Kantongerecht te Alkmaar. Advertentie n. Reisseizoen 1896. Crediet^Brieven. Toelating Burger- en Meisjesschool. verdwenen. Het werk vordert den laatsten tijd goed daar zich geen onvoorziene moeielijkheden of tegenspoeden hebben voorgedaan en het weer tot heden altijd gunstig is geweest. In den vreeselijk drogen zomer van 1893 zagen vele Texelsche veefokkers zich genoodzaaktom van hun vee op te ruimen wat maar eenigszins tegen aan- nemelijken prijs was te doen. Thans, nu er goede prijzen voor het wolvee zijn te maken en de weiden volop gras bevattenzijn vele veefokkers van oordeeldat er te weinig vee op het eiland is. Vooral in den Oosthoek wordt dit het sterkst gevoeld. Na de regens der vorige week heeft het hooiland zich geheel hersteld zoodat de kans op ruim hooigewin zoo goed als verzekerd is. Hier en daar is een aanvang gemaakt met het maaien. Het laat zich aanzien dat de tentoonstelling te Zaandam op den dag der opening geheel gereed zal zijn. Het hoofdgebouw is gereed om de inzendingen te ontvangen ook de muziektent en de restauratie's zijn klaar. Men verwachtdat reeds in de volgende week de inzendingen zullen aankomen. Aan feestelijkheden zal het die dagen niet ontbreken. Behalve twee concerten daags zullen eenige bals-champötre georganiseerd worden. Ook zullen op enkele avonden in de openlucht specialiteitengezelschappen optreden. Voorts zijn voorloopig de volgende data vastgesteld voor de daarachter genoemde feesten en wedstrijden 12 Juli postduivenvlucht, 19 Juli gymnastiekfeest der Zaansche vereenigingen 22 Juli concertte geven dooi de Zaansche mannenkoren 26 Juli internationale zeil wedstrijd, 29 Juli wielerfeest, 4 Aug. concours hippique en 6 Aug. groote harddraverij. Bovendien zal er een muziekwedstrijd plaats hebben waaraan de Zaansche vereenigingen kunnen deelnemen. Deze wordt over drie dagen verdeeld waarvoor aange wezen zijn 15 Juli, 30 Juli en 3 Augustus. Uit den Haag wordt gemeld, dat van 16 tot 26 Juli a.s. een fancy fair zal gehouden worden ten bate van het »Nationaal fonds tot ondersteuning van de na gelaten betrekkingen van in Indie gevallen militairen." Als terrein voor de fancy fair heeft de Groot Hertogin van Saksen «Zorgvliet" welwillend aan de commissie afgestaan. Amsterdam. De dames A. NoordewierRed- dingius Cato Loman en de heeren Messchaert en Rog manshebben zich vereenigd tot «het Amsterdamsch Vocaal Kwartet", dat in don geest van het vroegere a capella-koor van Daniël de Lange in ons land concerten zal gevenwaarmede in September een aanvang zal worden gemaakt. Nieuwe postzegels. Het zal den postzegelverzamelaars zeker belang in boezemen te vernemen dat in Spanje een nieuw soort postzegels wordt uitgegeven en wel ten gebruike van de Kamer-Afgevaardigden die daar te lande vrijdom van briefport genieten. Die postzegels, welke den Vertegen woordigers kosteloos worden verstrektzijn rood met het Spaansche wapen in het midden en het randschrift «Congreso de los Deputados." Pakketdienst. Ter gelegenheid van de verzending van het mil- lioenste pakket van en naar Engeland over Vlissingen zal te Londen op 29 dezer een feestmaaltijd plaats heb ben waaraan vele spoorwegautoriteiten waaronder ook de Nederlandsche zijn geuoodigd. Hlddel tegen vliegen. Een duitsch blad beveelt als middel tot wering