Acht en Wegentigste Jaargang. 181)6. ZONDAG 21 J N I. Stads-heelkundige. PARIJSCHE BRIEYEN. Buitenland. Nederland. NO. 77. Tweede blad. SCHE COL Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar roepen bij deze sollicitanten op voor de met 1 Au gustus a.s. openvallende betrekking van Stads- heelkundlge, op eene jaarwedde van f 2©0, Aanmelding (adres op zegel) vóór l Juli a.s. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar A. MACLAINE PONT, Voorz. 20 Juni 1896. O. D. DONATH Secr. XVI. Parijs, 15 Juni 1896. De .Grand Prix de Paris." Een prijs van 200 duizend franken waarvan 150 duizend gegeven door de stad Parijs, en 50 duizend door de vijf groote spoorwegmaatschappijen, verder een prijs van 20 duizend franken voor nummer 2, en een van 10 duizend voor nummer 3. Afstand 3000 meters paarden van drie jaargewicht 56 kilo's niet het paard natuurlijkmaar dat wat het draagt. Een waar parijsch feest, vooral wanneer het weder schoon is en de zon schijnten dit was gisteren het geval zoodat het Bois de Boulogne, en het veld van Longchamps duizenden bezoekers trok. Alles trekt naar Longchamps, omnibussen en treinen zijn propvol, in de Champs Elysées wemelt het van rijtuigen en byciclettesde koetsiers vragen twaalf francs om u naar de Grande Cascade te brengen en dertig franken voor de reis heen en weer naar Longchamps en terug naar Parijs. President Felix Faure vereert het feest met zijne tegenwoordigheid te half drie uur in den namiddag staat zijn Daumont, be spannen met vier fraai getuigde paardenwaarop twee jockey'svoor het perron van het Elyséerijtuig en paardentuig dragen het wapen van de republiek, de voet knechten hebben een hoogen hoed met driekleurige cocarde, dq pikeur draagt in zijne cravate een gouden dasspeld met de letters F. F. In de Daumont nemen plaats de heer Felix Faure en zijne echtgenootede laatste in prachtig lilas toilette met zwart" bordunrsels, tegenover hen generaal Tournier en den heer Le Gall. In het vol gende rijtuig zien wij mejuffrouw Lucie Felix Faure dochter van den presidenteene andere jonge dame en den commandant Lagareune. De pikeur van het Elysée, Montjarretziet er goed uit in zijn blauwe tunica met gouden galons en gouden brandebourgs afgezet, hij lijdt voorop, en zonder de minste stoornis gaat men van het paleis paar het courseveld. Eene nieuwigheid, pas inge voerd, draagt er veel toe bij, dat de president en gevolg zoo gemakkelijk door de menigte voortrijden. Een zeker aantal agenten in burgerkleeding gaat per rijwiel don president vooraf, zoodat overal van te voren gewaarschuwd wordtdat de rijtuigen in aantocht zijn. En dat het •vol is op het courseveld behoeft nauwelijks vermeld te worden, en kan blijken uit eenige cijfers De entréegelden bedragen 361,445 frankenmen telt er 1463 rijtuigen en meer dan honderd duizend voetgangers. Het Pari-Mutuel ontvangt meer dan drie en een half millioen franken van de wedderswaarvan meer dan anderhalf millioen enkel voor den Grand Prix, en gebruikt op dezen dag zeventien honderd beambtendie een gezamenlijk salaris van 29 duizend franken ontvangen. De grooto prijs wordt ge wonnen door Arreaneen paard van den heer Edmond Blanc een gelukkig en zeer bemind eigenaar, die reeds vijf malen den Grand Prix wou. En wat te zeggen van al die kostbare, prachtige toiletten welker opsomming wel tien bladzijden dezer courant zou vullentoilette van zwarte en .witte zijde, capote versierd met witte tulle en zwarte struisvseren costuum in grisperle zijde, corsage in geel mousselinetoilette uit wit en blauw satijn, hoed uit wit Italiaansch stroo met witte struisveeren en geele rozencostaum pompadour met groote witte ceinture, hoed Louis XVI met witte