Gilda Schwanhof. No. 82. Acht en Wegentigste Jaargang. 18%. VRIJDAG 3 J U LI. Buitenland. FEUILLETON. Geschiedenis van een vrouwenhart, - ALK1AARSCHE CÖURAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Advertentiön Per regel f 0,1A. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER k ZOON. BNGELANR. Er is een voorstel gedaan om inter nationaal te regelen hoe een schip een ander schip moet waarschuwen dat zich des nachts onbewust in gevaar begeeft. Het is geblekendat de kapitein van een fransch vaar tuig gezien heeft hoe do .Drummond Castle" pal aanhield op de klippen bij Ushant. Overdag had de gezagvoerder door een bal boven een wimpel te hijschen kunnen seinen «gij zijt in gevaar!" maar een nachtsignaal schjjnt er niet te zijn, hoe onbe grijpelijk dat ook schijnen moge. De .Daily Courier" meldt, dat weldra eene nieuwe uitgifte zal plaats hebben van schuldbrieven der Chartered Company tot een bedrag van een millioen pond sterling en van aandeelen der maatschappij tot een bedrag van een half millioen. Deze uitgifte zou noodig zijn geworden door het ontslag van de heeren Rhodes en Beit, die niet meer geneigd zijn voorschotten te doen aan de maatschappij, welke groote behoefte heeft aan geld. RUITSCHLAND. Den 30 brak des avonds ten 7 ure, door een tot nog toe onbekende oorzaak, een hevige brand uit in het tuighuis no. 3 te Metz. Om kwartier voor achten had een gedeeltelijke ont ploffing plaatswaarbij tal van personen zwaar werden gewond. Daar eene groote hoeveelheid ontplofbare stoffen in het tuighuis aanwezig waren, verkeerde de omgeving in groot gevaar. Het terrein van de ramp wordt streng bewaakt door militairen. De schildwachten laten niemand de Pransche poort uit. De mededeelingen omtrent het aantal dooden en gekwetsten wisselen af van 5 tot 30 dooden en 40 tot 150 gekwetsten. Een beiersch onderofficier Jean Schmidt.-Kontz, die onder verdenking van spionage op 10 Februari werd gevat, is van Metz naar Leipzig overgebracht, waar hij terecht zal staan voor het hooggerechtshofonder beschuldiging van hoogverraad. Den man wordt ten laste gelegd, dat hij patronen en plans van de verdedigingswerken der vesting Metz aan de Frauschen heeft geleverd. Men had hem vrij gelaten wegens gebrek aan bewijs doch later weder gevat. EGYPTE. Het expeditieleger in Soedan is niet verder voortgerukt. De gelegenheid tot voortzetting van den tocht naar Dongola schijnt echter niet ongunstig te zijn. Aan de engelsche avondbladen wordt gemeld, dat Osman Digna, die nog steeds te Adarama ligt, het volk, waarover hij regeertzwaar onderdrukt. Men verwacht dat de landlieden geen ernstigen tegenstand zullen bieden en Osman's strijdmacht bedraagt maar 300 man. Bovendien wordt berichtdat langs alle woestijnwegen overvloedig water te vinden is. De emir van Dongola heeft aan den Khalifa om levens middelen voor zijn troepen gevraagd hij verklaartdat zijn soldaten den hongerdood zullen stervenwanneer niet spoedig mondvoorraad werd gezonden. De handel in Soedan staat geheel stil en de prijzen der levensmid delen zijn buitensporig hoog. FRANKRIJK. Twee leden der parlementaire legercommissie, de heer Guérin en graaf Lanjuinais heb ben nog een amendement ingediend op het ontwerp be treffende de hoogere graden in het leger. Zij wenschen dat een generalissimus aan het hoofd van het geheele leger gesteld wordt, wiens benoeming geschiedt bij besluit van den president der republiek. De marinemanoeuvres zullen 9 Juli beginnen en duren tot het einde der maand. De geheele actieve vloot zal aan de oefeningen deelnemen. Van 9 tot 13 Juli wordt gemanoeuvreerd in afdeelingenvan 16 tot 20 Juli voert de geheele vloot oefeningen uit op de hoogte van Corsica en