Telegrafische Berichten. Stadsbericliten. Arrondissements-Reclitbank te Alkmaar. nieuwe personeele belasting wordt ingevoerd, art. la ook toepasselijk is op hendie over het volle laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de bestaande personeele belasting. Art. 161 bepaalt, dat zoolang art. 1 b ook geldt voor hen, die in gebreke bleven de door hen ver schuldigde pers. bel. te betalen. Door de heeren Gerritsen en de Boer is voorgesteld art. 160 zoo te doen luiden, dat voor de kiezerslijst van 1897 de burgemeester aan alle mannelijke Nederlanders ran 25 jaar, voor zoover niet aangeslagen in de vermo gensbelasting of in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten een formulier zendt tot het doen van aangifte. De heer Gerritsen verklaartdat de art. 160 en 161 voor ons beheerscbt do stem over het ontwerp. Spr. gaat uit van de stelling, dat het niet wenschelijk is, in 1897 te komen voor het oude korps kiezers, maar wel voor een uitgebreid korps kiezers. Volgens de M. v. Antw. zijner 560.000 aanslagen in het personeel. Daarvan vervallen die van niet-Nederlanders en personen beneden de 25 jaar. Er blijven dus over 410 a 460.000 kiezers. Blijft art. 161 gehandhaafd, dan zullen er slechts 350.000 a 400.000 kiezers komen. Nu zijn er wel aanslagen in de grond belasting boven 1 maar die zijn meerendeels ook in het personeel aangeslagen. De aangeslagenen in de bednjts- en vermogensbelastingen zijn zeker aangeslagen ia het personeel. Er zijn niet veel aangiften van huurkiezers te wachten, omdat ze anders de kans loopen alsnog ra het personeel te worden aangeslagen. En de loonkiezers volgens spr., zullen er niet velen zijn die zich als zoo danig komen aanmelden. De overige rubrieken zullen ook weinig kiezers ople veren. Van verdubbeling van het aantal kiezers kan dus geen sprake zijn en als art. 161 vervalt, dan zal in ver schillende gemeenten geen uitbreiding plaats hebben bpr. heeft geen grondwettig bezwaar tegen art. 161. Hordt het amendt. niet aangenomen, dan is hij toch bereid voor de wet te stemmen, maar dan ook zal art. 161 behonden moeten blijven. De heer Veegens kan er niet vóór stemmen. Volgens dat amendt. zullen kiezers volgens grond-, vermogens- en bedrijfsbelasting geen aangifte behoeven te doen. bpr. denkt dat slechts weinige kiezers zich zullen opgeven. Woensdag 17 Juni. Het debat wordt voortgezet over art. 160 en 161 met het amend.-GerritsenDen Boer. De heer Zijp komt op tegen de bewering van den heer Gerritsen, dat, als art. 161 vervallen mocht, de kiesrecht uitbreiding onbfuidend zou zijn. De heer De Beaufort (Amsterdam) blijft van meening dat art. 161 niet toepasselijk kan zijn met het oog op art. 80 der grondwet. Dat artikel sluit uit de met-be talers en het personeel Nu heeft men voor die personen een zijdeur geopend om toch kiezer te worden, lluar- kiezers, die hunne belasting niet betaald hebben, mogen ook geen kiezer zijn. Het vermoeden van ongrondwet tigheid mag niet bestaan. Maar ook al bestond geen grondwettig bezwaar, zou spr. toch bezwaar hebben. Zij die niet belasting betalen moeten niet kunnen meewerken om belastingen op te leggen. Spr. zal vragen stemming over art. 161. De heer Vermeulen blijft ook art. 161 volkomen on grondwettig achten, daar wanbetalers dan het kiesrecht zouden verkrijgen. ,e, Ook spr. geeft den min. ernstig in overweging, art. 161 terug te nemen, daar anders vrienden van de wet zich gedwongen zouden zien daartegen te stemmen. De heer De Boer licht nader het amend, toe. Het staat vast, dat art. 161 geen