Gilda Scüwanhof. No. 70. Acht en Negentigste Jaargang. 1890. Y R IJ 1) A Gr 12 JUNI. Buitenland. FEUILLETON. Geschiedenis van een vrouwenhart, W AlAMAAISCHE C01SKAM Deze Courant wordt IMnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f ©,SOfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f ©,©B. Afzonderlijke nummers 3 ets. er: Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitg-svers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnu: VIJITiG HL AH D. Eindelijk heeft de Duitsche re geering officieel bericht ontvangen van het voorval te Nankingdat reeds had geleid tot het bericht dat een Duitsch officier was vermoord. Zoo erg is het niet. De oude troepen hebben een aanval gedaan op de nieuwe wijl deze het excerci tie-terrein gebruikten. Daarbij ontving luitenant Krause een gevaarlijke maar niet doodelijke wonde. Overigens werden alleen Chineezen gekwetst. De regeering te Peking heeft den Duitschen gezant be loofd dat de schuldigen streng gestraft zullen worden. De Rijksdag hield den 9 zijn honderste v< rgadering in deze zitting. Uit hoofde daarvan prijkte voor den presidentszetel een groote ruiker, waarin, in witte bloemen, het getal 100 was geschikt. De beleefdheid was afkom stig van de griffiers. EGYPTE. Na den slag bij Ferket (in ons vorig nummer gemeld) waarbij de Derwischen dapper stand hielden en meer dan duizend man waaronder verschei dene Emirs verloren bezette majoor BurenMurdoch Suardaeen groote hoeveelheid levensmiddelen en veel wapenen en munitie viel den engelschen in handen. De geheele macht der Derwischen ten noorden van Suarda is gedood of krijgsgevangen gemaakt, op ongeveer twee honderd man na. Uit een brief van een Griek, die te Omdurman gevangen gehouden wordt blijkt dat de Europeesche gevangenen door den Khalifa voortdurend gekweld en zelfs met den dood bedreigd worden. De cholera-epidemie in Egypte is nog steeds aan het afnemen. Te Alexandria zijn Zaterdag maar vier, te Kaïro achttien ziektegevallen aangegeven. EHSrCfEHjABTD. De kanselier van de schatkist zeide den 9 in het Lagerhuis Hangende het hooger beroep van de uitspraak der gemengde rechtbank te Kaïro is het niet noodig voor de onkosten der Egyptische opera tion in Soedan en van het Indische contingent, dat naar Soeakim is gezonden, andere fondsen te vinden behalve het voorschot uit de Egyptische reserve. De regeering overweegt de vraag, of zij het Parlement moet uitnoodigen Egypte te helpen in het bestrijden dier onkosten. De regeering heeft alle hoopdat de beslissing van de ge mengde rechtbank in hooger beroep zal vernietigd worden. De Egyptische uitgaven worden betaald uit de Egyptische fondsen, die niet beperkt zijn tot het reeds voorgeschoten half millioen. Sir Hercules Robinson is Zaterdagnacht te Plymouth aangekomen. Met dezelfde boot arriveerden eenige Transvalersdie als getuigen zullen optreden in het proces tegen Jameson, onder anderen luitenant Elofï, kleinzoon van president Kruger luitenant Tosselhoofdspeurder te Johannes burg; luitenant Paff, van de Transvaalsche staatsartillerie; en de heer van Trotsenburg, directeur van het telegraaf - wezen in Transvaal. 