Nederland. geruststellend. Een bericht nit Astv in Cerigo meldt, dat de hemel in de richting van Kreta door vlammen rood is gekleurd. De dorpen op de hoogte van Kissamo staan sedert Zondag in brand. De Mohammedanen zijn Heraklion binnengedrongen en hebben de stad geplunderd. Het bloeiende Galata is geheel verwoest. De inwoners hebben de bescherming van de bevelvoerders der vreemde mogendheden inge roepen doch deze gaven ten antwoord, dat de instructies zich alleen beperkten tot hun landgenooten. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 9 Juni. Kieswet. De beraadslaging wordt voortgezet over het verleden week aangehouden nieuw artikel na art. 19 voorgesteld door den heer Heldt en strekkende om opgaven te eischen van personen of bestuurders van ondernomingen, die loonkiezers in dienst hebben, als dit door den burgemees ter van hen wordt geëischt, met eene strafbepaling bij weigering. Na eene korte toelichting door den heer Heldtmaakt de heer Michiels van Verduynen namena de commissie van rapporteurs bezwaar om tot aanneming te adviseeren. Zij meent, dat men den werkgever met onder strafbedreiging kan verplichten opgaven te doen om aan hunne ondergeschikten het kiesrecht te verzekeren. De comm. ziet geen reden om die verplichting niet op te leggen aan den ondergeschikte, voor wien ze van belang is, en wel aan den werkgever, die er niets mee te maken Na eenige bedenkingen tegen de redactie door don heer van Karnebeek, bestrijdt ook de minister van binnenlandsclie zaken het amendt., dat niet bedoelt eene vereenvoudiging van de beslissing. Bovendien worden zoodoende de rollen omgekeerd. Die kiesrecht verlangt moet er zelf voor zorgen volgens het democratisch beginsel dezer wet, maar nu zal dat kies- recht afhankelijk zijn van de opgaven der werkgevers, waaraan de heer Heldt volstrekte bewijskracht toekent zoodat de administratie geen nader onderzoek kan ïn- Do heer Heldt ziet niet in, dat zijn voorste) eventueel ge wijzigd is. Hij heeft alleen op verzoek, in een afzonderlijk artikel, eene strafbepaling opgenomen. Ook onder de loonkiezers komen stillen in den lande voor. Het amendt.-Heldt om het nieuw artikel in te voegen, wordt verworpen met 71 tegen 5 stemmen. In art. 20 (plaatsing op de kiezerslijsten in volgende jaren van verschillende categorieën die eenmaal er op zijn gebracht zonder nadere aangifte) brengt de minister nog kleine wijzigingen aan. De heer Pijnappel constateert, dat in volgende jaren de burgemeester toch voorloopig moet nagaan of er geen wijziging is gekomen in de voorwaarden, waarom de per sonen op de lijst voorkwamen. De minister erkent dit. Bij art. 26 wordt de discussie hervat over de termijns bepaling van de vaststelling der kiezerslijsten, 't reclame- recht enz., een en ander naar aanleiding van het gewij zigd voorstel van den minister, waardoor de kiezerslijst administratief wordt vastgesteld op 14 Mei en 2d dagen kunnen verloopen tot aan de eerste uitspraak van den kantonrechter, zoodat deze kan komen 6 .Tuni, terwijl de stemming voor Kamerleden nooit kan plaats hebben vóór 10 Juni. De heer Pijnappel verklaart te berusten in de termijns bepaling des ministers, al blijven er nog eenige verschil punten over. De heer Veegens wijst er op, dat de beslissing over het reclamerecht voortaan niet meer is bij den Baad, maar bij B. en W., dus van groot belang kan worden het reclamerecht en de contröle van den rechter. Nu baat de verkorting van termijnen door den minister voorgesteld wel iets, maar niet voldoende. De heer Rink verklaart, dat de meerderheid der comm. van rapp. meent, dat door de