Gilda Schwanhof. No. 91. Acht en Negentigste Jaargang. 1896. Y R IJ 1) A Gr 24 J U L I. Buitenland. FEUILLETON. Geschiedenis van een vrouwenhart, <4 VLkHWRStllt: COURANT. Deze Conrant wordt Rinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BEEGIE. Volgens de »Ind. Beige" zal de minister president de S met-de Naeyer bij de hervatting der zitting een ontwerp indienen tot hervorming van het kiesrecht. Het proces Lothaire zal 3 Augustus voor het hof van appèl van den Congostaat te Brussel in behandeling komen. DUITSCHI.AND. De oud-hofprediker Stöcker, de bekende antisemietheeft zich met eenige aanhangers afgescheiden van de christelijk-sociale partij, en zij heb ben een kerkelijk-sociale partij in 't leven geroepen. Het program dezer fractie in de »Kreuzzeitung" opge nomen en toegelicht, behelst niet veel nieuws. Na tuurlijk is ook deze partij fel anti-semietisch. EGYPTE. Uit Caïro wordt gemeld, dat de cholera afneemt. Zondag kwamen in geheel Egypte 159 ziekte en 119 sterfgevallen voor Van de Egyptische soldaten stierf er slechts een. Volgens het .Central News" wordt te Kaïro ver wacht, dat Kassala binnenkort zal worden afgestaan aan Egypte. In dat geval zou de plaats worden bezet door de Indische troepen te Soeakim. De Nijl wast zoodanigdat binnen een week het gebruik der stoombooten bij de Dongola-Expeditie mo gelijk zal zijn. ENGEIiAND. Het huwelijksfeest van prins Karei van Denemarken met prinses Maud van Wales is den 22, geheel volgens het vastgestelde programma, gevierd. Ko ningin Victoria woonde de plechtigheid in de kapel van Buckingham-paleis bij. Het proces tegen Jameson en de zijnen is thans in vollen gang. De belangstelling is aan 't afnemen en lang zoo groot niet als men zich voorstelde. De exceptiedie namens de verdediging door sir Edward Clarke was opgeworpen, dat de acte van be schuldiging vaag en onduidelijk zou zijn, en dat het bewijs moest geleverd worden van de wettelijke afkondiging der Foreign Enlistment Act in Britsch Bechuanaland, werd door het Hof niet aanvaard. Lord Russel erkende, dat dit een grond voor nietigverklaring zou kunnen zijn, maar was tevens van oordeel, dat die grond hier niet aanwezig was. De beide andere rechters vereenigden zich met dat gevoelen en de jnry werd beëedigd. De heer H. Avory, ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie, las de akte van beschuldiging voor. De advo caat-generaal, sir Richard Webster, zette daarna het standpunt van de beschuldiging uiteen. Hij gaf een schets van de geschiedenis van Zuid-Afrika en van de betrekking waarin de beklaagden stonden tot den inval in Transvaal. Hy wees er op, dat Mafeking, in Britsch Bechuanaland, waar de expeditie gedeeltelijk werd voor bereid, gelegen is in het Engelsche gebied en dat de Foreign Enlistment Act daar van kracht is. Sir Richard wees op de hooge betrekkingen die de beklaagden bekleedden bij de Chartered Company of bij de politietroepen van Bechnanaland. Wat betreft de be- 64) van HANS WACHENHÜSEN. Esther's oogen straalden van geluk toen zij naas Emin aan tafel zat. Zij was er trotsch ophem naast de gevierde kunstenares door de gasten als eene beroemdheid van den dag bewonderd te zien. Emin moest ook thans het sprookje van de spaansche prinses ophelderenvolgens de couranten het origineel zijner zoo bewonderde schilderjjen hij deed dit te bereidwil liger, omdat hij meende, dit aan Esther schuldig te zijn. De dames hingen aan zijne lippen; Esther glimlachte met voldoening, toen bjj vrijmoedig vertelde, hoe hij de wijde we