Gilda Schwanhof. No. 76 Acht en BTegentigste Jaargang 1896. y RIJ 1) A G 19 JUNI. FEUILLETON. Buitenland. Toelating Burger- en Meisjesschool. Geschiedenis van een vrouwenhart, 1LKMAARSCI1E COURANT Deze Courant wordt lMnsdag-, Voiderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80f.uneo door iaet geheele rjjk 1, De 3 nummers ƒ0,08. Afzonderlijke nutmiieib 3 ts. Prijs der gewone Advertentiën :J Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. lelefoonnuauuer 3 SCHI TTERIJ. BURGE MEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen te >r kennis der ingeschrevenen voor de Schutterij van dit ja: irdat de alphabetische naamljjst van de per sonen, die aan de loting van dit jaar zullen deelnemen, voor een ii )der ter visie ligt ter gemeente-secretarie, van heden tot i len dag der loting, des morgens van 9 tot 2 uren. opdateen ieder in staat zou zijn, om, ingeval hem op die lijs t eenige personen of omstandigheden mochten voorkomen, die daarop nog zonden behooren te worden aangeteeken 3 of daarvan moeten worden weggelaten, daarvan ken nis te geven aan de Commissio voor de lo ting genoen id bij art. 11 der wet met last, om zich op maandag, 30 Juni 1M»«, namid. te 6 uren, te be vinden op het Raadhuis dezer gemeente, ten einde al daar voor d. 3n dienst der Schutterij te loten, en redenen, van vr.ijstellin \g hebbende, die alsdan op te geven, alsmede om de bewi jzen tot hare staving bij de wet gevorderd, voor zooveel noodig, uiterlijk binnen drie dagen na de loting over t» leggen aan het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 16 Juni 1896. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de open bare bur gerschool of de openbare seiiool voor meisjes wenschen te laten bezoeken, daarvan aangifte moeten dean vóór 15 Juli e.k. bij de hoofden van deze scholen, onder overlegging van het geboorte- en inën- tings-'oewijs van het betrokken kind. De leerlingen moeten den leeftijd van zes jaren bereikt hebben of dien leeftijd bereiken vóór 1 November 1896. Voor aangifte voor de openbare sohool voor meisjes bestaat tot en met 15 Juli gelegenheid-aan de woning van het hoofd der school aan de Oudegraeht des Dinsdags tusschen 3 en 4 nren des namiddags en voor de openbare burgerschool tot en met den 10 Juli, des Maandags, Dinsdags, Donderdags en Vrijdags, aan het schoolgebouw in de Brillensteeg tus schen des namiddags 123/4 eu l3/4 uur. Zij noodigen belanghebbendeu dringend uit, hunne aanvrage niet tot het laatste oogenblik uit te stellen Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 16 Juni 1896. C. D. DONATH Secretaris. Personeele belasting. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 2'2 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat de kohieren Nos. 1012 der Rijks Personeele belasting, dienstjaar 1895/6, op 15 Juni 1896 door den Directeur der directe belastingen in Noordhol land executoir verklaard, heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestnnr voornoemd, 17 Jnni 1826. A. MACLAINE PONT. niir~ f - r~"i r Ti~™ 49) van HANS WAOHENHÜSEN. Sittmann was toen naar Amerika getrokken, waartoe hem de speelbank als naar gewoonte de middelen had verstrekt. Al was nu ook de zaak met Emin anders, daar hij zelf hem de sommen vaor het spel verschafte, hij wist wat er intnsschen in Duitschland was voorgevallen doch hield dat voor Emin verborgen want hij wilde hier het geheele bestaan van zijn reisgenoot ook zedelijk vernietigen. Als deze Monaco verlietmoest iedere terugkeer naar de maatschappij voor hem afgesneden zijndan had hij tegenover van der Vloten zijne zending schitterend ver vuld. Wroeging