Nederland. Stadsbericliten. Onbestelbare Brieven, Stads-keelkimdige. De magistraat van de politierechtbank in Bowstreet, sir John Bridge, heeft dr. Jameson, sir John Willougbry, Coventry, Grey en de beide heeren White verwezen naar de jury-rechtbank. De andere beschuldigden werden in vrijheid gesteld. FBAIURIJK. De begrootingscommissie uit de kamer heeft met vijftien stemmen tegen één het artikel van Cochery's wetsvoorsteldat betrekking heeft op de belasting van staats-renten aangenomen. Het schijnt dientengevolge dat het ontwerp in de kamer meer kans heeft dan was te verwachten naar den toon der gematigde pers. Prins Victor Napoleon heeft een schrijven gezonden aan generaal Du Barrail, waarin hij tegenspreekt, dat hij er ooit aan gedacht zou hebben, afstand te doen van zijne aanspraken op den Franschen trooD. Hij zegt in dit schrijven: »De Napoleons hebben geen rechten dan die, welke zij aan het volk ontleenen en alleen het volk kan die rechten nietig verklaren. Vertegenwoordiger van een groot beginsel, zal ik mij nimmer ontslaan van de plich ten, die mijn naam mij oplegt. Ik weet mij geduldig te schikken. Ik zie vast besloten maar kalm de toekomst tegemoet, waarin ik een onwankelbaar vertrouwen heb.'' ITALIË. Generaal Baratieri is vrijgesproken bij staking van stemmen. Van het expeditiekorps zullen in Erythrea maar drie bataljons infanterie, twee batterijen veldartillerie en een compagnie genietroepen blijven. SPAAJË. Hoewel het aantal anarchistendat te Barcelona is gevangen genomenreeds meer dan 100 bedraagt, schijnt het toch dat eenigen door de mazen van het net hebben weten te komen, dat do^r de politie voor hen werd gespreid. Zoo moet een bekend anarchist Vrijdag j.l. op het italiaansche stoomschip Andes Barcelona ver laten hebben. Hij zal echter waarschijnlijk wel in de eerste de beste haven, die de Andes aandoet, in hechtenis worden genomen. De Imparcial verneemt uit Havanna dat de gezond heidstoestand der spaansche troepen wel wat te wenschen laat. Bovendien is de gemeenschap tusschen do afdeelingen verbroken door de gezwollen rivieren. De toestand der rebellen moet echter nog minder gunstig zijn. Maceo heeft vele gewonden en gebrek aan munitie. Hoewel er verschillende vrijbuiter-expedities zijn geland, heeft Maceo van deze niets ontvangen. TKATSSVAAL. President Kruger ontving den 13 een monster-deputatie van de burgemeesters der steden uit alle doelen van Zuid-Arika, om hem te danken voor zijn goedertierenheid. Kruger antwoorddeterwijl hij op een grooten Bijbel wees»Mijn eenige autoriteit en gids is de Bijbel ge weest dat boek heeft mij den weg gewezen dien ik had te volgen. Men moet niet vergeten dat de burgers al de lasten van den inval hebben moeten dragen maar de Afrikaanders weten te vergeven in de uren der overwin ning." Na het eindigen der rede werden door de deputatie drie hoera's aangeheven voor Kruger en de regeering en drie voor mevrouw Kruger. Arnhem. Den generaal Bloem is een ernstig on geluk overkomen. Nadat de generaal voor zijne woning te paard gestegen was, begon zijn paard te steigeren en ging het recht overeind op de achterpooten staan, waar door het 't evenwicht verloor en omsloeg. De generaal kwam onder het dier terecht, met het hoofd op den trottoirband. Bewusteloos en ernstig bezoerd werd de heer Bloem in zijn huis gedragen. Door het voorloopig bestuur der vereeniging tot bevordering van de vakopleiding voor handwerks lieden in Nederland werd den 13 te Utrecht de eerste algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer II. J. de Broot, directeur der ambachts school te Alkmaar. In zijn openingswoord er op wijzende, dat in ons land nog zoo weinig gedaan is voor die breede schaar van jonge menschen, die eene opleiding voor een of ander ambacht noodig heeft, zeide de voorzitter o. a., dat voor de opleiding een degelijke ambachtsschool bij hem boven aan stond, maar omdat zulk een ideaal niet voor verwe zenlijking vatbaar is, zal de groote massa geholpen moeten worden door avondambachtsonderwijs en daarbij in de eerste plaats door degelijk vakteekenonderwijs niet alles echter wat onder dien naam in onzen tijd aan den man wordt gebracht kan daarvoor doorgaan. De opleidiug bij kleine patroons, dio zelf hun zaken overzien, vooral in kleine plaatsen, acht spr. beter