meerderheid zal vinden. Vervalt het, dan zal het volgend jaar het kiezerscorps bg verre na niet zoo uitgebreid zijn als dit ontwerp voorstelt. Het amend, is een eerlijke poging, om in 1897 de ver kiezingen te doen geschieden door het personeel, dat volgens deze wet geschikt is verklaard. De heer Hintzen lid der comm. v. rapporteurs acht het zeer ongelukkig om de uitbreiding van kiezers te vinden uit de wanbetalers en het amendement nu geett een grooten administratieven omslag, terwijl ook do re dactie te wenschen over laat. Overigens wijkt art. 160, zoo als het amend, dit voorstelt, af van art. 1 a der wet. Formeel komt het amend, ook met tegemoet aan het tweede Grondwetsbezwaar, n.l. dat huurkiezers zouden kunuen ontstaan, die niet hun pers. bel. e en vo aan. Art. 160 wil de geheele commissie behouden. De meerderheid der commissie meent de Reg. in over weging te moeten geven art. 161 teiug te nemen. De minister van binnenl. zaken begint met de vraag voor welken tijd dienen overgangsbepalingenij Zijn ant woord is voor een enkele verkiezing, daar de Regeering de invoering van het nieuwe personeel zal voorstellen met 1 Januari a.s. Het schijnt, dat de heer Veegens de oppositie tegen die wet wil voortzetten, maar daaren tegen wijst de Minister op bet verslag der Eerste Kamer en bet antwoord van minister van financiën. Welke is de omvang van de overgangsbepalingen t De minister moest accepteeren de gevolgen van het amendt.- Kolkman—Vermeulen en hij heeft, roeiende met de nemen die hij bezitgetracht zooveel mogelijk nabij te komen aan het kiezerspersoneel dat de niemwe wet zal opleveren. Hij heeft natuurlijk overwogen de quaestie der wan betalers, maar hij heeft gemeend niet tweemaal een nieuwe samenstelling van het kiezerspersoneel te moeten vooi- stellen te minder daar de wanbetalers van het oude personeel volgens het nieuwe personeel meerendeels zuilen ophouden wanbetalers zijn. De geheele quaestie loopt ten slotte over 60.000 kiezers. De Minister heelt volstrekt niet dezelfde kiezers meer malen laten paraisseeren. Hij heeft erkend, dat onder de 1.231.000 kiezers velen in twee of meer belastingen zijn aangeslagen, maar het staat toch vast dat in de plaats van 276.000 kiezers van het personeel er zullen komen 561.000. Nu moge men daarvan aftrekken aan wanbetalers zooveel men wil, maar dan zullen toch 1UU a 150.000 meer personeelkiezers overblijven, terwijl er bij de andere belastingcategoriën velen zijn, die niet in het personeel zijn aangeslagen en nog ook uit andere rubrieken vele kiezers bijkomen, zoodat het bedrag der wanbetalers geen grooten invloed kan hebben op de ver meerdering. De Minister ziet dus geen bezwaar in bet behoud van art. 161, maar de Regeering stelt er grooten prijs op, dat het vermoeden van ongrondwettigheid niet blijve beerschen. Velen hebben nu beweerddat de woningkiezers ver plicht zijn belasting te hebben betaald. De Minister kan begrijpen dat eenmaal als men grondwettige bezwaren heeft, dit bezwaar weegt. Het amendt. zou den weg van art. 160 versperren, terwijl dit artikel volgens de regeering niet kan vervallen. Het amendt. wil art. 160 doen ver vallen en dus de ambtshalve op de lijst gebrachte kiezers doen verdwijnen om daartegenover met ingewikkelde formaliteiten ze weer optenemen. Rekenende op de aanneming van art. 160 noemt de Minister art. 161 terug. Wordt art. 160 niet aangenomen, dan komt hij op de intrekking van art. 161 terug. De heer Gerritsen behoeft niet nader uiteen te zetten zijne houding bij de eindstemming, nu de Minister art. 