en Rusland bij voortduring aan Spanje hebben getoond, de veronderstelling wettigt dat het tot stand komen van dit verbond geen moeilijkheden zou ondervinden, zoodra het noodzakelijk zou zijn. Tusschen 15 Augustus en 15 September zullen naar te Madrid wordt verteld, 50.000 man troepen naar Cuba worden gezonden. De regeering heeft'besloten twee nieuwe torpedobooten aan te koopen. Het bericht, dat de Nationale Conventie te St. Louis zich heeft uitgesproken ten gunste van de opstandelingen op Cuba heeft te Madrid een slechten indruk gemaakt. De overtuiging wint velddat de Cubaansche qusestie niet ligt in Cuba, maar in de Vereenigde Staten, en men eischt van de regeering, dat zij zich voorbereide op alle mogelijkheden. EGYPTE. De Kalifa heeft geweigerd den handel te heropenen en den kooplieden zelfs verboden gom naar Soeakim te zenden. In de moskee te Omdurman heeft Abdullah onlangs de geloovigen aangespoord om naar Dongola te gaan en de ongeloovigen te bevechten >Ik ben geïnspireerd," zeide hij, »en weet dat het einde der ongeloovigen is gekomen. In Egypte sterven zij aan cholera. Hunne troepen zullen door onze zwaarden vallen." Osman Digna staat nog aan de Atbara in afwachting van bevelen. GKCiELAKD. De ..Pall Mall Gazette" meldt, dat hoogstwaarschijnlijk tegen den volgenden zomer door den Britschen minister van koloniën, Chamberlain, te Londen een interkoloniaal congres zal worden bijeengeroepen. Het vorig interkoloniaal congres is in 1887 gehouden bij ge legenheid van het jubilee van koningin Victoriahet aanstaande zou samenvallen met de voltooiing van het zestigste regeeringsjaar dier vorstin. »Le Temps" merkt op, dat het initiatief tot het houden van een dergelijk congres zou moeten uitgaan van een der groote Britsche koloniën, die een program zou moeten samenstellen ter bespreking. Dr. Jameson heeft, in afwachting van de behande ling van zijn proces voor liet Hooggerechtshof te Londen met zijne vrienden, Sir J. Willoughby en Majoor White, een reis naar Noorwegen ondernomen. Men weet, dat hij 3000 p. st. (f 36000) borgtocht heeft moeten stellen. THAYSVAAE. Een Reuter-telegram uit Pretoria meldt de uitspraak van het speciale gerechtshof, dat be noemd was om een onderzoek in te stellen naar hetgeen aan rechter de Korte werd ten laste gelegd, in zake zijne transactiën met de firma Eckstein fc Co. Het hof be sliste, dat het bewijs van de telastelegging niet geleverd ismaar het verklaarde dat rechter de Korte op onge paste wijze had gehandeld. In antwoord op een vraag van den idvocaat Wessels, zeide de opperrechter dat het hof eenvoudig zijn meening had te kennen gegeven en dat het nu aan do regeering den advocaat-generaal en rechter de Korte stond een besluit te nemen. TURKIJE. De >Köln. Ztg." meldt, dat bij den moord door de Koerden bij Alascher gepleegd op inge nieurs en arbeiders aan den spoorweg van Smyrna naar Kassaba ongeveer 200 personen zijn gedood en 500 ge wond. Eon drieduizendtal werklieden zijn naar Smyrna gevlucht. De Turksche regeering weigert schadeloosstel lingen te betalen. De Sultan heeft bevel gegeven op samenscholingen te schieten wanneer aan de sommatie om uiteen te gaan geen gevolg wordt gegeven. ZUID-AFRIMA. De toestand in Mashonaland is zeer ernstig. Onder de inboorlingen is een algemeene opstand uitgebroken op verschillende afgezonderde plaat sen werden de gezinnen van kolonisten vermoord, en zelfs vrouwen en kinderen niet gespaard. Alle Europeërs in de kolonie zochten een schuilplaats in het versterkte kamp bij Salisburywaar wapenen werden uitgereikt