landsambtenaren, zelfs onderwijzers en kerkeraadsleden. Van dienst kunnen verschoond worden, jongelieden die hun ouders moeten onderhouden gebrekkigen leer lingen der staatscholen arbeiders in dienst van maat schappijen enz. Alle vrijgestelden betalen evenwel belasting, afwisselend van f 12 tot 180 's jaars. Het grondgebied der republiek is verdeeld in 20 dis tricten. BloemhofHeidelbergKrngersdorp enz. Elk district in 2 tot 7 wijken. De militaire autoriteit in de wijk heet veldkornet. Hij wordt bijgestaan door den assistent-veldcornet. Aan 't hoofd van ieder district staat een commandant. En allen staan onder bevel van den commandant-generaal. Dat men op deze wijze in weinige regels de geheele organisatie kan beschrijveu is wel een bewijs dat de Boeren practische lieden zijn. Men stelle omgekeerd zich voor onze organisatie de marine er buiten latendedoch enkel het leger en de schutterij, rustende en onrustige te moeten beschrijven voor Transvalers De commandant wordt voor 5 jaar door de stemge rechtigde burgers gekozen. Ieder veldkornet houdt een lijst van de dienstplichtigen die jaarlijks aan den commandant-generaal wordt inge zonden. Deze lijst betreft 3 staten I. jongelieden van 1618 jaar en mannen van 50—60 jaar in het geheel 3269II. mannen van 18—34 jaar12324 man III mannen van 3450 jaren 7076 man. Ieder dienstplichtig burger moet zich zelf van een geweer en 20 patronen voorzien. De Staat stelt echter onder zeer billijke voorwaarden de geweren beschikbaar In 1894 werden vier duizend stuks Martini-Henry ge weren op crediet verkocht en ruim 5000 a contant. Waarschijnlijk heeft thans de regeering een voldoend getal klein kaliber geweren gekocht voor een prijsje. Zij waren voor Portugal bestemd maar toen de leverantie geschieden zouverkozen de Portugeezen rijke lieden als zij zijn een ander model. De mobilisatie van de burgerwacht kan geheel of gedeeltelijk zjjnd. w. z. zich uitstrekken over enkele districten. Wordt een commando opgeroepen, dan mag niemand zonder schriftelijk verlof van den veldkornet zijn wijk verlaten. Zoodra order tot het uitzenden van commando is ge geven, gelast de districtscommandant aan de veldkornetten in den 2en en 3en staat hiervoor gemelde manschappen op te roepen. Maar bij onmiddellijk gevaar wachten de burgerswonende in dezelfde wijk, geen commando af. Zij zadelen onmiddellijk huu paarden en snellen naar het bedreigde punt. Op die wijze was het mogelijkdat zoo kort nadat Jamesons overval bekend waseen 400tal burgers hem konden weerstaan, allengs »zooals gebruikelijk is, staat in het telegram van dr. Leijds aan den consul te Londen, door kleine detachementen van 10 tot 20 man versterkt. Hoe verbazend snel die mobiliseering, juist door haar eenvoud in zijn werk gaatblijkt wel uit het feit, dat weinige dagen slechts noodig waren in dit uitgestrekte land, om twaalfduizend Boeren in den omtrek van Johan nesburg bijeen te brengen Welke onheilen hebben zij hierdoor van Zuid-Afrika afgewend Behalve de gewapende burgermacht, heeft de republiek nog een klein staand legerongeveer 4 a 500 man, n.l. het korps rijdende artillerie. Dit korps moet ten alle tijdeook tot ondersteuning van het burgerlijk gezag gereed zijn tot uitrukken volgens order van den com mandant-generaal Kader en manschappen zijn niet slechts goed geoefend, maar ontvangen zoodanig onderwijs, dat zij zelf onderricht in de behandeling der wapens kunnen geven, en dat zij na het eindigen van hun diensttijd bekwaam zijn om lagere betrekkingen