over eene dergelijke schurkenstreek on dervond hij in het minst niet, toen hij met Emin den <voet hier gezet had; in Monaco kent men die niet. Niets kwaads vermoedende, gaf Einin toe, toen Sitt mann hem in Genua de kleine afwijking van den rech ten weg naar Rome voorstelde. Waarschijnlijk zou hij er ook zelf over begonnen zijn, want Esther was immers aan de Riviera" hij zou haar dan kunnen opzoeken en als zijne gedachten dit punt bereikten, verloor hij steeds de laatste schemering eeuer duidelijke voorstel ling, eene vreeselijke leegte gaapte hem aan. Genoeg, hij volgde zijn reisgenoot naar den oever der zeewaar zij zijn moest, et waarheen Sittmann, schjjnbaar met eeuen benijdenswaardigeu levenslast, hem mede sleepte. Alles, wat Emin onder de oogen kwam, beschouwde hij met een verward hoofd en dwalenden blik, en zoo waren zij, na een champagne-diner, waarop Sittmann Emin had onthaald, de speelzaal binnengetreden, waarbij de zaak- BULCrlE. In de Kamerzitting van den 15 diende de minister van financiën het wetsontwerp in tot voor- loopige wijziging van de invoerrechten en accijnzen op het gedistilleerd, ten einde het alcoholisme te bestrijden. Volgens dit ontwerp wordt van brandewijn van 50° in fust 150 frs. per HL. geheven en voor iederen graad sterker 3 frs.van likeuren in flesschen 300 frs. per HL. De minister vroeg voor dit ontwerp de urgentie welke werd aangenomen. De commissie ging dadelijk het ont werp onderzoeken. De linkerzijde protesteerde heftig. Er ontstond een stormachtige discussie tusschen de rechter zijde en de linkerzijdode laatste werd herhaaldelijk tot du orde geroepen. Het ontwerp werd ten slotte aangenomende rechter zijde stemde vóór, de linkerzijde tegen. UUITSCHLAAD. In den Rijksdag werd doorgraaf Homde eene interpellatie over de Jesuïtenwet gehouden. De graat vroegof op het besluit van den Rijksdag van 20 Februari 1895 betreffende de opheffing van de Jesnïtenwet een besluit van den Bondsraad was gevolgd Of en waar om het besluit van den Bondsraad vertraagd is De rijkskanselier, prins Hohenlohe verklaarde: De Bondsraad meende er van te moeten afzien om nogmaals in de quaestie der opheffing van de Jesnïtenwet stelling te nemen, omdat op 4 Jnni 1894 over de quaestie grondig beraadslaagd was en de overtuiging uitgesproken, dat de Bondsraad niet zon kunnen instemmen met de opheffing der wet. Eene vertraging is ook ontstaan ten gevolge van het voornemen der regeeringen om er over te beraad slagen of niet een of andere vereeniging die tot nog toe onderworpen was aan de werking der wet, daarvan even eons kan worden uitgezonderd. Het opderzoek is nog niet afgeloopen. De Rijkskanse lier geeft den raad het einde der onderzoekingen af te wachten. Hij van zijn zijde beloofde werkzaam te zullen zijn tot bespoediging daarvan. EAWEIjAIYI». Uit Kaïro wordt aan >The Daily News" gemeld dat onder de egyptische troepen te Ko- rosko de cholera is uitgebroken. Betreffende de plannen met dr. Jameson en zijne vijf medebeschnldigden verneemt de »Daily News", dat zij zullen terechtstaan voor een buitengewoon hofeen speciale jury. Het schijnt dat er geen plan bestaat om de verdere behandeling der zaak nog langer uit te stellen. Vermoedelijk zal de zaak nog voorkomen vóór het begin der groote vacantie. De negen beschuldigdendie door den politierechter in Bowstreet van rechtsvervolging ontslagen zijn, keeren weldra uit Engeland naar Boeloewayo terug. De Westminster Gazette zegt, naar aanleiding der vragen door lord Kimberley en Rosebery gedaan in het Hooger- hnis, over het onderzoek tegen de Chartered Company »Wij verhengen ons dat de