Stadsbericliten. Markt- en Beursberichten. BURGERLIJKE 6 T A N 1). zegelde wagens b. op, van eenhoevige dieren afkom stig, vleesch, hetwelk zoodanig is verpakt, dat er geen gevaar voor overbrenging van besmetting bestaat. Nieuwe postzegels. De minister van w. h. en n. bericht, dat nieuwe postzegels ter waarde van f 5 in gebruik worden gesteld. Die zegels zullen uiterlijk 20 Juli aan alle post- en bijkantoren en bij aanvraag ook op de hulpkantoren ver krijgbaar zijn. (St.-Ct.) IJniuiden. Om een proef te nemen met een methode van den hoer Hermann om levende zeevisch te vervoerenis alhier aangekomen een groote waggon waarin zich bevinden zes ijzeren tanks, waarin ongeveer 8000 KG. levende visch vervoerd kan worden in water, dat door een petroleummotor voortdurend in beweging gehouden wordt. Het zeewater wordt in den waggon gepompt en behoorljjk gefiltreerd. Boven in den wagen zijn luchtreservoirs, om het water voortdurend met versche lucht te kunnen vermengen. Westerblokker. Den 4 zijn door de Gebr. Laan de eerste aalbessen naar Huil (Engeland) gezonden. Mid woud. Dr. B. D. Eerdmans, predikant alhier, is benoemd tot privaat docent aan de Universiteit te Leiden in de Syrische en Assyrische talen. Men meldt uit Marueveld s De koperen kroon, die vroeger in de herv. kerk alhier gehangen en daar reeds veler attentie getrokken heeft doch sedert jaren op de raadzaal bij andere oudheden prijkte is voor een som van f 3000 verkocht voor het museum te Amsterdam. Dit bedrag komt ten goede aan de herv. kerk bij den verkoop is bedongen, dat de koo- per aan de gemeente een nieuwe koperen kroon moet leveren van denzelfden vorm om die in de plaats van de andere ten raadliuize op te hangen. Warmenliulzen. Gedurende de maand Juni jl. hadden aan het hulppostkantoor alhier op de Rijkspost spaarbank plaats 22 inlagen zamen 323,50, 7 terug betalingen samen f 246,02. Het telefoonkantoor behan delde 29 telegrammen. Losplaats van ruw zout. Bij koninklijk besluit van 26 Juni jl. Stbl100) is, op de voordracht van den minister van financiën, de gemeente Velzen met ingang van 15 Juli e.k. aangewezen als losplaats van langs het Noordzeekanaal ingevoerd ruw zout. Tentoonstelling te Zaandam. A.s. Woensdagmiddag te half 3 zal te Zaandam de tentoonstelling van Zaansche Nijverheid worden geopend. Er worden geen prijzen uitgeloofd dewijl uitsluitend voortbrengselen van Zaansche industrie worden tentoon gesteld, terwijl de kosten geheel gedragen worden door de Zaansche industriëelen. Voor de afdeeling »tuinbouw" echter zijn prijzen beschikbaar terwijl een bedrag van J 2000 aan prijzen is uitgeloofd voor de tentoonstelling van landbouw welke eerst in Augustus wordt geopend. Op de Nijverheidstentoonstelling zullen in werking zijn eeue stoommachinedie een zagerij en een malerij in werking brengt en tevens do electriciteit zal ontwikkelen voor de verlichting, eene velocipèdefabriek en eene druk kerij terwijl op dit gebied ook nog eenige verrassingen zijn toegezegd. De toegangsprijs is vastgesteld op 50 cent den persoon en de catalogus zal verkrijgbaar ^iju voor den geringen prijs van 10 cents welke tevens bevat de »Korte ge schiedenis van Zaanland's nijverheid verbonden met han del en scheepvaart", beschreven door G. J. Honig, welk gedeelte alleen het dubbele bedrag ruimschoots waard is. Toen dezer dagen een deurwaarder te Neerbosch met de verkooping van een 50tal perceelen