in de burger-maatschappij te bekleeden. Bij het korps is een afdeeling veld-telegraphie, die ten doel heeft toekomstige ambtenaren van den telegraafdienst te vormenwaarop men vooral in troebelemoeielijke tijden ten volle vertrouwen kan stellen. Tod slotte getuigt het van een onbevangen blik dat de Transvalersdie overigens 't geld niet over de balk gooien het staand legeral is het niet talrijkgoed betalen. In geen enkel leger het Engelsche niet uitgezonderd f verkeeren manschappen en officieren, wat bleedinguit rusting en voeding betreft, in zoo gunstige condities. De manschappen ontvangen per dag 11j1 pond vleebch, l'/j pond brood, per week 1 pond suiker, l'/2 pond rijst1 pond gort,/1 pond koffie 1 pond zeep enz. 1 pond 0.45 K.G. De commandant geniet een tractement van 6900 de kapitein 5400 en do luitenants f 3600 's jaars. De manschappen ontvangen een soldij van drie gulden per dag. Bovenstaande cijfers en opgaven ontleenden wij aan een opstel van den kolonel Engelbregtvoorkomende in het 4e nummer van den Mil. Spectator van dit jaar. Wij vinden vrijheid dit te doen aangezien het hier geldt een zaak die algemeene belangstelling verdient. Bekend is het, hoe ingewikkeld alles ten onzent gere- gelu is en hoeveel jaarlijks in ons land door het departe ment van oorlog wordt uitgegeven terwijl het er verre van af blijftdat onze organisatie gelijk zou staan met die van de Zuid-Afrikaansche Republiek. Het ware te wenscheu, dat men zich ten onzent niet bepaalde tot passieve bewondering van de Boeren, maar dat wij beproefden hen na te volgen. BCLUAUIJU. De Mir publiceert een telegram van prins Ferdinand aan den Bulgaarschen ministerraad waarin de vorst mededeeltdat hij bij gelegenheid de kroning van den czaar uit verschillende deelen van Bul garije telegrammen heeft ontvangen waarin uiting wordt gegeven aan de liefde en de toegenegenheid voor het Russische keizerpaar. Vorst Ferdinand heeft aan H.H. M.M mededeeling gedaan van de telegrammen en deze hebben hem, diep geroerd, verzocht aan alle afzenders hun dank te betuigen. DLITSCHLAND. Een telegram van den 3 uit Shanghai meldt, dat een duitsch officier, Krause geheeten door soldaten van de Kunan-ljjfwacht van den onder koning van Nanking is vermoord. Het geheele duitsche eskader heeft bevel gekregen naar Nanking te gaan. Men gelooftdat de moord is beraamd door hoogge plaatste personen om de duitsche officieren te dwingen den chineeschen dienst te verlaten. De begrootingscommissie keurde het wetsontwerp betreffende de hervorming der vierde bataljons goed en verwierp, met 6 stemmen voor, hot voorstel van Richter tot wettelijke vaststelling van den tweejarigen diensttijd. EGYPTE. Dinsdag werden te Alexandrië 5, te Kaïro 35 en elders 45 gevallen van cholera aangegeven. Sedert September van het vorig jaar zijn in Egypte 3030 personen door de ziekte aangetast, van wie er 2523 overleden. ENGELAND. De regeering heeft bij de verkie zingen te Frome en Wick Burghs de nederlaag geleden; twee radicalen werden gekozen terwijl beide districten vroeger door conservatieven vertegenwoordigd werden. Sommige liberale bladen zien hierin een bewijs dat de buitenlandsche staatkunde wantrouwen gewekt heeft en door de kiezers afgekeurd wordt. Het radicale parlementslid John Morley heeft te Leeds t woord gevoerd op een protestmeeting tegen de Soedan- Expeditie en bij die gelegenheid der Regeering onge makkelijk do waarheid gezegd. Nooit te voren was het Parlement over eenige aange legenheid zoo in het