ijs en 1. Mêmm jCxtra Stijfsel ALKMAARSCHE COURANT NATIONALE MILITIE. Inkwartiering. Buitenland. Kantongerecht te Alkmaar. Advertentiên. Zaandam. Paul Avis. Schaakprobleem No. 19, ÉÜHÜ y-sp Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Alkmaar. HERMs. COSTER ZOON. ar zie de attesten op de verpakking. Werd heden te Leeuwarden met de gouden medaille bekroond hoogste onderscheiding). No. 86. Acht en negentigste Jaargang. 1896. van ZOWDAd 13 Juli 1896. Tweede 1>lad. Oproeping Verlofgangers. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Alkmaar roepen mits deze op Johan Gerard Hendrik ElfringJacob Vriesman, Johan Gerard Wiese Aris OudesNicolaas de MoorKlaas KloosterHaibertus Leonardos Koot en Cornells Roliom zich op Maan dag, 27 Jnli dezes jaars, des voormiddags te 11 '/2 nron, te laten vinden vóór het raadhuis dier gemeente om aldaar overeenkomstig art. 143 dor Militiewetdoor of vanwege den Militie-Commissaris te worden onderzocht gekleed in uniform en voorzien van al de door hem van het korps medegebrachte kleeding- en uitrusting stukken benevens zakboekje en verlofpas. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 9 Juli 1896. C. D. DONATH Secretaris. SCHCTTBB1.I. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar, brengen ter kennis van belanghebbenden dat de commis sie voor de schutterij, bedoeld bij art. 15 der wet, op Bonderdag 33 Juli a.s., 's namiddags 11/1 ure ure preciesten raadhuize dezer gemeente zitting zal houden tot het beoordeelen der lichaamsgebreken en verdere bezwaarschriften tegen den dienst bij de schutterij met inbegrip der krachtens art. 9 der wet ingeschrevenenonder opmerking, dat alleen bij persoonlijke opkomst vrijstelling van den dienst kan ver leend worden terwijlwanneer vrijstelling wegens broe- derdienst verlangd wordt, bovendien schriftelijke bewijzen, vóór dien tijd ter gemeente-secretarie aan te vragen gevorderd worden. Dienstdoende schutters kunnen hunne hunne .bezwaren tevens op die zitting doen onderzoeken. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar A. MACLAINE PONT, Voorz. 10 Juli 1896. C. D. DONATH Secr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat, overeenkomstig art. 17 der wet van 14 September 1866 (Staatsblad No. 138) door hen is herzien en heden vastgesteld de lijst, bevat tende de namen der inwoners, die in aanmerking komen voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van militairen en paardenwelke lijst aangeplakt en ter inzage van een ieder is nedergelegd ter gemeente secretarie gedurende 14 dagen na heden. Bezwaren tegen die lijst kunnen schriftelijk worden ingediend binnen ééne maand na heden. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, C. W. BRUINVIS, loco Voorzitter. 11 Juli 1896. C. D. DONATH, Secretaris. K E V O L K I H 6. Onderstaande personen worden in hun belang dringend uitgenoodigdzich ten spoedigste aan te melden ter ge meente-secretarie afdeeling bevolking: Marijtje Baijlaatste woonplaats Ursem Antje Hol- lenberg 1. w. Oade Niedorp Aukje Rosin 1. w. Dockum; Pieter Schipper, 1. w. Heer Hugo waard Johannes Sin- nige 1. w. Oude Niedorp; Heudrikje Bakker, l.w. Am sterdam Jansje Dekker, 1. w. Egmond a. Zee Jan Tates, 1. w. HaringcarspelAlida Geertruida Vink 1. w. Be verwijk Johan Gerard Hendrik Elfring 1. w. Beverwijk; Theresia Maria Bruin1( w. Haarlemmermeer; Maria Johanna Francisca Buissink, 1. w. BloemendaalGrietje