Engelsch op school. Gilda Sciiwanhof. Acht en ïtfegentigste Jaargang. 18%. ZONDAG 21 JUNI. FEUILLETON. Geschiedenis van een vronwenhart 1*0. 77. Eerste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,8©fanco door net geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Afzonderlijke numtneib 3 ets. Prijs der gewone Advertentlënsg Per rogel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Weldra zal het 58 jaar geleden zijn, dat Hare Britsche Majesteit Victoria geboren 24 Mei 1819 den 28 Juni 1838 als Koningin van Engeland gekroond werd. Zij heeft langer geregeerd dan eenig ander vorstdie den scepter over Groot Brittanje gezwaaid heeft. Niet de lange dnur harer regeering is op zich zelf het merkwaardigste er is in de geschiedenis geen periode bekend waarin een volk zich mocht verheugen in zulk een vooruitgang op bijna elk gebied als het Engelsche sedert de tegenwoordige vorstin de tengels vau het bewind in handen nam. Wanneer hier enkele cijfers en opmerkingen worden overgenomen uit een opstel van den Edinburgh Review, dan heeft dit de bedoeling niet alleen om dien vooruitgang te staven maar vooral om daaruit een gevolgtrekking te maken. Er is een bekend deuntje dat begint met de woorden »Het Fransch was steeds mijn lievelingstaai maar 't Engelsch kon ik niet leeren." Velen zijn er die dit op zich zelf kunnen toepassen. Hoewel in ons land gelukkiger wijze de taalstudie niet veronachtzaamd wordtblijft het maar al te waar,, dat het met de kennis van 't Engelsch zeer slecht gesteld isalthans veel slechter dan met het Fransch, dat men in de lagere scholen reeds onderwijst. Geschiedt dit terecht Onzes inziens niet. Het Engelsch moet de plaats in- nemeu die thans aan 't Fransch wordt ingeruimd. De invloed van Frankrijk moge op litterarisch gebied zich nog doen gelden bijna op elk ander gebied neemt hij af. De bevolking van Frankrijk vermindert. Het is niet langer waar dat men met Fransch de wereld door komt. Daartoe moet men tegenwoordig engelsch kunnen verstaan en lezen en spreken. In den handel is engelsch een vereischte. Het is toch rationeeler onze jongelieden te leeren een handelstaal, die over de geheele aarde verspreid is, dan het franschdat taalkundig misschien aanbeveling verdient maar tegenwoordig minder gesproken wordt minder bruikbaar is. Dat Engelsche gewoonten overgenomen, dat Engelsche modes gevolgd dat Engelsche sport wordt nagebootst 't behoeft waarlijk niet herinnerd te worden. Geen won der Vooral de sport deeü den invloed van het Anglo Saxische ras dan ook de laatste 60 jaren ontzettend toenemen. Toen Victoria aan de regeering kwam telde het ver- eenigd koninkrijk een bevolking van 26 millioen menschen. In 1896 telde die bevolking 40 millioen en zal dus weldra verdubbeld zijn. Deze toeneming der bevolking zinkt echter in het niet vergeleken met de uitbreiding van het Rijk naar buiten. Britsch-Indie werd vergroot met 275000 vierkante engelsche mijlen een oppervlakte grooter dan Oostenrijk. Aden en Honkong werden gestichtNoord-Borneo in bezit genomen. In 1837 bezat Engeland in Afrika ongeveer 100000 vierkante mijlen tegenwoordig driemaal meer. Het gebied van de Koni'klijke Nigermaatschappij en van de Chartered Company heeft een oppervlakte zoo groot als de helft van Eur. Rusland. Egypte en Cyprus kwamen onder engelsch protectoraat. In Amerika heeft Engeland het oppergezag over Canada bevestigd Canada stond in 1837 op t punt zich van 't moederland los te scheuren. Doch de grootste uitbreiding van het Britsch gezag is wel in Australië. Melbonrne en Sydney zijn wereld steden. In 1837 waren in dit werelddeel naar schatting 175000 blanken du wonen er 4'/2 millioen. Tijdens de regeering van Victoria is Nieuw-Zeelaud een bloeiende kolonie geworden. Door een gelukkig toeval schijnt het gebeurd te zijn dat de groote Australische koloniën het recht verkregen om zelf hunne grondwetten te veranderen. Maar onom- stootelijk zeker is het, dat de Engelschen veel te danken hebben aan hun liberalen geest op 't punt van wetgeving. Alle koloniën zijn in mindor of meerdere mate autonoom. Geen wetten worden hen opgedrongen van Engeland uit. Dientengevolge kon de wetgeving zich ontwikkelen en regelen naar de behoefte en werkte zij niet belemmerend op den bloei der koloniën die das geen reden hadden om zich aan Engelands invloed te onttrekken. Niet door geweld en onderdrukking