Stadsberichten. De Friesche Tulnbouw-Vereenlging gevestigd te Leeuwarden heeft het voornemen opgevat om op Woens- da" 24 dezer eeD excursie te maken naar Enkhmzen en omstrekenhoofdzakelijk om de teelt van groenten in oogenschouw te nemen. Het Bestuur der aldaar ge vestigde afd. van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde heeft op zich genomen het gezelschap te geleideneider^ >g Rijkswerf te Nieuwediep is den 17 de werkman J. Rijkers bij het te water laten van de torpedoboot Habang door een zwaar takelblok getroffen, waardoor hij een zijner beenen brak. Per raderbaar werd hij naar het Marine-hospitaal overgebracht. Den 17 had alhier de verkoop plaats van 1500 balen door zeewater beschadigde jute, in de laatste weken geborgen uit het wrak van het iu de Eierlandsche gronden gestrande Eng. schip „Stanley." Aangezieu de verkoop per gewicht geschiedde, kan de opbrengst eerst worden meegedeeld wanneer de verkochte partij zal zijn uitge wogen. Mishandeling. Tennis Reinders en Jan Reinders, vader en zoon, te Zwinderen, zijn te Nieuw-Amsterdam zwaar mishan deld. Tennis Reinders kreeg 6 wonden op het hoofd, Jan Reinders een diepe woude tusschen de schouder bladen (de wonden zijn blijkbaar met een mes toege bracht). De dokters, die het verband hebben aangelegd, ver klaren de wonden van beiden levensgevaarlijk. Drie vermoedelijke daders zijn in arrest. Het onder zoek duurt voort. De verwonden zijn naar hunne wo ning vervoerd. Uit Flissingen meldt men, dat bij de ramp van het stoomschip Drummond Castle" ook verdronken is de aldaar wonende Heer W. Dert, oud 29 jaar. De ontrouwe kassier Hennin, van de Brusselsche Algemeene Vereeniging tot Bevordering der Nationale Indnstrie, die de vereeniging heeft opgelicht voor een bedrag van 2.616.000 frs. staat thans wegens dit misdrijf terecht voor het Brabautsche Hof van Assises. De be klaagde bekende het hem ten laste gelegde en deed het verhaal van zijn mislukte speculaties, die hem telkens dreven om meer geld uit de kas te nemen. Kdam. De Raad dezer gemeente nam dit voor jaar het besluit den weg naar Volendam te verbeteren, door het maken van posten, met hoofden, ter vervan ging van de twee plankjes, over de vele coupures in dien weg. Het werk is nagenoeg gereed en geconstateerd kan worden, dat de verbetering groot is. Ook wielrijders kunnen nu van het pad gebruik maken. Deze weg vormt de verbinding van Edam met Volendam. De afdeeling Weesp der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft goedgekeurd het voorstel van het be stuur, om te trachten dit jaar te Weesp een plaatselijke tentoonstelling van zuivelproducten te houden, met een harddraverij. Wierlngerwaard. Hier en in het naburige Anna Paulowna heeft de karweibouw belaugrijk van de rups te lijden. Sommige verbouwers zullen het stroo onmiddellijk na het dorschen verbranden. In dit stroo toch zitten de poppen, uit de rupsen voortgekomen. Ont wikkelen die zich later dan kunnen de vlinders vrij rond vliegen en eieren leggen. De handel in wol op Texel heeft een aanvang genomen, doch de verzending begint eerst later. Voor gewasschen of schoone wol werd deze week besteed f 1.05 en voor de ongewasschen of vette wol 84 ct. per K.G. Stlcsis. Het besproeien der aardappelen met de bekende bouillie bordelaisedat reeds hier en daar is begonnen, zal weldra in volle werking zijn. Te betreuren is het, dat in dit opzicht nog zooveel vooroordeel bestaat. Nadeelig kan dit wezen ook. Nog onlangs vernamen we van een groot verbouwer, die