Stadsberichten. Telegrafische Berichten. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. BURGERLIJKE STAND. dreigtreeds maatregelen genomen in het zuid-oosten van Gelderlandwaar de ziekte reeds is overgebracht. Te hopen is het, dat die maatregelen algemeen zullen toegepast worden en men niet terugschrikt voor de groote kosten waarmede die gepaard gaan. Men zal zich herinneren hoe vroeger sommige duitsche bladenvooral de Rijnschezich meermalen ongunstig hebben uitgelaten over het naar hun oordeel gebrekkig veterinair toezicht hier te landeom de regeering te nopen tot sluiting van de grenzen voor invoer van vee en melk. Thans daarentegen meldt men uit Millingen dat de boeren over de grenzen openlijk erkenden het doel- treflende en krachtige der maatregelenwelke hier te lande genomen worden tegen veeziekten in vergelijking met die in hun eigen land. Breekt in Duitschland ergens mond- en klauwzeer uit, dan wordt die gemeente afgesloten soms ook de geheele kreitsmen laat het vee doorzieken en daar blijft het bij. Hier te lande daarentegen zijn bij de ziektegevallen, welke zich voordeden alle bijloopende dieren zoo spoedig mogelijk afgemaakt, waardoor de ziekte onmiddellijk in baren voortgang gestuit wordt. Tot heden heeft zich in de gemeente Millingen dan ook nog geen nieuw geval voorgedaan. De duitsche boeren aan de grenzen benijden thans hunne nederlandsche vakgenooten die zooveel beter beschermd worden dan zij. Zóózeer zijn zij overtuigd dat de be strijding van het mond- en klanwzeer hier te lande krachtiger en op meer afdoende wijze geschiedt dan in Pruisendat zij reeds aan de pruisische regeering een verzoekschrift hebben ingediend waarin gewezen wordt op de voortreffeljjke wijze, waarop in Nederland tegen de veeziekte wordt opgetredenen daarom wordt aange drongen om in Duitschland evenzoo te werk te gaan. Terzet tegen de politie. Den 7 is te Amsterdam een inspecteur van po litie ernstig mishandeld door een troepje heeren, die met geweld poogden binnen te dringen in een koffiehuis, waar men hun den toegang geweigerd had. De inspecteur, die vergezeld was van een surnumerair, verzocht den heeren, bedaard heen te gaan maar zij vol deden niet aan zijn verzoek. Een hunner gaf hem een vuistslag op het hoofd, en nu volgde een formeel gevecht. De inspecteur werd van alle kanten met stokken gesla gen, tot hij bewusteloos op den grond viel. Hij bad een wond aan het hoofd bekomen, die later, toen hij weer tot bewustzijn was gekomen, in het Binnen-Gasthuis ver bonden werd. Zijn aanvallers hadden intusschen een goed heenkomen gezocht. Maar eenigen van hen werden later door een hoofdagent en den surnumerair in hechtenis genomen. Dit ging echter ook niet zonder heftig verzet. Er moest daarbij van den gummi-wapenstok en de sabel ge bruik gemaakt worden. De surnumerair werd door een der arrestanten tegen de beenen geschopt en een agent door een anderen in het gezicht geslagen. De gearresteerden zijn volgens «Het N. v. d. D." vier officieren. Een van hen is bij het verzet aan het hoofd gewond en naar het militair hospitaal gebracht. Het zijn: de 2e luits. J. Irish Stephenson, van het le reg. vest.-art. te Utrecht M. Irish Stephenson, van het 2e reg. vest.-art. te Naarden J. H. Pijnappel en G. J. Blokhuis, beiden van het 3e reg. huz. te 's-Gravenbage. ieuw soort rogge. Onder Beilen staat een rogge-akker buitengewoon. Hij werd verleden herfst bezaaid met een vreemde soort rogge, aan den eigenaar door een kennis te Velp toege zonden. Het stroo gelijkt wel riet en is doorloopend meer dan 2 M. lang enkele halmen zelfs 2.60 a 2.70 M., en ook de aren zijn dubbel zoo lang en wel driemaal zoo zwaar als van de inlandsche soort. Ieder, die dezen akker ziet, staat er over verwonderd; zelfs de rijksproet velden in de onmiddellijke nabijheid die ook een goed gewas kunnen toonen, leggen 't voor dezen akker af De eige naar J. Heijtingheeft het zaad van deze rogge voor zoover hij dat voor eigen zaaizaad niet noodig heeft reeds aan onderscheidene landbouwers toegezegd voor/1 de 5 liters. Broek In Waterland. »De Zes N.