regeeringswijzigingen zoo veel mogelijk wordt te gemoet gekomen aan de bezwaren omtrent de termijnsbepalingen. Alleen acht zij den termijn van 6 dagen om vonnis te vellen te kort. De heer Kuyper had Vrijdag zijne motie ingediend, nadat de minister weinig welwillend tegenover hem was opgetreden. Wat de regeeringswijzigingen betreft, de kiezer zal nu 4 dagen speelruimte hebben, van 6 Juni (dag beslissing des rechters) tot 10 Juni (dag der stemming). Is die ruimte voldoende? Znlk een vonnis zal zeker niet telegraphisch worden beteekeud en het zal dus wel 7 Juni worden voordat men op de kiezerslijst komt, en daar er nu een christelijke feestdag kan invallen, zou het wel noodig zijn, dien termijn van 10 Juni tot 12 Juni te verlengen. Nu wil de minister aan den kantonrechter absolute, discreditonaire macht geven tot voorloopige plaatsing op de kiezerslijst. Daartegen heeft spr. ook be denking, omdat vaak kantonrechters zich in den ver kiezingsstrijd mengen. Hij geeft in overweging de op roeping van de kiezers B in plaats van op 8 Pebr. te bepalen op 1 Februarien alzoo de termijnen te verschik ken. De Voorzitter doet opmerken dat men in geen geval kan terugkomen op de termijnsbepalingen in art. 1. De heer Kuyper antwoordt reeds bij het algemeen debat en bij art. 1 gewaarschuwd te hebben. De Voorzitter houdt vol. De minister ontkent onwelwillend te zijn geweest tegen over den heer Kuyper. Door een vervroegde oproeping op 1 Febr. zou niemand gebaat zijn. Er is bezwaar tegen om den stemmingsdag later te stellen. Art. 26 wordt goedgekeurd. Bij art. 27 (voorloopige vaststelling der kiezerslijst op 22 Maart, ter visielegging van 23 Maart tot 21 April) verklaart de heer Heemskerk geen bezwaar er in te zien den termijn van reclame te bekorten. Bij art. 27 verklaart de heer Pijnappel dat hij en de heer Lohman hunne amendementen intrekken. Mocht een ander, b.v. de heer Heemskerk ze overnemen, het staat vrij. De heer Heemskerk is niet bereid, het eten dat een ander laat staan op te eten, maar hij betreurt de intrek king zonder motief. Art. 27 wordt goedgekeurd. Art. 28 (reclamerecht voor ieder en elk wettig bestaand lichaam tot welks bepaalden werkkring het behoort) heeft de heer Sanders voorgesteld een amendement om te doen vervallen het reclamerecht van kiesvereenigingeu, daar hij geen andere vereenigingen kent »tot wier werk kring" het reclameeren behoort. Hij acht het ongewenscht aan kiesvoreenigingen bijzondere wettelijke voorrechten te verzekeren en ook onnoodig daar zij toch haar werkkring zullen kunnen uitoefenen zooals tot dusver. Neemt men het artikel onveranderd aan dan zal het tot veel geprocedeer aanleiding geven of het reclameeren tot den werkkring der lichamen behoort. De heer Willinge meent, dat de woorden van het ar tikel tot allerlei moeielijkheden aanleiding zullen geven, n.l. of een lichaam wettig bestaat en of het reclameeren tot zijn werking behoort. De heer Beelaerts ondersteunt ook het amendt.-Sanders Waar ieder het reclamerecht heeftdus ook vreemdelin gen, vrouwen, minderjarigen moet men zich bepalen tot natuurlijke personen en niet het reclamerecht uitbreiden ook tot lichamen en rechtspersonen. De heer van Gennep was ook voor het amendement daar z. i. de kiezers zullen meenen dat de kiesvereeni- gingen wel voor hun kiesrecht zullen zorgen en zij dan wel eens leelijk gedupeerd zonden kunnen nitkomon. De Minister is bereid het artikel te wijzigen en te spreken van vieder en elke erkende kies vereen iging Overigens acht hij het beter de waarheid te huldigen door kiesvereenigingeu het recht in de wet te geven, dan