beide lords de gelegenheid aangrepen om aan te dringen op een spoedig onderzoek naar Jameson's tocht en de medeplichtigheid der Charte red Company. Het is gebiedend noodzakelijk dat hot gelastigde zijn medgezel onder allerlei grappen verze kerde, dat zij vandaag de geheele bank zonden laten springen. En Sittmann scheen werkelijk niet in scherts te hebben gesproken. Naar de eerste tafel gaande, haalde hij eene zware portefeuille voor den dag, waagde, verloor eu won, sleepte Emin toen naar eene andere tafel mede, waar hij dezen vriendelijk verzocht, voor hem op te zetten het zon voor hem nog eene aardigheid zijn en de champagne deed den ouden Emin ontwaken. Ook hij wierp het geld op gelijke wijze weg en binnen weinige minuten zag hij lachend het verdwijnen. Zijne rampen, het berouw, de doorgestane strijd hadden bij hem eene verslapping der zenuwen teweeggebracht die zich hier in deze omgeving, onder den verleidelijken invloed van zijnen metgezel, die alles gedaan had, om zijnen levensmoed weder op te wekken, met geweld be vrijdden van de ketenen van den zedelijken druk. Hij verkeerde in een toestand van bedwelming, voortvloei ende nit gemis van innerlijk overwicht op zijne reeds ziekelijke zintuigen. Hij was zich alleen bewust, dat hij zich weder aan eene oogenblikkelijke dwaasheid overgaf. Plotseling voelde hij zich op den schouder geklopt. Opziende, viel zijn oog op den tegenover hem gezeten gelukkigen speler, die, zich alleen met zijn geld bezig houdende, ook hem thans voor het eerst aanzag. On middellijk sloeg deze echter weder de oogen néér. Emin scheen getroffen. Daar gevoelde hij een heftiger drnk op zijnen schouder een stem klonk hard in zijn oor. Hij zag het strenge gelaat van een ambtenaar begreep dat deze de chef de süreté, verzocht hem te volgen en daar hij bemerkte, dat de verschijning van dezen heer onrust om hem heen veroorzaakte, ging hij met hem van de tafel weg. De commissaris verzocht hem, na een strengen blik op Sittmann geworpen te hebben, die gevoelde dat hij herkend was, een onderhoud met hem te mogen hebben in zijn bureau en hier verzekerde hij hem met afgemeten beleefdheid, dat het hem speet, zijnen plicht te moeten doen, te meer, un hij hem in het gezelschap van een land bij de eerste gelegenheid de beste wordt gezuiverd van den smet, die, wij kunnen het niet ontkennen, in zeker opzicht op ons rust. Met president Kruger mag men echter vragen »Wat zal nu gebeuren met den man die de honden tegen tlkaiider ophitstedie van het geheele schandaal de schuld is Hij is nog altoos vrij 1" Deze verwijzing naar de vrij zonderlinge manier, waarop de Engelsche regeering Cecil Rhodes behandeltis voor Engeland een ernstig verwijt. Vooral daar ook de broeder van den directeur der Chartered is vrijgelaten ondanks zijn weigering om de belofte te onderteekenen dat hij zich niet meer met de biunenlandsche aangelegenheden van Transvaal bemoeien zon. Kolonel Rhodes is daardoor tot levenslange ballingschap buiten het gebied van de Z.-A. Republiek veroordeeld. Hij kan nn met zijn broeder, kolonel Cecil, de Matabelen gaan bevechten. FRAAHRIJI4. De Fransche minister van financiën Cochéry heeft te Chartres eene redevoering gehouden ter bestrijding van het socialisme. Hij zeide tot de land bouwers, dat de socialisten hun het orfdeel hunner vaderen willen ontnemen. Zij zijn gekant tegen het grootgrond bezit maar willen zelfs nog een grooter grondbezit in het leven roepen door den grond te vereenigen in handen van den naainloozen tyrannieken eigenaar den Staat meende de minister. Ook de ond-minister-presideut Bourgeois heeft den soci