161 terugneemt. Spr. trekt nu zijn amendement in, daar bet doel ver- j vallen is, nl. de aanneming van art. 161 te verzekeren. Art. 160 wordt goedgekeurdde aTt. 16-. en lbo eveneens. De eindstemming wordt bepaald op Vrijdag a.s., om uur. Barsingerhorn. In de vergadering op 16 Juni van de vereeniging Denk en doe te K o 1 h o r n werd besloten dit jaar het schoolfeest te doen houden op 26 Juni. Aan de jongste kinderen, 1 Mei van dit jaar op school gekomen, zal een prijsje worden uitgereikt, ter aanmoediging, terwijl met de overige kinderen, welke zich aan weinig of geen willekeurig schoolverzuim schuldig maakten, een reisje naar Bergen en Egmond aan Zee zal worden gemaakt. Een 28tal leerlingen der hoogste klasse zijn nog hiervan uitgezonderd. Met hen zal een bezoek worden" gebracht aan Amsterdam, waar »Artis" enz. zal worden bezichtigd. Dezen leerlingen word dit reisje toe gedacht, niet alleen wegens getrouw schoolbezoek maar ook voor betoonden ijver. Slechts zijdie alle klassen doorliepen en steeds op tijd zijn overgegaan, komen hiervoor in aanmerking. De heer Baxkandidaat tot den heiligen dienst te Zaandam, ontving toezegging van beroep naar de nederl. herv. gein. te Kolhorn. Opmeer. Den 16 vierden de leerlingen dor lagere school het gewone jaarlijksche schoolfeest. Hoewel niet werd begonnen met een rijtoer had het kleine volkje toch een zeer aangenamen dag, waarop het bestuur van het Schoolverbond met genoegen mag terugzien. De gemeente Oudendijk verloor dezer dagen door het overlijden van den heer S Stapel een harer meest geachte burgers. Langen tijd diende hij de publieke zaak met groote toewijding en zeldzame volharding. Als lid van den gemeenteraadwethouderheemraad van Drechterland lid van bestuur van polder kerk, spaar bank enz., toonde hij steeds zijn best te doenom naar eer en plicht de hem opgedragen betrekkingen te ver vullen terwijl hij als lid van vele vereenigingen steeds elke poging tot heil en verbetering dor maatschappij trachtte te steunen. l»e lustrumfeesten te Ftreeht. Tot de bezoekers van de ridderhofspelen op Woens dag, die door de Koninginnen znllon bijgewoond worden, zaf o. a. ook behooren de oostenrijksche gezantmet fa milie te 's-Gravenhage. Het aantal verkochte kaarten voor dezen dag en voor de ridderhofspelen van Vrijdag is reeds verbazend groot. Op laatstgenoemden dag zullen weder gebruikelijker wijze volkspelen plaats hebben. IJrsem. Het ziet er voor den boerenarbeider niet roosklenrig uit. Immers, niettegenstaande wij in het langst van de dagen zijn loopen al velen zonder werk. De hooioogst zal nog wat handen vorderen, maar 't is te vreezen dat na afloop daarvan voor velen een rusttijd zal aanbrekenwelke wel eens wat al te lang kan uitvallen. Pui-merend. Dank den ijverigen nasporingen van de politie, is de dader van den onlangs alhior met inbraak bedreven diefstal van verschillende gouden en zilveren voorwerpen van veel waarde, te Rotterdam opgespoord en aangehouden. Slechts 14 dagen in dienstmaakte hij zekere v. d. S., van de afwezigheid van zijn patroon ge bruik, om zich een en ander toe te eigenen en daarmede te verdwijnen. Hij beeft reeds bekend en is te Haarlem in voorloopige hechtenis gesteld. Verschillende voorwerpen waren nog in zijn bezit. De afslagvereeniging »Beemster, Purmerend en omstre ken" heeft eer van haar werk. De den 15 alhier aan het Venedien gehouden eerste afslag van groenten, tuin en boomvruchten slaagde uitnemend. Verscheidene jonge groenten waren in grootere en kleinere hoeveelheden aan wezig en gingen flink van