Gilda Sciiwanhof. No. 85. Acht en Negentigste Jaargang. 1896. YBIJDAG 10 JULI. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. Geschiedenis van een vrouwenhart, atjeh. Al.klltt IISCIIE COIIRAXT. Deze Courant wordt lRlnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. MUITSClIIjABfD. De keizer heeft den Rijks kanselier een telegram gezonden, waarin hij zijn tevre denheid uitspreekt over het tot stand komen van het groote werk van een burgerlijk wetboek voor ge heel Duit8chland en zijn dank betuigt voor de moeite, daaraan door prins Hohenlohe besteed. Het plan om Berlijn een beteren waterweg naar zee te geven, is door den gemeenteraad van Stettin nog maals besproken. Men wil in plaats van de thans be staande verbinding, die slechts voor schepen van ten hoogste 3500 centenaars draagkracht dient, een waterweg maken voor schepen van 12000 tot 20000 laadvermogen. Ofschoon meu te Berlijn van meening is, dat een scheep vaartverbinding met Hamburg veel grooter nut zou op leveren, heeft het bestuur der stad zich toch bereid ver klaard met het gemeentebestuur van Stettin in onderhan deling te treden. Het Duitsche Rijk heeft zijn medewerking tot de wereldtentoonstelling van 1900 te Parijs toegezegd. Tusschen Amanvillers en Batilly in het bosch van Cuse op Fransch grondgebied, is dezer dagen door een Duitsch comité een gedenkteeken opgericht op de plek, waar 1600 Fransche en Duitsche soldaten sneuvelden en begraven werden. De onthulling had plaats zonder stoornis. Te Danzig is een geval van cholera voorgekomen. EOÏPTË. De khedive zal binnenkort het land verlaten. Hij zal zich naar Zwitserland begeven om een kuur door te maken, ter genezing van een maag kwaal. Ook de khedive schijnt dus voorloopig geen verandering in de Egyptische quaestie te verwachten. Uit Kaïro wordt gemeld, dat zich de Mahdisten ten getale van wel 20.000 man bij Dongola verzamelen, vast besloten den strijd te aanvaarden. HHTftBLARTD. Uit Londen wordt gemeld dat het wetsontwerp, waarbij de invoer van levend vee voorgoed werd verboden door hot Hoogerhuis zonder wiiziydne is aangenomen. Curzon deelde in het Lagerhuis mede, dat ingevolge de vertoogen van de mogendheden bij de Porte aan de militaire autoriteiten op Kreta bevel is gegeven de mi litaire operatiën te stakenbehalve indien de troepen aangevallen worden. De consul te Canea rapporteert dat het optreden der consuls een zeer gunstige uitwerking heeft gehad. FRAXKRIJK- Te Rijssel hebben aan de metaal- fabriek de gieters, 1800 in getal, het werk gestaakt. Trots het verbod heeft te Nimes weder een stieren gevecht plaats gehad dat door het stadsbestuur werd bijgewoond. Twintigduizend personen waren tegenwoordig. Door spaansche stiervechters werden twee stieren gedood, waarbij vier paarden jammerlijk verminkt werden. RUSLARfD. De werkstaking te St. Petersburg duurt nog voort. 42000 Mannen en vrouwen in de ijzerfabrieken en weverijen volharden bjj hun eisch om hooger loon. 58) van HANS WACHENHUSEN. Esther hoorde hem zwijgend aanterwijl in Windham eigenlijk verder slechts de man van zaken san het woord was. Het denkbeeld om deze prachtige schilderij te ver krijgen tot iederen prijs en haar aan zijne over geheel Amerika verspreide agenten te zenden, was bij den eersten aanblik reeds bij hem opgekomen. »Ib ken Grenada", ging hij voortom het gesprek met Esther levendig te honden, >ik ken dat licht, ik zag het dagelijks in de fonda de los siete suelos der Alhambra, in het Generalif, terwijl de witte bergtoppen schitterden in het zonlichtik zag ook die jonge vrouwen dikwerf nog van half moorsch type, hare Fandango, hare El Ole en Zapateado dansen en toen ik voor de schilderij stond was het mij alsof ik den tamboerijn en de castagnetten hoordeja het kwam mij voor, alsof ik een meisjesgezicht, nagenoeg aan dit gelijkreeds meer gezien hebmaar te vergeefs vroeg ik mij af, hoe en waar.... Je bent zoo stil, Esther?" viel hij zichzelven in de rede. Esther ontwaakte uit haar gepeins. »Ik dacht bij mij zelve: hoe jammer, dat mijn arme vader er thans niet meer is Hij had eene voorliefde voor dit soort van schil derijen. Urenlang kon hij zitten voor de Tarantella in Capri van een jongen vroeg gestorven napolitaanschen kunstenaar dat hij in Italië gekocht had." De zon was reeds aan het dalen toen zjj het stads park doorliepenhet was oen lentelucht en de geur van het zwellende groen werkte weldadig op Esther. Zij maakte eene zwijgende beweging naar de banken en tafeltjes, waar men ververschingen kon krijgen en Wind- ham leidde haar naar een ledig tafeltje. De arbeiders in de