-Holl. Steden" hebben in deze gemeente een goed werk verricht door het aanbrengen van eone schoeiing langs die gedeelten van den Monnikendammer weg, waar deze niet door riet wordt beschermd tegen het geweld van het water op welke plaatsen groote stukken werden afgeslagen en de weg bedenkelijk smal werd. Ook tusscheu de beide brug gen nabij het station is de schoeiing geheel vernieuwd. Vermoedelijk wordt ook nog dit jaar een aanvang ge maakt met het leggen van een paardenpad door deze gemeente, voorloopig ter lengte van 1000 H., welk work in volgende jaren zal worden voortgezet. Schoorl. Tot burgemeester dezer gemeente is bij kon. besl. benoemd de heer J. A. Peeck, aldaar. Het Engelsche soldatenleven. De Eugelsche soldaat leidt een kazernelevendat zijn hollandschen collega doet watertanden. Bij het ontbijt gebruikt hij koffie met bruod en boterbij den tweeden maaltijd worden hem de volgende spijzen voor gezet Zondaggebraden vleesch, aardappelen, pudding. Maandag ragout, aardappelen, rapen. Dinsdag gebraden vleesch, kool, aardappelen. Woensdag: schapen vleesch, aardappelen. Douderdag ragoflt, aardappelen. Vrijdag gebraden vleesch, groenten, aardappelen. Zaterdag scbapenvleesch, aardappelen. Dan volgt de derde maaltijd, bestaande uit thee, brood en botei. De gewone soldaat ontvangt 4 shillings en 6 pence per week de onderofficieren verdienen 2 sh. 75 p. per dagde fouriers en de sergeanten-majoor 6 sh. 25 p. per dag. De soldaat verbindt zich voor 12 jaren, waarin zijn reservejaren zijn begrepen. Na verloop van dozen tijd ontvangt hij eene gratificatie van 36 pond sterling. Een recruut kan na drie maanden het leger verlaten maar hij moet zijne uitrusting teruggeven. De dienst is niet zwaar en gelijk verdeeld. Iedere kazerne heeft hare nitspanningslokalen en haar leeszalen. Als de diensttijd van den soldaat om isverscbatt men hem een nieuw burgerpak. Waarlijk een niet on benijdenswaardig bestaan. Rijwielparade. Het New-Yorker blad «Evening Telegram" heeft onlangs een rijwielparade georganiseerd, die bijzonder vee: belangstelling trok. Men schat het aantal kijkers op 100.000. 't Was een zeer lange stoet, alle fietsen met gecostumoerde berijders, 't Duurde l3/4 uur voor hij was voorbijgetrokkener waren dan ook niet minder dan 11400 deelnemers, dames en heeren. Een duikerboot. Een ingenieur te Baltimore heeft een boot vervaar digd die onder water kan duiken en dus geschikt is om wrakken te onderzoeken. Zij heeft den vorm van een sigaar en beweegt zich boven water door stoom en onder door electriciteit. Zij kan tot 50 meter diepte zinken en 40 uur onder water blijven met eene bemanning van 6 man en duikers die langs zijopeningen het vaartuig kunnen verlaten en er in terngkeeren. Rumoerige raadszitting. In de jongste zitting van den gemeenteraad van het Fransche plaatsje Marles (kant. Arras) zijn de bur gemeester en een der raadsleden aan het vechten geraakt. De beide heeren rolden als schooljongens over den grond en scheurden elkaar de kleeren van het lijf, tot het ein delijk gelukte, hen te scheiden. Het Raandblad tegen de vervalschlngen, onder redactie van dr. P. F. van Hamel Roos, no. 12, bevatde gevaren van onzuivere koolzuurhoudende dran ken onderzoekingen van levensmiddelen en handelsarti kelen, gedaan aan het Bureau voor chemisch en micros copisch onderzoek, Keizersgracht 291 Amsterdam (direc teuren dr. van Hamel Roos en Harmens contróleonder- zoekinyenbordeaux-wijn en cognac, stout, minnebier, gerstebier, cognac, vermouth, advocaat, boonekamp-bitter, jenever, boter, gepasteuriseerde melk, geconserveerde levensmiddelen, brood en meel, havermeel, kindermeel, cacao en havercacao, cichorei, weinig