de hand. Moesten soms goede prijzen worden besteed, ook kon men meermalen voordeehge inkoopen doen De afslag duurde van 2 tot 5 ure namidd. Meer dan 100 leden ziju tot de vereeniging toegetreden. Aan dezen eersten afslag was voorafgegaan eene bijeen komst van de ledeu der vereeniging waarin de voorzitter, de heer Dekker, te Beemster, nogmaals de talrijke aanwe zigen er op weesvan hoeveel belang eene geregelde afslagmarkt is voor de omstreken, die zoo rijk aan tuin en boomvruchten zijn. Hij meende niet te vergeefs een beroep op de belanghebbenden te doen, wanneer hij eens ieders steun voor het welslagen van deze maikt inriep. Aan het gemeentebestuur van Purmerend, dat deze bijeen komst bijwoonde, bracht de spreker hulde voor den onder vonden steun en medewerking. Onder het aanbieden van den eerewijn verklaarde do voorzitter deze afslagmarkt geopeud. Nadat de heer jhr. C. van Citters, burgemeester der gemeente Purmerend, nog de verzekering had gegeven, datwaar de belangen van Purmerend en die der om streken samengingenmen steeds op de meest mogelijke medewerking van de zijde van het gemeentebestuur kon rekenen, nam de afslagmarkt een aanvang. Vrijdag, den 26, zal het zestigjarig bestaan der be kende zaak van de firma «J- Ml- van ftempen d£ Zn. te Voorschoten herdacht worden. Op dien dag zullen de firmanten met het geheele personeel een stoomboottocht naar het eiland Marken maken en de feesttocht besloten worden met een feestmaaltijd in de groote zaal van Artis (Amsterdam). HH. MM. de Koninginnen schonken aan het pensioen fonds van de werklieden dezer fabriek bij gelegenheid van bovengenoemd feest, eene koninklijke gift. Bovenkarspel. Aan de markt waren den 15 aangevoerd 2259 manden en zakken vroege aardappelen. Byiunastlekfeest. De gecombineerde propaganda-uitvoering der gymnastiek verenigingen »Lycurgus", te Schagen, de West-Fries te Barsingerhorn »01ympia te Wieringerwaard >Sparta", te Winkel en .Hercules", te Nieuwe Niedorp is op 23 Augustus te Barsingerhorn bepaald. De hoofd leiding is opgedragen aan den directeur van de .West- Fries", den heer S. Spaans Cz. Het programma is als volgt 'samengesteld 's morgens 12 uur bijeenkomst in het turnlokaal, feestrede van den voorzitter van .Lycur- gus". den heer J. Koster; 1 uur vaandeloptocht door de o-emeente 2 uur gemeenschappelijke uitvoering, bestaande in staafoefeningen toesteloefeningen, vereenigingsturnen, keusturnen door de beste turners uit iedere club; 's avonds 6 uur feestmaaltijd. Een bal champëtre zal het geheel besluiten. De toegangsprijs zal zeer laag worden gesteld. Muziekconcours. Door den Prov. Noordhollandschen Bond van Har monie- en Fanfarecorpsen zalop 5 en 6 Juli a.s., te Beverwijk het negende concours worden gehouden waaraan uitsluitend mag worden deelgenomen door corpsen, die uit dilettanten zijn samengesteld. De jury bestaat uit de heeren J. H. Bakker te Groningen, D. Couwen- hoven te Arnhem, A. J. Gaillard te KampenG. Mann te Leiden en H. Völmar te 's-Gravenhage. Aan den wedstrijd zal worden deelgenomendoor het .Winkel's Fanfarecorps," Winkel, .Stedelijk Muziekkorps, Purmerend, .Oost Knollendammer kapel," Knollendam, fanfarecorps .Amicitia," Landsmeer, idem »De Eendracht te Den Hp in de afdeeling voor fanfare, met .line nmt d'biver" als verplicht stuk; door het fanfare .Stedelijk Muziekkorps," Purmerend, .Fanfarecorps," Broek in Wa terland, .Zaandijks Fanfarecorps," Zaandijk, in de afdee ling voor fanfare, met .Les Eburons" als verplicht stuk; door .Harmoniekapel," Beverwijk, .Trou moet