duister gelaten, nooit had men zulk een ongeloofelijke absurditeit beleefd als bij de gronden, die voor de expeditie werden aangevoerd. Morley toonde aan dat de Egyptische grens niet ver dedigd behoefde te worden tegen invallen van de Der- wischen die volgens het rapportdoor lord Cromer in Februari 1.1. uitgebracht, niets te beteekenen hadden. SPANJE. De Cubaansche opstandelingen hebben bij Sabanillas dynamietbommen gelegd op de rails, waardoor de locomotief en een wagen van een trein in de lucht vlogen één man werd daarbjj gedood en ver scheidene gewond. Ook hebben zij drie dorpen verbrand, terwijl een andere bende Santiago della Vegas, op slechts 4 uur afstand van de hoofdstad Havana, aanviel, maar zonder succes. Maceo staat met 3000 man voor Lomas. Het wassen der rivieren is begonnen en verlamt de operaties. TRANSVAAL. President Kruger moet, volgens den correspondent van de Times, tot de vrijgelaten ge vangenen die hem kwamen bedanken, gezegd hebben Als mijn hondjes ondeugend zijn, moet ik hun ransel geven, maar het spijt mij altijd als ik het doen moet. Een volgenden keer moet ik den grooten hond te pakken krijgen. Mijn kleine hondjes blaffen, maar de groote bijt." Met den grooten hond werd Cecil Rhodes bedoeld, TUKEIJE. Het garnizoen van Vamos is te Kanea teruggekeerd, waar zijn aankomst groote ongerustheid heeft gewekt. Er vluchten steeds meer inwoners naar de consulaten uit vrees voor de wraak der Muzelmannen. Bijzonderheden omtrent het ontzet van Vamos zijn nog niet bekendechter wordt gemeld dat na den aftocht van het garnizoen de Christenen het regeeringsgebouw in brand staken en daarop naar de bergen vluchtten. De Turken hebben, een paar Christendorpen verwoest. Men vreest vernieuwing der ongeregeldheden. De Europeesche mogendheden schijnen ditmaal vast besloten te zijn tegen de Porte op te treden, naar aan leiding der gebeurtenissen op Kreta. De Times meldt tenminste, dat de gezanten der zes groote mogendheden de Porte gewaarschuwd hebben, den opstand niet te doen uitloopen in een moordpartij tegen de Christenen. De Russische diplomatieke agent was het sterkst in zijn uit drukkingen hij verklaarde den grootvizier, dat een moord partij op Kreta geheel Europa tegen Turkije zou ver eenigen. VEKEEN1GDE STATEN. Bij gelegenheid van den Decoration Day is te New-York een groote parade gehouden van tienduizend veteranen. Een regiment van 600 Ieren, dat ingeschreven is op de registers, mocht aan de parade deelnemen en defileerde afzonderlijk voor de landgenooten en vreemden. Maar bijzonder werd een kleine compagnie toegejuicht, gekleed in de uniform der Cubaansche oproerlingen en dragende de vlag van de Cubaansche republiek. Men verwondert zich, dat deze compagnie werd toe gelaten in de rijen der Newyorksche veteranen. De Spaansche gezant te Washington heeft reeds bij de Ame- rikaansche regeering protest aangeteekend, maar deze heeft, volgens The Times, geantwoord, dat de verantwoordelijk heid volkomen komt voor rekening der regeering van den staat New-York. Tweede Kamer. KIESWET. (Vervolg van het Tweede blad.) Zitting van Vrijdag 5 Juni. De beraadslagingen worden voortgezet over art. 8, kiezerslijsten De heer Pijnappel stelt als amendt. voor een tweede zinsnede om facultatief te stellen het maken van kiezers lijsten voor districten van ééne gemeente, als die distric ten samenvallen met die van de Staten en Gemeenteraden. Dit amendt. wordt door den minister overgenomen.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1