Buitenland. van opwellende drift volkomen mocht hij derhalve voor zijn daden aansprakelijk worden gesteld. Ook burg. en weth. hebben dit ingezien en zij vroegen over het gebeurde het advies van den arrondissements schoolopziener. Na dit gehoord te hebben, zijn zij over gegaan tot schorsing van den onderwijzer den Hartogen hebben zij verder den gemeenteraad voorgesteld hem te ontslaan. Of die straf niet te streng is schijnt ons een pnnt, voor discussie vatbaar en daarbij zon allicht tot het resultaat gekomen worden dat een boete of een degra datie te verkiezen ware. Maar dat hier straf moet toe gepast worden schijnt ons buiten kijf. Er is geen enkele redenwaarom de onderwijzer zich niet zou moeten schikken naar de bevelen van zijn superieuren en waarom hij eigen rechter zou mogen spelen. Dat hij naar betere toestanden streeft en propaganda maakt voor de over tuiging dat de vooruitzichten voor den onderwijzer verbeterd moeten worden in dit opzicht is hij slechts een kind van zijn tijd en niemand met onbevangen blik zal hem dat euvel duiden. Zou echter het voorbeeld van den Hartog ongestraft blijven en navolging vinden, dan zou men er toe moeten komen om den ordelievenden ouder te waarschuwen voor de schoolwaar dergelijke personen onderwijs geven. Waar de Staat en de gemeenten zooveel geld aan het openbaar onderwijs ten koste leggendaar heeft de gemeenscha} het recht om onderwijzers te eischen die andere begrippen dan den Hartog zijn toegedaan over de wijzewaarop de onderwijzers het best hunne be langen kunnen dienen. JHJITSCHIiAWD. De aanneming van het nieuwe Burgerlijk Wetboek geeft den Rijksdag heel wat werk. Yóór dit in werking kan tredenmoeten noodzakelijk een aantal wetten betreffende de rechtspraak, als de rege ling van het procesrecht, van het civiel recht, e. a., worden herzien, merkt de Voss. Ztg. op. En bovendien, moeten vóór 1 Januari 1900 nog eenige wetsvoorstellen zjjn af gehandeld, die nauw samenhangen met een gemeenschap pelijke regeling van het burgerlijk recht voor het geheele land. Daartoe behooren het Wetboek van Koophandel, de regeling van het recht van uitgiftevan het verze- korings- en van het auteursrecht. De voorbereidende werkzaamheden daarvoor zijn reeds in vollen gang. De inzameling van gelden voor de vervolgde Ar meniërs heeft te Berlijn 30,000 Mark opgebracht, terwijl in andere plaatsen van Duitschland de opbrengst naar verhouding grooter is. Het plan is met deze gelden twee weeshuizen te stichten. EGYPTE. Het cholerarapport voor Egypte van Donderdag vermeldt in het geheel 273 ziekte- en 263 sterfgevallen waarvan bij burgers te Wady Haifa 22 ziekte- en 24 sterfgevallen voorkwamen en bij militairen 12 en 7. In het kamp te Kosheh breidtluidens een telegram aan de Engelsche bladen de cholera zich maar weinig uit. Er waren 27 ziekte- en 13 sterfgevallen te ver melden. Het Engelsche blad, de Army and Navy Gaz., stelt voor, Engelsche officieren die nog nimmer in actieven dienst geweest zijn tijdelijk te plaatsen bij de Soudan- expsditie. Het militaire blad ziet hierin een middel om de officieren practisch te bekwamen, beter dan door ma noeuvres kan geschieden. EYGEUAYD. Het proces tegen dr. Leander Jame son, sir John Willougby, kolonel H. F. White, majoor R. White, kolonel Raleigh Grey en den heer C. J. Co ventry werd den 20 begonnen voor het Hooggerechtshof, voor den lord opperrechter van Engeland, lord Russel of Killowen als voorzitter, en de rechters baron Pollock en sir Henry Hawkins. De beklaagden zijn beschuldigd van vergrijp tegen de Foreign Enlistment Act, als hebbende binnen het grond gebied van Hare Majesteit de Koningin en zonder daar toe gemachtigd te zijn een militaire expeditie voorbereid tegen een bevrienden staat. De zitting werd door een talrijk publiek bijgewoond, waaronder vele dames. Sir Edward Clarke, de verdediger der beschuldigden, drong aan op nietigverklaring der acte van beschuldiging die naar hij verklaarde, onbepaald en dubbelzinnig is. Voordat de verdediging kan worden voorgebracht, heeft een beklaagde er recht op, dat hem duidelijk wordt medegedeeld welke beschuldiging tegen hem is ingebracht. Bovendien is het noodig voor het openbaar ministerie, te bewijzen dat de Foreign Enlistment Act is afgekondigd door den gouverneur van het deel van bet Britsche ge bied, waarin de beweerde schending begaan is, De Britsche