dan in groote plaatsen bij voorname patroons. Het treffen van eene regeling in den geest zooals dat reeds door de ver eeniging tot bevordering van het ambachtsonderwijs in Drenthe geschiedt verdient z. i. aanbeveling. Ten slotte wees spr. er op dat de leeraren der bij de wet geregelde inrichtingen groote voorrechten hebben boven die welke meer direct vakopleiding beoogeu meer waardeering op te wekken voor deze laatsten zal ook de vakopleiding ten goede komen. Uit de gedane mededeeiingen bleek dat de vereeniging reeds 142 leden uit verschillende deelen des lands telt, onder welke 8 donateurs. Een door het bestuur opgemaakt concept-huishoudelijk reglement werd met enkele wijzigingen en na langdurige diseussiën tot reglement verheven. Tot loden van het bestuur werden achtereenvolgensge kozen de heeren VV. de Visser, directeur der burger avondschool te Deventer, P. D. v. d. Bilt, leeraar aan de avondteekenschool te Rotterdam, C. Zander, leeraar aan de avondambachtsschool te Arnhem, H. J. de Groot, directeur der ambachtsschool te Alkmaar, G. W. Boot Bzu., leeraar dor ambachtsschool te Amsterdam E. Jelsma, directeur der 2de ambachtsschool te Amsterdam die allen hunne benoemingen aannamen, en mr. H. Smeenge, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Meppel, Jb. van de Ban architect te Haarlem en G. Scholten leeraar aan de burgerschool te Tiel, aan wie van hunne benoeming konnis zal worden gegeven. Tot voorzitter werd gekozen de heer H. J. de Groot. Bloembollen. In Haarlem's omstreken is men allerwege bezig met het rooien van do tulpen. Het gewas valt over het algemeen niet medemen zoekt de oorzaak daarvan in de droogte. Niet alleen van hyacinten maar ook van tulpen en crocussen verwacht men betere prijzen dan vorige jaren. Meikevers. Te Nijmegen en in den omtrek vertoonen zich ver bazend veel meikeversdie aan de boomen belangrijke verwoesting aanrichten. Zelfs particuliere tuinen sparen zij niet; ze vallen daar zoowel op vruchtboomen als op bloembedden aan. Over dag schudt men ze er bij trossen af en vangt ze in een emmer water op, maar zoodra de avond valtkomen weer nieuwe zwermen aangonzen. Een echte Egyptische plaag 1 Hengelo. Door tal van landbouwers, veehouders en veehandelaren zijn in deze provincie dezer dagen adressen geteekend aan H. M. de koningin-regentes, om op woderopenstelling der dnitsche grenzen voor ons vee aan te dringen. Bijen. De warme, zonnige dagen in den laatsten tijd hebben bijzonder gunstig gewerkt op het honiggewin in het Oldambt. Op de zware gronden geven de paardenboonen en vooral de witte klaver zeer veel honig. De bijenstokken zijn zeer volkrijk en zitten zwaar in het broed. De eerste zwermen zijn gejaagd enkele zijn reeds gekomen. Het koolzaad, dat zeer weinig te veld staat, heeft in den bloeitijd weinig honig gegeven tengevolge van de zeer ongunstige weersgesteldheidwelke toen heerschte. De bijkers op Westerwolde hebben hun nijver volkje reeds weder van het Oldambt gehaald. Koodc kruin. Het comité Over-Betnwe van het Roode Kruis heeft besloten 100 te zenden ten behoeve van do gewonden op Atjeh. West-Frlesche Kanaalvereeniging. Den 13 hield bovengenoemde Vereeniging in het lokaal Roggeveen te Sclmgen eene vergadering van leden ter bespreking van de gemaakte kanaalplannen en be grootingen overeenkomstig besluit der vorige vergadering. Een dertigtal personen woonden de vergadering bij. De heer K. Breebaart opende als voorzitter de vergadering met eenige hartelijke woorden, die het doortastend bewijs gaven dat het hem den 90jarigen grijsaardvolstrekt nog niet aan ijver en toewijding ontbreekt om een doel te bereiken, dat hij met de Vereeniging van het grootste belang voor den bloei van geheel West-Friesland acht. Nadat hierop de notulen waren gelezen en goedgekeurd, deelde de voorzitter mede, dat de heeren G. Holwerda, J. Roggeveen Wdz. en C. N. Vlaming de hun opgedragen taak hadden voleindigd en hun rapport bij het bestuur hadden ingediend. De voorzitter vroeg nu de Vereeniging wat zij in deze wenschte te doen dat rapport nu in zijn geheel behandelen of sommige gedeelten daarvan of dat een der leden daaromtrent ook andere voorstellen meende te moeten doen. De heer J. Winkel achtte het wenschelijk in deze vergadering omtrent een of ander plan geen beslissing te nemen