alisten den oorlog verklaard. Hij constateerde dat hij het collectivisme verwierp, maar streeft naar een verzoe ning van kapitaal en arbeid. Te BrestMontpellier en Cannes hebben botsingen plaats gehad tusschen het volk en de politie, die verboden processies wilde beletten. Te Brest zetten de katholieken onder toejuiching der bevolking hnn wil door. Aan het hoofd van een der processies liep de Préfect maritime admiraal Barrera. Tl ktlil.lD. De Turksche overheid heeft een Grioksch schip, met wapens krijgsvoorraad en levensmiddelen voor de Kretenser opstandelingen aan boord, in beslag genomen. Volgens een telegram uit Athene aan de Indépen- dance Beige is er Vrijdag j.l. bij Agbia op Kreta nog hevig gevochten. De opstandelingen versloegen de Turken. Het aantal dorpen dat in brand is gestoken, bedroeg tot 10 Jnni niet minder dan 35. De schade wordt geschat op een miilioen Turksche ponden 25,000 personen zijn zonder onderkomen. Uit Athene komt het bericht, dat de Kretenser oproerlingen een belangrijke overwinning hebben behaald op de Turksche troepen bij Comontri. De Turken moeten drie honderd dooden hebben verloren. Te Santorin zijn uit het binnenland een honderdtal vluchtelingen aangekomen. Zij verhalen, dat de Turksche troepen ongestoord de grootste gruwelen bedrijven. Aardbeving in Japan. Yokohama. Een hevige aardbeving en een spring vloed hebben plaats gehad in de Noordelijke provincie. Bijna de geheele stad Kamaishi is verwoest. Duizend man gevonden had, wien voor eenige jaren de terugkeer alhier verboden was en legde hem het bericht en het verzoek van de dnitsche politie voor. Emin stond als versteend, toen hij het gelezen had. Hij moest zich eerst herinneren, wat eigenlijk op dien avond in dat bosch op de hooge Brems was voorgevallen. Maar als een bliksemstraal schoot hem eene gedachte door het hoofd, eer hij nog in staat was, de schande te beoordee- len, welke door deze verdenking op hem geladen werd. Het gezicht van dien speler tegenover hem, dat eerst naar hem toegekeerd en toen weder zoo haastig afge wend was, deed hem de ontmoeting met Manrits Toldy weder helder en duidelijk voor den geest komen. Hij meende deze Zigennar-oogen herkend te hebben, hoe ove rigens diens gelaat ook mocht veranderd zijn. Het was hem plotseling duidelijk, dat deze verandering met op zet was aangenomen Toldy had hoopen geld voor zich gehad Toldy was nog in de stad geweest, toen Sebald gemeend had, dat hij reeds op reis naar Hongarije was hij was daar bniten op den grooten weg geweest, waar eene misdaad begaan wa9, welke met den diefstal bij Gilda in betrekking gebracht werd en op hem, Emin, was nn de verdenking gevallen, omdat hij aldaar was gezien geworden. Heftig vloog het bloed het eene oogenblik hem naar de wangen en naar het voorhoofd, dan weder werd zijn gelaal doodsbleek. Hij balde de vuisten, greep den arm van den commissaris en schudde dezen heftig. .Mijnheer, gij deedt zonder twijfel uwen plicht 1 Ik verpand n mijn eerewoord, dat van iemand, op wien geen misdaad rust, dat ik ter uwer beschikking blijf. Maar vergezel mij op staanden voet en ik zal u den schurk overleveren, naar wien men, heiaas, niet gezocht heeft 1" Hij liep haastig naar de deur. De commissaris, door den toon en de houding van Emin van de waarheid zijner woorden overtuigd, volgde hem, maar hield in het voorportaal even op, om eeneu agent ter hulp te roepen. Emin, de zalen haastig doorloopeüde, bleef plotseling staan. Hij keek in het gelaat van denzelfden speler dien hij zochtdeze verliet juist de speelzaal, spoedde

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1