van vliegen aan een oplossing van aluin te mengen in het witsel van muren en plafonds. De aluin is nood lottig voor de vliegen door het inzuigen van de kleefstof hunner pootjes. Ter bescherming van vruchtbommen. Um jonge vruchtboomen tegen stormweer aan een ingeslagen paal vast te zetten, wordt een goedkoop en doelmatig middel aan de hand gedaan. Men neemt een stuk ijzerdraad en rijgt daaraan gewone kurkenstoppenlegt dezen kurkband in den vorm eener liggende 8 om den boom en den paal en slaat hem tegen den paal vast met een kram. Deze band verslijt niet spoedig en de kurken beletten de knelling tegen den teeren bast, zoodat het boomje zooveel mogelijk tegen beschadiging gevrijwaard is. Roof van ooievaars. Op de hoeve van R. d. E., nabij Klundert, hielden eigenaar en arbeiders Zondagnacht de wacht, dat niet, als andere jaren, de jonge ooievaars zouden worden ge stolen. Toch is dat weder geschied en wel onder de volgende omstandigheden. Eene vrouw met een kind vervoegt zich in 't holle van den nacht bij de wacht- hebbenden en vraagt voor haar en haar kind eenen dronk water. Terwijl zij zich in huis begeven, om haar dien te reiken, maakte een man van de gelegenheid ge bruik en rooft de ooievaars. Toen de arbeiders en de eigenaar buiten komen, wordt hun door den dief brutaal toegeroepen «Jelui zijt flinke wakers'k Heb ze toch weer 1" (N. R. Ct.) Bloelende aloë. Op het buiten Jagtlust van den hee. Bieruma Oos- ting, te Oranjewoud (Fr.), staat een honderdjarige aloë op het bloeien. De stengel wordt elke week ongeveer 2 M. langer en de tuinman verwacht, dat met 3 a 4 weken de plant zal bloeien. Voor eenige jaren bloeide een zelfde plant op het buiten goed Oranjesteen, te Oranjewoud en trok toen bezoekers van heinde en ver. Slakkenplaag. In Sempervirens vindt men als een probaat middel tegen de nachtslakken in warmoezerije tuinen enz. aan bevolen het plaatsen van bloemschoteltjes met bier om de planten, zoo diep in den bodem dat de rand er van met den grond gelijk komt. In grooten getale vindt men de slakken later dood in de schoteltjes. Dierenplaag. Een afdoend middel tegen mierenplaag geelt De Nijverheid Het komt meermalen voor dat mieren in bewoonde ruimten of in stallen en tuinen zich innestelen en veel ongerief veroorzakenmeestal is men radeloos en weet men niethoe men deze indringers kwijt kan raken. Toch is er een middel waardoor men de dieren spoedig verdelgen kan. Men neme namelijk een groote spons wassche dit voorwerp behoorlijk uit en late het daarna goed drogen, waardoor de inwendige holligheden wijd open gaan. Daarna strooie men een weinig fijne witte suiker over de spons en legge haar in de nabijheid van de plaats waar de mieren last veroorzaken. Spoedig beginnen die diertjes op de spons bijeen te komen en zich aan de suiker te vergastenzij maken van de openingen van de spons hunne woning. Er is dan niets meer te doen dan van tijd tot tijd de spons in kokend water te dompelen na welke operatie men de mieren bij honderdtallen uit de spons kan verwijderen. De spons wordt weder goed uitgewasschen en gedroogd, opnieuw met suiker bestrooid en als mierenval ander maal hier of daar nedergelegd. Op deze hoogst eenvoudige manier kan men zich in korten t(jd van eene mieren- plaag ontdoen. Veenderijen. Het machinaal veenbaggeren in Rietwrjkeroord- en Bullewijkerpolders onder N.