Stadsbericliten. IJKKAlVTOtm. EGT PTE. Omtrent de cholera in Egypte wordt het volgende bericht. Op 7 Jnli was het aantal aange tasten in het Egyptische leger te Assnan vijf, te Korosko zes, te Wady Haifa tien nieuwe gevallen en vijf dooden. Te Alexandria werden drie nieuwe gevallen waargenomen, terwijl drie personen stierven, in Kaïro tien nieuwe ge vallen en vijf dooden. In het overige Egypte werden zoover bekend aangetast 465 personen terwijl 403 lijders stierven. Sinds October zijn 9856 gevallen aangegeven waarvan 9069 met doo- delijken afloop. Ofschoon ten gevolge van het vroeger uitbreken de omstandigheden dit jaar minder gunstig zijn dan in 1883, hoopt men toch dat de sterfte ver be neden die van dat jaar zal blijven toen de epidemie aan 80,000 menschen het leven kostte. EAU EU A AH. De »Daily News" is verontwaardigd over het onderzoek in zake de Chartered en Rhodes. Hot blad zegt dat daardoor geschonden worden de besliste beloften aan president Krnger gedaan. Uitstel van rechtvaardigheid is niet alleen een schande voor En geland maar is tevens uitstel van de onwaardeerbare en onmisbare goede verhouding met de Hollanders van Zuid-Afrika. En wat nog meer indruk maaktis dat sir James Si- vewigtminister van Kaapkolonie openlijk verklaard heeft, »dat men aan De Kaap meent dat de Engelsche regee ring en de Chartered te Londen veel meer wisten van hetgeen geschied is, dan tot nu toe is uitgekomen. Tot dat de laatste zweem van verdenking in deze door onder zoek is weggevaagd zal de vijandschap tusschen de twee rassen (Engelsch en Hollandscb) bier voortduren." Woensdag zijn 12000 man naar Malta vertrokken, om de troepen te vervangen die van daar naar Zuid-Afrika gaan. Volgens de geruchten zal Sir Hercules Robinson 15 Augustus naar Kaapstad terugkeeren. De Duitsche sociaal-democraten zullen naar het internationaal socialistencongres te Londen dertig afge vaardigden zenden. De Poolsche sociaal-democraten, de anarchisten en nog andere groepen zullen nog afzonder lijk vertegenwoordigd worden. Het congres zal in het geheel bestaan uit 700 personen. FK.WltKIJK. Het ministerie is den 9 in den klem geraakt en hoewel 't zich voorlcopig uit de moeie- lijkheid heeft weten te reddenziet de toekomst er donker uit. De Kamer behandelde het ontwerp-Cochéry betreffende de directe belastingen. De heer Delombre, rapporteur der begrootingscom missie, stolde voor onmiddellijk over te gaan tot behandeling van art. 2 en de volgende bepalingen en art. 1, dat het beginsel der wet bevat, voor 't oogenblik te laten rusten. Na eenige oppositie werd dit voorstel met 316 tegen 217 aangenomen en daarop 't eerste lid van art. 2 met 333 tegen 206 goedgekeurd. Op de aanvankelijke zegepraal der regeering is spoedig een nederlaag gevolgd. Het tweede lid van art. 2be palende het bedrag der belasting, werd met tien stemmen meerderheid verworpen. De regeering vond hierin aan leiding om het ontwerp in te trekken de minister-pre sident Méline verklaardedat de regeering een nieuw ontwerp zal gereed maken. Misschien zal daarin niet voorkomen de rentebelastingdie het meest bestreden punt van het bestaande voorstel uitmaakte en het leven van het kabinet wezenlijk in gevaar bracht. Bij de Kamer is een wetsontwerp ingediend ter nieuwe vaststelling van het aantal der ridders van het Legioen van Eer. Het aantal ridders bedraagt op het oogenblik ongeveer 10,500. Thans zal het maximum aan tal der verschillende graden der orde vastgesteld worden op 12,000 ridders, 2000 officieren, 300 commandeurs en 50 groot-officieren. Het aantal grootkruizen is niet be paald, daar dit thans gebleven is beneden het aantal dat bij decreet van 1852 werd vastgesteld. Verder is in het nieuwe ontwerp de bepaling opgenomen, dat iedere vermindering van het aantal ridders door sterfgeval, enz. aanleiding geeft tot een nieuwe benoeming. De mail van Madagascar brengt het bericht, dat te Manangary een samenzwering is ontdekt. De Howas wachten het vertrek der troepen af om alle vreemdelingen te vermoorden en zich hunne bezittingen toe te eigenen. De samenzweerders, waaronder verschillende officieren en de tweede-gouverneur, zijn naar de hoofdstad gebracht, waar zij zullen terecht