Acht en IWegentigste Jaargang 1890. Z ONDAG 19 JULI. Buitenland. NO. 89. fc^rste blad Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Wanneer in de avondschemering een gezelschap recht geaarde Duitschers op een Rijnboot, den stroom, die eertijds Europa in koninkrijken splitste, afvaart, dan kan men 't hen aanzien hoe zij volop genieten en hoe mooi zij alles vinden. De Drachenfels of de Lorelei rechts, of een ruïne van een oud kasteel, de tinnen van Stol- zenfels links, of een dorpstorentje in de verte, veroorza ken bij hen een gemoedelijke stemming als zagen zij het Rijndal voor het eerst. Van ons Hollanders zou 't te veel gevergd zijn, het is trouwens onze aard niet, om bij 't varen op »de Zilveren Sane" in soortgelijke verrukking te geraken Bij het zien van Krommenie in de verte oï van de to renspits van Knollendam is 't onmogelijk bij benadering iets dergelijks te gevoelen. Toch bohoeft men zelf het penseel niet te hanteeren om op te merken, hoe tal van vergezichten, wanneer men van Alkmaar naar Zaandam stoomt, slechts op een schilder wachten om een keur van landschappen te ge ven. Welt een verscheidenheid van tinten, welk een harmonie van kleuren, welk een teekenachtig verschiet! Hoe schilderachtig contrasteeren de grijsbruine zeilen met 't uitspansel, hoe vriendelijk weerspiegelen de zeven tiende eeuwsche kleurige geveltjes en de drijvende mmia tnnrtuintjes, in 't water. En dan die groene grazige weilanden groen en geel zoo keurig, dat 't palet t niet kan nabootsen en voorts de molens, de Zaansche molens waarmee 't landschap in genoegelijke wanorde is gestof feerd, die breede schaduwen afwerpen, welk een goed effect zouden zij maken op een schilderij Dat we niet evenals de Duitschers bij avond over den Rijn, opgetogen geraken over de Zaan, de schuld ligt misschien niet zoo zeer bij ons als bij onze schilders en dichters. Vooral deze laatsten hebben 't op 't geweten De Zaan zelf heeft geeu schilders of dichters gekweekt En van de Nederlandsche diehters zou Hildebrand de eenige zijn die de zilveren Sane had kunnen bezingen. Hildebrand had ons kunnen voorgaan hij had ons op merkzaam kunnen maken op de tafreelen die we voorbij varen, 't was hem misschien gelukt de Meer metnimfen te bevolken, bij had ons sprookjes knnnen vertellen even als de Duitsche dichters van de Lorelei. Hij heeft dit verzuimd. De blauwe oogen der Zaansche schoonen hebben hem te veel afgeleid Het IJ is breed, de Zaan is breed, Wie wil de Zaan bevaren De meisjes zijn er net gekleed, Zooals voor honderd jaren. Haar oogen blauw, en blank haar vel, Ik mag de Zaansche meisjes wel. Uit 't tweede couplet blijkt 't, dat Hildebrand de mo lens wel zag, maar dat zij toch zijn aandacht niet hebben geboeid: Het IJ is breed, de Zaan is breed, Wie wil de Zaan bevaren'? Men vindt er molens bij de vleet, En rijke molenaren. Maar wie de slanke dochters ziet, Denkt aan de dikke molens niet. Het zou onbillijk zijn, aan dichters er een verwijt van te maken, dat zij hun blik van de molens afwenden. Vooral du de stoom de meest bruikbare beweegkracht blijkt te zijn, en de rechte schoorsteen de wieken vervangt. Voor gewone menschendie tentoonstellingen bezoe ken blijft de ouderwetsche aanwending der natuurkracht evenwel merkwaardig. Ook omdat in de Zaansche tentoon stelling een model is van de oudste houtzaagmolen,genaamd 't Juffertje. Cornelia Corneliszoou van Uitgeest was er de uit vinder van. Doch een Zaankanter bracht't eerst in 1562 de uitvinding in practijk, volgens een inscriptie die op de oudheidskamer aanwezig is Ik was de eerstedie t houdt Met saegen stukken saegde, Dat meuigh wonder was En wonder wel behaagde. Cornells Corneliszoon schijnt evenwel niet op 't denk beeld te zijn gekomen, om een beweegbare kap te maken. Vandaar plaatste hij 't geheele gevaarte op een vlot van balken in het water. Veranderde de wind, dan draaide men den geheelen molen om. 