minister van Koophandel, de heer Ritchie, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij een ontwerp zal indienen tot invoering van het metrieke stelsel. Lord Braye zal in het Hoogerhuis voorstellen, dat de regeering den 23sten October, den dag waarop koningin Victoria langer regeert dan eenig Engelsch vorst, zal vaststellen als een algemeeuen feestdag. FH.41HHBKJH. De regeering zal de rechten op buitenlandsche suiker met ingang van 1 Augustus ver- hoogen. Volgens een decreet van het jaar 1840 kan bij besluit van de regeering tot een dergelijken maatregel worden overgegaanbehoudens goedkeuring der Kamers. De rechten op ruwe suiker worden verhoogd van 7 fr. tot 10.50 fr.; die op geraffineerde suiker van 8 tr. op 12.50 fr. De maatregel heeft hoofdzakelijk ten doel beschermend op te treden voor de fransche industrie en de groote invoeren van duitsche suiker tegen te gaan. Uit Algiers wordt gemeld dat de gewezen eerste minister van Madagaskar, die in ballingschap te Mustapha leeft, door bemiddeling van den gouverneur van Algiers vergunning verzocht heeft den president der republiek te mogen begroeten en hem zijne bemiddeling aan te bieden tot herstel der rust op Madagaskar. Tot dat doel zou de gewezen minister een oproeping tot de Hova's richtenzich aan de fransche heerschappij te onderwerpen. De oogst der Franciscaners te Le Puy is in beslag genomen, omdat de kloosterbroeders de droits (Paccroisse- ment niet betaald hebben. De oogst zal 26 Juli in veiling gebracht worden. De Gaulois deelt mededat de fransche regeering officieus bericht heeft ontvangen dat de keizer en de keizerin van Rusland na het bezoek aan Berlijn zich naar Frankrijk zullen begeven. ITAME. Zeer tegen de verwachting heeft markies Visconti Venosta nog geen beslissing genomen omtrent de aanneming der italiaansche portefeuille van buiten landsche zaken. De minister-president heeft Vrijdag nogmaals een onderhoud gehad met den markiesten gevolge waarvan de beslissing is uitgesteld tot den terugkeer des konings uit Monza. De inrichting eener fransche oorlogshaven te Biserta, aan de Noordkust van Afrika, is door de openbare mee ning in Italië reeds dadelijk beschouwd als een gevaar voor de veiligheid van het italiaansche Rijk. Herhaal delijk werd zelfs in het parlement die zaak ter sprake gebracht en menig plan werd gesmeed om dit gevaar te verminderen. Doch de ongunstige financieele toestand van Italië verzette zich tegen de uitvoering er van. Thans zal, met behulp van engelsch geld, een italiaan sche oorlogshaven te Licata worden opgerichtom een tegenwicht te hebben tegen de aanwezigheid der fransche oorlogsvloot te Biserta. Bli§IiAXU. De correspondent van de Daily News" te Odessa verneemt uit gezaghebbende bron, dat uit de keizerlijke kas meer dan 3.500.000 roebel is betaald aan nabestaanden van slachtoffers der ramp te Moskou. Het getal van hen, die onmiddellijk werden gedood en van hen die later aan de bekomen verwondingen bezweken, bedraagt zoo wat 4500, en meer dan vijfduizend anderen werden gekwetst SFAYJE. In de Kamer deden den 16 verschillende afgevaardigden der oppositie vragen en wel in hoofdzaak over de niet-betaling van soldij aan de troepen op Cuba. Er was geen enkele minister aanwezig. De minister van openbare werken die juist de zaal binnenkwam verklaarde, dat de ministers verhinderd waren door ver plichtingen, waaraan zij zich niet konden onttrekken. Op deze verklaring volgde een heftige woordenwisseling. Nadat uitleggingen waren gegevenwerd evenwel het incident voor gesloten verklaard. Thans is door den president van den staatsraad Linares Rivas verklaard dat enkele legerafdeelingen op Cuba nog geen soldij hebben ontvangenwegens de moeilijkheid van het verkeer. Van te kort schieten der regeering is echter geen sprake. De Cubaansche opstandelingen hebben bij Sagua een goederentrein doen ontsporen. De machinist werd ge dood en twee stokers kregen verwondingen. De politie te Havannah heeft een bergplaats van wapenen voor de insurgenten ontdekt. Tien personen werden naar aanleiding van deze vondst gevat. TURKIJE. De Daily Mail'' verneemtdat te Athene zeer verontrustende berichten zijn ontvangen van Kreta. Vele afgevaardigden moeten na de jongste ge beurtenissen een oplossing der kwestie langs diploma- tieken weg onmogelijk achton. De dubbelzinnige houding der Porte haar