veeren enz. enz. Eene kleine schaduwzijde isdat enkele hun geheele fortuin, al hunne spaarpenningen waagden op een paard, dat moest aankomen, doch in plaats daarvan in de ach terhoede bleef, en niet alle ongelukkigen philosophic genoeg bezaten om hun ongeluk te dragen, zoodat enkelen zich van kant maken, doch dit is het onvermijdelijk ge volg van alle wedden en spelen. En dat er veel gewerkt wordt in Parijs met het oog op den Grand Prix, dat weten allen, die eenigszins bekend zijn met de ateliers van dameshoeden en japonnen. Juist houdt heden de socialist Guesde in de Tweede Kamer eene redevoering over kapitaal en arbeiden komt daarbij ook de werkdag van acht uren ter sprake. De werksters van naaisters en modisten lezen gewoonlijk die politieke redevoeringen niet, anders zouden zij reaen hebben te glimlachen wanneer gesproken wordt over acht uren werken. Die vrouwen en meisjes werkten in de laatste weken van af acht uren in den morgen tot tien of elf uren in den avonden in vele huizen waar de bestellingen overtallig waren en toch op tijd afge leverd moesten worden, bleven de patroons, man en vrouw, en de eersten, de premières, zes en dertig uren achtereen op de been. Gaf Guosde, de collectivist, de man die algeheele gelijkheid wilen algeheele gelijke verdeeling van arbeid en kapitaal ons een van zijne bestedoch heftige redevoeringende graaf de Mun een der beste katholieke redenaars, wederlegde heden de stellingen der collectivisten, de Mun toonde aan, dat kapitaal evenzeer noodig is als handenarbeid dat de kapitalist rente en winst van zijn geld moet trekken, omdat anders niem md meer zijn geld zal geven voor eene zaak van nijverheid of handeldat het niet aangaat de handenarbeid te be schouwen als de alleen voortbrengende krachtdat ook rekening moet worden gehouden met de verstandige lei ding van patroons of directeuren van eene zaak of van eene fabriekdat eene collectieve verdeeling van alle bezit zou leiden tot het dooden van alle individuele kracht en lust tot arbeiden en dat ten slotte de werk lieden zeiven de slachtoffers zonden worden van eene geweldadige omwenteling zooals de heer Guesde en zijne vrienden die verlangen. De heer de Mun wordt om zijne schoone redevoering luide toagejaicht. De heer Jules Simou is op waardige wijze begraven geworden eergisteren op kosten van den staatmet eene fraaie lijkdienst in de prachtige Madeleine-kerkwaar de abt Herzogpastoor van dis Madeleinede mis leest terwijl het boor de Kyrie zingt van Beethoven en de Sanctus van Theodore Dubois. Het Miseremimi wordt gezongen door Auguez en het Pie Jesu door de zangers Delmas en Clément. Na de mis wordt de lijkstoet ge vormd voorafgegaan door het 36e regiment infanterie daarop volgen de kransen op wagens of op brancards gedragen. In den stoet bemerken wij den heer Méline minister-president, den heer d'Haussonville directeur van de Académie frau^aiseMézières president van de vereeniging der parijsche journalisten enz. enz. Op het kerkhof Montmartre worden vele treffende toespraken gehouden en oen van Frankrijks grootste mannen wordt op waardige wijze hulde gebracht. J. M. T. BEldxIE. Den vijfden Juli moet de helft van de Kamer worden vernieuwd77 afgevaardigden (66 clericülen, 10 liberalen en 1 socialist) moeten zich in 22 kiesdistricten der prov.nciën Brabant, Antwerpen West-Vlaanderen, Luxemburg en Namen aan een stemming enderworpon. Het hevigst zal de strijd worden te Brussel dat 18 afgevaardigden moet kiezen. De liberalen (doctrinaires), de clericalen en de verbonden radicalen en socialisten hebben ieder achttien candidaten gesteld men verwacht de beslissing van dien strijd eerst bij de herstemming. MUITSClIIiABiD. Den 18 werd