No. 73. Acht en Negentigste Jaargang. 1896. WOENSDAG 17 JUNI. Zaak gemeente-ambtenaren. ALRMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag., Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers O,OB. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën:| Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3 Avondzitting van den 15. Om ruim 7 uur wordt de terechtzitting hervat. Het getuigenverhoor wordt voortgezet. Get. Jan de Lange Czn. oud 44 jaren van beroep kassier en commissionair in effecten. Deze verklaart o. m.dat aan hem door den eersten bekl. is uitbetaald voor de »Ned. Mij. tot zeker heidstelling voor ambtenaren" een zeker bedrag, hoeveel weet get. niet. Get. Jacobus Dirkzen, oud 40 jarenvan beroep commissionair in effecten wonende 99 Langestraatwordt ondervraagd over het in de dagvaarding sub. II A 7o genoemd bedrag van f 600. Door bekl. Poll is f 600 betaald als borg voor Meijroos en f 500 voor J. J. Tesselaar F.Hzn. Meestal haalde get. het aan 't Verdronkenoord slechts éénmaal is het aan bekl.'s huis afgehaald. Het geld werd betaald uit de (in judicio aanwezige) portefeuillewaarvan reeds gisteren sprake is geweest. Bekl. heeft ook wel eens een muntbiljet van f 50 uit zijn zak gehaald. Bij uitzon dering werd het geld bij get. aan huis bezorgd. Mr. van der Hoeven vraagtof het op het publieke kantoor is geweestdat get. 't geld ontving of op 't andere. Get.: »Als er niemand was op 't eerstbedoelde kan toor, zei bekl.»loop maar even naar 't andere kantoor." Anders bleef ik op het voor 't publiek bestemde kantoor staan en haalde bekl. de portefeuilledie ik mij zeer goed herinnervoor den dag." Get. Cornelia Kamp, ond 40 jaren van beroep steenfabrikantwonende te Linschoten deelt meedat hij al eens had gedreigd bij den burgemeester te zullen klagen ('t was in de eerste helft van September 1895) toen hij twee weken later, op 17 September 1895 het geheele bedrag van 3836,72 (zie de dagvaarding sub II B. b. 1°) ontving. Dat hij op 27 Juli betaling zou hebben ontvangen gelijk is geboekt door bekl. Poll is beslist onwaar. Get. B. P r e jj e r voorheen van beroep agent der Nederlandsche Bank wonende 24 Langestraat, verklaart op 27 Juli 1895 5000 te hebben uitbetaald op een promesse. De beambte P. Visser deed, zooals gewoonlijk de uitbetaling. Op 1 Jan '95 was de schuld der gemeente 57500. Den 2 Jan. '95 is er weereen accept gedisconteerd van ƒ2400, zoodat toen de schuld J 59,900 werd, waarvoor een nieuw accept tot liet totaal bedrag werd gegeven. Mr. Band. Is 't n niet moeilijk gevallen van bekl. Nuhout afrekening te krijgen voor 't ziekenfonds In 't begin van '95 waren de doctoren nog niet betaald. Is toen omstreeks 26 Ang. '95 niet het verschuldigde betaald? Get. antwoordt bevestigend. Mr. van der Hoeven merkt op dat get. niet uit eigen waarneming verklaart maar afgaat op de boeken der Bank. Pres. »U hebt de quitanties in handen gehad Ja. Ptr e s. Ja zit gehad. Get. Nicola as Glinderman, oud 52 jaren, van beroep ontvanger der directe belastin gen, wonende 26 Langestraat verklaart dat aan bekl. Poll f 1000 is uitbetaald in mindering van de door het Rijk nit te keeren opeenten op de personeele belasting. Mr. van der Hoeve d. »Hoe stond de eerste be klaagde bij get. bekend Zeer goed. Ik heb nooit anders geweten dan dat bekl.'s huishouding zeer eenvoudig was ingericht. Pres »Al8 n nu nagaat, dat deze man, die zoo