aan de weerbare mannen. Doch de macht, die aanwezig is voor de verdediging van Salisbury is nog onvoldoende, en de kolonisten in Umtula moeten ook noodig beschermd worden. Sir Frederick Carrington zal te Salisbury alle troepen bijeenbrengen, die uitgezonden waren om het garnizoen van Boeloewayo te versterken en daarbij vijftig man van zijn eigen troepen voegen. sai denking op zich geladen. Als nu maar en dit wordt hier ook gezegd," voegde hij er met nadruk bij, »Bestmar, die meende den Zigeuner herkend te hebben zich niet in den persoon vergist heeft en een geheel ander dan den vermoedelijken Hongaar vervolgd heeft. Met den ver geeflijken eerbied voor de twijfelachtige eer van Monaco wordt in het officiëele schrijventen geleide van het proces-verbaal, alleen even aangeroerd, dat het onder de daar aanwezige vreemdelingen nooit aan personen ont breekt, die met de politie hunner woonplaats in botsing zijn gekomen het zou dus ook een andere persoon ge weest kunnen zijn, die, toen hij zich vervolgd zag, reden had voor zulk eene wanhopige vlucht. Nog wordt er bijgevoegd, dat alleen de indruk, dien Bestmar's persoon lijk gedrag gemaakt heeft, den twijfel onderdrukt had, of hij niet, om zich zeiven te redden, de verdenking op den eersten den besten, die hem daarvoor geschikt bleek, geleid had, want hij zelf was opgetr den in het gezelschap van een man, die voor eenige jaren van daar verwijderd was en hem, Bestmar, voor de oogen van een der bedien den de middelen in de hand had gegeven, om hcog te spelen, waardoor alzoo natuurlijk de vraag ontstond, hoe hij tot zoo iets kon gekomen zijn. Men heeft uit ge woonte een scherp oog voor zulke lieden." Altijd weder dezelfde lichtzinnigheid waarop het nood lot al het kwaad ophoopt, evenals de natuur alles samen trekt op eene ziekelijke plaats in het menschelijk lichaam." Ook Sebald scheen de gevatte hoop op te geven. »Wie is die man, van wien hier sprake is »Een duitscherzijn naam is Sittmann." Sebald schudde het hoofd. »Wat zult gij nu doen vroeg hij. Vooreerst aan de bestolene vragen in hoeverre zij aanleiding vindt, na deze mededeeling, den Zigeuner voor den dief te houden, die, zeer eigenaardig, bij onze onder zoekingen volstrekt niet in aanmerking is gekomen JtfelaatBclien te Parijs. Menigeen zal er waarschijnlijk vreemd van opzien, dat er meer dan 150 melaatschen te Parijs zijn. In het hospitaal St. Louis is een speciale afdeeling voor lepra- lijders en een der oppassers heeft zelf de ziekte in een lichten graad. Dr. Hallopeau, geneesheer aan dat hos pitaal, houdt de melaatschheid zooals die thans in Frankrijk bestaat, niet voor zeer besmettelijk. Maar hij wijst er op, dat de ziekte niet vermindert, vooral in de RhÖDedelta en het departement der Zee-Alpen. Hij betreurt het, dat de sanitaire wetten in Frankrijk zoo zijn, dat een groot aantal lepra-lijders vrij rondloopen en des nachts slapen in hoekeu van de Halles Centrales of onder brug gen met andere vagebonden van beide seksen. A T J E H. De correspondent van de »N. R. C." te Batavia seinde den 22 »Onze troepen keerden van den laatsten tocht terug zonder verliezen geleden te hebben. Heden gaat weer eene colonne naar Kroeng Raba". Amerika heeft thans ook zijne vrouwelijke rabbijn. Miss dr. Rachel Frank heeft in den tempel Emmanuel te San Francisco de godsdienstoefening geleid. De israëlieten van die stad hebben eene nieuwe synagoge gebouwd en de genoemde jeugdige joodsche theologante uitgenoodigd, als een volkomen gelijk gerechtigd rabbijn, met andere Joodsche geestelijken den