hooigras zou beginnen, verzochten de opgekomen boeren de 2'/2 pet. onkosten gedeeltelijk en de daarbij komende 30 cents voor baakgeld geheel te doen vervallen. Vermits de deurwaarder en de aanwezige rentmeester aan het ver zoek der boeren niet konden of wilden voldoen werd door de boeren geeu enkel bod gedaan. De uitvoer van wol van Texel is thans aange vangen. Duizenden kilo's woruen naar elders afgeleverd. Er worden voor ongowasschen wol flinke prijzen besteed, nl. 90 ct. per K.G. Veeziekten. Nabij Lobit is in eene weide van Mej. de wed. A. Lammers, op don Ossenwaard mond- en klauwzeer onder het rundvee uitgebroken. De geheele veestapelzijnde 67 stuks hoornvee, is af gemaakt. Van alle dieren behalve van 2 koeien waar van de lijken werden begraven is het vleesch voor do consumptie goedgekeurd en publiek ten bate van het rijk verkocht. Thans is ook in eene Nederlandsche grensweide toe- behoorende aan de gemeente Herwen en Aardtwaarin een 100 stuks vee van buitenlandsche grensbewoners wordt geweid, mond- en klauwzeer bij eenige koeien geconsta teerd. De aangetaste beesten zijn onmiddellijk over de grenzen gebracht en te Elteu opgestald. Op eene weide onder Dodewaard, genaamd De Plaat is onder de koeien het miltvuur uitgebroken. Zes koeien zijn aan die ziekte overleden en daarna verbrand. Onder de varkens van den bouwman J. van Vuuren te Benschop (Utrecht), is besmettelijke vlekziekte uitge broken. Reeds zijn 11 van de 27 dieren gestorven. Wegens het mond- en klauwzeer te Cronenburg in het district Kleefis thans de vergunning aan grens bewoners om hun vee en mest wederzijds over de grens te brengen voor wat de gemeente Ottersuin betreft en de daaraan grenzende Pruisische gemeenten ingetrokken. Op het eiland Plakkee waar de vlekziekte onder de varkens in het vorige jaar zoo hevig woedde heeft de gevreesde ziekte zich thans weder vertoond. In ver schillende gemeenten komen weder vele gevallen voor, vaak met doodelijken afloop. Bij zes paarden te Rotterdam is kwade droes ge constateerd en wel bij een op den stal van W. Hofdijk en bij vijf in de slachtplaats van J. Allomekinders. ltussischc Sineerwortel. De uitkomsten met den verbouw van den russischen smeerwortel in de Groningsche gemeente Slochteren alwaar deze plant voor het eerst bij wijze van proef werd verbouwd zi]n niet gunstig. Wel levert zij een on gekende hoeveelheid voeder en is een reus onder de plan ten vooral de bladeren ontwikkelen zich op buitenge wone wijze doch het vee nuttigt haar zeer ongaarne. Bovendien gaat het boogst moeilijk haar later weder uit bet land te doen verdwijnen. Een bewijs van eerlijkheid gaf de koetsier van Wezel, in dienst van een stalhouder aan het Scheveningsche Veer te 's-Gravenhage. Zondag werden door hem aan een logeergast in een der hotels teruggebracht drie bankbiljetten van 300 mark en drie Nederlandsche bankbiljetten van j 25 welke door dien heer in zijn rijtuig waren achtergelaten. Sneeuw in den zemcr. In de nabijheid van Twelloo heeft hetnaar men aan de Zw. Gt. mededeelt, op den 2 Juli gesneeuwd. Diamantslijperij. Men meldt dat het reeds weken lang in de diamant industrie vreeselijk slap is. Er zijn te Amsterdam circa 3000 diamantbewerkers op het oogenblik werkeloos. Li-Hung-Chang zal bij zijn bezoek aan Amster dam ook een diamantslijperij bezichtigen. Terschelling. In eene druk bezochte vergadering is hier eene afdeeling van het Witte