No. 71. Eerste biad. Acht en Wegentigste Jaargang. 1896. ZONDAG 14 JUNI. Stads-heelkimdige. Gevonden Voorwerpen. Buitenland. N ederland. \LK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Wlnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80fianco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ers. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnunner3 Kantoor Gemeente-ontvanger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat het kantoor van den gemeente-ontvanger op Maandag 15 Juni en wellicht ook op Dinsdag 16 Juni e.k. Al. GESLOTEN ZI.IV. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 12 Juni 1896. C. D. DONATH, Secretaris. Bedrijfsbelasting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kohier der Bedrijfsbelasting No. 17, dienstjaar 1895/6 op 9 Juni 1896 door den Directeur der directe belastingen in Noordhol land executoir verklaard, heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 12 Juni 1896. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar roepen bij deze sollicitanten op voor de met 1 Au gustus a.s. openvallende betrekking van Stads- heelktmdige, op eene jaarwedde van f 200, Aanmelding (adres op zegel) vóór 1 Juli a.s. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar A. MACLAINE PONT, Voorz. 13 Juni 1896. C. D. DONATH Secr. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen ides morgeus tusschen 9 en 12 uur Een zilveren oorknopje een zakdoek een hondenpen ning negen postzegels van 1 centeen bonte boezelaar; een parapluieeen sigarenpijpje; een koperen knop van een sportwagen. AlkmaarJ)e Commissaris van politie 13 Juni 1896. S. M. S. MODDERMAN Jr. BEI OLK1NG. De volgende personen worden dringend verzocht zich izoo spoedig mogelijk ter gemeente-secretarie (afdee- ling bevolking) aan te melden Johanna Sinnige, liatste woonplaats Oude Niedorp Pieter Schipper, 1. w. Heer Hugowaard Aukje Rosier, 1. w. Dockum; Antje Hollenberg, 1. w. Oude Niedorp; Marijtje Baij, 1. w. UreemCath. Maria Groot, 1. w. Berkhout Geertruiaa Molenaar, 1. w. Heiloo Grietje de Boer, 1. w. Koedijk; Jacob Hartog, 1. w. Helder; M. J. F. BuiBsink, 1. w. Bloemendaal. BELG1E. De duitsche regeering heeft bij de belgi- sche regeering en het bestuur van den Congostaat protest aangeteekend tegen de.beschuldigingen, welke de verdediger van majoor Lothairemr. De Saegherin zijn pleidooi heeft ingebraeht tegen de administratie der duitsche koloniën. Volgens »Le Soir" beeft de belgische regeering geantwoord, dat zij voor dergelijke uitlatingen niet ver antwoordelijk kan worden gesteld. DUITSCHUAAD. De opmerking van prins Lndwig vin Beieren aan het feestmaal van de duitsche clnb te Moskou, heeft in staatkundige kringen te Munchen groot opzien gebaard. Hoe men daarover oordeelt in de heer- schende kringenblijkt wel uit de goedkeuring van 's prinsen houding door de officieuse »Augsb. Abendztg." Dit Wad schrijft: »Niet alleen in Beieren, maar overal waar men de grondwettige bondsgrondslagen van het rijk wil handhaven zal de Krachtige betooging van den prins, die zich 7>p het standpunt van den afzonderlijken staat heeft gesteld en toch uiting heeft gegeven aan zijn warm dnitsch-raderlandsch gevoel, met vreugde worden vernomen. Aan den voorzitter te Moskou, die wellicht door zijn dwaasheid den Keizer in niet geringe verlegenheid heeft gebrachtmag men wel een lesje in de samenstelling van het duitsche rijk wenschen." De eommissie uit den Rijksdag ter beraadslaging over het burgerlijk wetboek heeft beslist, dat dit wetboek den 1 Januari 1900 in werking zal treden. De tweede lezing is afgelooponhet rapport zal zaterdag worden ingediend bij den Rijksdag, die den 22 Juni met de tweede leziDg zal beginnen. De begrootingscommissie heeft met algemeene stem men verworpen het regeeringsvoorstelom het bestuur van Duitsch Nieuw-Gniuea over te nemen van de Duitsche Nieuw-Guinea-maatschappij. Het nummer der »Köln. Volkszeitung" van 23 April is deze week dus zes weken na de verschijning in beslag genomen wegens een artikel over het duel Kotze-Schrader. Id het bureau werd een huiszoeking gedaan om de kopij van het geïncrimineerde artikel machtig te worden hetgeen echter niet gelukte. EAUSEUAAB. Omtrent de positie van Rhodes deelde Chamberlain den 11 in het Lagerhuis het volgende mede: Rhodes is directeur-gérant van de Chartered Company in Znid-Afrika en gevolmachtigde maar de compagnie kan haar macht niet overdragen en de handelingen van den administrateur niet controleeren of te niet doen bijgevolg heeft Rhodes niet de macht om do handelingen van lord Grey als administrateur te controleeren of te niet te doen. Het voornaamste gezag in het civiol