't Juffertje en de Zwarte Ruiter van 1439 moeten de oudste molens geweest zijn. Eerst na 1604 schijnt het aantal molens sterk te zijn toegenomen. De eerste papiermolen, de Kauwer, dateert blijkens den windbrief (het recht van den wind moest men pachten) van 18 Februari 1616. De bloei, waarin de Zaanstreek in de 18e eeuw zich verheugde, was, naar 't schijnt, niet zoozeer een gevolg van nijverheid, dan wel van handel en scheepvaart. Vooral de walvischreederijon gaven veel bedrijvigheid. De stapelplaats van hout was hier. De Zaandamsche en Westzaansche schepenmakers waren toen even wereldberoemdals die van de Clyde in Schotland thans. Men telde in 1702 wel vijftig tot zestig groote werven. Vandaar dat Czaar Peter Zaandam als de leerschool beschouwde voor zijn volk en zelf 't voorbeeld gaf om op een werkplaats eenigen tijd te vertoeven. Het moet een merkwaardige tijd geweest zijn. In de eerste dagen van April lag de Groenlandsche vloot ge reed met vlaggen en wimpels in top. Vier en negentig schepen. Voeg daarbij in gedachte tal van koopvaardij schependie naar de havens van EngelandSpanje Portugalde Levant en de Oostzee gecharterd zijn. Houtvlottendie van den Rijn kwamen en veerschui ten en pleizierjachten van Amsterdam. Welk een levendig tafreel moet 't geweest zijn 1 In 1754 had de Zaanstreek het toppunt van rijkdom en welvaart bereikt om in weinig jaren geheel tot armoede te vervallen. In 1795 was dit alles verdwenen. De toestand was zoo treurig, volgens een ooggetuige, dat de straten krielden van bedelaars. De rijkdom was vervlogen. De schepen werden gtoo tendeels in Engeland opgebracht of gesloopt. In 1768 draaiden er nog 505 molens. Honderd hout zaagmolens werden in eukel,.: laren afgebroken. In 1811 bleven er slechts 66 over. De Voorzaan was verzand en zelfs voor kleine schepeD onbruikbaar. Eerst in 1814, toen de onaf hankelijkheid hersteld was, leefde de Zaanstreek weer op. Men is toen opnieuw aan den arbeid getogen, nieuwe takken van industrie werden gevonden en de stoom gaf aan de oude zaken nieuw leven. Wanneer men dit in aanmerking neemt, wanneer mon bedenkt, dat tot het begin dezer eeuw alle bronnen van bestaan hadden opgehouden te vloeien dat nieuw ka pitaal moest worden gevormd dan verkrijgt de nijver heidstentoonstelling die heden te zien isinderdaad een groote beteekenit. Zij geeft eea overzicht van de arbeidskracht eener bevolking die met den tijd meegaatdie veel gewaagd heeft en op 't spel gezet heeft, om de concurrentie vol te houden, hetgeen tegenwoordig moeilijker is, dan ooit te voren. Aldus beschouwd is deze tentoonstelling een bezoek waard zij getuigt van inspanningvolharding en doet zien hoeveel kan worden gedaan wanneer de onderne mingszucht levendig blijft. De groote verscheidenheid van producten i? wel 't be3te bewijs, hoeveel takken van bedrijf worden beproefd Staal water van de Czaar Peter- en Elizabeths-bron, lijn koeken, havermout, gort, pelmeel, rijst en meel; stijfsel, een Zaansch producteven vermaard als de chocolade van Wormerveer rijwielen patentolie Czaar Peter-sigaren, zeep en 't bed der toekomst zeildoekvogelkooien haarwerken boekweitmeelpapier in rollen van 700 kilogramdrijfriemen en fraaie ameublementen en een schuitje op wielen om jeugdige Zaanlanders te rijden. Doch genoeg reeds. Den lezer die de tentoonstelling bezoekt, zal 't niet ontgaan, dat bovenstaande op somming niet volledig is. Hij moet er zelf heen gaan dat hij elke manifestatie verbood die niet een revolu tionair karakter droeg. Ondanks dit verbod liet de club een vuurwerk op stellen, niet op den publieken weg, maar op de balkons van het clubgebouw. Tegen acht uur des avonds wilde de heer Calvignac de menigte opzweepen en gelastte hij den commissaris van politie en den gendarmes de toe stellen voor het vuurwerk weg te nemen. Op de weige ring der politie om een particuliere woning binnen te dringen, haalde de burgemeester eenige veldwachters en timmerliedeneen gevecht volgde waarbij de burge meester den commissaris van politie beleedigde en de regeering hoonde. De commissaris gaf bevel den maire te arresteeren eu naar den politiepost te brengen. Deze gevangenneming heeft tot verschillende betoo gingen aanleiding gegeven. Een deputatie uit den Ge meenteraad kwam zelfs de invrijheidstelling van den maire eischen. Maar dn officier der gendarmerie antwoordde, dat alleen de procureur dor republiek zulk een maatregel kon nemen. Den volgenden morgen kwam het parket uit Albi te Carmanx aan en werd het onderzoek geopend. Een raad van vier genoesheeren is benoemd om onderzoek in te stellen naar den geestestoestand van Francoiswiens revolverschot bij het voorbijrijden van president Fanre zooveel sensatie maakte. Bij de parade ter gelegenheid van het bezoek van Li Hung Chang te Parijs werden 228 soldaten en toe schouwers door zonnesteek getroffen. Gelukkig was geen onkel geval doodelijk. Den 16 is te Reims in tegenwoordigheid van pre sident Faure, generaal Billot, den heer Méline, den heer Bourgeois e. a. het standbeeld onthuld van Jeanne d'Arc. Het Toeeld stelt de maagd voor zittende te paard. Den vervaardiger, den heer Paul Dubois, werd door den pre sident het grootkruis van het Legioen van Eer over handigd. FKA.