Nederland. Stadsberickten. Het stoffelijk overschot van prins Frederlk. Reuter seint nit Padua Het stoffelijk overschot van Prins Frederik van Oranje, dat 24 dezer werd teruggevonden is op 1 Juli plechtig- lijk vervoerd in tegenwoordigheid van de burgerlijke en militaire autoriteitenofficieren van verschillende legers den Nederlandschen gezant te Rome en de ver tegenwoordigers van de Koningin der Nederlanden en van den Koning van Italië. Er waren prachtige kransen een talrijke menigte verdrong zich langs den weg, welke de stoet nam. De urn, waarin zich het stoffelijk overschot bevindt ging om 12 uur middernacht onder geleide van een eere- wacht naar Nederland. Het stoffelijk overschot wordt Vrijdagmorgen 11 uur 43 m. per Staatsspoor uit Padua te 's Gravenhage ver wacht. Het zal onmiddellijk per extratrein naar Delft worden vervoerd, waar de plechtige bijzetting zal plaats hebben volgens het vroeger reeds vermelde programma De aankomst te Delft zal vermoedelijk ruim 1 uur zijn* A T J El H. Het Nieuws ontving den 30 Juni uit Batavia het volgende telegram Anakgaloeng stormenderhand genomen. Daar binnen werden 130 lijken van Atjehers gevonden. »Zwaar gewond werden de laits. Dijkstra en Rijnen de gisteren genoemde anderen licht. Wij leden geen meerdere verliezen." Regeeringsbericht. Bij het Departement van Koloniën is het volgende telegram ontvangen Generaal Vetter vertrok Zondag. Eergisteren naar Rabat en Sibreh. Verrast benting Anakgaloeng, waarbinnen mêlée ontstond, waarbij vijand 112 dooden achterliet. Tengkoe Nat Amin gesneuveld ge noemd. Benting Sibreh genomen. Streek getuchtigd, weinig tegenstand meer. Gesneuveld negen militairen beneden den rang van officier, gewond vier officieren en 35 militairen beneden dien rang, waaronder 28 inlandsche. Utrecht. Zondagmiddag ontstond in de kazerne op Da minst tusschen twee militairen twist, die zoo boog liep dat de een de ander met een mes dreigde. De aan gevallene, daardoor verschrikt, greep zijnen aanvaller bij den pols en in de worsteling kwamen zij achteruit in de nabijheid van de trap, van welke de aanvaller achter over naar beneden viel met het noodlottig gevolg, dat hij onmiddellijk dood was. Daar niemand bij het ongeval tegenwoordig was, moet men tot dusver geheel afgaan op de mededeelingen daaromtrent van dengeen, met wien de twist ontstond. Den 30 is een botter, waarop de vischkoopman P. Bakker, uit Durgerdam, schipper was en welke 175 K.G. paling in had, bestemd voor Amsterdam door den hevigen wind, nabij de Harderwijkerkust, omgeslagen. De opvarenden zijn, na een uur in groot levensgevaar verkeerd te hebben, door den visscher C. Zeeman, uit Bunschoten, gered en te Harderwijk aan den wal gebracht. Te Midwolda in 'tOldambt gingen dezer dagen twee boerenknechten, die in een weiland bezig waren met het verwijderen van distels, een weddingschap aan wie van hen met één slag van den zicht de meeste dis tels zou afslaan. De eerste, die zou slaan,spande natuur lijk alle krachten in, trof echter geen distels, doch zijn kameraad in den buik en wel zoo erg, dat een groote snede ontstond, waardoor de ingewanden zichtbaar wa ren. Er bestaat groot gevaar voor 't behoud van het leven Het loon der brievenbestellers. Aan de brievenbestellers te Amsterdam is van rijkswege bekend gemaakt, dat hun één week loon zal worden gekort voor te veel betaalde dageu over de laat ste vijf jaren. De bestellers belegden den 1 eene ver gadering met het doel een verzoek in te dienen, dat hun die week loon in termijnen zal worden ingehouden. Texel. Jaar aan jaar wordt de zandbank Onrust in oostelijke richting verplaatst. Elke stormvloed laat daarvan bij de verplaatsing geduchte sporen na. Waar vóór een jaar een gewoon visschersvaartnig aan den grond bleef zitten, zeilen nu tijdens laag water de grootste vis- schersvaartuigen ongehinderd voorbij. Men voorziet dat de bank spoedig aan het vaste strand van Texel zal vast zitten. Door de kustvisschers ter Noordzeewerd in de af- geloopen week, voor zoover de Texelsche vloot be treft, ongeveer t 4000 besomd. Het geepvisschen langs de kust van het eiland is tijdelijk gestaakt, wegens de onbeduidende vangst. De prijs van de geepen steeg bui tengewoon, en bedroeg aan 't eind