tempel in te wijden. Haarlem. In de Koksteeg alhier heeft een leeraar bij het middelbaar onderwijs een huisje in huur, dat hij bestemd heeft tot bergplaats van een zevental fietsen. In den nacht van den 21 hebben dieven met een looper de deur dezer bergplaats geopend en zich met drie fietsen verwijderd zonder dat de buren eenig gerucht hebben vernomen. Een navolgenswaardig voorbeeld voor andere patroons geeft de heer de Bussy, eigenaar der Mercuur-Stoomdrukkerij te Amsterdam. Deze patroon heeft nl. op een schoon gelegen punt te Hilversum woningen gehuurd en gemeubileerd. Iedere week gaan nu 2 gehuwden van het personeel met hun gezinnen op kosten van hun patroon naar Hilversum, om daar een 8 dagen van do heerlijke natuur onbezorgd te kunnen genieten. Ook aan de ongehuwden heeft de heer de Bussy gedacht. Het personeel der drukkersfirma Ellerman Harms Co. werd Zaterdagavond de helft van het. gewone loon meer uitbetaald als aaBdeel in de winst. Scheveningeu. De hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zuidholland in zijn jaarverslag aan de Staten der provincie melding makende van de te Scheveningen in aanleg zijnde hoofden en den strandmuur schrijftdat de hoopdat bij verdero duin- of strandvordediging, de belangen van visscherij en badplaats zouden worden ver zekerd niet werd verwezenlijkt. Over de vraag of de belangen der badplaats door deze worken worden gediend kan men luidt het verder in het rapport verschillend oordeelen maar dat het stranden en in winter laag liggenvan visschersvaar- tuigen door hoofden en muur te zarnen volstrekt on mogelijk is geworden zal wel aan geen twijfel onder hevig zijn. Z. i. zal in het jaar dat we nu zijn ingetreden het doodvonnis over de Scheveningsehe visscherijin de eerste instantie uitgesproken door den storm van Decem ber 1894 onherroepe ijk zijn bekrachtigd tenzij dan naar don wensch der reeders, een haven tot stand kome. De commissie uit de ReederijHandel en Nijverheid te Scheveningen heeft aan den minister van waterstaat toegezonden een uitvoerig adres in afdruk medegedeeld aan de Staten der Provincie naar aanleiding van het rapport van den rijksadviseur dr. Hoek betreflende de Scheveningsehe havenquaestie. Adressante zegt o. a. dat Scheveningen staat met of valt zonder haven en dat nu reeds de toestand van Schevenin gen wijst op den onvermijdelijkon ondergang als de adviezen van den rijksadviseur worden opgevolgd. Stoomtram Haarlem—Beverwijk. Op de nieuwe stoomtramlijn Haarlem—Beverwijk zullen van beide richtingen dagelijks acht treinen rij den de laatste uit Haarlem vertrekt bijna een uur la ter dan de laatste spoortrein, wat voor het publiek zeer gerieflijk is. Evenzoo dat de eerste tramtrein 11/a uur vroeger te Haarlem aankomt. hoewel hij op den dag van den diefstal in hare nabijheid geweest is en een verhoo rals getuige ontloopen heeft." >Gij zult haar zeer welkom zijn, wanneer gij haar zulk eene schitterende bevestiging harer verklaring komt brengen, welke men eerst geneigd was voor partijdig te houden A propos men heeft verder geen bericht wat er van Bestmar geworden is »Men heeft zelfs gemeend, geen reden te hebben, zich daarover te bekommeren. De politie in Monaco schijnt ook altijd blijde te zijn, wauneer zij gasten kwijt raakt, die haar in ongelegenheid kunnen brengen, en thans juist vooral, nu door de regeeringen weder de onderdrukking van het spel op het tapijt wordt gebracht." De commissaris van politie vertrok en Sebald bromde nog iets in zich zeiven wat voor dien ambtenaar van politie in het geheel niet