kort geleden zijne re- steerende aardappelen hooger, véél hooger zelfs verkocht dan iemand uit deze omstreken, dat hij zijne velden drie maal had laten bespoeien. Wol zijn hier ook andere factoren bij werkzaam geweest, als doelmatige bemesting en zorgvuldige grondbewerking e. d., doch dat het juist ter tijd en voldoend besproeien ook hier van invloed is geweest, is zeker. In Haarlem's omstreken is men allerwege bezig met het rooien van de tulpen. Het gewas v It over het algemeen niet medemen zoekt de oorzaak daarvau in de droogte. Niet alleen van hyacinten, maar ook van tulpen en crocnsseu verwacht met betore prijzen dan vorige jaren. Aan de markt to Boveukarspel zijn de laatste da gen ggmiddeld 2000 manden en zakken nieuwe aardap pelen aangevoerd. Dit getal beliep n.l. in 5 dagen 10.089 'j2 H.L. De teelt van dit produkt valt tegen, de kwaliteit is uitmuntend. IJ polder. Tot secretaris-penningmeester van den Grooten IJpolder is benoemd de heer jhr. mr. J. W Schorer te Haarlem. Aan den heer mr. A. J. Heshuijsen werd op zijn verzoek met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend. Tot hoofd-ingelanden van den Anna Paulowna polder, zijn de heeren P. Tijsen met 126 en J. Zijp met 71 stemmen, herkozen. Callanlsoog. Tot heemraad van den polder Cal- lantsoog is gokozon do heer J. Zeomau, alhier. Akersloot. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer J. Hennes. Tot directeur van, en leeraar aan de Rijks Hoogero Burgerschool te ®wolle, is mot 1 September a. s. L>e- benoemd Dr. J. J. Doesburg, thans directeur der Hoogere Burgerschool te Hoorn. Oudendijk. Alhier is de hoogbejaarde L. K., weduwe van D. Purmer, den 18 op treurige wijze om het leven gokomei^ Terwijl de overige huisgenouten nog te bed lagen, was zij even naar buitengegaan. Toen kort daarna haar zoon buiten kwam, vond hij zijno oude moeder verdronken in de diepe Bakkerssloot, achter het huis Men denkt, dat zij, naar het privaat willende gaan dat volgens Nooidhollandsch gebruik op de sloot staat bij ongeluk te water is geraakt. Oudkarspel. Den 19 gaf onze instrumentale muziekvoreeniging in den tuin van den heer C. Eecen alhier eeuige schoone nummers ten beste. Velen stonden om het tuinhek, op het molenplein of den straatweg te luisteren, daar zoo iets in onze gemeente iets heel on gewoons is. De jeugd ten minste vond het zoo vreemd, dat zij niet wist hoe zij zich houden moest en meermalen tot eenige stilte moest worden aangemaand. Nu, als Oudkarspel's kapel dezen zomer nog eens aan vele bur gers zulk een muzikaal genot wil verschaffen, zal ook de jeugd dat wel wat meer op prijs stellen en aandachtiger toeluisteren om daardoor het genoegen van anderen niet te bederven. Texel. In de laatstgehouden vergadering van den raad werden door den voorzitter de verschillende adressen medegedeeld door >Helder'a belang", de kamer van koop handel en fabrieken te Den Helder en den gemeenteraad dier plaats gericht aan den minister van handel, nijver heid en waterstaat, waarin verzocht wordt verandering te willen brengen in de spoorweg-dienstregeling op de lijn AmsterdamHelder. Hieraan werd de mededeeling vastgeknoopt, dat ook van Texel uit alle mogelijke po gingen waren aangewend ter bereiking van dit doel. De Dehandeling van een door verschillende telefonisten ingediend verzoek om verhooging van jaarwedde werd uitgesteld, doch daarentegen do verzekering gegeven, dat dit punt bij 't opmaken der begrooting voor 1897 ter sprake zal worden gebracht. Met algemeene