bereidvaardigheid met woorden en haar onwil voor daden, draagt er toe bij om de spanning te vermeerderen. De grieksche regeering heeft in een nota aan de mogendheden de aandacht gevestigd op den ernst van den toestand na de jongste overtredingen der turksche soldaten. Te Athene zijn een negentigtal opstandelingen aange komen met vier turksche gevangenen en een turksche vlag. De „Times" meldtdat in het district Apokorona ernstig is gevochten. Uit vertrouwbare bron verneemt het blad dat de turksche troepen met artillerie opnieuw naar het binnenland zijn opgeruktterwijl de oorlogs schepen granaten wierpen onder de opstandelingen. Des niettemin hebben deze de troepen naar de kust terugge dreven met een verlies van 50 dooden en gewonden. Volgens de officieele opgave der turksche regeering hebben de ongeregeldheden het vorige jaar de meeste slachtoffers geëischt in het vilajet Diarbekir. Daar werden gedood 523 Mahomedanen en 254 verwondterwijl 1641 Christelijke Armeniërs om het leven kwamen en 379 hunner wonden bekwamen. In het vilajet Bitlis kwamen verleden jaar 152 Muselmannen en 229 Christenen om terwijl gewond werden 180 Mahomedanen en 117 Ar meniërs. ZIIID-AVBIHA. Uit Boeloewayo wordt gemeld, dat het 'kafferhoofd Fako zich met 2000 stamgenooten heeft aangesloten bij de opstandelingen. Dientengevolge zal waarschijnlijk de weg naar Mafeking worden afge sloten door de zwarten. Generaal Carrington is onge steld. De Afrikaanders verlaten het land in grooten getale. Uit de rapporten van de Landcommissie in Matabe- leland is gebleken wat de oorzaak is der opstanden in Rhodesia. De Chartered Company had gedecreteerd, dat al het vee aan haar toebehoorde krachtens het recht van verovering, omdat het vroeger, in naam, grootendeels toebehoorde aan den koning. Een deel van het vee werd later wel aan de eigenaars teruggegeven 32.000 stuks vee behield de maatschappij, 40.000 stuks gaf zij terug. Volgens een telegram van Lord Grey waren de Mata belen over deze schikking zeer voldaan. Nu, die vol daanheid is gebleken in den opstand zegt Truth. Het is dan ook al te dwaas, dat de geheele veestapel gerang schikt wordt onder buit; te meer daar het vee de eenige rijkdom van de inlanders uitmaakt. Toen brak de veepest uit, en werden de runderen, die de bevolking met veel moeite teruggekregen bad, geslacht op last der Company. De »Timos" verneemt, dat de weg naar Tati niet is afgesloten. De postwagen is te Boeloewayo aangeko men, doch met vertraging. Het schijnt dat er gevochten is in de nabijheid van Napier's hoevete Boeloewayo werd tenminste in die richting hevig schieten gehoord. Een ander bericht zegt, dat de »Cape boys" dronken waren en hun geweren in de lucht afschoten. De toestand van sir Frederick Carrington is volgens de laatste berichten iets beter. Verder weet de »Times" te melden, dat de heer Up- pington, de advocaat-generaal, een afzonderlijk rapport heeft ingediend, naast dat der bjjzondere commissie van onderzoek, waarin de medeplichtigheid van Rhodes en en het bestuur te Londen, aan Jameson's inval als bewezen wordt aangenomen. De advocaat-generaal verklaart daaren tegen dat de commissie niet in staat is aan te toonen de beschuldiging, dat het Londensche bestuur der Char tered Company kennis droeg van de gebeurtenissen in Zuid-Afrikadat de commissie in de overgelegde getui genissen niec kan vinden het bewijs, dat Rhodes verant woordelijk gesteld moet worden voor den inval van Ja- meson en dat, naar de commissie meent, Rhodes niet bekend was met Jameson's plannen en alles deed wat in zjjn vermogen was om den inval te doen staken toen deze was ondernomen. ATJEil. Aan het Nieuws van den Dag werd uit Batavia geseind »De majoor der infanterie D. A. Okhuijzen is op reis van Atjeh naar Batavia overleden." Majoor Okhuijzen werd licht gewond bij het terug trekken van Anak-Galoeng maar sedert nam hij geen deel meer aan de volgende krijgsverrichtingen. Lo niltok. Het Hbl. ontving den 20 het volgende telegram »Mami Otjitalib en 14 opstandelingen, verscholen in de Missigit van Praja op Lombok, hebben een Europeesch soldaat met speren gedood. Zij sloegen vervolgens op de vluchtonze troepen vuurden op hen zonder resultaat- De majoor der infanterie W. P. Wetselaar blijft te Praja." Kaatswedstrijden te Brussel. Uit Brussel schrijft men van 18 Juli De kaatsers uit Friesland, vergezeld