conscentieus was, zooals n meendetiemand van een zoo hoog godsdienstig gevoel, reeds zoo lang met de kas der gemeente had omgegaan alsof ze de zijne was wat is dan nn uwe meening over de oorzaken van dit laatste Get. »Over financiën hebben wij nooit gesproken. In andere zakenals bijv. de kiesvereeniging had ik hem leeren kennen als een rechtschapen man, eerlijk in handel en wandel." Get. Hendrik Jacob de Groot, oud 37 jarendirecteur van de Ambachtschool en de Burgeravondschool alhierverklaartdat van het sub sidie aan de Ambachtsschool aan hem betaald is 1250, op 10 Augustus 1895. Die som was de helft van het subsidie en werd hem door bekl. Poll uitbetaald. Als dit bedrag tweemaal is geboektis eene (de eerste) boe king valsch. Get. Lippe van der Vegt, ond 25 jaren van beroep commies ter secretariewo nende 9 Schapensteegdeelt meé, dat hij van 20 Juli— 6 Aug. het mandaten boek heeft bijgehouden. Voor een accept van f 5000 is iemand naar de wethouders ge weest. Deze 5000 waren bestemd voor den bouw der Burgerschool. De gemeente moest de rente vooruit be talen maar waaruit die rente is betaaldweet get. niet. Get. Jan George Corino, ond 44 jarenvan beroep bode van den gemeente ontvanger, wonende 85 Laat, verklaart, dat hij gewoonlijk de accepten ontving van den heer Lammerschaag. De »De betalingen heeft cw beambte gedaan maar ik heb de accepten allen in mijn be- accepten werden meestal eerst jdoor den secretaris ge- teekend dan door den burgemeester en vervolgens be taalde de Bank door intermediair van den heer Bosman 't geld nit na aftrek van rente. Ten aanzien van het accept van f 4000 had de secretaris hem niet gezegd dat het door de wethouders moest worden geteekend. Get. er daarom direct mee naar den burgemeester gegaan en van hem naar de Bank die de f 4000 uitbetaalde. Dat in September een beslnit was genomen dat geen accepten mochten worden aangeboden dan geteekend door de wethouders, wist get. niet. Op 18 Januari j.l. is de bewuste portefeuille gevonden in de kamer van den gemeente-secretaris. LGet. vroeg of hij haar niet mocht gebruiken daar zij toch leeg was. Na den dag der schorsing van den secretaris is er niemand meer op zijn kamer werkzaam geweestzoover get. weet. Mr. van der Hoeven: »Is er niet door een der heeren van de secretarie gezegd: »die portefeuille is daar te voren niet geweest" Get. herinnert zich dat niet. Wel weet hij dat er later door een der heeren nog oen papier werd nit gehaald. Get. Pieter Visser, ond 49 jaren van beroep beambte bij de Nederlandsche Bankwonende 195 Oudegrachtherinnert zich niets meer vau de promessen, die 27 Juli 1895 en 2 September zijn aangeboden. De uitbetalingen zijn echter door hem zeiven geschied. De president verzoekt dezen getuige morgen (Dinsdag) terug te komen en zijn geheugen nog eens op te scherpen daar hij in de instructie een mees volledige verklaring heeft afgelegd. Get. Jacob Ruiter, oud 56 jaren, van beroep kastelein wonende te Heiloo, heeft op 23 Maart '95 aan Poll betaald een bedrag van 685 als pacht van de sluis en overtoom der Zes Wielen. Get. Henri Edelhanser, oud 33 jaren, van beroep bediende bij den heer Dirkzen, wononde Wilhelminalaan 1 deelt meedat aan hem meermalen voor zijn patroon betalingen zijn gedaan door bekl. Poll. Het geld kwam altijd nit een portefeuille. Als getuige aan huis kwam bij beklaagde, kreeg hij het bescheid, dat hij niet aan huis maar aan 't