der week zelfs f 15 per tal (200 stuks). Nog altijd wordt er ook makreel langs de kust gevangen. Deze vischjes werden in de atgeloopen week verkocht, tegen f 2.25 per 100 stuks Brutaal. Een bekend Amsterdammer miste dezer dagen zijn rijwiel. Het was gestolen. de kunst in het algemeen, de beurs en de aristocratie behoorde en alles bewoog zich voorbij Windham's oog als een schitterend, niet vermoeiend diorama. »Hebt gij met hem dan nog geen kennis gemaakt? hoorde hij een zijner jonge buren aan den ander vragen »ik bedoel hem daar, die in dien bruinen landauer komt aanrijden Gij weet anders alles, zoowel wat nieuw op komt als wat verdwijnt Windham keek in de aangeduide richting. Hij zag een door twee glanzende vospaarden getrokken, smaakvollen landauer met koetsier in blauwe livrei. Er zat een heer in, in min of meer nonchalante houding, in een donker jasje met glimmenden hoogen hoed. Zijn gelaat was door de zon verbrand hij had een vunrrooden, kortge- knipten, vollen baardzijn in een lichtbruin, glacé handschoen gestoken hand rustte op den gouden knop van zjjn stok. Met zijne kleine, half dicht geknepen oogen nam hij terloops de voorbij rijdende personen op het was zonder twijfel een rijk man wiens gelaat den ken deed aan het hier het land doorzwervende slavische type misschien een uier velen, die gewoon zijn de in komsten hunner poolschehongaarsche of kroatische goederen te Weenen of te Parijs te verteren. Wordt vervolgd.) Heel toevallig komt de dief hij bleek tevens goed op het wiel terecht te kunnen bij den handelaar waar het wiel gekocht was voor het doen van eenige reparatie. De handelaar (verwonderd). »Is dat niet de machine van mijnheer A. De dief (op beslisten toon). »Ja zeker, de machine is van mijnheer A. Ik kom namens hem bij u om u te verzoeken even het wiel te herstellen. Ik wacht er even op, en wilt u de rekening aan mijnheer A. zenden Het wiel wordt gerepareerd en de dief rijdt heel kalm weg. De rekening wordt naar mijnheer A. gezonden, die wel heel verwonderd opkeek, maar hij vond, dat hij zoo handig beetgenomen was, dat.de rekening onmid dellijk voldaan werd Levensgroot. In het photographisch atelier van den heer Biit- tinghausen te Amsterdam, dat aan de meest moderne eischen voldoet, is o. a. een kolossale lens, die f 2000 ge kost heeft en voor levensgroote »opnamen'' gebruikt wordt. Een paar krasse oudjes. Een paar oude lieden de Alpengids Christian Ai mer van Grindelwald en zijn vrouw, hebben hun gouden bruiloft gevierd met een beklimming van den Wetterhorn (3916 meter hoog). De gouden bruid en bruidegom hij 74 zij 75 jaren oud gingen Zondagochtend vroeg op weg en 's avonds kwamen zij in de Wetterhorn-hut aan wat zij met een seinlicht kenbaar maakten aan de dorpsbewoners beneden, die hun door het oplaten van vuurpijlenblijken gaven van sympathie. In de hut rustten de oudjes en hunne metgezellen tot even na middernacht, toen vervolgden zij hun tochten Maandagochtend om halfzeven hadden zij den top bereikt, s Avonds kwamen zij behouden weer beneden te Grin delwald. Zij hadden bijzonder mooi weer getroffen. Bij de Rijkstelegraaf te 's Gravenhage wor den proeven genomen met het bezorgen van telegrammen per rijwiel. Twee bestellers zijn voorloopig voor den rij- wieldienst aangewezen. Het schapenscheren in Drente is weder ge ëindigd, doch de wolprijzen zijn laag, n.l. 30 ct. het pond. Voor enkele jaren werd tot 50 ct. betaald en was er een belangrijke uitvoer uit Drente naar Frankrijk. Thans blijft de wol meestal binnenslands en schijnt de concur rentie van buiten af ook op dit artikel een zwaren druk uit te oefenen. Honig. Op de Friesche klei is men begonnen den honig uit de bijenkorven te breken. De korveD zijn vol honig van de beste kwaliteit. Ongewenschte gasten. In een huis te Arkel, bij Gorinchem, werd al ver scheidene avonden achter elkander een vreemd gedruisch achter het behangsel van het woonvertrek vernomen zonder dat het gelukken mocht de oorzaak van dit ver schijnsel te ontdekken. In 't begin dezer week echter zag een der huisgenooten uit een gat in den buitenmuur een vleermuis te voorschijn komengevolgd door nog 70 van die fladderaarswelke langs denzelfden weg hunne gemeenschappelijke schuilplaats