Nederland, toch Zaterdag in staat toTzijn om naar London te ver trekken. »Wij hadden een bijzonder goede reis gehad tot wij Zondag Las Palmas bereikten," vertelde Marquardt. >Toen sloeg het weer wat om, en wij kregen tegenwinden en zware zeeën. Maar Dinsdagmiddag werd het weer kalm en somwijlen zoo mistig, dat de kapitein liet stoppen en peilen. Het peillood werd het laatst uitge worpen Dinsdagavond om half acht. Daar Dinsdag de laatste dag was, dien we samen aan boord zouden door brengen, hielden de passagiers een muziekfeestje als besluit, en dat ging vroolijk zijn gang tot kwart over tienen. Op dat uur wandelde ik een paar maal het dek rond en ging toen naar de rookkamer. Terwijl ik daar zat, voelde ik een zwakken schok. Hij was niet hevig. Het was net alsof het schip tegen een havenhoofd was geloo- pen. Ik liep dadelijk de kamer uit, maar alles scheen in den haak te zijn. Al gauw echter begon het schip voorover te hellen, zoodat ik merkte dat het ernstig be schadigd moest zijn. Denkende dat ik een kouden nacht op de open zee in oen sloep zou moeten doorbrengen, trok ik mijn overjas aan en deed als voorzorgsmaatregel een reddinggordel aan. Voor ik goed kon begrijpen wat er gebeurde, zonk het schip en dreef ik in zee schrijlings op een steng." Eerst had hij nog zeven of acht andere schipbreuke lingen in zijne nabijheid zien zwalken, maar toen de dag aanbrak, waren er nog maar twee de vierde-officier Ellis en een onbekende passagier, die met Marquardt op eenige houten zaten. De onbekende passagier kon het weldra niet meer uithouden en glipte in het water, nadat Mar quardt vergeefsche pogingen had gedaan om hem op te houden. Toen begon Ellis te wanhopen en moet omstreeks negen uur gestorven zijn. Marquardt zelf verloor het bewustzijn en herinnerde zich niets meer van hetgeen met hem gebeurd was, totdat hij den visscher Barthele, die hem gered had, over zich heen zag buigen. De schipbreukeling had twaalf uur rondgezworven met de beenen in 't water hangende, in den kouden nacht. Veel Engelschen komen Ouossant bezoeken. Reeds zijn in 't geheel 75 lijken gevonden, sommige verminkt door de scherpe rotsen. De passagiers hadden voor een groot gedeelte reddinggordels om kunnen doen, maar tusschen de klippen en eilanden zijn sterke draaikolken, waarin de beste zwemmer ten onder moet gaan, terwijl de branding buiten de riffen zeer hevig is. De Drummond Castle was ruim acht uur ver uit haar koers, toen zij op de klip stiet. Op Ouessant is geen wrakhout aangespoeld. De berichtgever van de Daily News schrijft over de zorg voor de dooden van de Drummond Castle. In vele gevallen stonden de vrouwen en meisjes haar beste kleederen af, om er de drenkelingen in te doen begraven, terwijl ook de mannen zich door groote zacht heid en teederheid onderscheidden. »Een oude vrouw haalde een mooi jurkje, dat zij als een heilig aandenken bewaard had. Het was van haar laatste kinddat stierf, toen het 3 jaar oud was een hij van Spanje naar Rome gekomen, vergezeld van zijne jonge vrouwevenzeer eene spaansche die wegens hare eigenaardige schoonheid groot opzien wekte. Na vijf jaren met haar gehuwd te zijn geweestwas deze ge vallen als offer der kwaadaardige koortsen. Zijn eenig kind zond hij overeenkomstig den laatsten wensch der moeder naar hun vaderland, om daar te worden opgevoed. Hij had daarna lang alleen voor zijne kunst geleefd, totdat hem zijn kind tot jong meisje opgegroeid voor eenige jaren was teruggezonden. Hij zelf echter kreeg eindelijk een levendig verlangen, om naar zijn vaderland