op den Kijffhauser het gedenkteeken voor Keizer Wilhelm onthuld, in tegen woordigheid van den Keizer, de vorstelijke vertegenwoor digers van alle Duitsche staten, waaronder de koning van Wurtemberg en de groothertogen van Saksen-Weimar en van Baden, en de vertegenwoordigers van zestienduizend Kriegervereine. Professor Westphalkapitein van de reserve, hield de feestrede, en betoogde o.a., dat de Kriegervereine een burcht zullen vormen tegen de vaderlandslooze volksopruiers. De Keizer antwoordde dat hij met vreugde in het hart en met een groet aan den Duitschen Bond, was gegaan naar de inwijding van het gedenkteeken, dat een waardig slot is van de herinneringsfeesten van het groote over- winuingsjaar. »Dit gedenkteeken'', ging de Keizer voort, »zal het be wijs zijn van deze vereeniging, zal voor de toekomst een aansporing zijn tot onverdeelde trouwe toewijding aan keizer en rijk, aan Vorst en Vaderland, een vermaning om vast te honden aan het beginsel, dat de eer en de welvaart van Duitschland boven aardsche goederen gaan. Indien de geest, die het gedenkteeken schiep, behouden blijft, dan kan het vaderland alle toekomstige stormen weerstaan." De Bondsraad heeft de beurswet onveranderd goed gekeurd. Te Dresden is eou werkstaking uitgebroken onder de metselaars. De stakers, meer dan duizend in getal eischen een minimumloon van 43 pf. per uur. EOYPTIü. De aanleg van den spoorweg in Egyptisch Soedan, gaat geregeld voort73 mijlen zijn reeds klaar en den 20 van deze maand hoopt men binnen zeven mijlen van Akashah te zijn. De Emir van Berber heeft een boodschapper ge zonden naar den Khalifameldende de aankomst der Egyptische troepen te Soeakim en het langzaam oprukken naar Berber. Hij heeft om versterkingen en instructies gevraagd. De Emir heeft voorgesteld zich met Osman Digna te vereenigen en de bronnen aan den weg van Soeakim naar Berber te dempen. ENttKIiAND. Naar gemeld wordt is bij het depar tement van koloniën en bij het departement van buiten- landsche zaken officieel bericht ontvangen van invallen in Britsch Guiana door Venezuelanen. Op een vraag naar bijzonderheden werd officieel door het departement van koloniën geantwoorddat op dit oogenblik niets betreffende dit punt kon worden medegedeeld. Officieel wordt gemeld dat het proces tegen Jame son en zijne medebeschuldigden niet zal plaats hebben vóór 20 Juli en dat de zaak zal berecht worden voor het Hoog Gerechtshof. De consul-generaal der Zuidafrikaansche Republiek te Londen, de heer Montagu White, heeft van president Kruger de opdracht gekregen om den heer J. B. Robin son den dank van den president over te brengen voor zijn pogingen om de betrekkingen tusschen Engeland en Transvaal te verbeteren en de vrijlating der gevangen Johannesbnrgers te vergemakkelijken.. FK4NKKIJH. De minister van binnenlandsche zaken Barthou heeft zijn goedkeuring onthouden aan het besluit van den Parijschen gemeenteraad, waarbij 10000 frs. wordt gegeven voor do werkstakers der porcelein- fabriek te Limoges. De minister van oorlog goneraal Billot heeft bij de Kamer zijn voorstel ingediend tot instelling van een nieuwen generaalsrang in het fransche leger. Aan de tegenwoordige brigade- en divisie-generaals zullen worden toegevoegd 25 boven dezen gestelde generaals en wel negentien korps bevelhebbersvijf leger-inspecteurs en een opper-bevelhebber. De ministerraad heeft besloten ten gevolge van een onderzoek, den aartsbisschop van Kamerijk te dagen voor den Raad van State, wegens misbruik van macht naar aanleiding van hetgeen voorgevallen is bij de processie op den H. Sacramentsdag en de bezoldigingen der pries ters te schorsen die deelgenomen hebben aan de proces sies en de schending