maar het rapport der commissie door bemiddeling van de pers of anders zins ter kennis van al de leden te brengen en later nadat ieder de zaak overdacht had, een definitief be sluit te nemen. De heer J. Varenkampsecretaris der schippersvereeniging »Schuttevaer", deelde der ver gadering mede, dat het hoofdbestuur van »Schut- tevaer" met belangstelling de pogingen en plannen der Westfriesche Kanaalvereeniging gadeslaatomdat zij in vele opzichten met Schnttevaer's streven overeenkomen. De heer Berman wenschte in tegenstelling met den heer Winkel nu de vergadering over een of ander plan te laten beslissen omdat dit in de vorige vergadering was besloten. De heer W. Roggeveen achtte eene beslissing over het geheel te vroegtijdig maar wenschte wel dat deze vergadering in de eerste plaats de wenschelijkheid uitsprak van het tot stand komen van een kanaal Scha- genStolpe. Later zou dan wel kunnen beslist worden, welke verdere vaartverbeteringen inWestfriesland het meest wenschelijk en het best bereikbaar zouden zijn. De heer van Rossum sloot zich geheel bij den heer Roggeveen aan en merkte nog op dat door de aanneming van zulk een groot plan als het rapport omvatde mogelijkheid niet uitgesloten werddat de hoofdzaak een kanaal Schagen—Stolpeeenigszins op den achtergrond zou wor den geschoven. Nadat nog enkele heeren aan do discussie hadden deel genomen werd het voorstel van den heer Th. J. Waller met algemeene stemmon aangenomen n.l., dat de ver gadering voorloopig de gemaakte plannen goedkeurt maar later ten opzichte van een of meer dier plannen een definitief besluit zal nemen. Het rapport der com missie zal ter kennisse van de leden worden gebracht en met dc teekeningen worden opgezonden aan het hoofd bestuur der vereeniging Schuttevaer", met verzoek de plannen te bespreken en te onderzoeken en het advies aan de Westfriesche Kanaalvereeniging ken baar te maken. Het rapport der commissie is een uitgebreid stuk en bevat de begrootingen van drie kanaalplannen. In de eerste plaats is eene bereke ning gemaakt van de kosten van een kanaal van Stolpe naar Schagen. Met bijkomende werken is tot het maken van dit kanaal een kapitaal benoodigd van f 270,994,20. De voorgestelde vaartverbetering naar Langedijkwaartoe vooral behoort het plaatsen eener nieuwe sluis aan het einde der Schagervaart en het aan leggen tan een jaagpsd, wordt begroot op 78,885.90. Meer geld eischt echter eene vaartverbetering voor Kol- horn. Daarvoor is noodig een kanaal achter Schagen om eindigende in een haventje bij het stationeene doorgraving van den spoordijk, tijdelijke verlegging van de spoorbaandraaibruggen enz., wat alles te zamen begroot wordt op 25742,50 voor genoemd kanaal en 70,000 voor de werken aan de spoorbaan. Het kanaal naar Kolhorn zelve kost dan nog f 251,970,125. Als dus het hoofdkanaal SchagenStolpe en de zij kanalen naar Langedijk en Kolhorn eens geheel tot stand mochten komen, zou daarvoor eene som moeten worden uitgegeven van f 697,592,725. In eene volgende vergadering zal zooals reeds gezegd is een definitief plan worden vast gesteld. Niets meer aan de orde zijnde sloot de heer Breebaart op de gebruikelijke wijze de vergadering. Veehandel in Friesland. Door den regen na langdurige droogte zijn de prijzen van het vee in de laatste drie dagen aanmerkelijk hooger. Vooral voor kalf- en melkkoeien. De prijs per stuk is f 15 a f 20 hooger, mot vluggen handel. De opkoo- pers reizen weer druk den boer af om inkoopen te doen. Ëgniond aan Zee. Evenals ten vorige jare heeft de directeur-generaal der posterijen en telegraphie gunstig beschikt op een ver zoek der ingezetenen om gedurende de zomermaanden eene derde verzending en bestelling van brieven enz. te doen plaats hebben. Van 15 dezer tot einde badseizoen is de postdienst geregeld als volgt de verzendingen 's morgens 5^ 's middags 2.45 en 's avonds 6.45 de bestellingen 's morgens 8.45 's middags 3.45 en 's avonds 7.45. Benninghroek. Mejuffrouw W. Bakker, benoemd als onderwijzeres aan de school te Sijbekarspel, heeft voor die betrekking bedankt. In de week van den 7 tot den 13 zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 56 kuip baden, 125 regenbaden le kl. en 213 regenbaden 2e klasse te zamen 394 baden. Bij den korpswedstrijd van het nationaal kegel- coneours van de