staan. ITAUIE. Volgens de »Perseveranza" heeft de fractie Giolitti geweigerd nog vóór de vacantie de reorganisa tieplannen van den minister van oorlog in behandeling te nemen. Blijft dus de heer Ricotti vasthouden aan zijn voornemen, dan is een ministerieele crisis te verwachten. Men stelt in het belang van den staat alles in het werk om een compromis tot stand te brengen. RUSUAWD. De stad Kobrin in de provincie Grodno is door vuur vernield. Drie honderd huizen zijn tot den grond afgebrand, waardoor twee duizend menschen dak loos werden. De bladen te Krakau deelen mede, dat een her ziening is te wachten van de voorschriften, welke den Russischen joden verbieden zich buiten de steden te ves tigen en goederen te pachten. SPAAJE. In de Kamer antwoordde de eerste-mi- nister Canovas naar aanleiding van een interpellatie, dat het meest kenmerkende in den Cubaanschen opstand is een streven naar onafhankelijkheid. Doch Spanje zal alle hindernissen weten te overwinnen. De minister ge loofde, dat Cuba, als het zich van het moederland los rukt de buit zal worden van een andere natie. Be treffende een mogelijk verbond tusschen Spanje en een andere mogendheid zeide de minister, dat verbonden niet alleen tot stand komen door sympathie tusschen twee volkeren, maar voornamelijk door gemeenschappelijke be langen. De vertegenwoordiger van het revolutionair Cu- baansch bewind te New-York heeft aangekondigd, dat drie nieuwe expedities, voorzien van wapenen cn oorlogs- voorraad, naar Cuba zijn vertrokken. ZtHD-AFRlHA. De berichten uit Rhodesia blijven zeer ernstig luiden. Kolonel Plumer is met verlies van vele manschappen terug getrokken. Hij was Zaterdag avond opgerukt van Inyati en bereikte na een geforceer- den marsch Zondagmorgen de Izolnnga-rivierdie aan de westzijde stroomt van Intaba Maniba, een groep rots achtige heuvelen. Kolonel Plumer trok de rivier over en nam in het dal tweehonderd vrouwen en kinderen gevangen. De Matabelen trokken voor zijn legermacht terug en namen een stelling in op een hoogen heuvel aan de oostzijde der rivier. Majoor Robinson deed met zijn mannen een aanval op de vijandelijke stelling maar moest volgens den corres pondent van de Times wijken met verlies, waarop kolonel Plumer, na het vee van den vijand te hebben buitgemaakt, bevel gaf terug te trekken. Een telegram van generaal Carrington daarentegen meldt, dat na een zwaren strijd die van het aanbreken van den dag tot den middag duurde, de Matabelen uit hun stellingen werden verdreven. Intusschen heeft kolonel White fort Charter bereikt. Zijne troepen hebben 212 mijlen in 12 dagen afgelegd. Hij bevond op zijn ganschen weg de inboorlingen in opstand. TRAASVAAU. De heeren Sampsom en Davies, de leden der Johannesburgsche hervormingspartijdie nog in de gevangenis zitten, omdat zij weigerden een verzoek om gratie te doen hebben aan den Britschen agent te Pretoria een schrijven gericht, waarin zij verklaren, dat hun medeleden de wapens hebben nedergelegdomdat Engeland beloofd had te zullen helpen. Zij beweren dan ook, dat Engeland tot plicht heeft hen te beschermen en de Uitlandersgrieven te herstellen. TURKIJE. De »Polit. Corr." meldt dat slechts met de grootste moeite de gezanten der mogendheden de Porte bewogen hebben de Rekende toezeggingen aan de Kretensers te doen. Men heeft den heeren op Yildiz Kiosk moeten duidelijk maken, dat het geheele bezit van Kreta op het spel stond en dat ook nog andere onaangename gevolgen te wachten waren als niet werd toegegeven. Dat daarvoor inderdaad gevaar bestaat, bewijzen de be richten uit Kanea, dat zaterdag 400 vrijwilligers en 600 kisten ammunitie voor de opstandelingen op verschillende punten der kust van Kreta door grieksche stoombooten ontscheept zijn. De waarschijnlijke bevrediging van Kreta zal der Porte te stade komen bij de demping van den opstand der Drusen in den Hauran. Tot dusver konden de Turken niet aanvallenderwijze optreden tegenover zeven tot acht duizend Drusen kon den zij slechts een ontoereikende troepenmacht stellen. Thans zijn in den Hauran 28 bataljons met artillerie en cavallerio samengetrokken zoodat met kracht de onder drukking van den opstand ter hand kan worden genomen. De basis der Turksche