Gilda Schwanhof. im.1 No. 79. Tweede blad. Acht en Negentigste Jaargang 1896. VRIJDAG Onbestelbare Brieven, Buitenland. 26 JÜN I. FEUILLETON. Geschiedenis van een vrouwenhart, Meester Pablo. COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar <1,80; franco door het geheelo rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. verzonden gedurende de le helft der maand Juni 1896 van het postkantoor Alkmaar: M. Zonnenveld Bronbeek M. v. Dieren Wed. Serte en Saliteallen 's Gravenhage P. Rooselaar, Schermer- horn Daneberg Waarland. Van Bergen: J. M. Kaat, Haarlem. Briefkaarten: C. LochbagJ. Been en W. v. d. Tak allen Am sterdam. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3. DriTSCIIIiAlVD. Een vereeniging van houders van Grieksche fondsen, te Berlijn, heeft aan de regeering een verzoekschrift gericht, waarin gezegd wordt dat het geduld nu toch eindelijk ten einde moet zijn en het noo- dig is »een krachtig Duitsch woord te spreken." Adres santen verlangen namelijk dat een Duitsch eskader naar Griekenland zal stevenen om door de macht der kanonnen de achterstellige rente voor hen te innen. De keizer en de keizerin blijven tot 29 Juni te Kiel aan boord van de Hohenzollerndan gaan zij naar Wilhelmshafen, om het van stapel loopen van de Ersatz Preussen bij te wonen. Den lsten Juli aanvaardt de keizer zijn Noorsche reis en keert de keizerin naar Berlijn terug. Opnieuw heeft te Berlijn een duel met doodelijken afloop plaats gehad tusachen twee artillerie-officieren. EGYPTE. Blijkens berichten uit Kairo rukken de Egyptische troepen in Soedan steeds meer vooruit. De voorhoede van het Egyptische leger heeft thans Keddens, 45 mijlen ton zuiden van Suarda, bereikt. Waarschijnlijk tracht dus sir Horatio Kitchener van de overwinning bij Ferkeh gebruik te maken om zoo snel mogelijk op te rukken naar Dongola. Uit de officieele berichten blijkt, dat do Derwishen ernstige verliezen hebben geleden. Bij Ferkeh werden tweeduizend dooden, gewonden en gevangenen verloron door de troepen van den Khalifa 160 kameelenj 70 paarden, 300 ezels, 50 vaandels, duizend lansen en dui zend geweren werden buitgemaakt. Ook een aantal geiten, schapen en runderen viel in handen van den overwinnaar. Uit de berichten, die van Omdurman ontvangen zijn, blijkt dat de Khalifa geweigerd heeft het handelsverkeer met Suakim te hervatten. Hij heeft integendeerdo ge- loovigen opgeroepen zich aan te sluiten bij zijn troepen, om den prang sabil, don heiligen oorlog, te voeren tegen de ongeloovigen. Als de tegenstand van den Khalifa zóó ernstig wordt, zal sir Horatio maatregelen dienen te nemen om zijn troepen bijeen te houden, opdat niet de nederlaag van een kleine afdeeling de opgewondenheid van de Derwishen vergroote. EAGEIjAND. De regeering schijnt toch besloten aan de bezwaren tegemoet te komen door den heer Leyds, namens de regeering der Z.-A. Republiek ontwikkeld in zijn beide telegrammen. De »Daily Chronicle tenminste meldt, dat de heer Chamberlain besloten tajeft het onder zoek tegen Rhodes en zijn vi ienden en teg^B de Chartered Company te verhaasten. De commissie van onderzoek zal alleen bestaan uit leden vai het Lagerhuis onder voor zitterschap van den minister van koloniën. Door toevallige omstandigheden kon de commissie nog niet worden be noemd doch lang zal het niet meer duren. De vraag is, wat met Rhodes, Beit en Harris gebeuren zal tijdens de werkzaamheden der commissie. De regeering acht het moeilijk thans eene strafvervolging tegen hen in te stellen, met het oog op de