li 11 i t e n 1 a ii d. Nederland. Stadsbericliten. vestiging van het feitdat de Engelschen een plaats in nemen gelijk nooit te voren eenig ander volkvoor zoover bekend iszich wist te verwerven. Derhalve bestaat er alle reden en aanleiding ja zelfs noodzakelijkheid, om er voor te zorgen, dat de engelsche taal zoo algemeen mogelijk wordt beoefend. Door de taal te kennen raakt men bekend met den geest, die een volk bezielt. De Engelschen hebben getoond wat zij vermogen. De fransche natie vertoont in de verste verte niet gelijke enerigiezncht tot ontwikkelingkrachtsinspanning levenslust en werkzaamheid. Doch hij die dit erkent moet tevens toegeven de wenschelijkheid om de engelsche taal in de school te onderwijzen in de plaats van de lransche onregelmatige werkwoordenwaar onze jeugd haren kostbaren tijd tegenwoordig meê zoek brengtmet niet veel meer nnt, dan dat men later fransche romans kan lezen. Hoeveel gunstiger invloed zon 't Engelsch op ons uit oefenen. ITAliIE. De afgevaardigde Cavalotti heeft Woens dag aan de regeering gevraagd, waarom in het officieele bericht over de uitspraak in het proces tegen generaal Baratieri de woorden zijn weggelaten, waarin ook het voortdurend aandringen der vorige regeering werd aan gevoerd als een redeD, die den generaal den aanval deed gelasten. Er ontstond een levendig debat, waaraan tal van afgevaardigden deelnamen. De minister van oorlog verklaarde, dat hij de volle verantwoordelijkheid voor deze uitlating op zich nam. Zij is geschied om der wille van de rechtvaardigheid tegenover het ministerie-Crispi, in de overweging, dat deze woorden alleen naar waarde kunnen worden geschat in den tekst van het vonnis. Zes Italiaansche anarchisten, die van het eiland Favignana waren ontvlucht, zijn bij aankomst te Tunis gegrepen en overgebracht aan boord van het oorlogschip Rapido, dat hen achtervolgde. IPASIJE. De Spaansche stoomboot Belico, die tijde lijk als oorlogschip dienst doet, is bij het invaren van een rivier op Cuba door derebellen in den grond geboord. De kapitein en twee man der equipage zijn zwaargewond. De loods werd opgehangen. De opstandelingen hebben bij Matanzas een dynamiet- aanslag gepleegd op een spoortrein en bovendien op de reizigers geschoten. Twee dezer werden gewond. De rebellen hebben te Batabario een aantal huizen in brand gestoken. TEAASVAAL. Reuter's Office verneemt, dat de Transvaalsche staatssecretaris aan den gouverneur der Kaap twee dépêches heeft gezonden, met verzoek, die onmiddelijk over te seinen aan Chamberlain. In de eerste dépêche wordt sterk aangedrongen op vervolging van Cecil Rhodes, Beit en Harris. In de tweede wordt verlangd, dat de rijksregeering het geheele bestuur, zoo wel civiel als militair, van het gebied der Chartered Company op zich zal nemen, en ten zeerste wordt daarin betreurd, dat het onderzoek naar de medeplichtigheid van de Chartered Company aan Jameson's inval is uitgesteld. TIJ1AIAIJE. Do gouverneur van Kreta hoeft de Iradé van den Sultan bekend gemaakt, waarbij de afgevaar digden worden uitgenoodigd te Kanea bijeen te komen voor het houden eener vergadering. De Sultan belooft verder in zijn Iradé alle wettige bezwaren te overwegon als zij door den Landdag worden ingediend en niet strijden met de suzereine rechten van het Ottomanische Rijk. De Sultan eischt, dat de opstandelingen de wapens zullen nederleggen en belooft algehoele amnestie. En hij zegt verder, dat de turksche troepen niet handelend zullen optreden, dan alleen om de orde te handhaven Het «Centrale Comité voor den opstand