dienden heenkeek, eene beweging van verrassing maakte en het gelaat strak in deze richting keerde. De bonte beweging op de tafel, het snelle angstige bezetten der vakjes door van opgewondenheid sidderende handen nam Esther's aandacht geheel in beslag, die zijn toppunt bereiktetoen de bediende weder onder doo- delijke stilte de kaarten néér wierp en de beslissing we der gevallen was toen wederom op de tafel de harkjes heen en weder gingen toen ook het pakje bankbiljetten, dat daar onder aan de tafel door dien eenen heei op zwart geworpen was, werd weggehaald en deze een nieuw pakje op dezelfde plaats wierp. Twee, driemaal zag zij ditzelfde gebeuren, geheel in het spel verdiept, en voor namelijk in het geluk van dien leelijken man, die met beide elleboogen op de tafel, zonder op te zien, het voor hoofd met ééne hand steunende, voor en na sommen won, welke zich voor hem ophoopten. Onwillekeurig koos zij tegen hem en zijne hebzucht partij en zij wachtte met verlangen op het oogenblik, dat hij den geheelen voorraad goud en bankbiljetten weer verliezen zou. Er lag iets duivelachtigs in zijn wezen, en in de donkere oogen,die met bloed beloopen, op de tafel staarden. Zij had haren geleider geheel vergeten, doch deze haar evenzeer, want Windham was van haar weggeloopen, was uit den kring getreden en had post gevat achter den in het midden der tafel gezeten *chef de parti. Zijn blik bleef strak gericht op dien slanken jongen man, die het eene pakje bankbiljetten voor en het andere na op de tafel wierp, het wederom verloor en nog een nieuw nederwierp, dat degeen, die hem vergezelde, hem toestak. »Hij En die andere!" knarste Windham, de hand op de hooge leuning van den voor hem staande stoel leggende. >Van der Vlo ten's zaakgelastigde Wat beteekent datDie beiden te zamen Het was inderdaad Emin. Het spel scheen hem ge heel in beslag te nemen en naast hem stond baron von Sittmann, die hem telkens een pakje bankbiljetten toe stak, en genoegen scheen te scheppen in het ongelukkige verloop. En ook nu zag Windham weder, hoe opnieuw een pakje verloren ging, hoe de croupier het met zijn harkje schoof naar den tegenover hen zittenden heer, met het kort geknipte, zwarte haar, en hoe deze triom fantelijk neerzag op de geldsommen, die eene winst van zes achtereenvolgende keeren voor hem had doen ophoo- pen, alsof hij zijn ongelukkigen overbuur, die voortdu rend op zwart gezet had, daarvoor wilde danken. Wind. ham herkende in hem denzelfden heer, dien hij op dien avond tegenover zijne kamer gezien had, eenen zonder twijfel door het geluk begunstigden speler, doch hij had geen tijd om verder op hem te letten, en na te gaan, hoe deze, hebzuchtig, weder voor zich keek, met sidde rende handen zijne geheele winst opstreek, haar in alle zakken stopte en gereed scheen, om het spel op te ge ven. Eene beweging onder de naast hem staande perso nen wekte thans Windham's aandachthij zag hoe een heer, in ieder geval een ambtenaar, achter Emin was komen te staan, die verstoord tot hem opzag, toen deze man met besliste, strenge houding Emin halfluid eenige woorden toevoegde en hoe de laatste, gevolgd door zijnen geleider, van de tafel terugtrad. »Vidal, de commissaris I" hoorde Windham naast zich uitroopen. Iets ernstigs vermoedende, volgde hij Emin, die blijkbaar in zeer driftige stemming, in zijne volle lengte opgericht, en met zelfbewustzijn, den commissaris naar buiten vergezelde, terwijl baron von SittmaLn be sluiteloos en langzaam hen volgde. EstherIk mag haar niet alleen laten," herinnerde hij zich plotseling. »En als zij hem gezien heeftHij