Gilda Schwanhof. II. L No. 84. Acht en Negentigste Jaargang. 18%. WOENSDAG 8 JULI. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. Buitenland. Geschiedenis van een vrouwenhart, 1LKMARSCHE (dl! IHM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8O; franco door het geheele rijk 1, De 8 nummers f 0;06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. XII. Als deze regelen onder de oogen onzer lezers komen zal ons waarschijnlijk de eer reeds te beurt zijn gevallen, den Chineeschen onderkoningden roemruchtigeu üi- Hung-Chang, met eigen oogen te hebben aanschouwd. Op zijn reis door Europa heeft het Li aan eerbewijzen niet ontbroken. Blijkbaar stelt men zich wonderen voor van dien tochtdien men zich droomt als de voorbode van de ontsluiting van de groote Terra Incognita, anders genaamd het Rijk van het Midden, 't Is te hopen, dat die verwachtingen in vervulling zullen komen en aldus op vreedzame wijze aan Europa een nieuw débouché zal geopend worden. Nederland heeft bij de andere mogendheden niet willen achterblijven en zooals men uit de bladen weetis van regeeringswege den onderkouing bijna vorstelijke eer be wezen. In de hoofdstad onderbreekt de burgemeester expresseljjk voor deze gelegenheid zijn jichtkuur te Vichy en vindingrijke geesten bedenken, wat men Li kan toonen, opdat daaruit na zijn terugkeer in China voordeelen voortvloeien. Zoo heeft de heer Herman Kuyper, onder den indruk van de angstwekkende slapte van werkzaamheden in de diamantindustrie in het weekblad van den A. N. D. B. de vraag geopperd of de aanwezigheid van den onder koning niet te gebruiken ware om de amsterdamsche diamantbewerkers tot groote welvaart te brengen. In China is namelijk het dragen van diamanten slechts aan enkele klassen geoorloofd indien nu de keizer van China door Li te bewegen ware om dat privilege uit te breiden, dan zou onder de praalzieke chineezen een sterke vraag ontstaan naar het edelgesteente en zou de belgische en nederlandsche diamant-industrie tot ongekenden bloei komen. Een hoog invoerrecht zou zonder eenig bezwaar daarop geheven kunnen worden zoodat tegelijkertijd de chineescLe schatkist daarvan profiteerde. De gestaarte zonen van bet ïïemelsche Rijk zijn zoo verzot op dia- mantonopschik, dat zij zich daarvoor gaarne eenige offers zullen getroosten. Een meer ernstige beschouwing heeft de heer Kamer- lingh Onnes in het Exportblad van Hoyman 8c Schuurman aan Li's overkomst gewijd en ook Het Vaderland heeft er in een hoofdartikel op gewezen, dat 't zaak is om hier bij de pinken te zijn en de voordeelen die zoo gemak kelijk zijn te behalen, ons niet te laten ontschieten. Waarop ook wel eens de aandacht had mogen gevestigd worden, is het belang van Nederland, dat de onderkoning naar zijn penaten terugkeert met een sterke impressie van Neder land's maritieme macht. Meer grappig dan vaderlandslievend heeft het weekblad van De Amster dammer Li-Hung-Chang de nederlandsche schutterij laten inspecteeren en hem daarbij doen zeggen, dat dit nu het eerste leger was op zijn rondreis in Europa, dat met zijn eigen leger overeenkomst vertoonde, 't Is voor ons prestige in Oost-Azië te hopen dat den keizer van China door zijn gezant andere mededeelingen worden gedaan. Immers, als China zijn strijdmacht te land en ter zee ontwikkelen 57) van HANS WACHENHUSEN. Daar hoorde hij plotseling Emin's stem, toen Esther deze op slechts weinige stappen genaderd was. »Miss Shornfield, vergeef mijwanneer ik niet in staat ben, dadelijk de kalmte te vinden, die dit oogenblik, waarvoor ik God innig dank, van mij vordertDe spreker hield opde borst