heeft zich het engelsch gezag uitgebreid. Het is goed dat dit erkend worde. Zeker, de inval in Transvaal schijnt het tegendeel te bewijzen. Maar dit is een uitzondering, een misstap. En in 't parlement gingen stemmen op, die deze daad zoo scherp afkeurden als mogelijk was. Het zou bovendien niet billijk zijn te vergeten dat Engeland na een nederlaagdie den trots toch ge voelig schokte, onder Gladstone er van af zag met wapengeweld de Transvaal te anexeeren. Welke machtige natie heeft ooit zooveel zelfbeheersching getoond 50) van HANS WACHENHUSEN. Baron Sittmann stond met eenige bedienden in het voorportaal te praten, toen Emin met den commissaris er passeerde. Hoe ook beleedigd door het voorgevallene, maakte hij eene koele buiging, en draaide hnn daarop den rug toe, want hij had alle reden, om den commis saris nit den weg te gaan, nadat deze hem herkend had. In de speelzalen had de zaak als iets alledaagsch niet verder de aandacht getrokkenhet »faltes le jeu her innerde de menigte, dat de tijd hier zeer kostbaar was en zonder erbarmen ging het rad van het fortuin verder zijn gewonen gang. Emin had in het bureau zijne getuigenis ten dienste van het proces-verbaal afgelegd en zich op de bekend heid van professor Sebald met het vroegere leven van den Zigeuner beroepen. Zwijgend stond hij op hij haalde diep adem, om zijne overspanning meester te worden en op onverschillige wijze verliet hij het bureau. De nacht lucht verkoelde hem het voorhoofd en de longenhij zocht eene eenzame plaats in den tuin. Welke eene ontzettende geschiedenis thans weërWas het niet, alsof het noodlot hem niets wilde besparen Zedelijk dood voor zich zeiven, was hij het thans ook voor de burger maatschappij. Hij werd het slachtoffer van de bloedige daad van een ander, van den man, wien hij nooit in al zijne verdorvenheid had gekend en dien hij niet in staat geacht had tot zulk eene daad Vol vertrouwen had hij de hand gegrepen, die hem door het noodlot, zooals hij gemeend had, in dezen Sittmann was aangeboden en ook dezen zag hij thans voor zich, zoo verachtelijk toen deze hem zoo straks den rng had toegedraaid Dood voor de wereld Die overtuiging stond bij hem vast en wat nn nog Dood ook voor haar, voor Esther, wanneer zij vernam, wat hem alleen onbekend was geblevenTerwijl hij voor het begin van een nieuw leven ten slotte weder den noodigen moed had verza meld, dacht zij aan hem misschien met afschuw. Hij sprong op, dwaalde rond onder de palmboomen, die hem geen vrede gaven. Niemand, die misschien nog, al was het met medelijden, aan hem dacht, niemandEn toch Éen moest er nog zijn, die zeker niet aan hem getwijfeld had, die hem in bescherming nam voor de we reldSebald, die het zoo goed met hem gemeend had Deze gedachte gaf hem eenige kracht. Sebald had hem zijnen weg aangewezen, doch hij was daarvan afgeweken. Het eenige, wat hem nog overbleef, moest geschieden. Sebald had hem met zooveel warmte aan zijnen vriend in Rome aanbevolen en al ware het ook slechts eene toevlucht, die hij vond, om eenzaam, als een vluchteling voor het noodlot, zijn leven te verlengen, voor hoe lang was hem hetzelfde hjj verlangde thans vurig naar eene schuilplaats, waar hij lot zich zelven kon komen, waar hij de krachten verzamelen kou, die misschien nog in hem sluimerden. Hij ging nit de schaduwen van den tuin naar de open vlakte. Helder stond de maan aan den hemel, millioenen sterren dansten op de door den avondwind bewogen golven der zeeals groote meeuwen trokken de zeilen der schepen bij het bleeke avondlicht voorbij. Plotseling werd het levendig daar vóór hem nit. Een zwerm gasten ging de trappen af naar den spoorweg. Met gekruiste armen tegen eenen boom geleund, liet hij ze op korten afstand aan zich voorbijgaan. Hij had geen haast, zooals zij. Het werd weder stiller de nablijvers kwamen slechts één voor éénvoor hem was de nacht het beste om van hier te gaan. Hij Sitmann ontsnapte hem plot seling, toen hij dezen, een liedje neuriënde, de trappen zag afgaan. Hij scheen vergeten te zijn, wat er vandaag voorgevallen was hij scheen in de beste stemming. Emin vermoedde niet, waarom het terngkeeren zelfs naar deze plaats des onheils aan dezen man verboden was, en dat hij zelfs over de grenzen was gebracht. Nog stond Ook ten onzen opzichte werkte de engelsche regeering, wat de koloniën betreft, niet togen. Men staat