op Kreta", te Athene, heeft aan de mogendheden telegraphisch ver zocht hulp te willen verleenen ter verbetering van den toestand van vrouwen en kinderen op het eiland, wier woningen vernield zijn door brand en plundering. Een afschrift dezer oproeping is ook aan de Grieksche regee ring toegezonden, die hare hulp toezeide, met het oog op het zuiver philanthropische karakter der gevraagde onder steuning. Tweede Hamer. Zitting van 18 Juni. Heden was aan de orde de interpellatie-Cremer over de sluiswerken te IJmuiden. De heer C r e m e r herinnerde aan de geschiedenis der nieuwe sluis. Op 31 Mei 1887 werd tot vergrooting be sloten. De aanlegtijd werd geraamd op 3 jaar en nu zijn er 3 maal 3 jaar verloopen en de sluis is nog niet gereed. De vertraging is gevolg eensdeels van de vergrooting der slagdorpeldiepte tot 10 M. en anderdeels van de wellen in de sluiskom en sluishoofden tijdens het werk en van een brand in het gebouw van het stoomgemaal. Ook het meer zou begeeren, wanneer het werkelijk ongelukkig bemind had. Windham zag, toen hij zich dien avond tijdig op zijne kamer teruggetrokken had, dat de beide ramen van zijnen overbuurman donker waren hij wist niets van hetgeen vandaag met hem was voorgevallen, want hij had hem aan de speeltafel niet opgemerkthij had trouwens overigens" in het geheel niet gezien of geboord, wat er verder geschied was, daar hij naar Esther teruggegaan was en haar had uitgenoodigd om eene wandeling te maken langs den wandelweg aan deu heerlijken oever van de beneden-stad, ten einde haar uit de speelzalen weg te krijgen, die zij met een voor haar onbegrijpelijk angstig gevoel verliet. *Never mind, sprak Windham tot zich zeiven, toen hjj vermoeid ging slapen. Laat ods er maar niet meer aan denken door mij zal Esther niet vernemen, wat er ook vandaag weder met hem is voor gevallen Wordt vervolgd.) lange beraad over de werktuigelijke beweging der deuren gaf aanleiding tot vertraging. Spr. beoordeelde die zaken niet. Thans zijn de sluizen en schntkolk geheel gereed, maar de toegangskanalen aan de beide zijden van de sluis zijn nog niet gereed. Ze zijn aanbesteed in September 1894 en moeten 15 September 1896 gereed zijn volgens bestek. Nu is het de vraagWanneer zal de toegang geopend worden Die vraag is reeds lang gesteld. De minister antwoordde in 1894 aan de Kamer van kooph. te Amsterdam dat zonder onvoorzienen tegenspoed einde 1896 het werk gereed zou komen en op 22 April j.l. heeft een deputatie uit de K. v. k. te Amsterdam haar opwachting gemaakt bij H. M. de Regentes en betwijfeld of het werk einde 1896 gereed zou komen. H. M. ant woordde dat men haar verzekerd had dat dit zon ge schieden. Nu zy n er geen onvoorziene tegenspoeden ge weest de jongste winters waren mild eu het uitbaggeren geschiedde zonder bezwaar. Alles wijst op het gereedkomen van de sluis dit jaar en toch bestaat er groote ongerustheid daaromtrent bij belanghebbenden indien voortgewerkt wordt zooals thans. Zij meenen dat het ingrijpen nog niet krachtig genoeg is geweest. Die vrees werkt verlammend en schaadt de groote be langen van handel en scheepvaart. Voor reeders en cargadoors is het van groot nutte weten of de haven van Amsterdam geopend zal zijn voor grooter schepen dan wel of groote reederijen moeten voortgaan die haven te mijden. Spr. vraagt dus Bestaat nog gegrond vooruitzicht dat de nieuwe sluis te IJmuiden in het laatst van dit jaar in gebruik gesteld zal kunnen worden. De minister van waterstaat betreurtdat zoo vaak bij groote werken tegenspoed wordt ondervon den. Wat