terug te keeren, waaruit hij eens verdreven was wegens deelneming aan de eeuwigdurende burgeroorlogen daar te lande. Na verloop van tijd waren andere partijen in dat ruste- looze land aan het roer gekomen en was hij door het Spaansche hof intusschen tot raadsman en gevolmachtigde in kunstzaken benoemd geworden. Hij ontving in zijne van den weg afgelegen werkplaats, in een door eene opene plaats en een tuin omgevenmet wijngaardranken be groeide hoeve de talrijke bezoeken van inlandsche en vreemde ambtsbroeders hooggeplaatste europeesche per sonen waaronder vele geestelijkendie in zaken van kerkelijke kunst tot hem kwamen en altijd was hij nog in het gesprek de beminnelijkevriendelijke Spanjaard gebleven. In kunstzaken daarentegen was hij knorrig en onhandelbaar geworden, sedert de kunst tot zijn verdriet op de wilde banen van het realisme en naturalisme ge komen was en in plaats van het schoone uit God's groote schepping aan te kweeken en na te volgen, daarvan, zoo als hij het uitdrukte, een zieken- en gekkenhuis trachtte te maken. Hij wilde niets weten van deze afdwaling, hij, die zoo streng aan de oude school hing hij verlangde terug naar zijn schoon vaderland en daar wilde hij heen gaan zoodra hij zijne laatste groote schilderij voor het museum van Madrid gereed had. Zoo zat hij dan iu zijn atelier met de fluweelen baret over den reeds kaal geworden kruin, het grijze haar over don hals afhangend, den grijzenden zwarten vollen baard, een nog flink man in den avond zijns levens, met de nog levendige donkere oogen de edele rogelmatige trekken met palet en penseel in de vaste hand terwijl Benita zijn kindde kleine huishouding bestuurde. Legde hij zijn penseel neer en leidde zijn weg hem niet naar de stad dan nam hij den arm zijner dochter en ging met haar do deur uit over de Via Fiburtina, door de roman tische rotsenpas, om met vrienden in die buurt te praten, totdat de ondergang der zon hem weder huiswaarts deed keeren. Van gezelschap in zijne svoning had hij nooit gehouden deze was ook met echt spaanscheu eenvoud ingericht. Men vertelde van hem dat hijde zoon van een der edelste families, in zijne jeugd in zijn vaderland zeldzame lotgevallen had gehad hij had aan den burger oorlog onder don Carlos deelgenomen, zich daardoor met zijne familie in onmin gebracht en als vluchteling op neming en opleiding in Parijs gevonden in de werkplaats van Delacroix, een der beroemdste meesters van de roman tische schoolwas toen nadat in Spanje bij de onop houdelijke omwentelingen, eene andere partij aan het roer was gekomen teruggekeerd, nadat hij amnestie bad ge kregen en had weinige jaren later weder zijn land moe ten ontvluchten, zijn geliefde, de dochter eenor vorstelijke familie, medenemende, om met haar in de kleine republiek San Marino te trouwen. Wordt vervolgd. jurkje versierd met wonderlijk borduursel van gekleurde zijde. Zij ontdeed, behoedzaam en zachthet lichaampje van een mooi kind van zijn nachtponnetje en trok het de hooggeroemde mooie jurk aan." De Wederl. Zuid-Afrik. Spoorweg-Maat schappij schonk f 6000 aan de nagelaten betrekkingen der omgekomenen bij de ramp der Drummond Castle. Boerhaave overtroffen. Er wordt beweerd dat Boerhaave in zijn tijd zoo beroemd wasdat een brief eenvoudig geadresseerd Boerhaave in Europa," aan zijn adres kwam. Dergelijke staaltjes komen ook thans voor. De heer L. C. Dudok de Wit, de bekende wandelaar, die op zijn buitengoed Slangevecht te Brenkelen woont ontving verloden week een briefkaart uit Rusland. Op de adreszijde stonden