Stadsbericliten. Ingezonden Stukken. honden. Aan den biljartwedstrijd namen 20 heeren deel. I Bange, Farmer en de heer G. Kooiman, Beemster; voorts De le prijs werd gewonnen door A. van Gastel, Schagen, tot quaestor ds. H. van der Tank, Watergang en tot zijn de 2e door A. Ki3tZnidscharwoudede 3e door C. WilkenNieuwe Niedorp. Aan den kolfwedstiijd namen 24 heeren deel. De le prijs werd gewonnen door K. Kwant, Warmenhnizen, de 2e door C. Bijpost, Dirks- horn de 3e door J. B. Schene Schagen de serieprijs door H. Westerman, Barsingerhorn, met 44 punten. I»e Schager kermis secundus ds. L. W. de Grient Dreux, Edam; eindelijk tot secundus het lid Wiert9 van Coehoorn ds. W. Haverkamp, Purmerend. Een motie werd aangenomen, om de kerk visitatie op beteren voet te regelen. Tot voorzitter van het bestuur van den Overwe«rschen Polder werd benoemd de heer C. de Goede alhier. Op de afslagmarkt werden voor onderstaande groenten - Langs de kramen gingen de kinderen en zij snoepten de, vo11««nde prijzen bedongen tuinboonen, 43 ets per T r i. s 6ii_ „uia^B sniker- I zaki slaboonen, 12 ets, p. 100 stuks; dorperwten, 1a 2 ets. p. pond; peulen, 3 3'/2 ets. p. pond; bloemkool, van al, wat daar lekkers in was: koek. chocolade, suiker goed, ja wat niet alen zij vulden de mandjes en taschjes met noga en noten en mangelen en kersen met alles. Zy gingen naar den draaimolen op het Oude Slotden ouderwetschen molen met onbewegelijke paarden vier kante houten bakken petroleumlampen en een sleutel. Zij schommelden in de schommelschuitjes en kochten fluitjes van chocolade en aten kersen en speelden krijgertje om kramen en tenten als de centen op waren en zochten een goeden kennis op, die er nog wel een paar voor zijn jeugdige vriendjes over had. Dit alles ziendedacht ik »de kermis is voor de jeugd." In het hippodróme op de Laan vermaakten zich de jongelui met paardrijden en in de danszalen dansten zij tot zij er vermoeid van werden. En zij dronken bier en sterke dranken en waren uitbundig vroolijk. Zij draai den 's avonds en 's nachts in Vincken's stoomdraaimolen, den nieuwerwetschen met hobbelende paarden, wiegelende triomfwagens gasverlichting en een gillende stoomfluit. Zij kochten poffertjes in de poffertjeskraam van van Rijken en sloegen op het hoofd van J utdat de slaghoedjes er van klapten. En 's avonds gingen zij naar een café- chantant of naar den schouwburg van Hart om te luisteren naar het spel van middelmatige en betere artisten die voor het meerendeel echte kermisstukken te genieten gaven. Dit alles ziende, dacht ik: »de kermis is voor de jongelui." Ouderen van dagen, getrouwde lui zag ik bedaard naar de comedie van Potharst of Hart gaan en zij dronken een flesch wijn of bier en rookten den heelen dag sigaren 6 10 ets. p. stuk; aardappelen, 1 k f 1,50 per zak. De aanvoer was vrij belangrijk terwijl alles vlug van de hand ging. In een mand. Den 24 had aan het station Schermerhorn der Noordhollandsche Stoomtram een voorval plaatsdat nogal vroolijkheid verwekte. Een meisje uit Rijp van misschien twintig jaar had een weddenschap aangegaan, dat zij zich als vrachtgoed per tram in een mand naar Schermerhorn zou laten vervoeren. »Ze zullen me niets doen 1" had zij gezegd en was in de mand gekropen, die natuurlijk in een goederenwagen geplaatst werd. De mand en haar inhoud werd geadresseerd aan een inwoner van Schermerhorn en behoorlijk toegedekt. Te Schermerhorn werd zij gelost en op het perron van het station voor- loopig neergezetongelukkigerwijze