-Amstel is geëindigdde Akerpolder onder Sloten is, op enkele diepe plaatsen na, zoo goed als leeg gemalen, doch de ondergrond zal dit jaar nog niet bezaaid kunnen worden. De Osdorperbovenpolder is, op een 20 H.A. na, ge heel tot vervening verbocht, tegen den gemiddelden prijs van f 3000 per H.A. Veeziekten. Het mond- en klauwzeer breidt zich in Oost-Fries land (Pruisen) snel uit, vooral in de Kreits Emden. De zer dagen zijn voor 't eerst ook enkele gevallen gecon stateerd in de Kreits Aurich. Tuberculose. Het Hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Land bouw heeft aan het Landbouw-Comité een schrijven ge zonden, waarin de wenschelijkheid wordt betoogd, dat de regeering krachtiger optrede tot bestrijding van de tuberculose brj het rundvee. Als middelen tot bestrijding worden door het Hoofd bestuur aanbevolen 1°. dat de tuberculine alleen van rijkswege verkrijgbaar worde gesteld 2°. dat de re geering de gelegenheid geve, om de inënting kosteloos te laten verrichten bij de veehouders, die dit verlangen, echter niet voor een enkel dier, maar steeds voor het geheele beslag 3°. dat zoowel de dieren, die niet, als die, welke wel hebben gereageerd, worden voorzien van een merk 4°. dat de dieren, die gereageerd hebben, afgezonderd worden. Boerenbond. De eerste groote algemeene vergadering van den Boerenbond zal plaats hebben op 4 Juli a.s. in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. lie werkstaking te Raastrleht. De volgende circulaire is hier te lande verspreid De ondergeteekendenovertuigddat voor de ver betering van de maatschappelijke toestanden langs wette- lijken weg, het vereenigingsleven der werklieden noodig is en zooveel mogelijk tot ontwikkeling gebracht moet worden, betreuren ten zeerste de poging der firma Petrus Regout te Maastricht, om het vereenigingsleven der werklieden te belemmeren of onmogelijk te maken door de zeven bestuursleden van de vereenigde glasslijpers van haar fabriek uit te sluiten, met het treurig gevolg dat reeds ell weken de staking van den arbeid door 93 werklieden voortduurt. Door aldus te handelen wordt het grondwettelijk recht tot vereeniging en vergadering van kracht beroofd en den werklieden, die toch reeds in de zwakste positie verkeeren, alle gelegenheid beno men, om zich door organisatie krachtiger te maken. De verhouding tusschen patroons en werklieden, die menigmaal zooveel te wenschen overlaat, moet hierdoor nog slechter worden dan zij vaak is, en dit behoort be streden te worden, niet alleen door de werklieden zei ven, maar door allen, die een geleidelijke verbetering der maatschappelijke toestanden noodig oordeelen en daartoe wenschen mede te werken. Daarom wekken ondergeteekenden alle weidenkenden ten dringendste op, van hunne instemming met deze ziens wijze te doen blijken, door toezending van een bijdrage voor de werkloozen, die tengevolge van het optreden ter verbetering van hunnen toestand broodeloos zijn gewor den. Intusschen zal getracht worden door bemiddelings voorstellen de staking en de uitsluiting der bestuurders van bedoelde vakvereemging, zoodra mogelijk to doen eindigen. Bijdragen kunnen worden toegezonden aan de onder geteekenden en aan den heer G. V. Gerritsen, Tessel- schadestraat 