van gemeente-verordeningen. De anarchist Hervé heeft op den burgemeester van Dinard, wien hij om een onderhoud had gevraagd drie revolverschoten gelost. De burgemeester sprong ter zijde, wist zijn aanvaller te ontwapenen en hield hem vast totdat er hulp kwam opdagen. A T J E II Volgens een door Het Nieuws ontvangen telegram is sergeant Zeig, wiens dood eerst door den correspon - dent was gemeld, alleen zwaar gewond. Bij het departement van koloniën is van den gou verneur-generaal van Ned. Indië ontvangen het volgende telegram betreffende de krijgsverrichtingen op Atjeh Een gedeelte der troepen keerde direct terug in de linie, terwijl een ander gedeelte over Tjot-Bak-Tjoe Lampreh, Lepong en Kroeng Kalialle in de XXVI Moekims terugkeerden. Tegenstand bij het nemen van een benting beoosten Kroeng-Kali. Terugmarsch tusschen Siem en Tjoengkoeb. Gewond 1 officier en 21 minderen beneden dien rang De schipbreuk van de Drummond Castle. Uit de nadere berichten over de ramp bij het eiland Ouessant (bij Brest, behoorend tot het Fransche depar tement Finistère) is nog niet met zekerheid op te maken of de Drummond Castle op een rif gestooten, dan wel door een ander stoomschip aangevaren is. Kapitein W. W. Pierce, de gezagvoerder der Drummond Castle, was reeds bij de Maatschappij in dienst, toen zij nog slechts zeilschepen had, maar hij maakte zijn eerste reis met dit schip. Drie personen zijn gered. Toen de ramp gdbeurde, was de kapitein op de brug. Luitenant Brown hield uitkijk op de voorplecht. Enkel de kinderen waren te bed, de volwasseuen bewogen zich nog op het dek. Plot seling werd een lang aanhoudende schuring vernomen en op hetzelfde oogenblik begon reeds het voorschip te zinken. Het bevel om de booten uit te zetten werd nog gegeven, maar het was al te laat. Do Drummond Oastle zonk als een klomp lood in de golven weg. Van het verder gebeurde herinneren de geredden zich niets. Tentoonstelling te Berlijn. Op verzoek van den Duitschen keizer zullen alle leerlingen der openbare scholen te Berlijn, onder geleide van onderwijzers, kosteloos toegang erlangen tot de ko loniale afdeeling der Berlijnsche tentoonstelling. Bergen. De twee laagste klassen der openbare lagere school vierden den 16 het jaarlij ksch schoolfeest in de gemeente. Ook dit feest slaagde uitnemend, zoodat de vereeniging »Schoolbond" woder met genoegen op haar werk mag terugzien. Schagen. Den 18 zijn de kramers en tenten houders begonnen hunne onderscheidene inrichtingen voor de kermis alhier op te bouwen. Op de Laan alleen ver rijzen een hippodrömeVincken's stoomdraaimolen een danszaalwaarin echter iets anders zal te doen zijn dan dansen Sn een indische dwaaltuin. Een lange rij kra men vult de geheele gedempte grachtterwijl de markt plaats vol is met een paradetent en verdere kleine tenten van waarzegstersphotografen enz. Natuurlijk staat Hart's comedie weer op de oude plaats. In de verschil lende café's zal gelegenheid zijn tot dansen of tot luisteren naar tooneelspel of verdienstelijke café-chantantszoodat onze kermis ook dit jaar weer een bezoek waard zal zijn. De kerkbouw alhier is reeds zoover gevorderddat de heifondeering geheel klaar is en over enkele dagen ook de metselaars met de fondamenten gereed zullen zijn. Reeds is een flinke partij steenen voor de opgaande muren op de Laan opgeslagen en de eerste wagonlading Morley- steen aan het station aangekomen. De aardhoop aan de westzijde van de kerk die door hare zwaarte reden tot bezorgdheid voor beschadigiag gafbegint al aardig te vermindoren, daar de grond voor aanvailing moet dienen. De kleinere aardhoop aan de noordzijde is reeds geheel

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5