bestuur van het gebied der Compagnie is dus thans niet wettig toegewezen aan Rhodes. In hoeverre Rhodes echter wel de hoogste militaire autoriteit is, of zich, in elk gevalals zoodanig gedraagtdaaromtrent maakt 's ministers explicatie ons niet wijzer. Jameson ie wederom voor den rechter verschenen, verschillende getuigen werden gehoord. FRANKRIJK. Als er geene verandering in de plannen gekomen is, heeft de begrafenis van Jules Simon heden morgen plaats gehad. De duitsche keizer zou zich laten vertegenwoordigen door den gezant, graaf Münster. Met Jules Simon verdwijnt de laatste der »drie Jules" van het gouvernement der Nationale Verdediging; de beide anderen waren Jules Favre en Jules Ferry. Vau de elf vertegenwoordigers van Parijsdie deel uitmaakten van dit gouvernementzijn uog slechts twee in leven Emmanuel Arago, die 84, en Henri Rochefort, die 65 jaar is. In de wet, waarbij wordt bepaald, dat Jules Simon zal begraven worden op kosten van den Staatwordt bij de opsomming der qnaliteiten van den overledene geen melding gemaakt van diens lidmaatschap van het gouvernement der Nationale Verdediging. Deze weglating moet niet toevallig zijn geschied, maar met opzet, omdat de regeering niet wildat eenmaal voor Rochefort een begrafenis op staatskosten kan worden gevraagd, op grond dat hij deel heeft uitgemaakt vau het gouvernement der Nationale Verdediging. ITALIË. De »Köln. Ztg." verneemt uit Rome, dat het verloop van het proeds tegen generaal Baratieri de verwachting wektdat de generaal niet veroordeeld zal worden op grond van de aanklacht, welke tegen hem is ingediend. Koning Menelik van Abessynie heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zich bereid verklaart de itali- aansche gevangenen vrij te laten, mits zijn onafhanke lijkheid schriftelijk wordt erkend. Bovendien belooft de Negns dat hij binnen de grenzen van de linie Mareb- Belessa zal blijven en de Derwishen niet zal bijstaan in den strijd tegen de Engelschen. Menelik wil zich geheel aan de staatkundige ontwikkeling van zijn rijk wijden. De begrafenis van de in den slag bij Adoea ge vallen italiaansche soldaten is afgeloopen. In het geheel zijn 3000 blanken en 600 Askariërs ter aarde besteld. De meeste lijken waren onkenbaarvele zelfs verbrand zoodat enkel beenderen over waren. Alle eigendommen en papieren waren geroofd of verstrooid. RUSUAAD. De» Neue Freie Presse" kan uit gezagheb bende bron mededeelen, dat de minister van buitenlandsche zaken de vertrouwelijke mededeeling heeft ontvangen dat de Czaar in het laatst van Augustus of begin Sep tember te Weenen zal aankomen. SPAAJE. Het onderzoek van de bom, bij denjongsten aanslag te Barcelona gebruikt, heeft aan het licht gebracht, dat deze is vervaardigd naar het model der Orsini-bom, doch veel beter was gemaakt, dan het werptuig, waarmede de aanslag in den Lyceo-schouwburg was gepleegd. Het bericht, dat er een anarchistisch complot zou zijn ontdekt, wordt tegengesproken. Er moeten in een der buitenwijken van de stad bommen zijn gevonden, sprekend gelijkende op die, waarmede het misdrijf is gepleegd. De bewoners van het huiswaar deze ontdekking is gedaan, zijn gevlucht. De bladen wijzen er op, dat de politiemacht te Barce lona veel te gering is terwijl de hoofdstad 1500 agenten heeft, heeft Barcelona er slechts 130. De regeering ontwerpt een wetsvoordracht tot beteu geling van het anarchisme. Het ontwerp zal reeds de volgende week bij de Cortes worden ingediend. In de voorstad van Barcelona zijn een aantal bommen ontdekt van hetzelfde maaksel als die waarmede de aan slag gepleegd werd. De bewoners van het huis, waarin de bommen werden gevonden, zijn verdwenen. TRANiFAAL. Chamberlain heeft een telegram ontvangen van den Engelsehen agent te Pretoriadie mededeeltdat de vier leiders in vrijheid zijn gesteld tegen betaling au 25,000 elken zij moeten evenals de andere gevangenen zich schriftelijk verbindenzich niet te zullen inlaten met de politiek van het land an ders worden zij voor altijd verbannen. Tl'KKIJE. De toestand op Kreta wordt met den dag ernstiger. Op het eiland heerscht een waanzinnige vrees onder de christelijke bevolking voor de Turken. Wat vluchten kan, vlucht naar Griekenland. Dit heeft een nadeeligen invloed op de houding der Grieksche regeeringtelkens opnieuw schijnt het, dat zij zal wijken voor den drang der openbare meening. En alleen het krachtig optreden der gezanten van de groote mogendheden is in staat haar te doen volharden op het eenmaal ingenomen standpunt. Laatste Berichten. tieneraal Baratieri. Massoewah 12 Jnni. (R. O.) De advocaat-generaal eischte tegen generaal Baratieri veroordeeling tot tien jaren