keerde in de grootste verlegenheid terug »Wat te beginnen. Waar is Archi- 1 bald Hij zalDeze keerde juist terug, met een hand vol goudstukken, door hem aan de roulette ge wonnen. Archibald!" Windham greep hem bij den arm. Blijf even bij Esther; ik moet haar voor eenige minuten aan n overlaten Een onaangenaam voorvalje zult er wel van hooren Zeg haar alleen, dat ik zoo aanstonds terug zal zijnDaar staat zijHij schoof den jongen man in de aangeduide richting voort en ijlde in de grootste ongerustheid door de zaal, waarin het ambtelijk optreden van den commissaris slechts vluch tige opmerkzaamheid getrokken had, want hier is iedere seconde van gewicht en met *faites le jeu, Messieurs had de croupier dan ook aan de betrokken tafel zijne kudde bijeen gehouden. Slechts één was hem ontsnapt. De geluksvogel, de buurman van Windham in het hotel, had zijne groote winst opgestreken en in den half don keren hoek van een andere zaal een plaatsje opgezocht, waar hij, den zwarten hoed over het met zweet^ bedekte voorhoofd gedrukt, ongemerkt en met zenuwachtige haast de bankbiljetten en de goudrolletjes in zijne zakken verdeelde. Wordt vervolgd.) hun gelegenheid te geven een strooman te stellen die voor haar de reclames indient en behandelt. De heer Rink is namens de comm. van rapp. voor het gewijzigd regeeringsartikel. Waar ieder bestuurder in privé kan reclameeren, kan er ook geen bezwaar bestaan dat de besturen qua talis reclameeren. De heer Sanders handhaaft zijn amendt. op het gewij zigd artikel. De heer van Deinse acht het verkeerd het grootste gedeelte van het kiezerswerk in handen der kiesvereeni- gingen te leggen. Het amendt.-Sanders wordt aangenomen met 51 tegen 38 stemmen. De art. 28 tot 34 worden goedgekeurd. Op art. 35 (beroep van reclamanten van de beslissing van het gemeentebestuur op den kantonrechter) is voor gesteld een amendt.-van Basten Batenburg om niet den kantonrechter, maar de rechtbank te laten beslissen over reclames togen de vastgestelde lijst, zonder het Openbaar Ministerie te hooren of zich van een procureur te bedienen. De heer Pijnappel stelt met den heer Lohman een amendt. voor, om met het oog op het bestaan van ver schillende kantongerechten in eene gemeente, te bepalen dat de reclame wordt onderworpen aan den kantonrechter van het ressort, binnen hetwelk de reclamant woont. De heer Willinge bestrijdt het amendt.-van Basten Batenburg. De Minister zegt, dat de voorkeur is gegeven aan den kantonrechter, zoowel om den aard der gevallen die zich voordoen als om den omvang daarvan. Het amendt.- Pijnappel-Lohman is hij bereid over te nemen als er nog eene wijziging in aangebracht wordt. De heer Rink verklaart dat de commissie van rapport verdeeld is over het amendt.-Batenburg. De heer Pijnappel brengt de verandering door den Minister aangegeven, in het amendt., zoodat dit nu door den minister wordt overgenomen. Het amendt.-van Basten Batenburg wordt verworpen met 48 tegen 39 stemmen. De art. 35—46 worden goedgekeurd. Bi) art. 47 stelt, na eenige discussie.de heer A Mackay voor, om als er geen wederpartij is of deze niet heeft geantwoord, de kosten, als het verzoek wordt toegestaan, te doen komen ten laste van den Staatook als het geldt het kiesrecht voor de staten of voor de gemeenteraden. De Minister nam dit amendement over. Bij art. 49 neemt de Minister over het amendt.