Kantongerecht te Alkmaar. Ook zijn zij afkoopbaar gesteld teneinde gelegenheid te geven tot algemeene liquidatie der oude instelling. Deze vaste af koopbare contributie bedraagt per jaar f 13000. Het onderhoud van alle eigendommen van de uitwa- terende sluizen bedraagt f 9700. Dat men zich vasthoudt aan 't geen keizer Karei ge ordonneerd heeftdaar kunnen we desnoods vrede mee hebben. Er valt iets voor te zeggen. Maar niet zonder bedenking is het o. i.dat men deze contribuabelen door keizer Karei aangewezen sommige jaren ruim f 3000 te veel laat betalen. Zoodoende is men »plus royaliste que le roi." Het ligt, dunkt onsop den weg van het Hoogheem raadschap om deze onbillijkheid niet te laten voort duren. Het volgend opstel handelt over 't 2de gedeelte van den werkkring der uitw. sluizen. TURKIJE. Opnieuw heerschen ongeregeldheden te Van. Den 24 zijn een groot aantal Armeniërs gedood. Tal van vluchtolingen zochten bescherming in het Engel- sche consulaat. De orde is hersteld. Het geheele aantal dooden, dien dag gevallen of wier dood het gevolg is der reeds vroeger gemelde ongeregeldheden wordt op vier honderd geschat. Ook van Kreta komen allertreurigste berichten. Ellende en hongersnood heerschen op liet heerlijke, vrucht bare eiland de bewoners hebben vrouwen en kinderen naar het gebergte gezonden om ze te beschermen tegen de Turken. Het verlaten van het eiland is hun verboden. In de steden moeten de bisschoppen voedsel uitdeelen onder de bevolking. Men vreest voor eene nieuwe moords partij, daar de huizen der Christenen met een rood krui- zijn geteekend. De protesten der consuls bij Abdullah- pacha blijven zonder gevolg. Zelfs kunnen de Turken de bemanning der vreemde oorlogsschepen niet met rust laten. De fransche officieren der Neptune werden beleedigd en lastig gevallen. De oproeping van den Sultan tot het bijeenkomen van den Landdag is alleen gevolgd door de Muzelmannen. En deze protesteeren tegen den eisch der christenen om zelfbestuur; zij verklaarden nog liever vreemd protecto raat dan plaatselijke autonomie te willen verdragen. ZUID-AFHIKA. De officieele berichten uit Mashona- land luiden nog steeds ongunstig. De toestand blijft hoogst ernstig en versterkingen zijn dringend noodig. Nabij fort Salisbury is een troep, die vrouwen en kin deren uit het district Maroe geleidde, overvallen. Het escorte bestond uit 22 man, die gedurende 24 uur onaf gebroken tegen den overmachtigen vijand streden uit eene stelling of een kopje. Al vechtende trokken ze ten slotte naar het fort, waarop de vijand het hazenpad koos. Van de 22 man zijn 7 gedood en 4 gewond. Volgens de laatste berichten dreef 't contingent van Natal tweeduizend Mashona's uiteen. Puntdraad. Omheiningen van zoogenaamd prikkel- of stekel draad ziet men hier te lande zoowel als in het naburige Duitschland zeer veel, vooral bij buitens en boerderijen. Aan dat hatelijke prikkeldaad hebben zich reeds velen, vooral ook kinderen, gewond. Een grondbezitter nabij Berlijn, die zijn goed met prikkeldaad had omheind, werd door de politie aangemaand dat te verwijderen, als ge vaarlijk voor het openbaar verkeer. Hij voldeed echter hieraan niet en bracht de zaak voor het Oberverwaltungs- yericht. De Rechtbank stelde hem echter in het ongelijk, en besliste, dat men, »om zijn eigen goed te beschermen, nooit het leven, de