Ingezonden Stukken. Stadsberichten. atjdh. B U HG ERLIJKE STA N D. vrouw, die het jongste kind op haar schoot had, werd met den stoel waarop zij zat een eind verplaatst, en kreeg hevige brandwonden aan beide beenen, terwijl nog twee kinderen aan nek en rug belangrijk letsel bekwamen een derde kind werd eenige meters weggeslingerd en geraak+e geheel bewusteloos. Van der Laan en het jongste kind bleven ongedeerd. Het huis brandde tot don grond toe af, terwijl van den inboedel waarvan niets ver zekerd was zeer weinig kon gered worden. Een kaJf werd mede een prooi der vlammen. Van der Laan is door dit ongeluk totaal arm geworden. Zaandam. Aan de haven te Zaandam is den 16 onder de stouwers wier werk bestaat in het lo«sen van hout uit de booten op schuiten en lichters eene werkstaking uitgebroken welke echter na enkele uren werd beslechtdoordien de stakers hun eisch (5 cents verhooging per standaard) zagen ingewilligd. Daarna begon eene werkstaking van de losse werklieden, die het hout aan de werven opslaan, die echter ook spoedig een einde nam door het aanDemen van een aanbod der patroons. Twee booten van de firma William Pont gingen naar Amsterdam om te lossen. Indien het aanbod reeds ien 16 was aangenomen dan zouden deze booten gebleven zijn en het verzuim door de patroons vergoed. De tentoonstelling werd don 16 bezocht door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, Jhr. Mr. W. Schorer, en de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Waterstaat. Zij werden aan het station ontvangen door den burge meester van Zaandam, Mr. H. J. C. van Tienen, en door de comité-leden Chr. Grootos, J. J. Day vis en H. Zwaar demaker Jzn. In open rijtuigen reed men naar de tentoonstelling. Het voorgenomen bezoek aan het Czaar Petershuisje moest met het oog op den weinigen tijd vervallen. Op den rit door de stad passeerden de rijtuigen dicht bjj het station een troep van ongeveer 150 werkstakers, dio zich aan weerskanten van den weg schaarden, het Vrijheidslied aanhieven en daarna weer zingende de stad introkken. Op het tentoonstellingsterrein werden de hooggeplaatste bezoekers opgewacht door de comitéleden, allen in plecht gewaad. In het gebouw was bij den hoofdingang een gedeelte gereserveerd voor de officieele ontvangst. De voorzitter van het uitvoerend comité, de heer Chr. Grootes Mz., heette hier de voorname gaston met een kort woord welkomen nadat deze officieele begroeting was afgeloopenwerd ece wandeling door het tentoon stellingsgebouw gemaakt. Gedurende den heelen middag liet Wedemeijer's schut terijkapel zich hooren. Te halfvijf begaven de gasten zich met het comité op het bootje, dat, keurig gepavoiseerd en met een versie ring van bloemen op het dek aan don steiger bij het tentoonstellingsterrein gereed lag, en werd een boottochtje gemaakt langs de schilderachtige Binnen-Zaan naar Wormerveer. Gedurende dien tocht werden door de Zaanlandsche Zeilvereeniging saluutschoten gelost. Na terugkomst te Zaandam werd in Café Suisse aldaar een diner aangeboden waarna de ministers zich met een extra boot naar Amsterdam begaven. Harslngertiorn. In Hollands noorderkwartier wordt dit jaar ruim hooi geteeld ook is het hier van uitmuntende kwaliteit. Er zijn veehouders, die ruim 10 wagens per bunder hebben geoogst. Het grasland is hier in 't algemeen zeer dor, men moet overleggen en