Algiers. De deelnemende schepen ziju 10 pantserschepen 15 kruisers8 torpedobooten voor open zee en 14 gewone torpedobooten. Het overlijden van den hertog van Nemours is in geschreven in de registers van den burgerlijken stand te Versailles in den vorm als werd aangegeven. De titel Koninklijke Hoogheid" werd echter weggelaten. Daaren tegen werd de echtgeuoote van den hertog wel als «Ko ninklijke Hoogheid" ingeschreven omdat zij stamt uit een regeerend vorstenhuis dat van Saksen-Coburg. Art.on is in hooger beroep gekomen van het vonnis, waarbij hij tot zes jaren dwangarbeid is veroordeeld. ITAUE. De onderhandelingen over de uitlevering der Italiaansche gevangenen schijnen niet te vlotten. Menelik moet nl. niet minder dan 36 millioen lire los geld voor de gevangenen vragen. Voor de schatkist die in allertrenrigsten toestaud is waarlijk geen klei nigheid. De geestelijke graaf Wersowitzdie de bijeenge brachte gaven aan de gevangenen zal brengen is met den apostolischen vicaris, die een pauselijk schrijven voor Menelik overbrengt, den 4 Juni te Dschibuti aangekomen en houdt zich bezig met de uitrusting eener karavaan. Vele gevangenen zijn tengevolge van ontbering en den invloed van het klimaat bezweken, en velen pleegden, uit vertwijfeling zelfmoord. De overigen ongeveer 2000 zijn allen verzameld in Meneliks residentie Adis-Abeba waar zij bij tweeën of drieën am de inlanders zijn toe gewezen en dagelijks drievierde liter rijst of gerst krijgen. De behandeling, die zjj ondervinden, is draaglijk. De 6orricre di Napoli verklaart, dat de positie van het Italiaansche kabinet in gevaar is. De minister van oorlog Ricotti wil namelijk aftreden indien niet onmid dellijk de legerhervorming aan de orde gesteld wordt. Dit ontwerp zal echter waarschijnlijk in de Kamer zoo grooten tegenstand ondervinden dat het de vraag is of het wordt aangenomen. Bij verwerping er van zou Ricotti aftreden, en de ministerraad zal dan hebben te overwegen of een geheele hervorming van het kabinet noodzakelijk is RUSLAND. Omtrent de werkstaking te Petersburg wordt officieel opgegeven, dat het aantal stakers nooit meer heeft bedragen dan 40.000 a 50.000, en dat hoofd zakelijk textielarbeiders aan de beweging deelnemen. SPANJE. De koningin-regentes teekende den 30 het besluit betreffende de begrooting van het loopende dienstjaar, die van kracht blijft totdat een nieuw budget door de Kamer is aangenomen. Boven Grenada heeft een cycloon gewoed, waardoor groote schade is aangericht. Menschenlevens zijn niet te betreuren. De rivieren zijn sterk gestegen. De Cub nen aan boord van de stoomboot City of Richmond, die bij Key West in Florida door een Ameri- kaanschen politiekotter werd aangehouden, zijn in vrijheid gesteld onder borgtocht. De eigenaars van het vaartuig hebben protest ingediend tegen de inbeslagneming van het schip. TURKIJE. De regeering heeft voldaan aan h0t verlangen der zes Enropeesche mogendhedenzij heeft Georgi Pacha Berovitch, prins van Samos, een Christen, benoemd tot gouverneur van het eiland. Deze is geen onbekende voor de Kretensers, hij is reeds muchavir, vice- gonverneur, geweest onder Djevad Mahmud en Turkhan Pacha. De gouverneur van Candia, Hassan Pacha, is benoemd tot muchavir. Deze beide benoemingen hebben op de bevolking een gunstigen indruk gemaakt. Of echter de benoeming van Georgi Berovitch de rust zal doen wederkeeren, is niet te zeggen. Dit zal voornamelijk daarvan afhangen of de Porte de beloofde hervormingen invoert. Bovendien zijn sommige bladen, o. a. de Poss. Ztg., van oordeel, dat de benoeming van den vroegeren gouverneur Abdul lah Pacha tot muchir (maarschalk) en militair gouver neur van het eiland de benoeming van een Christen