nicotinehoudende tabak, zeepsoorten, soda, levertraan, geëmailleerde pannen, koek botervervalschingen grove wijnknoeierijen een preparaat ter vervalsching van brood; uittreksel van het rapport uitgebracht door den heer dr. A. Lam, scheikun dige bij den keuringsdienst van voedingsmiddelen te Rot terdam (slot); correspondentiehygiëne en indus trie gevaar van conserveermiddelen het voorkomen van een zonnesteek; een duitsch wetsontwerp inzake hygiënische maatregelen in drukkerijen; geconserveerd paardenvleesch; bacteriologie en landbouwkundehoe men vroeger over de spoorwegen dachtkorte berichten Vraagbord de eischen van zuivere cacao; feuilleton: genezing door wespensteken hoe kan men onvervalschte koffie krijgen de cacao van voor dertig jaren twee barometers. Regelen. De kegelwedstrijduitgeschreven door de club «Alcmaria Victrix", in het lokaal «Diligentia", is den 6 begonnen. Aan den korpswedstrijd werd op dien dag door 10 clubs deelgenomen. De vier beste waren: «De vaste Hand", Amsterdam, 213 p. en de Alkmaarsche clubs »De Unie" 173 p., «Harmonie" 171 p., «De Burg" 145 p. In den koningswedstrijd werd het hoogste aantal punten behaald door den heer van Egmond, van «de Vaste Hand", zijnde 51 p. De meeste negens werden gegooid door «Harmonie", alhier, n.l. 4. De meeste treffers had «De vaste Hand", met 33. Deze wedstrijd wordt zondag, den 12, voortgezet. Photographlën. Bij de geschenken, die 18 Juli zullen worden aan geboden aan de Prinses en den Prins Von Wied, bij ge legenheid van hun 25-jarig huwelijksfeest, zijn ook pho- tographiën van Alkmaar, die eenige stadgenooten door den heer Van der Aa lieten nemen en in een fraai sa tijnen album bijeenbrengen. Zanguitvoering in den Hout. Ons compliment aan directeur en leden der lieder tafel «Kunst en Vriendschap" voor de zoo goed geslaagde uitvoering die woensdag, den 7, 's avonds in den Stads- hout gegeven werd. Het klankgehalte van dit koor is zeer goed geen der verschillende stemmen komt te veel uit, zij zijn alle van gelijke kracht. Het programma, uit tien nummers bestaande, werd zeer goed uitgevoerd «Jan Maat" van Hol genoot zelfs eene verdienstelijke vertolking. «An den Sonnenschein," van Lachner, «Schüfer's Sonntagslied," v. Kreutzer, en «Avond" van Jacobs kwamen eveneens tot hun recht, hoewel deze nummers niet op ééne lijn te stellen zijn met het zooeven genoemde werk van Hoize zijn niet zoo moeilijk. «Rembrandt" van Verhulst viel ons in deze omgeving niet mede. 't Kan zijn, dat het koor voor dit forsche toonwerk niet sterk genoeg bezet is om het in de open lucht uittevoeren, ten minste, toen wij den vorigen win ter dit nummer in d9 zaal hoorden, beviel het ons veel beter. De totaalindruk van dit concert was echter gunstig. Wanneer de Liedertafel nu meer en meer gesteund wordt door toetreding van velen, als werkend of kunst lievend lid, dan zal zij den mannenzang met succes kun nen blijven beoefenen. Dien steun verdient zij ten volle. De barometerstand alhier, was's morgens te 8 uur als volgt: den 8: 758.9; den 9: 762 6. Men verzoekt ons mede te deelen, dat op zondag den 12, de dienst in de kerk der evangelisch lu- thersche gemeente zal worden vervuld door den heer ds. A. J. Adrianivan Warmenhuizen. Rijks hoegere burgerschool. De u i t s 1 ag der op den 7 en 8 gehouden over gangsexamens alhier is geweestdat van de eerste naar de 3e klasse zijn bevorderd 17 leerlingen, als Louise BeudtP. Bossen, H. W. Bosch L. A. F. Cock, T. P. Keijzer, Neeltje Koster, Debora de Lange Jannetje de Leeuw, H. R. Leopold, A. Pels, M. D. Pran ger, D. J. Reijne, C. Smit, E. J. F. Thierens J. J. van Trotsenburg, A. C. E. G. de Voogt en A. Zijp. 1 Her examen. Niet bevorderd 6. Van de 2e naar de 3e klasse bevorderd 21 leerlingen, alsH. B. A. Boekwinkel, D. E. Boeke, G. Brand, Geertruyda Buijs, J. D. W. Dikkers, J. H. Elfring, A. Goekoop, C. Halff, J. A. Hoekmejjer, J. Hoek, W. Hillenius, J. H. Israël, W. Kluitman, A. J. P. de Lange, A. J. van der Molen, J. Poll, J. F. Quax, Marie van Soest, W. H. G. Stöve, Cato Thierens, Mario de Vries. 