geteekond twee vechtende slangen en daaronder het woord Holland. Zonder eenige stoornis kwam de briefkaart in Holland en bezorgde de post haar verder bij den heer de Wit. Texel. In de afgeloopen week werden van hier weer ruim 500 lammeren uitgevoerd. De prijs bedroeg van f 10,50 tot f 13 per stuk. Ook is een aanvang ge maakt met de verzending van oude schapen van het eiland. De prijs is vde f 16 tot f 18 per stuk. Men verwacht dat nog vóór den herfst duizenden oude schapen zullen worden verscheept. Verblijdend mag het heeten, dat op het eiland het rotkrenpel thans geheel gewoken is. Hoorn. Het derde provinciaal Noordhollandsch zendingsfeest is vastgesteld op Woensdag 19 Augustus a.s. Het zal gehouden worden in den lommerrijken Kersen boomgaard", alhier. Daar er gedurende enkele weken aan de Overtoomsche sluis niet geschut wordt, is op"het Noordzeekanaal de kleine vaart zoo druk, als tijdens het bestaan van het banaal Dog niet geweest is. Te Spaarndam wordt dan ook dag en nacht geschut. Wielrijders. Bij den Zondag 11. te Parijs gehouden wielerwed strijd om den Brassard-prijs tusschen Eden en Jacquelin heeft Eden tweemalen verloren en gelukte het Jac quelin met een geweldigen spurt zijn tegenstander den gewenschten prijs afhandig te maken. Hij heeft dus voor eenigen tijd het buitenkansje van fr. 20 per dag. Het heette, dat Eden niet goed in conditie was. Tentoonsfelllng-Cuypers. Op het Museum van kunstnijverheid te Haarlem zal gedurende de maanden Juli en Augustus eene ten toonstelling gehouden worden van ontwerpen schetsen, teekeningen en modellendie betrekking hebben op het kunstambacht en vervaardigd zijn door den architect dr. P. J. H. Cnypers Het ruime aandeeldat de heer Cuypers in de ontwikkeling van het kunstambacht hier te lande gehad heeftis een waarborg dat deze tentoon stelling zeer belangrijk zal zijn. Het HJk van prins Fredcrlk. Een Reuter-telegram uit Padua meldt, dat de kist met het stoffelijk overschot van prins Frederik van Oranje gevonden is. Het monument van Prins Frederik. Door Hr. Ms. oorlogsfregat »van Speijk" is den 21 uit Venetië te Nieuwediep aangebracht het monument dat in de Eremietenkerk te Padua was geplaatst op het graf van prins Frederik van Oranje, broeder van Koning Willem Inaar wiens stoffelijk overschot aldaar vruchte loos werd gezocht. Het is in drie groote platte kisten verpakt en zal zon der eenige plechtigheid worden ontscheept, om naar Delft te worden vervoerd. De aan boord van de Van Speyk ingerichte chapeüe ardente, waarin het gebeente van den prins zou zijn over gebracht is nog aanwezig. Deze is stemmig, maar bij zonder smaakvolmet zwarte en witte stof en zilveren fraDje gedrapeerd in 't midden bevindt zich de catafalk, waarop de lijkkist zou zijn geplaatst. Erkentelijkheid. Uit erkentelijkheid voor de vorstelijke gift door de Koninginnen aan het pensioenfonds der fabriek van de heeren J. M. van Kempen Zonen te Voorschoten ge schonken bij gelegenheid van haar zestigjarig bestaan hebben de werklieden dier fabriek eene afbeelding in zil ver van het pantserdektorenschip Koningin Wilhelmina der Nederlanden aan de Koningin aangeboden. Een slimme zet. Twee handelaars aan het station Bovenkarspel laadden de vorige week ieder een waggon aardappelen voor dezelfde marktplaats. Een der twee reisde daarop naar de bestemmingsplaats en kocht daar de waggon van zijn concurrent nog goedkooper dan te Bovenkarspel haalde daarop zijne hoeveelheid, om daarna de geheele partij naar Venloo te zenden, waar hij een mooie winst maakte. Veehandel