gou verneur te niet doet. De zitting van den Landdag van Kreta te Canea is Maandag niet doorgegaan. Daarentegen zijn de in woners van de provincie Kissamo begonnen, afgevaar digden te kiezen voor de voorgenomen bijeenkomst van het revolutionaire parlement. ZVID-AFRIKA. De berichten uit Rhodesia wor den telkens ongunstiger. Luidens telegrammen uit fort Salisbury is do toestand kritiek. Het fort is gevuld met vluchtelingen waaronder 253 vrouwen en kinderen. Ei ken dag worden eenige blanken vermoord. Uit de ver halen der vluchtelingen blijkt dat de opstand algemeen is op een enkel hoofd na dat trouw is gebleven. Het schijnt dat de beweging is overgeslagen naar de Portugeesche nederzettingen aan de Zambesi. Gevluchte inlanders vonden geeru Europeanen in het Portugeesch telegraafkantoor aan de grensmaar zagen vier lijken van half-bloed Europeanen aan de boomen hangen. Maandag is kolonel Plumer met 750 mau infanterie een muilezel-batterij en vier Maxim-kanonnen uit Boeloe- wayo naar Thabas Amambo vertrokken om de opstande lingen van daar te verdrijven. De colonne zal vermoe delijk dertien dagen uitblijven. Onder de slachtoffers van den Matabelenopstand is ook Jameson een broeder van dr. Jameson. Volgens een DateeZ-telegram uit Boeloewayo is hij door de opstan delingen vermoord. Volgens een officiëel telegram uit Boeloewayo ont vangen zijn 25,000 patronen die naar het heette bij Marandella in handen der Matabelen waren gevallen door een Engelsche colonne in veiligheid gebracht. 55) van HANS WACHENHUSEN. Twee en een half jaar waren voorbijgegaan, toen bei den weder in Europa en wel in Hamburg landden en Windham had tot zijne geruststelling bij Esther geen enkele tot bedenking aanleiding gevende verandering kunnen opmerken, toen zij op duitschen bodem aangeko men was. Hanna had haar vergunning gevraagd, om hare bloedverwanten te bezoeken. Met voordacht ver meed hij echter, haar weder naar Zuid-Duitsehland te brengen, ofschoon hem op zijne navraag in kunstenaars kringen gezegd was, dat Emin von Bestmar reeds lang vergeten wasniemand had meer van hem gehoord, en tot zijne verdere geruststelling uitte zij met haar stil, toegevend karakter ook het verlangen niet, om daarheen te gaan. Zijne bezigheden riepen hem het eerst naar Weenen, en hier was hij juist voor eenige dagen met Esther aangekomen, om er eenige maanden te vertoeven. Hij verwachtte er ook zijnen neef Archibald binnenkort, die gedurende al dien tijd in Europa was gebleven. Windham had op zijne laatste reis door Amerika veel geld verdiend en was nu met eene ware hartstocht aan het zoeken van klassieke en opgang makende nieuwe schilderijen. Hij nam zich echter voor, zich te Weenen geheel aan zijne gezellin te wijden, totdat Hanna van haar verlof terug gekomen zou zijn. Deze bleef echter langer uit dan aanvankelijk het voornemen was. Hij vertoefde met zijne beschermelinge in een groot, voornamelijk door kunstenaars op tooneel en letterkundig gebied bezocht hotel van de Leopoldstad. Evenals vroeger, voordat die onaangename dingen hadden plaats gehad, gaf hij haar op de wandelingen een armzij was dankbaar voor zijne opmerkzaamheid, al was zij niet meer zoo mede deelzaam als vroeger. Nog meer dan vroeger opgaande in zijn leven als vrijgezel, meende hij, dat zij toch in derdaad het gebeurde vergeten was en zij slechts na den dood harer moeder eene zekere leegte had ondervonden, die bij hare jeugd wel niet lang blijven zou. Esther toonde echter ook nu weder weinig behoefte aan ver strooiing, en bleef er stil en afgetrokken uitzien, alsof zij verder niets begeerdealleen liet zij hem duidelijk merken, dat zij tevreden was, weder onder Duitschers te zijn. «Miss Esther, mag ik