locomotief-fabrieken van Putilor en de stoomsmederij van Alexandronsk ondersteunen de werk stakers met hun weekloon. SPARTJIS. Te Zapata hoeft een gevecht plaatsgehad tusschen een bende opstandelingen onder Lacret en Zang- nilly en een detachement spaansche troepen van 620 man onder kolonel Drualla. Het govocht duurde vijf uur en eindigde met de overwinning der Spanjaarden. Deze ver loren 4 dooden en 50 gewonden, terwijl de opstandelingen 30 dooden hadden. Uit Madrid wordt gemeld dat de koning in het paleis van de trappen gevallen is en zich licht gewond heeft aan het been. TIIRHIJIü, De versterking der turksche troepen aan de grieksche grenzen blijft voortduren. Zestien batal jons reserve, oorspronkelijk voor Monastir bestemdzijn thans ook naar de grenzen van Griekenland gedirigeerd. Onder de grieksche grenstroepen heerscht groote opschud ding over deze samentrekking en men heeft reden tot de vrees, dat botsingen aan de grens zullen plaats hebben. In verband hiermede worden ook maatregelen genomen om de grenstroepen te versterken. Het Armenische comité te Koustantinopel heeft een rondschrijven gezonden waarin gezegd wordt, dat thans, om aan de onderdrukking en wreedheid der Turksche overheid te ontkomende strijd met alle middelen zal worden aangevangen. Het plunderen van de dorpen der christenen duurt voort; duizenden vrouwen en kinderen wachten op de stoomgelegenheid om naar Griekenland te vertrekken. Door hun tegenwoordigheid belemmeren zij de opstande lingen in hun bewegingen. ZUIU-AVUIHA. IRe opstand der matabelen. BOELOEWAYO. Kolonel Plumer heeft den 5 een veldslag geleverd tegen de Matabelendie eenige uren duurde. De vijand werd verdreven en verloor honderd man. De Engelschen verloren 22 dooden en gewonden. De veepest is uitgebroken onder de ezeis, die de levens middelen vervoeren voor de troepen. We Vrijstaatsche spoorwegen. De Volksraad te Bloemfontein besloot met 23 tegen 19 stemmen de spoorwegenwelke de Kaapkolonie in den Vrijstaat heeft aangelegd met 1 Januari 1897 aan te koopeu. Het »N. V. d. Dag" ontving den 8 het volgende telegram uit Batavia »De nieuwe gouverneur van Atjehgeneraal-majoor J. J. K. de Moulin is door zonnesteek getroffen en overleden." Omtrent den tocht naar Kroeng Rabawaarbij dit ongeval plaats greep meldt een telegram aan de »N. Rott. Ct.": Spionnen hebben gerapporteerd dat de bruggen tus schen Kroeng Raba en Lampisang zijn verwoest en dat bij Lampisang een benting is opgericht. Naast hen zat een groepje dames en heeren die zich met de schilderij bezig hielden. »Een noord-duitsche courant vertelde",, zoo sprak een der heeren »dat de schepper dezer schilderij een jonge man is van echt spaansch ras en het origineel dier schil derij eene spaansche vorstin die hem overal volgt zooals men dit niet zelden met jonge, groote kunstenaars ziet. Ik heb met eene ware wangunst jegens hem voor die goddelijke schilderij gestaande prachtige oogen dier vrouw zouden zelfs den nuchtersten mensch bedwelmen." Esther gaf teekenen van eene zekere onrust; zij stond weder op Windham slechts met een blik hiervoor ver giffenis vragende. Bereidwillig stond ook hij op. Hij was weder geheel in zijne speculatie verdiept. Wat hij daar ge hooid had, verontrustte hem, want wanneer dit zoo was, zou er wei geen sprake van zijn, dat de schilderij té koop was. Toen hij met Esther het stadspark verliet, ontmoetten zij weder den heer von Sannaz die juist in zijn landauer stapte en wegree »Hm bromde hij hem nakijkende. »Het is of ik dit gezicht nog kort geleden in Amerika heb gezien. Maar waarom zou de man niet, even goed als ik hier in Weenen kunnen zijn 1" Esther lachte. Het schjjnt bijna, mijnheer Windham, een soort van manie bij u te wordenom de men- schen die gij ontmoet reeds gezien te willen hebben »Het is mogelijk gaf hij toe. »Maar als men zoo voortdurend op reis is laat zich dit wel verklaren. Daar tegenover gebeurt bet nog veel meer dat ik menschen, met wie ik werkelijk kennis heb gemaaktniet herken en ze daardoor beleedig." Des avonds zat Esther in hare kamer. Zij zocht de eenzaamheidom den toenemenden onrust die haar ondragelijk werd. Zij dacht aan hem altijd alleen aan hem en aan zijne raadselachtige woorden. Windham had de conversatiezaal van het hotel opgezocht, waar de gasten zich in grooten getale vereenigden nadat hij te Oemar wordt dagelijks in het oog gehouden. In de buurt van Kroeng Raba wordt door Oemar een groote strooptocht gedaan. Daarom zijn drie batal jons met generaal de Moulin Daar Boekit Seboen ver trokken. Do marechaussee heeft in lastOemar te beletten om