operatiën is Sheik-Meshineop 60 K.M. afstand van Suweida. IJlt Montenegro. Omtrent de eigenaardige wijze van regeeren van vorst Nicolaas van Montenegro, worden aardige staaltjes verteld. Om zijn landje wat te verheffen, achtte hij hetgewenscht dat zijn onderdanen ook ambachten gingen uitoefenen. Hij stiet echter op groote moeilijkheden, omdat de trotsche zonen der Zwarte Bergen in de uitoefening van een am bacht altijd iets vernederend hadden gezien. De energieke vorst stoorde zich daaraan niet, maar voerdo het smids ambacht in door het oprichten van vele smidsen, maar hoe hij ook verzocht en beval, geen zijner getrouwe on derdanen wilde smid worden. Toen ging de vorst zelf naar de smidse, waar hij een geheelen dag aan het werk bleef, met het gelukkig gevolg, dat zich den volgenden dag vele personen aanmeldden om ook het smidsvak te leeren. Nog veel meer moeite ondervond de vorst bij de invoering van het schoenmakersambacht. Alle mid delen, zelfs vaderlijke" vermaningen bleven zonder re sultaat. Eindelijk besloot vorst Nicolaas ook maar zelf schoen maker te gaan spelen. Het volk geraakte in vertwijfe ling over deze zelfvernedering van den vorst en bad en smeekte hem van zijn voornemen af te zien en riep hem snikkend toe »Ransel ons liever allen af, maar ver neder u zoo niet." De vorst stoorde zich aan niets en bereikte zijn doel, want vele onderdanen verklaarden zich al spoedig bereid zich te vernederen tot het uitoe fenen van het schoenmakersambacht. Tweede Kamer. Kleedlng en uitrusting. Aan de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend strekkende om de uitgaven voor kleeding en uit rusting voor de onderofficieren en minderen te onder werpen aan het onderzoek en de verevening van de Al- gemeene Rekenkamer en om dat college toezicht te doen houden over het beheer van den voorraad kleeding en uitrusting. Komt deze wet en die tot regularisatie van op den dienst van 1894 onverevend gebleven voorschotten ter som van 1,386,000 tót stand, dan zal het deel van de verstrekte voorschotten dat op het tijdstip waarop de wet in werking treedtin geld aanwezig moet zijnin 's Rijks schatkist worden gestort. ATJEH. Bij het departement van koloniën is onder dagteekening van den 9 van den gouverneur-generaal ontvangen het volgende telegram Dinsdag eene bende van de heuvels van Lam Paja in de IV Moekims verdreven. Licht gewond twee offi cieren en zes militairen beneden dien rang. Kolonel Stemfoort waarnemend gouverneur." Werkstaking te Schiedam. De staking kan als geëindigd beschouwd worden. In eene den 9 gehouden vergadering bleek men genoegen te nemen met de voorstellen der directiewaarbij voor een deel de eischen der werklieden werden ingewilligd. Aangemaand werd thans onderlinge verschillen niet verder uit te pluizen. Met opheffing van de inspectie vervoer der H. IJ. S. M. te 's-Gravenhage met 1 Augustus a.s., is met in gang van dien datum een nieuwe inspectie Zaandam in gesteld hoofd de adjunct-inspecteur de heer van Bosse. Provinciale Staten van Aoordholland. In de op 14 dezer voort te zetten zomerzitting zal, behalve de verkiezing van 3 leden voor de Eerste Kamer, een interpellatie gehouden worden door den Heer K. Cz. de Boer over de brug over de Nanernasche vaart. In de op 9 dezer uitgebrachte rapporten wordt gun stig geadviseerd op al de onderscheidene voordrachten. Egmond aan den Hoef. Door de zorgen der Vereeniging »Getrouw Schoolbezoek", werden de leer lingen van het 6e leerjaar in staat gesteld, Dinsdag, 7 Juli, een reisje per stoomtram te maken naar Am sterdam, om aldaar »Artis" en het aquarium te bezich tigen. Dat die leerlingen genoten hadden van al het vreemde dat zij zagenbewees de vroolijke stemming waarin zij 's avonds huiswaarts keerden. Aan de leer lingen der overige klassen zal Dinsdag, 21 Juli, op het terrein voor de school een feest worden aangeboden. Utrecht. Den 7, 's avonds laat, werd alhier een laudlooper gearresteerd, die 1.1. Zaterdag een zesjarig knaapje naar buiten had medegetroond onder omstan digheden, die zeer aan het afschuwelijke geval te Rot terdam herinneren. In de uitvoering van zijn voornemen om het kind, na het ontkleed te hebben, van het leven te berooven, werd hij alleen