verbaasd over het doorzicht der mannen die dit volk tot zijn regeerders verkoos. Het rjjk beslaat thans een oppervlakte van 8.500.000 vierkante mijlen of indien men de staten der indische vorsten en de be zittingen der Afrikaansche Maatschappijen meérekent van tien millioen vierkante mijlenmet een bevolking van 350 millioen zielen. Dit wil zeggendat bijna een vierde van alle aardbewoners erkennendirect of indirectde opperheerschappij der koningin. Rusland is het eenige landdat wat grootte betreft met het britsche rijk kan vergeleken wordenmaar het moet toch er voor onder doen. China alleen kan met dit rijk wedijveren in bevolking, wat het getal betreft. De handelsvloot, bestaande uit 21000 schepen waaronder de fraaiste en grootste stoomschepen der wereld over treft die van elk ander volk. De uitbreiding van den handel het is goed in dezen tijd, dat de geest van bekrompen protectionisme uit Frankrijk schijnt over te waaien dit te herinneron is niet minder verbazend. In 1847 bedroeg het totaal van in- en uitvoer niet meer dan 140 millioen pond sterling. In 1894, 680 millioen pond sterling. Dat zijn de gevolgen van handelsvrijheid. In 1837 aan banden gelegd door een tariefwaarin 1200 artikelen voorkwamenkon de handel zich aan vankelijk niet ontwikkelen. Thans wordt slechts over een 12tal artikelen invoer recht gehevenmen ziet met welk een resultaat in dezen tijd van depressie. De rijkdom nam in dezelfde mate toe. In 1838 werd betaald aan het legaliseeren van tes tamentaire beschikkingen naar een waarde vau 50 mil lioen in 1894 naar een waarde van meer dan honderd vier en zestig millioen pond sterling. Dat de welvaart algemeen isblijkt wel hieruitdat in 1842 het aantal armlastigen in Engeland en Wales steeg tot 1.429.000. Een elfde deel der bevolking was armlastig. Thans, nu de bevolking verdubbeld is, zijn er slechts acht honderd duizend menschen die in een of anderen vorm bedeeling ontvangen. Een vermindering dus. Op gevaar afdat den lezer deze cijfers vervelen moet nog herinnerd worden het bekende feitdat ook het getal misdaden afneemt: in 1837 stonden 23600 personen in Engeland en Wales terechtin 1842 31300 in 1893 slechts 12300. Gelijk gezegd is dienen de aangehaalde cijfers tot be- hij in twijfel, of hij hem niet zou roepen, en zich voor hem rechtvaardigen, maar Sittmann had reeds de trappen betreden en was uit Emin's oogen verdwenen. Zijn blik was reeds weder gevestigd op de groote, met bloemen gevulde vaas, waar achter hij den Zigeuner had zien ver dwijnen, toen hij nog eens drie personen zag naderen, in het volle maanlichthij trad plotseling terng; hij herkende W indham, naast dezen een langen, jongen man en aan zijnen arm EstherOnwillekeurig deed hij uit de schaduw der palmboomen een stap vooruit. Hij wilde naar haar toe gaan, zich aan hare voeten werpen. Maar hij bedacht zich zij kwam hem zoo bleek, zoo lijdend voorEn op dat oogenblik klonk de bel van den spoorweg daar beneden. Windham trok haar met zich voort, de vreemde, jonge man volgde met groote stappen en ook zy verdwenen voor zijne oogen. Ook thans zon hij hen nageloopen zijn, maar hij schrikte daarvan terug bjj de gedachte, dat ook zij thans moest vernomen hebben, wat hem vandaag overkomen was De moed ontbrak hemhuiverend en met een halfluiden kreet trad hij in de schaduw der boomen terug Nagenoeg zonder een woord te spreken, zaten intasschen de drie in de coupé, die ben den korten afstand naar Nizza zou terugbreugeD, waar Archibald zijne koffers verwachtte, om verder met den trein naar Marseille te gaan. Hij vond ze daar, maar men overhandigde hem tevens een telegram, uit Washington, dat hein officieel beval, in Europa te blijven en zich onverwijld naar Parijs te begeven, waar hij bij het gezantschap het verdere zon vernemen. Archibald's gelaat helderde op. Dit was zoo goed als zijne aanstelling. Windham drukte hem de hand, wenschte hem geluk en vergezelde hem naar den trein, waarmede hij eenige minuten later vertrok. Esther verkeerde in kalme peinzende stemming, want het was aan Windham's voorzorgen gelukt, Emiu's tegenwoordig heid en het met hem voorgevallene voor haar geheim te honden. Als eene stille lijderes droeg zij het leed van haar hart in stille, hoopvolle verwachting, zich bewast, dat zij slechts eenmaal beminnen kon, en haar hart niets

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1