echter in de onmid dellijke nabijheid van de pomp waaruit de locomotief zoo noodig water ontvangt. Een paar trambeambten die iets van het zaakje moeten geweten hebben schoven de mand nu juist onder de waterpijp der pomp en gingen toen pompen. Toen kon de vermetele reizigster zich niet meer stilhouden onder veel pret der omstanders werd zij uit de mand gehaald waarna zij half doornat te voet naar Rijp teragkeerde. Doch ze had er vijf rijks daalders meê verdiend zeide zij. Turf. In de Frie3che lage venen is ook de sponturf al droog en voor afscheping geschikt. Vooral in Beets werd Anna Kappel te laten mede-zingen vervulde hij zóó goed, dat men soms twijfelde of de vox humana gezongen dan wel gespeeld werd. Een woord van hartelijken dank van allen, die haar hoorden, wordt de zangster gebracht voor hare belange- looze medewerking, waardoor zij zoo ruimschoots tot het welslagen der godsdienstoefening heeft medegewerkt. Vacature-rechtbank. Door de arrondissements-rechtbank alhier ister vervulling van eene vacature van rechter in dat collegei pgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aan beveling: mr. L. J. A. van Lidth de Jeude, jhr. mr. R. de Marees van Swinderensubstituut-griffiers bij de arrondissements-rechtbanken te Amsterdam en Zutfen en mr. Th. Thooft, kantonrechter te Harderwijk. Men verwacht dan ook lagere turfprijzendie nu nog vrij hoog zijn. De baggelaar kost thans 2,50 de 10C0 stuks. Aan de bad- en zweminrichting alhier wer den van den 20 tot en met den 26 Juni genomen 791 baden door heeren, 41 door dames, 54 door weezen, Zij gingen overdag met de kinderen langs de tenten en jaar veej meer turf gegraven dan in vorige jaren kramen en lieten ze vissollen in de vischkraam. En als w-j nienWe stukken klijnland in exploitatie kwamen, de comedie uit was gingen ze zelf visschen omdat ze 1 -- zoo vroolijk waren. Als ze niet uitgingen de onderen, tracteerden ze zich thuis op vette paling uit Visser's kraam en dronken daarbij een heel ongewonen drank. Of zij vroegen familie en kennissen een dagje over en liepen met hen de kermis op en neer om hen alles eens te laten zien, wat er wel te zien was. Dit alles opmer- kendo, dacht ik: »de kermis is voor de ouderen." Kinderen jongeluiouderen van dagen vermaakten zich op de kermis ieder op zijne wijze. Van alles werd i 33g doQr ouvermogendeIli totaai 1225. Drukste dagen 20 in mindere of meerdere mate geprofiteerdoveral werd J(mi m(jt 2?g bad(jn en 24 jnni met 266 baden. De rondgekeken, rondgewandeld en gelmsteid. Al en a en hoogste temperatuur van het water was 73° F, in mindere of meerdere mate pleizier in den feesttij De barometerstand alhier, was's morgens te 8 uur Dit alles overwegende, dacht ik»de kermis is voorl lg den 26 ?63 4; den 27 766 5_ iedereen." Door stedelijk muziekkorps zullen op En daarom hoop ik, dat allen den laats ten Zondag van zonda„ den 28, des avonds te 7 uren, in den Stads recht genoeglijken i ag boü^ de voigende stukkeu worden uitgevoerd: 1. »Excelsior Marsch," v. P. L. v.Weber; 2. Ouverture voor militaire muziekv. F. Mendelssohn Bartholdy 3. »Donan-Wellen," Concert Walzerv. I. Ivanovici 4. Fantaisie op motieven uit de opera »Les dragons do Villars," v. Maillart5. »Die Wachtparade kommt Characterstük, v. R. Eilenberg 6. »Les jours de soleil," ouverture de concert, v. H. Kling; 7. Fantaisie op mo handeld kan worden. Dit verschil in tijd van rijpheid tieven uit de „Lohengrin;» v. R. Wagner; 8. »Une der groenten zit voornamelijk