Blijcken, Amsterdam, in de afdeeling voor harmonie, met .Venise la belle" als verplicht stnk door .Excelsior," Wormer- veer, .De Adelaar," Weesp, en .Crescendo," Bussum in de afdeeling voor harmonie, met »La Sorcière als verplicht stuk. Haarlem. Mevrouw Petit, ambachtsvrouwe van Spijk heeft aan de herv. gemeente aldaarwelke ruim 20 jaar vacant is een jaarlijksche bijdrage van J 200 toegezegd, ter verbetering van het predikantstractement. Kdain. Het Nuts-departement zal een gedenk steen plaatsen voor Jan Nieuwenhnijzen, in het gebouw waar de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in 1<84 is gesticht. Postkantoor Kgniond aan Zee. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden durende de 2e helft der maand Mei 1896 J. C. Bakker, Rotterdam Wed. PrinsWeesp. Van het hulpkantoor te Egmond aan den Hoej K. Bosman, Amsterdam. A T J E H. 18 Juni. Volgens een op den 16 van den Gouverneur-Generaal bij het departement van koloniën ontvangen telegram is de fuselier H. J. Claessens, aanvankelijk opgegeven als in Atjoh vermistwerkelijk gesneuveld. Zijn lijk is ongeschonden gevonden. Tweede Kamer. 's-Gravenhage, 18 Juni 1896. Ingekomen is bet wetsontwerp houdende vaststelling van regels betreffende waterstaatsbesturen. Kosloten werd, de suikerwet niet te behandelen. Op de interpellatie van den heer Cremer heeft de minister van waterstaat ver zekerd, dat er gegrond vooruitzicht bestaat, dat de nieuwe sluis te IJmuiden vóór het einde des jaars groote schepen zal kunnen schutten. Aangenomen is het ontwerp tot verbetering van wege het rijk van de Overijsselsche Vecht en betreffende den aanleg van een spoorweg van Batavia naar Anjer. Men verzoekt ons medetedeelen dat zondag, den 21 de dienst in de kerk der reinonstrantsehe gemeente zal vervuld worden door den heer da. A. K. E. Horst pred. te Lochem. De heer P. Lammerschaagambtenaar ter secretarie alhier, is benoemd tot secretaris der gemeente Winkel. De heer B. Calkoene is den 17 te Arasterdam geslaagd voor hetcandidaatsexamen inde rechtswetenschap. Alkmaarsche Slagersvereeniging. De „Staatscourant" van den 17 bevat de statuten der bovengenoemde vereenigingopgericht alhier voor een tijdvak van 29 jarengerekend van 19 Dec. 1894 en bij koninklijk besluit van 18 April j.l. als rechts persoon erkend. Zij stelt zich ten doel het bevorderen der belaugen in het algemeen van de vleeschhouwerij en varkensslagerij, meer bepaald van de vleeschhouwers en varkensslagers die lid zijn der vereeniging. Te dien einde zullen a. in, op geregelde tijden te houden vergaderingen ter sprake worden gebracht de voorschreven belangen en zullen mede voordrachten worden gehouden over ziekte verschijnselen van het vee en de kenmerken van gezond en ziek vleesch b. zoo noodig bij geschrifte dit een en ander en wat verder voor het doel der vereeniging wenschelijk mocht voorkomen ter kennis van het publiek worden gebracht c. gebouwen en lokalen kunnen worden gekocht of gehuurd hetzij om die weder te verhuren of voor eigen gebruik. Bij dit al zal echter het behalen van geldelijke winst nimmer in het doel der vereeniging liggen. Even eens mag de vereeniging nimmer trachten invloed uit te oefenen op de vleeschprijzen daar dit geheel aan de vrije concurrentie zal worden overgelaten. De barometerstand alhier, was's morgens te 8 unr als volgt: den 17 757.7 den 18 761.6. Zitting van 18 Juni 1896. J. P. V., Alkmaar, (in hechtenis), mishandeling, 6 weken gev. D. C. BHelder, vernieling, f 5 boote, subs. 3 dagen hecht.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3