van de Permanente commissie met hun eere-voorzitter zijn hier aangekomen. Aan het station du Nord werden zij hartelijk verwel komd door het bestuur der Société Royale du Sablon en vele belgische kaatsers. Bij de feestelijke reünie in het gebouw der Société (waaruit tijdens deze onafhankelijk heidsfeesten broederlijk de belgische en nederlandsche driekleur wapperden), maakten kaatsers en directies van verschillende vereenigingen opnieuw kennis met elkander. Den 19 hebben de friesche kaatsers met de Société Royale deelgenomen aan den schitterenden optocht, georganiseerd door de stad Brussel. Burgemeester Buis en schepenen hebben in ambtsgewaad den optocht bezocht, waarbij de heeren Bogstra en Koopmans door den burgemeester zijn aangesproken. Daarna is een vinnige strijd gestreden tus.-chen twee parturen belgische tegen twee parturen friesche kaatsers. Na heftigen tegenstandwaarbij de belangstelliug van het publiek steeg tot enthousiasme zijn de beide friesche parturen overwinnaars geworden. De uitslag van den beslissings-wedstrijd is nog niet bekend. Examens muziek. De 17de jaarlijksche examens der Nederlandsche Toonkunsteuaars-vereeniging zijn den 20 te 's-Gravenhage in het lokaal »Pulchri Studio" begonnen. Van de vijf candidaten zijn geslaagd voor piano (lager onderwijs) mej. D. Ph. Gaillarduit Kampenvoor koorge zang: mej. M. Bokelmann uit Zwollede heer P. Hartog uit Dordrechten de dames P. W. Bentfort en D. Ph. Gaillard, van Kampen. Kunstmest. Den 17 werd te Zwolle een bijeenkomst gehouden van landbouwersdie indertijd den zoo druk besproken kunstmest hadden gekocht van de firma J. Nivette&Co. te Brussel. Dezen mest had men niet dadelijk behoeven te betalendaarmee kon men wachten tot de gewassen binnen waren. Bij sommigen werd deze termijn gesteld op Augustus, bij anderen op September en October a.s., terwijl, blijkens de mededeelingen der aanwezigen, aan allen mondeling was gezegd dat zij niet behoefden te betalen wanneer de mest niet voldeed. Daar de koopers nu in geenen deele tevreden zijn over de resultaten met dezen kunstmest verkregen, willen zij niet betalen. Mocht men toch gerechtelijk worden aangesproken, dan zou men de eventueele kosten van een proces gezamenlijk dragen. Over acht dagen zal men wederom bijeenkomen, ten einde zich schriftelijk tot deze samenwerking te verbinden. Werkstaking te Maastricht. De 5e lijst van bij den heer 0. V. Gerritsen te Amsterdam, ontvangen giften ten behoeve van de werk- stakende glasslijpers geeft een bedrag van f 539,781/2- Nagenoeg alle gevers laten zichgelijk in ons land gebruikelijk ismet een enkele letter aanduiden doch naar aanleiding van de opmerking van een hunnerdat hier, waar het geven geen liefdadigheid, maar eene principe- quaestie is het vermelden van zijn naam een daad is die grooter waarde heeft dan het geld wordt gezegd dat in het vervolg de namen der schenkers zullen worden vermeld, indien dit bij de toezending van de gelden ver zocht wordt. Yoor wielrijders. Door een vakman wordt aan wielrijders de raad gegevenom bij onweder in boschachtige streken rustig door te rijdenmaar daar waar geen boomen zijn en dichtbij water, af te stijgen, het rijwiel plat op den grond te leggen en zich op eenigen afstand daarvan te verwij deren. Anders zou de wielrjjder wegens de gutta percha banden die zeer slecht geleiden een soort van accu mulator van de dampkrings-electriciteit vormen, iets wat niet geheel zonder gevaar zou zijn. Veeziekten. Het mond- en klauwzeer is uitgebroken onder het rundvee van den veehouder Th. Wellen, te Leuth gem. Ubbergen. Zes prachtige koeien zijn afgemaakt en het vleesch is door den burgemeester van Ubbergen publiek verkocht. Ook onder de runderen van den landbouwer F. van Embden, te Spijkis mond- en klauwzeer uitgebroken. De door miltvuur besmette boerderij van B. Betzema, te Balk (Fr.), is gezond verklaard. School voor kunstnijverheid. Op de school voor kunstnijverheid te Haarlem, zijn tot 27 Juli de teekeningen en werkstukken der leer lingen tentoongesteld. In hoofdzaken kan het tentoon gestelde werk in drie hoofdgroepen ingedeeld worden het teekenen en schilderen naar pleister, stillevens en bloemen naar de natuur, het stiliseeren van planten en bloemen tot ornamenten en de practischq resultaten van het boetseeren en houtsnijden.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2