in den zwaarderen gton gcdr4e cbez jes hannetous," fantaisie humoristique, v. M. Krein; 9. »Eine Künstler-Revue," potpourri, v. L. Stetefeld. Concert Buitensocietelt. Vanwege de Buitensocieteit zal op woensdag, den 1 des avonds half acht uur, in den Stadshout een con cert plaats hebbendoor het stafmuziekkorps van het de Schager kermis nog eens een mogen maken. Cangedijk. De bloemkoolhandel is deze week begonnen, al wordt er nog geen bloemkoolmarkt gehouden omdat er daarvoor nog te kort bloemkolen zijn. Er wordt dan ook alleen te Broek bloemkool gesneden verder noord op aan den Langedijk is men pas begonnen met de kool te dekken die dan eerst over acht dagen ver- Dit verschil in tijd van rijpheid van het noordelijk deel van Langedijk. Bij Broek zijn Noordscharwoude en Oudkarspel om die reden altijd een veertien dagen ten achter. De tegenwoordige markt bepaalt zich tot die in wortelen en aardappelen. De wortelen zijn over het geheel niet zoo bijzonder goed, veel. Het werk der bouwers is om dezen tijd nu het zetten de'- koolplanten langzamerhand ten einde raakt, vrij eentonig van 's morgens tot s avonds het vuil van de akkers houden dat anders de beste sappen aan de edeler gewassen onttrekt. middelburg. Een I8jarige volontair-kellner is door de rechtbank alhier veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstrafwegens het onvoorzichtig en roekeloos rijden op een rijwiel op de openbare straattengevolge waarvan een kind is aangereden en zoo ernstig verwond, dat het verscheidene weten ziek is geweest. De jonkman had verzuimd gebruik te maken van de schel of op andere wijze de aanrijding te voorkomen. Westerblokker. De bloembollenteelders tus- schen Hoorn en Enkhuizen rooien nu hunne bollen, maar bemerken dat ze slecht ontwikkeld zijn door het ongun stige voorjaar. Door dezelfde oorzaak zullen ook peren ontbrekenzelfs in den naburigen Bangerd die anders zoovele duizenden hectoliters van die vrucht oplevert, En de brieven der eugelsche vruchten makelaars klagen evenzeer over gebrek aan boomvruchten in Groot-Brit- tanniëook al door het gure voorjaar Landsmeer. De mazelendie sedert een paar maanden hier heeft geheerschtkan thans als geweken worden beschouwd. In 82 huisgezinnen werden gezamen- onder leiding van den heer N. A. Bouwman. Het pro gramma luidt als volgt 1. Congres Marsch, van Bouwman; 2. Ouverture »Euryanthe", v. Weber3. Valse a danser, v. Godard 4. a. Moment capricieux, b. Elégie, v. J. H. v. d. Heggi Zijnen 5. Fantaisie zur »Carmen" de Bizet, van Bouw man 6. Ouverture Richard III", v. Volkmann 7. Norwegischer Künstler-Carnevalv. Svendsen 8. a Abendlied v. Schumannb. Polca de concertf pour piston solo), v. Arban; 9. Fantaisie aus Wagner's »Tann- hauser", v. Bouwman. Schoolfeest. Door ruime bijdragen der ingezetenen daartoe in staat gesteldzal de commissie voor het schoolfeest op woensdag, 1 Juli, des middags om 12 uur, weder met 715 leerlingen naar Schoorl gaan, waar de alk- maarscbe schooljeugd reeds zoo menigmaal een heerlijk dagje doorbracht. De beer C. Bosman stelde tot dit doel twee de heer L. M. de Fouw ééne boot welwillend beschikbaar. Aan dit tochtje nemen alleen de leerlingen der hoogero klassen deelden jongeren, pl. 530 in getal wordt op 8 Juli een feestje op de speelplaatsen der scholen bereid. Hej. Anna Rappel Dat de godsdienstoefening, den 24 in de Groote lijk 213 kinderen aangetastwaarvan geen eufcele is Kerk alhier gehouden, bij allen, die daaraan deelnamen overleden. 