ZONDAG 28 JUNI. Buitenland. No. 80. eerste biad. Acht en Itfegentigste Jaargang 189B, KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN, Toelating Bnrger- en Meisjesschool. tlMIAAIISdll Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f ©,8©; f.anoo door het gebeele rijk 1, De S nummers 11,11(1. Afzonderlyke nummers ets. Aria Telefoonnummer3 COMA T. Prijs der gewone Advertentlëo tJ Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. te ALKMAAR. VEUUADEKlAïtl op Woensdag, den 1 dull 189©des avonds ten half acht uur, ten Stadshuize. De Secretaris Mr. W. C. BOSMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de open bare burgerschool of de openbare school voor meisjes wenschen te laten bezoeken, daarvan aangifte moeten doen vóór 15 Juli e.k. bij de hoofden van deze scholen, onder overlegging van het geboorte- en inën- tings-'oewijs van het betrokken kind. De leerlingen moeten den leeftijd van zes jaren bereikt hebben of dien leeftijd bereiken vóór 1 November 1896. Voor aangifte voor de openbare school voor meisjes bestaat tot en met 15 Juli gelegenheid aan de woning van het hoofd der school aan de Oudegracht des Dinsdags tusschen 3 en 4 uren des namiddags en voor de openbare burgerschool tot en met den 10 Juli, des Maandags, Dinsdags, Donderdags en Vrijdags, aan hei schoolgebouw in de Brillensteeg tus schen des namiddags 123/4 en l3/4 uur. Zij noodigen belanghebbenden dringend uit, hunne aanvrage niet tot het laatste oogenblik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 23 Juni 1896. C. D. DONATH Secretaris. DRAAIHWUT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door P. CAARLSwonende alhiertot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Luttik Ondorp, wijk C No. 51, welke vergunning thans tea name staat van W. HOEBEN. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar A. MACLAINE PONT, Voorz. 24 Juni 1896. C. D. DONATH Secr. DUITSCHLAMD. Li-Hung-Changde chineesche Onderkoningwordt in Dnitschland zeer gevierd. De groote industrieeleü zetten hun beste beentje voor om te toonen wat de Duitsche nijverheid vermag, hopende voor haar nieuwe kanalen te openen en voordeelige tractaten met het Hemelsche Rijk te zullen sluiten. Heden is er ter eere van den hoogen gast, een groot feest op 't terrein der tentoonstellingwaarbij vooral de electro-techniek aan 't woord zal zijn. Vóór het hoofdrestaurant is een Chineesche tempel opgoricht en aan het tegenovergestelde einde van het meer een prachtige jonk op beide zullen muziekkapellen spelen en in het midden van het meer zjjn Chineesche torens ter hoogte van 45 voet opgericht. Al deze bouwwerken zullen eleetrich verlicht zijn. Langs de hoofdlijnen van het hoofdgebouw der tentoonstelling komen electrische gloeilampen. Aan weerszijden van den middenkoepel zijn reusachtige vlaggen van Dnitschland en China aangebracht, waartusschen de rijksadelaardit imposante middelstuk zal des avonds door steeds wisselende serpentin-verlichting worden verlicht. De illuminatie wordt nog versterkt door een groot aantal zoeklichten en reflectoren. Het geheel zal ongetwijfeld een grooten indruk maken op den Chineeschen staatsman. KKÏPXE. De cholera blijft te Alexandrië en Kaïro afnemen maar breidt zich in de provinciën aanzienlijk uit. Tot dusver zijn 5873 gevallen bekend geworden waarvan 4866 met doodelijken afloop. EMKELAMD. In het Lagerhuis zeide Chamberlain, den 25 te hopen dat het beloofde onderzoek naar den inval in Transvaal, hetwelk zal plaats hebben