scheen hem te benauwd te worden, toen hij Esther met zijne diep liggende oogen aankeek zijne stem klonk onvast. Hij haalde diep adem, terwijl zij, niet in staat tot hem op te zien, onwillekeurig de hand op het hart drukte. De viooltjes, die zij in de andere hand hield, vielen op den grond. Langzamerhand kreeg hij zijne kalmte terug tot nu toe had hij het hoofd gebogen gehouden, thans hief hy het op. Hij keek baar aan met eene uitdrukking van smartelijke ontroering. »Miss Esther," begon hij met zulk eene vaste stem, dat Windham geheel tot zich zeiven kwam, »als een onwaardige nam ik afscheid van n. Niet hier zon ik het hebben durven wagen, u op te zoeken, om mijne belofte in te loesen, zelfs op gevaar af, dat nw hart dit niet meer begeert! Ik gevoel, dat ik ieder recht daarop verloren heb, maar het is toch de ster geweest, die mij geleid heeft, die mij onder zware beproe ving staande hield en daarom verlang ik niets van u, dan dat gij mij toestaat, om mij als man te verdedigen Hij sloeg de oogen neêr, die zoo lang met innigheid op de sprakelooze Esther hadden gerust. Hjj wilde nog meer zeggen, maar hij was er blijkbaar niet toe in staat toen zij nog altijd bleef zwijgen, trad hij met eene buiging terug en verdween in den lommerrijken weg, van waar hij gekomen was. gaitdan worden onze koloniën door een groot gevaar bedreigd. Daar zijn reeds duizenden Mongolen gevestigd, die ondanks hunne verdrukking op het inlandsche element grooten invloed hebben, die nu den rug zoo noodig krom men omdat zij toch wel een woekerbestaan kunnen voeren en bij verzet kans zouden loopen heelemaal weggejaagd te worden. Zoodra echter China de macht heeftzullen de rollen worden omgekeerd. Dan zal het moederland rechten ei-chen voor zijne zonen en wordt dararaan niet voldaan dan zal daaraan door een vloot kracht worden bijgezet. Om die reden zou het zoo wenschelijk zijn, dat in China de overtuiging heerschtedat met Nederland niet te spotten valt, waar't de verdediging zijner koloniën betreft. Zooals men ziet doen wij allerminst onder voor hen die den ernst van het bezoek hoog opvatten. Daaruit blijkt opnieuw, hoe men dikwijls hetgeen, waarmee men op grooten afstand den draak steekt, van aangezicht tot aangezicht den grootsten eerbied bewijst. Want laat ons niet vergeten, dat er hoelwat om China gelachen is over de wijzewaarop het den oorlog met Japan opvatte en dat er ontelbare glossen zijn verkochttoen Li-Hung- Chang in ongenade viel en men hem zijn pauweveer en gele vest ontnam. De amsterdamsche studenten hebben in die dagen een grap uitgehaald waarvoor nu waar schijnlijk niemand meer het vaderschap op zich zou wil len nemen. In een jolige bijeenkomst besloten zij aan Li een pakket te zenden en daarin bevonden zich de attributen zijner verloren waardigheidde pauwenveer en het gele vest. Zij schreven er een brief bijdat zij zich den onderkoning niet konden denken zonder zijn versierselen en dat zij zich daarom beijverd hadden hem het ontroofde weder te doen geworden. Zulk een gave van Europa's chineezen aan den aziatischen chinees kon, naar hunne meening, niet anders dan welkom zijn. Wei nig dachten destijds de studenten dat Li zoo spoedig te Amsterdam zou komen en daar ontvangen worden met de eer, die anders slechts aan souvereinen wordt bewezen. In zooverre is de komst van den onderkoning eene verademing, dat zij eens eenige afwisseling brengt in het weinig varieerende leven, dat tegenwoordig de hoofdstad leidt. Zoo stil als 't daar in de laatste weken isis 't er zelden. De liefhebbers van uitgaan, die niet in de ge legenheid zijn om te reizen