200 hartverheffenden indruk heeft achtergelaten, is in Kdam. Vermoedelijk bestaat er zeer weinig kans niet geringe mate te danken aan den zang van mej dat de spoorverbinding van Volendam naar Katwijk via Anna Kappel. Aangrijpend was het te zien, hoe eene deze stad tot stand zal komen. Het door twee hoofd- menigte van ongeveer drie duiz nd menscheu, ademloos ambtenaren der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij luisterende, door ééne vrouwenstem geheel werd beheerscht. plaatselijk ingesteld onderzoek schijnt geene bevredigonde Dat zou niet geschied zijn, wanneer de zangster niet resultaten te hebben opgeleverd. hare geheele ziel in haar lied had gelegd. Rein, krachtig Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) kan men thans en klankvol was hare stem, hetgeen uitkwam, zoowel bij uit de Nortonpomp goed drinkwater krijgen. Eeue filter, de forsche gedeelten van het »Dies irae" van Verhulst, ten dienste van publiek, ontdoet het water van schade- toen het: »Komt! Komt 1" in f-kruis de kerk doorgalmde lijke bestanddeelen. In geval van nood zal hiervan overvloedig gebruik gemaakt worden wijl het water der vaarten ondanks het strengste toezichttoch zeer verontreinigd wordt. als in het smeltende .Jerusalemvan Mendelssohn's Aria uit .Paulas." Aangrijpend was het gevoel, waar mede zij zong en waardoor zij in de harten der luiste renden diepe en reine snaren deed trillen. Waarlijk, de Purmerend. In de classicale vergadering der I Koninklijke Muziekschool te 's-Hage mag trotsch zijn op classis Edam zijn benoemd tot lid van het provinciaal deze leerlinge, die zoo duidelijk toont, dat men ook voor kerkbestuur van Noordholland ds. J. W. van Hoog- zijne vorming op dit gebied de grenzen van ons vader- straten en tot zijn secundus ds. L. W. de Grient Dreux, land niet behoeft te overschrijden beiden te Edam tot leden van het classicaal bestuur Echter mag ook niet onvermeld blijven de voortreffe- ds. J. W. Ph. Feith, Beemster, praeses ds. H. G. Kist, lijke begeleiding van den organist der Groote Kerk, den Oosthuizen, de heer J. Spaander Lzn., ouderling, Beets heer J. M. Otto. Zijne niet gemakkelijke taak om het tot hun secundi ds. A. Fetter, Ilpendam, ds. J. J. zwaar sprekende orgel met de welluidende stem van mej Verplaatsing Botermarkt. Mijnheer de Redacteur Volgens het verslag van de Gemeenteraadszitting van Alkmaar, gehouden 24 Juni, geplaatst in Uw nummer van 26 Juni, beweert de heer Kraakman als zou de Afd. Scbermeer der Hollandsche Maatschappij van Landbouw de botermarkt liever hebben op de Zaadmarkt dan elders ■tomdat die plaats voor de Schermeer beter gelegen is." Die meening van den heer K. is onjuist. Wel is in de vergaderingen der afdeeling meernnlen gewezen op de gelegenheid, die de Zaadmarkt, als botermarkt aanbiedt, doch in de vorige adressen gericht door de afd. Schermeer aan den Raad van Alkmaar is nimmer verzocht om ver plaatsing wel om verbetering. Daar een groot aantal ingezetenen van de Schermeer uitspannen op den Dijk en in de stallen van de locali- teiten aan het Waagplein, heeft de bewering, als zou de Zaadmarkt beter gelegen zijn voor de Schermeergeen grond. Echter om door samenwerking tot, verbetering te ge raken, meende Schermeer, zich aansluitende aan de zuster- afdeeling Alkmaar, in haar adres van 22 Juni, te moeten wijzen op de Zaadmarktals zijnde eene bestaande ge legenheid waar botermarkt kan worden gehouden doch de heer K. gelieve het adres nog eens in te zien .tof zoolang er in de