de Boer, 1. w. Koedijken Charles Aimé Liotard1. w. Maarssen. BEIiQIEJ. Li Hung Chang is te Brussel aangeko men en ontvangen door generaal baron van Wijkersloot, die voor ongeveer 40 jaar koning Leopold begeleidde op diens reis naar China. Aan het station was een eere- wacht van grenadiers opgesteld. OUITSCHI.WD. Uit bacteriologische onderzoe kingen aan het instituut voor besmettelijke ziekten te Berlijn is gebleken, dat de vrouw te Danzig, van wie men dacht dat zij door cholera was aangetast, niet aan deze gevreesde ziekte lijdt. Bij de ter aarde bestelling van het stoffelijk over schot van baron Von Schrader, die in een duel gevallen was, was door de geestelijkheid te St. Georgsburg bij Ratzeburg (Saksen) medewerking geweigerd. Naar aan leiding van dit geval werd een synodale vergadering ge houden om vast te stellen, hoe zich de geestelijkheid in Saksen zou te gedragen hebben bij de begrafenis van personen die in een tweegevecht zijn om het leven ge komen. Deze synodale vergadering heeft thans besloten dat een duellist, die onmiddellijk sterft in het tweegevecht buiten medewerking der kerk wordt begravon, omdat hij sterft op een oogenblik, waarin hij zondigt tegen het vijfde gebod, terwijl daarentegen hem, die na het duel sterft aan daarbij bekomen wonden, een kerkelijke begra fenis kan ten deel vallen, zoo hij berouw toont en boete doet voor zijn vergrijp. Hetzelfde geldt voor den over levenden tegenstanderook hij zal zonder boetedoening en berouw niet in go wij de aarde kunnen begraven worden. Prins Ludwig van Beieren is door den keizer uit genoodigd tot deelneming aan de groote manoeuvres in Saksen en zal deze uitnoodiging aannemen, zeker het beste bewijs, dat de keizer den prins zijne onlangs te Petersburg gehouden rede niet euvel heeft geduid. Vervolg binnenlandsche berichten. Amsterdam. De directeur van het phytopatholo- gisch laboratorium Willie Commelin Scholtenalhier deelt mede, dat allen, die inlichtingen hebben te vragen op het gebied van plantenziekten en schadelijke dieren, worden uitgenoodigd van heden af hunne brieven en pakketten te zenden aan het adresprof J. Ititzema Bos te Wageningen. Bovenkarspel. Den 8 vertrok van hier do ge wone jaarlijksche processie naar Brielle. In de maand Juni zijn aan de markt alhier aangevoerd 35690 manden en zakken vroege aardappelen, bohalve eenige duizenden manden welke van Andijk buiten afslag zijn geleverd. Een partijtje eerste roode zomerkooi bracht aan den afslag f 14 per 100 stuks op. St. Maartensbrug. De uitslag van den k o 1 f- wedstrijd, van wege den Kolf bond in Hollands Noorderkwartier gehouden op den 7 en don 8, ten huize van J. Swarthof, alhier is als volgt: H. Ton, Oud karspel le 138 punten K. QuantWarmenhuizen 2e 135 p A. Slotemaker, Barsingerhorn 3e, 126 p.; C. Zomer, Zuidscharwoude4e124 p.; W. Tensen Schellinkhout, 5e, 117 p.; D. Kist, Kolhorn, 6e, 117 p. (beide laatsten bij loting), en W. Kraakman, Zuidschar woude, 7e, 115 p. De serieprijs viel ten deel aan P. Kraakman Alkmaar, met 55 p. Op den eersten dag werd aan het prijsbiljarten deelgenomen door 12 personenen werd de prijs ge wonnen door C. Kaper, Kolhorn de le premie door Jb. Slotemaker, Oudkarspel, en de 2e premie door W. Tensen, Schellinkhout. Op den tweedon dag namen daaraan 10 personen deel en wonnen A. KistZuidscharwoude, den prijs K. van Kleef, Zuidscharwoude de le en G. Ver- kroostOudkarspel, de 2e