vleiend was. »Er komt niets van hem terecht, ik heb te vergeefs het laatste beproefd 1" Daarmede zocht hij zich de zaak uit het hoofd te zetten. »Het is ook mij onbegrijpelijk dat niemand aan dien Zigeuner gedacht heeft. Hij stal als een raaf, maar altijd slechts kleinigheden en ik zag dit door de vingers, om dat het in zijne natuur lag maar dat hij den moed ge had heeftEu nu kom ik ten slotte met al mijne goede bedoelingen ook nog in moeielijkheden 1 Een ver hoor voor den officier van justitie omdat ik hem zoo lang in mijne werkplaats geduld heb, is het eerste, wat ik te wachten heb Maar de man is dood Gode zij dankten minste volgens dit berichtDe trappen van Monte-Carlo Ik herinner mij nog hare ligging, zoo als zij van dat hooge rots-plateau naar beneden voeren en aan beide zijden de rotsachtige afgrond, zooveel als mij ten minste nog voorstaatDe duivel heeft hem al beet en men kan mij er toch geen verwijt van maken dat ik hem voor de eenvoudigste dienstverrichtingen heb medegenomen Wordt vervolgd.) De laatste paal, Den 20 prijkten de heistelling en de stoommachine op het kerkterrein te Schagen met de vaderlandsche driekleur, terwijl groen en bloemen in milden overvloed waren aangebracht, waar de versierder dat maar eenigs- zins had kunnen doen aan de laatste paal, aan de ma chine, aan kolenschop en pook, aan het heiblok, ja zelfs aan de laden van den heiploeg. Die laatste paal van de kerk- en ,torenfondeering moest met eenige feestelijkheid, zooalB op een groot werk gebruikelijk is, worden inge slagen. Op een houten stellage, boven de sleuf, waar voor waterverwijdering een pomp was geplaatst geweest, stonden de aannemer, de heer Lammers, de burgemeester, gemeente- en kerkeraadsleden, enz., het verdwijnen van de paal aan te zien. Zeer vele burgers stonden verder om en bij de machine, om de fondamentssleuf, op het geheele terrein, zoodat de fotografiën, die de heer Niestadt van de feestelijkheid nam, ongetwijfeld een aan blik zullen geven van een recht gezellig en levendig ta bleau. Eer de eerste slag van het zware heiblok viel, hield de burgemeester een aanspraak tot den heer Lam mers en de kloeke heiers, die eindigde met de zeker welkome aanbieding namens gemeente- en kerkbestuur van een flinke partij bier en sigaren. Toen de laatste slag was gevallen, daalde de predikant der hervormde gemeente, de heer Van Kluyve in de fondamentssleuf af en sprak de gezellen een afscheidswoord toe. Met ont- blooten hoofde hoorden zij de vriendelijke woorden van den heer Van Kluyveaan en Dekker, de baas van de heiploeg, dankte met krachtigen handdruk voor de treffende aanspraak. Heel gezellig brachten de werklieden toen nog onder gezang met begeleiding van een welklinkende harmonica een paar uurtjes genoeglijk door. Wol. Men schrijft uit Drente De aflevering van de wol der heideschapen is thans in vollen gang. Van uit elke plaats, elk gehucht of buurtschap, waar aan schapenhouderij wordt gedaan, ziet men dagelijks een aantal zoogenaamde linnen wagens,'' welke, uit de verte gezien, veel gelijken op een kolossaal grooten dop van een kippenei, waarop de wol naar de opkoopers wordt gebracht, bij welke gelegenheid moeder de vrouw met een paar spruiten den boer vergezelt en welke allen dien dag de gasten zijn van den koopman, »waar ze met de wol zint." Van een formeelen handel in dit artikel is eigenlijk geen sprake. De boer borgt jaar uit jaar in zijne manufacturen van den wolkooper en brengt in ruiling daarvoor jaarlijks de wol zijner schapen, alsmede de man nelijke pas geboren kalveren. Eens