verhinderd door een melk boer, die op het geschreeuw van den kleine ijlings toe schoot. Op de tramlijn EdeWageningen, zat dezer dagen tusschen de rails een dochtertje van A. van Kooten, 15 maanden oud, juist op het oogenblik dat de trein in aantocht en zeer nabij was. De machinist zag het kind te laat en kon onmogelijk den trein meer doen stilhou den, zoodat ieder meende, dat de kleine verpletterd zou worden. Toen men echter, nadat de tram tot stilstaan was ge bracht, terugging, vond met het kind naast de baan op de knietjes liggen, met een onbeduidende wonde aan het voorhoofd. De locomotief had de kleine opgenomen en juist over de rail geworpen. Helder. De stoomtramdienst Helder-Huisduinen is den 9 geopend. Volgens de proefdienstregeling zullen er voorloopig da gelijks 8 treinen heen en terug loopen. Tentoonstelling van ezels. Een tentoonstelling van ezels, is dezer dagen te Londen gehouden. Zij ging uit van de Vereeniging voor dierenbescherming en zij werd geopend door de Hertogin van Fife, oudste dochter van den Kroonprins. Van de 125 ingezonden ezels werd het meerendeel be kroond. De eerste prijs werd toegekend aan den ezel van een groentenboer uit den omtrek van Londen. Koningin Victoria, die veel van ezels houdt, bezocht de tentoonstelling een paar malen. Uitvoer van bier. Dat het Hollandsche bier ook in het buitenland zeer gewild is, blijkt wel uit het feit, dat de Kon. Brou werij te Amsterdam deze week eene bestelling uit Dublin ontving van 15.000 liters. Ook de andere brouwerijen verzenden groote hoeveelheden bier naar het buitenland. De Amstel meest naar Londen, Heineken veel naar Parijs. 't Is een echte ruilhandel, als men nagaat hoeveel bui- tenlandsch bier hier weer ingevoerd wordt. Door het stedelijk muziekkorps zullen op zondag, den 12 des avonds te 9 uren, in den Stads- hout, de volgende stukken worden uitgevoerd: 1. Coneours-Marscb van J. M. Otto2. Ouverture zum Trauerspiel »Egmont" v. L. v. Beethoven; 3. »Le caméléon musical" fantaisie variée pour divers instru ments v. J. Steenebrugen 4. »Les pAtineurs", Concert- Walzer v. E. Waldteufel5. Fantaisie op motieven uit de opera »Le coeur et la main" v. Ch. Lecocq6. »Festival-Ouverture'' v. A. Leutner7 Fantaisie op mo tieven uit de opera »Le prophéte" v. Meyerbeer; 8. «Lustige Musikantenstreiche", Humoreske v. H. Kling 9. »Musikliebhabereien", potpourri v. L. Stetefeld. Bij de den 4, te Schagen gehouden aanbesteding van werken ten dienste van de banne en den polder Schagen waren minste inschrijvers voor houtwaren de heeren G. A. Conijn en Zoon, alhier, ad f 532. Voordracht onderwijzer. Op de voordracht ter benoeming van een onder wijzer met acte Franscb aan de openbare burgerschool alhier (hoofdde heer Aukes), komen voor de heeren J. Hoogland Leeuwarden G. de Boer, Menaldum on P. G. Vaags, Hoofddorp. Door burgemeester en wethouders alhier zijn op de aanbeveling voor de betrekking van stads-heelmees- ter geplaatst de heeren dr. J. Dirken arts en E. P. Lugtarts, beiden alhier. Aan de bad- en zweminrichting alhier wer den van 4 Juli tot en met 10 Juli genomen 541 baden door heeren, 37 door dames 55 door weezen, 137 door onvermogendentotaal 770. Drukste dag 8 Juli met 173 baden. De hoogste temperatuur van het water was 71° F. op 9 en 10 Juli; de laagste temperatuur op 4 Juli met 62° F. De barometerstand alhier, was's morgens te 8 uur als volgt: den 10: 762.1; den 11: 770.— Harddraverij. In de vergadering van het bestuur der Alkmaarsche Harddraverij-vereeniging, den 10 alhier gehouden is be sloten de gewone jaarlijksche harddraverij te doen houden op woensdag, 26 Augustus en zijn de prijzen daarvoor vastgesteld als volgtle pr. f 300 2e pr. f 1003e pr. de inleggelden. Tevens zullen de leden met drie, in plaats van met twee dames vrijen toegang hebben. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden dat na afloop van den herijk in de buitengemeentenhet IJkkantoor alhierte beginnen met 22 Juli e.k., weder geregeld geopend zal zijn eiken Maandag WoensdagVrijdag en Zaterdagvan des voor middags 9 tot des namiddags 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 11 Juli 1896. O. D. DONATH Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2