of buiten de zomermaanden door te brengen missen de tentoonstelling nu geducht. Zij zullen zich daaraan moeten gewennen want na de ondervindingen met de laatste expositie is 't niet wèl aan te nemen dat er vooreerst weer menschen zullen gevonden worden, die lust hebben om tot eene dergelijke onderneming het initiatief te nemen. BELG1E. Van den uitslag der verkiezingen valt reeds het volgende te zeggen. Er moesten gekozen wor den 77 volksvertegenwoordigers ter vervanging van 66 clericalen, 5 socialisten-progressisten en 6 liberalen (3 te Nyvel2 te Philippe en 1 te Arlon). Voor de liberalen is de uitslag al zeer ongunstig ge- Windham haalde ruimer adem. Bijna ieder woord had hij verstaan. Hij zag thans met een mengeling van aan doening en wrevel, hoe Esther, toen zij, opschrikkende bij het hooren van Emin's stap, haastig het gelaat ophief, hoe zij, een overweldigend gevoel volgende, onwillekeurig de hand naar hem uitstrekte, met den mond open, alsof zij hem wilde terugroepen, en zij plotseling doodsbleek de hand weder slap liet neörvallen. Zich houdende, alsof hij niets had gezien, liep hij, met neergeslagen blik, om het boschje heen. «Miss Esther,.... ik... zocht u Hij schrikte, toen hij het ontroerde gelaat van het meisje zag en zijne verlegenheid was bijna nog grooter dan de hare. »Is u iets overkomen vroeg hij, met moeite eene gewone houding aannemende. «Gij deedt niet goed, zoo lang weg te blijven Hij deed, alsof hij in den om trek de oorzaak harer ontsteltenis zocht. Esther, anders de waarheidsliefde zelve, durfde niets zeggenzij miste daartoe ook de kalmte. Haar blik bleef strak gevestigd in de richting, waarin Emin ver dwenen was. Met den zakdoek over het voorhoofd wrij vende, scheen zij uit eenen zwaren droom te ontwaken, terwijl Windham haren arm nam en haar verzocht mede te gaan. «Wilt ge mij naar ons hotel brengen?" verzocht zij met doffe stem. »Ik gevoel mij oververmoeidZij hing zwaar aan zijn arm zij beantwoordde geen enkele zijner vragen. Eerst toen zij naast hem zat, op den te- rugrid naar de stad, te midden van de drukke omgeving, scheen zij te ontwaken en toen hij haar voor het hotel bij het uitstappen behulpzaam was, ontmoette haar oog het zijne, met eene uitdrukking van overstelpende droef heid. »Ik heb aan hare stervende moeder beloofd, er voor te waken, dat haar kind zich niet ongelukkig zou maken", bromde hij in zich zeiven, »en ik zal mijn woord houden. Wat een dwaasheid, om haar mede te nemen weest. Van de drie candidaten te Nyvel is er geen enkele gekozen er moet herstemming plaats hebben tusschen de clericalen on socialisten. Te Philjppeville komt slechts een hunner candidaten in herstemming en te Arlon werd de liberale candidaat verslagen door zijn clericalen tegenstander. Te Brussel werden in ronde cijfers 40000 stemmen uitgebracht op de liberalen 71000 op de socialisten en 88000 op de clericalen. Te Antwerpen scheelde het slechts 212 stemmen of de clericalen waren terstond gekozen; bij de herstemming zullen zij het waarschijnlijk winnendaar zij kannen rekenen op den steun der christelijk-democraten. De socialisten hebben ditmaal een bijzonder groot aan tal stemmen behaald. Tegen 40.000 vóór twee jaar, verkregen zij er nu te Brussel 60.000 in Nyvel doen zij een sprong van 6500 op 19,000 in Antwerpen van 4500 op 9400. Te Namen zijn hun vier candidaten ge kozen verder hebben zij in verschillende arrondisse menten thans voor het eerst een flink aantal stemmen behaald. Er moeten 35 herstemmingen plaats hebben, die voor het meerendeel ten gunste der clericalen zullen uitvallen. BKiZILIE. Op den avond