behandeling der zaak tegen Jameson. De oppositie daarentegen dringt aan op het duidelijk uit spreken van de verdenking, die tegen hen bestaatdoor desnoods van de Chartered te eischen, hen te ontzetten uit hunne betrekking, totdat het onderzoek zal zijn afge- loopen. Het, sedert jaren telkens opnieuw aanhangig gemaakte, doch even vaak verworpen, wetsvoorstelwaarbij het huwelijk met een zuster van de overleden echtgenoote wordt veroorloofd, is bij tweede lezing door 't Hoogerhuis aangenomen. (De prins van Wales en de hertogen van York en Fife stemden voor het ontwerp.) Dit aan vankelijk succes bewijst echter weinig reeds meermalen hebben de voorstellers 't zóó ver gebrachtdoch is 't ontwerp bij de derde lezing verworpen. Ook thans ge looft men nietdat de Deceased Wife's Sister Bill" (gelijk de wet, die reeds tot heel wat vroolijkheid aan leiding heeft gegeven, zal moeten heeten) tot stand zal komen. FRAIKRIJH. Het rapport van den Franschen atgevaardigde Krant.z over het belastingontwerp van mi nister Cochéry is gereed en zal waarschijnlijk heden in do Kamer zijn rondgedeeld. De beraadslagingen over het ontwerp zouden dan Maandag kunnen beginnen. De nieuw benoemde prefect Cleiftie is door den socialistischen burgemeester van Marseille, met een toe spraak, over welker heftigheid men uit het volgende uit treksel eenigszins oordeelen kan ontvangen »A1 is het aan de vertegenwoordigers der gemeenten bij de wet verboden zich te bekommeren om politieke aangelegenheden en al zijn zij daardoor beperkt tot een eng gebied, dat zich echter na korten of langen tijd zal uitbreiden, het gekozen lichaam heeft toch het recht zijn staatkundige beginselen te verkondigen. Den 3en Mei heeft de bevolking van Marseille ons verkozen als ver tegenwoordigers van haar gemeente met de opdracht vast te houden aan het socialistisch program en dit overal toe te passen waar de omstandigheden het eischen. Zonder vrees hebben wij de verklaring der regeering gehoord, dat zij met het socialisme niets te maken wil hebben. Deze verklaring zal der regeering later berouwen en belet ons niet te handelen naar de opdracht ons door het volk gegeven, altijd met inachtneming der achting aan de regeering verschuldigd." Iets verder ging de burgemeester voort»Ik hoop, mijnheer de prefect, dat gij u zelf zult' overtuigen van het nadeel, dat het beschermondo stelsel heeft berokkend aan den handel van Marseille. Ik hoop, dat gij aan de regeeriug het af keuringswaardige van dit stelsel zult duidelijk maken en dat gij haar openlijk zult verklaren, datal wil zij met de socialisten niets te maken hebben, geen enkele inwoner"van Marseille,'op een of twee afge vaardigden der stad na met den heer Méline die de oorzaak is van ons ongeluk tovreden is." De prefect betuigde tden burgemeesterjTdank voor de achting, die de burgemeester tegenover de regeering aan den dag had gelegd. De ministerraad heeft den prefect ontslagen. De markiezin de Morés heeft van Amerikaansche reizigers het'aanbod ontvangen, het lijk van den markies te gaan zoeken. Dit aanbod is echter afgeslagen de ex peditie welke uitgezonden wordt, zal uitsluitend uit Franschen bestaan, onderHeiding van den heer de Puisave. SPANJE, In den Senaat zijn de beraadslagingen begonnen over de Cubaansche quaestie. De aanleiding daartoe ligt in do voorstellen door de senatoren Comas en Jimeno aan den Senaat gedaan. Zij verlangen opzeg ging van de tractaten die tusschen Spanje en de Ver- oenigde Staten bestaan wijl door die tractaten de moge lijkheid ontstaatdat