Kruis in de prov. Noordhollaud opgericht. Zunderdorp. Tot secretaris-penningmeester van de banne Nieuwendam is gekozen de heer P. Maars hoofd der school alhier. Deemster. Tot postbode alhier, in de plaats van D. de Jong die als zoodanig te Graft is benoemd is benoemd Oldenburgte Rijp. Darsingerborn. In den polder Waard en Groet werd dit jaar zeer weinig uien uitgezaaid. De prijzen dezer vrucht bleven het vorig jaar tot het laatste toe zeer laag. Koolzaad en mosterdzaad is er dit jaar in 't geheel niet. Het Hidderliofspel te Maastricht. Het ridderhofspel met de daarmede gepaard gaande feestelijkheden is naar wensch geslaagd. De ontvangst van de studenten ten raadhuize door den gemeenteraad was hartelijk en plechtig. Voor Koning Maximiliaan was daar een troon opgericht en de vestibule smaakvol versierd. De gecostumeei'de optocht en het tournooispel wekten evenals te Utrecht de algemeene bewondering op van het overgroote aantal bezoekers. Hengelaars. Een paar Amsterdamsche hengelaars, die verleden week bij Alkmaar een vischnet met een paar karpers door de zuiging van een passeerende boot kwijt raakten, gingen, platzak, weer huiswaarts. Zij vertelden het hun overkomene in Café P. H.-K. 39, alwaar een college hen gelaars is gevestigd en vele hengelaars komen. Des avonds ontving de kastelein per briefkaart bericht van den schipper Visser van Alkmaar, dat hij een net met karpers had opgehaald en die aan hem zou opzenden aangezien hij misschien wel bekend was met de verliezers. Den volgenden morgen ontvingen zij het verlorene en door de goede zorgon van den vinder waren de visschen nog springlevend. Inkuilen van veevoeder. Een aantal boeren in de Zevenwouden (Pr.) zijn begonnen met inkuilen van een voedsel, dat zij noemen half-hooi en half-gras. Het is gras dat reeds eenigen tijd op het land lagomdat het weder sedert eenige dagen voor den hooioogst ongunstig bleef. De onder vinding van vorige jaren heeft geleerd dat dit voedsel zich zeer goed leent tot inkuilen 's winters graag door het vee wordt gegeten en veel voedingswaarde bezit. Het inkuilen dezer stof gaat nog gemakkeljjker dan dat van gras. Kuilt men gras in dan kon dit slechts bij ge deelten geschieden, omdat het broeien en niet versmoren moet; is het gras half-hooi dan kan men maar inkuilen zoo snel men wil. Andere boeren wachten nog op drogezonnige dagen. Ze willen hooi oogsten en oordeelendat het op "het land nog weinig geleden heeft, omdat de weers gesteldheid koud is. Ware tijdens den regen het weer zoel geweest dan zou volgens hun oordeel het hooi tot bederf zijn overgegaan. Hondsbossche Zeewering. De leden der »Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Noord-Holland" bezochten de Honds bossche Zeewering en namen tevens de kweekerijen en aanplantingen in oogenschouw, die de Heide-Maatschappij in de duinen bij Schoorl doen uitvoeren. De directeur dier Maatschappij, de heer H. J. Lovink, was uit Wage- ningen overgekomen om de heeren te geleiden en met groote belangstelling werden de verrassende uitkomsten van het vastleggen der duinen in oogenschouw genomen. Stoomtram Beverwijk Alkmaar. Met den aanleg van de stoomtrambaan Beverwijk Alkmaar is begonnen. Van Rijkswege is daarbij als opzichter aangesteld de heer Muralt te Delft. Spanbroek. Den 3 werd alhier gehouden de gewone jaarlijkscbe vergadering van de vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten over het afgeloopen jaar bedroegen f 198,91, terwijl de uit gaven f 181, 26 beliepen, zoodat de rekening sloot met een voordeelig saldo ad f 17,65. Als bestuursleden werden herkozen de heeren M. Taconis en H. Truijens, terwijl besloten werd aan het gewone schoolfeest ook deze maal een rijtoer vooraf te laten gaan. Deze zal zich nu uit strekken over Avenhorn, Grosthuizen en Hoorn. Koedijk Benoemd tot wethouder alhier de heer P. Geus Cz. Boerenbond. Te Utrecht werd den 4 gehoaden de eerste alge meene vergadering van den Nederlandscben Boerenbond, onder leiding van den heer L. Ridder van de Schue- ren. De vergadering werd o. a. bijgewoond door dr. Sehaepman en was druk bezocht. De voorzitter opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij den vroegeren toestand der boereu vergeleek met dien van heden en den wensch uitsprak, dat de Bond den toestand der boereu zou mogen verbeteren. Aan de orde kwam daarna de behandeling der ont- werp-statuten. Besloten wordt, dat de Bond zal gevestigd zijn te Utrecht Bij art. 2 stelde de heer Van Rijcke- vorsel namens Noord-Brabant voor, te lezen dat de Bond zal gevestigd zijn op Christelijken grondslag. Het voor loopig comité bestreed dit, omdat de Bond moest zijn nationaal. Schadelijke elementen wil men toch uitsluiten Op voorstel van dr. Sehaepman wordt in art. 2 gelezen »De Nederl. Boerenbond, het Christendom als grondslag der maatschappij erkennende en huldigende, heeft ten doel de belangen van den boerenstand te behartigen en de uitbreiding der staatsbemoeiing op economisch gebied ook dien stand ten goede te doen komen." Art. 2 wordt aldus goedgekeurd. Bij art. 3, bepalende, hoe het doel van den Bond te bereiken, ontstond een langdurig debat over de vraag of daarin moet opgenomen worden beschermende rechten. Vooral de heer Van Wyck van Renkum drong daarop krachtig aan, doch het comité, gesteund door erkende protectionisten als het Kamerlid Truyen, meende dat het protectionisme thans niet ter sprake kan komen was dit noodig, dan zal de boerenbond er zeker voor gaan ijveren. De Bond kan nu niet zeggen voor of tegen pro tectie te zijn. De beschermende rechten worden niet in het artikol opgenomen. Art. 3 werd aldus vastgesteld. »De Bond tracht dit doel te bereiken o. a.: a. door het bestrijden van slechte gewoonten en mis bruiken en door het bevorderen der spaarzaamheid b. door het streven naar een rechtvaardige en doelma tige hervorming van de wetgeving met betrekking tot den boerenstand c. door het verbeteren van het landbouw-krediet- wezen d. door het stichten van vereenigingen in het belang van den landbouw, zooals aan- en verkoopvereeni- gingen, verzekeringsfondsen, enz. e. door het verbreiden van voor den boerenstand nut tige kennis f. door verzoening van strijdige belangen en door be slechting van geschillen g. door het houden van vergaderingen. De Bond zal bestaan uit provinciale boerenbonden, alle uit afdeelingen gevormd. Bepaald wordt, dat o. a. om tot lid eener afdeeling te kunnen worden aangeno men, wordt vereischt, dat men als de noodzakelijke grond slagen der maatschappij zal erkennenGod, huisgezin en eigendom. Dr. Bruinsma van Steenbergen wilde ook belangstel lenden ais leden toelaten, doch dr. Sehaepman bestreed dit krachtig. Boeren in dezen Bond op de eerste, op de tweede en op de derde plaats," zeide deze spr., >an- ders is door de belangstellenden de Bond spoedig ont bonden. De