reld was ingetrokken, twijfelende aan zich zelf en aan zijne toekomst (hij wierp daarbij eenen blik op van der Vloton en Windham), hoe de meester Don Pablo te Rome hem aangenomen en door zijn leiding op den rechten weg gebracht had hoe eindelijk Benita, diens dochter, hem hare zusterlijke deelneming had gewijd en dagelijks tot nieuwe inspanning had aangespoord. »Daar, in dat sehoone Spanje", zeide hij ten slotte, »ver van de groote wereld, in de grootsche idylle der goddelijke natuur, in de dalen der Sienna, in de groote vrucht- en bloemen tuinen der Neja, onder goede, eerlijke menschen, ont waakte ik voor mij zelven en daar ondervond ik ook, dat de vriendschap eener edele vrouw de krachtigste spoorslag tot al het goede is. »Emin, zou ook ik voor u zulk eene vrouw geweest zijn vroeg Esther hem, toen zij na afloop van de tafel met hem alleen zat. .Vergeef mi), mijne vraag moet u geen leed doen Gij zult later hooren, welken strijd ik met den heer Windham had, die het toch ook goed met h meende." wering dat de expeditie Mafeking op 29 December verliet, als een gevolg der verzoeken om spoedig te willen optredenhet is uit de afgelegde getuigenissen gebleken dat de gebeurtenissen van October November en December voldoonde aantoonen, dat het welovurlegde plan bestond om een expeditie van Mafeking en Pitsani te doen oprukken tegen Transvaal, onder da persoonlijke leiding der beklaagden. De expeditie uit Pitsani zouzoo noodiggesteund worden door de cavalerie uit Rhodesiade bereden politie uit Matabeleland en een gewapende macht uit Johannesburg. Sir Richard Webster wees vooral op het geheime karakter der expeditie. Hij legde stukken over, om aan te toonen dat Mafeking en Pitsani gelegen zijn binnen engelsch grondgebied, en dat daar dus de Enlistment Act van kracht is. Vervolgens werden verscheidene getuigen gehoorddie het ten laste gelegde bewezen doch wier verklaringen geen nieuwe bijzonderheden aau 't licht brachten. Het britsche Lagerhuis heeft met 299 stemmen tegen 106 besloten voor den verderen duur van de tegenwoordige zitting te schorsen, het verbod om langer zitting te houden dan tot middernacht. FRANKRIJK. Bij de begrafenis van den markies de Morés hebben antisemietische betoogiugen plaats ge had. De heer Drumont wees in zijn lijkrede den Tripo- litaanschen israeliet Arbib als den moordenaar van den markies aan. De menigte beantwoordde zijn wraakkreet met den uitroep f .Weg met de joden!" De gemeenteraad van Parijs heeft een bedrag van 6000 francs toegestaan voor de vertegenwoordiging van ie arbeidsbeurs op het socialistencongres te Londen. Het is intusschen bijna zeker, dat dit besluit door de regee ring niet zal worden goedgekeurd. Het Hof van Appèl te Toulouse heeft uitspraak gedaan in het hooger beroepdoor den heer Rességnier, directeur der glasblazerij te Carrnaux, aangeteekend tegen de vrijspraak van den heer Jaurès en twee socialistische bladen door de rechtbank. Do oischer verlangde 200000 frs. schadevergoeding wegens aanhitsing tot werkstaking. Het Hof kende een schadevergoeding van 15000 frs. toe. De heer Rességnier heeft ook tegen dit vonnis appèl aangeteekend. JAPAN. Een zendeling op Formosa heeft aan den correspondent van den .Times" te Hongkong geschreven dat de Japanners op Formosa gruwelijke wreedheden bedrijven. Zij roeien de Cbineezen met geweld uit. Meer dan zestig dorpen zijn verbrand en duizenden vermoord. Op één dag werden 21 Chineezen gegrepen en ter dood veroordeeld, zonder dat (volgens den schrijver) iets tegen hen