ln Friesland. De prijzen van het vette rundvee zijn beter, door dat bij geringer aanvoer de vraag vrij gelijk blijft. De prijzen van het melke en kalve rundvee zijn vrijwel gelijk gebleven sedert ons vorig weekbericht. Natuurlijk werken de goede hooioogst tot nog toe en het groeizame weder niet weinig daartoe mede. Hetzelfde is het geval met kalve vaarzen en ook de stieren, voor de slachtbank bestemd, deelen in de prijs- verhooging van het vette rundvee en zijn duurder ge worden. Met de vleeschprijzen aan de Londensche markt gaat het nog al, als men het warme weder in aanmerking neemt. De handel in vette schapen en vette kalveren is dientengevolge tamelijk. In melke schapen blijft de handel levendig in lam meren stadige handel, nu do afvoer naar de Hollandsche markten niets meer beteekent. In vette varkens is de handel stil, met zeer weinig omzet en zeer lage prijzen. Hetzelfde geldt voor vette en jonge biggen. Ook in magere varkeus gaat weinig om, terwijl in nuchtere kalveren de handel vrij levendig is. In paarden is de handel stadig, vooral in jonge paar den in werkpaarden is hij zeer stil met onbeduidenden omzet, zoodat vele opkoopers do opgekochte dieren op de markten niet kunnen afzetten, tenzij met aanmer kelijk verlies. Vanwege het bestuur der Vereeniging „het Frlesclie Rundvee-Stamboek" zullen vier Friesche stamboekstieren worden ingezonden op de van 4 tot 7 Juli te Reval door do Esthlandsche landbouwmaatschappij te houden veetentoonstelling. Deze runderen zijn den 22 onder behoorlijk geleide per spoor van Leeuwarden naar Antwerpen vervoerd om van daar per stoomschip „de Schelde" naar St. Petersburg en verder naar Reval te worden overgebracht. Op het eiland Urk werd den 22 vanwege de classis Enkhuizen een drukbezochte Zendingsdag gehouden. Door onderscheidene predikanten werd daar het woord gevoerd tot een talrijke schare niet alleen van Urk maar ook van Hoorn Enkhnizen en omstreken die daartoe per stoomboot en zeilvaartuigen naar het eiland waren gekomen. Amsterdam. Een wielrijdsterdie op den Am- steldijk reed, had het ongeluk met haar rijwiel te vallen, juist op het oogenblik toen er een rijtuig voorbij kwam. Zij geraakte onder het paard en kreeg een trap tegen het hoofd waardoor zij een bloedende wond kreeg. Ge lukkig zat er toevallig een dokter in het rijtuig, die aan de gewonde de eerste heelkundige hulp kon verleenen. Later word zij naar het Binnen-gasthuis gebracht. Edam. Door den burgemeester dezer gemeente zijn in den avond van den 21 ongeveer 12 rijks-en gemeente veldwachters naar Volendam gezonden om de orde te handhaven, daar men de politie Gedreigde, naar aanleiding van eene verordening om de herbergen te 10 ure te sluiten. Tegen het huis van den veldwachter word met steenen geworpen. Het krachtig optreden heeft goed gewerkt. Een persoon is gearresteerd wegens opruiing en bedreiging. Het is een oud bekende der justitie. Overigens is alles goed afgeloopen. Enkhuizen. De gemeenteraad heeftingevolge een verzoek der vereeniging »Schnttevaer" besloten een onderzoek te doen instellen in hoeverre het uitdiepen van de vaargeul in het vaarwater genaamd de Dijk de belemmeringen voor de scheepvaart kan wegnemen. Meer malen gebeurt hetdat diepgeladen tjalkschepen in ge noemd vaarwater aan den grond blijven zitten, Eene ge heele uitdieping waarby 12183 M3. slib zou moeten worden verwijderd, zou van de gemeente te groote uit gaven eischen. Rotterdam. De arrondissements-rechtbank heeft de voorloopige hechtenis van den werkman J. F. de Yos, verdacht van