zijn tocht voort te zetten." Tentoonstelling te Zaandam. De tentoonstelling werd den 8 met feestelijke toe spraken geopend. De heer Grootes, voorzitter van het Uitvoerend Comité, heette allen welkom en gaf het woord aan den Burge-' meester, die hierop de feestrede hield en hulde bracht aan de mannen die deze kloeke onderneming met zooveel energie tot stand hadden gebracht. Aan het einde zijner rede deelde spreker mede, dat de Koningin-Regentes een blijk van belangstelling gaf door de hh. Grootes en Zwaardemaker, voorzitter en secretaris van de tentoon stelling te benoemen tot Ridder in de orde van Oranje- Nassau Donderdag 16 dezer zal de tentoonstelling worden be- zocht door do Ministers van Binnen- en Buitenlandsche Zaken en Waterstaat en door den Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. Het terrein der tentoonstelling is groot 9800 M2. Velddag van het Leger des Ileils. Den 8 is bij Utrecht de groote Nationale Velddag van het Leger des Heils met opgewektheid gehouden. De Velddag had eene bijzondere beteekenis. Niet alleen dat de «.generaal" zoo juist teruggekeerd uit Zweden, Denemarken en Duitschland - er bij tegenwoordig was doch tevens werd een nationaal welkom gebracht aan den »commandant" en »maréchale" Booth—Clibborn, wier komst voor het Leger ongetwijfeld een sein is van toe- komstigen vooruitgang van niet geringe beteekenis. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond terecht J. Brouwer, 81 jaren, kassier en commissionair in effec ten te Bolsward. In 1894 heeft hij in zijne hoedanig heid van beheerder van het predikantenfonds der doops- f?621"''® 8emeente te Bolsward ontvangen een bedrag van J louUOter aflossing van eene ten behoeve van het gemold fonds loopende hypothecaire geldleening. Dat bedrag is niet voor het aangegeven doel besteed, doch in zyn zaak gestoken. De eisch van bet O. M. was 6 maanden. Veehandel in Vriesland. België trekt in de laatste dagen weinig vee meer de Duitsche grenzen bleven steeds gesloten, en het gevolg is, dat er in melke en kalve koeien niet veel handel is. Wèi wordt voor hot biDnenlaud hier en daar wat aan- gekocht, maar dat geeft geen omzet van beteekenis. Dvenzoo gaat het met kaive vaarzen. In vette kalveren gaat het ook ver van druk de groote aanvoer en de niet-willige vleeschmarkt te Londen zyn daarvan de oorzaak. ,.^®tz®lfd" 8el<ït voor vette schapen. In melkschapen blijft de haDdel levendig met grooter omzet, zoodat in vergeefs weder bij den portier gevraagd had of Archibald Newton was aangekomen. Nu deze de ambtelijke be trekking had opgegeven, die hem in Europa terug hield, zou hg zich met geldelijke ondersteuning van zijnen oom in zijn vaderland vestigen. Toen Wmdham daar zat, op zijn avondmaal wachtende, moest wederom dezelfde roodharige heer met den glim- menden hoogen hoed in de deur der zaal komen. Hij zag, hoe hg naar eene plaats uitkeek, totdat een der knechts eerbiedig op hem toekwam en hem juist de tafel wees, waaraan Wmdham zat. De plaats tegenover hem was vrij. Hij zag hoe de binnentredende aarzelde, doch ten slotte zijne tafel naderde. De vreemdeling, met zorg gekleed, alsof hij uit den schouwburg kwam, bleef eenige oogen blikken bi) den hem aangewezen stoel staan, kaars- Wrnüü t- SCnee^ hBt schiJnsel van het licht alsof het roode, krullende naar vlam vatte. Uit de hoogte, met ha f gesloten oogen nam hij de aanwezigen op, trok de handschoenen uitkeerde zich toen met eene buiging naar Wmdham verzocht met een sterk slavisch accent vergunninghem te mogen lastig vallen stelde zich als jfanaz voor en ging toen zitten. Wmdham was dit eigenlijk welkom; het gaf hem ge legenheid te vernemen waar hij dezen man reeds meer ontmoet had. Hij zou dan Esther kunnen zeggen dat p zie niet vergist had. Hij deed hem daarom de vraag waar hg hem meer kon gezien hebben hij meende in Amerika. Von Sannaz bevestigde dit met een beleefd lachje eenige engelsche woorden met amerikaansche uit spraak in zijn antwoord mengende. Ook hij had Wind- ham reeds meeneri te herkennen hij kwam juist terug van eene reis om de wereld over San Francisco en ge looide dat hij in een concert daar ginds zijn buurman was geweest. Windham nam dit als mogelijk aan, hoewel hij sedert langen tijd geene concerten bezocht had. Von bannaz scheen op het voortzetten van het gesprek niet gesteld althans hij was zeer karig met zijne woorden keek voortdurend in de spijslijstalsof hij geen besluit kon nemenstond eindelijk weder op zonder iets te hebben gebruikt en nam afscheid met de opmerking, dat

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1