was bewezen. Terwijl voor hunne oogen hunne graven werden ge dolven, mishandelden de Japansche soldaten de ongeluk- kigeu op gruwelijke manier, totdat ze ten slotte met de bajonet werden doodgestoken. In een ander dorp kookten de Chineezen voedsel voor de soldaten en liepen zjj uit om hen te verwelkomen. De soldaten vielen echter op .ZekerGij zoudt het geweest zijn riep hij uit. .Ik mag niet boos op hem zijn, want hij geloofde wer kelijk, goed te handelen op zijne wijze, maar ik ben niet in staat, u te schilderen, wat hij mij aangedaan heeft, toen hij mij uwe achting en de achting voor mij zelven ontnamEerst toen ik het geluk had, goede, verstan dige menschen te vinden die haar mij teruggaven vond ik ook den moed, ze te bewaren en te versterken." .Hoe dankbaar ben ik dien goede menschen Zij heb ben u mij terug gegeven Toen Windham ze daar zoo gelukkig zag zitten, twij felde hij er geen oogenblik aan, of zij hadden eigenlijk alles aan hem te danken door zijn optreden was de zoo volkomen afgedwaalde jonge man op den goeden weg teruggebracht. Het hinderde hem slechts, dat hem deze wonderlijk sehoone schilderij ontgaan was, die hem toch eigenlijk naar zijne opvatting als belooning voor zijne mede verleende hnlp toekwam. Terwijl nu de zangers en zangeressen het gezelschap door hunne kunst bezig hielden en Gilda, als de koningin van den avond, in toosten gevierd en door de heeren geheel in beslag ge nomen werd, ging hij naast van der Vloten zitten, die aan tafel, zooals gewoonlijk, niet veel gez>gd had, om met hem nog een ernstig woord te spreken. .Van der Vloten," zeide hij, .gij zijt een fatsoenlijk man het kan u onmogelijk ernst zijn, deze meesterlijke schilderij voor zulk eenen onbeduidenden prijs aan te nemen, want veel kunt gij voor den kunstenaar gedu rende zulk eenen korten tijd niet gedaan hebben Van der Vloten hoorde hem kalm aan en streek met de hand over zijnen langen baard. Hij wist werkelijk niet, dat hij iets voor hem gedaan had. .Wie zal mij dit beletten Gij zelf waart er getuige van de koop met den heer von Bestmar is volmaakt in orde." .Zeer zeker 1 Voor welken prijs wilt gij die schilderij overgeven Van der Vloten keek ontstemd op. »Ik handel nooit in schilderijen ik koop ze alleen 1" zeide hij barsch. .Dat weet ik Maar ik mocht het toch vragen .Neen dat mocht gij nietWaarschijnlijk zoudt gij de weerloozen aan en vermoordden er vijftig. De zen deling verklaart, dat hij van deze en meer dergelijke voorvallen de bewijzen in handen heeft. 1TAUE. Volgens de .Tribuna" is de handelsover eenkomst tusschen Italië en Tunis voor zes maanden verlengd, zoodat zij eerst 28 Maart 1897 afloopt. De .Figaro" meentdat het bericht van een der engelsche bladen dat de Paus vier fransche bisschoppen zou benoemen tot kardinalen voor het minst voorbarig is. De regeering heeft, zegt het blad, met den H. Stoel over deze quaestie nog niet van gedachten gewisseld. De .Osservatore Romano" bevat de benoeming van mons. Faliani tot nnntius te Weeuen. SPANJE. De »Ind. Beige" verneemt dat de mi nister-president Canovas del Castillo voornemens is in de Kamer te verklaren, dat hij zal aftreden, wanneer de oppositie haar obstractionistische politiek volhoudt en hem dus belet te regeeren. Op Cuba heeft generaal Bernal de opstandelingen onder Narona Lazo Perez geslagen. De insurgenten ver loren 41 dooden en 60 gewonden. Perez sneuvelde. De spaansche colonne onder generaal Suarez Inclan daarentegen leed bjj Maccos in de provincie Pinar del Rio een groote nederlaag. De