moord op den scholier Hoogsteden, verlengd. Landbouw -tentoonstelling. Een subsidie van f 3000 is aan de Staten van Zuidholland voorgedragen ten behoeve der, ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan der Holl. Maatschappij van Landbouw te 's Gravenhage te houden tentoonstelling. Iiandbouwcredlet. De commissie uit het Nederlandsch Landbouw- comitó tot het uitbrengen van een rapport betreffende >Landbouwcrediet" heeft zich als volgt geconstitueerd: mr. N. G. Pierson voorzitter H. F. Bultman, Armand Sassen F. B. Löhnis, P. F. L. Waldeck; J. Bs. Wester- dijb, jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman, F. F.'s Jacob, mr. A. Slotemaker, mr. A. Ferfsecretaris. Barslngerhorn. In de polders Waard en Groet is dit jaar een insect (kleine vlieg) in de erwten, welke den bloei zeer benadeelt. Juist de Koningbergererwten worden hierdoor bet meest aangetast. Hoewel de regen een merkbaar gunstigen invloed uitoefent, zoo zijn er toch stukken, welke niet meer dan half gewas zullen geven. De andere erwtensoorten (groene, grauwe en wijker vale) bloeien rjjkzij zijn al gedeeltelijk met peulen bezet. Het vliegje is in die soorten zeer weinig merkbaar. Grootschermer. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, hebben zich 4 sollicitanten aangemeld. De jaarwedde bedraagt f 600. Zuid- en Aloordschermer. De collecte voor bet fonds van den gewapenden dienst, op 18 en 19 Juni j. 1. in deze gemeente gehouden, heeft f 12,83 op gebracht. Sehagen. Bijna ieder jaar hoort men ook hier, dat in de kermisweek portemonnaies gerold worden. Den 22 mocht het onze politie gelukken een van genoemd misdrijf verdacht persoon te arresteeren. Bij onderzoek bleek, dat verschillende vermiste knippen en beursjes in den kermiswagen verborgen waren. Daar deze wagen van Enkhuizen kwam en ook daar aangiften bij de politie inkwamen, hoopt men dat deze vangst tot meerdere ont dekkingen zal leiden. In den avond van den 23 werd de Laan door een dronken knecht van het Hippodrome in rep en roer ge bracht. De woesteling bedreigde met mes en revolver verschillende personen, zoodat de politie zich genoodzaakt zag hem in verzekerde bewaring te brengen. Zaandam. Alhier is den 22 aan boord van het stoomschip Ping Suye een ernstig ongeluk voorgevallen. Bij het lossen van rijst werd, terwijl vijf balen werden opgeheschen, de windas onklaar, waardoor de geheele vracht naar beneden viel, en gedeeltelijk terechtkwam op den losser K. Sip, die zich in het ruim bevond. Zwaar in- en uitwendig gekneusd, en met gebroken rechter heup- boen, werd hij per brancard naar het Burger-Ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. De man was door den patroon tegen invaliditeit en ongelukken verzekerd. Gered door een hond. Nabij Kampen vermiste den 22 schipper A. Diepe- veen, met zijn tjalk in den IJsel liggende, zijn 3-jarig meisje, dat hij nog even te voren aan boord spelende had gezien met een hond. Na lang vergeefs gezocht te hebben, werd er geroepen dat er een kind te water lag en werkelijk zag men op al eenigen afstand van het schip iets drijvende. Er onmiddellijk heen roeiende, zag men alleen het hoofdje boven water, rustende op den kop van den langzaam voortzwemmenden hond, die met haar te water was geraakt. De kleine bracht het er met een hevigen schrik af. Wijlen de heer K de Boer, in de vorige week te Buiksloot gestorven, heeft eene som van f 3000 vermaakt aan de ned. herv. kerk te Zunderdorpvrij van successierechten. Drukkerij Herms. Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6