\ Iaill.Ih. Den 14 is Carmanx (waar, gelijk men weet, de burgemeester en raadsleden socialisten zijn) het tooneel geweest van heftigen strijd. De Temps" schrijft hierover: Terwijl in alle gemeenten van Frankrijk met bewon derenswaardige opgewektheid werd feestgevierd op 14 Juli heeft de gemeenteraad van Carmanx zich willeu onderscheiden. Niet alleen besloot de Raad geen enkele officieele feestelijkheid te doen plaats hebben ook toen de republikeinsche club aan den maire, den heer Calvignac, vergunning vroeg een vuurwerk te mogen afsteken op het°plein waaraan het gebouw der club gelegen is, ver- klaa de de burgemeester dat hij dit weigerde en tevens Een vorstelijk zilveren feest. Heden is het 25 jaar geleden, dat Prinses Maria der Nederlanden, de jongste en eenig overgebleven doch ter van wijlen Prins Frederik der Nederlanden, den 18 Juli 1871" de gemalin werd van Prins Wilhelm van Wied. Al vestigde het echtpaar zich buiten do grenzen van ons land, in het eigen vaderland des Prinsen, toch werd door een herhaald verblijf te 's-Gravouhage, Was senaar of Scheveniugen de betrekking met het vaderland der Vorstin levendig gehouden. Maar dat de genegenheid wederkeerig is, blijkt wel uit geschenken, die het zilveren echtpaar namens vele Nederlanders zijn aangeboden. Een der geschenken bestaat iu een groot aantal tee- keningen van onze schilders, geborgen in een fraai kastje, zwart ebbenhout met matzilveran ornamenten, vervaar digd te 's-Gravenhage door do firma Eckhart. In het kastje, in den vorm van een groote dameswerktafel is tevens plaats voor de autographische bijdragen door ee nige letterkundigen met Beets vooraan, en de muzikale door enkele musici aangeboden. Verder bood de com missie aan, een ouderwetsche Hollandsche gangklok, die op eigenaardige wijze als het ware behangen is met blauw aardewerk uit de fabriek van Thooft en Labouchère te Delft. Waar anders glad of spaarzaam bewerkt hout is, ziet men nu Delftsch, en elke plaque geeft iets te zien, dat de Vorstin en den Vorst eene herinnering kan zijn. Men ziet de Pauw (het wapen der prinsen von Wied) en den Oranjeboom, do verblijven en stamsloten van het Geslacht Nassau, Hohenzollern, Alt-Wied, Neuwied en men leest »Ik brenge elk uur een groet van Neder land." In de derde plaats wordt een Deventer tapijt aange boden rood, met gele rand, met pauwen en leeuwen. Het Gemeentebestuur van Wassenaar zond bij een prachtig pièce de milieu (Rozenburgerpot) eeu door den bloemist M. Bulderdijk, te Haarlem, ingerichte reusach tige bloemenmand, van 1.60 M. lang, 0.75 M. breed en 1.75 M. hoog. De daarvoor benoodigde bloemen bruidsbloemen, veelkleurige leliën eu Californische tul pen, tusschen palm- en varenbladeren zijn geleverd en geschonken door de bloemisten Van Tubergen, te Haarlem. Het Hollandsche dienstpersoneel (der verschillende goe deren hier te lande) zond een paar kostbare vazen met afbeeldingen van de verschillende lustverblijven hier te lande. Aan de algemeene armen der gemeente Wassenaar werd heden eeue uitdeeling gehouden vau levensmiddelen, waarvoor de Prins en Prinses f 500 hebben geschonken. Onwcder. Op vele plaatsen heeft het onweer groote schade aangericht, maar gelukkig zijn er weinig persoonlijke ongelukken te betreuren. Te Nieuw Beerta en Steen- wijirerwold hebben echtor droevige voorvallen plaatsgehad Donderdagmiddag geraakte de zoon van den landbouwer H. E. Dijkema te Nieuw Beerta, doordat de paarden ten gevolge van het hevig onweder schrikten, bekneld tusschen eeu voer koren eu eeu boom, waardoor zijn borst plat gedrukt werd. Ofschoon dadelijk geneeskundige hulp uit Groningen werd ingeroepen, overleed de ongelukkige na eenige uren van hevige pijnen. Onder Steouwijkerwold sloeg de bliksem in de woning van den vrijboer J. van der Laan te Willemsoord. De

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1