militaire detentie met alle gevolgen daarvan. Kieswet. Zitting van Vrijdag 12 Juni. Het debat wordt voortgezet. Art. 58 schrijft voor, dat hoofden en bestuurders van een bedrijf of onderneming de kiesgerechtigden bij hen in dienst, die werken in fabrieken en werkplaatsen ten minste 2 uren vrij moeten geven om te gaan stemmen. De heer van Alphen heeft als amendement voorgesteld om die verplichting voor te schrijven voor ieder, die ge durende de nren voor eene stemming bepaald de be schikking heeft over den tijd vau een kiesgerechtigde. De heer Mees wijst er op, dat de Regeering in haar schriftelijk antwoord reeds verklaard heeft, dat. verdere uitbreiding van het beginsel van art. 56 tot onoverko melijke bezwaren aanleiding zon geven. Het amende ment stelt een zeer groote uitbreiding voor, het doet een losse greep in zeer ingewikkelde toestanden. Hij stelt voor het amendement zoo te lezendat ieder verplicht is te zorgen dat door den kiezer bij hen in dienst twee achtereenvolgende nren het werk worde afgebroken en voorts dat voor deze nren de gebruikelijke middagschaft tijd of rust worde gebezigd. De minister van binnenl. zaken zegtdat de Regeering alleen het bezwaar wil opheffendat in fabrieken en werkplaatsen de werklieden verhinderd werden te gaan stemmen. Verder wil zij niet gaan en acht zij ook on- noodig. Ook bij het bestaande kiesrecht vorkeerden vele kiezers in een afhankelijke stelling zonder dat hun belet werd te gaan stemmen. Er zijn gevallen dat in 't alge meen het vrijgeven onmogelijk is, b.v. bij internationale treinen die voor 8 unr vertrekken. De heer Mees bestrijdt het amendement-Heldt, eveneens vooral met hel oog op het dienstpersoneel van spoorwe gen en vervoermiddelen. De heer van Alphen voegt aan zijn amendt. toe de be paling dat de verplichting vervaltindien de betrokken persoon op meer dan 6 kilometer van het stemlokaal werkzaam is. Het subamendt.-Heldt wordt verworpen met 77 tegen 12 st.; het amendt.-van Alphen wordt verworpen met 59 tegen 30 st. Art. 55 wordt onveranderd aangenomen. Alleen de heer Heldt stemde tegen. rt. 57 wordt goedgekeurd. Alsnu wordt voortgegaan tot art. 74, bepalende dat de kiezer aan het stembureau de stemkaart overhandigt. De heer Harte licht dit amendement nader toe met een verwijzing naar het debat. Het stelsel is niet in strijd met het belang van den Staat of de economie van het ontwerp. Niet gewettigd is dus het stellen van de porte- feuillequaestie door den minister, integendeel moest hij een tegemoetkomende houding aannemen. Wij hebben den mi nister loyaal gesteund en zonden wenschen het te kunnen blijven doen. Bij vele stemmingen stonden wij aan de zijde van den Minister. Thans is het oogeublik gekomen voor den Minister ons te gemoet te komen onomwonden verklaren wij tegen de wet te zullen stemmen als deze bepa ling niet in de wet wordt opgenomen. Dit is geen dreige ment maar omstandigheden verplichten duidelijk te spre ken. Zonder dezen maatregel liever geen uitbreiding dan wel. IJiuuiden. De heer Cremer vraagt verlof op een naderen dag tot den minister van waterstaat eenige vragen te doen om trent het gereedkomen der nieuwe schutslniswerken te IJmniden. Het verlof wordt verleend op een nader te bepalen dag. De heer Virvly Verbrugge meent, dat in het amendt.- Harte veel aantrekkelijks is gelegen. Tegenwoordig komt in den regel de groote menigte op, maar het intellect blijft thuis meerendeels. Hij ondersteunt dns het amendt., maar alleen in beginsel {gelach). Wil men dat de verkiezing zal zijn eene afspiegeling van de natie, dan moest men niet vragen een opkomst plicht, maar een plaatBingsplicht op de kiezerslijsten. Hoevelen maken thans gebruik van de lodgers-bevoegd- heid Aanvankelijk werden ze opgezweept, maar thans, hoevelen doen de moeite om zich op te geven. Het stelsel-Harte zal zooveel ongelijkheden scheppen, dat het niet voor toepassing vatbaar is. In districten waar slechts één candidaat is, znllen de kiezers niet behoeven op te komen. En men dwingt in andere districten te gaan stemmen voor candidaten die zij niet willen. Daarbij zal de boete van f 3 zeer ongelijk werken. Men zal nieuwe gevangenissen moeten bouwen, om bijv. 50.000 nalatigen te bevatten. Do gevangenis zal dan heeten de gevangenis-Harte, {algemeen gelach). Spreker kan daarom niet met het amendement meegaan. De heer Mees zegt dat de minderheid der commissie van rapp. het amend, steunt en de meerderheid het ontraadt. De voorsteller beschouwt het kiesrecht als een functie en dan wordt stemplicht een complement. Inderdaad is wegblijven van de stembus een groot bezwaar vooral

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1