gezondheid of het eigendom van an deren in gevaar mocht brengen." luisterde met aandacht naar hem, toen hij van zijne strenge kunstbeginselen sprak, waaraan hij met verdub belde ijver hing, sedert de kunst op dien betreurenswaar- digen, verkeerden weg geraakt was, aan de ééne zijde de zinnelijkheid en aan de andere zijde het leelijke en on zedelijke diende, tot spot voor het schoonheidsgevoel, terwijl er naar gestreefd werd om idealen te maken van hetgeen slecht en uitgeworpen was. Don Pablo opende vervolgons eene breede deur, die toegang gaf tot eene groote, op den tuin uitziende kamer, waarin zijne leerlingen hadden gezetenhij wees op groote, onafge werkte, aan de muren hangende schetsen en stelde Emin eindelijk voor, van deze kamer gebruik te maken, op voorwaarde, dat hij streng volgens zijne aanwijzing werk zaam wilde zijn hij zelf zou hom den weg openen tot alle openbare en bijzondere kunstverzamelingen, hem leiden zoolang hij zelf nog in Rome verbleefmaar hier kreeg zijne houding eene opvallende gestrengheid hij was als leermeester onbuigzaam in zijne eiscben zijn vriend, meester Sebald, kende hem als zoodanig. Met vriendelijken ernst liet hij hem ten slotte uit. Emin ondervond een zekeren troost, ja eene inwendige opbeuring, toen hij door den tuin de hoeve verliet. Don Pablo stond voor het raam hem natezien. »Ik kende hem, voordat hij hier binnenkwam ik had hem echter nog niet verwacht!" mompelde hij bij zich zeiven. »Sebald kent uit mijnen mond de stormachtige geschiedenis mijner eigen jeugd en wat hij mij over dezen jongen man ge schreven heeftIk heb aan mijnen onsterfelijken meester in Parijs te danken, wat ik geworden ben en moet ik dat thans vergelden, door hetzelfde voor dezen te doen Ik ben uitgeput, maar beproeven wil ik het 1" Benita kwam bij hem, gekleed voor de avondwande ling. »Gij zijt zoo ernstig, vader!" vroeg zij. »Heeft die joDge vreemdeling u iets onaangenaams medegedeeld Zij was zijne vertrouwde in alleszij mocht dit dus gerust vragen. Met het stroohoedje in de band, met het dikke, zwarte, glanzende haar los in den hals vast gemaakt, keek zij hem onderzoekend aan. De oude meester lachte. »Een leerling, dien mijn oude vriend Sebald mij zendt," zeide hij. »Een jong mensch, die zicb echter niet alleen in de kunst, maar ook eerst in de school des levens moet beproeven 1 Doch ik zal het u onderweg vertellen, voor zoover gij er belang in kunt stellen." Hij nam hoed en stok, om haar te volgen. Zij keek peinzend voor zich. Wordt vervolgd, Deneraal Booth In Nederland. Naar de Oorlogskreet meldt, zal generaal Booth, commandant van het »Leger des Heils," Zondag 5 Juli in ons land aankomen en wel te Amsterdam. Hij zal vergezeld zijn van eeu grooten Staf. Maandag 6 Juli gaat de generaal naar Den Haag, Dinsdag, naar Rotterdam en Woensdag zal hij den Veld- dag op »Voordaan" bij Utrecht leiden. Invoer van vee In België. De minister van bnitenlandsche zaken brengt ter konnis van belanghebbenden, dat, ingevolge besluit van den Belgischen minister van landbouw, het hulp-douane kantoor de Olinge (dorp) van 1 Juli e.k. af, des Woens dags van 9 tot 10 uur, voormiddag3, opengesteld zal zijn voor den invoer van rundvee en schapen, herkomstig uit Nederland. De ingevoerde koeien zullen naar de in de nabijheid van genoemd kantoor opgerichte quarantaine-stallen wor den geleidom aan de tuberculine-proef onderworpen te worden. (St.