47) van HANS WACHENHUSEN. De zon was reeds in den blauwen vloed der Middel- landsche Zee ondergegaan, toen Esther, aan den arm van den heer Windham, gevolgd door Archibald de groote concertzaal van het casino van Monte Carlo verliet, waar uit thans de talrijke menigte naar buiten stroomdedie uit alle plaatsen uit den omtrek het groote concert waren komen bijwonen waaraan de schitterendste kunstenaars hadden meêgewerkt. Esthergeestdriftig vereerster der kunst als zij washad daar binnen hare zielesmart ver geten. Toen echter de uitvoering geëindigd was, gevoelde zij weder haar leed in zijn vollen omvang het was weder of er een zware last lag op haar zwoegenden boezem. Archibald was gedurende den geheelen dag weinig spraakzaam geweest. Ook hem scheen iets op het hart te drukken dat met Esther's houding tegen hem niets meer gemeen kon hebben wantwanneer hij tot haar sprak gesehiedde dit op vriendelijke maar op dezelfde wijze, als waarmede zij tegenover hem optrad. Hij geleek op iemand, die zich in het voorbijgaan aan iets vasthoudt en het weder loslaathetzij uit berouw hetzij van het nuttelooze er van overtuigd. Een groot deel van de concertbezoekers ging naar de groote, breede, tot het spoorwegstation naar beneden lei dende steenen trappen een ander deel naar het Hotel de Paris nog een ander en daaronder waren ook zij zochten bij het invallen van de duisternis een plaatsje voor het koffiehuis. Schnin tegenover hen, op de naar de speelzalen toegang gevende trappen, liep het af en aan. Met vluggen tred, in blijde verwachting, ging het meeren- FRAYkUIJM. Alle bladenvan welke richting ook, brengen hulde aan de nagedachtenis van Jules Simonvol lof over zijn groote gaven van hoofd en hart. Philosoof journaliststaatsman staathuishoud kundige, philantroop, redenaar, op elk terrein was hij werkzaam en toonde hij zich meester. Hoe treffend klin ken in dezen tijd van Panamaschandalen de woorden waarin de »Debats" den overledene schetst: »Hij heeft ons", zegt het blad, »een van de nobelste en treffendste schouwspelen gegeven welke wij hebben mogen ziendat van een grijsaard uit het gezag getre den met bekrompen geldmiddelen, genoodzaakt te werken tot het laatste uur om in de behoeften der zijnen te voorzien hartstochtelijk belangstellend ondanks zijn 80 jaren in al de groote gedachten en edele vraagstukken, altijd gereed zijn woord en zijn pen in dienst van de werken van weldadigheid en onderwijs te stellen en altijd maar door die redevoeringen kwistig ronddeelend, zoo fijn van vorm en van zoo goedaardige hekel, waarin zijn stem met bewonderenswaardige bekwaamheid gespaard, steeds op het punt scheen tekort te schieten en niettemin nooit gefaald heeft." In de Kamer hield de socialist Jaurès den 8 een interpellatie over de jongste benoemingen onder de prefecten en verweet het ministerie dat het zich had aangesloten bij de reactie. De minister van binnenl. zaken, Barthou, antwoordde, dat de politiek der regeering beslist republikeinsch is maar de socialisten uitsluit. De minister zeide o. a. >Millerand heeft in zijn jongste redevoering verklaard dat er geen socialisme is buiten het collectivisme. Welnu, wij zijn tegen het revolutionaire socialisme en tegen het collectivisme, wij willen van geen toegevendheid en zwakheid maar ook van geen dralen weten. Tegenover u is dralen onvergeeflijk, misdadig. Wij zijn vastbesloten u te bestrijden. Wij verlangen uw hulp niet en hebben niets gedaan om uw vertrouwen te verdienen." ITAJLU}. Uit Massowah wordt gemeld, dat het ver hoor der getuigen u charge in het proces Baratieri maan dag was afgeloopen; den 10 zou de zaak voortgezet worden met 't hooren der getuigen d décharge. RIJSUAAM. De »Temps" ontvangt uit Moskou het volgende verhaal betreffende een incident, in de Duitsche Club voorgevallen. Aan het feestmaal, door de duitsche kolonie te Moskou gegeven en waarbij prins Heinrich van Pruisen en de overige duitsche prinsen aanzaten stelde de voorzitter een dronk in op prins Heinrich en alle prinsen die in het gevolg van dezen vertegenwoordiger van den duitschen keizer te Moskou verschenen waren. Op deze woorden stond prins Ludwig van Beieren op om verzet aan te teekenen tegen de uitdrukking »gevolg." »Wij zijn geen