stemmen werd aan den heer H. de Vries, onderwijzer te De Koog, met ingang van 15 Augustus e.k., eervol ontslag verleend. Ten slotte werd met meerderheid van stemmen benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer F. Keijzer, wethouder, die zich deze benoeming liet welge vallen. De werkzaamheden op »de Stanley vorderen goed. *t Weder was in den laatsten tijd gunstig, de zee kalm. In de afgeloopen week werden 631 balen naar Nieuwe diep vervoerd, waaronder 13 balen katoen de rest was jute. Dat de werkzaamheden nog geruimen tijd kunnen duren, zal men begrijpen, als men weet, dat er in t ge heel 17000 balen in den viermaster geborgen waren. Schagen. Op de paardenmarkt van den 22 waren meer dan 200 paarden aangevoerd, uitsluitend werkpaar den. De handel was vrij levendig. De prijzen liepen van 100 tot 350 gulden. Harslngerhorn. Te K o 1 h o r n waar de ansjo visvangst geëindigd was, zijn in de vorige week eenige visschers van Stavoren, de Lemmer en Workum aange komen en hadden nog weer dag aan dag eenige vangst, wat aanleiding gaf, dat ook eenige visschers van hier nogmaals zijn aangevangen. Hunne vangst echter was tot heden zeer onbeduidend te weinig om aan de zouterij af te leveren. De zouterij is dus ook gesloten. Hulppostkantoor Stompetoren. Daar het blijkt dat niet ieder belanghebbende be kend is met de werking van het met 1 April opgerichte hulppostkantoor »Stompetoren", vermeenen wij aan de lezers van dit blad geen ondienst te doen met een en ander daaromtrent mede te deelen. Tot het hulpkantoor Stompetoren behooren do volgende wijken en buurten in de Schermeer: Noordervaart, Omval, doch alleen langs de Noordervaart, Znidervaart alleen dat gedeelte dat tof de gemeente Oudorp behoortde Oterleekerweg, de Hon- denweg, de Meningmeersweg en de Molenbuurt voor zoo ver deze tot de gemeente Schermerhorn behoort. Gewone brieven, niet zwaarder dan 15 gram, te Stompetoren of aan den Omval in de bus gedaan, kunnen, met een post zegel van drie cents voorzien, naar genoemde buurten worden verzonden. Voor een geregelde en spoedige bestelling is het wen- schelijk, dat de ingezetenen, die onder een der genoemde buurten behooren, zich laten adresseeren te Stompetoren j terwijl de bewoners van andere gedeelten van den polder hun adres opgeven volgens den naam van het kantoor vanwaar uit hunne bestelling plaats heeft Schermer of Noordschermer geeft aanleiding tot vertraging. Op werkdagen heeft er driemaal verzending plaats, nl.: 's morgens 5.45 en 's middags 5 uur in de richting 1 ur inerend en 's morgens 10.45 in de richting Alkmaar. Op zondag vervalt de verzending van 5 uur. Postzegels, plakzegels en alle andere postformulieren zijn tegen den kostenden prijs aan het hulpkantoor te bekomen of kun nen den postbode worden besteld tevens kunnen inla gen worden gedaan of zijn terugbetalingen te bekomen op de Rijkspostspaarbank en zijn inlichtingen te ver krijgen omtrent abonnementen op en advertentiën in dag en weekbladen. Orootebroek. Het bestuur van het Hervormde Weeshuis heeft besloten een ziekenbarak te doen bouwen. Het werk is onderhands opgedragen aan den heer K. Ruijter te Lutjebroek. Harslngerhorn. Den 17 verdronk een 3^ jarig dochtertje van den gemeente-veldwachter in eene sloot achter de ouderlijke woning. Hier en in do omstreken is do hooibouw in vollen gang. De opbrengst is hier zeer bevredigend. Blijft het tot na het binnenrijden droog wederdan zal ook de kwaliteit uitmuntend zijn. Ook het klaverhooi in de polders