-Ct.) Vlflschershaven te IJmuiden. De visschershaven te IJmuiden wordt op 1 Juli a.s. voor het gebruik opengesteld. Voor wie het getal dertien nog wel eens met zekere bijgeloovige vrees beschouwen zal het eene gerust stelling wezen te vernemen, dat de eenige geredde pas sagier van de Drummond Castle" de beide anderen weet men, waren matrozen, juist het hut-nummer 13 had, waar vele passagiers nog al eens op tegen plegen te hebben. Te WJJnandsrade in Limburg bracht een twaalf jarige jongen een paar koeien naar de weide. Hij had de onvoorzichtigheid het touw waarmede hij één der beesten vasthield zich om het lijf te knoopen het dier werd onderweg schuw en sloeg op hol. Het sleepte den knaap door het land mede, en toen op zijn hulpgeschreeuw een paar arbeiders toeschoten en het dier tot staan brachten, blies de knaap, ernstig verminkt, den laatsten adem uit onder de hevigste pijnen. Botterdam. In do laatste weken werd aan het openbaar slachthuis alhier herhaaldelijk bij uit Engeland ingevoerde slachtpaarden kwade droes geconstateerd. Daar inbeslagneming en geheele vernietiging van het dier steeds volgt, meende de importeur dezer dieren ver standig te handelendoor de paarden die tijdens het leven hem reeds verdacht voorkwamen elders te doen slachten en daarna het vleesch clandestien in te voeren Hij koos daartoe een alleen staand huisjedoch door de waakzaamheid der politie heeft men ook daar een viertal dieren in beslag genomen. Ken nieuw pantserschip. Het pantserschip le kl. Ersatz Preussen, dat eerst daags van stapel zal loopen, is het grootste schip dat tot nog toe voor de Duitsche marine gebouwd werd. Het heeft eene lengte van 125 M., is 20.4 M. breed, de gemiddelde diepgang is 7,83 M. en de waterverplaatsing bedraagt 11.000 ton. De bemanning zal bestaan uit 650 koppen. De totale kosten van het schip zullen ongeveer 14.200.000 Mk. bedragen, terwijl de artillerie-uitrusting 500.000 Mk. en de torpedo-bewapening 900.000 Mk. zal kosten. De Vacature ontving de volgende merkwaardige aanvrage »Daar ik gepasseerde maand Maart mijn Akte heeft behaald voor onderwijzersben ik zoo vrij uw te vragen of uw ook mij eiken Dinsdag de Courant Vacature gratis wil overzenden aan onderstaand adres. »ik wilde nu ook eens gaarne naar eenige betrekkin gen zien. Wanneer ik de courant niet gezonden krijgtzou ik toch gaarne een antwoord van uw Edls wachten." Purmerend. Den 5 Juli a.s. zal de Athletische club »De Germaan" een natioualen wedstrjjd houden, be staande in I. 12 K.M. wandelen (van Ilpeudam naar Purmerend en terug). II. 24 K.M. »Go as you please" race (zelfde route tweemaal), terwijl op 19 Juli groote onderlinge feesten voor de leden zullen worden gehouden om de kampioenschappen der club in de Beemster (Café Tuinbouw): 10 K.M. wielrijden (zonder gangmakers); 25 K.M. idem (met gangmakers); 100 M. hardloopen 1500 M. vèrspringen. Verschillende medaljes zijn voor elk nummer beschikbaar. Bij de ten raadhuize dor gemeente Kwadijk gehouden aanbesteding van het 5jarig onderhoud van den straatweg door die gemeente werd het minst ingeschreven door den heer L. van Zon, aannemer te Purmerend, voor f 3397. De gunning heeft nog niet plaats gehad. Het hoogst werd ingeschreven door den heer L. Pot, te Buiksloot, voor f 