premie. Stlcns. Een onzer grootste verbouwers heeft sedert eenige dagen verscheidene vrouwen op zijn aard appelvelden om de bloesems aan de planten te ontnemen. Evenals bij andere gewassen zal ook hier een achter wege blijven van vruchtvorming een rijkere bladontwik keling meebrengen wat ten goede komt aan de knollen. Volgens sommigen zou dit ook van invloed zijn op de aardappelenziektedoch dit meenen wij sterk te mogen betwijfelen aangezien de ziekte met al of niet bloem en vruchtvorraing niets heeft uit te staan. (Fran. Ct Vllsslngen. Den 9 ontvluchtte een klassiaan de kazerne. Door een patrouille werd hij onmiddellijk achter volgd. Deze kon hem niet arresteeren omdat hij zich tot over de knieën in de modder badende in het leeg- geloopen verlaatvestjedat achter de bomvrije kazerne gelegen is, begaf. In het midden daarvan zat hij op een ouden emmer vroolijk eenige liedjes te zingen. Tegen negen uur werden drie klassianen gezonden om hem te halen. Na veel moeite gelukte het hem te grijpen doch daar zij begrepen dat ze hom toch niet met geweld kon den medenemen, omdat zij zelf moeilijk op hunne beenen konden blijven staan, wisten zij hem met goede woorden over te halen er uit te komen. Onder een toevloed van een groot aantal menschen werd hij vervolgens naar de kazerne teruggebracht. Benoemd tot heemraden van het heemraadschap Wieringen de heeren S. Klein Az., en S. Bakker Cz. Veeziekten. De burgemeester van Ubbergen verkocht den 7 het vleesch van 10 afgemaakte koeien van den landbouwer R. J. van Haaren te Leuth, gemeente Ubbergen, een der grootste veehouders in de Duffelt, onder wiens vee het mond- en klauwzeer is uitgebroken. Ondanks de krach tige voorzorgsmaatregelen, verspreidt de ziekte zich nog vrij snel. Ook bij den landbouwer Th. Teters, op den Ossen- waard bij Lobit, is mond- en klauwzeer onder het rund vee uitgebroken. In de laatste acht dagen zijn te Tolen 8 gevallen van besmettelijke vlekziekte voorgekomen, allen met doo- delijken afloop. Werkstaking te Maastricht. De nieuwe lijst van bijdragen voor de glasslijpers te Maastricht, wijst een bedrag aan van f 350.80. Van H. Mendes da Costa, Amsterdam. Overgenomen uit het Amsterdamsche Weekblad. (Z w a r t.) m v/wt^/a 7//////////. vs//y/vh Ys/zs/z/z/Y. f g a b c d e (Wit.) W i tKe7, D h8, T b6, P d5, P el, R a7, f 4. Zwart: K e4, R h2, P c4, P c5, f 5. Wit speelt en geeft mat in 3 zetten. Oplossingen binnen 8 dagen bureau v/d blad. Oplossing probleem No. 18. P d7. K >6. P d4f etc. Een probleem, dat aan niet te hoog gestelde verwach tingen voldoet. Jammer, dat met boven aangegeven mat- stelling het ontbloot schaak een groote rol speelt. Goed opgelost door J. D. Tan Ier, twee liefhebbers (H. en M.), C. Rempt en L Alkmaar Nic. Beekman, F. Vernout. en J. v. d. H., Haarlem S. J. A., Woudsend. Oplossing van het Symboolschaakspel. T e4 f5 e4 P g4 e4 P e5f Als probleem werd het goed opgelost door Twee liefhebbers (H. en M.) en L., S. Remptallen Alkmaar Nic. Beekman en J. v. d. H., Haarlem S. J. A., Woudsend. Slechts een der inzenders schijnt de juiste bedoelingen van den componist volkomen begrepen te hebben. Hij gaf er de volgende omschrijving bij Bij den eersten zet van wit wordt hot figuur veranderd in de letter H deze wordt door den zet van zwart, e4, verbroken doch alsdan ziet hij voor zich een schrijf bureau, dat, na den tweeden zet van wit, P g4, nog ver anderd wordt in een