de stand van het werk betreft, de interpellant heeft dien juist medegedeeld. De bewegingswerktuigen zijn er nog niet, maar men moet voorzichtig te werk gaan. Blijken ze aanvankelijk te voldoen voor één deur, dan zullen ze verder toegepast worden. Hoofdzaak isdat de toegangskanalen nog niet op de vereischte diepte zijn.Wat nu den tijd der uitvoering be treft de aannemer heeft niet in alle opzichten aan de voorwaarden voldaan. De directie is bevoegdin te grijpen maar dan moet blijken dat er niet voldoende wordt gewerktdat er eenige achterstand in het werk is. Herhaaldelijk is aangedrongen op spoed bij den aan nemer die gelukkig is geweest dat de winter zoo voor spoedig is geweest. Maar toen vertraging bleek is de directie opgetreden en heeft den aannemer aangespoord nieuwe hulpmiddelen te gebruiken. En de directie heeft nieuwe hulpmiddelen verstrekt om te werken voor zoo ver de aannemer te kort schoot. Er moet nog 870000 M3 grond verwerkt worden. Ging men voort zooals de aannemer thansdan zou men nog 4 5 jaar noodig hebben gehad. Met rijksmaterieel wordt nu per week niet 5000 maar 5500 M3 verwerkt. Krachtiger hulp middelen zouden misschien nog noodig kunnen zijn. In hoofdzaak kan de minister dus herhalen nu nog. dat wanneer geen onvoorziene omstandigheden zich voordoen, het werk nog dit jaar kan gereed komen zoover dat het mogelijk zal zijn te schutten. Geheel voltooid zal het werk niet zijn. De laatste hand moet dan nog worden gelegd maar het doet niet aidat er dan nog eenige grond moet worden uitgegraven. Als maar groote schepen kunnen geschut worden. De minister zal alles doen om het werk te bespoedigen. De heer C r e m e r dankt den minister. Hij meent, dat er alle hoop bestaatdat bet werk gereed zal zijn. De interpellatie is hiermede gesloten. Militaire pensioenen der zeemacht, Aan de orde was verder het ontwerp houdende nadere wijziging der wet van 28 Augustus 1851 (Stbl. n°. 127) tot regeling van de militaire pensioenen bij de zeemacht, strekkende om de machinisten onder de nieuwe benamingen en de sergeant-stokers recht te verzekeren op pensioen en aan de korporaal-stokers en stokers le2e en 3e klasse aanspraak te geven op pensioen. De heer G u y o t dringt aan om den machinisten wet telijk den rang te geven tusschen officieren en onderoffi cieren aan boord dien ze feitelijk bezitten. De minister van marine maakt vooralsnog daartegen bezwaar. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. Kieswet. De kieswet werd met 56 tegen 43 stemmen (de heer Tak was afwezig) in de zitting van den 19 aangenomen. We laten hier (ter wille van de belangrijkheid van deze stemming) de opgave der vóór- en tegenstemmers volgen Vóórde heeren van Berckelde Lange van Karne- beek, van Basten Batenburg, Mees, Ferf, do Beaufort (Am sterdam), Michiels Zijp Schaepman Everts Halïmans, Zijlma, Truijen, Pijttersen, Houwing, de Ras, van Bylandt (Apeldoorn), Kuijff, Hennequin, Loeff, Plate, van Borssele, Viruly van Demse Tijdeman Hintzen de Ram van Kerkwijk, Goekoop Conrad Lohman Roessingh van Bylandt (Gouda), Staalman, van Gijn, T. Mackay, Meesters, van Dedem, Rutgers, Kolkman, Willinge, Schepel, Guyot, Royaards van Delden, Bonman, van Gennep, Hesselink, Borret, v. Limburg Stirum, Lambrechts, A. Mackay, Vos de Wael, de Beaufort (Wijk), en de Voorzitter. Tegen stemden de heeren Hartogh de KanterBee- laerts, van der Kun, Kuyper, de Boer, Smits van Oyen, Pijnappel, Mutsaers, Dobbelman, Rink, Vermeulen, Donner, Bool, v. Alphen, v. Vlijmen, Bastert, Schimmelpenninck, Lely, Gerritsen, Heemskerk, A. Smit, Drucker, Travaglino, SchaafsmaE. Smidt, Kerdijk, Cremer, Thooft, Lucasse, Pijuacker