8y75. Voor de in de Purmer onder deze gemeente gehouden harddraverij van boerenpaarden meldden zich slechts 6 deelnemers aan. De prijzen, kunstvoorwerpen, werden gewonnen door de paarden van Jb. Blokker, te Wormer, Jb. Edel, te Beemster en W. H. J. Geerlings, te Pur merend. De harddraverij werd opgeluisterd door muziek van het Stedelijk Muziekkorps te Purmerend, terwijl een bal champétre den avond besloot. Door de Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen is aan den Hoek van Holland op het booge plankier van het Zuiderhoofd van den Nieuwen Waterweg gestationueerd een platbodem reddingsboot, hangende aan davits. Deze zijn zoodanig gesteld dat de bootzoowel bezuiden als benoorden het hoofd te water kan gelaten worden om hulp te ver- leenen aan de bemanning van gestrande schepen op de Maasvlakte en op den lagen dam. Ook is aldaar aanwezig een vuurpijltoestel, om verbin ding met de schepen te verkrijgenwanneer de reddings boot daarin niet kan slagen. Van genoemde Maatschappij is thans aan den Hoek gestationeerd eene stoom-, zeil- en platbodem reddingsboot. Beri berl. Aan boord van Hs. Ms. Ss. Joan WiUem Friso welke den 23 uit Atjeh via de Kaap de Goede Hoop te Nienwediep aankwamwaren velen lijdende aan een soort van beri-beri. Honderd schepelingen moesten naar hot hospitaal. De meesten konden er te voet zicb heen begeven. Drie zieken zijn na aankomst overleden. Stoomtram Beverwijk-Haarlem. Met de nieuwe stoomtram BeverwijkHaarlem zijn den 21, 2007 personen vervoerd. Nieuwe methode van naatnenen. Een jong architect had de opdracht gekregen, de binnenruimte van een kerk op te meten. De juiste maat van de hoogte veroorzaakte hem veel moeite. Er waren plaatsen waar hij geen schietlood gebruiken kon en even min een andere wijze van meten in practijk kon brengen. Terwijl hij dus aan het tobben was om toch zoo goed mogelijk zijn taak ten uitvoer te brengen kwam er een eenvoudig werkman naast hem staan en vroeg hem wat hij eigenlijk zocht. De architect deelde hem mede in welke moeielijke omstandigheid hij zich bevond. »Wel mijnheer," sprak de ander, »dat zou ik veel een voudiger aanleggen. Ik zou een luchtballonnetje nemen, zooals mijn zoontje er juist een van zijn tante heeft ge kregen. Met een dunnen, maar sterken draad er aan, gaat dat zoo hoog als maar noodig is. Dat laat u op, en als u den draad dan vooraf op bepaalde afstanden meet, hebt u in een oogenblik de maat van iedere hoogte die u verlangt." De architect volgde den raad en bevond zich er goed bij. Op zeer eenvoudige manier bereikte hij zijn doel. Wielrijden. In een der bladen van New-York komt een klacht voor over het toenemend gebruik van rijwielen. De han delaars klagen dat hun reizigers overal afgewezen worden zonder eenige bestelling. Vaders geven hun jongens geen horloge, mannen hun vrouwen geen nieuwe japon meer cadeau. Een rijwiel is het eenige geschenk, dat nog aan geboden wordt. Vooral in Chicago roepen de modisten ach en wee omdat de sport daar alle coquetterie bij da dames uitwischt. Sinds het rijwiel ten troon verheven is wordt er niet meer gerooktpaard gereden of lang getafeld. Ook de geestelijkheid voegt haar klachten hierbij. Lichaamsoefening trekt de geloovigen van de kerk af en de geestelijken zijn genoodzaakt geweest, hunne hoor ders en hoorderessen te doen weten dat bij iedere kerk een bewaarplaats voor rijwielen is. In hoeverre het bovenstaande overdreven is, valt moei lijk te beslissen. Het is echter kenschetsend voor de rich ting van den tijd. Springvloed. Het aantal slachtoffers van den springvloed op Japan wordt geschat op 27000 dooden en 8000 gewonden. Zuid- en Noordschermer. Ondertrouwd en getrouwd. 