-Lohman om te bepalen, dat de beslissing van de wijziging der kie zerslijst uiterlijk den volgenden dag na de beslissing, door den griffier aan het gemeentebestuur wordt medegedeeld. Bij art. 49 stelt de heer Heldt voor vrijdom van port te verleenen ten behoeve van aangifte en stukken. Zitting van Woensdag 10 Juni. De minister van binnenl. zaken laat de beslissing over dit amendement over aan de Kamer. In elk geval is eenige wijziging noodig daar de verzending dan moet geschieden volgens regels, te stellen bij K. B., aangezien de belanghebbenden niet kunnen volstaan de brieven in de bus te werpen. De heer Heldt vult het amendt. in dien zin aan dat de postbezorging kosteloos geschiedt volgons bij K. B. te stellen voorwaarden. De heer Rink verklaart, dat de commissie van rap porteurs het amendement aanbeveelt. Het amend.-Heldt wordt zonder stemming goedgekeurd. Alsnu komt aan de orde paragr. 3 van het kiezen. Het debat in 't algemeen wordt daarover geopend. De heer Meesters wijst er op, dat het verschil tusschen dit ontwerp en het ontwerp-Tak was, dat volgens laatstge noemde de kiezer telkens zijn naam op de lijst moest stellen bij het stembureau, terwijl hij thans slechts een teeken be hoeft te geven op het hem overgereikte stembiljet. Hij heeft aan de nu voorgestelde regeling de voorkenr. Het voorgestelde stelsel wijkt zeer van het bestaande af, maar is het noodzakelijk complement van de groote uit breiding van het kiesrecht, die velen tot de stembus roept, welke afhankelijk zijn van anderen. De heer Bastert acht deze paragraaf zeer gewichtig. We hebben hier te doen met een couloir-stelsel en vooraf gaande candidaatstelling, die niet te scheiden zijn. Spr. acht die voorafgaande candidaatstelling zeer onpractiscb. Het is zeer moeilijk 50 personen te vinden voor de aan beveling van candidaten en het is onpractischer om twee dagen aan te nemen, die van verkiezing en die van stemming. Waarom niet gebleven bij de sedert 1818 bestaande wijze van kiezen die een nationaal Hollandsch karakter heeft verkregen Uit vrees voor een inbreuk op de on afhankelijkheid der kiezers Maar dan pleit dit niet voor deze nitbreiding zelve. Spr. weet geen anderen uitweg dan een motie voor te stellen om de Kamer uitspraak te laten doen en bij aan neming inmiddels voort te gaan met de volgende para grafen. Hij bepaalt zich voorloopig tot de mededeeling van dat voornemen. De heer van Deinse zou wenschen, dat de geheimhou ding van de stemming beter werd verzekerd. De heer van Karnebeek zou wenschen terugkeer tot het stelsel van de tegenwoordige wet, daar hij bezwaar heeft zoowel tegen de dadeljjke opening als tegen het openbaar maken van den uitslag in elk stembureau, waardoor de uitslag in kleinen kring bekend is en het dan gemakkelijker is na te gaan, hoe er gestemd is. De heer van Borsselen bestrijdt den heer Meesters. Geen enkele reden bestaat om het tegenwoordige stelsel van kiezen te verlaten. De heer Farncom.be Sanders acht het couloirstelsel en de candidaatstelling, voor welke beide hij is, niet volstrekt samenhangende. Het essentieele is, dat niemand can- didaat kan zijn dan die ton minste 8 dagen te voren candidaat is gesteld. Het is gebeurd dat er geen tegen- candidaat was en deze eerst drie dagen voor de verkie zing opdook, toen de vrienden van den eersten candidaat volkomeD gerust waren geworden en velen uit de stad waren. Het couloirstelsel is zeer practisch en eenvoudig. Men behoeft slechts een teeken te geven voor een ge drukte lijst. De heer de Savomin Lohman zegt, dat bij het groot aantal kiezers gezocht moet worden naar een middel dat practisch en afdoende is. Hij zou meenen, dat een goed middel ware het werpen van een balletje door een ope ning van een bus voor eiken candidaat gereed staande in de couloirs.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2