zoodra het onderzoek tegen Jameson is afgeloopengeheel vrij zal blijven van elk partij-karakter. De minister zal zich dus op de hoogte stellen van het algemeen gevoelen van het Hnis in de hoop tot eene overeenstemming te komen omtrent den vorm en de punten van het onderzoek. Wat betreft de quaeetie of de rijkstroepeu in de oproe rige districten van Engelscb Zuid-Afrika moeten versterkt worden, heeft hij den waarnemenden hoogen commissaris te Kaapstad verzochtdaarover generaal sir Frederick Carrington te raadplegen. De regeering heeft de telegrammen van dr. Leyds ontvangen, maar wegens de aanmerkingen die Transvaal indertijd heeft gemaakt op het pnbliceereu van Chamber lain's dépêche toen Transvaal er nog slechts een uittreksel van had ontvangen, is spreker niet geneigd inlichtingen te geven ov r den inhoud van het antwoord dat hij heeft gezonden, voordat hij weet dat het antwoord in het be zit van de transvaalsche regeering is. Intusschen heeft de transvaalsche consul-generaal aan Chamberlain eene dépêche medegedeeld, waarin zijne regee ring verklaart tot haar leedw.zen bemerkt te hebben, dat de jongste telegrammen van dr. Leyds beschouwd worden als te zijn bezield door een vijandigen geest. Daarmede was echter niets vijandigs bedoeld de trans vaalsche regeering wenschte alleen in vriendschappelijken geest mede te werken met het Britsche gouvernement om de schuldigen hun straf te doen ondergaanwant daardoor zullen beide regeeringen den vrede en het ver trouwen in Zuid-Afrika herstellen. Sir Hercules Robinson is op de reis naar Europa ernstig ongesteld geworden. De bejaarde gouverneur-gene raal der Kaapkolonie sir Hercules is 75 jaren moetvolgens den Londenschsn correspondent van de »Temps'', het bed houden ten einde de vermoeienissen van de zeereis te boven te komen. FRillVKHIJH. Het proces tegen Arton is den 25 begonnen voor het assisenhof der Seine. Arton staat alleen terocht wegens frauduleus bankroet en oplichting maar niet wegens het omkoopen van ambtenaren omdat op dit punt zijn uitlevering niet, i3 toegestaan. Kapitein Marchand de nienwe bevelhebber van de Fransche troepen aan den Boven-Oebanghi, is te Marseille scheep gegaan. Deze troepen dienen, volgens Le Temps, enkel om de posten in het dal van den M'Bomoe te be zetten die achttien maanden geleden door den Congo- staat aan Frankrijk zijn afgestaan. Tevens is kapitein Marchand aangewezen om den com missaris der republiek aan den Boven-Oebanghi, den heer Liotard, zoo noodig te vervangen. Uit Versailles wordt gemeld, dat de hertog de Ne mours overleden is. ITALIË. De ingenieur lig, de vertrouwde raadsman van Koning Menelik van Abessyniën is te Dschibuti aangekomen. Hij reist spoedig naar Schoa door en zal de negus ontmoeten in diens nieuwe residentie Addis Abeba, om aan dezen de vredesvoorstellen der Italiaan- sche regeering voor te leggen. Hot plechtig consistorie is een paar dagen geleden in het Vatikaan gehouden ODder grooten toeloop van ge- loovigen. Er werden een aantal bisschoppen bekleed met mijter en staf en 16 nieuwe bisschoppen benoemd. De plechtigheid had plaats in de »koningszaal" van het Va tikaan. Een groote menigte woonde in de hertogzaal het voorbijtrekken van don p&azolijken 3t iet bij en juichte den Heil.gen' Vader levendig toe. De Paus ziet er zeer goed uit en scheen in het minst niet vermoeid te zijn. RUSLAMD. Nog steeds duurt de werkstaking te Petersburg voort. Men ziet hierin de reden tot het uit stellen van de reis van den Czar