Waard en Groet geeft een ruim beschot. Het karweizaad is uit gebloeid, nog eenige zonnige dagen en men kan maaien. De graanmaaimachinos worden al reeds voor den dag gehaaldnagezien en zoo noodig in orde gebracht. De smids alhier hebben geen terrein genoeg om de in her stelling ontvangen machines te plaatsen. Oorzaak van krankzinnigheid Van de ruim 1300 verpleegden in het gesticht »Meerenberg" zijn 139 mannen en 102 vrouwen krank zinnig geworden door misbruik van sterken drank. Terschelling. Den 19 arriveerde alhier van Am sterdam de aldaar gebouwde, nieuwe stoom-schelpenzuiger »Neptunns", van de maatschappij »Neptunus", boekhouder de lieer A. D. Zur Mühlen te Amsterdam, gezagvoerder de heer Van der Wal, oud-gezagvoerder van den stoom- schelpenzuiger De Tijd". Het is eene uitmuntend inge richte boot van 220 paardekracht. Zij zal tevens dienst doen als hulppostboot en sleepboot bij strandingen. De boot is voorzien van de nieuwste soort van machines en loopt 9 mijl. Bij de beproeving van de zuigmachines werden in ruim 2 uur 105 M3 schelpen opgehaald. Bij Rotterdam is den 21 een schip met steenen geladen door een engelsche boot overvaren. Het schip zonk onmiddellijk. De schipper, diens vrouw eu knecht werden gered, doch een kiudjo van een paar weken vond den dood in do diepte. üen hei-boel. bel. De schommelende boei brengt ook de bel in beweging, welke dus aanhoudend luidt. Deze belboei is geplaatstom de schippers te waar schuwen bij nacht en mistig weder. Algein. led. Politiebond. De afd. »Noord-Holland" van den Algem. Ned. Politiebond vergaderde den 16 te Amsterdam. Bij afwezigheid van den president, den heer van der Schrieck, werd de vergadering geleid door den onder voorzitter, den heer J. Terpstra, (commissaris van politie te Hoorn), die haar opende met een rede, waarin gewezen wordt op het feit, dat de ontwikkeling van het politie wezen meer en meer de aandacht trekt, zoowol in de volksvertegenwoordiging als elders. Uit mededeelingen van den secretaris-penningmeester bleek, dat er op dit oogenblik 379 leden zijn, waarvan 46 gedurende het loopeude jaar toetraden. De kas sluit met een batig saldo van f 62.83. De president heeft geïnformeerd naar den prijs van boekjes, waarin de wet op het binnendringen van huizen, de wapen- en veeartsenij wet gedrukt zouden zijn. Men zou 400 exemplaren tegen f 38 kunnen krijgen. Besloten werd dat de afdeeling zich de boekjes zal aanschaffen. In plaats van de periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Keijser (niet herkiesbaar) en van Trotsenberg (herkiesbaar) werden gekozen de heer J. Terpstra en van Trotsenberg. Tot afgevaardigde en plaatsvervanger ter algemeene vergadering werden gekozen de heeren J. 1 orpstra en J. 0. van Leeuwen. In behandeling kwam daarna het voorstel van de af- deeling Zeeland, tot het zeuden van een adres aan de hooge regeering namens den bond ter verkrijging van een pensioenregeling van staatswege. De heer Terpstra stelde voor, het adres te richten aan H. M. de Koningin en het te doen voorzien van de hand- teekeningen van alle leden van den bond, zoo mogelijk, van alle rijks- en gomeentepolitieambtenaren, bij wijze van een petitie. De beer Terpstra lichtte het voorstel in den breede toe en toonde aan, dat de gemeentelijke pensionneering, die hier en daar bestaat, onpractisch is. Wanneer men bijv. eenige jaren in een gemeente gediend heeft en daar heeft bijgedragen in het pensioenfonds van die gemeente, doch vervolgens promotie kan maken door in