15 te Amsterdam, die de administratie over in te komen gelden zal voeren en daarvan verantwoor ding zal doen in de dagbladen. Ch. R. Kouveld, Amsterdam prof dr. J. van Rees, HilversumJ. A. Saarberg, AmsterdamJ. Hoven, Zwolle dr. H. de Vries, Amsterdam; J. F. Teuthoff, Hoorn; Th Sanders, Amsterdam; W. A. van derGant, Bussum mr. Z. van den Bergh, 's-Gravenhage dr. Vi tus Bruinsma, Lochein J. J. Grootendorst, Gouda H. Lensing, Amsterdam J. van Loenen Martinet, Amster dam G. C. Steiiingwerf-Jentiuk, LeeuwardenR. van Zinderen Bakker, Kortezwaag J. P. Vos, 's-Gravenhage dr. H. J. Betz, 's-Gravenhage dr. A. Vodte Jr., Am sterdam C. L. Treffers, Brielle F. Stuit, Helder0. V. Gerritsen, Amsterdam K. de Boer Czn., Assendelft Cornéiie Huijgeus, Amsterdam mr. H. Ph. de Kanter, Haarlem; J. de Koo, Hilversum; VV. F. Overhoff, Haar lem W. H. Nederhoed, Leeuwarden H. J. Uijldert, Hil versum H. L. van der Sleen, Hoogeveen C. de Goede Hzn., Purmerend A H. Gerhard, Amsterdam A. En gelsman, Veendam J. W. C. Teilegen, Arnhem; R. bchwarz, Amsterdammr. M. W. P. Treub, Amster dam H. Schook, Amsterdam B. H. Heldt, 's-Graven hage Th. Ketelaar, Amsterdam H. Heydenrijk, Am sterdam mr. A. Keidijk, 's-GraveuhageP. Nolting, Amsterdam; D. de Clerck, Nunspeet; dr. G. W. Bruins ma, Steenbergen; N. F. Snel, Almeloo dr. Emile De nekamp, Amsterdam Em. Kalker, Amsterdam J. van Lingen, Beverwijk; mr. J. N. van Hall, Amsterdam; J. Huizinga, Heer Hugowaard; D. E. Kalker, Jr., Arn hem C. H. den Hertog, Amsterdam jhr. mr G. W. Mollerus, Apeldoorn Jacob Batavier, Amsterdam dr. C. G. Sepp, Amsterdam G. Severijn, Amsterdam mr. J. A. van Gilse, Rotterdam. De Haarlemsche rechtbank heeft in de zaak van Wermeskerken, overeenkomstig de conclusie van den officier van justitie, den eischer toegestaan door getuigen het bewijs te leveren van de feiten beleediging en mishandeling welke hij in zjjn introductief rekwest heeft gesteld. Ten aanzien van de kinderen werd eene voorloopige regeling gemaakt. De bewijs-levering door getuigen is bepaald op 27 October a.s. Zitting van 19 Juni 1896. J. B., Oudcarspel, straatschenderij, f 3 boete of 2 dagen hecht. A. R., Zuidscharwoude, dronkenschap, f 1 boete of 1 dag hecht. Allen Alkmaar. J. d. Gr. en W. R., politieovertr., f 1 boete of 1 dag hecht. J. H. W. en A. J. v. d. K., spoorwegwetovertr., f 1 boete of 1 dag hecht. M. v. K., straatschenderij, f 1 boete of 1 dag hecht. J. V., prov. regiem, op de wegen, f 1 boete of 1 dag hecht. A. El., politieovertr., f 1 boete of 1 dag hecht. J. H. en A. M., strooperij, f 1 boete of 1 dag hecht. J. G., dronkenschap, f 3 boete of 3 dagen hecht. J. F. 01. en J. El., Amsterdam, visschen in gesloten tijd, f 3 boete of 2 dagen hecht. Allen Egmond aan Zee. J. W. Kz. en A. W. Kz., zoeken naar eieren van wild, f 2 boete of 2 dagen hecht. E. Pr. Jz., art. 461 wetb. van strafr., f l boete of 1 dag hecht. H. Gr. Pz., jachtwetovertr.. f 10 boete of 4 dagen hecht. W. Zw. Jz., A. Zw. Jz., A. d. Gr. Kz.en L. K. Az., zoeken naar kievitseieren, de le f 0.50 boete of 1 dag hecht, de laatsten f 1 boete of 1 dag hecht. J. BI. Gz. en A. St. Jz., duinwetovertr., 1 f2 boete of 2 dagen hecht., 2 f 1 boete of 1 dag hecht. C. V., prov. regiem, op de wegen, f 1 boete of 1 dag hecht. M. Pr. Jz., W. Pr. Jz., A. St. Lz., C. Zw. Gz., C. Zw. Cz., K. BI. Jz., C. Zw. Ez., H. G. Az., S. Gr. Jz., P. d. J. Cz. I. Gr. Lz., M. Gr. Hd., J. Gr. Hz., 0. Zw. Rz., J. Pr. Jz., L. Zw. Jz. en W. Pr. Jz., strooperij, ieder f 1 boete of 1 dag hecht., A. D. Cz. en A. Zw. Az., als boven, 2 maal gepl., 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. Harsingerhorn. Ondertrouwd. 