in het jaar wordt de rekening afgesloten, en dat is in dezen tijd. De boer, die in debet staat bij den opkooper, krijgt van dezen wat hij zegt te kunnen geven. In de laatste jaren wordt er geen hooge markt voor betaald, en ook thans is de prijs, welke ongeveer 30 cent per half kilo bedraagt, niet hoog te noemen. Drinkwater. In den Middelpolder, onder Nieuwer-Amstelis een persoon overleden aan buikloop, tengevolge van het ge bruik van slecht drinkwater. Bovenkarspel. Het warme weder heeft de bloemkolen in de Streek snel doen ontwikkelen. Verscheidene teelders hebben er reeds een aantal vonder dek." Men kan dus eene spoedige opening van de och- tendmarkt alhier verwachten. Groningen. Den 17 verbreidde zich alhier het gerucht van een ernstige brand in het nabijgelegen Help man. De molen van den heer H. Geertsema was door de vlammen aangetast.Het was een zeer ernstig geval. De brand waarschijnlijk om ruim acht uur ontstaan in de keuken van den molenaarden heer G., nam snel toe. Weldra stonden de woning, de molen en eene schuur met honderd vijftig pakken hooi van den heer K. Bol wijn in vlammen alles werd geheel in de asch gelogd. In een voorstad van Brussel is door het springen, van een petroleumlamp een brand ontstaan die een moeder en haar kind het leven heeft gekost. De vrouw was naar boven geloopen om haar twee kinderen te red den, maar de trap stond al in v' am, zoodat ze met brand wonden bedekt en door den rook verstikt iueonzakte. Een van de kinderen, een meisje van vier jaar, was ook gestikt, maar bet andere, een jongen van anderhalf jaar, is met eenige moeite weer bijgebracht. Twee brandweer lui, die de vrouw en kinderen hadden trachten te red den, verloren het bewustzijn, toen ze van hun gevaarlijken tocht terug waren gekomen, en kwamen eerst een half uur later bij. Reis naar Koorwegen. De Fransche stoombootmaatschappij de Compagnie générale transatlantique is van plan met een harer sche pen, de Général Chanzy, tegen het begin van Juli, een drieweekschen tocht te ondernemen naar Noorwegen en Schotland, en ook, als de deelneming in Nederland en België voldoende is, op 6 Juli Amsterdam aan te doen ter opneming van passagiers. Frlesch Hundveestauiboek. Blijkens het door hot bestuur van de vereeniging »Het Friesch Rundvee-stamboek, nitgobracht verslag van 1895/96 heeft het sluiten der grenzeu voor den uitvoer van vee voor de provincie Friesland, die boven eigen behoefte fokt, den veehandel in het algemeen en der Vereeniging in het bijzonder, veel schade gedaan. Wel kwam door de openstelling van Frankrijk en België eenige verademing, maar door het gesloten blijven van Duitsch- land, dat steeds de beste afnemer van het goede fokvee met bekende afstamming was, werd de ontwikkeling der Vereeniging onmiskenbaar belemmerd. Het getal leden bedroeg 441, dat der donateurs 14, dat der begunstigers 57. In de stamboeken werden ingeschreven 835 stuks, waar van 458 volbloedvee en 377 in het het hulpstamboek, zijnde 86 meer dan in 1894/95, een gevolg van de ver laging der inschrijvingskosten. Er werden geboekt 2271 sprongbewijzen en 12 72 ge boorten. Er werd weder krachtig gearbeid, om de gunstige eigenschappen vau het Friesche vee in bet buitenland be kend te maken, niet alleen in Europa, maar ook in Af rika en Amerika, inzonderheid in Zwitserland, Italië en Frankrijk. Bij vernieuwing werden hierbij krachtige steun en hulp van onze handelsvertegenwoordiging in den vreemde ontvangen, waaraan het bestuur openlijk hulde brengt.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2