verlieten. Bovenkarspel. In de vorige week zijn aan de markt alhier 12599 manden en zakken aardappelen aan gevoerd. Beverwijk- De gemeenteraad heeft aan het be stuur der feestcommissie van den Noordhoüandschen Bond voor Harmonie en Fanfarekorpsen een subsidie van f 50 toegestaan, voor den op 5 en 6 Juli a.s. alhier te houden wedstrijd met feestelijkheden. Haarlem. Vanwege de School voor Kunstnij ver heid alhier is een afgietsel genomen van detorenklok van den Beschuittoren te Wormer. De klok zelve is nog altijd te koop Door de eerw. Zusters van Salzkottem is aan den Kleinen Houtweg en Kamperlaan een terrein aam gekocht van ruim 7000 vierkante meter met het doel er een R. K. Ziekenverpleging te stichten. Jacht op waterwild. Door den Commissaris der Koningin in Noordhol land is ter kennis gebrachtdat de jacht op waterwild in dit gewest zal worden geopend als volgt In den kring begrepen binnen den Westfrieschen Om- ringdijk, in de gemeente Petten, in de gemeente Callants- oog, alsmede in het gedeelte van den polder het Koegras, gelegen onder de gemeente Helder, op zaterdag 18 Juli 1896 met zonsopgang op het eiland Texel, met uitzondering van den polder Eierland, op zaterdag 15 Augustus 1896 met zonsopgang en in de overige deelen der provinciedus ook in den polder Eierland op Texelop zaterdag 1 Augustus 1896 met zonsopgang. Zendingsfeest. In de nabijheid van Velsen op het buitenverblijf Waterland is den 1 een zendingsfeest gehouden. Stoom tram en spoorweg voerdenin weerwil van het vrij on gunstige weer, honderden bezoekers aan. Ds. Hogerzeil van Amsterdam opende het feest met gebed en voegde daarbij een woord van dank aan den eigenaar van Waterland jhr. mr. Boreel van Hogelanden die met zijne familie het feest bijwoonde. Op het programma stonden veertien sprekerswaarbij drie zendelingen. De christeljjke geheel onthouders ver- eeniging maakte propaganda met traktaatjes. Tentoonstelling te Zaandam. Het comité der te Zaandam te houden tentoonstelling heeft besloten op het terrein een informatiebureau te vestigen met het doel om inlichtingen te verschaffen aan degenen die deze over den handel en de nijverheid in de Zaanstreek mochten verlangen. Harslngerhorn. In de maand Juni hadden te Kolhorn in de rijkspostspaarbank 100 inlagen plaats tot een bedrag van f- 1143.50; drie nieuwe boekjes werden uitgegeven. Over het eerste halfjaar is het getal 1500, waarvan het gezamenlijk bedrag is f5442.29. Het getal nieuw uitgegeven boekjes over dit tjjdvak is twaalf, In de polders Waard en Groet duurt het karwei- zaadmaaien langer dan gewoonlijk. Wind en regenbuien veroorzaken veel oponthoud. Den 30 werd veel zaad verloren door den wind. Bg groote zonnehitte kan in dit gewas niet worden gewerkt, het zaad valt dan te veel uiter wordt daarom veel des nachts gewerkt. Karwei zaad wordt in deze polders van jaar tot jaar meer ver bouwd en is er thans een der hoofdproducten. Onderwijzersvergadering. Avenhorn. In de vergadering der »Vereeniging van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Hoorn welke 2 Juli e.k. alhier zal worden gehouden, zullen de volgende punten van bespreking worden in geleida. »Schoolarresten," door den heer C. J. Kievbt, Etersheim b. »De Vrije Hand," het teekenen naar platen op de lagere school door Hinse en Meerwaldt, door den heer A. J. van Ben them te Wad wayc. »Iets over schriftelijk werk op school en in huis," door den heer C. H. Wolbers Hoorn d. Justus van Effen," lezing door den heer H. van den Berg, Beemster. Veeziekten. Het uitbreken van mond- en klauwzeer te Millingen, in twee verschillende weidenwordt toegeschreven aan de omstandigheid, dat de geheele kreits Kleef is besmet en dat de ziektegevallen aldaar nog voortdurend toenemen. De ziekte heerschte in Pruisische weiden, grenzende aan de gemeente Millingen. In den kreits Kleef aldus beweert men zou de ziekte zijn voortgekomen door vee, dat door een Kleefsch veehandelaar op do markt te Neuss was gekocht en aan de grenzen in de weide was gedaan. Twee dagen later tenminste was aldaar het mond- en klauwzeer uitgebroken. Te Millingen en te Leuth zijn 10 stuks vee, waaronder twee zieke dieren, afgemaakt. Het vleesch als geschikt voor het gebruik werd ten bate van het Rijk publiek