omgeving van het Waagplein eene betere en geschiktere gelegenheid is gevonden. Met de meeste achting, Uw Dw. Dr., De Secretaris van de afd. Schermeer der H. M. v. L. Stompetoren, 26 Juni 1896. Botermarkt. Waar het de behandeling van marktbelangen betreft heeft de burgerij het recht om op de hoogte daarvan te worden gehouden. Daartoe strekke, in verband met het in den gemeente raad voorgevallene, dit beknopte woord. Den 19 Augustus 1891 dienden de raadsleden Goede, Janssen en Stoel een voorstel in om voor één jaar als proef, de botermarkt naar de graanmarkt te verplaatsen. De Kamer van Koophandel gaf ten advies .men late .die markt op de plaats waar het verkeer die heeft ge- .schapen." Daarmede instemmende stelden Burgemeester en Wet houders aan den Raad voor dat deze zich met het voor stel niet zou vereenigen dit voorstol werd daarop den 18 November 1891 met 13 tegen 3 stommen verworpen. Bij de vaststelling der begrooting voor 1896 werd de verplaatsing overwogen en met algemeene stemmen be sloten om .geene beslissing te nemen maar de zaak aan »te houden en inmiddels het gevoelen di r Kamer van .Koophandel en Fabrieken omtrent de besproken denk- .beelden in te winnen." Van dat gevoelen is, voor zooverre mij bekend, tot op heden niets aan den Gemeenteraad gebleken. Hiertoe wensch ik mij voor dit oogenblik te beperken. Achtend enz., Alkmaar, 27 Juni 1896. Mr. J. P. KRAAKMAN. B urger a vond school. Geachte Redactie Naar aanleiding van uw verslag over hetgeen iu den gemeenteraad van den 24 is gezegd bij de bespreking van een nieuw reglement voor de burgeravondschool alhier verzoek ik u beleefd het volgende in uw blad te willen opnemen. Ik begin te zeggen dat de burgeravondschool een door de wet op het middelbaar onderwijs verplichte in richting is en die daarom ook onder het toezicht der Rijksregeering staat. Bij de reorganisatie der school heeft de Minister het loffelijk streven van de gemeente Alkmaar toegejuicht- en de plannen tot die reorganisatie goedgekeurd. Van een maximum of minimum leerlingen kan moeielijk sprake zijn. De regeering zou daaraan nooit hare goed keuring verleenon en heeft trouwens voor Alkmaar daarop geene uitzondering gemaakt. Hoe bet nu bovendien mogelijk isdat in den raad kan worden verklaard, dat er niet meer dan 150 leerlingen tot de burgeravondschool kunnen worden toegelaten is te meer een raadselnu de school reeds meer dan 220 leerlingen telt! Andere heeren wilden burg. en weth. machtigen, oud- leerlingen der school zoolang enkele lessen te laten volgen, totdat het maximum van 150 leerlingen was bereikt terwijl eindelijk nog werd verklaard, dat burg. en weth. altijd zijn uitgegaan van de stelling zich tot een maximum van 150 leerlingen te bepalen. Op deze minder juiste voorstelling van feiten meende ik te moeten wijzen omdat burg. en weth. niet kunnen spreken vau een maximum of minimum, maar ook omdat de voorstelling in strijd is met de werkelijkheid. De twijfeldoor den heer Kraakman geuit, was zeer gegrondtoen hij opmerkte dat er wel voor de ambachts school eene bepaling bij het verleenen van subsidie is gemaakt, waardoor niet meer dan 150 leerlingen tot die inrichting kunnen worden toegelaten. Overigens verheugt het mijdat aan oud-leerlingen der schooi niet geheel de gelegenheid is ontnomen om nog een jaar van het ouderwijs te kunnen genieten. Met de opname van het~vorenst,aande zult u zeer ver plichten, Uw dw. dr., N. H. DE LANGE.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2