stoel. Zwart wil zich nu wreken en verbreekt de zitting van den stoel door e3. Als matzet geeft hij nu P e5 eu heeft hierdoor niet alleen het pro bleem opgelostmaar o. i. een zeer aardige verklaring geleverd der verschillende voorkomende standen. Wij maken hem ons compliment. Correspondentie. S. R. te A. Uwe opmerking omtrent den 2en zet van een driezettig probleem is niet juist. Het is volstrekt niet noodzakelijk, dat in een 3- of meerzettig probleem wit met den 2en zet schaak biedt. Integendeel, het behoort tot de goede eigenschappen van zulk een probleem wanneer dit niet plaats heeft. Komt het echter voor, dat wit met don 2en zet schaak biedt, dan behoort dit te geschieden met opoffering van het handelende of een ander stuk. Zie hieromtrent verschillende werken over het schaakspel. Zitting van 7 Juli 1896. P. D., Heiloo, zaakbeschadiging, f 3 boete, subs. 3 dagen hecht. C. B. Kz., Egmond aan Zee, wederspannigheid, bij ver stek 10 dagen gev. T. v. d. W., Helder, wederspannigheid en beloediging, bij verstek 8 dagen gev. G. T., Helder, beleediging, bij verstek 3 dagen gev. K. G., Hoogwoud, beleediging, f 15 boete, subs. 8 dagen hecht. J. T., Hoorn, zijn kind in een hopeloozen toestand brengen, onbewezen, vrijgesproken. J. W. S. en J. S., Enkhuizen, diefstal, bij verstek ont slagen van rechtsvervolging, opzending naar een rijksop voedingsgesticht tot 1 Aug. 1900. C. J., Grootebroek, strooperij, bij verstek f 3 boete subs. 2 dagen hecht. T. G. Pz., Egmond aan Zee, mishandeling, bij verstek f 5 boete, subs. 5 dagen hecht. P. B., Hoorn, bedriegelijke bankbreuk, onbewezen, vrij gesproken. Zitting van 10 Jnli 1896. P. H., Limmen, art. 32 en 36 prov. regiem, op de wegen, f 0,50 boete of 1 dag hecht. P. M., 's-Gravenhage, politieovertr., f 1 boete of 1 dag hecht. P. KI. Az., Heemskerk, G. P. Gr., N. Kr. Pz., C. Kr. Pz., allen te Heiloo, D. Zw. Az., Egmond aan Zee, S. d. B., Zuidscharwoude, dronkenschap, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. C. v. F., Akersloot, art. 460 wetb. van strafr., f 1 boete of 1 dag hecht. D. N., zonder vaste woonplaats, dronkenschap, 2 maal gepl., 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. J. L. Jz., Egmond a/d Hoef, dronkenschap, f 1 boete of 1 dag hecht. J. V. Ez., Egmond aan Zee, straatschenderij, f 2 boete of 2 dagen hecht. C. B., Egmond aan Zee, dronkenschap, f 1 boete of 1 dag hecht. C. Kr. Jz. en H. V. Gz., Egmond aan Zee, strooperij, 1 f 1 boete of 1 dag hecht., 2 f 0.50 boete of 1 dag hecht. Allen A lkmaar. W. V. en L. S., tappen zonder vergunning, 1 f 1 boote of 1 dag hecht, 2 f 50 boete of 14 dagen hecht. A. R., straatschenderij, f 1 boete of 1 dag hecht. C. A. R., politieovertr., f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. A. H., art. 425 wetb. v. strafr., f 10 boete of 3 dagen hecht. J. H., burengerucht, f 3 boete of 2 dagen hecht. M. J., vischwetovertr., f 1 boete of 1 dag hecht. J. B. B., dronkenschap, 2 maal gepl., 2 maal f 2 boete of 2 maal 2 dagen hecht. A. v. ZP. E. K. en J. d. Z., dronkenschap, 1 en 2 f 1 boete of 1 dag hecht, 3 f 2 boete of 2 dagen hecht. i i De ondergeteekenden bevelen zich beleefdelijk aan tot de levering van de voor den nieuwen cursus benoo- digde BOEKWERHENSCHKIJF- en TBE- HEIVBKHOE1TEN. beter en goedkooper dan Urling's Patent Stijjsel. Verkrijgbaar bij den heer T. VAV BKV BOSCH.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5