een andere stad te gaan dienen, dan zou men al zijn bijdragen kwijt zijn. Om deze en om vele andere redenen is de pension neering van rijkswege gewenscht. Besloten werddat de afdeeling Noordholland zich tot den bond zal wenden, ten einde van het hoofdbestuur te verkrijgendat het adres verzonden worde in den geest van het voorstel Terpstra. lil Hung Cliang. Waarschijnlijk is het bezoek van den bekenden Chi- neeschen staatsman Li-Hnng-Chang aan ons land en de residentie in de eorste week van Juli te verwachten. Hij is voornemens met de 33 leden van zjjn gevolg en een dienstpersoneel van 15 personen een viertal da gen te 's-Gravenkage door te brengen. Een van die dagen zal Li-Hung-Chang zich naar Soestdijk begeven ten einde in een plechtige audiëntie door H. M. de Regentes te worden ontvangen. De minister van buitenlandscho za ken geeft een groot diner ter eere van den staatsman en vaD de waardigheidsbekleders, die den vreemden bezoe ker vergezellen. De Chineesche staatsdienaren zullen ook eenige van de voornaamste waterstaatswerken hier te lande bezichtigen. Naar men tevens verneemt zal de heer Knobel, mi nister-resident en consul-generaal van Nederlaud bij het Hemelsche Rijk, thans met verlof te 's-Gravenhage, den ambassadeur van China hier te lande rondleiden. Maastricht. Aangaande het bezoek der Utrechtsche studenten aan Maastricht deelt de »Limb. Koerier het volgende me e »Het ophanden zijnde feest, georganiseerd door den Cercle Equestre, is thans het onderwerp van alle gesprek ken. Geheel Maastricht, jong en oud, rijk en arm, stelt belang in de feesten, die in de Juli-dagen zullen gegeven worden. »Het voorloopig programma is reeds vastgesteld en zal bestaan in: Zaterdag 21/i uur optocht 4"2 uur ont vangst ten raadhuize 8 '/2 uur bal in de redouteszalen. Zondag l'/j uur optocht; 2V2 uur aankomst in de Kom men 3 uur Tournooispel7 uur diner; 9'/2 uur concert en illuminatie (Vrijthof.) Maandag 1 '/2 uur matinée (Slavante) l'/2 uur bergtocht." Aan boord van een Scheveningsche bomschuit, van Vlaardingen uitgezeildkwam in vol zee eensklaps een vreemdeling, niet tot de equipage behoorenae, te voorschijn. Het bleek een gedeserteerd militair te zijn. De schipper van de bomschuit zeilde toen naar de haven van IJmuiden en gaf hem daar aan de politie over Voor het fort Pannerdeu, bij den kop van de Waal, is den 20 een groote boei neergelegd, waar bovenop een De barometerstand alhier, was's morgens te 8 uur als volgt: den 21 765.7 den 22 765.7 den 23 765.7. Directeur Cadettenschool. De heer majoor J. Doornbos van het 8e regi ment infanterie te Arnhem is aangowezen om met 1 October a s. den luitenant-kolonel L. de Vlamingals directeur der Cadettenschool te vervangen. Ter aanvulling van een bericht in ons vorig nummer betreffende eene openbare godsdienstoefening op woeusdag den 24 's avonds te 8 uur in de t*roote Kerkter herdenking onzer 300-jarige vestiging in Oost-Indië, zij nog gemeld, dat daarin eene collecte zal gehouden worden ten bate van de verspreiding des bijbels onder de heidenen eu mohammedanen aldaar. Ken nieuwe hoolschudder. Bij den beer V. S. Ohmstede JCz. is een nieuwe hooi8chuddur merk Osborne, ter bezichtiging aanwezig, die den indruk geeft van bij uitstek practisch te zijn. Bij eene beproeving op nabijgelegen land voldeed het werktuig zeer good. Het is een geheel nieuw systeem, dat het hooi niet onnoodig hoog opwerpt en dit toch volkomen regelmatig uitspreidt.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3