bijvoe deren om de koeien geen gebrek te laten lijden. Regen is voor de landerijen hoogst noodig; het grasgewas is zoo ten achteren, dat er van nahooigewin weinig zal komen. Te Kolhorn gaat het met de palingvangst weder zeer onvoordeelig. In den aanvang van het jaar was men niet ongelukkig dit duurde echter slechts een paar weken. Helloo. Tot lid van het bestuur van den Baaijes- polder onder Heiloo, is gekozen de heer J. Roskam Pzn. alhier. Edam. De raad dezer gemeente heeft besloten voort te gaan met de heffing van wik- en weegloonen tegen 0,60 de IOC k.g. fVIeuwedlep. Alle lijders van Hr. Ms. fregat »Johan Willem Friso" zijn thans uit het marinehospitaal ontslagenmet uitzondering van de tot den état-major van het schip behoorendo officieren van gezondheid Westen broek en van der Vos, die nog altijd onder behandeling zijn. Akersloot. Waarschijnlijk door hooibroei brandde den 17 's morgens, ongeveer negen uur, de boerenwoning van P. Zwartin de Stierp onder deze gemeente, af. Weinig werd gered. Gelukkig werden de op het erf staande hooihoopen door het flink optreden der spuit gasten van Markenbinnen bewaard, totdat later de brand weer van Akersloot het werk overnam en het hooi verder bluschte. Schoort. Woensdagden 15werd de nieuwe burgemeester, de heer J. A. Peeck, als zoodanig beëedigd en des avonds bij terugkomst uit Haarlem op het ge meentehuis te Schoorl in buitengewone raadsvergadering geïnstalleerd. Op Bergerschei was door ingezetenen van Schoorl eene eerepoort opgericht met belanglooze hulp van den opzichter der Heide-Maatschappjj voor dennen beplanting in de rijksduinen alhier, terwijl ook een eere poort was geplaatst voor de deur van het gemeentehuis, terwijl de raadszaal bijzonder net en smaakvol was ver sierd en a giorno verlicht. Het portret van den overleden burgemeester was aldaar opgehangen. Ook bestond het plan dat de schoolkinderen op Berger schei den burgemeester zouden opwachten en hem een toepasselijk lied toezingen doch door den regen kwam hierin verhindering, zoodat dit afliep met de aanbieding van een bouquet en het desbetreffende vers. Evenwel bevond zich een eerewacht van 12 ruiters op Bergerschei om den nieuwbenoemde op te wachten en verder naar het gemeentehuis en zijne woning te verge zellen. In de raadszaal gekomen werd hem het welkom toegeroepen en hij door den waarnemenden voorzitter en loco-burgemeester, recht hartelijk toegesproken, evenals door wethouders en raadsleden. De heer Peeck bracht allen zijn dank voor de hartelijke ontvangst en eerbe wijzen, welke zoo zeide hij zijne verwachtingen verre overtroffen en gaf de hoop te kenDen dat het hem gegeven mocht worden tot nut en zegen van Schoorl werkzaam te zijn. Ten slotte werd de eerewijn aange boden en hield de nieuwe burgemeester receptie. Ursem. De heeren W. Duin lid van het da- gelijksch bestuur van de banne en den polder Ursem en de heer D. Boots hoofdingeland van genoemde banne en polder, aan de beurt van aftreding zijnde, zijn beiden als zoodanig herkozen. ®e misdaad te Alblasserdam. Naar de Dordr. Crt. verneemt, blijft de verdachte Willem Jansen, die zich in voorloopig arrest bevindt, hardnekkig alle schuld ontkennen. Tot dusver is het geredde meisje, Marigje Kloot, nog niet met hem gecon fronteerd met het oog op haar zenuwachtigen toestand. Wat het verzet van een deel der bevolking van