verkocht. Stukken van 100 pond best vleesch gingen weg voor 3 10 cent per pond. Op verschillende punten honden thans acht mannen geregeld de wachtzij krijgen daarvoor j 3 daags. Röntgen-stralen. Te Haarlem sneed zich voor eenige maanden een jongen by het breken van een glasruit, vrij ernstig in den pols. Een geneesheer wist de wond te doen heelen maar zonderling genoegde hand bleef onbruikbaar en de jongen klaagde steeds over een vreemde pijn in den pols. Ten laatste besloot de geneesheer de hulp in te roepen van dr. Valkema Blauw om den pols door middel van Röntgenstralen te phctographeeren. En afgaand op de photographic welke een zwarte streep in den pols vertoonde werd bij eene operatie op die plek een stuk glas gevonden. De hand is nu weer goed te gebruiken. Repeteergeweren. In het hoofdartikel dezer courant van 12 April 1895 werd betoogd, dat repeteergeweren voor het Ned. Indische leger noodzakelijk zijn. In eene correspondentievoorkomende in 't Nieuws van den Dag van 24 Juni j.l., onderteekend »Hars," leest men het volgende Naar we vernemen is de trek om naar Indië te gaan in Nederland weer grootmaar meer dan met officieren en manschappen waren we gebaat met toezending van nieuwe geweren. Voor onze repeteergeweren," zooals de soldaten ze noemen, heeft de vijand respect, z'n dek kingen zijn hiertegen niet bestand. We rukken dan ook bijna niet uit of er zijn soldaten met repeteergeweren bij de voorhoede ingedeeld. Aan het 3e bataljon zijn nog een 37tal dier wapens uitgereiktzoodat we er nn ongeveer 120 op Atjeh hebben, die, niettegenstaande hun klein aantalreeds onschatbare diensten bewezen. Ook twee brigades maréchaussées zijn met de repeteerkara- bijnen bewapend, die in 1894 ter beproeving naar Indië gezonden werden. Ik overschat niet, maar de waarde van ons leger zon minstens verdubbeld worden wanneer bet de nieuwe be wapening' kreeg. Waarschijnlijk zullen echter de nieuwe wapens wel komen als de beweging afgeloopen is, wanneer weer menig offer gevallen isdat niet gevallen ware hadden wij den vijand door het overwicht onzer wapens kunnen verdrijven. Onze bewapening staat nu zoowat gelijkmaar de Atjehers schieten beter dan onze inlan ders de Atjeher stelt zich niet zoo bloot als wij de Atjeher voert een gnerilla-oorlog, waartegen wij dikwerf in compacte massa's oprukken hem met onze groote colonnes heerlijke schijven aanbiedende. De pui zal wel gedempt worden, als 't kalf verdron ken is Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en de daartoe behoo- rende hulpkantoren werd gedurende de maand Juni 1896 ingelegd 16232,795, terugbetaald f 11028,93. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7208. Cadettenschool. Den 16 vangen de overgangs-examens aan de Cadettenschool alhier aan. Biefstuk-treinen. Op de lijnen der Noordhollandsche Tramweg-maat schappij zullen op alle werkdageu, van 1 Juli tot 20 September, zoogenaamde biefstuktreinen loopen. Van Alkmaar uit zijn het de treinen, die te 6.45, 8.45 of 10.45 vertrekken. De reis daarmede kost f 1.25 en daaronder is begrepen een diner, dat men naar verkiezing gebruiken kan, tusschen 24 uur, te Alkmaar, Midden- Beemster, Pnrmerende, Edam, Volendam, Monnikendam, Marken en Amsterdam. De kaarten voor deze treinen moeten daags te voren vóór 3 uur worden aangevraagd. Schoolfeest. De commissie voor dit kinderfeest was in den morgen van den 1 in zak en assche. Eene gure temperatuur en regens bij stroomen waren weinig geschikt om leiders en deelnemers aan het uitstapje naar Schoorl's schoone duinen opgewekt te stemmen. Men waagde het er echter op, toen te 12 uur den tijd voor de afvaart bestemd de buien bedaarden en men had er geen spijt van gedurende den ganschen dag tot de terugkomst te Alkmaar kreeg men geen droppel regen meer. Een groote menigte was, op den middag, van de afvaart der booten getuige. Be halve in de nabijheid der steigers stond het publiek in grooten getale langs Bierkade, Victoriepark en Kanaal kade geschaard en wederzijds zoowel van de booten als van den wal klonk vaak het gejuich, toen de 3 stoomers met hunne kostbare lading hunnen tocht had den aanvaard. Te Schoorl had het feest het gewone verloop. Op

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2