u dit of dat voorstellen vroeg hij, als hij bij haar was en dan ging zij daarop in, zon der eenige werkelijke ambitie en naar het scheen, alleen om hem aangenaam te zijn. Slechts het feit, dat Hanna nog om langer verlof gevraagd had en deze in haar vaderland haar zoo weinig scheen te missen, wekte hare gevoeligheid op, doch kwalijk nam zij het haar niet. Hanna was alleen uit liefde voor haar over zee gegaan, en had daar ginds nooit een stap kunnen verzetten. Vaak had Esther gelegenheid gehad optemerken, dat ook Hanna's hart niet gelukkig was geweest en zij gunde het haar dus wel, dat zij bij dierbare bloedverwanten vertoefde, hoe wel zij haar nooit over hare familie of hare kennissen gesproken had. Zoo waren voor hem geheele weken in Weenen ver- loopen, totdat Hanna eindelijk meldde, dat zij binnen acht dagen zou terug komen en dit stelde Esther gerust; daarentegen werd Windham onrustig. Hij kon haar niet alleen laten en toch werd hij door een onwederstaanbaren drang gedreven, om van hier te vertrekken. Zijne agen ten meldden hen, dat zij in Italië en Frankrij k de kost baarste en zeldzaamste schilderijen hadden opgespoord hij had hun zijne komst reeds van uit Amerika aange kondigd en zat daar thans met de handen gebonden, al leen omdat Esther er genoegen in gehad had, hem te willen vergezellen. En ook Archibald kwam niet, wien hij in zijne plaats had kunnen zenden hoewel hij van kunstzaken nog weinig verstand hadook hij liet hem wachtenen hij had hem nog wel voor de toe komst, zoodra hij zijne rust zou gaan nemen, zulke groote beloften gedaan. Er zou in Weenen op zekeren dag iets voorvallen, dat hem zijn geheele oponthoud aldaar zou doen betreuren. De lente, die bij haar intrede zich slechts schroomvallig had aangekondigd was in hare volle betoovering ver schenen en lokte Weenen's bevolking in het Prater naar buiten het frissche groen ontsproot aan de boomen, de sappige knoppen der kastanjeboomen zwollen op, de vogels zongen hunne liefdezangen en de eerste bouquetjes van Meibloempjes versierden de borst der dames. Het was de tijd, waarop de vroolijke stad, ubgeput van de rustelooze winter-campagne in het schijnsel der elektrische lampen, het heerlijke, verrukkelijke licht des hemels weder begroet eu naar buiten stroomt, om in de lentezon aan de longen nieuwe kracht te geven. Het stormloopen naar de bals, de drukte van het carneval, de comedie's, alles was voorbij, en in de buitenplaatsen in den omtrek in het schoone Weenerbosch, begon men voor de ontvangst der bewoners de kamers te luchten, de meubelen te klop pen en in de tuinen de lentebloemen in bonte perken te zet ten. Het was de schoone tijd, voordat Weenen begint verlaten te worden men gaf elkander eenige weken lang rendez-vous in het Nobel-Praterhet ontvangen in de salons was voorbij en in de schouwburgen had alleen nog het sedert lang aangekondigd optreden van enkele bekende kunstenaars eenige aantrekkelijkheid. De heer Windham zat op het wandeluur, verstrooid en onrustig, in het Prater op eene bank en liet de bonte menigte voorbij zich trekken Het onderhoud van twee jonge mannen, op het oog journalisten, die, op jacht naar de nieuwtjes van den dag, naast hem waren gaan zitten, boeide hen nu juist niet, maar toch luisterde hij uit verveling. Alles, wat voorbijging, reed, of te paard zat, werd door hem gecritiseerd en eindelijk begon hij in hun gesprek toch belang te stellen, te meer daar hij van hen menigt.n bekenden naam vernam en de dragers of draagsters dier namen in hunne rijtuigen volgen kon. Er was op dezen heerlijken dag in het Prater vrijwel alles bijeen, wat tot de fine fleur van den schouwburg,

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1