kantoor moest komen. Do zitting wordt hierna geschorst tot dinsdagochtend 10 ure. Om 10.15 wordt de behandeling der zaak hervat. Het publiek is niet in zoo grooten getale opgekomen als gisteren. Get. P. Visser, beambte aan de Nederlandsche Bank (gisteren reeds ge hoord) bevestigt zijne verklaring van gisteren. Aan get. L. van der Vegt wordt door mr. S i- m o n s gevraagd of voor de accepten niet mandaten werden geschreven geteekend door den burgemeester en den wethouder Brninvis, waarop hij toestemmend antwoordt. Get. Cornells Grootegoed, ond 55 jaren van beroep aannemer en timmerman wonende 19 Laatverklaart dat hij reeds sedert 1874 het tariefwerk voor de gemeente heeft verricht. In Aug. '95 heeft hij rnim 767.50 ontvangen zijnde de eerste termijn van onderhoud en niet 1659,78 (zooals door bekl. Poll is geboekt) Bekl. Poll erkent dat hij 1000 meer in zijn boeken in uitgaaf heeft gesteld dan de door hem aan get. be taalde som. Get. Huibert Kaarsemaker, ond 56 jaren, van beroep tabakskerver, wonende 18 Doe lenstraat, deelt mee, dat hij een aantal wissels aan bekl. Poll ter betaling heeft aangeboden voor de »Ned. Mij. van Zekerheidstelling." Op het kantoor van den eersten beklaagde heeft hij het geld ontvangen. Of bekl. Poll het geld uit een porte feuille haalde weet get. niet. Bekl. Poll erkent de betalingen te hebben gedaan uit de kas der gemeente. Get. C. Janssen Rzn., wonende 13 Voordam, bevestigt, dat een bedrag van f 217 in verschillende posten is betaald aan het >Noord- hollandsch Landbouw-Crediet" door bekl. Poll als borg voor A. Korff. Genoemd bedrag strekte voor rente en aflossing. Get. D. A. Wisselink, ond 41 jaren, van beroep kassier, wonende 1 Houttil, zegt zich te herinneren, dat hem door bekl. Poll sedert 15 Augustus 1894 f 146,18 is betaald. Dit geld werd bij get. aan zijn kantoor bezorgd. Het geld werd betaald aan get.'s bediende. Het geld was voor rente en aflossing. De President verzoekt dezen getuige alsnog zijn bediende te zenden om te worden gehoord. Get. Lnbertus ten K1 e ij, oud 30 jaren, van beroep verhuurder van hitten, wo nende op het Hof 3a, deelt mee, dat hij sedert eenige jaren verzekerd is bij de »Friesche Maatschappij van le vensverzekering". Over 1894 en 1895 heeft hij aan P. Bosman geen con tributie betaald omdat er geen kwitantie werd aange boden. (De betaling is geschied door bekl. Poll). Get. Reijer Roos, oud 39 jarenvan beroep looper bij den heer Dirkzen wonende bij de Vier Staten verklaartdat hij voor het kantoor Dirkzen Zn. meermalen quitanties heeft aan geboden aan Poll, zoowel op het Verdronkenoord als op het stadhuis. Die quitanties betroffen aflossing en rente. Of dit was van een som, waarvoor bekl. Poll borg was gebleven voor Tesselaar en Meijroosweet gel. nietook niet of het geld uit de in judicio aanwezige portefeuille werd gehaald. Get. Arie Rantjes, oud 57 jaren van beroep bode wonende te Westgraft- dijk zegt op 28 Sept. 1895 j 12 te hebben betaald aan de »Alg. Friesche Levensverzekering-Maatsch. Get. heeft betaald aau W. de Haan Hz., te Akersloot, nit zijn eigen zak en niet van gelddat de eerste bekl. hem zou heb ben verstrekt. Bekl. Poll (die in de instructie heeft verklaarddie 12 te hebben betaald) erkent thans zich blijkbaar te hebbeD vergist. Uit nadere vragen blijkt, dat get. die ƒ12 eerst later heeft verrekend met bekl., die van get. de betaalde qui- tantie heeft ontvangen. Bekl. moest