gevolg", zeide hij>geen vazallen maar bondgenooten van den duitschen keizer. Als zoodanig stonden wij, zoo als keizer Wilhelm I altijd erkend heeft, 25 jaar geleden den koning van Pruisen ter zijdeals zoodanig zullen deel binnen, met verhitte of bleeke gezichten en ontstemd voor zich uitziende kwam men er uitterwijl de gewa pende gendarme onveranderlijk op zijnen postter zijde van de trappen, heen en weder liep. Langzamerhand word het donkerderde lichten op het plein en om de fonteinen werden aangestokende toppen der steilegrijze rotswand de Turbinever dwenen langzaam aan den avondhemelzich in grauwe nevelen hullende. Archibald scheen geen rust te hebben; hij keek ongeduldig naar den tijd. »Wilt gij daar binnen niet een goudstuk wagen, Esther?" vroeg Windhameigenlijk alleen om het gesprek leven dig te houden. »Het is eigenaardig, dat zelfs een Croesus er genoegen in vindt als hij de bank een Napoleon kan afwinnen. Wij hebben nog een uur den tijd, voordat de trein gaat." Esther glimlachte somber en stond op. Elke ver strooiing onverschillig welkewas haar welkom. »Ik heb veel treurigs gelezen over hetgeen daarbinnen voor valt", zeide zij. »Ik zal het beter begrijpen wanneer ik het eens gezien heb." Zwijgend gingen zij over het plein. Esther was eigenlijk niet zeer op haar gemak toen zij tusschen de steenen zuilen van de vestibule door liep waar het gegons van stemmen uit de aangrenzende zalen doordrong. Windham nam Esther's arm. Vragend en verstrooid gleed haar blik over de personen diein groepjes in de zaal verspreid zich fluisterend met elkander onder hielden of op de divans langs de wanden gezeten waren. Zij kreeg een gevoel van beklemming toen Windham de deur naar de eerste der groote speelzalen opende, waar groote, met kappen bedekte lampen boven de speeltafel een helder licht verspreidden over de nauw opgedrongen menigte hartstochtelijk opgewonden menschendie schouder aan schouder gedruktallen het oog op de speeltafel gericht hielden. Archibald scheidde zich ongemerkt van hen af. Windham bleef met Esther eerst eenigen tijd door de zaal loopen en maakte toen gebruik van een oogenblik waatop zich de bewegelijke muur om eene der trente et quarante-tafels opende. Toen drong hij er zich met Esther wij weer naast elkander staan, als Duitschland wederom in gevaar verkeertmogen de duitschers dat overal be denken en naast hun groote vaderland ook de aanhanke lijkheid aan hun eigenljjken geboortegrond en aan hun oude vorstengeslachten niet verliezen Prins Heinrich verliet onmiddellijk het diner. Een bericht uit Belgie meldtdat prins Ludwig van Beieren in een telegram uit Moskou aan den Keizer elk misverstand zijner veelbesproken redevoering aan het diner der Duitsche Club beeft trachten te voorkomen. II'AXJE. Over do jongste gruweldaad der anar chisten worden de volgende bijzonderheden gemeld. De processie van het Corpus Christi keerde zondagavond om 9 uur naar de kerk van Santa Maria del Mar terug, toen op den hoek van twee straten een bom ontplofte. Er ontstond een onbeschrijfelijke paniek; de priester die de hostie droeg viel in zwijm in alle richtingen stoof de menigte uiteen en vele personen werden in het gedrang gewond. De bewoners van de naburige huizen bleven verstijfd van schrik, uit de vensters het ontzettend schouw spel aanstaren. Drie werklieden lagen dood op een hoop in een hoek lag een vrouw met een vreeselijk verminkt kind in de armen verder lag eene vrouw met een gapende wonde in de borst en een jonge werkman met verbrijzeld hoofd. In het geheel waren 6r twaalf dooden en een veertigtal gewonden, waarvan nog twee kinderen in het hospitaal bezweken. Men gelooft dat de bom werd geworpen van het balkon