amerikaansche burgers onttrokken worden aan de jurisdictie der militaire rechtbanken op Cuba en wijl de opzegging Spanje in de gelegenheid zal stellen krachtiger op te treden tegen de Vereenigde Staten, die toestaan dat van hun gebiedjuit hulp'wordt verleend aan de opstandelingen. De regeering heeft den maarschalk Martinez Campoz toegestaan de den 22 gehouden zitting van den Senaat bij te wonen en aan de beraadslagingen deel te nemen. De Temps deelt mededat Duitschland, Frankrijk en Engeland langs diplomatieken weg aan Spanje denjeisch hebben gesteld tot schadeloosstelling voor een bedrag van 15'millioen peseta's ter vergoeding van nadeelen, door hunne onderdanen geleden ten'jgevolge van den op stand op Cuba. De bevelhebbers van het Spaanscho leger op Cuba hebben te Havana krijgsraad gehouden en besloten de operaties in de provincie Pinar del Rio tot het noodza kelijkste te beperken, de troepen samen te trekken in de steden en. gedurende den regentijd eene verdedigende hou ding aan te nemen. Zooals men weet zullen 100,000 man naar Cuba? wor den gezonden. Hiervan zullen 40,000 gaan in Augustus en September, 40,000 in October en 20,000"nog vóór het einde van dit jaar. De schipbreuk van de Drummond Castle, Een vertegenwoordiger van Central News heeft een bezoek aan Ouessant gebracht en den eenigen levenden passagier van de Drummond Castle, Marquardt, gesproken. Deze was nog niet geheel bekomen van de geestelijke en lichamelijke schokken, die hij had ondergaan, maar hoopte 52) van HANS WAOHENHUSEN. »De politie komt het je vandaag weder lastig maken riep Auweiler op een morgen 'egen Gilda, toen zij b jj hem kwam om les te nemen. »De commissaris heeft laten vragen of hij je van middag in eene gewichtige zaak kon spreken. Daar ik er bij wilde zijn, liet ik hem verzoeken hier te komen. Hij zal zoo aanstonds hier zijn. Bereid je op dat bezoek voor Gilda was, zooals zij daar voor hem stond, oen beeld van heerlijk leven een bewustzijn van geluk straalde uit hare donkere oogen zij, de nieuwelinge, deelde op eene buitengewone wijze in de gunst van het publiek. Toen Auweiler had uitgesproken, keek zij, onaangenaam getroflen, voor zich neder. Zij was het verdriet over den dood van haren armen broeder te boven en, wat Emin betreft, alleen in droefgeestige oogenblikken dacht zij er aan, wat er geworden was van hemvan wien niemand iets meer gehoord had. Ook zij zou spoedig heengaan, had Auweiler haar verklaard zij groeide hem reeds lang zamerhand boven het hoofdzij moest naar eenen meester in Italië, het geld lag er voor gereed in ongeveer een jaar zou zij daar klaar zijn. Het deed haar leed, van den ouden leermeester te moeten scheiden, wien zij alles te danken had. De commissaris van politie, die zoo even van Sebald kwam, liet niet lang op zich wachten. Hij had aan haar vóór alles de redding van de eer van eenen onschuldige te danken, zoo begon hij en verzocht verlof, haar het nieuwste te mogen mededeelen. Gilda luisterde in het begin met angstige spanning; toen erover Emin gesproken werd, klopte haai' hart onrustig haar gelaat werd bleek, toen er van zijne gevangenneming zelfs sprake was. Zij herademde en stond driftig op, toen de vlucht van dien verdachte in den maneschijn ter sprake kwam. Weder stokte haar de adem, toen zij hoorde van den sprong over de bal- lustrade en wijder openden zich hare oogen bij het ver nemen van Emin's verklaring, dat die vermeende Hongaar, een Zigeuner, volgens het getuigenis van professor Sebald, hem op dien avond in het bewuste bosch