van den 5 is te Rio Janeiro een dynamietbom op straat geworpen in de nabij heid van een speelhuis dat daarop door gewapende per sonen is aangevallen. Er zijn dooden en gewonden. Men gelooft dat een en ander heeft plaats gehad met oogluiking van de politie. DUKTSCHE.AAD. De »Nordd. Allg. Ztg." spreekt alle geruchten omtrent de plannen van Pruisische ministers om af te treden tegen. Alleen dat de heer Miquel ont slag zou gevraagd hebbenwordt door het blad niet ontkend. Verder deelt 't blad mededat de manoeuvres van het duitsche leger, welke dit jaar in Silezie zullen plaats hebbeneen bijzondere beteekenis zullen hebben door de proeven met veldtelegraphie. De cavalerie zal worden voorzien van telegraaftoestellen en een deel der manschap pen wordt in de behandeling daarvan geoefend. Ook zullen met rijwielen proeven worden genomen, niet alleen voor den estafettedienst, maar ook ter sneller verplaatsing van actieve troepen. De sergeant Sehmidtkondt is door het gerechtshof te Leipzig wegens hoogverraad veroordeeld tot degradatie en tien jaren dwangarbeid. EEYPTE. Van de 27 gevallen van cholera bij de Egyptische troepen te Wady Haifa hadden 9 een doode- lijken afloop. KAGBIiAWD. De «Daily News" vertelt, dat minister Chamberlain heeft besloten het onderzoek naar het aan deel van de «Chartered Company" in den rooftocht van dr. Jameson op te dragen aan een commissie te kiezen door en uit het Lagerhuis. Het voornaamste bezwaar tegen dit besluit is het uit stel van het onderzoek tot het volgend jaar. De regeering blijft weigeren het onderzoek te doen aanvangen vóór XXXIII. De Andalusische schoone. Eenige dagen verliepeD, gedurende welken tijd de heer Windham bij Esther eene kalme, en zooals hij bij zich zeiven opmerkte, bijna berustende stemming waarnam, en dit gaf hem aanleiding haar te vragen, hetgeen hij zich voorgenomen had. «Zij is toch verstandiger dan ik gemeend had," troostte hij zich, «en in geval van nood ben ik er toch ook nog Ik laat haar niet hier zij moet met my meê!" Voor het oogenblik echter dacht hij nog niet aan heen gaan. Hij verzon al het mogeljjke, om Esther verstrooiing te bezorgen, om haar uit de eenzaamheid te rukken, welke zij thans scheen te zoeken, en zoo kwam hij op eenen namiddag bij haar, om haar uit te noodigen, eene nieuwe schilderij te gaan zien, waarover de beoordeelaars in BerlijD, waar zij tot heden ten toon gesteld was ge weest, zich op zeer buitengewone wijze hadden uitgelaten. Hij zeil was zeer verlangend, die schilderij tb zien en de toeloop zou heden op den eersten dag zeker niet zoo groot zijn, ofschoon ook de hier woonachtige bericht gevers, die haar vóór de openbare tentoonstelling gezien hadden, reeds dweepten met dit portret. Het was de beeltenis eener andalusische vorstin, in half moorsche kleeding, dat voornamelijk de aandacht trok om de oor spronkelijkheid van opvatting en de zeldzame kleuren pracht. De schilder moest, naar men zeide, een Spanjaard van eenige beteekenis zijn, wiens naam, Sylvan, tot heden nog niet over de grenzen doorgedrongen was. Esther stemde bereidwillig toe. Een rijtuig bracht hen naar het stadspark, de plaats der tentoonstelling, en, zooals Windham terecht vermoed had, was het bezoek nog slechts beperkt tot eenige kunstliefhebbers of ken ners. Met bijna verblinde oogen trad zy de bijna donkere zaal binnen en overweldigend werkte op haar de Bchep- ping, waarvoor zij stond. Rechtop, levensgroot, door electrisch licht beschenen, met de eene, wonderlijk mooi gevormde hand in de zijde, stond daar eene vrouwenge-

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1