van een der naburige huizen en dat de aanslag gemunt was op de kapitein-generaal Despujols, die in de processie mede liep, maar niet getroffen werd. Het was een Orsini- bom met 23 zundpijpen en geladen met dynamiet en schroot. Een later bericht meldt, dat de twoe gewonde kinderen reeds gestorven zijn. De troepen van den spaanschen generaal Linares die aan boord van vier oorlogsvaartuigen zijn overge bracht naar de baai van Marabi in de provincie Santiago, hebben de opstandelingen van daar verdreven. De rebellen hebben bij Union de los Reyes weder een dynamietaanslag gepleegd op een spoortein. Een soldaat van de treinbewaking werd gedood. TRAAS VA AL. De correspondent van The Daily Telegraph te Pretoria meldtdat de oorzaak van het uitstel van de invrijheidstelling der veroordeelde leiders van het Reform Committee te Johannesburg is de om standigheid dat in de wet geen aanduiding is gegeven, welke de overheid den weg wijst bij het bepalen van het bedrag der boete bij een tweede verandering van de straf. Het is niet waar, dat de invrijheidstelling afhankelijk zal worden gesteld van voorwaarden betrekking hebbende op Cecil Rhodes. President Kruger verklaarde volgens genoemden correspondentdatal trokken 20.000 man Britsche troepen over de grenzen der republiek zulk een gebeurtenis geen verandering zou brengen in de plannen, welke de regeering voorheeft met de politieke gevangenen. TURKIJE}. De berichten van Kreta zijn nog weinig doordie hij iets influisterde en nu zagen zij langs de beide lange zijden van de groene tafel de in hebzuchtige spanning verstijfde gezichten en op de tafel de goudstuk ken en de bankbiljetten opgehoopt. Er heerschte eene huiveringwekkende stilte, terwijl de croupier de kaarten nederwierp, die over dit alles zouden beslissen. Het was in haar oog een schandelijk tooneeldoch onwillekeurig werd ook haar medelijden opgewekt. Zij begreep niet hoe het spel in elkander zat. Zij hield onbewust den adem inals de kaarten gevallen waren en de zenuwachtige stem van den croupier den uitslag aankondigde als de croupiers hunne kleine harkjes ophieven, ze op het groene tafelkleed lieten vallen en de bedragen van de tafel weg namen, terwjjl twee anderen vlug eD zeker de goudstukken op de gelukkige vakken nederwierpen, of hunne harkjes weder over de oppervlakte lieten glijden om aan deze gelukkigen het dubbele van hun inzet toe te schuiven. En het liep over groote sommen. Daar aan de andere zijde, tegenover haar, zat een leelijk man, met borstelig, recht opstaand, kort geknipt, zwart haar en bruin gezicht, wiens trekken, stuitend misvormd door zucht naar winst, even een stil lachje vertoonden toen zijne magere op klauwen gelijkende handen te zamen schraapten, wat de croupier hem aan bankbiljetten en goudrolletjes toeschoof. Hij schoof daarop alles op een rood vlekje op de tafel terwijl de door de neus pratende stem van den croupier riep faltes le jeu en ook van andere zijden druk goud- stukkeu en bankbiljetten op de tafel vielen. Zoo stond zij minuten lang geheel verzonken in de aanschouwing van hetgeen om haar heen voorviel. Op dit oogenblik, zonder dat Esther in hare peinzende houding daarvan iets bemerkte, drongen zich twee jonge mannen door de menigte heen en bleven staan vlak tegenover dien voortdurend gelukkigen speler met het borstelige haar. Een van hen wierp een pakje bankbil jetten op een der donkere vakken, op zwart. Esther kon hunne gezichte niet zien en daar zij steeds voor zich bleef zien bemerkte zij ook niethoe Windham thans plotseling over de hoofden zijner buren en over de in bet midden van de lange zijde der tafel zittende be-

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1