naar de hoofdstad. Ofschoon de stakers zich zeer ordelijk gedragen en gee nerlei demonstraties houdenschijnt de Czaar 't toch verstandiger te achten den voorgestelden intocht te verdagen. SP AM JR. In den Senaat steunde de heer Jimeno het amendement op het adres van antwoord op de troonredewaarin opzegging wordt gevraagd van hel traetaat van 1877 met de Vereenigde Sïaten. Jimeno wees op de vijandige houding der Vereenigde Staten tegenover Spanje en beschuldigde de regeering van zwak heid. Na bestrijding door Canovas werd het amendement verworpen met 88 tegen 44 stemmen. De regeering en de oppositie waren eenstemmig over de anarchistenwet. Indien bij een aanslag bloed wordt gestortznllen de daders voor deu krijgsraad terechtstaan. De Kamer keurde het ontwerp goed, waarin de regee ring gemachtigd wordt tot hernieuwing der vlottende schuld. Het incident BovreroCampos is geëindigd. De vrijbuiters ouder bevel van Truepelo zijn ver slagen; zij verloren 28 dooden en een aantal gewonden, benevens 53 paarden wapens en ammunitie. In een ander gevecht werden de hoofdman der opstandelingen Hernandez en zes man gedood. De politie te Havanna hieft twee mannen in hech tenis genomen die verdacht worden dynamietaanslagen te Cristina, Concha en Havanna te hebben gepleegd. TRAKTSVAAL. »The Daily Telegraph" meldt, dat president Kruger met betrekking tot zijn laatste tele grammen naar Londen heeft gezegd dat er geen reden is om voor staatkundige verwikkelingen te vreezen hij verlangt alleen gerechtigheid en vertrouwt, dat de repu bliek deze zal krijgen. TURKIJE. In de laatste dagen hebben in de Kretenser districten Kyssams, Selino, Sphakia, Rethymnon, Aghiowassili en Milopotamos hardnekkige schermutse lingen plaats gehad. Er schijnt zich op Kreta een bar- baarsche guerillaoorlog te ontwikkelen met gruwzame wreedheden aan beide zijden. Echter hebben de opstan delingen wier dorpen worden verbranddaarvan het meest te lijden. Abdullah Pacha heeft nog om vier bataljons en artil lerie gevraagd. De voornaamste stellingen der opstan delingen liggen te Kakodiki en te Madaras in het ge bergte van Sphakia. Uit Kanea wordt aan »The Daily News" gemeld dat nog 1800 inwoners zijn gevlucht. Twee ladingen munitie uit Griekenland zijn ontscheept. Een Grieksche stoomboot, die Zaterdagnacht wapens en munitie heeft ontscheept te Yro, werd eerst door de opstandelingen aangezien voor een Turksch transportschip en beschoten. ZUID-AFRIKA. Aan de Daily Telegraph" wordt uit Pretoria gemolddat volgens geruchten die daar loopen, een aanvai heeft plaats gehad op fort Salisbury, waarbij de blanken zware verliezen leden. Uit Kimberley wordt aan hetzelfde blad gemeld dat daar aanhoudend het bericht wordt verspreid dat fort Salisbury door de Matabelen genomen is en dat vijftig man in het legerkamp vermoord en verschrikkelijk mis handeld zijn. De Maxim-kanonnen zijn vernield. Er is geen directe bevestiging van deze berichten. De Times" heeft uit Kaapstad een telegram ontvangen waarin gemeld wordtdat de geheele streek om fort Salisbury in opstand is. Kapitein Laing verraste een groote vijandelijke macht onder den hoofdman Salemba in de bergen bij Belingwe. Bij het gevecht werden Salemba en zijn drie zoons gedood de veestapel buit gemaakt en een groote hoeveelheid geroofde goederen teruggevonden. De ver liezen der Eugelschen bedroegen een doode en eenige ge wonden. Laatste berichten. Rhodes ontslagen. LONDEN, 26 Juni. (R. O.) De raad van direc teuren der Chartered