meer van get. Rantjes ontvangen en zegt daarom de quitantie in compensatie te hebben gebracht en de 12 als direct door hemzelf betaald te hebben geboekt»hoewel deze redactie natuurlijk niet juist is." Get. Jacob Lind, van beroep schoeuwinkelier, wonende Geestersingel, ver klaart van bekl. Poll op 12 Juni 1895 een bedrag van f 9,25 en een van f 9 te hebben ontvangen. Get. leverde ongeveer voor f 100 aan nieuw werk per jaar aau bekl. Poll. De quitantie moest altijd aan 't kantoor van bekl. worden aangeboden en werd altijd direct betaald. Get. Cornelis Bronner, ond 33 jaren, van beroep bediende bij den heer J. Lind, wonende Hnigbrouwersteeg 11 bevestigt geheel de ver klaring van den vorigen getuige. Het geld werd uit den lessenaar gehaald. Get. G. B o s s e rt Rzn., ond 55 jaren, fabrikant, wonende 47 Kennemerstraatweg, deelt mee f 153 van bekl. Poll te hebben ontvangen f 100 waren voor een geleverd horlogef 53 voor een pendule met coupes. Get. meent 't geld op bekl.'s kan toor te hebben ontvangen. De quitantie is bij beklaagde geschreven het papier er van is althans niet van get. afkomstig. Get. Willem de Haan Hzn., wonende te Akerslootwordt niet gehoorddaar de rechtbank dit onnoodig acht. Get. Marinas Sanger, ond 29 jarenvan beroep meubelmakerwonende te Haarlem weet mede te deelen dat hij 41,58 heeft ontvangen van bekl. Pollhet geld is bij get. aan huis bezorgd. Get. meentdat door hem een houten buffet kastje was geleverd. Get. Mej. A. Leis, oud 32 jarenwonende 47 Langestraatzegt van den eersten beklaagde f 10,50 te hebben ontvangen op 10 October '95. Ot het geld op het kantoor is betaald, weet zij niet. Weldat er éénmaal een rekening op bekl.'s kantoor is betaald. Get. Hendrik Jan Teerink, oud 55 jarenvan beroep bloemistwonende 5 Kwee- op 16 October een bedrag van 33,06 bekl.'s kantoor waarschijnlijk, zegt zeer goed te weten dat 't op zijn renpadheeft ontvangenop Bekl. Poll kantoor was. Get. Ernst Antoon Krijt, 21 jaar, bediende bij den heer D. A. Wisselink (die in middels ingevolge het straks vermelde verzoek van den president is gekomen) doelt gespecificeerd mede, welke bedragen door Poli aan zijn patroon zijn betaald, te zamen f 146,18. Get. Petrus Wilhelmus Leenard, ond 31 jarenvan beroep meubelmaker, wonende 69 Zaadmarkt, deelt mee, dat hij op bekl. Poll een vordering had van f 12, welke som vermoedelijk aaü bekl.'s huis is betaald. Bekl. Poll meent echter, dat de quitantie aan zjjn kantoor is betaald. Get. Herman Johan A n b i n g h, oud 44 jaren, van beroep controleur bij de waterleiding, wonende Wilhelminalaan bevestigt, dat een bedrag van f 10.55 is ontvangen op 30 Sept., door bekl. Poll be taald aan de Duinwater-Maatschappij. Get. Servaas Kenens, oud 57 jaren, van beroep directeur der gasfabriek, wo nende Paardenmarkt 9, weet mee te deelen dat een be drag van f 12,86 op 1 October is ontvangen van bekl. Poll, als door dezen verschuldigd aan de Gasfabriek. Waar 't geld is betaaldweet get. niet. Bekl. Poll zegtdat 't aan zijn kantoor was. Get. Dirk Koeman, 54 jaardoodgraver alhier die het register van de be- grafi nisrechten heeft meegebracht, verklaart, dat door hem over 1893 ten kantore van bekl. Poll f 1327,46 aan dezen is betaald. Bekl. erkent de ontvangen gelden voor de verkochte graven zeer onvolledig te hebben geboekt. De juiste cijfers weet hij niet meer.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1