tegengekomen wasdat deze, en geen ander de dief en de moordenaar moest zijn en hij waarschijnlijk met het gestolene was verrast geworden zijne razende vlucht pleitte levendig voor zijne schuld. Jezus Jezus!" riep zij uit, beide handen tegen het hoofd drukkende. »En juist aan hem had niemand ge dacht 1 Hij alleen heeft geweten, misschien ook kan mijne kamenier het vermoed hebben wat er in den zak zat! Thans zie ik hem nog voor mij, met zijne kattenoogen, toen ik er alles in deed, en hoe ik hem dat zakje voor het hotel afnam, zoodat hij moet geweten hebben, waar ik er mede bleefMaar hoe kan hij het bedreven heb ben Ik gaf den sleutel van de kamer aan den portier, die verzekerde, dat niemand hem had aangeraaktde kamermeisjes konden niet vermoeden. »Zou het den Zigeuner niet gelukt zijn, de opmerk zaamheid van den portier des avonds af te leiden vroeg de commissaris. »Had er slechts, toen hij tegen woordig was, nadat gij de ontdekking hadt gedaan, aan de politie één woord van gezegd 1 Bij mij staat het thans onbetwistbaar vast, dat geen ander dan hij de dief is »Mijn God, ja Maar het duizelde mij toen in mijn hoofd En thans wordt het mij ook duidelijk, hoe hij de onbeschaamdheid had, zich zoo bij mij in te dringen, mij te zeggen, dat hij geld opgespaard had, dat hij niet zoo arm was. Waar heb ik toen toch mijn verstand gehad 1 Al die zaken van waarde zouden mij onverschil lig zijn, als maar niet die arme jongen, mijn broeder.... O, ik weet het, ik kan mij voorstellen, wat daar buiten voorgevallen isDie ellendeling, die Zigeuner, dien wjj allen als zoo eenvoudig beschouwden, heeft stellig den zak met de kostbaarheden daar boven in het bosch ver borgen gehad en mijn arme Paul zal hem betrapt heb ben, toen hij het uit het mos aldaar haalde, om te ont snappen. Daar, zie hier", zij haalde hare portemon- naie voor den dag en nam er een klein stalen schroefje uit. >Dat kleine ding vond ik eerst kort geleden, toen ik nog eens op de plaats kwam, waar hij is omgekomen. Dit nageltje zat los aan het beslag van den zak j ik vond het aan den rand van de sloot en herkende het dadelijk, maar ik wilde er niet van spreken, om die geheele af schuwelijke geschiedenis niet weder op te halen. Thans moet ik er van spreken! Wat het gerecht niet ingezien heeft, wist ik reeds lang, dat namelijk de misdaad ge schied is ter wille van het gestolen goed en dat mijn arme Paul daarom zoo ellendig aan zijn einde is moeten komenVoor mij is geen bewijs meer noodig en voor één ding Den ik de rechtvaardigheid des hemels dank baar, dat hij dezen schurk misschien den hals heeft laten breken. Opgewonden wendde zij zich af. Veroorloof mij ten minste, dat corpus delicti bij de stukken te leggenvroeg de commissaris, haar be darende. »Gaarne Zij reikte hem het kleine voorwerp over. »Voor mij is het toch slechts eene treurige herinnering, dat ik onschuldig aan het lot van mijnen broeder mede plichtig ben De commissaris nam afscheid, de hoop uitsprekende, dat hij haar niet meer zou behoeven lastig te vallen. »Ik wist het wel," riep Gilda, toen hij weg was, tot kalmte komende, »dat de politie er toch niets uit zon krijgen XXXI. Sedert een reeks van jaren had Don Pablo de Saboya in de nabijheid van de Ponta S. Lorenzo te Rome zijn verblijf gevestigd. Hij was een meester van de strongste grondbeginselen en dit was do reden waarom de naar Rome optrekkende jonge schi'ders juist bij hem bij voor keur zochten opgeleid te worden. Vóór twintig jaren was

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5