kracht van den Bond moet vooral in dezen uit den boerenstand voortkomen, want op de organisatie komt het aan." Op voorstel van dr. Sehaepman werden de leden van het comité (n.l. de heeren L. Ridder van der Schu- eren, J. L. Pauwen, Th. Pruis, mr. A. Baron van Wijn bergen, B. J. Hulshof en Theod. Peters) tot voorloopig bestuur gekozen, terwijl zij zich uit elke provincie een lid zullen toevoegen, waaruit het Christelijk nationaal, niet-conlessioneel, karakter van den Bond blijke. Na een telegram van hulde aan de Koninginnen, sprak dr. Sehaepman nog een opwekkend woord. Hij sprak den wensch uit dat de Bond nut zal mogen stichten, dat hij den boerenstand zal mogen verhetfen. Een ver blijdend verschijnsel is het dat de Bond is opgericht op Christelijken grondslag. »Houdt vast aan de overlevering en de goede zeden, aan der vaderen recht, zegt spr., dan zal de Bond kracht kunnen ontwikkelen, gelijk de West- faalsche Boerenbond dit doen kon. Voor God en met God dient èn voor boer èn voor zeeman de leuze te zijn, en dan eindigt spr.Blijft eendrachiig 1" Daverend applaus volgde op deze woorden waarna de vergadering met dank aan het vooi'loopig comité werd gesloten nadat dr. Sehaepman bij acclamatie als eere lid was aangewezen. De bewoners der huizen in den omtrek van de Groote Markt te Parijs klaagden in den laatsten tijd herhaaldelijk bij de politie over het balken van de ezels van de vele karretjes der marktventers, dat hen in hunne nachtrust stoorde. De commissaris van politie gaf ein delijk last, iederen ezel, die begon te balken, een zak voor zijn kop te binden. De ezels, wien dat volstrekt niet beviel, stieten nu, in plaats van hun gewoon »i-a", jammerlijke klaagtoonen uit. De buren kregen er medelij den mee, maar de politieagenten weigerden hardnekkig, de langooren uit hunne zakken te bevrijden. Eerst na lang smeeken gingen zij daartoe over, en nu waren de ezels zoo blijde, dat zij de omwoners van de Markt op een lang en aanhoudend vreugdegebalk onthaalden. In de week van den 28 Juni tot 4 Juli zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 37 kuip baden, 81 rogenbaden le kl. en 127 regenbaden 2e klassete zamen 245 baden. De barometerstand alhier, wax's morgeus te 8 uur als volgt: den 5 762.4; den 6: 768 l den 7763.1. GETROUWD: 5 Juli. Jan Peperkamp, wedur. van Aaltje Dekker, en Guurtje Witsen. Gradus Johannes Jozeph Kaptein en Johanna Elisabeth Scheelings. GEBOREN 5 Juli. Simon Johannes, z. van Wouter Verhulst en Anna Geertruida Maria Erkamp. Jacobus Johannes Andreas, z. van Nicolaas Johannes Out en Elisabeth Bruuing. Wilhelmus Johan nes Henricus Bernardns, z. van Jacobus Heu- dricus Jacobse en Wilhelmina Johanna Cornelia Josina Janssen. 6 Anna Margaretha d. van Klaas van den Berg en Antje Post. 7 Adriana Everdina d. van Leendert Spruit en Maria Elisabeth Gerling. OVERLEDEN 5 Juli. Cornelis Johannes, z. van Pieter Cornells van Eijk en Margaretha Sneek 8 w. Alkmaar 6 Juli. Aangevoerd 0 paarden f a 0, 14 koeien en os3en f 180 a 220,14 nucht. kalv. f 8 a 20, 248 vette id. f 35 a 80, p. P. f 0,50 a 0,70, 345 vette schapen f 18.— a 24,50, 226 vette varkens 28 a 35 ct. por K.G., 12 mag. id. f 9 a 13, Amsterdam 6 Juli. Aardappelen Friesche Franeker Jammen t a Rjjnsburgers f 1,80 a 2,— Zeeuwsche Spuische Jammen f 0.a 0,dito blauwe a ct. per K.G., Katwijker zand t 2,20 a 3,

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3