Alblas- serdam tegen de overbrenging van den verdachte betreft, voortdurend komt het blad daarvan nieuwe staaltjes ter oore. Menigeen draagt de zichtbare of verborgen teekenen van zijne kennismaking met de bajonnetten der pontonniers en de karabijnen der rijksveldwachters ook al zijn die verwondingen niet van ernstigen aard. VoorzeKer, zegt de Dordr. Crt., pleit ook dit voor de kalmte, waarmede de handhavers van het gezag zijn opgetreden wanneer men bedenkt, dat meermalen uit het volk werd geroepen: >schiet maar dat de verwoede menigte tegen de gevelde bajonetten opdrong, de karabijnen der rijksveldwachters vastgreep, ja zelfs een pontonnier met een klinker tegen het hoofd werd geworpen en den rijksveldwachter Rethans bij het ontzet der autoriteiten een stuk uit den baard werd getrokken. De Koningin-Regentes beeft afwijzend beschikt op het verzoek van den >Bond van klerken bij de rechterlijke macht", om tot Rijks-ambtenaren te worden aangesteld. Schagen. De remonte-commissie heeft, evenals verleden jaar, toezegging gedaan de nieuwe paardenmarkt te zullen bezoeken die dit jaar den 24 zal gehouden worden. Ook is bericht ontvangen van groote paarden fokkers, dat zij met hunne dieren de markt znllen bezoeken, terwjjl vreemde kooplieden van hunne komst hebben kennis gegeven. De markt belooft dus dit jaar weer even belangrijk te zullen worden als de eerste was. Bij het departement van koloniën is het volgende, den 17 gedagteekende telegram van den Gouverneur- Generaal van Ned. Indië ontvangen Bij farceeren brug Kroeng Raba gesneuveld één en gewond drie militairen beneden den rang van officier. Nacht onrustig. lioonsverhooging. Aan de redactie der Alkmaarsche Courant. Met het opnemen van onderstaand bericht zult U mij zeer verplichten en breng ik U daarvoor reeds bij voorbaat mijnen dank. Den 29 Juni 1.1. is eene loonsverhooging voor de alk maarsche timmerlieden in werking getreden, die dan ook zeker door alle patroons is uitbetaald en waartegen wel niemand bezwaar zal hebben. Die loonsverhooging dankt haar ontstaan aan een ver zoek van de timmerlieden vereenigiug .Verbetering door Eendracht*tot het Bestuur van de .Vereeniging voor Bouwkunst en aanverwante vakken" gericht. Op initiatief van genoemd begluur werd eene gemengde commissie van particulieren, bouwkundigen, patroons en werklieden uitgenoodigd, die zaak in onderzoek te willen nemen. Dat onderzoek overtuigde allen weldradat de ge vraagde loonsverhooging van. 2 cent per uur zeer gemo tiveerd was en dat er tegen, de invoering daarvan geen overwegende bezwaren aantevoeren waren. Eene vergadering met patroons werd belegd en na breedvoerige discussies werd besloten dat van «ƒ29 Juni 1896 de loonstandaard van de timmerlieden in Alkmaar met cent per uur verhoogd zoude worden In de couranten werd hiervan bereids mededeeling ge daan en dit bericht dient om te doen zien, hoe die zaak haar beslag kreeg. Hoogachtend Uw Dw. Dr., G. LOOM AN, Voorzittor der gemengde Commissie. Kantongerecht te Alkmaar. Zitting van 18 Juli. A. P. L., Haarlem art. 28 en 424 Wetb. v. Strafr., vrijgesproken. Secretaris geheimeer. Door dijkgraaf en heemraden is den 18 ter ver- vulling der bestaande vacature van secretaris van den polder »de Schermeer*', in plaats van den heer mr. A. P. de Lange, die bedankt heeft, de volgende voordracht opgemaakt 1°. J. Kos, Ursem; 