1 Mei en 17 Mei. Dirk Kieft, te Amsterdam, en Maartje- Groot. 1 en 15 Klaas de Jong en Jannetje Venneker, te Ondorp. On dertrouwd. 22 Mei. Jan Stekqlbos, wednr. van Aatje van der Meer, te Oterleek en Klaasje Neij. Getrouwd. 4 Mei. Pieter Schram en Marijtje Sint, te Jisp. Geboren. 21 Mei. Jannetje, d. van Jan Nool en Rebekka Adriana Jonker. 25 Jan, z. van Dirk de Bood en Jannetje Koeman. Zitting van 26 Juni 1896. F. d. Vr., zonder bek. woonplaats, dronkenschap, f 1 boete of 1 dag hecht. Allen Alkmaar. M. Sch., strooperij, f 1 boete of 1 dag hecht. G. J. B., J. W., P. P. en F. R., straatschenderij, 1, 2 en 3 f 2 boete of 1 dag hecht., de laatste f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. B., als boven en een valschen naam opgeven, 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. J. Sch., art. 437 wetb. v. strafr., f 3 boete of 2 dagen hecht. L. P., art. 32 prov. regiem, op de wegen, fl boete of 1 dag hecht, Allen Egmond aan Zee. K. Br. Gz. en K Br. Gz., uitspraak bekrachtigd d.d. 13 Maart 1896 A. Zw, Ez., J. V. Ez., J. F. Jz., H. Schr. Hz. en E. Zw. Kz., zoeken naar eieren van wild, f 1 boete of 1 dag hecht. W. Sch. Hz., art. 461 wetb. van strafr., f 1 boete of 1 dag hecht. H. V., H. St. Jz., J. d. Gr. Kz., W. Gl. Pz., J. Gl. Kz., A. Gl. Kz., A. Gr. Jz., D. Pr. Wz., J. W. Ez., 0. Zw. Ez., J. Kr. Cz., A. V. Wz. en J. V. Gz., strooperij, 110 f 1 boete of 1 dag hecht., 11 en 12 f 2 boete of 2 dagen hecht., de laatste f 0,50 boete of 1 dag hecht. H. K. Ez. en J. St. Rz., duinwetovertr., f 1 boete of 1 dag hecht. P. Gr. Pz., dronkenschap, 2 maal gepl., 2 maal f 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht. J. St. Lz., als boven, 3 maal gepl., 3 maal f 1 boete of 3 maal 1 dag hecht. F. St. Hz., A. St. Hz., C. BI. Kz. en S. Gr. Jz., dronkenschap, de le f 1 boete of 1 dag hecht., 2, 3 en 4 f 2 boete of 2 dagen hecht. SCHIJTTKKIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis der ingeschrevenen voor de Schutterij van dit jaar dat de alphabetische naamlijst van de per sonen, die aan de loting van dit jaar zullen doelnemen, voor een ieder ter visie ligt ter gemeente-secretarie, van heden tot den dag der loting, des morgens van 9 tot 2 uren, opdat een ieder in staat zou zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mochten voorkomen, die daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten, daarvan kennis te geven aan de Commissie voor de lo ting genoemd bij art. 11 der wet met last om zich op Dinsdag 30 Juni 1896, namid. te 6 uren, te be vinden op hot Raadhuis dezer gemeente, ten einde al daar voor den dienst der Schutterij te loten, en redenen van vrijstelling hebbendedie alsdan op te gevenalsmede om de bewijzen tot hare staving bij de wet gevorderd, voor zooveel noodig, uiterlijk binnen drie dagen na de loting over te leggen aan het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A. MAOLAINE PONT, Voorzitter. 16 Juni 1896. C. D. DONATH, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6