sociëteit »de Kroon", te Haarlem behaalde de alkmaarsche club „de Burg" een derden prijs met 221 puntende 9de prijs werd gewonnen door B. A. L. met 211 punten. De herkeuringscommissie voor de jongelioden, die examen doen voor de Cadettenschool, zal bestaan uit den dirig. off. van gez. le kl. W. T. Philipsen en de off. van gez. le kl. dr. H. Zeehuizen en dr. H, G.W. I'lan- tenga. De herkeuring zal 14 Juli alhier plaats hebben. De barometerstand alhier, was's morgens te 8 uur als volgt: den 14 765.9 den 15 762.9; den 16 75 f.6. Bui ven-wedvluclit. Zondag, den 14, hield de Noderlandsche Postduiven- bond een wedvlucht uit Orleans (afstand 562 kilometers). De duiven werden 's morgens te 5 uur losgelaten met n.o. wind. De eerste prijs werd gewonnen door de heeren J. C. H. Beekman (aankomst 4 uur 46 min.); J. Huiberts, 9e pr., (6 uur 3 min.); J. Huiberts, 24 pr., (7 uur 28 min.); J. C. H. Beekman, 26e pr., (7 uur 30 min.). Do eereprijs, eene zilveren bokaal, werd gewonnen door den heer Beekman, met een snelheid van 790 meter per minuut. Aan Fgmond's strand. Groot was het aantal bezoekersdat Zondagden 14 een warm dagje per rijtuigper wiol of te voet uit de omstreken op het heerlijke zeestrand van Egmond was saamgestroomd. Wij hadden onze route genomen over Hoiloodoor het Vennewater en Egmondbinnen genietend van het vele schoone geboomte en de aardige kijkjes op stad en duin, die deze schilderachtige weg aanbiedt. Een goede geest deed ons onmiddelijk na hot uitstappen naar het strand wandelen, waardoor wij bijtijds kwamen, om van den aanvang af van den wielerwedstrijd getuige te zijn. Zuidelijk van het dorp had de commissiemet de leiding belast, een stuk strand gevonden, dat hard genoeg was om er de baan van 300 meter op af te bakenen. Er hadden zich 13 deelnemers aangemeldwaaronder eenigen die het elkander niet gemakkelijk maakten en eene vrij groote snelheid ontwikkelden. Toch maakte het somtijds den indrukalsof de rijders zich niet bewust waren, dat er ook om een tijdmedalje gereden werd. De commissieleden hadden veel last van het telkens aandringende publiek, zoowel aan het punt van afrid als aan dat van aankomst Het ontbrak aan voldoende baancommissarissen. Intusschen liep de overigens goed georganiseerde wed strijd tot aller teviedenheid van stapel en heerschte er eene opgewekte stemming in het Hotel Zeezichtvan den heer S. Olij, toen de heer Randwijk, van Schagen, de prijzen uitdeeldeonder een toepasselijk woord dat menigmaal een uitbundig gejuich ten gevolge had. De eerste prijs viel ten deel aan den heer P. Denijs, Schagen; de tweede aan den heer W. KerkmeerOudorp terwijl de door den heer van der Horstvan Alkmaar uit geloofde tijdmedalje werd uitgereikt aan den heer Lioiartvan Alkmaardie te laat was gekomen voor de loting doch alsnog voor genoemde medalje was toe gelaten. Een 24tal fietsers leden voor het meerendeel van de club sHermes", van Schagen, die den wedstrijd had uit geschreven en van Hollandia", van Alkmaar die zich met de voorbereiding had belastvereenigden zich aan een gezelligen maaltijd in voornoemd hotel en togen te 6 uur gezamenlijk huiswaarts. Van dat oogenblik af keerde al zeer spoedig het in den regel zoo kalme Egmond tot zijne gewone vriende lijke rust terug en bleef uw verslaggever, na een uit nemend diner in »Zeezicht', nog langen tijd genieten van de heerlijke avondkoelteen van den iudrukwek- kenden aanblik der eiudelooze, zich gelijkmatig bewegende, in tal van tinten, onder het maanlicht, schitterende, ein- delooze watervlakte aan welker horizont kort te voren de groote roode vuurbol statig was weggezonken. verzonden gedurende de 2e helft der maand Mei 1896 van het postkantoor Alkmaar: Wed J. TuinmanT. BergmanAmsterdamJ. G. SmitHaarlem K. Bruin HarenkarspelM. Eelman Leendertsd E. E. Glynis beiden LeidenBierman Van Bergen: P. FluchtSchermeer. Briefkaart: H. v. d Broekman, Amsterdam. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar roepen bij deze sollicitanten op voor de met 1 Au gustus a.s. openvallende betrekking van Stads- heelkundige, op eene jaarwedde van 200, Aanmelding (adres op zegel) vóór l Juli a.s. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar A. MACLAINE PONT, Voorz. 13 Juni 1896. C. D. DONATH Secr.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3