2°. mr. W. F. A. Verhoeff, Alkmaar; en 3°. Cs. Dekker, Oterleek. Concert Hultensocleteit. Voor de tweede maal in dit seizoen werd er in den Stadshout en wel op den 16 des avondsvanwege de Buitensocieteit een concert gegeven, ditmaal door het Stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie uit Amers foort kapelmeester de heer G. K. G. van Aken. Wat ons aangaat, wij maakten voor het eerst met deze militaire kapel kennis en wij verklaren gaarne dat het een aange name kennismaking geweest is. De bezetting van dit korps is te lovende kapel meester beschikt over een flink getal clarinetten wat voor een harmonieorkest altijd een voordeel is, daar cla rinetten de plaats vervullen, die de violen in een strijk orkest innemen en dus hoofdinstrumenten zijn. Daarbij is het koper zeer mooi van klank. Het programma bestond voor het meerendeel uit be kende nummers, die hoe dikwijls ook gespeold telkens weer met aandacht worden aangehoord. Tot de mooiste nummers behoorden, naar onze meening de beide operafantaisiënde eene uit »Mignon" van Thomas, door den kapelmeester, de andere uit »Faust", van Gounod. Verder de »Hommage Chopin", van J, H. Bekker en de twee stukken van Richard Wagner n.l. Marsch uit >Tannhaüser" en .inleiding voor het derde bedrijf en Bruidskoor" uit .Lohengrin." De fantaisiën in 't bijzonder waren zeer schoone nummersdie ver dienstelijk werden gespeeld. In de fantaisie van Bekker is aan eenige musici ge legenheid gegeven cm met hun talent te schitteren, zocals b.v. de clarinettist en saxophonist in de cadenzen en de clarinettist in vereeniging met den hoboïst in de .Nocturne" in Es groote terts. Van deze gelegenheid maakten de heeren uitvoerders op gelukkige wijze gebruik. De trombonist speelde de bekende melodie in het fragment uit .Lohengrin" met schoonenronden toon, zonder in ruwheid te vervallen. Wat verder de uitvoering van de fantaisie van B. betreft, zoo verschillen wij op één punt met den kapelmeester in opvatting. Het tempo waarin de treurmarsch gespeeld werd, vonden wij te snel. Wan neer men b.v. bjj eene militaire begrafenis zoo ving speelde en daarbij dan ook natuurlijk zoo vlug mar cheerde, zou het een alles behalve plechtigen indruk maken; maar wellicht versnelde de kapelmeester het tempo door dat deze marsch nu in een concertnummer voorkwam? Hoe het ook zij, het deed ons niet zeer aan genaam aan. Als componist deed de heer van Aken zich ook nog kennen door eene gavotte, een opgewekt, luchtig stukje. Het publiek was met de geheele uitvoering blijkbaar zeer ingenomengetuige de bijvalsbetuigingen aan het einde der meeste nummers. Bij de gehouden aanbesteding van werkzaamheden aan de kerkgebouwen der ned. herv- gemeente alhier, was minste inschrijver de heer J. Schoen, voor f 1111 aan wien het werk is gegund. De heer dr. A. A. Cramer, alhier is beroepen bij de ned. herv. gem. te 's-Gravenbage. De barometerstand alhier, was's morgens te 8 uur als volgt: den 17: 764.1 den 18: 765 6. Aan de bad- en zweminrichting alhier wer den van 11 Juli tot en met 17 Juli genomen 580" baden door heeren, 36 door dames 64 door weezen, 199 door onvermogendentotaal 879, Drnkste dagen 13 Joli met 177 baden en 15 Juli met 188 baden. De hoogste temperatuur was op 14 Juli met 71° F. en 15. Juli met 72" F. Door het stede lijk muziekkorps zullen op zondag, den 19des avonds te 