15 Mei. Louris Ke zei' en Antje Bakker. Ondertrouwd en getrouwd. 1 en 14 Mei. Pieter Kwantes en Jantje Koster. 21 en 29 Pieter Keetman en Wilhelmina Leijen. Getrouwd. 1 Mei. Albert Bronder en Willemtje Ott. Wijbrand Dekker en Cornelia Cortalijna Dubbelman. Jacob Everts en Neeltje de Jong. 8 Jan Stins en Aaltje van Hesselingen. 9 Jan Brommer en Grietje Spaans. Geboren. 5 Mei. Aagjed. van Simon Otsen en Maartje Beenken. 8 Simon z. van Cornelis Droog en Maatsje van der Welle. 12 Arie z. van Gerrit Krap en Neeltje Keetman. 18 Ariez. van Cornelis Liefhebber en Antje de Graaf. 29 Neeltjed. van Jan Boom en Geertje Leijen. Overleden. 26 Mei. Jan Liefhebber, 62 j., echtgen. v. Jantje Bood SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis der ingeschrevenen voor de Schutterij van dit jaardat de alphabetische naamlijst van de per sonen, die aan de 'loting van dit jaar zullen deelnemen, voor een ieder ter visie ligt ter gemeente-secretarie, van heden tot den dag der loting, des morgens van 9 tot 2 uren, opdat een ieder in staat zou zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mochten voorkomen, die daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten, daarvan kennis te geven aan de Commissie voor de lo ting genoemd bij art. 11 der wet met last om zich op Dinsdag 30 Juni 1896, namid. te 6 uren, te be vinden op hot Raadhuis dezer gemeente, ten einde al daar voor den dienst der Schutterij te loten, en redenen, van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven, alsmede om de bewijzen tot hare staving bij de wet gevorderd, voor zooveel noodig, uiterlijk binnen drie dagen na de loting over te leggen aan het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A. MA0LAINE PONT, Voorzitter. 16 Juni 1896. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de open bare burgerschool of de openbare school voor ■nelsjes wenschen te laten bezoeken, daarvan aangifte moeteu doen vóór 15 Juli e.k. bij de hoofden van deze scholen, onder overlegging van het geboorte- en inën- tings-'oewijs van het betrokken kind. De leerlingen moeten den leeftijd van zes jaren bereikt hebben of dien leeftijd bereiken vóór 1 November 1896. Voor aangifte voor de openbare school voor meisjes bestaat tot en met 15 Juli gelegenheid aan de woning van het hoofd der school aan de Oudegracht des Dinsdags tusschen 3 en 4 uren des namiddags en voor de openbare burgerschool tot en met den 10 Juli, des Maandags, Dinsdags, Donderdags en Vrijdags, aan het schoolgebouw in de Brillensteeg tus schen des namiddags 123/4 od l3/4 uur. Zij noodigen belanghebbenden dringend uit, hunne aanvrage niet tot het laatste oogenblik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 16 Juni 1896. C. D. DONATH Secretaris. De ondergeteekenden bevelen zich aan voor het ver schaffen van Crediet-brieven. (Lettres de crédit circulaire.) DB LANGE DE RORAAZ.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6