Hordijk, van den Bergh van Heemstede, Tydens, Lieftinck, Veegens, Heldt, Farncombe Sanders, Harte, d'Ansembourg, Goeman Borgesius, Smeenge, Bahlmann en Seret. Hierop werd comité generaal gehouden tot vaststelling der huishoudelijke raming. De Kamer is hierop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Vóór de wet hebben alzoo gestemd 34 liberalen 14 katholieken en 8 anti-revolutionairen; tegen 23 liberalen, 11 katholieken en 9 anti-revolutionairen. Benoemd tot hoogheemraad van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland de heer W. Schermorhorn. Beventer. De cylinder van de stoommachine in de fabriek der firma Ankersmit alhier is door het breken der zuigerstang defect geraaktwaardoor thans de ar beiders, ongeveer 200 mau werkeloos zijn. Daar voor de reparatie een paar maanden noodig is zal met een oude machine in twee ploegen gewerkt worden't in orde brengen van die machine zal slechts ongeveer 8 dagen aanhouden. Graft. Tot postbode alhier is benoemd D. de Jong, thans in gelijke betrekking te Beemster werkzaam. Purmerend. Zekere M. V. alhier werd den 19 aangehouden wegens schending van de openbare eer baarheid, om te Haarlem in hechtenis te worden gesteld. De politie bracht hem tot bekentenis. De kwestie omtrent het eigendomsrecht van het vaandel, de medailles en de muziektent van het Stedelijk Muziek korps welke kwestie reeds langen tijd de gemoederen van de ingezetenen heeft bezig gehoudenheeft kans spoedig te zullen worden beëindigd. Zooals bekend is bestond alhier sedert vele jaren een Stedelijk Muziekkorps onder directie van den stadsmuziekmeesterden heer J. P. Groot, tellende het vorige jaar nog 26 leden. Dit korps had instrumenten van de gemeente in bruikleen en ontving ook jaarlijks van haar eene subsidie. Door moeilijkheden met den directeur wilden 16 leden, waar onder het geheele bestuurniet langer onder diens directie werkzaam zijn terwijl 9 ledenwaarvan het meerendeel de jongeren den directeur getrouw bleven. De 16 leden kozen een anderen directeur, wierven nieuwe leden aan en verkregen rechtspersoonlijkheid als »het Stedelijk Muziekkorps". Inmiddels vorderden burge meester en wethouders, zijnde commissarissen van «het Stedelijk Muziekkorps", de instrumenten opnamen de kas van dat korps in bewaring en verkregen bij dour- waardersexploit het vaandel en de medailles in bezit dit laatste zooals de voorzitter van den gemeenteraad in een der vele raadsvergaderingen waarin dit onderwerp ter sprake kwam, zich uitdrukte, ter couserveering van rechten. De 9 leden zaten bovendien ook niet stil. Nieuwe leden werden gezocht en gevonden eon nieuw bestuur werd benoemd en ropotitiën en openbare uit voeringen gehouden. Op deze wijze ontstonden hier twee fanfarekorpsendie zich beiden noemen «het Stedelijk Muziekkorps" en aanspraak maken op de eigendommen. Verschillende adressen aan den raad en andere colleges waren hiervan het gevolg doch heden zonder resultaat. Scheidsrechters werden aangeboden doch niet geaccepteerd. Een procedure werd dus onvermijdelijk. Het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den nieuwen directeur, den heer A. C. Provily, verkreeg na eenige moeite een certificaat van onvermogen, koos den heer Biederlack te Amsterdam tot raadsman en maakte do zaak aanhangig. Een exploit, waarbij beslag werd gelegd op het vaandel en de medailles werd beteekend met dit gevolgdat thans het bestuur van het Stedelijk Muziekkorps onder directie van den