7 uren, in den Stads hout, de volgende stukken worden uitgevoerd: 1. .Tambonr-Marsch," aus der Oper .die Zwillinge" van R Gené and L. Roth 2. Ouverture zar Oper .Hans Heiling" v. H. Marschner3. .Rosen aas dem Süden," Concert-Walzer v. Joh. Strauss; 4. Fantaisie op motieven uit de opera .Der Freiscbiltz v. 0. M. v. Weber5. .Watfenrnf des Kaisers," air militaire v. R. Clarens 6. Ouverture de concert »Le conquérant" v. A. Govaert; 7. Grande fantaisie op motieven nit de opera .Dielnsti- gen Weiber von Windsor" v. O. Nicolaï8. »Le réveil du rossignol," idylle pour flauto picolo v. W. van Perck; 9. .Les rencontres," marche potpourri v. F. Dnnckler. ONDERTROUWD 16 Jnli. Jan Holman, te 's-Gravanhage, en Jelletje van ce Graaf, alhier. Oornelis Winder en Wxl- helmina Maria Catharina Koster. Gerrit Zomerdijk en Anna Groenewond. Johann Friedrich Schmöle, alhier, onl. te Helder en Anna Samuels, wed. van Frederik Willem Cornells van der Staaij, te Zutphen. GEBOREN 16 Juli. Johannes Antonius, z. van Johannes Wilhelmus HaakmaD en Jacoba Alida Maria van Berknm. 17 MartiBa, d. van Martinus Hardorff en Geertje de Boer. Aaltje, d. van Dirk Hein sn Wil- helmina Schermer. Alkmaar 17 Jnli. Kleins kaas f 25,50 commissie f 23,—, Middelbare f 24,Aangevoerd 519, stapels, wegende 159421 K.G. Alkmaar. 17 Juli. Aangevoerd 246 mudden. Gerst chev. f 4,50, haver f 3,15 a 3,25, brnine boonen f 8,50, cirosn id. t 11,—, karwsjzaad (nienw) f 11,50 a 12, Erwten: grauwe f 15,—, vale (nieuw) f 13,—. Alkmaar 18 Jnli. Aangevoerd 4 Paarden f 80 a 125 13 koeien en os3en f 160 a 240, vette kal veren f a per E. f 0,a f 0,23 nuchtere dito f 8 a 18, 16 magere schapen f 10 a 18, vatte varkens, per P. f 0,— a 0,—, 35 magere id. p. st. 9»jja 12,329 biggen f 3,a 7.1 bokken en geiten f 0 a 8, Boter per P. ('s middags 12 uur) f 0,55 a 0,60, kippeneieren f 3,— a 3,50, eendon, dito f 0,— per 100 stuks 2 kleine bokjes f 1,a, 1,25, 22 lam meren f 7 a 11, 0 ezel f 0. Amsterdam 17 Jnli. Aardappelen Friesche Franeker Jammen t a Rijnsburgers f 1,80 a 2, Zeeuwsche Spnissbe Jammen f 0.a 0;dito blauwe a ct. per K.G., Katwjjker zaad t 2,40 a 3,20,, id. blauwzanders f 0,a f 0,—, id. muisjes f 2,30 a 3,—, Andijker Muisjes f 2,20 a 2,40, Westlandsche zand 2,40 a 3,—Westlandsche f 2,20 a 2,40, id. Losse f 0,a 0,Westlandsche Muisjes,f 2,10 a 2,20, Noord- wijker Zand f 2,10 a 2,40, id. Grave f2.20 a 2,60, Haar lemmer Boifen f 0,a 0,Aanvoer 15 ladingen, haadel matig. Petroleum kalm. Amerik. loco en termijnen f 7,85, Rnss. loco f 7.45. Entr. Raapkoeken f 35 a 56 Lijnkoeken f 5,a 9, Deleï 16 Juli. Boter le soort f 56,2e soort f 46. 3e soort f 40,per */4 vat van 40 kilo. Aangevoord 802 achtste en 68 zestiende vaten. Samen 16720 P. Eüam, 16 Jnli. 131 stuks boter, per P. f O,55a0,625. kipeieren I 3,50 a 0,— per 100 stuks. Hoorn, 16 Juli. Kleine kaas f 26,Commissie f 22,.50 middelb. f .Aangevoerd 296 stapels, weg. 86096 kg. Hoorn 17 Jnli. Aangevoerd 478 schapen f 18 a 26, per stnk. Handel vlug. Hoorn 18 Jnli. Aangevoerd tarwe f 5,a 7, Rogge f0,a 0,Gerst f 3,50 a 4,25, Haver f3,25 a 3,75, witte erwten f 10,— a 12,groene dito f 11,—a 13,grauwe dito f 12,50 a 16,vale dito f 9,a 10, Brnine boonen f 10,50 a 12,Karweizaad f 11.50 11,75, mosterd- f a 5 paarden f 80 a 1205 koeien f 150 a 20017 schapen f 18 a

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2