3 herexamens. Niet bevorderd 10. Van de 3e naar de 41e klasse bevorderd 12 leerlingen, alsAnna Boeke, A. Dros, Jacoba Duker, K. HartJ v. Koningsdaal, D. Kos, G. A. B. Micola von Fiirsten- recht, C. v. Holst Pellekaan. Anna Pot, Betsy Pot, H. Adema v. Scheltema en W. J. Vos. 1 Herexamen. Niet bevorderd 3. Van de 4e naar de 5e klasse bevorderd 11 leerlingen, als: J. F. H. Abendanon, C. Braak, T. Bruntink, H. H. Hofmeester, G. H. Kuijper, G. Leopold, Martha Leopold, J. Marees,. C. Met Cz., J. G. Stoel, C. L. Vornholt. 1 Herexamen. Niet bevorderd 2. Brooddronken of dom t Maandag, den 6, des namiddags, werden nabij de Friesche brug, van twee heilsofficieren, daar voorbij gaande, door een tweetal verversknechts aan die brug werkzaam, met name VJr. en F zonder eenige aanleiding hunnerzijds, de kleederen met verf besmeerd, en word, nadat de bedrijvers de officieren eerst nog laaghartig hadden uitgescholden, ten slotte een hnnner door de ververs mishandeld. De politie is vol gens onzen berichtgever van dit geval verwittigd. 8 Juli. Door den Notaris L. TOP, Bergen. Alkmaar. 1. Winkelhuis en erf, Fnidsen, B 485, 75 cent. Str. G. Diepen 1455, 2. Dito dito, aldaar, B 484, 34 cent. Str. J. J. Hulskamp 1300, 3. Tuingrond, Snaarmanslaan, C 803, 1 are. Str. C. Koopman 180, 4. Tuingrond, aldaar, C 942, 2 aren 68 cent. en 2/51 in C 836. Str. C. Koopman 310, Afslag en combinatiën zullen plaats hebben woensdag, 15 Juli a.s., 's avonds 7 uur, in het café «Central", te Alkmaar. A T J E H. 9 Juli. Een o f f i c i e 1 telegram luidtGeneraal de Monliu is overleden. Kolonel Stemfoort is tot waarnemend Gou verneur benoemd. GEBOREN 7 Juli. Jacob Adrianusz. van Jan Levendig eD Geertje Thomasz. 8 Christinad. van Arie van Wieringen en Anna Veenis. Pieter z. van Pieter Wit en Maria Elisabeth de Moor. Franciscus Gerardus Johan nes, z. van Jonannes Hazes en Catharina Groot. 9 Petrus IJsbrand, z. van Gerardus Petrus Bakkum en Catharina Alida Knijn. Wnrmcnliulzeit. Getrouwd. 5 Juni. E. Ott, to Hoogwoud en T. Otto, alhier. Geboren. 1 Juni. Cornelis, z. van P. Ooijevaar en A. Mosch. 19 William, z. van W. Sieuwertsen on M. C. Boon. Overleden. 27 Juni. Theodorus Gerardus, z. van C. W. Stadegaard en C. M. Imming, 4 w. Bergen. Getrouwd. 10 Juni. Jan Oldenburg wednr. van Aagje Boekeien Anna Agatha Fraijman. 14 Berend van Winsum te 's Gravenhage en Trijntje Molenaar. Geboren. 5 Juni. Geertjed. van Petrus de Waard en Trijntje de Groot 6 Fritsz. van Theophile Adolphe van Pelt en Geertruida von Hombracht. 10 Wilhelminad. van Pieter de Moor en Catha rina Hugtenburg. 13 Johanna Elisabeth d. van Gerrit Oud en Jobje Jansje Koning. 25 Pieter, z. van Arie Modder en Antje Houtkooper. 30 Nicolaasz. van Martinus Staadegaard en Im- metje de Groot. Willem z. van Johannes Wokke en Grietje Kraakman. Haringkarspel. Getrou wd. 4 Juni. Pieter Hoogvorst en Antje Wit. Ondertrouwd 4 Juni en getrouwd 19 Juni. Pieter Kooij en Aaltje Bood. Geboren. 8 Juni. Gerardusz. van Johannes Groot en Catharina Schut. 11 Cornelis, z. van Jacob Bleeker en Trijntje Veld man. 16 Johan z. van Cornelis Broersen en Aaltje Baas. 23 Maartjed. v. Pieter Kossen en Antje Schouten. 24 Bregittad. van Cornelis Wijnker en Trijntje Molenaar. 26 Willem z. v. Arie van Leijen en Cornelia Bood. Overleden. 27 Juni. Neeltje Blaauboer, 7 m. 30 Aaltje Admiraal 39 j., echtgen. van Dirk Pere boom. Spanbroek. Ondertrouwd. 26 Juni. Pieter Ootes en Elisabeth Wittenberg. Ge boren. 15 Juni. Cornelis, z. van Pieter de Boer en Trijntje Keuning. Overleden. 2 Juni. Johannes, z. van Pieter de Groot en Stijntje Geus. 12 Nicolaas, z. van Cornelis Beerepoot en Ariaantje Groot.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3