heer J. P. Groot aan commissarissen (burg. en weth.) voorstelt een en ander terug te geven aan het andere corpsmits de muziektent voor beider gebruik open blijft. Men vermoedt dat dit grootmoedig voorstel zal worden aangenomen en we op deze wijze eindelijk verlost zullen worden van de vermaard geworden vaandelkwestie. ïïeerhngowaard. De leerlingen boven 10 jaar van de 4 scholen maakten den 17 een reis naar Amster dam tot het bezoeken van Artis. Precies op tijd half acht 's morgens vertrokken de ruim 100 jubelende kin deren en hunne geleiders met eene voor hot doel goed- ingerichte stoomboot van den heer De Fouw te Alkmaar. Begunstigd door prachtig zomerweder was de reis naar en van Amsterdam reeds een heerlijk genot. Veelvoudig werd het genoegen verhoogd bij alles wat in Artis en in het bijzonder in het Aquarium te zien en te genieten is. Voor de kindered is 't een hoogst aangename dag geweest. Schagen. Den 20 had in de openbare lagere school alhier, op de gebruikelijke wijze, in tegenwoordigheid van de gemeente-autoriteiten en leden der schoolcommissie de uitreiking plaats van de spaarbankboekjes van 75 ets. en de fraaie eer-bewijzen" aan de kinderen die in het afgeloopen jaar minder dan 5 moedwillige verzuimen hadden gehad. In het geheel werden 217 spaarbankbewijzen en kaarten uitgereikt. De 32 leerlingen der hoogste klassen ontvingen passende en nuttige geschenken, als naaidozen, woordenboeken, atlassen enz. enz. Na het zingen van een paar vaderlandsehe liederen gingen de kinderen in vroolijke stemming huiswaarts om gedurende eenige dagen van de kermis te genieten. De Zaterdag vóór kermis is voor de Sckagerjougd elk jaar een dag van groot genot èn door de prijsuitdeeling èn door het vooruitzicht op de kermisvacantie. Hennlngbroek. Ongeveer 60 scholieren uit de hoogste klassen onzer scholen hebben den 17 een prettig dagje gehad. Ongeveer 5 uur vertrokken ze per as van hier naar Midden-Beemster en van daar per stoomtram naar Amsterdam, waar veel gewandeld is eu o. a. de Nieuwe kerk en «Artis" eene beurt kregen. Voor leeftocht was voldoende gezorgd doch een bank in de schaduw was ook uiet te versmaden. 's Avonds ruim 9 uren konden allen tevreden hun nestje weer opzoeken en droomen over al 't genotene. ('aarden keuring. Te Hoofddorp werd den 18 eene keuring gehouden ter inschrijving van paarden in het Ned. Paarden-stamboek. Van de 54 aangeboden merriën werden 25 opgenomen. Voorts werd ingeschreven de onlangs ingevoerde ameri- kaansche hengst «Allouez." Onderscheiding. Bij koninklijk besluit van 17 dezer is, wegens be wezen buitengewone diensten bij de krijgsverrichtingen tegen Lombok in 1894, alsnog benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde, de fuselier van het leger in Nederlandsch-Indië E. E. J. S p ei se r. Door het stedelijk muziekkorps zullen op zondagden 21 des avonds te 9 uren, in den Stads- hout, de volgende stukken worden uitgevoerd 1. «Koningin-Regentes Marsch" v. v. d. Hegge Zijnen 2 Ouverture zur Oper «Die Regimentstochter" v. Don- nizetti 3. «II baeio", valse de concert v. Arditi4. Fantaisie op motieven uit de opera «Roland a Ronce- veaux" v. Meermet; 5. «Danse hongroise No. 6" v. Joh. Brahms; 6 Jubel-Ouverture" v. Bach; 7. «Unjour d'été en Norvège", fantaisie descriptivea. Pastorale. b. Chants des oiseaux. c. Orage. d. Choral, e. Boléro. f. Tarantella, g. Pompa di Festa v. R. Wilmers 8 «Feest in de bergen", fantaisie caprice v. Ed. Kiesler9. «Eine Concertreise", potpourri v. A. Reckling.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2