Company heeft het ontslag van Cecil Rhodes en Beit als directeuren, en van Harris als secretaris der compagnie aangenomen. In het desbetref fende besluit spreekt de raad van directeuren zijn hooge waardeering nit voor de groote diensten, door Rhodes aan het Rijk bewezen, en betreurt het, dat de gebeur tenissen in Transvaal van December 1.1. waarvan de compagnie geen kennis droeg, het noodzakelijk maken de aanvragen om ontslag aan te nemen. Tevens kondigt de maatschappij aan, dat Rhodes in Rhodesia zal ver blijven om aan de compagnie zijn hnlp te verleenen in het bestuur des lands. A T J E H. Den 25 ontving de »N. R. Crt." een telegram uit Batavia, luidende Vele bentings in Lepong beschieten onze oorlogssche pen. Een tocht daarheen is urgent. De aankomst van generaal-majoor De Moulin wordt verwacht. Aan het »N. v. d. D." seint men uit Batavia »Het vertrek van generaal Vetter naar Java is uit gesteld, in verband met een spoedeischende expeditie naar Lepong (staatje aan de westkust), waar de vijand bentings opwierp en op de oorlogsschepen vuurde." Lombok. Bepaald is, dat Mami Amijsah en Mami Wiratini (Sasaksj, die, wegens het desbewust verspreiden van on ware en onrustverwekkende berichten, met het kennelijk doel om de bevolking tegen het wetteljjk gezag (het Nederlandsch-Indisch Gouvernement) op te zetten, zijn veroordeeld tot de straf' van verbanning buiten het eiland Lombok voor den tijd van respectievelijk vijf en twee jaren, de hen opgelegde straf ter hoofdplaats Banjoewangi (Besoeki) zullen ondergaan, en aangeteekend, dat voor noemde veroordeelden, als zijnde tot verbanning zonder dwaugarbeid veroordeeld, niet te werk ol opgesloten mogen worden, maar hen alleen behoort te worden be let het eiland Java te verlaten, zonder hen te belem meren in hunne pogingen om zelf in hun onderhond te voorzien, waarin zij integendeel moeten worden onder steund. Voor den tijd van zes maanden is aan ieder der bovengenoemde personen toegekend een maandelijksche onderstand van f 6. Eerste Kamer. Kieswet. Aan de leden van de Eerste Kamer is rondgedeeld het gewijzigde ontwerp van wet tot regeling van het kiesrecht, zooals het luidde bij den aanvang der openbare beraadslagingen in de Tweede Kamor op 12 Mei j.l. en het nader gewijzigd ontwerp zooals het luidt na de daarin tijdens de beraadslagingen in de Tweede Kamer gebrachte veranderingen en op 19 Jnni j.l. in stemming is gebracht.. De daarbij behoorende tabellen zijn niet overgedrukt. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen 7 Juli, des avonds te 8Y2 unr- Kilometer boekjes. Als een bewijs van de groote populariteit der kilometerboekjes wordt medegedeelddat gedurende het eerste half jaar van hunne verkrijgbaarstelling van 1 December 1895 tot 1 Juni 1896, niet minder dan 37,388 stuks voor de drie klassen zijn afgegeven verte genwoordigende een bedrag van ruim 706,000. Het aantal vreemdelingen die Dinsdag j.l. do mas kerade te Utrecht bezochten, wordt volgens een globale berekening der Staats-, Hollaudsche en Centraal-spoor- wegmaatschappijen gezamenlijk op ongeveer 85,000 per sonen geschat. Hierbij zijn niet gerekend de vreemde lingen die reeds den vorigen dag in de stad waren gekomen en zij die per tram bootrijtuig of te voet zijn gekomen. St. Pankras. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht f 6,385. Schagen. Den 26 werd in het Noordhollandsch koffiehuis de jaarlijksche biljart- en kolfwedstrijd ge-

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1