Spanjaarden zouden hierbij verloren hebben 14 officieren en 300 miuderon. Het gerucht gaatdat generaal Inclan gevangen werd geno men en als gijzelaar vastgehouden. De opstandelingen hebben weder een trein door middel van dynamiet gedeeltelijk vernield. Vier soldaten en een boer werden gedood. TRANSVAAIi. De Volksraad heeft definitief het wetsontwerp tot verbod van den verkoop van alcoholische dranken aan de zwarte bevolking aangenomen. De .Matin" deelt mede, dat de Fransche regeering heeft besloten zich bij de regeering te Pretoria te doen vertegenwoordigen door een consul-generaal en niet meer door een gewoon consul, gelijk tot dusver het geval was. Alle groote mogendheden hebben een consul-goneraal te Pretoria en de Fransche belangen zijn er groot gonoeg om dat voorbeeld te volgen. TURKIJE. Blijkens een bericht uit Kanea hebben Zaterdag nieuwe onlusten plaats gehad. Een groote paniek heorschte onder de Christenen. Een Muzelman werd gedood. De Engelsche, Oostenrijksche en Italiaan- sche pantserschepen zonden hunne bemanning aan wal om eene herhaling der moorden te voorkomen. De on lusten worden toegeschreven aan de Turken die zich wilden verzetten tegen de voorzetting der werkzaamheden van den Landdag. De toestand wordt slechter. 'HUTD-AFRIKA. Volgens bericht uit Boeloewayo van 21 Juli viel Sir Frederick Carrington de eerste ver sterkte stelling der Matabelen aan. Het bloedige gevecht werd tot des morgens acht uur voortgezet op zeven mijlen afstand van de hoeve van Usher. met deze schilderij in Amerika goede zaken doen maar dat zal ik niet dulden. Ik laat morgen de tentoonstelling der schilderij sluiten .Maar van der Vloten »Ik kan met de schilderij doen wat ik wil!' »En wat zult gij daarmede dan doen?" Van der Vloten streek zich weder glimlachend over don baard. »Ik zal haar aan miss Esther, zjjne bruid, schenkeu zeide hij. .Bij haar zal zij in goede han den zijn Windham viel een steen van het hart. »Ik wist het welgij zijt een fatsoenlijk man riep hij hem de hand drukkende en hem verlatende. Van der Vloten was hem vandaag in een geheel ander licht als vroeger ver schenen. En zoo was het inderdaad. Hij was reeds al dien tijd ten prooi geweest aan het denkbeeld zich Gilda's vergiffenis te verwerven voor zijn heerschzuchtig gedrag tegenover haardoch alle pogingen waren te vergeefs geweestal moet ook erkend worden dat deze in den regel zeer onhandig waren zoolang de zaakge lastigde niet bij de hand was. Hij was telkens in den schouwburg geweest wanneer zij optradhij had haar kostbare geschenken gezonden welke altijd weder afge wezen werden hij was haar naar Milaan nagereisd en ook daar had hij alles iu het werk gesteld om haar van tijd tot tijd te zien en toen zij eindelijk door Auweiler vergezeld in eene reeks gastvoorstellingen optrad was hij ook bij iedere voorstelling in de loge ter zijde van het tooneel verschenen en had haar met ruikers en kransen laten overstelpen welke zij natuurlijk had moe ten aannemen. Ook heden had hij haren triomf gezien, die voor hare toekomst beslissend was. Er waren verscheidene dingen voorgevallenwelke hem onbegrjjpeljjk voorkwamen. Deze lichtzinnige jonge man dien hij getracht had onschadelijk te maken was weder voor den dag gekomen en dit stelde hem ge heel gerust bekommerde zich in geen enkel opzicht om Gildaomhelsde zelfs voor hare oogen Windham's beschermelinge deze miss Esther die hij indertijd slechts vluchtig aan zijne zijde gezien had. Verder had

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1